'oster Parents Plan moet ndividuele aanpak terugdringen hiSMNl 84: als het water je lief is. choo denkt dit jaar een geld over te houden WNENLAND Man bekent moord op Zaanse bejaarde Kierenjacht" bevordert vorming van schimmel Surfen op belangrijke vaarwegen verboden 16 t/m 25 maart amsterdam ral Kabinet wil meer werk voor buitenlandse werkloze jeugd fieidaeSouocwt VRIJDAG 16 MAART 1984 PAGINA 11 ijnmond: Havenslib in aasvlakte opslaan [TERDAM Het Openbaar Lichaam Rijn- (d vindt dat licht en matig verontreinigd ha- slib de komende jaren tijdelijk op de Maasvlak lij Rotterdam moet worden opgeslagen. Een istel van die strekking wordt binnenkort aan Rijnmondraad voorgelegd. Aanwijzings-proce- ;s voor plaatsen in de buurt van Rotterdam zijn f Rijnmond stopgezet. Dat betekent dat Rijn- id afziet van de plaatsen Put van Heenvliet, dtong bij Rozenburg en de Gadering in Poortu- Tegen al deze lokaties zijn felle protesten ge- i wegens de te vrezen milieu-hygiënische ge en. Rijnmond is tot deze beslissing gekomen at het niet meer kan rekenen op voldoende van minister Winsemius (Ruimtelijke Orde- voor het doorzetten van de procedures. Bij ek aan ministeriële steun dreigen de procedu reel te lang te duren. ZAANDAM De 52-jarige S.J. uit Amsterdam heeft gisteren bekend de 80-jarige invalide bejaarde J. Gor- ree uit Zaanstad dinsdag in diens woning te hebben vermoord. Volgens verdachte was afgesproken dat bei den een stichting ter bevordering van de chelatie-the- rapie zouden opzetten, waarvan hij directeur zou wor den. Door alle publiciteit rond deze therapie zou het slachtoffer echter besloten hebben het plan niet door te zetten. Toen J. daarover nog eens met Gorree wilde praten, werd hij zo kwaad dat hij het slachtoffer enke le keren op het hoofd sloeg en daarna met een mes uit de keuken van het slachtoffer de dodelijke steken toe bracht. Vrijwel tegelijkertijd bekende de 21-jarige Oos tenrijker S.D, die al een tijd in Nederland woont, in de nacht van 7 op 8 februari de Amsterdammers Hendrik Brouwer en Nico Velker te hebben doodgeschoten en de 41-jarige Louise van de Berg zwaar te hebben ver wond. Net echt Met een geslaagde korte „vlucht" heeft Prins Bern- hard gistermiddag op Schiphol de vluchtnaboot- ser van de Airbus A-310 in gebruik gesteld. Deze nieuwe installatie heeft een driedimensionaal blikveld, dat doorloopt tot en met de zijruiten van de cockpit. Met de aanschaf is een be drag van 29,8 miljoen gul den gemoeid. Vliegers van de KLM die op de Airbus A-310 dienst gaan doen, moeten twaalf simulatieles- sen van elk vier uur ma ken. Daarna resteren nog maar zes trainingsuren in de lucht. Wettelijke regeling voor werken met uitkering AMSTERDAM Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) wil het werken met behoud van uitkering per 1 januari 1985 wettelijk geregeld hebben. De bewindsman zal dit aankondigen in een adviesaanvraag, die binnen een paar maanden naar de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) wordt gestuurd. Dit heeft dr. W. van den Berg, secretaris-generaal van Sociale Zaken, gisteren in Amsterdam gezegd. Van den Berg wees erop dat gemeenten, pro vincies, organisaties van werknemers en werk gevers hebben aangedrongen op een wettelijke regeling. Volgens Sociale Zaken gaat het er vooral om jeugdige werklozen aan de slag te helpen. Er zijn nu 83.000 jongens en meisjes werkloos, van wie een derde al langer dan een jaar. De regering mag dus niet terugschrikken voor een ongebruikelijke stap, aldus Van den KRAMPACHTIGE REACTIES VAN FPP OP KRITIEK I HAAG Niet al- zijn de Nieuwe Revu irooral VAR A's Konsu- ïtenman Frits Bom in jubliciteit rond de be ing van de gelden van ter Parents Plan (FPP) argvuldig met de fei- omgesprongen, ook is FPP in deze affaire krampachtig en on- ikkig op de publiciteit lageerd. De medede en over de besteding de bijdragen van de 'gouders waren ondui- jk en gaven aanleiding verschillende interpre- es, zo oordeelt de com- sie van onderzoek on- leiding van oud-mi- er Van Kemenade, die irerzoek van het FPP- uur de recente nega- e publiciteit heeft on- :ocht. name de manier waarop de voorgenomen publica- heeft proberen te verhin- n of te beïnvloeden, en de i waarop gereageerd is op rapport van enkele Leidse enten en later op redelijke tmgen van anderen, heb niet bijgedragen tot een cfat waarin naar elkaar worden geluisterd. FPP lien met kritiek niet goed raad te weten en wekte zelfs de indruk dat het zich daarbo ven verheven acht en zich niet geroepen voelt publieke ver antwoording te geven. Gezien de aard van de publi caties noemt de commissie deze houding niet onbegrijpe lijk, maar ook niet verstandig. FPP heeft te zeer vertrouwd op haar grote populariteit in het verleden en zich onaan tastbaar geacht. FPP-directeur Kolk zegt naar aanleiding van deze kritiek dat „het buitenge woon moeilijk is de juiste toon te vinden als je aangepakt wordt op een dergelijke wijze". Maar "wij hebben ervan ge leerd". Dit neemt overigens niet weg dat de publicaties van de Nieu we Revu en de uitlatingen van Frits Bom door de commissie, zoals gisteren al vermeld, als onbillijk, niet zakelijk en soms evident onjuist zijn gekwalifi ceerd. De door beide bevestig de indruk als zou een onver antwoord groot deel van de ontvangsten niet ten goede ko men aan de Derde Wereld is onjuist en suggestief. Het ging zowel de Nieuwe Revu als de Konsumentenman om een „sappige affaire" in sensatio nele onthullingsstijl. Besteding Frits Bom is zelfs zo ver ge gaan dat hij in zijn uitzending van 6 december j.l. stelde dat een zeer groot deel van de in komsten „aan de strijkstok blijft hangen". Deze term is volgens de commissie volstrekt misplaatst en wekt ten onrech te de indruk dat er sprake is van persoonlijke verrijking. Maar ook FPP droeg bij tot de verwarrende discussie door de indruk te wekken dat „de on kosten slechts 11 procent van de inkomsten bedragen". Deze indruk is overigens tijdens een persconferentie van FPP op 3 februari herzien. Na bestudering van o.a. ac countantsverklaringen conclu deert de commissie van onder zoek dat in 1982 11,2 procent van de Nederlandse inkomsten aan overheadkosten werden besteed en dat de kosten van het internationale hoofdkwar tier 4,4 procent bedroegen. Elf procent werd dat jaar gereser veerd t.b.v. latere verplichtin gen (een organisatie als FPP heeft namelijk veel te maken met koerschommelingen van de dollar. Deze reserveringen komen later aan de ontwikke lingshulp ten goede.) Voorts werden ongeveer 15 procent besteed aan overheadkosten in de Derde Wereld zelf, d.w.z. kosten voor huisvesting, pro grammabeheer, financiële ad ministratie en briefwisseling. Deze uitgaven worden niet be steed aan ontwikkelingshulp in directe zin, maar komen toch als bestedingen en salaris sen aan de Derde Wereld ten goede. Van het resterende werd 20 procent besteed aan individuele financiële steun aan gezinnen en rond 38 pro cent aan actviteiten als ge zondheidszorg, onderwijs, e.d. Als dus de Konsumentenman stelt dat „slechts 43 procent van het geld dat U betaalde bij Uw pleegkind terecht kwam", is dit evident onjuist, zegt de commissie. Ook kan men niet volhouden dat een overhead- percentage van 15 en een zelf de voor locale beheerskosten een peperdure aanpak beteke nen. Briefwisseling De kosten van briefwisseling worden door FPP geschat op 5 procent van de inkomsten. De commissie acht de schatting aan de lage kant. In elk geval betekent 5 procent een bedrag van 2,5 miljoen gulden, ofwel de integrale bijdrage van vijf duizend Nederlandse pleegou ders. De correspondentie maakt een wezenlijk deel uit van de werkwijze van FPP en vormt waarschijnlijk een belangrijke motivatie voor veel contribu anten. Toch geeft bijna 40 pro cent van de pleegouders te kennen dat de briefwisseling wat hun betreft overbodig is of zelfs als minder prettig wordt ervaren. In slechts 4 procent van de gevallen is sprake van regelmatige briefwisseling. De commissie van onderzoek be veelt aan de centrale plaats die de briefwisseling inneemt ver der terug te dringen. In het algemeen stelt de com missie voor de bestaande twee slachtigheid in beleid en werkwijze van FPP te ver minderen. Die tweeslachtig heid bestaat hierin dat FPP van oudsher is gericht op indi viduele humanitaire hulpver lening aan kinderen, maar an derzijds haar activiteiten in de loop der jaren steeds meer is gaan richten op de uitvoering en financiering van ontwikke lingsprojecten die ten doel hebben de levensomstandighe den van hele groepen of wij ken te verbeteren. Maar ook binnen de nieuwe projecten bleef de oude individuele aan pak een rol spelen. Individuele kinderen worden binnen be paalde projecten geselecteerd en speciaal begeleid, in sommi ge gevallen wordt een deel van de giften specifiek aan hen besteed. In voorlichting en werving maakt FPP duide lijk dat de hulp niet bij voor keur aan het individuele kind of het gezin ten goede komt, maar anderzijds staat de indi viduele band tussen adoptie ouder en -kind centraal in de strategie van FPP. Hierdoor ontstaat een spanning die ge makkelijk tot verkeerde ver wachtingen en frustraties bij pleegouders aanleiding kan geven. FPP zou er daarom goed aan doen het individuele aspect in de hulpverlening, en daarmee het risico van voorkeursbe handeling, verder terug te dringen. In concreto sugge reert de commissie af te zien van de speciale begeleiding van individuele kinderen en gezinnen, ervan af te zien dat een deel van de giften ten goe de komt aan individuele ge zinnen, en tenslotte in zijn ge heel de mogelijkheid weg te nemen dat adoptie-ouders aparte giften doen ten behoeve van „hun" kinderen. Eenstemmig Volgens dr. Van Kemenade is er binnen de commissie van onderzoek volledige eenstem migheid over de conclusies en aanbevelingen geweest. Op de uitlating van Frits Bom, die gisteren verklaarde „ronduit verbijsterd" te zijn over het werk van de commissie, wilde hij niet reageren. Van Keme nade sprak slechts van een „nieuwe sappige affaire, een taak voor een andere commis sie". Behalve Bom heeft ook de Nieuwe Revu afwijzend gerea geerd op de kritiek van de. commissie, die zich door het blad niet zou hebben laten in formeren en geen aandacht zou hebben besteed aan „uit voerig onderzoek" van het blad in de Derde Wereld. Het Comité Verontruste Pleegou ders heeft aangekondigd met tegenrapporten te komen. onze parlementaire re dactie) HAAG Minister >o van ontwikkelings- enwerking denkt niet ze dit jaar net als in geld voor ontwik- ngshulp zal overhou- is een mondeling overleg de Tweede-Kamercom- ie voor Ontwikkelingssa- werking zei de bewinds- we dat 1983 wat dat be- „een bijzonder jaar" was. I jaar heeft minister o in totaal 435 miljoen en van de begroting voor 'ikkelingshulp niet uitge- n. Daarvan was 240 mil- gulden oorspronkelijk be rt voor Suriname, maar in and met de situatie in dat land is die hulp voorlopig be- Voor de in 1983 na aftrek van dit bedrag overgebleven 195 miljoen gulden had de minis ter twee oorzaken. De politie ke instabiliteit in een aantal ontwikkelingslanden heeft er volgens Schoo voor gezorgd dat de bureaucratie van de landen van slag is. „Deze omstandigheden nemen viervijfde van het niet uitge geven bedrag voor hun reke ning", zo zei de minister. Bo vendien kosten de maatrege len die genomen ziin om de kwaliteit van de hulp te ver beteren veel extra voorberei ding. Een aantal programma's heeft als gevolg daarvan flin ke vertraging opgelopen. De betekenis van de 195 mil joen gulden die vorig jaar niet zijn besteed moet volgens Schoo niet worden overdre ven. „Het is maar 7,7 procent van de niet-vaste uitgaven op de begroting en dat is lang niet gek", zo zei de minister. CDA, VVD, PvdA en D'66 pleitten er gisteren tiidens het overleg voor ontwikkelings gelden die niet zijn uitgegeven beschikbaar houden voor ont wikkelingshulp. In de huidige regeling vloeit het geld nog te rug naar de schatkist. Minister Schoo rekent er op dat de uitgaven van 1984 flink hoger zullen uitvallen dan vo rig jaar. Ze is wel bereid de Kamer elke twee maanden een overzicht te sturen van de uitgaven aan ontwikkelings hulp. Ook wil ze niet één maar twee maal per jaar met de ont wikkelingslanden overleg voe ren over de besteding van de hulp, zodat het beleid eerder bijgestuurd kan worden. Demonstratieve bijeenkomst Burgemeester Van ThIJn van Amsterdam hield gisteravond de openingstoespraak op een demon stratieve bijeenkomst voor joden in de Sovjet-Unie. Achter de tafel (vlnr.) de sprekers van de avond: prof. Theo van Boven, Wim Kok, mr. Hadding (president Hoge Raad in Stockholm), rabbijn Soetendorp, PvdA-Kamerlid Harry van de Bergh en Henriëtte Friedmann. Dolfijn Agenten hebben gisteren op de markt in het Gelderse Ooster beek een dolfijn in beslag genomen die als verse vis werd aange boden. De dolfijn is een beschermde diersoort. Tegen de vishan delaar werd proces-verbaal opgemaakt. Op de foto de agenten tijdens het opmeten van de gehalveerde dolfijn. BAARN De isolatie van woningen heeft ertoe geleid dat de schimmelvorming in huizen de laatste jaren is toegenomen. In de besloten, broeierige atmosfeer kun nen schimmels namelijk goed gedijen. Afgezien van de schade die ze aan materiaal toebrengen, veroorzaken ze bij sommige mensen misselijkheid en hoofdpijn, terwijl anderen allergische verschijnselen vertonen. Mensen met aandoeningen aan de luchtwegen ondrevinden ex tra last van de schimmels. Bepaalde soorten zwammen zijn voor mensen met een slecht weerstandsvermogen zelfs schadelijk. Het Centraal Bureau voor Schimmelcultures in Baarn, dat zui ver wetenschappelijk onderzoek verricht, wordt de laatste drie vier jaar in toenemende mate geconfronteerd met dit probleem. Het bureau constateerde vooral veel schimmels in huizen die in de laatste tien tot vijftien jaar zijn gebouwd en later van dubbele ramen en andersoortige isolatie zijn voorzien. Mensen die in die huizen wonen, hebben veel klachten over ziekteverschijnselen waarvoor artsen geen verklaring hebben. Voorlopig wordt dit probleem, dat zich ook voordoet in kanto ren en andere gebouwen met een luchtverversingssystemen, nog gezien als een randverschijnsel. Als de schimmels echter massaal gaan optreden, kan dat schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Bewoners van een geïsoleerd huis doen er dan ook het beste aan regelmatig te ventieleren, etensresten op te ruimen en de wo ning goed schoon te houden. DEN HAAG Nog voor het komend watersportseizoen wordt het surfen en varen met vaartuigen, kleiner dan 20 meter en zonder motor, op een groot aantal rivieren en kanalen verboden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat legt de laatste hand aan een nota van toelichting op een beschikking die erin voor ziet dat vaarwegen die intensief door de beroepsvaart worden gebruikt, voor dit soort pleziervaart niet meer toegankelijk zijn. In de beschikking komen alleen die vaarwegen aan de orde die in beheer van Rijkswaterstaat zijn, zoals de Rijn, de Lek, de Waal, het Amsterdam-Rijnkanaal, het Noordzeekanaal en daar waar de beroepsvaart overwegend is. Volgens R. Vallenduuk, hoofd van de afdeling Waterrecreatie van de ANWB is de beschikking te ongenuanceerd. Het verbod houdt volgens hem geen rekening met dagen waarop de be roepsvaart stil ligt. De ANWB heeft ervoor gepleit die dagen be schikbaar te stellen voor deze kleine pleziervaart itriciteits- )ruik stijgt IHEM Het elektrici- 'erbruik in ons land blijft stijgen. In januari van dit lag het verbruik 4,2 pro- hoger dan in januari 1983. opzichte van 1982 lag het riciteitsverbruik vorig ruim twee procent hoger. Beidt de Vereniging van ïitanten van Elektrici- jedrijven in Nederland IN). De toeneming wordt ns de VEEN vooral ver- akt door meer industriële iteit. De stijging van het fuik lijkt zich volgens de M voorlopig nog voort te (ADVERTENTIE) Accessoires en I Zeil- en motorjachten Gigantisch .w.itcrbas<in^''Motorenhal| sportboten Zeilplanken 9en Duiksport I Roei-visboten nieuwtjesQ... meer dan 900 schepen van kano tol Hiswa theater, demonstraties, ~/jT^ Catamarans kleding en opblaasboten geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs f 12,50 per persoon, kinderen tot 12 jaar en houders van PAS 65 f 7,-. Trein-toegang-biljetten bij NS-stations. IEMELS k nes 'NPucme kPMhJ ALS koMieK., [EN oe lekt vhbi KnyefimzEp, \CW Ik. COLKDHIUM wAS.MAAftlïeJ/ 'X hioc n/£T ®is eecMHeu!/ (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabi net wil werkloze buiten landse jongeren meer sti muleren om deel te ne men aan projecten ter be strijding van de jeugd werkloosheid. Tot nu toe tonen jeugdige buiten landse werklozen weinig animo zich in te schrijven voor scholingscursussen en werkprojecten voor jongeren. Minister De Ko ning en staatssecretaris Kappeyne van de Coppel- lo (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) hebben een plan in voorbereiding om daar verandering in te brengen. Mevrouw Kappeyne van de Coppello deelde dit gister avond mee aan de Kamercom missie voor het Minderheden beleid, die voor de zesde keer vergaderde over de Minderhe- dennota van het kabinet. Vol gens de staatssecretaris zullen er speciale cursussen voor werkloze buitenlandse jonge ren worden georganiseerd. Ook wordt er gedacht aan aparte praktijkervaringsplaat sen voor deze jongeren, zowel bij de overheid als het bedrijfs leven. Tevens zal er meer voorlichting over werkprojec ten worden gegeven. De staatssecretaris deelde ver der mee, dat momenteel aan de universiteiten van Rotter dam en Utrecht een onderzoek wordt ingesteld inzake het omvangrijke schoolverzuim van buitenlandse meisjes in het voortgezet onderwijs. Geen vervolging explosie 't Harde DEN HAAG Het Hoog MUi- tair Gerechtshof (HMG) in Den Haag heeft gisteren beslo ten twee sergeants die verant woordelijk waren gesteld voor de explosie van een mortier mijn in het artillerieschiet kamp in 't Harde, niet te ver volgen. Dit heeft de advocaat van het tweetal, mr G. Spong uit Den Haag, meegedeeld.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11