Kans op nieuw afspiegelings college in Sassenheim REGIOUOURINAAL Jan en HannekeLouwma staan op de bres voor bedreigde diersoorten ËatdaeGou/uwt «urMi IN FOKCENTRUM ACHTER DIERENPARK WASSENAAR Aanleg sportcomplex Katwijk mogelijk al in mei van start WOENSDAG 14 MAART 1984 PAGINA 7 Ibis-Hotel geopend door Van der Have en Robert Molinari EIDERDORP Het Ibis-hotel aan de Elisabethhof 4 in 'eiderdorp wordt woensdag 28 rpaart officieel geopend, lurgemeester M.A. van der Have van Leiderdorp en Ro ert Molinari, president-directeur van SPHERE S.A., laartoe de Ibis-groep behoort verrichten de openingshan- »ling om 12.30 uur. let,Ibis-concern heeft 122 vestigingen in de wereld; die in dfierdorp is de vijfde in Nederland. De hotels worden on- igebracht in de twee sterren categorie. Ibis is een volle ghter van de Franse hotel/restaurant-gigant Accor, die Jok Jacques Borel International, Sofitel, Mercure, Novotel n.Courte Paille onder zijn hoede heeft. Na de opening ,0lgt een Frans boerenbuffet. Om 16.00 uur gaat een bal- pnnenwedstrijd voor de jeugd van start. Tegelijkertijd ver rekt een bemande heteluchtballon. Leidschendamse molen en sluizencomplex op Monumentenlijst LEIDSCHENDAM De houtzaagmolen De Sala mander en het sluiscomplex in Leidschendam zijn bij Koninklijk Besluit gehandhaafd op de lijst van beschermde monumenten. Dit heeft wethouder mevrouw J. J. van Nievelt-Volmuller de commis sie voor openbare werken meegedeeld. De handhaving op de Monumentenlijst zal overi gens voorlopig geen consequenties hebben temeer daar voor beide monumenten destijds, ook via de Monumentenwet, een sloopvergunning is ver strekt waarvan de geldigheidsduur „niet aan een bepaalde termijn is gebonden". Molen en sluis complex zouden op korte termijn gesloopt kunnen worden, maar dit is niet waarschijnlijk. De ge meente wil overigens de molen kopen. Driekamp in Leidschendam LEIDSCHENDAM In de zomer, op zaterdag 23 juni zal in Leidschendam een mini-triathlon van fietsen, hardlopen en zwemmen worden georganiseerd. Maxi maal 250 mensen kunnen meedoen en inschrijven voor dit evenement kan in de maand mei gebeuren aan de kassa van het zwembad De Fluit aan het Fluitpolder- plein. Het inschrijfgeld is tien gulden terwijl een sport- keuringsbewijs moet worden overlegd. Meevaller van half miljoen gulden VALKENBURG De gemeente Valkenburg heeft in 1983 een financieel goed jaar achter de rug. Er is een half miljoen gulden meer overge houden dan werd verwacht. De verklaring voor deze winst is simpel; er werd minder geld uitgege ven, terwijl de inkomens in de gemeentekas ste gen. Wethouder M. Vos maakte dit gisteravond bekend in de commissie financiën. De commissieleden vroegen zich af wat er met deze 5 ton kan worden gedaan. Aan het bouwen van een brug aan de Oosterleestraat weerd hoge prioriteit gegeven. Ook een tribune in sporthal „De Terp" stond hoog op het verlanglijstje. Het resterende bedrag moet worden toegevoegd aan de reserverekening. Geld van deze rekening is onder meer bestemd voor de aanschaf van een computer, een lift in het gemeentehuis en een bij drage voor de aanleg van een speeltuin in 't Joght. -raadslid Slingerland: .blij dat plan is aangepast". issenheim stemt met bouwplannen ior Postwijk Koningshuys 5SENHEIM De gemeen- heeft gisteravond het licht gegeven voor e bouwplannen. Zowel de w van 187 woningen in de ede fase van Postwijk als >lan voor 72 woningen in ter het oude Konings- zijn positief beoordeeld, tn mevrouw C. Kuijsten Progressief Sassenheim 8) had moeite met het feit, vanwege de rijksbeknibbe- j op subsidies met name de ouwing van het Konings- rs-plan in de vrije sector et gebeuren. CDA-raadslid N.J.J. Slin- jand wuifde die onvrede ter weg. Hij toonde zich ui- ;t tevreden over het feit dat ■sloot en de strook groen gs de Julianalaan voor Sas- heim behouden blijven. "Ik blij dat het college het n naar aanleiding van de z,v/aren van omwonenden aangepast". Slingerland ]et enige raadslid dat eni- ijd geleden in een vergade- van de commissie ruimte ordening aandrong op het iud van de sloot. Dankzij feit dat die sloot gehand- afd blijft, kunnen er drie ningen minder worden ge- wd. Het plan behelst nu de iw van 72 woningen en dat mogelijk geworden doordat i W overeenstemming heb- bereikt over de verhuizing het bedrijf Greenib dat nu daar gevestigd is. De ge- enteraad besloot gister- grondruil met dit rijf aan te gaan, zodat het i in het industriegebied tlustkade kan vestigen, andere bouwplan behelst realisering van 30 woning- t-, 36 premiehuur-, 36 pre- ;-A- en 6 premie-B-, 6 vrije tor- en 73 huurwoningen irvoor een eenmalige rijks- Irage wordt verstrekt. Me- uw Kuijsten (PS) ging niet harte akkoord met de sectorwoningen, omdat istwijk bedoeld is voor de ale woningbouw". Het A-raadslid Mazee prees het ege voor zijn lef, zowel wat reft het aankoopbeleid van twijkgrond in het verleden voor het feit dat nu al be nen wordt met de bouw nieuwe serie wonin- terwijl de eerst gebouwde 'ostwijk nog niet allemaal verkocht. WETHOUDERS VERKIEZING OVER TWEE WEKEN SASSENHEIM Er is een kans dat de Sassen- heimse gemeenteraad on der de leiding blijft van een afspiegelingscollege, gevormd door CDA, VVD en Progressief Sassenheim (PS). Dat bleek gister avond tijdens de vergade ring van de gemeente raad, waar afscheid werd genomen van wethouder E. Keijser van ruimtelijke ordening en economische zaken. De gemeenteraad komt op over twee weken, op 27 maart, bijeen om het nieuwe PS-raadslid H. Drenth te beëdigen en een nieuwe wethouder te kiezen. Het nieuwe raads lid wordt namelijk niet automatisch ook wethou der. Daar zijn verkiezin gen in de gemeenteraad voor nodig. Burgemeester A.J. Kret sprak Scheidend wethouder Keijser: „..hele korte straat..". zeer lovende woorden tot de scheidende wethouder die om gezondheidsredenen, als ge volg van een drukke baan ge combineerd met het wethou derschap, opstapt. „Wij hebben allemaal aan den lijve onder vonden dat het heel wat is om met een afspiegelingscollege te werken. Juist door uw wijze van werken, is het van nut ge bleken dat dat afspiegelings college er was en dat zou voor de toekomst behouden moeten blijven. Zeker in een tijd dat moeilijke compromissen geslo ten moeten worden en er on sympathieke maatregelen ge troffen moeten worden. U heeft een grote bijdrage gele verd aan dat samenwerkings verband". De burgemeester toonde na mens de gemeenteraad respect voor de beslissing van Keijser om op te stappen „om erger te voorkomen in de persoonlijke sfeer en de sfeer van uw ge zin". De burgemeester prees vooral het feit dat Keijser zich in zo korte tijd, ongeveer acht tien maanden, verdienstelijk heeft gemaakt voor de ge meente. „U bent in korte tijd een gemeentebestuurder ge worden, onafhankelijk van uw politieke richting". Ook de scheidende wethouder sprak de wens uit dat het af spiegelingscollege, het eerste in de Sassenheimse geschiede nis want voorheen was alleen het CDA in het college verte genwoordigd, behouden blijft „juist in deze moeilijke tijd". Hij nam op een hem karakte riserende wijze afscheid van de raad: „Ik heb aan de wieg gestaan van veel voor Sassen heim belangrijke zaken, zoals de woningbouwnota, het win- kelerf en de ontwikkeling van Postwijk. Ook ben ik de wet houder die het kortst in het college heeft gezeten en was ik de eerste progressieve wethou der. Dat neemt niemand me meer af. Als er nog eens een hele korte straat in Sassen heim over is, weet u naar wie u die kunt noemen", besloot Keijser. De gemeenteraad be noemde gisteren H. Drenth, die vorig jaar ook al wegens drukke werkzaamheden op stapte als raadslid, tot nieuw lid van de gemeenteraad. BURGERLIJKE VALKENBURG: Geboren: Maria Johanna, dr. van W. J. Fennes en M. J. van de Werken. Marojolyn Elisa beth, dr. van L. de Mooij en M. Dol- dersum; Ricardus Antonius, zn. van A. P. van Leersum en J. C. Kapel; Marjolein Sophia, dr. van R. van der Ende en E. S. M. van Kouwenhove, Heieen Maria Karolijn, dr. van P. C. Franke en A. W. Oosterlee; Anne Katharina, dr. van G. de Wit en I. E. M. Bockemüller; Remco Maarten Cornelis» zn. van C. J. Kingmans en M. A. M. IJ. Claas. Ondertrouwd: E. J. Zorn Zwaangwijk; C. de Winter en P. E. M van der Kamp. Gehuwd: G. van der Nagel en S. G. van Beelen. Bouwplan voor Rijnsoever-West KATWIJK Aan het begin van de maand april zullen de architecten die zijn aangetrok ken voor het ontwerpen van de wijk Rijnsoever-West met de eerste schetsplannen op ta fel komen. In een gezamenlij ke commissievergadering zul len de raadsleden zich hier dan over uitspreken. De be doeling is dat de woningen die het architectenbureau Leo de Jonge ontwerpt, dat zijn er ruim honderd, nog dit jaar ge bouwd gaan worden terwijl de woningen van het Bureau Treffers en Polgar, eveneens ruim honderd, in 1985 zullen verrijzen. In de jaren '86 tot en met '88 zal de wijk dan in ver schillende fases verder worden afgerond. In totaal zullen er in Rijnsoever-West ruim vijfhon derd woningen kunnen wor den gebouwd. Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. i noteer m.i.v. 10 de Leidse Courant. als abonnee van l dres östcode/Plaats. toald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving v bank/girorekening, nr: 0 per kwartaal tuur een set tennisballen naar: tam dres nut deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar: :dse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een Xinement worden geweigerd. WASSENAAR „In fel- te verschilt ons werk niet zoveel met dat wat we vroeger in het Dieren park deden: het zo opti maal mogelijk verzorgen van de dieren. Een van de verschillen is dat hier geen bezoekers komen, wat meer mogelijkheden geeft voor het fokken van bepaalde diersoor ten". Jan en Hanneke Louwman zijn sinds enkele maanden bezig in hun achter het Die renpark Wassenaar liggende breeding-centre, dat zich on der meer richt op het in stand houden van een aantal bedreigde diersoorten. Vol ledig afgescheiden van het Dierenpark zijn zo'n zestig diersoorten, verdeeld over driehonderd dieren, in het fokcentrum bij elkaar gezet, waar ze in alle rust kunnen paren. In sommige, gevallen, zoals bij de lammergieren en de oehoes, gebeurt dat zelfs met steun van de „Interna tional Union for Conserva tion of Nature and Natural resources". Dit is een door het Wereldnatuurfonds ge steunde organisatie die pro jecten financiert die zich richten op behoud van die ren en hun natuurlijke om geving. Fokken Toen indertijd de plannen tot sluiting van het Dieren park Wassenaar door Jan Louwmans broer Evert be kend werden gemaakt, werd meteen verteld dat een klein deel van de dieren be houden zou blijven door de stichting van een fokcen trum. Hoewel het Dieren park uiteindelijk niet ver dween, gingen Jan en Han neke toch door met hun plannen voor een dergelijk fokcentrum. „We hebben indertijd ge zegd: we hebben veel erva ring met het fokken van dieren, laten we dan een deel van het terrein gebrui ken voor het fokken van be dreigde diersoorten. Het fokcentrum was er dus toch gekomen, ook al was het Dierenpark zelf helemaal verdwenen. In feite hebben het Dierenpark en het fok centrum nu ook niets meer met elkaar te maken. Er is een innige samenwerking, maar wel een duidelijke scheiding tussen ons en het Dierenpark", aldus Jan Louwman. Wat doet het fokcentrum nu precies? Jan Louwman: „We proberen dieren te fokken die door allerlei oorzaken verdwijnen uit het land van herkomst, en proberen die daar weer te plaatsen. De lammergieren bijvoorbeeld dreigden helemaal te ver dwijnen uit Zwitserland en Jan ei Hanneke Louwman met enkele van hun dieren in het fokcentrum achter het Dierenpark Wassenaar. Oostenrijk, waar ze normaal veel voorkwamen. Met het fokken daarvan hebben we wel enige bekendheid ge kregen. De oehoes, een ui lensoort, was ook een dood lopende soort. Op een gege ven moment waren er nog maar twee in de Eifel, alle bei mannetjes. Wij hebben via dierentuinen oehoepaar tjes bij elkaar gebracht. In middels zijn de nakomelin gen daarvan weer uitgezet in de Eifel en die hebben daar weer voor nakomelin gen gezorgd. Een geslaagd project dus", aldus Jan Louwman. Bedreigde diersoorten Het fokken van bedreigde diersoorten gebeurt overi gens wel in overleg met de deskundige instanties. Jan Louwman: „Het heeft bij voorbeeld weinig zin be dreigde dieren te fokken die onmogelijk in de natuur te ruggeplaatst kunnen wor den, omdat de omstandighe den nog steeds zo zijn dat ze zich niet kunnen handha ven". Het zijn overigens niet al leen bedreigde diersoorten die het fokcentrum aan de Raaphorstlaan bevolken. Er zitten ook „gewone" dieren- tuin-dieren, zoals kangoe roes, cheetahs en schildpad den. Die worden later weer verkocht aan dierentuinen. Overigens gaat het dan meestal wel om dieren die in normale gevangenschap moeilijk te fokken zijn. Jan Louwman: „Het voordeel is dat het hier in alle rust kan gebeuren. Als in het verle den in het Dierenpark lam mergieren aan het broeden waren, werd met dranghek ken het pad naar die hok ken afgezet, zodat de dieren niet gestoord werden. Dat ligt natuurlijk wat moeilijk, want je laat mensen betalen voor een dierentuin die dan dieren aan het oog onttrekt. Hier worden de dieren niet gestoord'1, zó meent Jan Louwman. Hoe interessant ook, het is dus niet de bedoeling dat het fokcentrum nu een storm loop van mensen krijgt te verwerken. Die zullen ge woon naar het Dierenpark moeten blijven gaan. Brandweerlieden De Noord wijkse brandweer neemt vrijdag officieel af scheid van drie korpsleden. Het zijn de heren B.P. Steenvoorden, die er 35 jaar brandweerdienst op heeft zitten, W. van den Eykel, die 21 jaar in dienst is, en N.W. van den Berg met 15 jaar brandweerdienst. Het afscheid vindt plaats op de jaarlijkse feestavond van de brandweer in hotel-restaurant De Beurs aan de Voorstraat. Het formele gedeelte begint om 20.30 uur. TTH Voor de zesde keer organiseert de Hazerswoudse Drumfan fare TTH vrijdag en zaterdag een fancy fair in het Mi- chelshuis. Zaterdagavond is de trekking van de loterij. De opbrengst van de fancy fair is om nieuwe uniformen te be kostigen. TTH heeft voor dit jaar een aantal bijzondere op tredens op het programma staan in het kader van de vie ring van het 12,5 jarig bestaan. Er zijn plannen voor het geven van een concert en een taptoe, die al enkele malen 'met groot succes werd gehouden op het Ambachtsplein. Joop Visser In de zestiger jaren was hij bekend als Jaap Fischer, maar nu noemt de zingende en gitaarspelende leraar maatschappijleer aan een MTS zich gewoon Joop Vis ser. Hij zingt weer voor publiek sinds het programma in juni vorig jaar voor Amnesty International, alleen is zijn repertoire aangepast aan deze tijd. Zaterdag treedt hij op in Artopa aan de Grevelingstraat 50 in Lisse. Kaarten kosten f 13,50 en zijn verkrijgbaar bij Idé in de Kanaalstraat in Lisse. Aanvang: 20.15 uur. De scharrelkip Het kindertheater N.J.T. speelt zaterdag in de Alphense zaal Nabij „Stef de scharrelkip". Aanvang is twee uur. Op een kinderboerderij wordt het kuikentje Stef geboren. Stef blijkt een eigenzinnig hennetje te zijn. Al snel trekt hij sa men met Hans de Gans de wereld in. Helaas komt hij in een legbatterij terecht. De beste oplossing is: zo snel moge lijk terug naar de kinderboerderij. Hammerkla vier Hannie Bienemann bespeelt zaterdag in de serie De- ver-concerten het Hammerklavier in Lisse. Dit op een clavecymbel gelijkende instrument werd in de acht tiende eeuw ontwikkeld door de bouwers Silbermann, Stein en Heilmann en produceert door de wijze van aanslag dynamische klankverschillen. Het instrument dat Hannie Bienemann bespeelt is een getrouwe kopie van het Weens Hammerklavier dat in 1795 werd ge bouwd door Heilmann. De bariton Peter Goedhart brengt samen met haar enkele werken van Schubert ten gehore. Kaarten zijn voor acht gulden (CJP- en Pas 65+-houders zesenhalve gulden) verkrijgbaar bij de VVV aan de Grachtweg in Lisse. Bingo Zoeterwoudse bingo-liefhebbers kunnen vanavond aan de slag in Ons Huis in Zoeterwoude-Dorp. De balletjes rollen vanaf kwart over acht. Zaterdagavond is er bingo in het clubhuis van SJZ. Reality De Engelse reggaegroep Reality treedt zaterdag op in het Alphense Kasteel. Aanvang aan de Concertweg 1 is half negen. De entree kost negen gulden. Reality is een groep die garant staat voor een avondje swingende reg gae. Na jarenlang zwoegen in de kleinere jongerencen tra werd twee jaar geleden een (moeilijk verkrijgba re) lp uitgebracht. Binnenkort volgt een tweede van deze groep die qua originaliteit met UB 40 te vergelij ken is. Reality met Engelse reggae In Alphen. KATWIJK Nu de gemeente Noordwijk toestemming heeft gegeven voor de aanleg van voetbalvelden in het zogenaamde Tussengebied rekenen de Katwijkse wethouder W. van der Plas en de betrokken vereniging erop dat de provincie met spoed de „verklaring van geen bezwaar" zal afgeven. Door het gemeente bestuur van Katwijk is hierop aangedrongen en van de zijde van Gedeputeerde Staten zijn bepaalde toezeggingen gedaan. Men hoopt hierdoor uiterlijk al in mei te kunnen beginnen zodat de velden nog met ingang van het seizoen 85/86 door de voetbal vereniging „Katwijk" te bespelen zijn. De voetbalvereniging leeft al jaren toe naar het nieuwe complex omdat de huidige accommodatie op geen stukken na voldoet aan de KNVB-normen. Pas het laatste jaar wordt er echter door de gemeente keihard gewerkt aan de realisering van dit complex, niet in de laatste plaats omdat de tot dan toe geduldig afwach tende vereniging zich begon te roeren en aandrong op een snelle verhuizing. „Katwijk" ging zelfs zo ver dat een eigen plan voor een nieuwe accommodatie werd ontwikkeld waarbij er vanuit werd uitgegaan dat men op de grond aan de Helmbergweg zou kunnen blijven spelen. De gemeente werd in de snelheid waar mee geprobeerd werd de plannen voor een nieuw complex rond te krijgen echter geconfronteerd met de problemen die de aan wezigheid van de vuilnisbelt aan de 's-Gravendijkseweg met zich mee bracht. De gemeente Noordwijk, op wiens grondgebied de zes speelvelden komen te liggen en die dus verantwoordelijk is voor het afgeven van een aanlegvergunning, wilde eerst ze kerheid over het feit dat de realisering van een sportcomplex in de onmiddellijke nabijheid van deze verontreinigde grond geen gevaren voor de volksgezondheid opleverde. Tot tweemaal toe werd er bij deskundigen informatie gevraagd, en evenzoveel keer volgde het groene licht van Volksgezondheid. Vorige week werd de aanlegvergunning door Noordwijk uiteindelijk doorge stuurd naar de provincie. Hoewel de zes speelvelden op Noord- wijks grondgebied komen te liggen, is de kleed- en kantine-ac commodatie zo gepland, dat deze behuizing nog net binnen de grenzen van Katwijk valt. Het onderkomen bestaat uit een twaalftal kleedkamers, een kantine en enkele dienstruimten. Met de nieuwe accommodatie van „Katwijk" is, inclusief grond verwerving en dergelijke een bedrag van enkele miljoenen gul dens gemoeid. Ook van de vereniging zelf zal voor de realise ring van het clubgebouw een eigen bijdrage worden gevraagd die volgens de voorzitter wel boven de ton zal uitstijgen. Er wordt op dit moment dan ook gewerkt aan allerlei akties om dit geld bijeen te krigen. Er zijn plannen voor een rommelmarkt, een voetbaltoernooi met Quick Boys, Rijnsburgse Boys en Noordwijk, een oud-papieractie en een loterij.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7