Fouzia en Abdelkader horen in Nederland" Waal: „NZH schermt zich af egen invloed van gemeenten fj Weerstand tegen meubel boulevard RAADSMAN IN KORT GEDING: M voor f.395,-h kmon-ofbrugdeel! NS wil geen vergoeding betalen voor slooppanden BEIDEN CeidócOotvuxttt WOENSDAG 14 MAART 1984 PAGINA 3 LEIDEN De moge- lel lijke komst van een k| meubelboulevard leeft in Leidse politie- riike kringen weinig en ig housiaste reacties op- bi reroepen. Over het al- mi remeen is de teneur lat een dergelijk grootschalig winkelbe- Irijf in Leiden onge wenst is. Omwille van tiet feit dat, wanneer toch een meubel- loulevard in de regio jeiden komt, deze 1 naar beter in Leiden ir can staan dan in buur- 1 jemeenten als Leider dorp en Zoeterwoude, 1 'af een politieke ineerderheid (VVD en '^vdA) het college Jroen licht om het ilan voor de boule vard aan de Plesman- aan verder te ontwik celen. Inmiddels heb ei ien ook de fracties rtyan CDA, PSP en PPR kennen gegeven net tegenzin akkoord e gaan met de vesti- ;ing van een meubel- loulevard in Leiden. Iet CDA wil aan haar ja woord wel enkele voor gaarden verbinden. Zo noet het gemeentebestuur ledingen dat bestaande ameubelwinkels in Leiden e kans krijgen zich aan e boulevard te vestigen. )e gemeente moet er vol- ens het CDA voor zorgen at bezoekers van de meu belboulevard ook de bin nenstad aandoen. Hiervoor ouden promotionele akti- riteiten moeten worden e|>pgezet en meer parkeer ruimte aan de westelijke :ijde van de binnenstad (gerealiseerd moeten wor den. Tenslotte dringt het CDh er op aan, dat het ge meentebestuur voorkomt fat er zich in de meubel boulevard ook niet-meu- pelzaken vestigen. Dok PPR en PSP staan niet te juichen over de mo gelijke komst van de meu- lelboulevard. De beide racties vrezen verlies van D irbeidsplaatsen bij de klei tere winkels. Door de re- 'ionale betekenis van de ioulevard zou autoverkeer /orden aangetrokken het- een nadelig wordt geacht 'oor het openbaar vervoer n het langzaam verkeer. IJlocht een meubelboule- 'ard in de Leidse regio iet tegen te houden zijn, an kan deze maar beter 1 Leiden komen dan el- Iers, menen beide fracties, '.ij stellen dat Leidse meu- lelwinkeliers in dat geval in voorkeursrecht voor 'estiging in het centrum lienen te krijgen. Boven- J] ien pleiten zij voor een joede bereikbaarheid voor et openbaar vervoer en et langzaam verkeer. Tasjesrovers klemgereden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond twee tasjesdieven kunnen aanhouden na koel bloedig optreden van een automobilist. Een in woonster van Leiden reed op de fiets op de Breestraat, richting Korevaarstraat. Ter hoogte van het Steenschuur werd zij voorbijgereden door twee jongens op een bromfiets, waarvan de duopassagier de schoudertas uit het mandje voorop haar fiets haalde. Een 22-jarige Leidse automobilist, die er achter reed zag het gebeu ren en reed zonder aarzelen de bromfiets klem. Met behulp van omstanders konden de tasjesro vers vervolgens worden gepakt en aan de poli tie overgedragen. Het bleken twee inwoners van Wassenaar te zijn, 17 en 18 jaar oud, goede bekenden van de politie. Het duo is ingesloten. De automobilist liep door de actie een deuk in zijn auto op; de schade zal door de politie wor den vergoed. Vancouveravond in Lokhorstkerk LEIDEN De Raad van Kerken in Leiden houdt vrijdag 20 maart een speciale bijeen komst in de Lokhorstkerk aan de gelijknamige straat in Leiden naar aanleiding van de zesde Assemblee van de Wereldraad van Kerken, die vorig jaar van 23 juli tot 10 augustus plaatsvond in Vancouver. Deze Assemblee, waar verschil lende rapporten werden besproken, is van gro te betekenis ook voor de plaatselijke kerken. Het zal op de bijeenkomst niet mogelijk zijn al te uitvoerig op deze rapporten in te gaan. De Raad van Kerken hoopt dat veel mensen uit de verschillende kerken gehoor zullen geven aan de uitnodiging de bijeenkomst in de Lokhorst kerk te bezoeken. Eén van de Nederlandse ver tegenwoordigers op de Assemblee van Vancou ver, prof. dr. H.A.M. Fiolet, algemeen secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, zal zijn persoonlijke impressie geven op de bijeen komst, die om 20.00 uur begint. Ingmar Bergman in Leiden LEIDEN De film „De grote stilte" van de beroemde Zweedse filmregisseur Ingmar Bergman is dinsdag 20 maart in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 te zien. De film gaat over twee zusters, Ester en Anna en het zoontje van Anna. Tijdens de terugreis van een niet al te best geslaagde vakantie krijgen de twee zusters onenigheid. Ester voelt zich ziek en zij doen een hotel aan. Als Anna besluit verder te reizen blijft haar zoontje bij de zieke Ester achter. De film begint om acht uur. Ook het LVC heeft een film op het programma staan. Daar wordt 21 maart de filmmusical „Les parapluies de Cher bourg" van Jaques Demy uit 1964 gedraaid. De film gaat over een parapluverkoopster (Catherine Deneuve) die zwan ger is op het moment dat haar geliefde (Michel Legrand) de oorlog in Algerije in moet. Jaren later zien ze elkaar, beiden getrouwd met iemand anders, weer terug. Deze film wordt tweemaal gedraaid: vanaf acht uur en vanaf kwart ovpr DEN HAAG/LEIDEN „Waarom kan de heer Amia niet, net zoals ge scheiden Nederlandse ou ders, zijn kinderen bij zich in huis nemen". Deze vraag stelde mr. Roest gis teren tijdens het kort ge ding dat hij namens het gezin Amia had aange spannen om uitwijzing van dochter Fouzia (20) en zoon Abdelkader (18) te voorkomen. Het gezin wacht nu in grote span ning de beslissing van rechtbankpresident mr. Bakker af. Woensdag 21 maart ('s ochtends om half tien) zal deze laten weten of Fouzia en Abdelkader in Nederland mogen blij ven of dat ze naar Marok- ■DefflJETtORT CEDING IN JARENLA! Justitie wil Marokkaanse^ kinderen weer uitwijzen Vader Amia met dochter Fouzia. Uit de LC van gisteren. ko moeten worden uitge wezen. In de krant van gisteren werd hieraan al ruim aandacht geschon ken. Fouzia en Abdelkader zijn twee van de vijf kinderen uit het eerste huwelijk van de heer Amia, .die inmiddels is gescheiden en opnieuw ge trouwd. Bij de scheiding werd overeen gekomen dat Amia de zorg voor Fouzia en Abdelka der op zich zou nemen. Zijn vrouw bleef met de drie ande re kinderen in Marokko wo nen. Het tweetal kwam begin 1980 naar Nederland en is in middels na twee kort gedingen al evenzovele keren uitgewe zen naar Marokkko. Het- kort geding van gisteren was al het derde. Tijdens de eerste twee rechtza ken was van belang, dat de echtscheiding nog niet offi cieel was en justitie zich op het standpunt stelde dat de kinde ren aan de moeder moesten worden toegewezen. De schei ding is nu wel officieel en wordt ook door justitie erkend. Tijdens het tweede kort geding verklaarde een getuige, dat de moeder van Fouzia en Abdel kader haar kinderen erg mis te. Deze getuige, een Neder landse vrouw die met een Ma rokkaan getrouwd is, speelde gisteren een geheel andere ról. De man van deze getuige is af komstig uit hetzelfde dorp waar Fouzia en Abdelkader vandaan komen. De vrouw is enkele malen in dit dorp op bezoek geweest. „Er is geen woonruimte. De kinderen kunnen niet naar school, het enige wat ze doen is de hele dag op straat rondhangen," zei deze vrouw gisteren. Haar man heeft afgelopen maandag avond telefonisch contact ge had met de moeder van Fouzia ep Abdelkader. Deze vrouw vertelde dat de scheiding in derdaad officieel is en dat ze geen ruimte heeft voor haar twee kinderen. De vrouw woont met drie kinderen in een tweekamerwoning. Mr. Roest beriep zich gisteren op de pleegkinderenregeling voor buitenlanders. Daarin staat onder meer dat niet uit het huwelijk geboren minder jarige kinderen voor gezins hereniging in aanmerking ko- i. „Mits zij reeds in het bui- blijfsvergunning aan. Volgens mr. Roest heeft de Leidse vreemdelingenpolitie toen bij het gezin Amia de verwach ting gewekt dat het wel goed zou komen met zo'n vergun ning. Als de acte van de echt scheiding kon worden ge toond, dan zou groen licht worden gegeven, aldus de raadsman. Begin februari 1984 werd het verzoek echter afge wezen. Volgens mr. Roest hebben hij en de heer Amia diverse ke ren contact, gehad met de heer Donkersteeg van de vreemde lingenpolitie. Donkersteeg ont kende dit gisteren. „Ik heb mr. Roest alleen uitgenodigd om met de echtscheidingspapieren te komen", verklaarde hij. „Er is geen sprake van dat wij groen licht hebben gegeven", aldus Donkersteeg die op merkte dat hij was „overval len" door de derde overkomst van de twee kinderen naar Nederland. „De politie heeft de zaak gewoon in behande ling genomen. Dat het alle maal zo lang heeft geduurd komt, omdat de beslissing door justitie moest worden geno men", voerde de landsadvoca te aan. „De heer Amia woont 21 jaar in Nederland en hoe langer buitenlanders is Nederland wonen, des te meer rechten krijgen ze. Waarom kan de heer Amia niet zoals andere gescheiden Nederlandse ou ders zijn kinderen bij zich in huis nemen", betoogde mr. Roest. „Fouzia heeft werk en Abdelkader zit op school. De kinderen horen in Neder land". De landsadvocate was het daarmee niet eens. „Om zijn kinderen te krijgen, ver- tenland tot het gezin behoor- zint de heer Amia telkens een den", merkte president Bak ker op. De landsadvocate wees dit argument van de hand. „Deze regeling geldt voor kin ander verhaal. De toekomst in Marokko is voor Fouzia en Abdelkader hetzelfde als die van hun leeftijdsgenoten daar. deren tot 18 jaar. Toen Fouzia Naar Marokkaanse maatstaven Nederland binnenkwam was is het helemaal niet abnormaal ze al 19". om met vijf mensen in een tweekamerappartement te wo nen", aldus de advocate die geen reden zag om van uitwij zing af te zien. „Uit hoffelijk heid voor u hebben we beslo ten om dit kort geding af te wachten", zei de landsadvoca te tegen president Bakker. Derde keer Eind december 1982 kwamen de twee kinderen voor de der de keer naar Nederland, meld den zich bij de vreemdelingen politie en vroegen een ver- ÏEIDEN EIST COMMISSARIS BU VERVOERSBEDRUF IIDEN Het gemeen- ïestuur en de NZH lig- n<n in de clinch over de aag op welke wijze de meente invloed mag n bben op het beleid van 5' t vervoersbedrijf. Het ;idse gemeentebestuur ilt zich op het stand ing dat zij als financier n het openbaar vervoer cht heeft op enige in- oed op het beleid en left daarom een zetel in raad van commissaris- opgeëist. Deze zou moeten worden toegewe zen aan de wethouder van openbare werken, in dit geval de heer C. Waal. Van de zijde van de NZH wordt een politieke vertegen woordiger echter van de hand gewezen omdat in de Raad van Commissarissen slechts „algemene belangen behartigd mogen worden". Burgemeester C. Goekoop maakt wel deel uit van de Raad van Commissaris sen, zij het dat hij daarin op persoonlijke titel zitting heeft en officieel niet als vertegen- ADVERTENTIE Uw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts 395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling n of bel voor inlichtingen IS 45. 2665 ZG Bleiswi|k Tel 01692-7280 woordiger van Leiden optreed. Blijkens de notulen van de laatstgehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van de gemeente en NZH waren de heren het bepaald oneens over de eis van de gemeente Leiden. De Raad van Commis sarissen van de NZH beslist zelf wie er tot hun midden toetreedt en volgens president commissaris P. Pels heeft een politiek vertegenwoordiger „een te korte levensduur" om als commissaris te kunnen functioneren. Pels wees er bo vendien op dat, wanneer alle gemeenten een zetel in de raad van commissarissen zouden opeisen, het wel erg 'druk' zou worden. Volgens Waal echter, verkondigde de heer Pels hiermee „onzin" en „wil de NZH zich afschermen tegen de invloed van gemeenten". Waal zei het bovendien grievend te vinden, dat er van wordt uit gegaan dat een politiek verte genwoordiger per definitie een kort bestuurlijk leven is be schoren. Ter ondersteuning wees hij op zijn eigen positie: „n.t.b. nestor van de gemeen teraad". Hij zei het bovendien „brutaal" te vinden, dat de president-commissaris van de NZH uitmaakt wie competent is zitting te nemen in de raad van commissarissen". baar Vervoer Subsidiërende Waal suggereerde zelfs, dat de Gemeenten) een overlegor gaan van gemeenten die niet over een eigen vervoersbedrijf beschikken een club waar hij zelf voorzitter van is. Boodschap Waal suggeree NZH gediend zou zijn met een niet-kritische raad van com missarissen hetgeen die mid dag echter door vertegenwoor digers van de NZH ten stellig ste werd ontkent. Volgens Pels Bij het gemeentebestuur van treden de burgemeesters van Leiden heerst al jaren wrevel Haarlem, Den Helder en Lei- over de manier waarop de den al op als vertegenwoordi- NZH om gaat met wensen van ger van hun vervoersgebied, het gemeentebestuur. Deze De directeur van de NZH, de wrevel leidt tenmminste één heer A. Testa, betoogde ten- maal per jaar bij de vaststel- slotte dat het niet de NZH is ling van de vergoeding die de die bepaalde dingen niet wil, gemeente (gesubsidieerd door maar het ministerie Ver-^ het rijk) aan de NZH betaalt tot schampere opmerkingen het adres van het ver keer en Waterstaat dat als geldschieter bepaalde zaken tegen houdt. Gezien zijn op- voersbedrijf. Zo heeft wethou merking dat „de NZH naar der Waal al eens gesuggereerd buiten toe overkomt als een dat Leiden beter een eigen sterk verambtelijkt bedrijf vervoersbedrijf op' poten kan waar niets kan en waar men zetten. geen boodschap heeft aan de De invloed van de gemeente wensen van gemeentebestu- beperkt zich momenteel tot ren" was Waal niet erg over- een regelmatig overleg tussen tuigd geraakt van de goede be- de wethouder en enkele amb- doelingén van het vervoersbe- tenaren en vertegenwoordi- drijf. Beide partijen spraken gers van de NZH. Het is de be- aan het eind van het gesprek doeling dat, nu de wijze van fi- af zich nader op de zaak te nanciering van het openbaar zullen beraden (twee maanden vervoer gewijzigd gaat worden later heeft men op het ge- waardoor de gemeente meer meentehuis echter nog niets zeggenschap over de te betalen van de NZH gehoord). Waal vergoeding krijgt, een begelei- gaf bovendien te kennen de dingscommissie 'openbaar ver zaak aan de orde te stellen in voer' wordt opgericht waarin het BOS (Beleidsorgaan Open- ook raadsleden zitting hebben. Schock-therapie Het Inloophuis Psychiatrie houdt morgenavond een dis cussie-bijeenkomst (aanvang acht uur) over de electro- schock-therapic. Na enkele video-beelden komen voor- en tegenstanders alsmede mensen, die zelf met deze the rapie behandeld zijn, aan het woord. Het inloophuis is gevestigd aan bet Rapenburg 48. Csardas Het Leids zigeunerorkest Csardas treedt vrijdagavond op in Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat 1. Het orkest speelt een bonte mengeling van Oosteuropese en Balkan mu ziek en geeft een aardig overzicht van wat er in Tsjechoslo- wakije, Hongarije en Roemenië aan volksmuziek wordt ge speeld. Het optreden begint om negen uur en de toegangs prijs bedraagt vijf gulden. Japanse soliste De Japanse violiste Kaoru Kakudo is vrijdagavond so liste bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat een concert geeft in de Stadsgehoorzaal. Het orkest staat on der leiding van Heinz Friesen. Als wonderkind van tien jaar debuteerde Kaoru Kakudo voor de Japanse televi sie. Zij behoorde tot de prijswinnaars van het Oscar Back Concours en studeerde bij de wereldvermaarde vioolpedagoog Ivan Galamian. Op het programma staat de Ouverture Rienzi van Richard Wagner, Mozarts vi oolconcert K.V. 219, Massenet's „Scènes Alsaciennes", de bekende urendans uit La Gioconda van Amilcare Pon- chielli en het symfonisch gedicht „Les Préludes van Franz Liszt. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K O, Oude Vest 45, tele foon 141141. Griekenland De heer C. Orfanides, werkzaam op de Griekse ambassade in ons land, houdt vrijdagavond in de Kapelzaal van K&O een lezing over Griekenland. Hij besteedt daarbij aandacht aan de sociale, economische en culturele structuur van dit land. Bij de lezing worden dia's vertoond en een film ge draaid. Toegangskaarten van zes en acht gulden kunnen worden gekocht bij het bureau van K&O, Oude Vest 45 of telefonisch worden besteld via telefoonnummer 141141. Loek Dikker Het Loek Dikker Waterland Oktet treedt zaterdag op in het gebouw van het LVC aan de Breestraat 66. Deze groep verzorgt regelmatig optredens in Jazzzolder Hot House met meestal een andere bezetting. Kaartjes kos ten acht gulden en het concert begint om half elf. Concert Het tweede concert in de Beethoven-cyclus op maandag 19 maart in de Kapelzaal van K&O, wordt verzorgd door de cellist Herre Jan Stegenga en de pianist Alwin Bër. Op het programma staan Beethovens sonates voor cello en piano opus 69 nr. 3, opus 102 nr. 1 en opus 102 nr. 2. Toegangskaar ten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45. Het concert be gint om kwart over acht. Lezing De kunsthistorica Corriejanne Timmers houdt op de maandagmiddagen 19 en 26 maart bij K&O aan de Oude Vest 45 een lezing over het historisch hart van Frank rijk. Aan de hand van dia's geeft zij haar de lezingen over het stroomgebied van de Loire met haar zeer oude kastelen en de daarbij behorende geschiedenis. Voor meer informatie kan men K&O bellen tel. 141141. Overblijfselen oude stadsmuur gevonden Bij de restauratie van de Gereformeerde kerk aan de Heren gracht zijn onder het pleintje dat achter de kerk aan de Veste- straat ligt, de resten van een uit 1355 daterende stadswal aange troffen. Bovendien werden de overblijfselen van een voormalige muurtoren blootgelegd. De archeologische commissie heeft uit gezocht dat het hier om de Gritgentoren gaat. Boven op de res ten van de stadswal liggen enkele plavuizen die ooit nog eens deel hebben uitgemaakt van een keldervloertje. De woning waar toe dit vloertje behoorde, moet in de zeventiende eeuw boven op de resten van de toen niet meer in gebruik zijnde stadswal zijn gebouwd. Het is de bedoeling dat in het plaveisel van het plein tje, dat aan de Vestestraat wordt aangelegd, de aanwezigheid van de stadswal wordt aangegeven. Op de foto het pleintje ach ter de kerk waar de restanten van de stadswal zijn blootgelegd. LEIDEN De Neder landse Spoorwegen heb ben er weinig trek in een vergoeding wegens het onttrekken van woon ruimte aan de gemeente te betalen voor een zestal panden aan de Rijndijk die gesloopt gaan worden. De sloop is noodzakelijk in verband met de verbre ding van spoorbaan Am sterdam-Den Haag. De ge meente heeft van de NS een vergoeding van bijna 20.000 guldèn geeist. De NS is tegen het besluit van het gemeentebestuur in beroep gegaan en het geschil werd gistermiddag behandeld door de Arob-comissie uit gedepu teerde staten. De NS is van mening dat de gemeente zelf ook baat heeft bij de sloop van de pandjes. In het bestem mingsplan voor dit gebied is namelijk de mogelijkheid op genomen om een fietspad op deze plaats aan te leggen, waartoe de pandjes ook zouden moeten worden gesloopt. Voor NS-werkzaamheden zouden slechts twee van de zes pand jes behoeven te worden ge sloopt. De sloop dient daarom in hoofdzaak de belangen van de gemeente, het is niet te recht de NS aansprakelijk te stellen voor het verlies aan woonruimte, meent de NS. De gemeente stelt zich echter op het standpunt dat de sloop van de panden primair is be doeld om ruimte te scheppen voor de spoorverdubbeling. „Dat daarbij rekening wordt gehouden met onze plannen voor een fietspad doet niets af aan het feit dat er een aantal panden verloren gaan", aldus de gemeente. Uitspraak volgt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3