KB71 TAFEL Twentse studie komt er niet uit: bestaat er wel ..vrouwenwerk"? In egoïstische samenleving meer doodkisten dan wiegen kerk wereld £cidóc6outti/i Verlaging uitkeringen houdt SER verdeeld ACOM: Gereformeerde synode veronachtzaamt militairen KORTE METTEN Achterhaald advies ACHTERGROND £eidóe(2ommtt WOENSDAG 14 MAART 1984 PAG1 HERVORMD MODERAMEN: Ds. Geluk zegt maar wat over Samen op weg" W Het hervormd moderamen bestrijdt de opvatting van ds. L. J. Geluk, voorzitter van de Gereformeerde Bond, dat de nieuwe kerk na de verwerkelijking van het „Samen op weg -pro- ces, innerlijk vreemd zou zijn aan het geloof van de kerk der eeuwen en buiten de „ene heilige, katholieke en apostolische kerk" zou komen te staan. „Als dit het geval zou zijn, dan is dat een volstrekt af te wijzen ontwikkeling", zo schrijft het moderamen in zijn reactie op de toespraak van ds. Geluk bij de predi kantenvergadering van de Gereformeerde Bond op 4 januari in Zeist. „Van zulk een ontwikkeling is echter geen sprake", aldus het mo deramen. Ervan uitgaande, dat de ganse hervormde kerk in al haar verscheidenheid wordt geacht tot de „Una Sancta" te behoren, zien wij niet in hoe dit bij samenvoeging met de gereformeerde ker ken niet het geval zou zijn, aldus het moederamen, dat het „ongeoorloofd" noemt, dat ds. Geluk geen theologi sche argumenten voor zijn zwaarwegende uitspraak geeft. De inhoud van vele publikaties over „Samen op weg" geven geen enkele aanleiding tot de vermoe dens, die de voorzitter van de Gereformeerde Bond heeft uitgesproken. Het bestuur van de Alge meen Christelijke Organisa tie van Militairen (ACOM) meent, dat de gereformeerde synode vorige week onvol doende heeft stilgestaan bij de positie van het militair personeel, toen zij zich ver klaarde tegen de plaatsing van kruisraketten in Neder land. Dat blijkt uit een brief die het ACOM-bestuur aan de synode heeft gestuurd. Het bestuur schrijft in zijn brief, dat het in december de synode heeft gewezen op de situatie „waarin de toegeno men intolerantie bij indivi duele militairen leidt tot per soonlijk leed, spanningen in gezinnen en gevoelens van maatschappelijke eenzaam heid". Toen reeds gaven wij aan, dat de kerken in de ont stane maatschappelijke dis cussie een grote pastorale verantwoordelijkheid voor militairen en andere bij de fensie betrokken beroeps groepen hebben, aldus het ACOM-bestuur. Het schrijft, dat de synode in haar ant- MGR. A. J. SIMONIS: Als de tendenzen van egoïsme zich verder zou den vastzetten in structu ren en wetten, moet men niet verwonderd zijn, dat de levenswil uit een mensengemeenschap wegvloeit en dat, hoe rijk en ontwikkeld men ook is, de samenleving op de duur verwordt tot een plaats „waar meer doodkisten dan kinder wiegjes staan". De aartsbisschop van Utrecht, dr. A. J. Simonis, schrijft dit in zijn vastenbrief over huwelijk en gezin. Hij constateert, dat huwelijk en gezin momenteel onder grote druk staan. Velen pleiten voor afwijzing van het gang bare gezinsmodel, afschaffing van het kostwinnersbegrip en economische zelfstandig heid van de vrouw. Dit dreigt men soms zelfs zo ver door te trekken, dat het voor vrouwen, ook voor gehuwde vrouwen en moeders van ge zinnen," noodzakelijk wordt om buitenshuis het daartoe benodigde inkomen te ver dienen. Mgr. Simonis wijst op de ge nade van het sacrament van het huwelijk. Bij onderlinge moeilijkheden kunnen man en vrouw terugvallen op een trouw, waarvoor God zelf borg wil staan. Bij- een ster ker geloof in de genade van het huwelijkssacrament zou den mensen meer tegen cri ses en moeilijkheden opge-" wassen zijn. Dan zou er min der slordig worden omge sprongen met de huwelijk strouw en zou ontrouw niet getolereerd worden. Dan zou ook minder snel getolereerd worden, dat echtscheiding een werkelijke -oplossing is, aldus mgr. Simonis. De Broederschapsraad (BR), het beleidsvoorberei- dende orgaan in de Doopsge zinde Broederschap, is tegen een gelijke en gelijkwaardige status van het IKV en het ICTO. Wel moet naar de ar gumenten van het ICTO worden gehoord, zodat de di aloog hierover in de Broeder schap op gang kan komen. De Broederschapsvergade ring (BV), waarin alle 138 Doopsgezinde Gemeenten zitting hebben, moet op za terdag 14 april over dit voor stel een besluit nemen. Uit een enquête, waaraan 1200 Doopgezinden (ongeveer zes procent van het totaal) had den meegedaan, bleek vorig jaar dat 57,4 procent zich achter de IKV-campagne schaarde en 41,3 procent de campagne afwees. Van de ondervraagden wilde 32,6 procent met het IKV breken; 4,4 procent was van mening, dat de ADS met het ICTO betrekkingen moest aankno pen. De Braziliaanse bisschop pen houden grootgrondbezit ters, nationale ondernemers en multinationale onderne mingen verantwoordelijk voor het snel groeiend ge weld op het Braziliaanse plat teland. In een document van de bisschoppelijke commissie voor het grondbezit wordt gezegd, dat de conflicten vo rig jaar aan ten minste 123 mensen het leven hebben ge kost en dat voorts 57 landar beiders bij ongelukken de dood hebben gevonden. Het document meldt, dat in 1983 ruim 217.000 personen be trokken waren bij conflicten over grond. In bijna alle ge vallen gaat het om families „die niet alleen geen grond hebben maar ook geen mini mumcondities om te overle- Buitenlandse arbeiders die al enige tijd in hun gastland wonen en daar zijn ingebur gerd, moeten het recht krij gen zich definitief in het gastland te vestigen en zich daar met hun gezin te here nigen. Dat is het doel van een campagne van de com missie van Europese kerken inzake buitenlandse arbei ders, die in Brussel is geves tigd. In de commissie zijn protestantse, orthodoxe en anglicaanse kerken uit vijf tien Westeuropese landen vertegenwoordigd. Begin mei zal er een gesprek zijn met vertegenwoordigers van de Europese vakbeweging. Ver der zal onder meer worden gesproken met de commissie sociale zaken van de EEG en zijn er contacten met organi saties van buitenlandse werknemers en de Interna tionale Arbeidsorganisatie (ilo). De commissie verzet zich ertegen, dat Westeurope se regeringen de terugkeer van buitenlandse arbeiders naar hun land van herkomst stimuleren en de mogelijkhe den van gezinshereniging be perken. Op initiatief van Moeder Teresa zal in de Zuidindiase staat Tamil Nadu een univer siteit speciaal voor vrouwen worden opgericht. Bij de plechtige eerste-steenlegging, waaraan ook de minister president van de deelstaat deelnam, richtte Moeder Te resa zich opnieuw scherp te gen abortus, „de grootste vij and van de vrede". Zij sprak zich ervoor uit, alle „onge wilde" kinderen bijeen te brengen en de abortus met adoptie te bestrijden. woord op deze brief een in tensievere pastorale begelei ding van beroepsmilitairen heeft toegezegd, maar dat daarvan op het niveau van de plaatselijke gemeente niets is gebleken. In haar besluit vorige week riep de synode de plaatselijke kerken op „ernst te maken met het verlenen van pasto rale en diaconale zorg aan hen die door hun bijzondere persoonlijke betrokkenheid bij de bewapeningswedloop in gewetensnood zijn ge raakt". Ds. J. Goumare, voor zitter van het deputaatschap voor het oorlogsvraagstuk van de Gereformeerde Ker ken, toonde zich toen niet ge heel gelukkig met deze uispraak. Hij meende, dat de synodeleden hun uitspraak meer zouden moeten concre tiseren door een orgaan in te stellen voor de begeleiding van mensen in gewetens nood. Leger des Heils New York verliest gemeente subsidie Het Leger des Heils te New York verliest 13,2 miljoen gulden aan jaarlijks te ont vangen gemeentesubsidie voor het exploiteren van dagverblijven, een weeshuis en een organisatie voor ge zinshulp, in totaal tien pro jecten. Luitenant-kolonel Wallace C. Conrath, divisie- -commandant van het Leger des Heils voor Groot NewY- ork, heeft geweigerd te vol doen aan een decreet van burgemeester Edward Koch betreffende het niet discrimi neren van mensen „wegens hun seksuele aanleg of voor keur". Geen organisatie die werkt met gemeentesubsidie, mag van de gemeente bepalingen in arbeidscontracten opne men waaruit discriminatie op deze grond kan worden afge leid. De nationale conferentie van commandanten van het Leger des Heils in de Vere nigde Staten heeft de leiding in New York een steun in de rug gegeven. De Sociaal-Economische Raad (SER) is verdeeld ovei geringsplannen om per 1 juli aanstaande nog eens 7i joen gulden te bezuinigen op de sociale zekerheid. D deeldheid binnen de SER is in het geheel niet verwon Daarin zitten immers werkgevers en werknemers en i ken volstrekt verschillend aan tegen die bezuiningsr gel. De organisaties van werkgevers vinden de maatregt meegenomen, als het maar niet betekent dat de werli moeten bijpassen voor dat deel dat de overheid op de ringen kort. Anders gezegd: zij wensen dat de regeri een looningreep bepaalt, dat de werkgevers de kortinj wao, ww en wwv niet uit eigen zak hoeven bij te t Volgens de meeste cao's zou dat in de huidige omstar den wél moeten. De organisaties van werknemers wensen in het gehei kortingen op de uitkeringen. En zo is dus eigenlijk ni in de SER over die kortingen echt tevreden, hoewel di nen voor die ontevredenheid sterk uiteenlopen. Nu is het wonderlijke in dit geheel, dat de SER een uitbrengt over een bezuinigingsplan, waar het Kabii middels allang vanaf is gestapt. Het betreft het in de nennota aangekondigde plan om per 1 juli aanstaande keringen van de wao en de ww te verlagen van 80 n procent van het laatst verdiende loon en om de wwv ring van 75 naar 70 procent van het laatst verdiend terug te brengen. BlNNEN het Kabinet circuleert echter al enige tijd e der plan. Dat houdt ook wel kortingen op deze uitke in, maar het verschil is dat de voorgenomen korting c en ww wel ongeveer gehalveerd zal worden. Die uitke komen dan globaal uit op 75 procent van het laatstveri loon. Uit een soort hoffelijkheid tegenover de SER re Kabinet nog even niet over dat alternatief voor zijn plan; eerst wordt kennelijk het advies van de SER wacht. DAT het Kabinet de SER rustig laat adviseren ovi plan, dat in het Kabinet eigenlijk al van tafel is, mag d; een hoffelijk gebaar lijken, maar het is natuurlijk toe zo netjes. Van de andere kant is het zo, dat indien de ters nu hun nieuwe plan reeds bekend zouden maken, nieuw een lange periode nodig zou zijn alvorens dai weer advies zou zijn uitgebracht. Op die manier kor Kabinet nooit tot echt zaken doen. Dat min of meer langs elkaar heen werken had voorkomen kunnen worden, indien het Kabinet mett Prinsjesdag met een wat reëler plan was gekomen d< toch wel erg ingrijpende kortingsoperatie, met name v wao'ers, per 1 juli aanstaande. Nu is het Kabinet in eeJ stadium tot het inzicht gekomen, dat die ingreep eii toch wel iets te fors is en dat heeft dit soort schoonhei ten tot gevolg. Dat is betreurenswaardig, maar onder <S dige omstandigheden, waarin onder grote druk en nr hoorlijke snelheid ombuigingen moeten plaats vinden, kennelijk onvermijdelijk. Spekschnitzel met stamppot rauwe raapstelen zachtzure gerstevlokken vla Voor twee personen hebt u nodig: 200 g speklap, ei, paneermeel, zout, 25 g bo ter, 1 theelepel bloem, pa prikapoeder, aroma; Vz tot 1 kg aardappelen, zout, 250 g raapstelen, pe per, nootmuskaat, (azijn); 2 Vz dl melk, 40 g gerste vlokken (reformartikel), 1 lepel maizena, 2 Vz dl kar nemelk, bruine basterdsui ker. Verdeel de speklapjes in hanteerbare porties. Klop het ei los met een lepel koud wa ter, zonder dat het gaat schuimen. Haal het vlees er doorheen en door het met zout gemengde paneermeel. Bak de speklapjes in twintig minuten bruin en gaar met het deksel schuin op de pan, eerst op een tamelijk groot vuur en temper dat sterk als het vlees aan beide kanten bruin is. Maak de jus af als de spek lapjes uit de pan zijn, door eerst de bloem lichtbruin te bakken en vervolgens wei nig water, paprikapoeder en aroma toe te voegen. Laat de jus dan nog een paar minu ten trekken. Kook de aardappelen wat kleiner gesneden gaar met zout en weinig water in circa een kwartier. Was intussen de raapstelen, laat ze uitlek ken, leg ze naast elkaar, haal er zo nodig de grove onder stukken af en snijd ze zo fijn mogelijk. Giet de aardappelen af, stamp ze fijn en meng er weinig melk door, zodat er een stevige puree ontstaat. Voeg de raapstelen toe en warm de stamppot al roeren de vlug op. Maak het gerecht af met peper en nootmuskaat en eventueel azijn. Breng de melk aan de kook, strooi er al roerende de ger stevlokken in en laat ze twintig minuten zacht ko ken. Bind de pap bij met maizena, die met iets koud water is aangemengd, laat haar lauw worden en voeg de karnemelk toe. Geef de bruine basterdsuiker er apart bij. JEANNE Pas als ook mannen werk gaan uitvoeren dat per traditie „ty pisch vrouwenwerk" is, kan duidelijk wor den of er werk be staat waarvoor vrou wen meer geschikt zijn dan mannen. ENSCHEDE „Vrou wenwerk" bestaat niet en als het zou bestaan, moet het direct uitgeban nen worden. Om te be ginnen is het nog maar de vraag of er wel werk is waarvoor vrouwen meer geschikt zouden zijn dan mannen. Verder kan, uitgaande van een aantal in het oog sprin gende verschillen tussen mannen en vrouwen, in elk geval gesteld worden dat werkgevers daar in de meeste gevallen nau welijks rekening mee houden. Dat kan hun echter niet geheel ver weten worden omdat nooit uitgebreid onder zoek gedaan is naar dit soort aspecten van de vrouwenarbeid. Dit zijn grofweg de voor naamste bevindingen die de werkgroep Ergonomie van de Technische Hogeschool Twente in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gemaakt heeft. In feite draaide het om de vraag in hoeverre de we tenschap die de afstemming van machines, apparatuur en' werkomgeving op de mens bestudeert (de ergonomie), een bijdrage kan leveren aan het doorbreken van dikwijls zeer traditionele scheidingen tussen mannen- en vrouwen beroepen. De werkgroep beantwoordde die vraag na honderdvijftig pagina's bevestigend maar moest tegelijkertijd van zo veel vaagheden en veronder stellingen uitgaan, dat ner gens harde conclusies te vin den zijn. Staatssecretaris me vrouw mr. a. Kappeyne van de Coppello van emancipatie zaken schrijft in een begelei dende brief de bevindingen van de werkgroep in grote lijnen te kunnen onderschrij ven, maar het wel noodzake lijk te vinden dat er nog eens een studiedag tegenaan ge gooid wordt. Verschillen Verschillen tussen de seksen bestaan wel degelijk. Behalve absolute verschillen als het kunnen baren van kinderen en het als gevolg daarvan hebben van een andere stof wisseling, zijn er ook slechts „met enige zekerheid" ande re fysieke verschillen aan te geven. Die hebben vooral te maken met lichaamsbouw, spierkracht en een andere gevoeligheid voor een warme omgeving, trillingen, straling en sommige chemische stof fen. Dat vrouwen en mannen als gevolg daarvan op verschil lende wijze informatie zou den verwerken en dat vrou wen een geheel andere taak- beleving hebben dan mannen zijn twee veelgehoorde vra gen die tot teleurstelling van de werkgroep onbeantwoord moesten blijven, omdat er nooit onderzoek naar gedaan is. Hetzelfde geldt voor de ca tegorie zwangere vrouwen: hoe ervaren zij hun werksi tuatie en hoe staat het met hun lichamelijke capaciteiten onder die omstandigheden? Klachten Deze witte plekken (de werkgroep somt er talloze op) maken het rapport tot een vaag geheel. Een overzicht van klachten, afkomstig van vrouwen, had net zo goed ge maakt kunnen worden aan de hand van ervaringen van mannen. Uit niets blijkt waarom de klachten speci fiek vrouwelijk zouden zijn. De werkgroep wijt dat aan het feit dat nog altijd veel werk traditioneel door vrou wen gedaan wordt, zoals ty pen, de verpleging en het werken aan de lopende band (laatste jaren veel in de mi- cro-elektronica). Pas bij beroepen waar tradi tioneel mannen werkzaam zijn, is hier en daar iets te merken van eisen waaraan voldaan moet worden, willen ook vrouwen datzelfde werk kunnen doen. Rekening hou dend met de eerder genoem de lichamelijke verschillen, moeten, zoals bijvoorbeeld bij de vrouwelijke kraandrijver het geval is, bedieningshand les soms langer zijn of de stoel zachter. Maar werkge vers zijn vaak niet bereid meer vrouwen in dienst te nemen omdat dat kosten met zich brengt. Die kosten lig gen niet zozeer in het salaris want dat maakt als het goed is geen verschil meer als wel in het aanpassen van de werkomgeving die tradi tioneel op mannen ingesteld kan zijn. Onbeantwoord Maar de onbeantwoorde kernvraag blijft: bestaat „vrouwenwerk"? Ergono misch onderzoek naar speci fiek vrouwelijke beroepen bij apothekers, tandartsen, art sen, kapsters, in kantines en in schoonheidsinstituten is nooit gedaan. Maar ook al zou dat gedaan worden, dan nog zal niet duidelijk zijn of het dan om specifieke vrou welijke aangelegenheden zal gaan. Dat kan pas blijken als ook mannen die beroepen uitgeoefend hebben. De conclusie is gerechtvaar digd dat de werkgroep wel móest stranden omdat te wei nig onderzoek gedaan is. In elk geval blijkt uit het rap port nog eens dat de emanci patie in feite nog in de kin derschoenen staat. Een stu diedag zoals de staatssecreta ris wil, is in dit opzicht dan ook geen overbodige luxe. DEN HAAG De So ciaal-Economische Raad (SER) is verdeeld over het kabinetsvoorstel per 1 juli de uitkeringen voor werk lozen en arbeidsonge schikten voor nieuwe uit keringsgerechtigden te verlagen. Dat blijkt uit een ontwerp-brief aan mi nister De Koning en staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid. De SER behandelt de brief vrij dag. Volgens het kabinetsplan wor den per 1 juli de wao- en de ww-uitkering verlaagd van 80 naar 70 procent van het laatst verdiende loon en de wwv-uit- kering van 75 naar 70 procent. FNV en CNV vinden die ver laging onaanvaardbaar, ook als deze alleen betrekking heeft op nieuwe uitkeringsge rechtigden. De MHP, de vakcentrale voor middelbaar en hoger perso neel, is tegen het huidige voor stel van het kabinet, maar wijst niet op voorhand een be perkte verlaging van de uitke ringen af. De werkgevers vin den dat aan de verlaging zoals het kabinet wil niet valt te 1 ontkomen, voorzover andere maatregelen niet leiden tot de door het kabinet bedoelde be zuiniging van 760 miljoen gul den in 1984 en het dubbele in de daarop volgende jaren. Omdat de SER verdeeld is over het zogenaamde 1-juli- -pakket heeft de raad nog en kele andere mogelijkheden aangegeven voor ombuigin gen. In dit verband noemt de raad het beperken van ziekte wetuitkeringen tot maximaal honderd procent van het net to-loon. Dit zou voor de twee de helft van 1984 nog 55 mil joen gulden opleveren en voor de volgende jaar 110 miljoen gulden. Een tweede mogelijkheid is een verbetering van de verre keningsprocedure tussen be drijfsverenigingen en de socia le fondsen voor arbeidsonge schiktheid en werkloosheid. Dit jaar kan dat een eenmalige besparing van 260 miljoen gul den opleveren, de volgende ja ren 40 miljoen gulden per jaar, aldus de raad. De werkgevers vinden dat eventuele alternatieve ombui gingsmaatregelen in de eerste plaats gebruikt moeten wor den voor een overgangsrege ling voor mensen met een uit kering van vóór 1 juli 1984. Zij stellen zich op het standpunt dat verlaging van de uitkerin gen niet mag leiden tot een lastenverzwaring voor de be drijven. In veel CAO's is na melijk afgesproken dat de werkgever de uitkering aan vult tot honderd procent van het laatst verdiende loon (bo venwettelijke uitkeringen). Hoe meer er gekort wordt op de uitkeringen, des te meer moeten de werkgevers deze aanvullen. Zonnige perio DE BILT (KNMI) morgen mag op periode zon worden gerekend, een in sterkte afnemend drukgebiedboven Zuid dinavië en een lagedruk bij de Spaanse noordkus een matige oost tot noorc lijke luchtstroming drie a vier, aan de kust dan kracht vijf. Deze vrij droge lucht aan. Met in de noordelijke pro\ kan in de onderste lucht vochtiger zijn, waai kans op laaghangende v in de ochtend niet moet den uitgesloten. De ten tuur voor het komende is vermoedelijk iets be het langjarig gemiddelde de minimumtempe wordt ongeveer min twe den verwacht, de midda peratuur bedraagt oms zes graden. De normale t raturen voor deze tijd v jaar zijn plus één en graden (in De Bilt). De r' het hogedrukgebied, dat de Noorse Zee en Scand aanwezig was, wordt o nomen door een vers drukgebied, dat van I. langzaam oostwaarts Aan de voorzijde ervan lucht van hogere br naar ons toe getranspo De middagtemperatuu hierdoor na morgen n<i lager worden. Weerrapport» Amsterdam Deelen Eelde Eindhoven Oen Helder Vlissingen Z-Limburg Max Min 1 Mmpfmi, Luxemburg onbew. Casablanca h.bew. Las Palmas regenb. 22 14

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2