Opmars Gary Hart lijkt niet te stuiten Beiroet rustig na oproep tot bestand Meer militaire activiteit VS bij El Salvador EEN KUKJE IN DE SIEBEL COLLECTIE everanciers in wapens de rij voor an en Irak DAGEN HOTEL 129,-» EEK BUNGALOW milSOr Patstelling tussen Pools regime en bisschoppen Bevrijdingsraad Suriname bezint zich op positie iUITENLANDCetdae Sowo/nt WOENSDAG 14 MAART 1984 PAGINA 11 rgentijnen week inder biefstuk JENOS AIRES De meeste gentijnen gaan een week tege- ,et zonder hun favoriete voed- gegrilde biefstuk. De regering Buenos Aires heeft voor deze ek een verbod ingesteld op de •koop van rundvlees in winkels restaurants in de belangrijkste volkingscentra. De maatregel is oeld om de prijzen van vers >s onder controle te houden, je stegen in februari met 30 ■ent. Kip zal het voornaamste /natief zijn deze week aange- rn varkens- en lamsvlees duur- zijn dan rundvlees en de Ar- jjnen geen grote liefhebbers vis zijn. Kogel voor een standje CASTRES In de Zuid franse stad Castres heeft gisteren een 15-jarige scho lier zijn leraar doodgescho ten. De knaap was boos ge worden omdat hij een standje had gekregen we gens te laat komen. Het slachtoffer is de 33-jarige le raar Spaans Vicente An dres. De man werd dodelijk geraakt in de hartstreek. De jeugdige schutter zette ver volgens het pistool tegen zijn hoofd en drukte ander maal af. Hij herstelt mo menteel in het ziekenhuis van zijn verwondingen. Doodvonnis voltrokken door dodelijke injectie HUNTSVILLE In de Amerikaanse staat Texas is vanochtend de 29-jarige ter dood veroordeelde James David Autry terechtgesteld. Een injectie met een dodelijk gif maakte een eind aan zijn le ven. Autry werd in 1980 ter dood veroordeeld we gens moord op een vrouw. Aanvankelijk zou het doodvonnis verleden jaar oktober worden vol trokken. Maar toen kreeg hij op het allerlaatste moment uitstel. Dinsdag verwierp het Ameri kaanse hooggerechtshof het laatste verzoek om uitstel van executie van Autry, die altijd heeft volgehouden dat hij onschuldig was. Autry had gevraagd of zijn executie rechtstreeks door de te levisie uitgezonden kon worden. „Als de autoritei ten geloven dat er een afschrikwekkende werking van de doodstraf uitgaat, dan zouden ze het pu bliek de executies moeten laten zien", zo voerde hij aan. Het verzoek werd afgewezen. Doodstraffen omgezet in levenslang ANKARA Van zeven le den van de verboden ex treem-linkse Turkse organi satie Dev Yol, die eerder ter dood waren veroordeeld, zijn de vonnissen maandag omgezet in levenslang. In eerste instantie waren de zeven activisten van Dev Yol van de afdeling Denizli, op 400 km ten zuidwesten van Ankara, door het mili tair tribunaal van Izmir ter dood veroordeeld voor hun aandeel in de moord in sep tember 1980 op drie rechtse Turken. Akkoord over vertrek van Groenland uit EG BRUSSEL Zonder Groenlanders, die door een sneeuwstorm hun land niet konden verla ten, hebben de EG en Denemarken in Brussel een akkoord ondertekend dat de toekomstige betrekkingen tussen de gemeenschap en Groenland regelt. Groenland, een deel van De nemarken met intern zelfbestuur, treedt op 1 januari 1985 uit de gemeenschap en wordt een met de EG geassocieerd overzees gebiedsdeel. De Groenlanders kozen voor vertrek uit de EG, omdat zij menen buiten de gemeenschap meer profijt te kunnen trekken van 's lands voornaamste en vrijwel enige natuurlijke rijk dom, vis. In het akkoord wordt onder meer de visserij door EG-landen in de Groenlandse wa teren geregeld. Overigens verliest de EG door het vertrek van Groenland in één keer de helft van zijn grondgebied. DCKHOLM Israël Libië, eikaars aartsvij- leveren beiden >ens aan Iran, dat ze ruikt in de ruim veer- maanden oude oorlog Irak. Irak schaft het f jjtste deel van zijn oor- r smateriaal aan in de jet-Unie en Frankrijk, j meldt het Sipri, het pedse vredesinstituut. communistische Noord- ea blijkt overigens de naamste wapenleveran- aan Iran, dat het commu- sche regime in dat land als duivels systeem be- uwt. Het Iraanse leger be- t zijn materiaal behalve itaten als Israël en Libië vit landen als Zuid-Korea, -Afrika, Syrië en Taiwan. tracht al jaren zich los te en van de afhankelijkheid de Sovjet-Unie en vond in krijk een willige wapen- fancier. Volgens het Sipri E h Parijs sinds het begin t de Iraans/Iraakse oorlog ~";ns ter waarde van vijf- tmiljard gulden geleverd Irak. Voorts steunen te, Italië en Spanje Bag- met wapens. Zowel Iran jlrak zijn overigens sterk j nkelijk van privé-wapen- klaars, vooral voor lichter eriaal, reserve-onderdelen munitie. Als absurd voor- van de omwegen die iral in Derde-Wereld-lan- wapens worden ge- Jpb noemt het Sipri de %oop van in Irak buitge- Kte Iraanse tanks, die ten- I e door privé-grossiers p aan Iran wordt verkocht, sch detail van de oorlog *fn Iran en Irak is nog dat landen grote orders heb- geplaatst bij een houtfa- in Finland voor planken uit doodskisten kunnen en vervaardigd voor de e slachtoffers die de strijd krant ontvangen Bel 18.00 en 19.00 uur, za- tussen 14.00 en 15.00 .071-122248 en wordt nog dezelfde nabezorgd. 'ADVERTENTIE. I. Maar 20 minuten varen en ||i heel anders. Een ideaal intie-eiland. 't Hele jaar door. *u profiteert u van speciale ^rjaarstarieven. Kijk naar de 'beelden. En vraag ook de s Hotel- of bungalowgids aan. Wenklasse hotel. Op basis van ifension incl. bootvervoer. ALV.A.F inlp- jntkiezen uit diverse bungalow- Ook met extra kortingen, dJ&GRATIS bootvervoer. ffchtingen en boekingen: /Texel, Postbus 3 fTTTJI P AA Den Burg IK XI LAUSANNE De oorlogvoerende christelijke en islamitische fracties in Libanon hebben gisteren op de verzoeningsconferentie in het Zwitserse Lausan ne een akkoord bereikt over een bestand in Bei roet. Gisteravond was het rustig in Beiroet. In de komende dagen wil men op alle demarcatiepunten (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON De overwinningen van Gary Hart in de voorverkiezin gen in de staten Massa chusetts (met 40 procent tegen Mondale 26) en Rhode Island hebben zijn succes in het noordoosten van de Verenigde Staten compleet gemaakt. In dit zogenaamde New England blijkt Hart bijvoorbeeld zelfs meer stemmen te krijgen van georganiseer de werknemers dan Mon dale, die de officiële steun geniet van de belangrijk ste Amerikaanse vakcen trale AFL-CIO. De ware test voor de aanhang van Hart en Mondale in de sterkst geïndustrialiseerde ge bieden komt aanstaande zater dag en volgende week dins dag, als er voorverkiezingen worden gehouden in Michigan (met de stad Detroit) en Illi nois (met Chicago). De meeste politieke analisten achten Hart nu zeer kansrijk voor de Democratische nomi natie, gegeven zijn kennelijke aantrekkingskracht op alle ge ledingen binnen het Democra tisch stemmende bevolkings deel. Maar zijn grootste pro bleem kan worden dat zijn „wittebroodsweken" met de pers langzamerhand voorbij zijn en dat media en publiek steeds nuchterder het „won derkind" uit Colorado op zijn ware verdiensten zullen gaan onderzoeken. Hart's „nieuwe ideeën" zijn in veler ogen meer illusie dan werkelijk heid. Ook het feit dat hij aan het begin van zijn politieke loopbaan zijn naam veranderd heeft van Hartpence in Hart en lange tijd zijn leeftijd (47) Rechts: De voorverkiezingen van „super dinsdag" hebben opnieuw duidelijk gemaakt dat Gary Hart voor veel Democratische kandidaten de ideale „Uncle Sam" is. Links: In Phila delphia kreeg Mondale van zijn aanhangers een paar bokshand- schoenen voor de „harde strijd" met Hart die hij nog voor de boeg heeft. een jaar jonger heeft opgege ven, kunnen hem alsnog duur komen te staan. Een en ander zou de „gedegen" Walter Mon dale weer tot een aantrekkelij ker alternatief kunnen maken. Verder is er de waarschijnlijk heid dat het overwegend zwarte kiezersblok achter Jes se Jackson merendeels naar Mondale en minder naar Hart zal gaan. Mondale heeft nu al de steun van negerleiders als weduwe Coretta King (van ds.Martin Luther), die heeft geweigerd zich achter Jesse Jackson op te stellen. Maar ondanks alles lijkt Hart niet te stuiten. Gisteren sprak hij zijn in een overwinnings roes verkerende aanhangers reeds op presidentiële toon toe. „Dit is niet alleen voor mij een zege geworden, maar voor het gehele volk van dit land, dat blijk geeft te kiezen voor de toekomst, voor verandering, voor nieuwe ideeën". Hart ging twee weken in de tijd terug en herinnerde er aan dat begin deze maand nie mand dacht dat hij in het Zui den, waar hij toen nog hele maal geen campagne op touw had gezet, ook maar een paar procent zou kunnen vergaren. „En nu win ik Florida en lig ik in Georgia maar net achter op Mondale". Er moeten nu nog in 38 van de 50 Amerikaanse deelstaten voorverkiezingen worden ge houden, voordat de Democra tische partij half juli in San Francisco formeel over de pre sidentsnominatie zal beslissen. Meestal staat op basis van de voorverkiezingen al lang voor deze partijconventie vast wie de partij in de presidentsver kiezingen gaat leiden. Maar als het inderdaad een nek-aan- nek-marathon wordt tussen Mondale en Hart kan het nog echt op de stemming tijdens de conventie aankomen. MARC DE KONINCK INZAKE KRUISBEELDEN WARSCHAU De Poolse bisschoppen wijzen de eis van de re gering af om kruisbeelden uit alle openbare gebouwen te verwij deren. Het Poolse episcopaat kwam gisteren in spoedzitting bij een naar aanleiding van de ongeregeldheden vorige week in Mietne waar 400 leerlingen van een landbouwschool actie voer den tegen verwijdering van kruisbeelden uit hun school. De bis schoppen zegden de bevolking van Mietne en Garwolin steun toe bij hun streven om de kruisbeelden weer geplaatst te krij gen. De bisschop van Siedlce, Jan Mazur (in wiens diocees Gar wolin ligt), zei dat de kruisbeelden weer opgehangen moeten worden en dat de rechten van katholieken dienen te worden ge respecteerd. Eerder op de dag had regeringswoordvoerder Jerzy Urban laten weten dat er op staatsscholen geen plaats mag zijn voor religieuze symbolen. De regering heeft gelast alle kruis beelden te verwijderen. Door de harde standpunten van beide partijen dreigt een breuk tussen de rooms-katholieke kerk en de communistische machthebbers, waardoor de pogingen van kar dinaal Glemp om met de autoriteiten tot overeenstemming te komen ernstig in gevaar komen. AMSTERDAM De Raad voor de Bevrijding van Suriname bezint zich op zijn positie. Het is mogelijk dat de raad als zodanig verdwijnt en dat er een andere vorm voor terug komt. De vor ming van een regering in ballingschap blijft de Bevrijdingsraad afwijzen. Dat heeft de voorzitter van de raad, ex-president van Suriname Chin A Sen, op een persconferentie bekendgemaakt. Volgens Chin A Sen zullen binnen twee maanderi beslissingen worden genomen. Overigens blijft de strategie van de Bevrij dingsraad, die precies veertien maanden bestaat, erop gericht het interne verzet in Suriname te stimuleren. De raad wil zelf geen geweld gebruiken om het regime-Bouters te doen verdwij nen, maar wijst gebruik van geweld door andere verzetsgroepen niet af. Chin A Sen constateerde dat de raad er in de afgelopen maan den niet in is geslaagd grote groepen mensen in Suriname „uit de passiviteit" te halen. Ook is van Nederland en de Verenigde Staten niet de verwachte steun gekomen. Tegelijk is de Bevrij dingsraad er wel in geslaagd het verzet in Suriname zelf beter te organiseren, aldus Chin A Sen. Hij zei dat er nu directe contac ten zijn met groepen binnen het leger, de politie en de vakbewe ging- IITENHEER Ontsnapping uit school Agenten in burger en brand weerlieden hielpen leerlingen van een school In Rome via ladders uit het gebouw te ont snappen, nadat een 32-jarige man een van de klaslokalen was binnengestormd en vijftien leerlingen en een leraar in gij zeling had genomen. De man was in het bezit van een ge weer met afgezaagde loop. Ge durende de onderhandelingen met de politie hield hij steeds enkele kinderen als „levend schild" voor zich. De gijzeling kon tot een goed einde worden gebracht nadat een vriend en een familielid van de man lange tijd op hem hadden ingesproken. Zij wisten te bewerkstelligen dat hij. zich na zes uur aan de politie over gaf. Bij zijn aanhouding zei hij dat hij met de gijzeling een nieuwe baan had willen afdwin- een scheiding bewerkstel* ligen van de tegenover el kaar staande legertjes. Kon men het eerder op de dag over een oproep tot een be stand niet eens worden van wege een verschil in beoorde ling van de positie van presi dent Gemayel deze wilde een dergelijke oproep onderte kenen als „president", terwijl druzenleider Walid Joumblatt, een van zijn felste binnenland se tegenstanders, wilde dat hij slechts tekende als bevelheb ber van het leger de oplos sing die men voor dit pro bleem heeft gevonden is even probaat als duidelijk: de op roep is door niemand onderte kend. Vandaag is in Beiroet een mi litaire commissie bijeengeko men met vertegenwoordigers van alle partijen. Zodra de noodzakelijke veiligheidsmaat regelen getroffen zijn, worden de haven en het vliegveld van de Libanese hoofdstad hero pend. Frankrijk zal misschien gevraagd worden toe te zien op naleving van het akkoord. De Fransen hebben als enigen van de internationale vredes macht hun militairen nog in Beiroet. Nadat men het in Lausanne eens was geworden over de oproep tot een bestand begon men op de verzoeningsconfe rentie aan het debat over het eigenlijke thema van de confe rentie: de hervorming van het Libanese staatsbestel. Een groep christelijke leiders in Libanon, allen aanhangers van de harde lijn, hebben gis teren de oprichting van een nationale verzetsraad bekend gemaakt. De raad wil de Syri sche invloed in Libanon terug dringen en een federaal Liba non stichten. Zij zijn het niet eens met het beleid van de christelijke president Gemay el. WASHINGTON Onge veer anderhalve week voor de presidentsverkie zingen in El Salvador is er sprake van opgevoerde militaire activiteit van de Amerikaanse marine en luchtmacht bij en boven dit Middenamerikaanse land. De versterking van de Amerikaanse aanwe zigheid in de regio heeft waarschijnlijk tot doel de Salvadoraanse guerrilla's ervan te weerhouden de verkiezingen van 25 maart te verstoren. Het Pentagon (ministerie van defensie in Washington) maakte gisteren bekend dat het vliegdekschip „America" met drie begeleidende schepen naar Midden-Amerika is ver trokken voor oefeningen voor de Caribische kust. Drie dagen vóór de omstreden verkiezin gen in El Salvador beginnen in Honduras, aan de grens met El Salvador, militaire oefenin gen, waaraan ook Amerikaan se troepen zullen deelnemen. Verder meldde de Los Angeles Times gisteren dat de Ameri kaanse luchtmacht spionage- vluchten uitvoert boven door opstandelingen gecontroleerde gebieden van El Salvador. De onbemande spionagevliegtui- gen zijn uitgerust met infra- rood-apparatuur, die het mo gelijk maakt de (doorgaans nachtelijke) troepenverplaat singen van het verzet te vol gen. Uit El Salvador zelf komen berichten dat sommige onder delen van het verzet sinds kort de gewoonte van de rege ringstroepen hebben overge nomen om jonge mannen te gen hun wil in net (verzetsle ger op te nemen. De commu nistische tak van het verzet zou uit een dorpje zestig jonge mannen hebben meegenomen. „Ze zeiden dat het tijd was dat ze zich aansloten bij de guer rilla's. Dat de regering mensen ronselde, dus dat de guerrilla's het recht hadden hetzelfde te doen", aldus een pater uit het dorp. 'ADVERTENTIE Een wit gouden entourage- ring met 12 briljanten (0.12 kar.) en een saffier (0.54 kar.) 850,- In geel goud met robijn 1095,- Modieuze ring gecombineerd in geel- met wit goud 350,- Onze trendsetter: gouden gefacetteerde oorknoppen 65.- Sieraderie-prijs 49,- In zilver 9,- Stervormige geel- of wit gouden oorknoppen met 10 briljanten (0.13 kar.) van 655,- voor 495,- Een geel- of wit gouden hanger met een diamant 165.- Sieraderie-prijs 129,-(excl. collier), bijpassende oorknoppen >r 295,- SIEBEL HEEFT ER MEER VAN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11