Ook aan paarden kan straks de „laatste eer" worden bewezen Groeiende weerstand tegen doortrekken Mauritssingel KDEN/REGIO fieidaeSomcmt HETSTOMPWIJKS DIERENCREMA TORIUM BIEDT „GROTERE" MOGELIJKHEDEN Churchill- brug vordert gestaag Duo Lubotsky-Dechenne van flexibele perfectie DINSDAG 13 MAART 1984 PAGINA 5 'e )e jongeman had muziek f" >maakt op het Leidse Sta- 1 on, Nee, het ging hier niet m een straatmuzikant die en centje wilde bijverdie- en, maar om iemand die iet een draagbare radio op et perron stond. Volgens to et procesverbaal was de l ngeman door een „perro- rz opzichter en tevens beë- gd ambtenaar van de Ne- ftierlandse Spoorwegen" ge- 3< aagd om de transistor uit zetten. De „muzikant" eigerde echter om de vo- imeknop dicht te draaien. IVaar staat dat dat niet iag?", vroeg hij brutaal, i de rechtzaal was gisteren an bravour geen sprake éer. De verdachte deed jn mond niet open toen of- cier van justitie Dek 20 ulden boete eiste en kan- inrechter Sprey hem die raf oplegde. „Niemand ad er last van, die man ou die radio gewoon niet Aanhebben", mompelde de H ngeman toen het vonnis al ■C as gewezen en weerwoord een zin meer had. Veron- elijkt verliet hij de zaal. [isschien had kantonrech- r Sprey deze muzieklief- ebber kunnen opvrolijken fj)or hem op het bestaan -(j in een handig apparaatje j. s een walkman te wijzen. 'hrysanten 77 e twee mannen verkoch- ?t n in november 1982 op de itus Brandsmanlaan in oeterwoude bloemen. Bij >n controle bleek dat de eren geen ventvergunning onden tonen en daarop aderden de bloemen (chry- uitnten) in beslag genomen ju kregen de venters een it Dn. Hoewel de twee een etólse naam opgaven, ston- K ;n ze gisteren toch oog in yag met Sprey. Die wilde reten waarom ze de politie en verkeerde naam had- ien verstrekt. „We waren lang voor Onze uitkering", Ve\ de langste van twee met een doorrookte stem. Off ^on daarvoor abso- r fut geen begrip opbrengen. Joor het illegaal venten jfoeg hij een boete van 45 ïulden, de valse naam fooest 100 gulden kosten en 'Wens eiste Dek verbeurd verklaring van de bepaald iet meer vers te noemen floemen. Sprey was het ge- eel eens met de eis. „Hoe- tel de chrysanten hoogst waarschijnlijk verkommerd ffljn, worden ze toch ver- liéurd verklaard", zei hij aver de bloemen die na- liurlijk al lang geleden op mestvaalt zijn beland. Of «jet zou moeten zijn dat de ilblitie Zoeterwoude van de pssen chrysanten fraaie poogboeketten heeft ge- Jaakt. De zaak eindigde in -rote vrolijkheid. De vrij moedige opmerking van de Inge venter: „Ik wou nog Dorstellen óm de bloemen m de rekening af te trek- ?n", werd daarom door de r chende Sprey eri Dek niet 0 ihoord. n ïond k et zicht was uitstekend en nch brandden de mistlam- in van de auto. „Mijn )nd heeft het mistlicht ij ingedaan", luidde de ver- ssende verklaring van de oordwijker, die trainer in politiehonden is. Voor le duidelijkheid: het aan- len van mistlampen is ïen onderdeêl van de trai- - ing van politiehonden, oen de man werd aange- >uden vervoerde hij een r echelse herder (een teefje) zijn renaultje 5, „In de d van africhting handelt j 'n hond wel eens anders in normaal. En dit was n echte dolle dries", ver- P aarde de trainer. De ze- jwachtige hond had niet leen de lichten ontstoken, aar ze had ook het inte- - eur van de auto in een ra- tige veranderd. ek vroeg of zoiets wel va- IT gebeurde. „Ja hoor, in e auto zat een knoppenpa- ieltje en soms gingen de litenwissers plotseling sen en weer. Dan had een n de honden zijn poot op n knopje gelegd", legde 1 Noordwijker uit. De offi- sr eiste een boete van 70 aden. „U had uw hond iet op deze manier mogen xvoeren". De hondentrai- ir vroeg zich één ding af. k ben over een afstand a in 1,5 kilometer door een ")litiewagen gevolgd voor- it ik werd aangehouden. I oe kan die agent van ach ten zien dat mijn mist- ihten van voren bran- n?" Misschien verdacht s man de Noordwijkse [ent wel van paranormale taafdheid. Rechter Sprey geen antwoord op deze teressante vraag, maar gde de man de gevraagde tete op. KEES VAN HERPEN Zo schuift A. van der Made, topverbrander van het Stompwijkse dierencrematorium, een lieve last de gloeiende oven in. Zoals alle geschapen le ven, is ook het dierenrijk onderworpen aan een doods einde. Honden en katten komen en gaan, marmotten en/of cavia's zijn een tijdje knuffeldie ren en moeten dan het loodje leggen, ook witte en woestijnratten, die steeds beter in de speelse markt komen te liggen, zijn aan het noodlot on derworpen: kleine, trou we huisdieren, dat zijn ze toch doorgaans. Voeg daarbij het gevogelte in kooi of volière. Ook zij trekken in hun gevleu geld bestaan tenslotte aan het kortste eind en krijgen een plekje in de tuinaarde of worden doorgetrokken naar de riolering. Treurig, maar het is niet anders. Daar helpt geen vertroetelen aan. Veel mensen wen sen van hun verscheiden dierlijk gezelschap pië teitvol afscheid te nemen om ze vervolgens in as te doen opgaan. Daartoe biedt al geruime tijd het dierencrematorium aan het Stompwijkse Oostein de alle gelegenheid. Per dag worden daar onge veer vijftien tot twintig kleine huisdieren, voor namelijk honden en kat ten, konijntjes en andere knaagbeestjes schuivend aan de verbrandingso vens toevertrouwd. Als alles goedgaat, volgens de bedrijfsleiding, komt daar over een half jaartje een andere categorie huisdieren bij: edele viervoeters, de paarden. Laten we niet vergeten, dat veel eigenaars bijzondere banden met paarden hebben, zowel in de agrarische sector als op het lucratievere vlak der draaf- en rensport. Daar hebben deze dieren niet zel den geld voor hun bazen ver diend. Na het overlijden van zo'n paard is het dus vaak een dubbel afscheid. Tot nog toe is het bij wettelijke rege ling zo, dat dode paarden door hun eigenaars naar het slachthuis gebracht moeten worden. Nu was het meneer Postema, bedrijfsleider van het Stompwijkse crematori um, al bekend, dat de meeste paardeneigenaars er erg veel moeite mee hebben dat ze hun gestorven dier naar het slachthuis moeten brengen: „De band die zij met het dier hadden wordt dan op een wel zeer abrupte manier, zonder enige rücksicht, afge broken. Wij bieden deze mensen straks de mogelijk heid dit op een wat sympa thiekere wijze te doen. Er be staat werkelijk een grote ber hoefte aan een waardig af scheid nemen van het paard". Geen treurmuziek Het cremeren van kleinere huisdieren gaat in Stompwijk „massaal" (althans, ze kun nen in collectief verband, sa men met enkele andere die ren, de oven in), maar er is netzogoed de mogelijkheid voor een individuele ver branding, zodat de eigenaar zeker weet dat de as afkom stig is van zijn eigen huisdier, als hij of zij die as eventueel thuis in een urn wil bewaren. De crematoriummensen laten er geen treurmuziek bij spe len, zover gaat hun service niet. Je moet die dingen nu ook weer niet overdrijven, vinden zij, met enige gepaste reserve die een mogelijke uitbundigheid uitsluit. De urn of verstrooiing; men kan kiezen uit twee kwade zaken. Als de paarden, zo rond au gustus, hun laatste gang naar Stompwijk gaan vinden zal er voor hun crematie een derde, fikse oven aan de be staande batterij worden toe gevoegd. Bedrijfsleider Poste ma, die voor geen kleintje vervaard is, ziet het allemaal strikt zakelijk, als een profes sionele begrafenisonderne mer, een heer die op vernie tiging uit is en daaraan een aardige boterham overhoudt. De heer Postema ziet de ver werking van het paard tot as (het crematorium in Stomp wijk is hiermee 't eerste in Nederland, vermoedelijk zelfs in Europa) als een mo gelijk alledaagse routine. Hij praat erover alsof hij een zakje flikjes staat af te we gen, terwijl de bedrukte eige naar, in zak en as, zich man moedig inhoudt en misschien op zo'n moment in staat zou zijn z'n koninkrijk voor dat paard te geven: „Het kadaver zal, zo waardig mogelijk, van bovenaf die derde oven wor den ingetakeld, liggend op een juten mat. Het gewicht is voor ons belangrijker dan de grootte. Een paard weegt ge middeld een kilo'tje of 200. Da's geen probleem. Het is wel de bedoeling, dat de be nen van het dier meteen na zijn dood naar zijn borst wor den gebracht. Anders is het misschien wèl te groot", vreest Postema bij voorbaat. Dan zou 't feest mogelijk niet door kunnen gaan en da's niet de bedoeling als je mikt op de as. Zo gaat het dan, met die paarden. In elk geval, Poste ma hoopt dat het zo zal gaan, nadat de Stichting Huisdie rencrematorium Stompwijk een aantal belemmeringen heeft overwonnen. Want je kunt wel van alles willen verbranden, maar voordat het eerste paard de oven heeft bereikt zullen er legaal enkele hindernissen geno men moeten zijn. Daar is, bij- Voorbeeld, de vigerende Wet op de Destructie. Die bepaalt, onveranderlijk, dat een paard bij een destructiebedrijf wordt vernietigd en tot meel vermaald, of geslacht. Wil het crematorium, waarover Postema is aangesteld, dus wettelijk zijn afbrekende werkzaamheden op paarden verrichten, zal die wet gewij zigd of aangevuld moeten worden. Hetere vuren Maar Postema („We hopen op enige medewerking van het ministerie van landbouw en visserij") en de zijnen heb ben, hondsbrutaal, voor hete re vuren gestaan: „Toen wij indertijd als eerste in Neder land met dit crematorium be gonnen, was verbranding van huisdieren ook nog niet toegestaan. We zijn toch be gonnen en we hebben ge woon doorgezet. En we kon den zeer velen, die grote moeite hadden met de schei ding van hun dieren die een stuk van hun leven waren, van dienst zijn. Dierencrema- tie werd toen later wel toege staan. Daarom rekenen we er nu op, dat we straks ook paarden kunnen verbranden. Ook ander vee? Koeien of geiten? Nee, dat zit er nog niet in". Nou ja, een geit... Het ministerie van landbouw en visserij houdt voorlopig de bekende slag om de departe- mentele arm: hier is nog niets bekend van een officië le aanvraag van het cremato rium voor paardencrematie. En buitendien zou voor zo'n vergunning vermoedelijk een „algemene maatregel van be stuur, die normaliter binnen drie tot vier maanden kan worden genomen" hoe krijgen ze het voor elkaar: vier maanden zitten dubben op een ja of nee; maar ja, landbouw en visserij heeft nog zoveel meer te doen „nodig zijn". Ook bij de ge meente Leidschendam, waar onder Stompwijk tot veler voldoening valt, en dan nog niet eens omdat burgemees ter De Vreeze er symbolisch en waardig de scepter voert, ook op het raadhuis van L.'dam weet men officieel nog niets van de paarden- plannen. Ja, er ligt een aan vraag voor een Hinderwet vergunning voor de derde oven waarin de paarden ver ast moeten worden. Nu, deze aanvraag is dus nog in amb telijke behandeling. Derde oven Aanbod en aanvraag. Zo ligt dat, voor meneer Postema en z'n derde oven. Aanbod ge noeg; wat hindert dat nou? Maar dat wil niet zeggen, dat Postema, de succesvolle ver brander van gestorven idea len en dierbare wezens, nu opnieuw tegen de keer in z'n vuren voor de paarden op stookt. „Ik hoop alleen, dat ook Leidschendam enigszins meewerkt. In het verleden hebben we meermalen met de gemeente in de clinch ge legen. We willen dat nu eens gladstrijken. Ik vertrouw erop, dat Leidschendam het ons mogelijk zal maken de dierencrematie uit te breiden tot de paarden". Het blijft triest. Ook al krijgen Poste ma c.s. hun zin. Het Stompwijkse crematorium bij de aanleg, ruim 4 jaar gele den; clean en efficient. Hier zullen ook de paarden worden ge cremeerd. LEIDERDORP De weerstanden tegen de aanleg van de verlengde Mauritssingel lijken toe te nemen. De commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu bleek gisteravond grote moeite te hebben een advies uit te brengen over de inmiddels besteksklare plannen zonder dat een financieel dekkingsplan aanwezig was. Donderdag moet de commissie Financiën zich over de financiële aspecten van de doortrekkingsplannen uit spreken. De raadsleden A. Wesseling (PvdA) en W. Kruidenier (VVD) hadden liever een omgekeerde behandeling gezien. Het PPR-raadslid H. v.d. Zande pleitte zelfs voor een gecombi neerde vergadering van de commissies Ruimtelijke Ordening en Financiën. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) bleek niet erg onder de indruk. Hij vond dat de commissieleden met hun opvatting een brevet van onvermogen uitgaven. „Op grond van de gegevens moet het toch mogelijk zijn een oor deel te geven over de technische merites van het plan, los van wat u zou willen op financieel gebied", zo hield hij de verontruste commissieleden voor. Het was echter niet alleen het financiële aspect dat de com missie dwars zat. De noodzaak van de aanleg werd door ver schillende commissieleden in twijfel getrokken. Het felst van leer trokken H. v.d. Zande en V. Molkenboer, de opstellers van de verkeersknelpuntennota. Zij waren bang voor een verkeersaantrekkende werking van een doorgetrokken Mauritssingel. Met een versnelde aanleg van de rijksweg Leiden-Alphen in het vooruitzicht zette ook VVD'er Kruide nier de nodige vraagtekens bij de aanleg van de weg. Dat ging wethouder Meerburg allemaal veel te ver. Hij vond dat de commissieleden er bestuurlijk veel te licht over dacht. Hij herinnerde er aan, dat de gemeenteraad in 1980 al een be sluit had genomen tot aanleg van de weg over te gaan. Meer burg stelde dat het met de verkeersaantrekkende werking wel mee zou vallen. De weg wordt zijns inziens niet aantrek kelijk met twee haakse bochten na de brug over de Does, over de Ruige Kade in de van de Achthovenerweg. Hij wees er overigens nadrukkelijk op, dat de keuze van de raad om de Doesbuurt van het doorgaande verkeer te ontlasten zwaarder had gewogen dan de nadelige gevolgen. Met enige aarzeling gaf de commissie tenslotte een positief advies. „In technische zin" werd er uitdrukkelijk bij vermeld. Dit doet vermoeden dat het laatste woord over de omstreden plannen waarover al meer dan 15 jaar wordt gepraat, nog niets is is Langzaam maar gestaag krijgt de Churchillbrug vorm. Deze dagen zijn de peilers voor de 60 meter lange brug de toe komstige verbinding tussen Churchilllaan en de Dr. Lely- laan door betonelementen met elkaar verbonden. Naar verwachting kan de brug kosten: 17 miljoen gulden nog in de loop van dit jaar worden opgeleverd om vol gend jaar in gebruik genomen te worden. LEIDEN In het programma van het eerste concert, dat in het kader van de Beethoven- concerten van K&O gisteren plaats had in de Kapelzaal, viel een duidelijke lijn te on derscheiden van de 'Frühling'- sonate opus 24 naar de twee latere sonates, opus 30, nr. 3 en opus 47. De overigens qua jaar tal van ontstaan en opusnumer niet vroeg te noemen Fruh- ling-sonate doet in haar lyri sche thema's en ongecompli ceerde en elegante omspelin gen en doorwerkingen sterk aan het werk van Mozart den ken. Opus 30 en 47 ('Kreuzer') gaan daarentegen van veel bondiger thematisch materiaal uit, dat vooral harmonisch en met ritmische en dynamische middelen wordt verwerkt, waarbij Beethovens grillige, maar altijd geïnspireerde in ventiviteit bewondering blijft afdwingen. Wie de violist Mark Lobotsky, begeleid door pianiste Danièle Dechenne de eerste noten van de 'Frühling'-sonate hoorde inzetten, voelde onmiddellijk de kracht en de gloed, waar mee zijn toon doortrokken is. Deze krijgt er een ongekend stevig karakter door, maar wordt evenwel niet grof. Er kan eerder gesproken worden van een intens beleefde kracht, die zich het best als dramatiek laat omschrijven en waarvan de waarachtige muzi kaliteit bewezen wordt door dat Lubotsky in staat is er ui terst flexibel mee om te gaan en zich overtuigend in de uit eenlopende stemmingen van dit Beethovenprogramma in te leven. De overschakeling bin nen de Fruhling van het sub tiele, maar toch wat gedrongen gespeelde allegro naar het in nige adagio en speelse en losse scherzo verliep even verras send als moeiteloos. Opus 30 nr. 3 vormde door haar meer gelijkmatig karakter enigszins een uitzondering, maar in de 'Kreuzer' beweegt de violist zich van grootse en heftige passages, die Lubotsky soms met een haast te extreme hef tigheid nam naar verfijnde ef fecten in het 'andante con va- riazioni' die vederlicht, maar tegelijk weer met de doordrin gende dramatiek, die Lubot sky kenmerkt, gerealiseerd werden. Danièle Dechenne, Lubotsky vertrouwd uit het Guarneri- trio, toonde zich door een technisch perfecte, warme, maar vooral ook heldere spel een begeleidster die in alle op zicht de gelijke van Lubotsky genoemd kon worden. Een ideale combinatie dus, die op' vrijdag 30 maart en maandag 9 april wederom te beluisteren zijn in een overwegend ro mantisch programma. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5