CeicUe ©omatit Europees akkoord over melk Gemayel roept op tot stoppen bloedvergieten henaren mogelijk besmet et miltvuur PDA REKENT OP UITVOERING AN MOTIE DERDE NET Uitvoering sociale wetten: vrouwen worden benadeeld BON: Levenslang voor Delftse schutter 1 Hinault deelt rake klappen uit Dinsdag 13 maart 1984, 75e jaargang no. 22834 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maandf 21.02 (uitsl.aut.betahng),kwartaal f 63,07, jaarf 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Droog weer en zonnige perio den. Vannacht min 2 graden. Morgen omstreeks 8 graden. Matige oostenwind. Zon op: 06.57; onder: 18.43. Schev. hoog water: 0.00 en 12.37; laag water: 7.41 en 20.37 uur. BESMETTE AAN Video uit de muur In Engeland, Amerika en Canada wordt het straks mogelijk om dag en nacht een video-film te huren. De goede ervaringen, die in de loop der jaren werden opgedaan met si garetten-automaten, zorgden er voor dat de video-automaat in het leven werd geroepen. De eerste proeven met deze „video uit de muur" worden momenteel in het Britse Essex gehouden. Je kunt de video-film huren door middel van je bankkrediet-pasje. De kosten lig gen tussen de negen en vijftien gul den. In Nederland worden de vi deo-automaten nog niet ingevoerd al zijn de mogelijkheden door mid del van de giro-betaalpas wel aan wezig. DEN HAAG „De rechtbank acht slechts één straf passend: levenslange gevangenis straf". Met deze woorden velde de Haagse rechtbankpresident, mr. S.F. Kootte, van ochtend het vonnis in de strafzaak tegen de 28-jarige Cevdet Y., die op 5 april van het vorig jaar in het Delftste café ,,'t Koetsier tje" met een pistool zes mensen doodschoot. De Haagse officier van justitie, mr. H. den Os, had ook levenslang geëist tegen de Delftenaar. Advocaat mr. Lotje van de Put- telaar had zich fel tegen deze vrijheidsstraf verzet: „Wij hebben hier te maken met een geesteszieke delinquent, die niet in de ge vangenis thuishoort, maar in een inrich ting". AAN DEN [JN Een onbekend intal amateurarcheolo- n of verzamelaars zijn (ogelijk besmet met milt- iur. Dat veronderstelt de [phense politie. De be- letting kan volgens de ilitie de dood tot gevolg jbben. De slachtoffers ïbben waarschijnlijk be lette botten aangeraakt een met gedode koeien fvuld massagraf op een ik grond aan de Al- ïense Prins Bernhard- an. De kadavers zijn larschijnlijk in of nog )or de dertiger jaren op ;ze plaats begraven. smetting door miltvuur kan or mensen dodelijk aflopen. )lgens de Alphense politie apt het slachtoffer eerst een ige koorts en zweren op. Al- lenaren die deze symptonen rtrtonen, worden dan ook .4 ingend verzocht contact op je nemen met hun huisarts, yplgens medisch deskundigen n de risico's hoogstwaar- hijnlijk niet zo groot. „Be- ïetting is mogelijk als je de Kitten aanraakt met wondjes ije handen. Vroeger werden ismette kadavers meestal on- :r een laag ongebluste kalk Igraven. Daarmee voorkom besmettingsgevaar", aldus :n deskundige. t duidelijk is hoe langdurig lltvuur besmettelijk is, de 3^tten aan de Bernhardlaan ~;en er tenslotte al ruim een Ive eeuw. De politie schat resistentie van de sporen in de bacterie op een kleine 0 jaar. Een aantal botten is (gestuurd voor onderzoek Diergeneeskundig iboratorium in Lelystad. Een aatselijke veearts die giste- n zelf een onderzoekje in- ;lde, kon geen uitsluitsel ge- het besmettingsge- ar. De kans dat de botten I ig sporen van het gevaarlijke lltvuur dragen, is volgens de :arts het grootst als de die- n niet goed zijn verbrand. 1 staat waarin de botten ver- wijst niet op een ver- anding. :t massagraf kwam aan het :ht toen enkele dagen gele werknemers van een ondbedrijf "een gat groeven or het leggen van kabels. Zij litten plotseling op een grote leveelheid botten. Vanaf die d zijn er volgens de Alphen- politie heel wat nieuwsgie- in en rond de kuil weest. Omdat in eerste in- intie door de vinders werd -ijdacht, dat het om heel oude tten ging, zijn er misschien emplaren meegenomen door rzamelaars. Een gepensio- erde 80 jaar oude slager die de buurt van het graf oont, sloeg alarm bij de poli- toen hij zich plotseling her- 1 lerde, dat op die plaats be- -1 lette kadavers waren begra- n. indaag is het graf weer 2 chtgegooid. Alle botten zijn :4 ïggehaald en bij een opslag- ■3 aats van de gemeente aan de '4 irkade opgeslagen. Met een eciale auto zal de afdeling >enbare Werken de resten n de dieren overbrengen jnfiar een vernietigingsoven in (tterdam. De Braauw krijgt baan via loting BRUSSEL De Nederlander jhr.mr. M. De Braauw, van de „brede maatschappelijke discus sie" wordt de nieuwe directeur van het internationale energie- -agentschap in Parijs.De manier waarop hij benoemd werd was ongebruikelijk. Er waren drie kandidaten voor die post, de Nederlander, een Duitser en een Deen. De Deense en de Ne derlandse kandidaat verwier ven in de Raad elk vijf stem men. Daarna werd besloten te loten. Daarbij kwam De Braauw als winnaar uit de bus kwam. Of men lucifers heeft getrokken of een munt heeft opgeworpen, wilde men niet zeggen. Anderhalve ton uit politiekluis gestolen AMSTERDAM Uit een kluis van de wachtcommandant op het hoofdbureau van politie aan de Elandsgracht in Am sterdam is ongeveer 150.000 gulden ge stolen. Dit geld was in beslaggenomen bij een man die 24 februari op verden king van handel in verdovende midde len was aangehouden. De man was in het bezit van een geringe hoeveelheid heroïne. De rijksrecherche heeft intus sen een onderzoek ingesteld naar de diefstal uit de kluis, maar dat heeft nog niets opgeleverd. Wel is een zogenaam de transporteur, een agent die arrestan ten overbrengt, gearresteerd geweest maar deze is binnen de gebruikelijke zes uur weer vrijgelaten omdat hem niets ten laste kon worden gelegd. BRUSSEL De minis ters van landbouw van de Europese Gemeen schap hebben in Brussel een principe-akkoord bereikt over een beper king van de melkpro- duktie in de gemeen schap. Een duidelijk verheugde minister Braks, die vanmorgen in alle vroegte meedeel de dat hij en zijn colle ga's het toch nog eens waren geworden, zei te verwachten dat nu ook de andere EG-land- bouwproblemen snel worden opgelost. „Eind van de week kunnen we een totaal land- bouwpakket hebben bereikt. Dan zijn er wat ons betreft geen belet selen meer voor een succesvol verloop van de Europese topconfe rentie", zo zei de minis ter optimistisch. Het voorlopig akkoord dat nu is bereikt, bestaat uit een pakket van wat Braks „har de maatregelen" noemde. Een groot winstpunt voor Nederland is, dat is afgezien van een strafheffing voor die melkveebedrijven waar een intensieve produktie plaatsvindt. Het voornaamste punt uit het „pakket" is dat er een maximum wordt gesteld aan de Europese melkpro- duktie. Die hoeveelheid (97,2 miljoen ton per jaar) zal over de lidstaten worden verdeeld. Alles wat boven de vastgestelde hoeveelhe den geproduceerd wordt. zal worden belast met een „superheffing". De verdere details van het akkoord moeten overigens nog wor den uitgewerkt. Ondanks het optimisme van minister Braks blijven er ook na het melk-akkoord nog grote landbouwproble men op te lossen. „Maar daar komen we nu uit", al dus minister Braks, die in de loop van de dag, na een paar uur slaap, met zijn col lega-ministers aan een nieu we vergadering is begon nen. De voorzitter van de Katho lieke Boeren- en Tuinder- bond, Joris Schouten, rea geerde met gemengde ge voelens op het melk-ak koord. Enerzijds is hij blij dat men het eindelijk er gens over eens is geworden. Anderzijds ziet hij niets in een maximum melkproduk- tie. „Dat is in strijd met de opzet van de EG, omdat op zo'n manier de verdere ont wikkeling van de melkvee houderij wordt tegengehou den". De heer Schouten toonde zich verder zeer pes simistisch over de kans dat de landbouwministers het op korte termijn over de andere hete hangijzers eens worden. Bernard Hinault is gisteren tijdens de vijfde etappe van Parijs-Nice in La Sey- ne-sur-Mer slaags geraakt met demon strerende mijnwerkers en staalarbei- ders. Op de col de I' Ange (de berg van de engel) blokkeerden twee- tot drie honderd van hen de weg voor de kop groep van achttien renners. Wat deed Hinault? Hij kromde de rug, trapte nog een beetje harder op de pedalen en reed op de protesterende arbeiders in. Waarna de ex-winnaar van de Tour de France zelfs rake klappen uitdeelde. (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG Het CDA Ikent erop dat het kabi- •t uiteindelijk toch zal •temmen met de oprich- ig van een derde televi- inet en het betrekken de omroepen bij innee-tv. Fractievoor- ter De Vries heeft dit iravond gezegd tijdens n spreekbeurt te Axel Zeeuws-Vlaanderen, vertrouw erop dat het ibinet de wensen van in zo grote kamermeer- ïrheid ernstig neemt," dus De Vries. Hij doelde daarmee op het feit dat het CDA een gelegen- heidsverbond heeft gesloten met de PvdA. Deze beide frac ties, die samen 90 van de 150 zetels in de Tweede Kamer be zetten, zouden vandaag, zo werd vanochtend algemeen verwacht, gezamenlijk stem men voor moties betreffende derde net en abonnee-tv. In het CDA gaat men ervan uit dat de eigen ministers ervoor zullen zorgen dat deze moties vervolgens ook worden uitge voerd. „De uitlatingen van de minister-president van afgelo pen vrijdag geven mij het ver trouwen dat dit zal gebeuren", zo zei De Vries in Axel. Premier Lubbers liet vrijdag op zijn wekelijkse persconfe rentie doorschemeren dat hij geen onoverkomelijke bezwa ren heeft tegen de verlangens van CDA en PvdA, zoals zij er nu uitzien. Het gaat nu om een derde net, waarop „in hoofd zaak" zendgemachtigden zon der leden (bijvoorbeeld NOS, Teleac en IKON) uitzenden, en om een „niet-zelfstandige" rol voor de omroepen bij het verzorgen van abonnee-tv. Wat betreft het eerste zei Lub bers: „We moeten het in ieder geval met elkaar bediscussië ren", en wat betreft het twee de: „Er zijn natuurlijk pro gramma's, die de omroepen maken, en die misschien ook bruikbaar zijn voor abonnee- tv". In de CDA-fractie legt men dit uit als steun voor de eigen standpunten. Ook de „eigen" minister Brinkman (WVC), die aanvankelijk de eisen van het CDA vierkant afwees, zou nu door de knieën zijn. „Hij heeft begrepen dat hij niet langer kan weigeren, nu de fractie zo lang en met zo veel inzet gevochten heeft", aldus een doorgaans welingelichte CDA'er. Hij sprak overigens wel de verwachting uit dat de VVD-ministers nog hun uiter ste best zullen doen om de be treffende moties in het kabi netsberaad „uit te kleden". Pagina 9: De Vries: verbond met PvdA is geen overspel Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LAUSANNE BEIROET In het Zwitserse Lau sanne is gisteravond onder uiterst.strenge veiligheids maatregelen de tweede Libanese verzoeningscon ferentie begonnen. In een uiterst emotionele ope ningstoespraak sprak Ge mayel over „negen jaar van krankzinnige en voortdurende oorlog". „Ik weet niet wie de winnaar is van deze oorlog die ons al len versloeg en die een zelf vernietigende oorlog bleek te zijn door het uitbuiten van in terne tegenstellingen". De zaal van het Beau Rivage hotel, waar de Libanese lei ders op de eerste verdieping vergaderden, werd beschermd door een zes meter hoog kogel vrij scherm voor de ramen. De politie patrouilleerde in de gangen met honden. De plaats- verdeling was zodanig gekozen dat Gemayel de hem steunen de partijen ter rechterzijde en de oppositie ter linker zijde had. Tegenover de president waren plaatsen gereerveerd voor de Syrische en Saoedi- sche waarnemer. Direct na Gemayel nam oud-president Chamoun het woord om be kend te maken dat hij bericht had ontvangen dat de christe lijke woonwijken van Beiroet zwaar werden beschoten. La ter in het overleg werd beslo ten twee commissies te vor men om een definitief bestand in Libanon mogelijk te maken. Deze gingen aanstonds aan het werk. Maar tezelfdertijd had den in Beiroet langs de groene lijn, die de christelijke sector scheidt van het moslimgedeel te, weer zware gevechten plaats. Minstens zeventien mensen, onder wie 14 kinde ren, kwamen om het leven, terwijl er vijftig gewond wer den door artillerievuur. Pagina 2: Verzoening in Li banon lijkt onmogelijke droom (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Vrouwen worden bij de uitvoering van ziektewet (zw), ar beidsongeschiktheidswet (aow) en de algemene ar beidsongeschiktheidswet (aaw) achtergesteld. Zo krijgen vrouwen vaker een oproep voor herbeoor deling van hun arbeidson geschiktheidspercentage. En bij die herbeoordeling gaat bij vrouwen meer dan bij mannen het ar- beidsongeschiktheidsper- centage naar beneden. Vrouwen hebben ook een grotere kans op beëindi ging van hun uitkering. Dat blijkt uit een onderzoek dat de commissie arbeidsonge schiktheidsverzekering van de sociale verzekeringsraad heeft gehouden op verzoek van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken. Aanleiding vormde het „Klachtenboek vrouwen in wao/ww" uit 1981 van de Stichting Ombuds-. Bij de ziektewet blijkt dat vrouwen die lang ziek zijn het ziektewetjaar vaak niet volma ken. Zij nemen vaker dan mannen vrijwillig ontslag. Dit zou kunnen komen doordat vrouwen wordt aangepraat dat in de eerste plaats de man voor het gezinsinkomen zorgt. Mogelijk is ook dat vrouwen uit onbekendheid met hun rechtspositie vrijwillig ontslag nemen bij overbelasting en/of ziekte. De klachtencommissie van de Sociale Verzekeringsraad heeft vorig jaar 1262 klachten over de uitvoering van de soci ale wetten afgewerkt, ruim 100 per maand. In bijna de helft van de gevallen (589) werd de klacht gegrond ver klaard. De helft van de afgewerkte klachten ook van de ge grond verklaarde had be trekking op trage, onzorgvul dige afdoening. De klachten hadden overwegend betrek king op de wao en ww. Er kwamen vorig jaar 1076 nieu we klachten binnen. DODE BIJ ONGELUK OP LANDSCHEIDINGSWEG DEN HAAG De 24-jarige Franciscus Hijdra uit Wassenaar is gisteravond in het Westeinde Zieken huis overleden aan de verwondingen van een onge luk op de Landscheidingsweg op de grens van Den Haag en Wassenaar. De man reed gistermiddag om streeks kwart voor zes met zijn auto op de Landschei dingsweg achter een 35-jarige automobilist uit Am sterdam. Hij wilde de man op een gegeven moment inhalen, verloor de macht over het stuur en botste met de rechter voorkant van zijn auto tegen de linker achterkant van de Amsterdammer, waarna beide au to's over de kop sloegen. De heer Hijdra werd met hersenletsel opgenomen in het Westeinde Ziekenhuis. Een 30-jarige uit Alphen aan de Rijn afkomstige pas- sagiere van het slachtoffer moest in het ziekenhuis aan een gekneusde rechterelleboog worden behan deld. De Amsterdammer kwam met de schrik vrij. De politie verzoekt getuigen zich te melden. Tel. 10.49.11. Vandaag is het dus „Super dinsdag" in de Verenigde Staten. In maar liefst tien Amerikaanse deelstaten tegelijk worden voorverkiezingen gehouden, waarbij de presidentskandidaat Gary Hart wel eens de grote triomfator zou kunnen worden. Morgen is dan alles weer gewoon, dus ook de dag. Alleen met de „Leidse Courant" in de hand kunt u er tóch nog een „Super woensdag" van maken. Wie meer wil, krijgt zelfs veertien „Super dagen". En wie nóg meer wil... De Leidse Courant wil ik bes! 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijbli jf end In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «^CeidoeSoutatit

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1