3onecker zet deur naar iet Westen wijd open Verzoeningsconferentie moet nieuw staatsbestel voor Libanon uitwerken AUROY BAGATELLISEERT ISSERU-INCIDENT Libiërs bestrijden elkaar met aanslagen in Groot- Brittannië 5i SUITENLAND Strauss weer in DDR ;n Sovjet-invloed in j I.-Amerika beperkt" AGELIJKS PASSEREN TIENTALLEN DDR- BURGERS DE MUUR Syrië: broer Assad vice-president ïleidóv 2ou/uint MAANDAG 12 MAART 1984 PAGINA 7 niïïtmixhtif7Itnsüthiftl1 Tïill ahjWtimmmfairttn ihJ uil MU/cnvisitn wonoin mi un itoa umato in lofip nnumiiin inutntir nniinin imin ffit jots 'llfmtun Pt VMPlfilOOtPl |Qn wil vmi iiHimn 01 min oninm m oi podium tmmiin of pi minmoih mini. LEIPZIG CSU-voorzit ter en premier van Beie ren Franz Josef Strauss heeft gisteren opnieuw een onderhoud gehad met de Oostduitse partijleider Honecker. Het was ziin tweede bezoek in acht maanden tijd aan de Oost duitse leider. Bij zijn vori ge bezoek onderhandelde Strauss over een krediet van omgerekend 1,2 mil jard gulden aan de DDR. Na terugkeer in München verklaarde Strauss dat een bezoek van Honecker aan de Bondsrepubliek dit jaar mogelijk is. Hij noemde de tweede helft van dit jaar als tijdstip. Honecker zelf bevestigde zijn bereidheid tot een reis naar de Bonds republiek, maar liet het tijdstip open. Van onze correspondent) ESSEN Elke avond et Heinz Dorr in de stduitse grensplaats ssen bedden en stret- ;rs bijschuiven. De be- rder van het opvang- trum voor DDR-bur- s die naar de Bondsre- iliek komen, heeft het nooit zo druk gehad, weken lang laat het re- le in Oost-Berlijn grote tallen burgers vertrek- i. Er zitten mensen bij 20 jaar geleden al ge- agd hebben Honeckers eiders- en boerenstaat /erlaten. Maar in Dorrs angcentrum strijken er neer, die pas drie inden geleden de wens kennen gaven dat ze r het Westen wilden. s januari komen er elke 'l "jele tientallen, soms zelfs V 200, in'Giessen aan. In I zijn er tot nu toe dit jaar lijna 4.400 DDR-burgers i rhet Westen gekomen. Ter gelijking: in '83 waren het i n totaal 6.000. Hessen worden alle forma ten geregeld en ontvangen nieuwe inwoners van de dsrepubliek een begroe- - sgeld van 150 DM. Als de 1 te euforie over het gelukte rek uit de DDR is weg- it, komt voor velen de ont- itering. De tijd dat de cgevers zich aan de poor- van het opvangcentrum rongen om te werven hun bedrijven is allang bij. De meeste nieuwko- uit de DDR wacht de doosheid. Dat weten ze Niet alleen via de (-propaganda, die elke de monstratie van ontslagen staalarbeiders in de Bondsre publiek breed uitmeet, maar vooral ook van de Westduitse televisie, die in een groot deel van de DDR kan worden ont vangen. Toch hopen de mees ten aan de bak te komen met behulp van hun familie in de Bondsrepubliek. Want deze hele operatie wordt doorge voerd onder het hoofd „fami lie-hereniging". Magneetwerking De Bondsrepubliek werkt nog altijd als een magneet op de bewoners van de communisti sche DDR. Tot ontzetting van het regime neemt het aantal mensen dat weg wil, vooral de laatste jaren, sterk toe. Dat is opmerkelijk omdat de DDR economisch gezien de laatste twee jaar helemaal nog niet zo slechts geboerd heeft. Vorig jaar groeide de economie zelfs nog met 4,4 procent. Volgens berichten die binnen de Oostduitse communistische partij, de SED, circuleren, ligt het aantal mensen dat het land wil verlaten momenteel op een half miljoen. Dat zijn dus mensen die officieel een ver zoek hebben ingediend om te mogen gaan. Een hoog cijfer voor een land met 17 miljoen inwoners. Al die mensen heb ben grote risico's genomen. Ze zijn in hun werk gedegradeerd of uit hun opleiding gezet. Bo vendien zijn ze overgeleverd aan de pesterijen van de auto riteiten en de veiligheidsdien sten, die weinig waardering opbrengen voor de wens de opbouw van de socialistische heilstaat voortaan aan anderen over te laten. Betaling per burger Wat beweegt Erich Honecker om de deur naar het Westen een stuk verder open te zet ten? Er zijn meerdere redenen. De harde Westerse valuta's spelen een rol. Voor elke DDR-burger die de grens wordt overgezet, betaalt Bonn tussen de 2.000 en 8.000 DM. De verschillen worden onder andere bepaald door de oplei ding die de vertrekker in de DDR heeft gehad en de aard van de. familieband in de Bondsrepubliek. Hoe geringer de verwantschap, hoe hoger de prijs. Door deze mensenhandel krijgt de DDR enkele honder den miljoenen DM binnen. Geld dat in tegenstelling tot de Westerse kredieten niet terug betaald hoeft te worden. Voor de DDR speelt verder mee dat het op deze manier potentiële onruststokers kan afschuiven. Velen die jaren geleden al gevraagd hebben om te mogen vertrekken en vanaf dat moment uit het maatschappelijk circuit geke geld zijn, vormen een gevaar voor het systeem. Bovendien wordt van de gelegenheid ge bruik gemaakt de vredesbewe ging in de DDR onschadelijk te maken. Dienstweigeraars en pacifisten, die vaak helemaal niet gevraagd hebben om te mogen vertrekken, worden zonder pardon op de trein richting Westen gezet. Een punt is ook dat de DDR op deze manier een aardig ventiel heeft om overtollige arbeidskrachten kwijt te wor den. Hoewel de DDR als com munistisch land officieel geen werkloosheid kent, heeft het grote moeite in deze crisistijd de mythe van volledige werk gelegenheid overeind te hou den. Het afschuiven naar het Westen van een stevig aantal mensen vereenvoudigt de be rekeningen van de economi sche planners in Oost-Berlijn aanzienlijk. Tot slot kan Honecker met deze politiek de Bondsrepu bliek duidelijk maken dat hij ook na de stationering van de Amerikaanse raketten geïnte resseerd is in een goede relatie met Bonn. Met die houding kan hij in de toekomst nieuwe kredieten losweken. Boven dien is de handel tussen de beide Duitslanden de laatste jaren steeds belangrijker ge worden voor de DDR. Meer (on)rust Toch kan het met de grote toe loop in Giessen van de ene dag op de andere gedaan zijn. Be halve duidelijke voordelen zit ten er voor de DDR ook nade len aan vast. Er is een proces op gang gebracht dat straks misschien niet meer te beheer sen valt. In plaats van meer rust kan het resultaat weieens meer onrust zijn. Onder de honderdduizenden die weg willen stijgt de spanning met de dag. Iedereen weet dat meer mensen dan ooit mogen vertrekken, maar wie wordt uitverkoren weet niemand. De criteria die de machthebbers hanteren zijn volstrekt on doorzichtig. Menigeen die weet dat de deur naar het Westen verder is opengezet maar twijfelt of hij wel mag gaan, handelt vanuit de gedachte: nu of nooit. Zo hebben de afgelopen maanden DDR-burgers hun toevlucht gezocht in de Amerikaanse ambassade in Oost-Berlijn en in de permanente vertegen woordiging van de Bondsrepu bliek. Het spectaculairste geval was dat van de nicht van mi nister-president Willi Stoph, die met haar gezin haar toe vlucht zocht in de Westduitse ambassade in Praag. Daar ver blijven trouwens nog zo'n 20 DDR-burgers. Bonn heeft er alles aan gedaan om deze voor Oost-Berlijn pijnlijke vluchtacties in alle stilte af te wikkelen. De rege ring van christen-democraten en liberalen is veel te bang dat het met Honeckers mildheid weieens snel gedaan zou kun nen zijn. Een vrees die niet ongegrond is. GERARD KESSELS HAM! De Sovjet-Unie is op econo- isch en militair gebied in grote mate to trokken bij Midden-Amerika, maar is 'det perkt in haar mogelijkheden om de Sr* beurtenissen daar te beïnvloeden. Dat v*i jkt uit een onderzoek, dat in opdracht 1 t n het Amerikaanse ministerie van utenlandse zaken is uitgevoerd door de an ufessor Carl Jacobsen, die is verbon- n aan de universiteit van Miami. Vol- Nel ns het onderzoek zijn er duidelijke D enzen aan de controle die Moskou in kt dden-Amerika kan uitoefenen. Bo- ndien zijn er andere belangrijke in- e8* jeden, waarbij in het onderzoek wordt (vezen wordt op de grote Westeuropese rtcgenwoordiging en de sterke positie lai i de kerk. Betoging tegen naamswijziging (London)Derry BELFAST Ongeveer 2.000 protestanten hebben zaterdag in (London)Derry gede monstreerd tegen het besluit van de over wegend katholieke gemeentraad de naam Londonderry te veranderen in Derry. De katholieken hebben de stad altijd al „Der ry" genoemd en de protestanten zien in het besluit een aantasting van de banden tussen Noord-Ierland en Engeland. Tij dens de betoging kwam het tot een korte schietpartij tussen vermoedelijk leden van het Ierse Republikeinse Leger en de poli tie. Ook trad de politie op tegen katholie ke jongeren die molotovcocktails en ste nen gooiden. Er vielen geen slachtoffers. Poolse parochianen hervatten hongerstaking WARSCHAU Zeven parochianen in Ur- sus, een voorstad van Warschau, hebben gistermiddag hun hongerstaking hervat uit &rotest tegen het vertrek van hun pastoor, lieczyslaw Nowak, die op initiatief van kardinaal Glemp is overgeplaatst. De hon gerstakers, vier mannen en drie vrouwen, installeerden zich opnieuw in een vertrek naast de kerk. De hongerstakers waren hun actie op 17 februari begonnen, maar onder braken haar vijf dagen later, nadat de tweede man in de Poolse kerkelijke hiërar chie, aartsbisschop Macharski van Krakow, zich onbevoegd had verklaard in de kwes tie. Pater Nowak is een van de 69 priesters die door de regering worden beschuldigd van extremisme. Hij verdedigde geregeld de verboden vakbond Solidariteit. Dochter Thatcher verliest sleutels LONDEN Onbekenden hebben in een wijncafé in Fleet Street in Londen de handtas gestolen van Carol Thatcher, de dochter van pre mier Margaret Thatcher van Engeland. In haar tas zaten de sleutels van de familie in Flood Street in Chelsea en van Downing Street 10, de ambts woning van Carols moeder. Men maakt zich over het ver lies van de laatste sleutels niet al te bezorgd omdat het huis permanent bewaakt werd door agenten. Intussen zijn de slo ten van beide huizen veran derd. LAUSANNE De Liba nese leiders die de verzoe ningsconferentie bijwonen die vanmiddag in het Zwitserse Lausanne in ho tel Beau Rivage begint, hebben volstrekte me ningsverschillen over de vraag hoe het met het land verder moet. Grof weg geldt dat de islamie ten hervormingen willen en de christenen de status quo zoveel mogelijk wil len handhaven. Het leger staat ergens tussen de twee groepen in. Het afge lopen weekeinde was er terwijl de Libanese leiders naar Zwitserland afreis den opnieuw felle strijd in Beiroet. President Gemayel verklaarde gisteren bij zijn aankomst in Zwitserland de problemen met „veel hoop" tegemoet te tre den. „Wij hopen spoedig goed nieuws te hebben". De Libane se minister van buitenlandse zaken liet zich eveneens opti mistisch uit. Volgens hem is iedereen moe van hetgeen er in Libanon aan de gang is. De sji'itische leider Nahib Berri zei echter „helemaal niet opti mistisch te zijn". Naar verluidt wil de regering van president Gemayel als voornaamste hervormingen voorstellen dat het leger welis waar verantwoordelijk blijft voor de veiligheid van de staat, maar niet langer wordt ingezet bij een binnenlands conflict zoals in de afgelopen maanden. De premier, die vol gens de grondwet een islamiet moet zijn, krijgt meer be voegdheden. Er zal een eind moeten komen aan vriendjes politiek en ondersteuning van familieleden bij het verdelen van banen in de overheids dienst. Israël krijgt veilig heidsgaranties als onderdeel van onderhandelingen over een overeenkomst die terug trekking van zijn troepen uit zuidelijk Libanon regelt. De twee conservatieve islamti- sche politici op de conferentie, ex-premier Saeb Salam en Adel Osseiran, nemen een De Libanese vlag waait boven het Hotel Beau Rivage naast de Zwitserse aan het meer van Lausan ne. Onder zware bewaking van Zwitserse gendarmes kwamen daar gisteren de voornaamste Liba nese leiders aan. middenpositie in. De Druzen en sji'itische isla- moeten, de meest geharnaste tegenstanders van de christe- i nen, die met steun van Syrië in de afgelopen maanden be- slissende militaire overwin- i ningen hebben behaald, willen dat de structuur van het leger radicaal wordt veranderd. Zij willen dat aan de overheersing in de hogere rangen van chris tenen een einde komt. Verder willen zij beperking van de bevoegdheden van de presi dent die volgens de grondwet een christen moet ziin. Een be langrijke eis is ook dat een eind komt aan het systeem waarbij banen bij de overheid en zetels in de volksvertegen woordiging verdeeld worden overeenkomstig de onderlinge krachtsverhoudingen tussen de verschillende godsdienstige groepen. Het gevolg van deze situatie is een ongebreidelde vriendjespolitiek. Tenslotte willen zij aan Israël veilig heidswaarborgen verschaffen om het zo aan te sporen zich uit zuidelijk Libanon te^ug te trekken. Verder hebben Walid Joum- blatt en Nabih Berri, respectie velijk leider van de druzen en van de islamitische sji'iten, aangedrongen op het verdwij nen van president Gemayel. Zij willen regerings- en leger- functionariussen bestraffen die verantwoordelijk worden ge acht voor het beschieten van de islamitische wijken van Beiroet en de nabijgelegen bergen tijdens de zware ge vechten van vorige maand. Het is echter niet waarschijn lijk dat zij de laatste eisen in Lausanne nog naar voren zul len brengen. Militante christenen die niet op de conferentie vertegen woordigd zijn, hebben openlijk opgeroepen tot het opsplitsen van Libanon in gedeeltelijke zelfstandige kantonsd. Het huidige politieke systeem dateert van 1943 dat uitgebrei de garanties oevat die moeten voorkomen dat de christenen in Libanon in het defensief worden gedrongen. Er zou toen ook een kleine christelij ke meerderheid hebben be staan. Volgens een Frans opi niebureau zijn nu de islamie ten de grootste groepering: 55 procent van de 3,2 Libanezen behoort tot de drie belangrijk ste islamitische groepen, ter wijl 44 procent behoort tot de vier grootste christelijke be volkingsgroepen. DAMASCUS De broer van Syrië's president Hafez Assad, Rifaat Assad, is bij presiden tieel besluit benoemd tot vice- -president van de republiek. Nog twee Syrische persoon lijkheden zijn tot vice-presdi- dent benoemd. Het zijn de vi ce-premier en mninister van buitenlandse zaken. Abdel Ha- lim Khaddam, en Mohammed Zouheir Macharke. Vorige week trad het Syrische kabi net af, hetgeen volgens Arabi sche waarnemers bedoeld was om de machtsstrijd binnen het regime te verdoezelen. LONDEN Rivaliseren de Libische groeperingen hebben elkaar het afgelo pen weekeinde bestreden met bomaanslagen in Manchester en in Londen. Daarbij vielen in totaal 25 gewonden en werd aan zienlijke schade aange richt. In Londen ging het zaterdag om vijf kleine tijdbommen. Een ontplofte in een nachtclub en verwondde 23 personen, van wie drie ernstig. Een tweede explodeerde zonder ie mand te raken en de resteren de drie konden tijdig onscha delijk worden gemaakt door de politie. De eerste bom die gistermor gen ontplofte in de overwe gend Arabische wijk Whalley Range in Manchester raakte niemand. Toen de politie een tweede bom onschadelijk pro beerde te maken, raakten een vrouw en een kind gewond. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft twee Li bische diplomaten ontboden en hen verteld dat niet zal wor<ten toegestaan dat Libi sche bannelingen op Brits grondgebied worden overval len en geïntimideerd. In 1980 was Groot-Brittannië een van de westerse landen, waar Libi sche commando's aanslagen pleegden op tegenstanders van de Libische leider Khadaffy. Libië heeft ontkend dat het iets met de aanslagen van de afgelopen dagen te maken heeft gehad. )RID „Een storm ivel weer overdrijft", omschreef premier e Mauroy van Frank- ia afloop van zijn be- aan Spanje de con- latie die is ontstaan de beschieting door Franse marine van Spaanse visserssche- Mauroy rondde dit teinde een tweedaags ek aan Madrid af, dat ng van te voren was sproken, maar dat het incident speciale cenis kreeg. Maurou sprak onder meer over Spanjes wens toe te treden tot de EG. Gonzalez zei op een persconfe rentie Mauroy erop gewezen te hebben dat het gebruik van geweld en het in gevaar bren gen van mensenlevens „on aanvaardbaar" zijn. „Wij vin den dat de middelen die de Franse marine heeft gebruikt niet in verhouding staan tot de mogelijke overtredingen." Frankrijk heeft het beschieten van de vissersschepen overi gens verdedigd, verwijzend naar het internationale recht. Maar Mauroy mag dan wel hebben geprobeerd het visse rij-incident te bagatelliseren, Spanje heeft een officieel pro test ingediend omdat het geen bevredigende verklaring heeft ontvangen. Belgische vissers zijn opgeroe pen mee te helpen bij de op sporing van illegale vissers binnen de belgische twaalf- mijlzone. In het verleden heb ben Nederlandse kustvissers nogal eens hun heil gezocht in deze Belgische wateren. Met de verscherpte controle die de marine gaat uitoefenen willen de belgen vooral de vangst op tong, schar en schol bescher men. In die twaalfmijlszone mag niet gevist worden met schepen die groter zijn dan dertig ton. SKE EN WISKE HET DELTA-DUEL In Manchester richtte een bom (verborgen in de rechter auto) aanzienlijke schade aan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7