Marti ten Kate sterk in „Twintig van Alphen" Bowlingtitels voor Tramps en „Sauna Foreholte houdt promotiekansen SPORTTRIBUNE MAANDAG 12 MAART] LEIDEN Zowel bow lingteam Sauna Vijf Mei als Tramps veroverde gis teren het kampioenschap in de vierde klasse van de nationale league. Beide formaties, die hun thuis- bowling in Zuid-West hebben, zullen zich vol gend jaar derhalve derde klasser mogen noemen. BLF bleef steken op een tweede stek. Ook Team Joop Visser (derde klasse) sloot gisteren zijn compe titie af. De Leiderdorpers werden derde. In de eer ste klasse bleef Volvo Travelers dankzij een dag saldo van vier punten op een achtste positie. Twee deklassers Hans Menken en Lions behaalden resp. vijf en vier winstpunten. Volvo Travelers kwam niet van de achtste plaats in de eer ste klasse af. Weliswaar werd gewonnen van Kabouters (Hil versum) en koploper Flight (Rijswijk), toch was het eindto- taal slechts vier punten. Voor degradatie hoeft Travelers echter niét meer bang te zijn. Zowel in de eerste als in de tweede klasse zijn in tegenstel ling tot de lagere klassen nog twee wedstrijddagen te gaan. In die tweede klasse startte Hans Menken hoopvol door Swallow Spanninga (Amstel veen) met 3-0 en nummer twee Leo van Hal (Schiedam) met 2-1 terug te wijzen. Van Low and High (Alphen aan de Rijn) (0-3) werd echter verlo ren. De kloof met de gevaren zone werd echter tot zeven punten uitgebouwd, terwijl de achterstand op de 'medailles' nog slechts drie punten is. Voor Lions ziet het er minder rooskleurig uit. Als tiende ge klasseerd lijkt het Holiday Innvijftal niet meer aan degra datie te kunnen ontkomen. Het Leiderdorpse Joop Visser speelde in Amsterdam op de laatste dag de sterren van de hemel. Alle negen winstpun ten werden gewonnen, zodat de formatie van captain John Zandbergen op een vierde plaats (gedeelde derde, maar op pinfall vierde) in de derde klasse finishte. De vierde klasse leverde Leiden twee kampioenen. Sauna Vijf Mei verloor tijdens de openings wedstrijd de hoop. Van num mer twee, Clowns de voor sprong was 2,5 punt werd met 3-0 verloren. Clowns (De Lier) liet het in de tweede confrontatie echter afweten en moest de volle winst aan Orion (Haarlem) laten. Sauna won toen wel van de nummer drie, Malle Jan uit Noord wij- kerhout. Ook de laatste partij werd in winst omgezet, zodat „Sauna" de champagne kon opentrekken en volgend jaar een klasse hoger speelt. Het zelfde geldt voor Tramps. Na de eerste game te hebben inge leverd bij Nutsspaarbank uit Zoetermeer werden alle ande re partijen gewonnen. Nivo (Rijswijk) en Foto Donald Noordwijkerhout) waren de slachtoffers van de kampi- oensdrang van Tramps. BLF speelde in Schiedam en had tijdens de vorige wedstrijddag Fighting Machine uit Rotter dam de titel al zien grijpen. Daarom werd voor de tweede plek gespeeld, die ook werd binnengehaald. Twee van de drie partijen werden gewon nen. Ladan reikte in de vijfde klasse door de buit van vier punten niet verder dan een vierde plaats. De vijfde klasse heeft nog één wedstrijddag voor de boeg. SA TURNUS „DEGRADEERT" RIJNSTREEK LEIDEN Vanwege een aantal verschillende rege lingen in de vaderlandse competitie vertoont het handbalgebeuren de ko mende tijd een chaotisch beeld. Ere- en eerstedivi- sie (waarbij Foreholte) hebben nog meer dan een maand zaalhandbal te goed, maar in de tweede en derde divisie (heren Rijnstreek en Saturnus, dames OASE, HVS en MMO) werden de laatste wedstrijden gespeeld. De afdelingsteams hebben nog twee weken om de strijd in hun poules uit te vechten voordat de veld- handbalcompetitie weer begint. Voor Plantenhoek Foreholte blijft er door de 15-11 winst op BDC een minieme pro motiekans. Saturnus han teerde daarentegen in een spannende streekderby het zwaard van Damocles boven het hoofd van Rijnstreek, dat door het 14-16 verlies degradeert naar de derde di visie. OASE besloot de com petitie met een onnodig 9-8 verlies bij Aalsmeer. HVS werkte hard en met succes aan de opbouw van een nieuw team en bekroonde de opmars van de laatste weken met een 7-9 overwin ning op Westlandia en een vijfde plaats in de eindrang schikking. HVV won van hekkesluiter Hercules maar is nog niet zeker van het be houd van de plaats in de eerste klasse. Olympia be haalde in een door zenuwen bepaalde wedstrijd de hoog ste plaats van de eerste klas se en gaan draaien daardoor volgend jaar op regionaal ni veau mee. Het bizarre competitiever loop in de eerste divisie A bezorgt Foreholte nog altijd uitzicht op promotie. Tegen standster BDC speelt vooral in eigen hal erg sterk maar heeft moeite ook uit tot een goede prestatie te komen. Al in de beginfase leek het goed voorbereidde Foreholte via demarrages van Ellen van Dam de wedstrijd te be slissen. Met een persoonlijk dekking op een goed en ge disciplineerd spelende Nel Geerlings kwam BDC vlak voor rust toch terug tot 8-5. Na rust beproefde het dus een zelfde verdediging, maar omdat Nel Geerlings zich teruggetrokken opstel de en Foreholte nu de 5 te gen 5 situatie uitspeelde, liep de Voorhoutse ploeg uit tot 13-7. Toen BDC teruging naar een „gewone" 5-1 ver dediging en coach Wim Geerlings wat ging experi menteren kwamen de tegen standsters met nog vijf mi nuten te spelen toch nog verrassend terug tot 13-11. Met twee twee sublieme doelpunten, één vrij zwe vend vanuit de hoek bepaal de Hannie Boskamp echter de eindstand op 15-11. Rijnstreek vocht in het duel met streekgenoot Saturnus voor de laatste kans. Bij ei gen winst en verlies van mededegradatiekandidaat Snelwiek zou er nog een be slissingswedstrijd nodig zijn. De aanvang van het duel was dan ook rommelig, bei de partijen misten een aan tal kansen, maar het waren de Leidenaars, die een licht overwicht in een voorsprong omzetten. Rijnstreek moest het vooral hebben van inge studeerde dode spelsituaties, waarmee de defensie van de rood-witten slecht raad wist. Even nam Saturnus afstand maar via twee Alphense break-outs was er bij rust nog niets beslist: 7-8. Er na leek Rijnstreek afstand te nemen toen het op een 11-9 voorsprong kwam, maar doordat de ploeg drie straf- worpen miste en Leidenaars via uitbraken de defensie van Rijnstreek ontregelden ging de strijd toch gelijk op. Met nog vijf minuten te spe len scoorden de ploeg van Benno Nieuwenhuizen ech ter drie maal op rij en beze gelde daarmee het lot van de Alphenaren: 16-14 Aan het duel tussen Aals meer en Oase was te zien dat er voor beide ploegen geen belangen meer op het spel stonden. Het gebrek aan motivatie leidde vooral aan Oud-Adese kant tot een bar slechte partij. Zoals dit hele seizoen al zit het verde digend, ondanks een snelle 4-1 achterstand, wel goed, maar aanvallend presteerde het, zeker in de slotfase, te weinig om te overwinnen. Via een 4-5 ruststand en met nog tien minuten te spelen zelfs een 6-8 voorsprong leek dat nog niet fataal. OASE overleefde zelfs een overtalsituatie van 6 tegen 4, maar vlak voor tijd over vleugelde Aalsmeer haar te genstandsters en won met 9- 8. De Oud-Adese scores kwamen voor rekenig van Helma van der Geest (3x), Roos van der Poel, Loes de Haas, Jannie Jansen, Lydia van der Poel en Marleen Stipdonk. HVS besloot de competitie waardig door met 7-9 van Westlandia te win nen. Na een slechte seizoen start heeft trainer Wim Jan sen toch een samenhangend team gevormd. In de wed strijd tegen Westlandia werd zijn team bovendien gehol pen door een foutloos kee pende Lenie van Rijn. Door het te gehaast uitvoeren van de opdrachten waarmee de ploeg het veld ingestuurd werd (uitspelen van een of fensieve 6-0 verdediging) gingen er nog teveel kansen verloren. Maar als Wim Jansen in zijn streven slaagt om voor elke plaats in zijn team over twee gelijkwaar dige speelsters te beschik ken dan zal HVS volgend seizoen zeker hoger reiken dan de nu bereikte vijfde plaats. MMO maakte er te gen het al gedegradeerde HEC een speelpartij van. Riekie Brunt keepte, mede doordat de aanval van HEC niet tot grootse daden kon komen, een verdienstelijke partij. De aanval van het be ter gemotiveerde MMO ver oorloofde het zich nog een aantal breaks te missen. Na rust werd het ontstane gat van vijf doelpunten (7-2) ook door het goede spelen van de twee reserves Ma rion Salm en Jolanda van der Berg verder uitgebouwd tot 14-5. Naar alle waar schijnlijkheid beëindigde coach Karei Caron na een periode van elf jaar de bege leiding van het Hoogmadese zaalhandbalteam. De dames van Olympia be haalden tegen DIOS het kampioenschap van de eer ste afdelingsklasse. Vooral in de eerste helft speelden de Wassenaarsen een erg sterke wedstrijd maar na de rust (4-8) speelden de zenu wen een grote rol en kon het beweeglijke DIOS dich terbij komen. In de slotfase stopte Hermien Goedkoop een zeer belangrijke straf- worp, waarna in de laatste minuten een 13-11 overwin ning behaald werd. Omdat ook de heren het kampioen schap van de derde afde lingsklasse zeker stelden (20-6 tegen CWP) was het dubbel feest in Wassenaar. De heren van HVV vochten tegen Hercules voor behoud van de plaats in de eerste klasse. In een tamme wed strijd zijn de Voorschotena ren geen moment in gevaar geweest maar van de ver wachtte blikpartij kwam te gen het al gedegradeerde Hercules niets terecht. Met in de hoofdrolen keeper Hans Dockhoorn, Jan Lam- boo (6 doelpunten) en cir kelspeler Norbert Brouwer, werd het een 20-16 overwin ning. Of er een beslissing wedstrijd moet worden ge speeld hangt nu af van de wedstrijd in de derde klasse afdeling tussen EDH en HEC die bepaalt welke ploeg er volgend jaar naar eerste klasse degradeert. Overigens zijn de onderhan delingen met de huidige trainer van Wings, Paul 't Mannetje, in een ver gevor derd stadium. Woensdag valt de definitieve beslissing of deze toptrainer volgend jaar in Voorschoten acteert. Overige uitslagen: dames: Saturnus - OASE 2 6-3, MMO 3 Fairplay 3-12. He ren: MMO - Northa 20-12. AD VAN FESSEM sportuitslage Marti ten Kate, een uitgewoonde maar blije winnaar van de „Twintig van Alphen". bergen nestelde zich ook nog Bataaf Koos Verhoeen die weer eens de loopschoenen had aangetrokken. Met een uitstekende tijd van 49.43 mi nuten kwam hij nog bij de eer ste tien in het klassement te recht. Dames Bij de dames werd Carla Beurskens een geweldige win nares. Ze verbeterde haar per soonlijke record en kwam tot een tijd van 50.01 minuut. Ook zij was uiteraard erg tevreden en weet zich op de goede weg naar Los Angeles, waar zij de marathon wil lopen. Daarvoor moet zij nog wel de limiet van 2.35 uur halen en dat is ze in Rotterdam van plan. In hoe verre de Zilveren Molen in die voorbereiding past is haar pas duidelijk aan het eind van deze maand. Door een lichte griep geplaagd de laatste weken, was het voor Karin van den Berg niet mo gelijk haar trainingen volledig af te werken. Toch kwam ook voor haar het einde van de race eerder dan ooit tevoren. Dat zat er tot ongeveer 10 kilo meter niet in. In haar eentje vechtend tegen de toch wel koude wind, begon ze pas hal verwege Ter Aar en Alphen in haar ritme te komen. Onder het toeziend oog van trainer van de Berg knabbelde de Ripse in de laatste vijf kilome ter nog een halve minuut af van haar vorige toptijd en fi nishte als zevende dame in 56.46 minuten. Tijdens de Tokyo Internatio nal Track and Field Indoor games werd Han Kulker (B) derde op een 800 meter. De tij den waren door het onbere kenbare lopen van vooral de Amerikaan Robinson slecht. Kulker liep 1.55.68 minuten, Robinson kwam tot 1.55.03 mi nuten, waarmee hij won. De elfde halve marathon van de NSL, waaraan in totaal door maar liefst vierhonderd atleten en atletes werd deelge nomen, werd gisteren door Theo Verbeek van Trias op zijn naam geschreven. Oud NSL-er Verbeek bleef de op vallend sterk lopende vete raan Mart Zuiderduin (NSL) zes seconden voor: 1.09.29 om 1.09.35 uur. Bij de dames Ada Steen voorde (NSL snelste. De NSL-loopster i seerde een tijd van 1.25.4 bleef daarmee clubgi Liesbeth Vergeer bijna vij nuten voor: 1.30.13. Dichter bij huis dan clv noot Kulker liep Kees Klink een goede 800 met Dortmund. Tijdens de la indoorwedstrijd van dit zoen realiseerde hij 1.57.2 nuut op de 800 meter wat zelfs een vierde plaats opl< de. Ook zijn vrouw M; kwam goed voor de dag 2.22.6 minuten op de voe volgd door Thea Kouwe ven in 2.23.2 minuten. O 100 en 200 meter werd Baljet de nieuwe clubre* houder van Holland door pektievelijk 11.5 en 23.2 s« den te lopen. Bij Batavei wel Jan Groenweg als ji Ronald van de Vlekkert o de twaalf (11.9 seconden), vooral de laatste inspirt ook een goede 200 meter 1 pen. Op de 100 meter hc liep Marian van de Niet i een uitstekende 15.0 secor GERT VELTHU1 Veteranen Veteraan Vic Zonneveld (NSL) deed voor het eerst na een lange blessure periode weer mee en kon zich direkt als winnaar laten kronen. Spe ciaal gebrand op deze wed strijd. waar de hele top aanwe zig was, had de campinghou der toch niet meer verwacht dan een derde of vierde plaats. Het gemak waarmee hij iedere tempoverhoging van de ande re koplopers (waaronder vete raan 2 Piet van Alphen die het gevecht met de tien jaar jonge re mannen niet schuwt) kon beantwoorden verbaasde hem ook enigszins, maar „daar sta ik niet te lang bij stil, ik heb gewonnen, ik ben er weer, dat LEIDEN Marti ten Kate heeft zaterdag de „Twintig van Alphen", de officieuze opening van het atletiekseizoen op de weg, op zijn naam geschreven. De Enschedese vechtjas bleef in de enerverende slotfase de Belg Robert Maus en Europees mara thonkampioen Gerard Nij- boer voor. Mogelijk door het koudere weer en het ontbreken van Cor Lam- brechts (ziek) waren de eindtijden niet van dezelf de kwaliteit als vorig jaar. Toch was de wedstrijd er niet minder om. Bij de da mes heerste Carla Beurs kens oppermachtig en bij de veteranen was er winst voor Noordwijker Vic Zonneveld. Dat uitgere kend Ten Kate uiteinde lijk winnend over de fi nish kwam, mocht overi gens verwonderlijk wor den genoemd. Op het mo ment dat Klaas Lok hal verwege de loop met een demarrage voor de eerste echte tempoversnelling zorgde, moest Ten Kate de kopgroep immers al snel laten gaan. Tot ongeveer 10 kilometer had de heren wedstrijd een bijna gebruikelijk beeld van een grote kopgroep waarin de ge renommeerde atleten zich vrij rustig hielden. Met Theo van der Veer op kop ging het vrij hard (29.40 minuten), maar was al wel duidelijk dat de su- pertijd van Lambrechts vorig jaar (57.40 minuten) niet in ge vaar zou komen. Even over de helft van de wedstrijd, toen de atleten ook een onfatsoenlijke, met kratten bier smijtende middenstander waren gepas seerd, gaf Klaas Lok het sein tot de aanval en liep weg. Omdat evenwel niemand echt reageerde op de aanval van Lok, liet deze zich weer terug vallen. „Ik had geen zin om alles alleen te doen, het werd alleen tijd dat er wat gebeur de" verklaarde de kersverse veldloopkampioen later. Mede daardoor kreeg de door kou in de maagstreek in de proble men geraakte Ten Kate op de achtergrond de gelegenheid zich te herstellen. Terwijl voorin de werkelijke strijd, met Gerard Nijboer als anima tor, ontbrandde, ging Ten Kate in de achtervolging op de kopgroep, waarin zich behalve Nijboer ook de Belgen Par- mantier, Maus en Wijns be vonden. Bij het ingaan van de laatste kilometer kreeg Ten Kate de achtergebleven Lok en Ken Hunter te pakken, waarna ook Parmantier en Wijns door de op toeren geko men Ten Kate werden gegre pen. Bij het opdraaien van de laatste rechte lijn gaf de in middels ook achterhaalde Nij boer Ten Kate het sein dat hij moest doorgaan. Nijboer wist zich immers kansloos in de strijd met de enig overgeble ven Belg Maus en zette mede daarom Ten Kate aan tot een laatste rush om de overwin ning op die wijze alsnog in Ne derland te houden. Ten Kate had daar wel oren naar en snelde tussen het talrijke en enthousiaste publiek naar een tijd van 59,48 minuten. Robert Maus, vorig jaar derde bij de Belgische marathon kampi oenschappen, bleef geheel vol gens de verwachtingen Nij boer voor in het duel om de tweede plek. Achter hen won Luc Wijns, de broer van de veel bekendere Raf Wijns de spurt van landgenoot Armand Parmentier, op twintig secon den gevolgd door Utrechter Klaas Lok en Brusselaar Hun- ter. Cor Vriend, de Eindhove- naar werkt naar de Westland marathon toe, eindigde, zonder zich overdreven druk te ma ken op de tiende plaats, daar mee Theo van der Veer (de beste Leidenaar) net voorblij vend. De Holland loper, die momen teel in een geweldige vorm steekt, was gesterkt door zijn optreden in het veldloop kam pioenschap en durfde ook ge woon met de grote mannen mee te gaan. Zijn tussentijd op 10 kilometer, waar hij op kop lag, was 29.40 minuten. Ter il lustratie: de beste tijd van Van der Veer op de baan schom melt zo rond de 31.30 minuten. „Daarna heb ik het even moei lijk gehad, moest even de kant in, maar kwam toch vrij mak kelijk terug," volgens Van der Veer. „Ik wilde niets forceren omdat het hoofddoel van dit jaar (het kampioenschap 10 ki lometer op de baan in Lisse) al dichtbij (5 mei) is. Zonder te forceren liet hij toch enkele prominenten in de wegatletiek (Rusman, Verriet, Mentink en Rottier) achter zich en dat kan een steun in de rug betekenen. Met een achttiende plaats en een tijd van 1.02.12 uur werd Aart Stigter beste Alphenaar. Ondanks alle pogingen van de organisatie bleef Adrie Hart veld weg en maakte zo de weg vrij voor Stigter, die deze kans direkt aangreep. Gerard Nijboer was zaterdag zeer nadrukkelijk aanwezig. Veteraan 2 Willem Ravensber- gen (B) liep lange tijd in een groepje met Beurskens en een vijftal anderen. Pas bij het zien van de finish, bij het aan gaan van de sprint, viel deze groep uiteen. Ravensbergen verbeterde zich desondanks met bijna een halve minuut en kwam uit op 50.11 minuten. Tevreden over de korte af stand die hij achter de win naar bij de Veteranen 2, Piet van Alphen, bleef (48.43 tegen 50.11 minuten). Tusen Van Alphen en Ravens-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 22