ides Pacta verkiest discipline boven resultaat LSG scoort ls vanouds TOP verspeelt kampioenskansen DEGRADATIE DREIGT VOOR SJAARDEMA Leen Janszen doorbreekt de zegereeks van Bollenstreek PORTTRIBUNE LEIDSE PLOEG HOOFDKLASSER-AF VERLIES TEGEN ONS EIBERNEST MAANDAG 12 MAART 1984 [DEN Het reeds vei- Scylla speelde ont- nnen tegen de Veluwe kwam er met 2-6 niet z i te pas. Sjaardema ver late zich in de eerste di- lelijk tegen JCV. •4' or de 4-6 nederlaag be- -pjdden de Oegstgeesters eet op de onderste J lts. De Scylla reserves vjden geen moeite met ,p id 2 (8-2) en hebben suer uitzicht op de titel dat de concurrentie zo indelijk was punten te spelen. Bij de dames José Bakker weder- niet overtuigen bij Avanti waardoor het te gen het laatst geplaatste Vice Versa 5-5 werd. De rentree van Scylla in de ereklasse is nog slechts een kwestie van tijd. Nu werd Middelburg Zuid met 6-1 ingepakt. In tegenstelling tot voorgaan de jaren speelde Scylla een vriendelijke wedstrijd tegen De Veluwe. Er stonden geen grote belangen meer op het spel, alleen wat eer viel er te verdelen. Anne Vlieg was he vig geblesseerd, maar speelde toch, omdat Sjoerd Meyer niet mag spelen en team 2 nog kampioen kon worden. Hij kwam dan ook driemaal te kort. Ook Hans Lingen kwam niet aan winst toe. Dat lukte alleen Patrick Swier die Ron van Spanje aan zijn erelijst van dit seizoen toevoede. Ook het dubbel was een Leidse aangelegenheid zodat het leed tot 2-6 verzacht werd. In de eerste divisie maakte Sjaardema een vervelende misstap tegen JCV. Friso Reitsma en Herman van der Broek moesten beiden alleen in Verhulst hun meerdere er kennen, maar zagen hun teamgenoot Joop van den Borg ondanks tweemaal een 19-16 voorsprong, driemaal ten on der gaan. Hierdoor werden er geen punten veroverd en zak ten de Oegstgeesters af naar de laatste plaats. Het zal nu moei lijk worden om hun eerste di visie status te behouden. Avanti dat vorige week Shot Wageningen al met 6-3 be dwong kwam op een gedeelde eerste plaats omdat Pelgrim Odion verloor van tempo Team 2 en op 10 punten bleef steken. Scylla 2 kreeg de kans op pro motie weer in eigen hand om dat koploper Quick '32 zo vriendelijk was een punt te la ten liggen. Frits Kantebeen, Rob van der Zeeuw en Rob Regeer hadden zelf geen enke le moeite met Noad 2. Alleen Regeer vergistte zich twee maal: 8-2. In de derde divisie revan cheerde het tweede van Avanti zich op Nikon 2. Dit keer lieten de Hazerswoudena- ren wel het beste spel zien en namen via een 7-3 zege de kooppositie over van Nikon. Peter de Groot scoorde fraai een hattrick, Ronald Rijsdorp deed het eenmaal minder en Alje Kamphuis en het dubbel maakten de 7 vol. De Treffers had minder reden tot juichen. De Veners kwamen ook tot 7- 3 maar stonden aan de ver keerde kant van de score. Te gen FVT maakte Rico van Veen tweemaal en zijn broer Ron eenmaal hetzoet der over winning. Ook Sjaardema 2 speelde niet bepaald een goede wedstrijd. Steeds Hoger/TSB wees Thomas van Nes, Jaap Polak en Douglas Janssen dui delijk op hun zwakke kanten en keerde met een 8-2 zege huiswaarts. Eén divisie lager deed het der de van Sjaardema wel iets positiefs. Chiel Kuiper maakte tegen DHC na een jaar niet ge speeld te hebben een opvallen de rentree door ongeslagen te blijven. Invallers Steven van Belle en Robert Thijssen steunden hem voldoende om tot een puntenverdeling te ko men. Scylla 3 bleef De Tref fers 2 dankzij een ongeslagen Hans de Roode met 6-4 nipt de baas. Overige uitslagen: De Koren- beurs-Avanti 3 1-9, Docos 2- Smash 5-5, TTVN-De Tref fers 3 7-3, Scylla 4-Quick '32 3 8-2, Vriendenschaar 2-Sjaar- dema 4 2-8. Dames Tegen Vice Versa leverde Ma rijke Olsthoorn een goede prestatie door een hattrick te scoren. Daarmee behoedde ze Avanti nog voor een ergere afgang dan het gelijke spel te gen het nog puntloze Vice Versa. Claudia Verschoor kwam evenals José Bakker eenmaal als sterkste uit de strijd naar voren. Niet ver wonderlijk voor Verschoor maar des te meer voor José Bakker die het nog steeds op de aanvallende toer probeert. Het kampioenschap van Scyl la laat niet meer lang op zich wachten. Dit weekeinde rol den Sandra de Kruiff, Patricia de Groot en Maijan Kante been, die overigens als enige een steek liet vallen, Middel burg Zuid overtuigend op met 6-1. Overige uitslagen: Iren-Avanti 2 4-6, De Salamanders-Scylla 2 6-4, Oldra-Avanti 3 9-1, Do- cos-Shot Soest 7-3. LEIDEN Een in de ogen van trainer Gerard Bos misplaatste grap van drie van zijn kernspelers bij een oefenduel tegen Trekvogels leidde er toe dat Fides Pacta gistermid dag met een gewijzigde selectie aan de start ver scheen tegen Ons Eiber nest. Op voordracht van Bos schorste het bestuur van Fides het drietal Pa tricia Gottmer, Wilma Neuteboom en Ronald van der Velden voorlopig voor drie wedstrijden. De rechtlijnige Bos, die na het verlies en de daaruit volgende degradatie van zijn ploeg vreemd genoeg elk commentaar weigerde, verkoos daarmee de disci pline boven het resultaat van het beslissende tref fen met Ons Eibernest (10-13). Het wegvallen van Gottmer en Neuteboom betekende dat de vrouwentweetallen uit el kaar gehaald werden, waar door Fides een stuk zelfver trouwen en ervaring tekort kwam. Het gemis van Van der Velden werd door routinier Dik Onderwater, die als enige een voldoende haalde, goed opgevangen. De vorige week in het clubblad bekendge maakte schorsingen waren in de wandelgangen van de Vijf Meihal onderwerp van verhit te discussies, al wilden de spe lers eigenlijk niets kwijt. Nico Pikaar: „Ik kan wel dingen gaan vertellen, maar daar schieten we niets mee op. Op maandag wordt er weer over vergaderd". Dik Onderwater wilde van geen problemen ho ren: „Je kunt nu wel zeggen dat het misschien anders was gelopen als bepaalde mensen hadden meegespeeld, maar zij speelden nu eenmaal niet en dus moeten we niet zeuren. De druk was gewoon te groot". De emoties lagen om diverse redenen dicht bij het oppervlak. Bea Schrama probeert ploeggenote Jeannete Smit tot bedaren te brengen. Aanvoerder Robin Sommeling noemde ook de enorme druk op zijn ploeg als oorzaak voor het slechte presteren. Maar ook: „De problemen, de schor singen dus, speelden wel dege lijk mee. Dat spookt door je achterhoofd". Het bestuur van Fides, dat ge confronteerd met het ultima tum van Gerard Bos, de zijde van de trainer koos en net grotere belang (handhaving in de hoofdklasse) daaraan on derschikt maakte, zit nu met de brokken. Aan de degradatie kleeft de nasmaak van het conflict. Voor de belangrijkste wedstrijd van het seizoen ble ven drie basisspelers aan de kant, waardoor de ploeg al bij voorbaat kansloos bleek. Het bewijs valt natuurlijk nooit te leveren, maar daarom juist zullen er veel vragen komen van de leden. De „grap", waarover betrokkenen ook niets willen loslaten, lijkt de daaruit getrokken consequen ties echter niet te kunnen rechtvaardigen. Fides liet in de eerste helft aan niets zien dat het tegen de Ha genaars voor lijfsbehoud streed. De ploeg was haar een heid kwijt en miste de bezie ling en vooral noodzakelijke schotvaardigheid om het reeds 'EN Na de zeven- onde van de KNSB- ipetitie heeft het jonge j|n uit Eindhoven het ipioenschap van Ne- md zo goed als op Met liefst 8-2 werd irdag afgerekend met co/WGM. Titel ver- iger Volmac is al uit- 'lakeld, maar wist ten van een dapper strij- Philidor nog een itsje te stijgen. In de Jte klasse A heeft LSG lelijk haar vorm her- *en. Na enkele maan- ver onder niveau ge- !ld te hebben, werd dit hard uitgehaald, toffer was het sterke is. Philidor 2 lijkt het fd al in de schoot ge- l te hebben. Met grote rs kregen de Leide- ■s klop van ZSC/Zaen- waardoor alleen een ider de degradatie de onderbond nog verhinderen. dor begon tegen de lands- pioen al met een 3-0 ach- and. Henk van Maaren en Bakker waren regelmatig bord afgezet door Hans "i en Bruno Carlier, maar de Graaff had lange tijd e winstkansen tegen zijn lubgenoot Rinie Kuyf. Met schwindelwerk wist Kuyf aak echter recht te trek en vervolgens zelfs nog te len. Ondanks dit kleine iele werd op de speeldag moedig gestreden tegen de 'tmeesterlijke overmacht de Maasstad. Lex Jongsma bbelde zelfs iets af van de erstand door Fred van der binnen twintig zetten het bord te vegen. Van der Vliet was zo onverstandig geweest om in het Nimzo-In- disch een pionnetje op c3 te snoepen zonder aan zijn ont wikkeling te denken. Onder aanvoering van La3 duurde de executie van de in het cen trum hangende zwarte mo narch vervolgens niet lang meer. Verrassend was dat de amateurs aan de topborden be hoorlijk stand leken te hou den. Tot in de tijdnoodfase was het onduidelijk of Jan Tim man en John van der Wiel er tegen Peter Gelpke en Marcel Piket door konden komen. Van der Wiel gelukte dit uit eindelijk wel, maar Gelpke zag zijn harde werken met een half punt beloond. De lagere borden waren echter duidelijk voor Volmac. Jeroen Piket plette invaller Pajcin en van Dop vernietigde middels een paardoffer de koningsveste van Nico Kuyf. Na een regel matig remise tussen Wim de Kok en Jan de Wit slaagde Joop Piket er tenslotte in Coen Stehouwer in een eindspel te overklassen, waarmee de eind stand op 7-3 vastgelegd werd. Een goede wedstrijd, waarin de sterkste won, maar zeker geen walk-over. „Wanneer de nood het hoogst is, is de redding nabij." Dit was de voornaamste gedachte van teamleider Peter van der Heijden voor het begin van de wedstrijd LSG-Unitas. Indien tegen de sterke Groningers niet gewonnen werd, zouden zijn spelers nog dieper weg zakken in het moeras, waar ze ten gevolge van hun laatste wanprestaties in terecht geko men waren. Gedachtig deze benarde situatie werd er met veel inzet gespeeld en het re sultaat was er dan ook naar. Geen enkele pot ging verloren en aan het eind van de middag prijkte de fraaie stand van 8-2 op het scorebord. Het begon met een onschuldig halfje van Dirk Sikkel. Meer vuurwerk vond er plaats op het bord van Kees van Zijp. Een stukoffer in de Svesnikov zorgde voor een drukstelling en twee ver bonden vrijpionnen, die dwars door de Groningse linies op marcheerden en tenslotte pro moveerden. Leon Konings, die als enige een tijdje langs de af grond balanceerde, kon nog net met eeuwig schaak ont snappen toen zijn tegenstander het te mooi wilde doen. Hierna werd Unitas bedolven onder een stortvloed van punten. Joop Bakker wikkelde met een gezonde pluspion eenvou dig af, Klaas Hagendijk over leefde op enkele seconden de tijdnood en verzilverde ver volgens zijn materieel over wicht, terwijl Henk van Put ten met positionele middelen, gepointeerd met tactische grapjes, de stelling van Janse omverliep. Ook Jan Tolenaar maakte met tactisch geweld zijn positioneel gewonnen stel ling uit. Nog was de koek niet op. Een fraai torenoffer van Tjaco Ossewaarde zorgde voor 7-1. Met het oog op deze stand gingen Wim Heemskerk en Charles Kuijpers niet meer tot het uiterste en namen in voor delige stand genoegen met re mise. Nieuwkomer Jaap Herman bracht met zijn late komst en kele spelers van Philidor 2 tot grote paniek. Of dit de belang rijkste reden is voor het zwak ke optreden tegen ZSC/Zaen- de is de vraag, maar zeker is dat na drie uur spelen al tegen een 6-0 achterstand aange- hikt werd. Herman van Hal deren kreeg als eerste de kans iets terug te doen: remise. Hierna haalde ZSC weer twee keer uit totdat notabene Her man als enige een vol Phili- dor-winstpunt binnenbracht. In een curieus eindspel van twee paarden tegen drie pion nen wist hij zo te manoevreren dat niet alleen de pionnen ge blokkeerd werden, maar bo vendien de vijandelijke ko ning in een matnet verstrikt raakte. (1.5-8.5). Met Konings club/Bergen nog op het pro gramma lijkt degradatie vrij wel onontkoombaar. gedegradeerde, en daardoor vrijuit spelende Ons Eibernest, het leven moeilijk te maken. Nico Pikaar bijvoorbeeld liet zich de provocaties van de lan ge Frans van Meerbeek rustig welgevallen, terwijl de fana tieke Leidenaar onder „nor male" omstandigheden enkele strafworpen had kunnen uit lokken. Strafworpen die Fides hard nodig had want dat was in de eerste rondgang, met een schotproduktie van 1 op 50, de enige manier waarop de thuis ploeg middels Dik Onderwater bij kon blijven: 3-5 bij de rust. Fides leefde na de hervatting op, maar toen Hennie Piket bij een 6-7 stand (Onderwater bracht zijn ploeg op gelijke hoogte bij 6-6) een strafworp onbenut liet, ging de kans op aansluiting definitief verloren. De produktieve Dik Onderwa ter (zeven treffers) kwam niet in het aanvalsvak, en moest zich beperken tot het inlopen van de schade na een 6-10 ach terstand. Even gloorde er nog hoop (10-11), maar Fides kwam tegen het tijdrekkende Ons Eibernest toch tekort. Een jaar na de promotie uit de overgangsklasse was de onge wilde en onnodige terug keer bij 10-13 een feit. HANS JACOBS LEIDEN De laatste speeldag van de zaalkorf- balcompetitie heeft wel alle beslissingen gebracht omtrent degradaties, maar niet over kampioenschap pen. Fides Pacta verloor van Ons Eibernest en moest een klasse afdalen: een gang die eerder Zui derkwartier al maakte. Of er naast De Danaïden meer kampioenen komen, valt nog te bezien. Eerste klasser TOP verspeelde haar laatste kansen door gelijk te spelen bij VES. In de derde klasse kun nen Tempo en Velocitas echter via beslissingswed strijden alsnog de titel in de wacht slepen. Binnen één helft had Pernix tegen Vriendenschaar een 10-2 voorsprong genomen, waardoor het tweede half uur van alle spanning ont bloot was. De oranjekragen scoorden in deze periode evenveel als hun bezoekers uit Hardinxveld, zodat er een alles zeggende 18-10 eind stand resulteerde. Het hele achttal van Engel deed mee aan dit schuttersfestijn, ge tuige de treffers van Geerten Breedveld, Kees Brokaar, Kees Hortensius, Peter Kui pers (allen 3x), Janneke Mlder (2), Denise Smits (2), Carla Kuipers en Jenny van der Laken. het treffen met DES een nut tige oefening op de veldcom Precies op de laatste speeldag petitie, waarin zij een toppo moest TÓP afhaken in de ti- sitie inneemt. Trainer Var telstrijd met Albatros. De Sassenheimers speelden bij VES 11-11 gelijk, terwijl hun rivaal uit Zwijndrecht bij Tjoba de wedstrijd en dus de eerste plaats won. Zelf had den de volgelinge nvan Ver sloot ook beste uitzichten op de volle winst, toen zij kort na rust op 7-9 voor kwamen. De oplopende spanning en zenuwen blokkeerden echter een verdere uitbouw, zodat Trainer Van der Water liet de veldvak- ken opdraven en hij zag René Arnoldus, Wim Nijen- huis en Patrick Verra drie maal scoren, naast Jan Boon (2), Rob Hasselbach (2)Julia Arnoldus, Barrie van Duyn en Madeion Martens; dit alles resulteerde in 16-11 winst. Net vóór het laatste fluitsig naal moest FIkS de gelijk maker van KOAG incasse ren: 11-11. De Oegstgeestena- doelpunten van Egbert Dijk- ren speelden te vrijblijvend stra (3), Karin Baak, Stella om meer te bereiken, doel en Anne van der Zaag (allen punten van Theo Vreeken 2x), José van den Berg en (3), Nico van Weizen (3), Gerco Langelaan tenslotte Dirk Jan Elzenga (2), Gwen- niet meer dan een nutteloze ny de Best en Diederick van remise opleverden. Gebrek aan afmakers door kruiste het plan van Zuider kwartier om titelpretendent Sperwers het vuur na aan de schenen te leggen. De gede gradeerde Leidenaren haal den van 0-4 nog wel op tot 5- 7, maar misten daarna weer veel kansen en een straf worp. Het gewaarschuwde Sperwers ging rondspelen, maakte twee treffers en ze gevierde aldus met Veen ten spijt. Al in de eerste helft nam De Danaïden ruim afstand van Terheyden (4-7), maar daar na liep het aanvallend veel minder vlot. Alleen Hennie Devilee kon zijn doelpunte- naantal van twee op vier brengen in deze periode, iets wat met eerdere treffers van Monique Slingeralnd (2), Eric Kromhout (2) en Hans van der Leek goed was voor Er werd gescoord door Mar tin FIlippo (3) en Sannie Rusman, Enrico Mud, Ruud Swaak en Wim van Vliet. Beslissings wedstrijden in derde klasse Met beide handen greep Ve locitas haar kans om mee te blijven strijden om de hoog ste plaats in 3B. Het achttal van De Haas zag concurrent SEV nog wel van 3-7 op 5-7 komen, maar scoorde uit het rondspelen, dat hierop volg de twee beslissende treffers. De eindstand werd 6-9, bij- eengeschoten door Ron Goudsmit (4), Jeroen van Driel (3), Leon Brouwers en Rien van Poelgeest. Hierdoor moet Velocitas in een na- competitie met Merwede, SEV én Val to uitmaken, wie er eindelijk kampioen mag worden. Ook Tempo moet een beslis singswedstrijd om de titel spelen in 3D tegen HSV, nu zij tegen Fluks Alleen in waarmee zij kampioen werd. de 6-9 zege. Aan dat feit konden geslaag- Pas na de pauze liep het bij de acties van Erik van Lun- teren (2), Charles Stijger (2), Paula de Wagenaar en Wil de Wit niets veranderen. Voor Ons Eiland betekende De Algemene naar behoren in de aanval, zodat de drei gende nederlaag tegen staartclub ELKV nog net voorkomen kon worden: 7-7. in de beginfase na men de Alphenaren enige af stand (1-3), maar zij misten net als later, teveel kansen om echt weg te lopen. Toch leek de derde treffer van Tom de Vries, goed voor 8-9 in de 56e minuut, de moge lijkheid te bieden om de wedstrijd alsnog winnend uit te spelen. Eventueel spelbe- vriezend werd echter ver hinderd door een goal van Marleen Passchier, die de Noordwijkers aan een ver diende remise hielp. Voor Fluks waren eerder Kees Imthorn (3), Aad van Dron- gelen (2), Francisca Imthorn, Dorith Passchier en Tjaard Sijpkes trefzeker gebleken. Naast De Vries scoorden ver der Bert Jan van Weeren (3), Tinja van der Bosch, Erica Hardam en Aad Haagsman voor de bezoekers. Het verplichte nummer dat Crescendo bij Phoenix af werkte, leverde de Leidse formatie nog wel winst op. Via een 2-5 ruststand zege vierde zij namelijk met 6-8, waarbij Wilfred Cornelisse (2), Hans Westerbeek (2), Ca- rolien van Noort, Peter Baak, Alphons Cornelissen en John Huigsloot de Zoeter- meerse mand doorboorden. Voor KNS waren de acht spelers van HSV én de arbi ter van HSV duidelijk teveel van het goede. Na 0-2 kregen de bezoekers uit Oegstgeest vijf dubieuze (benutte) straf worpen tegen, wat fnuikend was voor hun moraal. Het werd uiteindelijk 9-5 met Pe ter Zitman (2), Yvonne van Dam, Riat Zitman en Rudolf Ligtvoet als schutters; in de slotfase werd Ger Glasber gen nog uit het veld gestuurd als triest einde van dit zaal seizoen. MICHEL VAN GENT LEIDEN Bij drie verenigin gen ging gisteren de Rijn /Bol lenstreek competitie van start. In de eerste van vier ritten uit deze traditionele wielercompe- titie tussen Swift, De Bollen streek, Avanti en Excelsior le verde De Bollenstreek vijf winnaars af. Bij de amateurs was het echter Avanti-coureur Leen Janszen (De Wit) die de eerste zege pakte. Janszen won op het Goudse parcours van Excelsior de spurt van een viermans kop groep. Jan van Straaten (Swift) bezette de tweede stek voor Rijn van der Sloot en Ad Slingerland (beiden Excelsior). Op hetzelfde parcours bleek André van Reek (Boll.) de snelste van het eerste groepje nieuwelingen. Hij klopte Ro nald de Muynck (Swift) en Pa trick Montebal (Exc.). De Bollenstrekers voelen zich schijnbaar al goed thuis op hun nieuwe parcours om de velden van FC Lisse, want zij wonnen daar zowel bij de ve teranen als bij de junioren. Ve teraan Arie van der Burg ging in de massaspurt Cor Berkou- wer en Bram van Wensem (beiden Exc.) vooraf, terwijl Peter Uittendaal zijn clubge noot Ad Hogérvorst te snel af was. Yvon Ramakers was de derde Bollenstreker voor John Eradus (Swift) op de vierde plaats. Bij Swift streden de liefheb bers, dames en recreanten. Pieter Evelein klopte in eerst genoemde categorie zijn mede vluchters Cees van Deuren (Avanti) en Jos Turk (Swift). Els Koolloos was de eerste dame voor Lesley Post (beiden Boll.), Goudzwaard (Boll.) was de eerste recreant voor Over- devest (Swift).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21