cEnroe bewijst neesterschap Plan Post met Rooks mislukt Numan stoot zijn hoofd Bettine Vriesekoop grijpt brons ?rste lhaak- yeekamp r* Thévenet draait Keizer een loer PORTTRIBUME MAANDAG 12 MAART 1984 1^gelse coach itolen van angrijke tas JINGHAM Bobby jon, coach van het En- t voetbalelftal, is zater- 4 bestolen. Tijdens de hem bezochte wed- Birmingham City - ird, voor de kwartfi- i van het Engelse be- jernooi, werd de ach- kit van zijn auto inge- d en uit de wagen werd gestolen. POZNAN Bettine Vrie sekoop heeft gisteren in Poznan tijdens de open Poolse tafeltenniskampi oenschappen beslag ge legd op de derde plaats. In het zeer sterk bezette toernooi struikelde de 22-jarige Hazerswoudse in de halve finales over de Chinese Ni Xialian, num mer zeven op de wereld ranglijst. De dames-strijd werd daarna gewonnen door de wereldkampioene Cao Yanhua. In de aanloop naar de laatste vier heeft Vriesekoop in de Poolse stad weinig tegenstand van betekenis ondervonden. Na een bye in de eerste ronde schakelde ze in de tweede een Poolse uit. In de derde vormde de Noorse Tone Folkeson geen serieuze bedreiging (3-0) en ook de Hongaarse Gabriella Nagy kon het haar in de kwartfinales nauwelijks lastig maken: 21-9,21-19,21-10. Door de zegereeks belandde Vriesekoop met drie zeer ster ke Chinese dames, die door oponthoud in Frankrijk we gens stakende spoorwegambte naren pas zaterdag in Poznan arriveerden, bij de laatste vier. Haar pad werd gekruist door Ni Xialian, een pure verdedig ster tegen wie Vriesekoop het altijd moeilijk heeft. Dat bleek vorig jaar in Tokio tijdens de wereldkampioenschappen. Daar vormde Ni Xialian in de achtste finales het struikelblok en werd Vriesekoop diep ver nederd. De jeudige Chinese in troduceerde in de Japanse hoofdstad onbekend rubber materiaal en bleek onbespeel baar. In drie games schreef Vriesekoop welgeteld dertig punten (15-21,3-21,12-21) op haar naam. In Poznan werden er dat, hoe wel de rubber experimenten aan banden zijn gelegd, zegge en schrijve twee meer. Op nieuw bleek de Chinese verde digingskunst Vriesekoop te machtig. Geen moment was ze in staat Ni Xialian te alarme ren: 8-21,11-21,13-21. In de andere halve eindstrijd overrompelde Cao Yanhua haar landgenote Quan Tian- hua, een nieuwe ster uit het land van de onbegrensde tafel- tennismogelijkheden, die een ronde eerder top-twaalf win nares Marie Hrachova uit het toernooi had getikt. In de fina le demonstreerde Cao Yanhua op welke wijze de defensie van Ni Xialian valt te ontrege len (21-17,21-14,17-21,23-21). ISSEL John McEn- heeft gisteren bewe- dat niemand anders hij recht heeft op de e plaats van de we- ;ti anglijst. In de finale het tennistoernooi Brussel, die gisteren xits vierenvijftig minu- luurde, toonde McEn- g( werduidelijk aan dat tegenstander Ivan II op die positie op dit ent geen aanspraak »g maken. Lendl kreeg 1 enkele kans en werd sHde sprekende cijfers j*3-6 weggespeeld. Het de tweede achtereen- nde maal dat Lendl issel in de eindstrijd inder is gegaan. Vorig erloor de Tsjechoslo- van de Australiër McNamara. De eer- irijs was 50.000 dollar weer 145.000 gulden). McEnroe is het tennisjaar met een bijzonder indrukwekken de zegereeks begonnen. Hij won vijf toernooien achter el kaar: de Masters, Philadelphia, Richmond, Madrid en nu Brussel. Sinds zijn nederlaag in Australië tegen de Zweed Mats Wilander (december) mocht McEnroe 24 partijen achtereen de felicitaties van zijn tegenstanders in ontvangst nemen. In de halve finales kreeg McEnroe de 20-iarige Zweed Thomas Högstedt, die eerst nog kwalificatiewedstrijden had moeten spelen, tegenover zich. Slechts veertig minuten kon Högstedt het hoge tempo volhouden: 6-3, 6-1. Tomas Smid, toch goed in vorm, kon het in de andere halve finale zijn landgenoot Ivan Lendl niet moeilijk maken:6-l, 6-2. Snel vervliegen Gistermiddag zag Lendl die hoop al snel vervliegen. De klasse van McEnroe was de Tsjechoslowaak gewoon te machtig. Ook zijn anders zo verwoestende service liet Lendl in de steek. Hooguit kon hij aanvoeren dat hij door en kele dubieuze beslissingen van lijnrechters wat uit zijn con centratie was gebracht. Een verontschuldiging voor het krachtsverschil kon dat na tuurlijk nooit zijn. McEnroe, die wel uitstekend serveerde en vier aces sloeg, nam een voorsprong van 3-0 voordat Lendl voor het eerst zijn op slagbeurt goed doorkwam (3-1). Verder liet'McEnroe zijn tegenstander in deze set niet komen (6-1). Direct in de eerste game van de tweede set brak McEnroe door de service van Lendl en kwam via 2-0 met 3-1 voor. Tot 4-3 bleef Lendl, die slechts één ace produceerde, toch nog even aanklampen. Toen maak te McEnroe met een love game aan alle onzekerheid een ein de. Met Lendl aan service dwong de Amerikaan twee setpunten af, waarvan het eer ste punt al voldoende was voor de toernooiwinst. McEnroe stond in zijn vijf partijen geen enkele set af en liet in totaal slechts zeventien games aan zijn opponenten. De Amerikaanse tweeling Tim en Tom Gullikson won de fi nale dubbelspel. De Zuidafri kaan Kevin Curren en de Amerikaan Steve Denton wer den in drie sets verslagen: 6-4 6-7 7-6. Het Amerikaanse koppel Pam Shriver/Ann Kiyomura won gisteren het damesdubbeltoer- nooi in Tokio. In de finale bleef het tweetal met 6-3 6-7 6-3 Elizabeth Sayers uit Au stralië en Barbara Jordan uit de Verenigde Staten de baas. De eerste prijs per paar was 60.000 dollar (ongeveer 170.000 gulden). Toernooi Ahoy Het deelnemersveld van het toernooi van Rotterdam is vanuit de kwalificatie aange vuld met de Zweed Magnus Tideman (nr. 163 van de we reldranglijst), de Joegoslavier Marco Ostoja (106), de Zwitser Jakob Hlasek (173) en de Belg Jan van Langendonck (Bel). Ook John McEnroe ergerde zich regelmatig aan de foutieve be slissingen van de Belgische lijnrechters. De Vlaamse nummer één deed het beter dan de Nederlandse vertegenwoordigers, van wie alleen Huub van Boeckel de tweede ronde bereikte. Daarin verloor Nederlandse tweede man in drie sets (5-7,6-4,4,2-6) van de Amerikaan Tod Nel son, die in de derde ronde met 6-4,6-3 zou worden uitgescha keld door van Langendonck. De Belg had in de ronde daar voor reeds gewonnen van Vijay Amritraj: 3-6,6-2,6-3. In het hoofdtoernooi komt Ti deman te staan tegenover de Amerikaan Gene Mayer. Van Langendonck ontmoet Kevin Curren, Ostoja neemt het op tegen Scott Davis en Jakob Hlasek krijgt te maken met Ivan Lendl. vnise A Gari Kasparov assili Smislov hebben eerste punt in hun kamp gedeeld voor tijdnood werkelijk ir op één van beiden ;te. Het voorstel van ngste van de twee, xov, tot remise werd Smislov na 33 zetten faard. ning van de partij, de llde waarin Kasparov aan- lijk meer tijd gebruikte I de oud-wereldkampioen, r onverwacht. Kasparov tliste op de vijfde ze- met i< £5, die eigenlijk niet past II Slechter-variant van het c sch. Smislov had er niet- i weinig moeite mee en zijn zetten sneller uitvoe- dan Kasparov, die voor erste tiental een uur meer likte dan de zwart-speler. ndanks ontwikkelde Kas- door zijn twee torens ëkere druk op de dame gel. Hij kon echter geen ijk maken van de iets ac re stelling. De ervaren lov herstelde het even- t en ontnam Kasparov de dames te rüilen zijn lijkheden om een werke- lètere positie op het bord ijgen. Met nog weinig mi- i tijd over en zonder re- ;e vooruitzichten besloot irov, die zes jaar nadat lov in 1957 wereldkam- was, geboren werd, re- aan te bieden. Smislov met zwart, geen reden het tel van de hand te wij- 'erloop van de eerste par- Wit: KasparovZwart: ov: Dame-indisch M, d7-d5. 2. Pgl-f3. Pg8-f6, 3. f7-c6. 4. Pbl-c3, g7-g6, 5. Lcl- S-g7. 6. e2-e3. 0-0, 7. Lfl-d3. .8. Ddl-e2, Pb8-d7, 9. 0-0. h7- Lg5-h4. Le6-g4, 11. c4xd5, 12. h2-h3. Lg4xf3, 13. De2xf3, 14. Tfl-cl, a7-a6, 15. Tcl-c2. 16. Tal-cl. Pd7-b6, 17. b2-b3. .18. Df3-e2, De7-a3, 19 De2- «3-d6, 20. Lh4-g3, Dd6-e7, 21. j. .T18-d8. 22. Pc3-a4, Tc8xc2. Hxc2. Pb6xa4, 24. b3xa4. P£6- Tel-bl. h6-h5, 26. a4-a5, h5-h4, ?3 f4. Lg7-f6, 28. Dc2-b3, Td8- Tbl-cl. Pe8-d6. 30. Db3-b6, P.31. Db6-b4, Pd6-e4, 32. a2-a3, 33. a3xb4, Pe4-d6, remise. MIRAMAS Parijs-Nice blijft de wielerkoers van de Engelssprekenden. Na drie opeenvolgende Ierse overwinningen (Roche '81 en Kelly '82 en '83) wordt dit keer, na de 34e uitvoe ring van de Franse etap pewedstrijd wellicht een Schot of weer een Ier als triomfator gehuldigd. Irt elk geval werd duidelijk dat in het gevarieerde weekeinde de hoofdrol van de Nederlanders is uitgespeeld. Steven Rooks faalde waar hij had moe ten toeslaan. Op de Mont Ventoux werd de kopman van Peter Post simpel uit de wielen gereden. Een lekke band, vlak voor het begin van de beklimming was geen excuus. Sinds 1973 hebben de Neder landers tot de afsluitende be klimming van de Col d'Eze al tijd een vooraanstaande rol ge speeld. Met uitzondering van 1982 (Oosterbosch vierde) stond er steeds een Nederlan der op het erepodium, en daar bij waren overwinningen van Zoetemelk (drie) en Knete- mann. Tenzij er een bijzondere vlucht op gang komt in de resterende etappes zullen de Nederlan ders dit jaar ver van de huldi ging blijven. Het ziet er niet naar uit dat die grote, alles veranderende ontsnapping er aan staat te komen. Al vier etappes eindigden in een mas sasprint. Op de Mont Ventoux trok de Schotse klimmer Robert Millar de witte leiderstrui van de schouders van Jos Lammer- tink. Volgens het tactisch plan van Post had Rooks dat moe ten doen. In de etappe over 64 kilometer naar Chalet-Rey- nard, aan het einde van de klim, boven de boomgrens op een bij de wielrenners meest gevreesde bergen, raakte Rooks lichtelijk in paniek. Hij moest een wiel verwisselen na een lekke band. Tot stand Voor de beklimming tussen de sneeuwwanden begon, had de Noordhollander de aansluiting tot stand gebracht. Even later begon Bernard Hinault het tempo te bepalen. De ex-Tour winnaar ging aan de kop van 'fsu., het peloton rijden en had in korte tijd nog slechts zeven renners aan zijn zijde. Rooks en alle andere Nederlanders was het tempo van Hinault, die overigens nog lang niet in zijn beste vorm is, te machtig. Als één der laatsten haakte Phil Anderson, de tweede kopman van Post af. Kort voor de eindstreep ging Hi nault tenonder aan een aanval van Eric Caritoux. Deze regio naal kent de Ventoux als zijn broekzak. Hij wist ook hoe hij de laatste bocht moest nemen. Millar, de Schot, een fameus wieltjesplakker in het geberg te, werd erdoor verrast en kon de sprint niet meer winnen. Wel nam hij de witte trui in bezit met een halve minuut voorsprong op Kelly. Van Rooks werd verwacht dat hij na de Ventoux in de buurt van de witte-truidrager zou staan. „Hij hoefde niet te win nen", meende de teleurgestel de Peter Post, „maar ik had van hem toch wel meer ver wacht dan dit". Volgens Rooks had de lekke band wel dege lijk invloed op zijn prestatie. „Ik was net terug in de groep toen het tempo omhoog ging. Misschien was ik nog niet her steld van de inspanning, want mijn benen blokkeerden di rect". In het weekeinde daalde de stemming in het Nederlandse kamp danig. De ploeg van Post was Parijs-Nice zo onstui mig begonnen. Van de drie wedstrijden van het weekein de werd er niet één gewonnen. De massasprint in Saint-Etien- ne leverde de achtste seizoen zege op voor de Belg Noel de Jonckheere. Hij profiteerde van het samenspel van de Franse ploegen tegen de Ne derlanders. Jos Lammertink ging met een lang gezicht zijn tweede witte trui afhalen. „Ze hebben zich letterlijk en fi guurlijk allemaal tegen ons af gezet", zei Lammertink, doe lend op de Franse ploegen. „Wij mochten niet meer win nen. ze duwden, ze trokken aan onze truien en ze sneden ons. Het was één grote combi ne". Na de door Caritoux gewon nen mini-etappe over de Ven toux werd gistermiddag de Middellandse Zee bereikt met een nieuwe massasprint. Eddy Planckaert leek zijn twaalfde overwinning van het seizoen behaald te hebben, maar de wedstrijdcommissarissen zagen op de finish-foto toch een an dere uitslag. De Franse sprin ter Francis Castaing kreeg de eerste plaats toebedeeld. In Miramas bij Marseille was het onder de zon trouwens even koud als in Parijs. De Nederlandse amateurs had den in Miramas de ritzege -van Dries Klein willen vieren. De hele ploeg, uitgezonderd de ge diskwalificeerde Ebel Keizer, zette zich voor Klein in, nadat hij in Saint-Etienne fraai naar de derde plaats was gesprint. Dat zou de beste Nederlandse klassering in het weekeinde blijven. In Miramas zat Klein op het beslissende moment ingeslo ten. Tweehonderd meter voor de streep, toen het peloton een aanval van Henk Lubberding ongedaan had gemaakt, moest Klein even inhouden. Hij werd achtste. MIRAMAS De voormalige Tour de France winnaar Ber nard Thévenet heeft er giste ren persoonlijk zorg voor ge dragen dat Ebel Keizer uit Muntendam uit Parijs - Nice werd gezet. De 28-jarige Kei zer (1 meter 95) hees gister morgen met de grootste moeite zijn 87 kilo's de gevreesde Mont Ventoux op. De amateur eindigde in Chalet Reynard puffend en steunend als 109e en voorlaatste. Keizer kwam met zes profs buiten de tijdslimiet over de eindstreep en werd uit de wedstrijd genomen. De ploeg leiders Gerard Peters en Frans Klardie wisten daarna de wed strijdcommissarissen om te praten. Keizer was zaterdag tijdens de eindsprint in Sain t-Etienne gevallen en had een dag later nog last van zijn rug. „Omdat hij amateur is, mag hij doorrijden", besliste Jacques Anquetil, de wedstrijdleider in Parijs - Nice. Keizer was dol gelukkig, want hij had grootse plannen voor het tweede deel van de vierde etappe over een vlak parkoers naar Miramas. Vijf minuten later sprongen de langste renner uit de karavaan de tranen in de ogen. Hij werd toch geëlimineerd. Bernard Thévenet, dit seizoen debute rend als ploegleider, had hem een loer gedraaid. Thévenet protesteerde bij Anquetil. „Als die Hollander weer mag star ten, moeten de vier renners uit mijn ploeg, die te laat bin nen kwamen, ook door kun nen gaan. Het waren Bondue, Braund, Lebond en Sherwen. Anquetil wilde daar niets van weten en kon na het protest van Thévenet niet anders doen dan de reglementen strikt naleven. Voor Ebel Kei zer uit Muntendam was de rit naar de zon afgelopen: Deen Worre staat leiding af in Tirreno-Adriatico MONTE SAN PIETRANGELO De jonge Deen Jesper Worre heeft gisteren de leiding in de Tirreno-Adriatico moeten afstaan. In de helse finale van de 229 kilometer lange derde etappe van Montenero di Bisaccia naar Monte San Pietrangelo werd hij op achterstand gereden. De Zweed Tommy Prim, nam na de rit de witte leiderstrui over. Hij handhaafde zich in de grote groep, die aangevoerd door Jacques Hanegraaf zestien seconden na ritwin naar Mari Beccia over de streep flitste. Met Worre incasseerden nog meer vedetten tijdverlies. Jan Raas kreeg in de laatste kilometers een lekke band en kon het ver schil beperken tot een dikke minuut. Saronni, Kuiper en Priem kregen meer dan zeven minuten achterstand. Zij konden in het slechte weer (regen en lage temperaturen) het tempo niet volgen en haakten al in een eerder stadium af. De etappe van zaterdag werd een prooi voor de Zwitser Erich Maechler. De Spanjaard Navarro werd tweede, Johan van der Velde vierde en Leo van Vliet eindigde als zevende. BREDA Judoka Henk Numan heeft in dit Olympi sche jaar lelijk zijn hoofd gestoten. De Amsterdamse halfzwaargewicht leek na een roemloos jaar de draad in zijn sepe Nederlandse kampioenschappen weer op te pakken toen hij zaterdag in zijn halve finale van het bondskampioenschap titelverdediger Leo van Oosten van de troon verdreef. In de eindstrijd van het Sport centrum te Breda zou Numan die vorstelijke zetel wel eens even definitief gaan opeisen. Zelf was Numan dan wel niet helemaal in conditie, zijn Tilburg- se tegenstander Ad van der Sande had z'n judopak dit jaar slechts een handvol keren aangehad en dankte zijn vordering tot de laatste twee aan zijn loting in de zwakste helft. Met Van der Sande is echter toch de nieuwe nationale kampioen ge noemd in de klasse tot 95 kilo, want in de slotfase van de partij werd Henk Numan tot veler verrassing gediskwalificeerd. Numan had zijn opponent op een utchi mata getrakteerd, maar bij de uitvoering daarvan had hij zich op zijn hoofd gegooid. Een uit het internationale judoreglement overgenomen wet verbiedt dat laatste echter om de aanvaller tegen zich zelf te beschermen. Hij zou zijn nek kunnen breken als hij in zo'n positie de tegen stander niet goed zou lanceren en dus bovenop zich zou krijgen. De kwestie is te vergelijken met de bromfietshelm. De meesten dragen hem niet graag, maar de wet dringt hen die protectie op. Henk Numan was niet erg boos na de voor hem noodlottige be slissing, maar meldde zeer verbaasd: „Ik dacht dat ik een koka had gescoord". Van der Sande bleef eerst tien seconden wezenloos voor zich uitkijken, voordat hij zijn armen voorzichtig juichend omhoog stak. Numan over de nieuwe kampioen: „Die jongen was wel goed, hoewel ik denk, dat ik die partij zeker gewonnen zou heb ben". Bondscoach Peter Snijders, die de komende maanden de bijna hopeloze taak heeft naast zwaargewicht Wil Wilhelm nóg een echte kandidaat voor de Olympische Spelen in Los Angeles te vinden, was nuchter in zijn commentaar: „De straf voor Henk is terecht, maar die regel hoort in de sport niet thuis. In topsport zou een judoka zelf verantwoordelijk moeten zijn". Modieus De immer modieus geklede Snijders zal Numan nou niet direct vergeten omdat deze zijn kampioenschap letterlijk heeft ver gooid. „Ik kijk door elke titel heen", aldus de bondscoach, waar bij hij liet merken de kracht van Numan ook zonder titel te kunnen inschatten, maar omgekeerd Van der Sande zeker niet onder te waarderen door de manier waarop deze aan zijn buit was geholpen. Daarvoor had de laatste een te goede indruk ge maakt, zelfs iets beter dan Numan. Van de zeven titels werden er vier niet meer door de laatste eigenaars opgehaald. Rob Henneveld uit Maassluis kwam pas daags voor het toernooi terug van een stage in Japan. Hij had zich echter ook niet ingeschreven, hetgeen na een straftraining en een vliegreis van 32 uur een gelukkige omstandigheid was. Hennevelds titel ging nu naar Gé van der Elshout uit Hoogvliet. In de lichtste klasse greep Nijmegenaar Harry Peters zijn zesde titel, terwijl in de volgende categorieën Jeroen Jeroen Alder- ding (Amsterdam) en Werner Verhoeven (Persingen) respectie velijk Jo Gevers en John Ebbers aflosten. Amsterdammer Eddy Kaspers (school van Wim Ruska) prolongeerde zijn kampioen schap ten koste van Ben Spijkers, de regerend kampioen alle ca tegorieën. Wilhelm Bij de zware jongens boven 95 kilo had Wil Wilhelm eigenlijk niet mee hoeven doen van Snijders, want zijn plaats in het EK- team voor Luik staat al vast. Maar de bruinverbrande militair („zonnebankie") had gewoon zin om deel te nemen. „Er zijn toch al zo weinig toernooien en bovendien is het zonde om je hier niet te laten zien. In Nederland zijn ze echter altijd kritisch, dus ik had hier natuurlijk niet moeten verliezen". Tegen medefinalist Henny Pleizier had de Bossche reus ondanks een matige vertoning te weinig tegenstand. Na een behaald klein voordeel judode hij op zeker. Wilhelm: „Er is een tekort aan zwaargewichten en ik geloof dan ook, dat Henny Pleizier goed gegokt heeft door in deze klasse op zilver te mikken in plaats van tot 95 kilo". Pleizier (Amsterdam), die dit keer voor het laatst voor het dis trict Zuid-Holland utkwam, had een andere verklaring. „Ik weeg nu 98 kilo en het kost me veel te veel moeite om dat ge wicht eraf te trainen. Dan moet je duurtraining gaan doen in plaats van explosieve training. Ik heb het wel vaak gedaan, maar je merkt dan toch in een toernooi, dat je conditie erg ach teruit is gegaan. Je voelt je per ronde slapper worden. Maar zo zwaar als Willie wil ik niet worden die is geloof ik 120 of 130 kilo. Nee, 105 kilo zou voor mij goed zijn". Voor de EK-ploeg kunnen de judoka's een plaats afdwingen door tijdens sterke buitenlandse toernooien medailles te winnen. Enkele namen zijn door de bondscoach nu al min of meer inge vuld. Zo ook die van de Hagenaar Jan Rapmund (alle catego rieën), die net hersteld is van een schouderblessure. „Maar ik vind hem nu iets te licht", meende Wil Wilhelm in Breda, wiens enige eigen taak het is vormbehoud te tonen. Nederland ontmoet de hele Oosteuropese en Japanse top al over twee weken in Potsdam (Odl). Daarna volgen nog de open titel strijd van West-Duitsland en Nederland. HERMAN JANSEN Twee judodames toch naar EK DEN HAAG Anita van de Pas (Oistenvijk) en Inge Heuvel mans (Tilburg) zijn toegevoegd aan de Nederlandse ploeg, die volgende week in Pirmasens (WD1) deelneemt aan het toernooi om de Europese judokampioenschappen. Op grond van hun prestaties tijdens de nationale titelstrijd had bondscach Karei Gietelink beiden al voorgedragen, maar wegens het ontbreken van internationale ervaring werden hun namen weer geschrapt. Alleen in de categorie tot 72 kilogram ontbreekt nu een JBN-vertegenwoordigster.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15