Edwin Siera en Niels Ouderkerk halen limieten Open dag Duindigt ondanks slechte weer een succes IN EN OM DE KAS MARKTEN Rijnsburgse veiling Flora laat bloemen in kou staan Bolbloemen hoog genoteerd op Amerikaanse hitparade TOENEMENDE POPULARITEIT SNIJBLOEMEN IN ZUID-KOREA BINNENLAND CetdócSotvtant MAANDAG 12 MAART 1984 PAGINA 10 LEIDEN Tijdens li mietwedstrijden in Bus- sum zijn twee Zijl-LGB- ers erin geslaagd om aan de gestelde eisen te vol doen. Zowel Edwin Siera als Niels Ouderkerk slaag den erin om op de 800 m vrij voor jongens onder 12 jaar onder de limiettijd te duiken. Ouwerkerk reali seerde een tijd van 10.27.8, Siera bleef daar met 10.28.6 slechts een fraktie op achter. De te behalen tijd was 10.30.0. De ploegen van zowel de Zijl/LGB als van LZ '86 had den een zeer druk weekeinde. Naast de al eerder genoemde limietwedstrijden moest er aangetreden worden voor Kring-B wedstrijden en een Vier- en een Vijfkamp. On danks deze drukte waren er enkele zwemmers en zwem sters die uitstekend presteer den. Zo veroverden Maaike Parrel en Amarentia Verkade ieder twee medailles, beiden op zowel de 50 m vlinderslag als de 100 m rugslag meisjes onder 10 jaar. Verkade sloot de 50 vlinder winnend af in 40.0, Parrel werd tweede in 41.1 terwijl het brons werd vero verd door een derde Zijl/LGB- lid Gwendolijn Roeberding in 41.7. Op de 100 m rugslag was de situatie precies omgedraaid, hier eindigde Maaike Parrel vóór Amarentia Verkade als tweede. Haar tijd was 1.26.2, Verkade finishte in 1.27.0. bei de meisjes bleven onder de voor deelname aan de Neder landse Zomerkampioenschap- pen gestelde tijd. LZ-zwemmer Alexander Wil- lemse wist tijdens de vijfkamp waaraan zijn club deelnam drie maal een medaille uit het water te slepen. Op de 160 m rug j.o. 14 greep hij ruim voor zijn clubgenoot Jan-Bart Broekhuis he goud in 1.15.1. Ook zijn tweede gouden plak kaapte hij voor de neus van een clubgenoot, in dit geval Dennis Nieuwenburg, van daan. Zijn winnende tijd was 1.16.0. Tenslotte werd hij twee de op de 100 m wisselslag he ren in 1.08.2. Tijdens de Zijl/LGB vierkamp kwamen veel Leidenaars als snelste uit de series te voor schijn. Zesmaal mocht een Zijl-LGB-er de hoogste verdie ping van het ereschavot be klimmen. Leon Luyten won de 200 m vrij j.o. 14 in een re delijke 2.19.2. Zijn clubgenote Mireille Correljé deed op de 200 m vrij m.o. 14 hetzelfde. In 2.23.2 bleef zij gemakkelijk voor de nummer twee. Dit was Ingrid van Veen (Zijl/LGB, in 2.26.2). Diezelfde Van Veen won wel de 50 m vrij m.o. 12 in 30.2. Hans Lalau won in een snelle 1.11.8 de 100 m school slag heren. De laatste twee gouden plakken waren wegge legd voor Robert Janssen. Hij won zowel de 50 m vrij als de 100 m school j.o. 12. Op de vrij versloeg hij met bijna twee se- konden zijn klubgenoot Rob bie Dubbelman (30.8 om 32.7), op de schoolslag een andere Zijn/LGB-er, Martijn Busscher (1.26.5 om 1.36.4). Ook Edo Den Boef, Sabine van Nim- weegen, Bob van der Staak en Remko Filippo kwamen in aanmerking voor een medail le. Het feit dat LZ eerste staat in de Vijfkamp waaraan zij deel nemen geeft al aan, dat er door verscheidene zwemmers goed gepresteerd werd. Opval lend waren dan ook de presta ties van Danny Kortekaas en Ronald Thierry. Beiden won nen een afstand, beiden wer den zij ook éénmaal tweede. Kortekaas won de 100 m vlin der j.o. 14 in 1.32.2, Thierry werd tweede in 1.32.4. Op de 100 m schoolslag was de situa tie exact omgekeerd; Thierry eerste in 1.32.1, Kortekaas tweede in 1.35.3. De 100 m wisselslag dames werd gewon nen door Silvia Bakker in 1.12.4. Tweede werd Angenita Haitsma in 1.16.9. Zij greep ook het brons op de 100 m schoolslag dames in 1.27.8. Vóór haar had haar klubge noot Gerelda Boekweit al be slag gelegd op het zilver (1.23.4). Tenslotte wist Hans van Hees nog de 100 m vrij j.o. 16 te winnen. Zijn tijd was 1.00.2. Dit alles heeft ertoe ge leid dat LZ voor respektieve- lijk AZL, ZWZ, Zilvermeeu wen en AVZV het tussenklas- sement aanvoerd. Afgelopen zaterdag traden af gezanten van zowel de- Zijl/LGB als LZ aan voor Kring-B zwemwedstrijden. Mariette Beekman won zowel de 100 m vrij als de 100 m vlinder bij de m.o. 16. Op bei de afstanden had de Zijl/LGB- zwemster de meeste concur rentie van Meriam Hagendijk (LZ) te verduren. De tijden op de vrij waren 1.07.3 om 1.10.6, op de vlinder werden 1.20.5 en 1.22.6 de officiële uitslagen. Hier werd Ingrid Kerkvliet (Zijl/LGB) nog derde in 1.22.8, Angenita Haitsma (LZ) won bij de dames de 200 m wissel slag in 2.47.9. Ook Renate Vlasveld wist als eerste aan te tikken. De Zijl/LGB-zwemster deed dit op de 100 m vlinder slag m.o. 14. In 1.21.6 wist zij haar tegenstreefster Marjolein van Klaveren (LZ) meer als een sekonde voor te blijven. De laatste twee medailles wa ren beide brons. Dennis Schouten (LZ) legde de 400 m vrii j.o. 10 af in 6.59.5. Zijn clubgenote Ingrid Mulder tikte op de 100 m vrij dames in 1.09.9 als derde aan. WASSENAAR Ondanks het slechte weer was de direc teur van de Wassenaarse ren baan Duindigt Rob Milders, zaterdag na de eerste open dag op Duindigt niet echt on tevreden: „Bij het weer van vrijdag hadden wij misschien de mensen niet kunnen ver werken. Er kwamen er nu zo'n vijfhonderd. Daarbij wa ren vele nieuwe gezichten die voor het eerst met de draf-en renbaan kennis kwamen ma ken. Wij hopen dat van hen veel mensen straks zullen te rug komen bij de opening van Duindigt of het Europees kampioenschap der pikeurs, op 1 april". Inmiddels heeft Duindigt besloten om tijdens de Europese kampioenschap pen elke bezoeker gratis en tree te verlenen. De open dag bleek een goede zet van de Wassenaarse ren baan. Zaterdag tussen 10.00 en 13.00 uur konden de liefheb bers van de viervoeters de Wassenaarse stallen in en uit lopen en werd door deskundi gen verteld hoe hetkoerswe zen en de totalisator werkt. Er was daarnaast gelegenheid de training van de dravers bij te wonen en naar de volbloeds op de baan te kijken, terwijl in één van de restaurants films werden getoond over de draf- en rensport. De echte liefhebbers mochten zelfs plaats nemen in de startauto, een unieke mogelijkheid. Kortom, Duindigt deed er za terdag alles aan om voor de paardesport zieltjes te winnen. De toekomst moet uitwijzen of de Wassenaarse baan met deze actie inderdaad nieuw publiek naar de koersen kan lokken. Dat publiek is voor de paardesport in ren en draf na melijk broodnodig. Het bezoe kersaantal is vorig jaar aan zienlijk teruggelopen. Het nieuwe Duindigt-seizoen gaat op zaterdag 24 maart van start en zal tot eind oktober duren. Op de Wassenaarse baan worden in het nieuwe seizoen maar liefst 82 koersen gelopen. Foto's: MILAN KONVALINKA Voor velen betekende de open dag op Duindigt een eerste kennismaking met paarden, ook voor deze kinderen. Een vertrouwd beeld op de renbaan Duindigt. Grote belangstelling was er tijdens de open dag voor de helm, sulky en andere onderdelen van de paardesport. Correljé presteert goed (Van onze zwemmedewerker) LEIDEN Tijdens in Trento (Italië) gehouden Jeugdzwe- minvitatiewedstrijden wist de 16-jarige René Correljé (De Zijl/LGB) goed te presteren. De Atheneumscholier startte zowel op de 100 meter vlinder slag als de 100 meter school slag in de finale. Op beide af standen wist hij tevens een persoonlijk record te vestigen. Op de 100 m. schoolslag wist Correlié in de series een tijd lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Stroomstoring in Katwijk KATWIJK Door een kabel- storing is zaterdagmorgen tus sen half acht en tien uur in de omgeving van de Voorstraat en Prinsentraat in Katwijk aan Zee de stroom uitgevallen. Door dit ongemak kon een bakker zijn brood niet bakken en waren winkeliers niet in staat de electrische kassa te bedienen. De politie werd ver der overstroomd met tele- foontjs van bewoners, waarbij de ijskast en verwarming wa ren uit gevallen. LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling, maandag 12 maart: andl|- vie 270-320; snijbonen 12.00; prei 73- 139; rababer 210-230; spinazie 115- 190; spruiten a 211-219; spruiten b 212-217; spruiten d 155-265; uien 75- 144; witlof 220-355; sla 26-57; raap stelen 45-47; radijs 69-73; van 1.10.4 te zwemmen en in de finale liet hij de klokken stilstaan op 1.10.2. Dit leverde hem een vijfde plaats op. Ze vende werd De Zijl/LGB'er op de 100 m. vlinderslag in de fi nale in 1.02.4. Behalve op zijn favoriete afstanden mocht Correljé ook nog uitkomen op de 200 m. wisselslag en de 100 m. vrijeslag voor jongens, ge boren in 1968/1969. Op deze twee afstanden bleef hij slechts enkele tienden van se conden boven zijn beste tijden. Op de wisselslag tikte hij aan in 2.22.6 en op de vrijeslag bleef hij net onder de 59 se conden. Hij realiseerde name lijk 58.8. SS5 Gist Brocades Holl.Beton.Gr Hoogovens KLM tMurt M beun 12-3 129,00 121,50 208.50 142.00 139.50 129.70 115.00 48.20 180,80 182.00 148.90 221.00 Oce v. Grinten Idem Div.84 v. Ommeren Pakhoed Holding Pakh. Hold, cert Philips Idem Div.84 Robeco Rodamco Rollnco Rorento Ver.BezA/NU 110,60 110,6' 242,00 237,50 29.40 65,70 56,20 48.40 47,40 325.70 132,30 29.40 48.40 325.70 310.00 247.50 -CL: Het ten geschenke geven van een boeket bloemen of een plant is in de westerse samenleving een vriendelijke en har telijke gewoonte geworden. Zo'n kleurig geschenk is een blijk van waardering en warme belangstelling. Bloemen zijn een symbool van warme gevoelens. Weet u dat bloemen zelf ook meetbare echte warmte produ ceren, zoals de meeste levende organismen? Het bekende Sprenger Instituut in Wageningen, dat voor veilingen, kwe kers en handelaren wetenschappelijk onderzoek doet, heeft vastgesteld dat rozen nogal veel warmte afgeven. Irissen staan op de tweede plaats, maar tulpen staan ergens onder aan. Dat zijn waarschijnlijk meer „koelbloedige" bloemen. Broeierig Het is te begrijpen dat als één bloem al meetbare warmte pro duceert, dat miljoenen bloemen die bij elkaar in veilingen staan te wachten om verkocht te worden, een beetje een broeierige atmosfeer oproepen. Dat is niet gewenst, want daardoor loopt het leven van de bloemen dubbel zo snel ten einde. Als eerste en enige heeft veiling Flora in haar nieuwe veilinggebouwen een zeer grote gekoelde neerzethal ge bouwd. Daar is het mogelijk elke dag op 5.000 vierkante me ter oppervlak 2.800 volgeladen veilingwagens met bloemen koel neer te zetten. Twintig grote koelmotoren (verdampers) houden daar de temperatuur constant op zes graden. Daar door wordt de warmteproduktie van de bloemen stilgezet, en blijven ze veel langer in prima conditie. En zes graden is fris. U zet uw kraag op in die zaal, en het veilingpersoneel heeft speciale kleding en schoenen. Steenkoud De kwekers vinden het geweldig dat ze hun bloemen 's a- vonds al in de koele hal kunnen zetten om de andere morgen vroeg geveild te worden. Het aantal kwekers groeit snel, en deze gekoelde hal werd nu te klein. Iedere kweker wil juist daar zijn produkten graag neerzetten. Dan komen ze 's mor gens vers voor de veilingklok en de kopers kunnen steenkou de bloemen direct verpakken voor de export. Dat is kwali- teitsbehoud. Het Flora-veilingbestuur en de Flora-technische dienst hebben na een diepgaand onderzoek besloten in deze enorme zaal een verdieping te bouwen, waardoor het opper vlak met 2.000 vierkante meter werd vergroot. In januari werd met deze bouw begonnen. Over twee weken is deze etage gereed en kunnen nog hon derden veilingwagens met een lopende band naar de bovene- tage worden gereden. Daardoor zal de Flora-koelcapaciteit van 2.800 wagens per dag op 3.500 wagens komen. Voor ro zen, gerbera's en irissen heeft Flora een zeer grote aparte koelcel op twee graden. Vooral nu de lente en zomer met hogere temperaturen in zicht komen, vinden Florakwekers het geruststellend dat de Flora-koelcapaciteit fors werd uitgebreid. Dat bericht werd door hen met warme belangstelling ontvangen. Die gekoelde enorme Florahal is een kostbaar bezit. Met het wereldbloemenver- bruik is het nog maar pover gesteld. In feite zijn er twee landen waar de consumptie per hoofd van de bevolking goed is. Nederland loopt met een consumptie van 112 gul den per hoofd per jaar aan de kop van het peloton en daar na komt West-Duitsland met honderd gulden. Dan volgt er een hele tijd niets en vervol gens komen Denemarken en Frankrijk in beeld met res pectievelijk zeventig en zestig gulden per jaar. Met andere woorden: de vaderlandse bloemenexporteurs hebben nog heel wat enorme gaten op te vullen. Neem een land als Amerika met een bevolking van 220 miljoen, maar het bloemenverbruik per hoofd van de bevolking reikt niet verder dan dertig gulden per jaar. Japan met een bevolking van 120 miljoen zielen houdt met een consumptie van acht tien gulden per jaar al op. Over het gebruik van bloe men in Rusland en China zijn geen cijfers bekend, maar het staat wel als een paal boven water dat het bloemengebruik daar nauwelijks naam mag hebben in vergelijking met bijvoorbeeld Nederland en West-Duitsland. Succes Op de Amerikaanse markt wordt de laatste jaren met veel ijver gepionierd en met succes. De bolbloemen profi teren daar in sterke mate van. Zo is in drie jaar tijd de ex port van snijtulpen bijna ver drievoudigd. Die ging van zes naar ruim twintig miljoen stuks. De export van lelie bloemen is in die periode van tien naar bijna 23 miljoen stuks gegaan. De afzet van fresia's klom van vier naar dertien miljoen stuks en die van Hollandse irissen van vijf naar rond dertien miljoen stuks. De eerste plaatsen op de Amerikaanse Top-Tien worden dus ingenomen door... bolbloemen. Dat wil niet zeggen dat Ame rika het grootste deel van de bloemen uit Holland impor teert. Want de Amerikaanse markt wordt voor 72 procent bediend door Columbiaanse bloemenexporteurs en die wo nen wat dichter bij huis dan de Hollanders. West-Duitsland In totaal importeerde de USA 336 miljoen stuks snijbloemen. Dat lijkt heel wat, maar de Bondsrepubliek was goed voor bijna anderhalf miljard stuks en dat is andere koek. En in dit geval was 75 procent afkomstig uit Nederland. De Franse bloemeninvoer zo'n 193 miljoen stuks was zelfs voor 91 procent van Holland se kom-af. Nederland exporteert niet al leen gigantische hoeveelhe den bloemen, maar men im porteert ook geen kleinigheid, namelijk jaarlijks zo'n 125 miljoen stuks. Daarvan is 55 Lelies: nummer één op de Amerikaanse hitparade. deelte in Holland voor de vei- procent in Israël geprodu ceerd. Nu importeert Neder land die bloemen niet om ze allemaal hier te verkopen. Ze worden voor het grootste ge- lingklokken gereden dwijnen dan weer vrijwel al lemaal in de dozen van de ex porteurs. Gewoon een gevolg van het feit dat de Nederlan ders de afzetkanalen in han den hebben Sterke positie De bloemenexport wereldwijd gaat om een bedrag van 2,6 miljard gulden aan snijbloe men, een miljard aan potplan ten en twee tiende miljard gulden aan jonge planten. Ne derland is goed voor een be drag van 1,7 miljard gulden, ofwel 66 procent van de koek. Columbia is met 250 miljoen gulden tweede (tien procent van het geheel), derde is Is raël met 225 miljoen gulden (9 procent) en vierde Italië met 171 miljoen gulden (7 pro cent). Snelle groeiers Intussen is wel duidelijk ge worden dat de exportmarkten die het snelst groeien ook het verst van huis liggen. Ameri ka is een voorbeeld, maar procenten groeien de markten van bijvoorbeeld Hongkong, Singapore, Saoedi-Arabië en vooral Thailand met rakets nelheid. De uitvoer naar Thailand ging met 144 pro cent omhoog en die naar Sin gapore met 80 procent. Het aantal stuks dat naar die lan den wordt geëxporteerd is nu natuurlijk nog niet naar de keel grijpend. Dergelijke markten kunnen ook slechts stap-voor-stap worden vero verd. Japan Het welvarende Japan zou een markt van grote impor tantie kunnen worden. Maar de grote remmen worden ge vormd door de waanzinnig strenge fytosanitaire eisen. Wie bijvoorbeeld bloembollen naar Japan wil exporteren, moet er op rekenen dat de klanten een jaar op aflevering moeten wachten. Ze moeten eerst een jaar in quarantaine. In Japan worden de geïmpor teerde bollen ter plekke opge plant en dan gaat men contro leren of er misschien zieke bollen tussen zitten. Japan trekt dus torenhoge muren op, maar Japan zelf mag nét zo veel leliebollen naar Ne derland exporteren als men maar wil. Ook al staan ze niet zelden bol van het virus. We willen maar zeggen: de Ja- pann'ers behoeven hun impor- teisen niet zo hoog op te schroeven, omdat men de zaakjes zelf zo prima voor el kaar heeft. Sinds jaar en dag worden pogingen in het werk gesteld om de Japanse eisen verlaagd te krijgen. Men wordt beleefd aangehoord, men krijgt keer op keer de verzekering dat men de zaak zal bekijken, maar het resul taat is na al die jaren nog al tijd nul, komma nul. Zou... zou men in Japan wel eens gehoord hebben van het spreekwoord dat de liefde niet van één kant kan ko men? Veiligheid in de glastuinbouw De veiligheid in de glastuinbouw is onderwerp van gesprek tijdens een voorlichtingsavond in Naaldwijk. Op woensdag 21 maart vindt deze avond plaats in gebouw „De Kandelaar" aan de Dijkweg 19 in Naaldwijk. Aanvang om acht uur. Op deze avond komen vele aspecten met betrekking tot de veiligheid in de glastuinbouw in woord en beeld aan bod. Speciaal voor deze gelegenheid is er in opdracht van het Landbouwschap door het Proefstation een videofilm ge maakt, die deze avond wordt vertoond. Deze video laat een aantal duidelijke voorvallen zien, die op het bedrijf kunnen vóórkomen, maar die ook kunnen worden voorkómen. Voor afgaand aan deze videofilm houdt een vertegenwoordiger van de Arbeidsinspectie een korte inleiding. In de pauze, die niet alleen een informeel, maar vooral ook een informatief karak ter zal dragen, is er gelegenheid de stands, die in de zaal zijn opgesteld, te bezoeken. Zo is de EHBO aanwezig, alsmede verzekeringsinstellingen en de Arbeidsinspectie. Na de pauze is er een forumdiscussie onder leiding van de voorzitter van de 3 HLO, de heer S.A. de Vos. In het forum zitten, behalve de inleiders, ook vertegenwoordigers uit de praktische tuin bouw. Niet alleen werkgevers en -nemers worden hiervoor uitgenodigd, maar ook hun echtgenoten. Steeds meer Zuidkoreanen weten tegenwoordig snijbloe men te waarderen. Het aan tal bloemenwinkels in Zuid- Korea'neemt dan ook gestaag toe. Als gevolg van de geste gen welvaart zijn de bloe menverkopen vergeleken met 1981 met vijftig procent toegenomen tot 32 miljard wons in 1982 (circa 118 mil joen gulden). Alleen al in de hoofdstad Seoel, met 8,5 mil joen inwoners, werden voor 20 miljard wons (plusminus 74 miljoen gulden) snijbloe men verkocht. Voor 1983 worden de verkopen op 50 miljard wons geschat. Seoel telt ongeveer 2300 bloemen winkels. Op de (enige) bloe menmarkt zijn rond 400 klei ne standplaatsen. Deze open lucht markt is van half maart tot half oktober geopend. In Seoel heeft ook de Korean Florists Association haar ze tel. De KFA telt 800 leden, verspreid over het hele land. Zij verzorgt ónder andere cursussen voor bloemende- taillisten (bijvoorbeeld ver potten, verzorgen van orchi deeën). De meeste in Seoel verkochte bloemen komen uit de omliggende produktie- gebieden zoals Anyang, Chonkodong of Kupabal. Er vindt ook aanvoer plaats uit verder afgelegen streken. In 1982 exporteerde Zuid-Korea voor rond twee miljoen dol lar bloemen. Voor een iets hoger bedrag werd in dat zelfde jaar geïmporteerd. Om aan de toenemende vraag naar bloemen te kunnen vol doen en met de Aziatische Spelen in 1986 en de Olympi sche Spelen in 1988 in het vooruitzicht ligt het in de be doeling om tot 1986 het areaal snijbloemen rond Se oel uit te breiden tot 167 hec tare. Voor een periode van vier jaar zal het ministerie van landbouw aldaar een be drag van 960 miljoen wons beschikbaar stellen voor het opzetten van de produktie van jonge planten. Deze wor den nu nog grotendeels ge ïmporteerd. In 1981 werden op 1260 hectare bloemen ge kweekt, een toename van net areaal met 16 procent verge leken met 1975. In dezelfde periode namen de verkopen van bloemen met tweehon derd procent toe.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10