[Super dinsdag"kan fataal worden voorMondale Het referendum: kwestie van burgers, politici of kabouters? CeidócSomont raitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitenstèBinnenhofbuitensteBinhen hofb f WINDING IN AMERÏKAANSËVERKIEZINGSSTRIJD 610. 'SIJTHOFF PERS fSXwf Politiek Partij Parlement ÜNNENLAND/BUITENLAND ZATERDAG 10 MAART 1984 PAGINA 7 1RTRAGING ministers en ambtenaren wetsontwerp op papier ben gezet, wordt dat in de ;te gevallen binnen ander- jaar door de Tweede Ka- afgehandeld. Soms kan echter verschrikkelijk lang voordat een wetsont- een Kamerdebat aan oordeel wordt onderwor- Dat is bijvoorbeeld het bij wetsvoorstellen rover eerst nog adviezen ten worden gevraagd aan 'lei organisaties. Ver tra in de behandeling kan optreden als er een nieuw inet aan de slag gaat. Wets- er pen die door de vorige \stersploeg zijn opgesteld, iden soms door het nieuwe ijnet te licht of te zwaar be iden. zodat men er weer in- )end aan gaat sleutelen. De afgelopen week behandel de de Tweede Kamer een wetsontwerp dat alle mogelij ke vertragingen had opgelo pen: het ontwerp betreffende de Stads- en Dorpsvernieu wing. Daarin staan tal van re gels over sloop, nieuwbouw en renovatie, over de taak die de gemeenten, de provincies en het rijk daarbij hebben, over de verdeling van het geld voor stadsvernieu wingsprojecten, enzovoorts. In 1972 werd op het ministerie van Volkshuis vesting begonnen met de voor bereiding voor het opstellen van het wetsontwerp. Na een vier jaar lange tocht langs ambtelijke molens kwam de eerste versie in 1976 gereed, ondertekend door twee be windslieden uit het kabinet- Den Uyl: minister Gruyters en staatssecretaris Jan Schaefer, de eerste en tot op heden nog steeds enige regeringsverte genwoordiger die de Kamer in spijkerpak placht toe te spre ken. Het resultaat van alle noeste arbeid was een flink stapeltje papier, dat later teza men met alle bijlagen en ad viezen uitgroeide tot 1000 be drukte pagina's. Maar naarma te er meer kabinetten gingen en kwamen veranderde zowel de inhoud als de vorm van het wetsontwerp. Zo kwam het dat het „Wetsontwerp op de Stads- en Dorpsvernieuwing", dat de Kamer uiteindelijk deze week behandelde, nog geen zestien bladzijden telde. CALS De CDA'er Ad van Baars, voormalig uitgever en leraar Nederlands, sprak tegenover staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) zijn waardering uit voor het feit dat de weer barstige materie van het wets voorstel tot zulke geringe pro porties was teruggebracht. „Op dit punt", sprak hij, „past een kleine anecdote". En vervol gens vertelde hij een smakelijk verhaal uit 1966, dat zich af speelde rond de toenmalige premier Cals. Deze werd op een ochtend tijdens een debat in grote verlegenheid gebracht omdat hij over een bepaald on derwerp dat door de Kamer was aangesneden, nauwelijks iets wist. Hij zegde de Kamer toe. er na de lunchpauze op te rug te komen. Intussen liet hij een schriftelijke boodschap overbrengen aan één van zijn ter zake kundige adviseurs die hoog verheven tegenover hem in de ambtenarenloge zat. De premier verzocht de ambte naar, zo snel mogelijk een overzichtje te geven van het probleem waarover hij was ondervraagd, zodat hij na de lunch beslagen ten ijs kon ko- De ambtenaar trok zich terug in een rustig werkvertrek en toog aan de arbeid. Toen de minister zijn middagkuchje had genuttigd kreeg hij het werkstuk van de ambtenaar onder ogen. Hij schrok zich een ongeluk, want het bleek een epistel van 12 pagina's te zijn geworden. Dat kon hij nooit meer zorgvuldig doorne men, want het debat kon elk moment weer beginnen! Aan het stuk had de ijverige amb tenaar een briefje bevestigd, waarop het volgende te lezen stond: „Excellentie, neem mij niet kwalijk dat het zo'n uit voerig stuk is geworden, maar de tijd heeft mij ontbroken om het korter te maken". Dat laatste, zo concludeerde Van Baars, kon in ieder geval van het wetsontwerp Stads- en Dorpsvernieuwing niet gezegd worden. Er was tijd genoeg ge weest om het korter te maken. Helaas vermeldt de historie niet hoe premier Cals zich uit eindelijk uit de nesten heeft gewerkt. PARTIJLIJN Wie 's avonds na zessen of in het weekeinde het telefoon nummer 020-272701 belt, wordt verbonden met een cas settebandje, waarop een vrien delijke damesstem zegt: „In formatietelefoon Partij van de Arbeid". Vervolgens leest de stem duidelijk articulerend het PvdA-standpunt over een ac tueel politiek onderwerp voor. „De Partijlijn" heet dat tele foonnummer. De PvdA is er vorig jaar herfst mee begon nen omdat was gebleken, dat veel partijleden er behoefte aan hadden, voortdurend op de hoogte te blijven van PvdA-standpunten over zaken die in het nieuws zijn. Er wordt naar gestreefd, elke dag een ander onderwerp te be handelen. Toen wij afgelopen donderdag belden, kregen we een gedegen uiteenzetting van 2,5 minuut te horen over pro blemen rond de pensioenop bouw, waarover net een ka merdebat was geweest, en vrij dag werden we ingelicht over de politieke perikelen inzake de medianota. ..Wordt de Partijlijn veel be luisterd?", vroegen wij aan Oe- bele de Jong, functionaris bij het Pvd A-hoofdkwartier in Amsterdam. „Ach, dat hangt af van de actualiteit van de dag. We kunnen precies na gaan hoe vaak het bandje is afgedraaid. Als er bijvoorbeeld weer eens heibel over de kernwapens is of over verla ging van de uitkeringen, dan heb je wel zo'n dertig bellers op een*avond. Maar er zijn ook dagen bij dat de lijn maar door twee of drie ménsen wordt be luisterd. Ik heb wel eens ge hoord dat er mensen zijn die denken dat de Partijlijn ook commentaar geeft op de uit slag van AjaxFeyenoord of iets dergelijks, maar dat is na tuurlijk belachelijk. Onze er varing is dat er veel partijle den zijn, die de lijn raadplegen als ze naar één of andere poli tieke vergadering toe moeten. Als het onderwerp van het bandje daar dan aan de orde komt. hebben ze het PvdA- standpunt daarover tenminste vers en duidelijk in het hoofd. Of de gewone man ook wel eens belt? Geen idee. Dat zal ongetwijfeld wel eens voorko men. Maar de Partijlijn is ei genlijk vooral bedoeld voor het zogeheten middenkader". Wat krijg je te horen als je het nummer op werkdagen over dag belt? Oebele de Jong: „Niets". DICK VAN RIETSCHOTEN Van onze correspondent Mare de Koninck) kSHINGTON „Mo- ntum" is sedert enkele ken het grote mode- iord in de Verenigde iten. Het betekent zo s als invloed, gelding of ïdacht. Het gaat er in Amerikaanse verkie- gsstrijd om wie „mo- >ntum" of „moment" ift. Op dit moment ift maar een presi- ntskandidaat een reus- ïtig „moment": de De- icratische senator Gary rt. ;n week tijd heeft Hart achtereenvolgende voor- kiezingen in afzonderlijke dstaten gewonnen. Met een gdig guerrillaleger van vrij- ligers heeft hij binnen de mocratische (oppositie-)par- de kolossale campagnema- ine van de aanvankelijk ploper, Walter Mondale, eltreffend gesaboteerd, et alleen Mondale, ook de >g overgebleven mededinger i/i Glenn en Jesse Jackson iben bijna al hun „moment" i Gary Hart moeten prijsge- n. De vraag is of met name ormalig vice-president Wal- Mondale zijn uiteengesla- troepenmacht nog tijdig kunnen hergroeperen en r strijdlustig maken, lig zou wel eens uiterlijk iiende dinsdag kunnen be- enen. „Super-Dinsdag" is komende dertiende maart loopt, omdat dan in liefst n deelstaten tegelijk voor- rkiezingen plaats hebben, or het eerst komen dan ook paar zuidelijke staten aan beurt, zoals Florida, Alaba- en Georgië. die dag opnieuw een imf wordt voor Gary Hart, en als hij met name ook in het arme Zuiden en bij de neger bevolking aldaar blijkt te kun nen winnen van de andere Democratische presidentgega digden, dan kan dat hoe jong het seizoen ook nog is reeds fataal zijn voor Mondale. Dan wordt het al heel waar schijnlijk dat Amerika en de wereld komend najaar een strijd om het Amerikaans pre sidentschap zullen beleven tussen de herkiesbare Republi kein Ronald Reagan en de 26 jaar jongere Democraat Gary Hart. Hoofdbrekens Alle „politieke deskundigen" in de Verenigde Staten breken zich het hoofd over hoe het zo solide lijkende Mondale-bol- werk in zo korte tijd op instor ten kon komen te staan. Eens te meer blijkt dat de politiek grillig is als het intieme men selijk gemoed zelve en dat men van politiek eigenlijk geen „verstand" kan hebben. Het is dus raden geblazen. Sommigen gokken dat het jaartal 1984 er iets mee te ma ken heeft. De mensen zijn al- lergischer dan ooit voor wie zich tot „Big Brother" maakt. Walter Mondale dacht dat zijn overwinning iets was dat te organiseren viel. Hij is drie jaar geleden al aan zijn verkie zingsstrijd .begonnen en heeft zo'n 14 miljoen dollar vergaard en tienduizenden vakbondsle den ter beschikking gekregen om hem met uitgekiende tv-advertenties en telefoon- en huis-aan-huisacties in het Wit te Huis te kopen en te praten. Toen het er enkele weken ge leden voor het eerst bij de voorverkiezingen echt op aan kwam, bleken de gewone De mocratische partijleden rijp voor de rebellie tegen de „on vermijdelijke" Mondale. Vandaag zijn er verkiezingen in Wyoming en aanstaande dinsdag in Rhode Island, Massachusetts, Florida, Georgië, Alabama, Ha- wai, Oklahoma, Nevada en Washington. De voorverkiezingen in de afgelopen weken leverden in Iowa winst op voor Mondale en in New Hampshire, Maine en Vermont was Hart de grote win naar. Ie aan het autoconcern Chrys ler verstrekte. Chrysler is dank zij die hulp thans gered, heeft duizenden ontslagenen weer in dienst genomen en is weer zeer winstgevend. Het standpunt toen van Hart is voor sommigen nu nog het be wijs dat hij koel, arrogant en theoretisch is, terwijl Mondale gevoelsmatig voor een pijnstil ler voor crisisslachtoffers kiest. Mondale voert de laatste da gen dat onderscheid met Hart zo hoog mogelijk op. „Het gaat er niet om of ideeën oud of nieuw zijn, het gaat erom of ze goed of slecht zijn. Deze neoli berale prins minacht de heili ge doelstelling van de Demo cratische partij: het nastreven van sociale rechtvaardigheid en het verzet tegen de belan gen van de rijken en machti gen. Ik pas mijn overtuiging niet aan aan de mode van dit jaar". Mondale's verleden Hoe oprecht dat ook moge klinken, Fritz" Mondale heeft blijkbaar toch grote moeite om te overtuigen. Hij heeft mogelijk de realiteit ver onachtzaamd dat er ook nog altijd een Republikeinse partij is en een heel populaire presi dent Reagan, die veler gevoe lens verwoordt als hij waar schuwt dat met ene president Mondale de recessie, inflatie en werkloosheid uit de Carter- -jaren zal terugkeren. „Mondale blijft de kiezers aan het verleden herinneren. Maar Hart voelt het ritme van het land, de weg welke de geschie denis inslaat", zo verklaart een van Harts medewerkers het succes van zijn baas. De „nieuwe ideeën" van het nieuwe fenomeen worden dan ook zo vaag en algemeen ge houden, dat de historie met Gary Hart de vrije loop be houdt. Hij is voor „vereenvou diging" van de belastingen, voor „langlopende afspraken tussen overheid, werkgevers en werknemers, over arbeids- cheppende industriële ver nieuwing, voor een kleiner, goedkoper maar doeltreffen der" Amerikaanse kern- en conventionele defensiemacht. Hart wil (net als Mondale) met de Russen gaan onderhande len over een wederzijdse be vriezing van aanmaak en plaatsing van nieuwe atoom wapens („freeze"). Maar hij heeft ook (in tegenstelling tot Mondale) Reagans „build- -down"-voorstel gesteund, waarbij voor elk nieuw kern wapen er twee oude vernietigd zouden moeten worden, zodat de kernmachten wel kleiner Mengelmoes Dat Gary Hart daarvan tot dusver de uitsluitende profi teur is geworden, ligt minder aan wat ieders politieke opvat ting precies is, dan aan ieders „karikatuur". Jacksons heilige vuur voor armen en minder heden heeft een verdacht geurtje van antisemitisme ge kregen, hetgeen hem in de verdediging heeft geduwd. Glenn komt op voor „gewone conservatieve" mensen, maar zo worden de meeste al zouden ze dat nog zo zeer zijn toch liever niet aange sproken. Mondale benadrukt dat hij, dank zij zijn jaren als vice-president, de man met er varing is en dat vinden veel Democratische kiezers kenne lijk niet iets opwindends. Opwindend is Gary Hart, die als enige zegt: „Ik ben nieuw". Zó opwindend is de Kennedy- -achtige senator uit het Wilde Westen (Colorado), dat hij tij dens de jongste voorverkiezing in de staat Vermont liefst 71 procent van de stemmen kreeg tegen Mondale 20 procent. Niet links en niet rechts Hart zegt niet links en niet rechts te zijn, maar „nieuwe ideeën" te hebben. Nauwgezet te inventarisatie van de poli tieke daden en standpunten heeft echter maar een beperkt feitelijk politiek onderscheid met Mondale aangetoond. Hart is op economisch gebied libe raler. Europa zou van hem op handelsterrein meer goeds te verwachten hebben dan van Mondale. Hart is tegen een aantal protectionistische in voerbeperkingen, die in de VS van kracht zijn en op stapel staan. Gary Hart stemde in 1979 tegen de miljardensteun die de regering Carter-Monda- Walter bijgenaamd Fritz" Mondale praat aan de oever van het Jackson-meer in Florida met een visser, wiens stem hij probeert te winnen, maar die bekende altijd op de Republikeinen te hebben gestemd. Tegen wie moeite heeft met zijn „ideologische mengel moes" zegt Gary Hart: „Maar zo hoort het ook. Niets in het leven is rechtlijnig". En op de beschuldiging van harteloos heid antwoordt hij: „Het is be ter om oplossingen te beden ken dan over mededogen te praten. Mondale is meer geïn teresseerd in het eerlijkere verdelen van misère. Ik denk dat economische groei de minst bedeelden het beste zal helpen. En ik denk dat bijna iedereen het daarmee eens is". Gary Hart weet dat hij daar mee ook veel mensen aan spreekt, die zich vier jaar gele den van de Democratische partij afkeerden en Reagan aan het presidentschap hiel pen. Reagans conservatisme heeft volgens Hart in Amerika tot diepe maatschappelijke verdeeldheid geleid en er is een sterk verlangen naar her nieuwde eenheid. De Demo cratische partij moet daarvoor het huis worden. De grenzen van de partij moeten worden verruimd". Of zijn politieke kompas op „Super-Dinsdag" ook vanuit het zuiden van de VS feilloos op het Witte Huis gericht zal blijven moet nu blijken. In arme staten als Alabama en Georgië, waar bijna 30 procent van de bevolking zwart is, ligt een meer natuurlijke aanhang voor Mondale, Jackson en zelfs Glenn dan voor „het schrandere wonderkind" Hart, dat is gevormd door gebeurte nissen als de moord op Kenne dy, de Vietnam-oorlog en het Watergate-schandaal en die het produkt is van een na-oor- logse studentengeneratie. MARC DE KONINCK (ADVERTENTIE) Een aantrekkelijke Paas vakantieaanbieding van uw krant: DAAGSE VLIEGREIS NAAR BENIDORM Benldorm, één van de bekende-badplaatsen aan de Costa Blanca heeft een 7 kilometer lange boulevard langs een lang- aflopend strand. Rond het oude centrum met talrijke winkeltjes en barretjes staan de moderne hotels en apparte- ïn met op de achtergrond de okerkleurige bergen. De hotels die wij voor u hebben besproken zijn: hotel Luna, hotel Fenlcla en hotel Celtlbero. Allemaal uitstekende dries terren hotels. Ruim voor vertrek krijgt u van ons te horen in welk hotel u wordt ondergebracht. Uiteraard zijn deze hotels alle comfort voorzien om een aantal ontspannende, heerlijke zonnige en goedkope dagen uit te zijn. Tijdens uw ver blijf kunt u gebruik maken van de diensten van de Nederlandssprekende reisleiding. Ook heeft u de gelegenheid om in deze omgeving excursies te maken, die u bij de reisleiding kunt bespreken. Na van al les genoten te hebben, wordt u dinsdag 24 april weer met de bus teruggebracht naar de luchthaven van Alicante, waar u vervolgens met Martln-AIr terugvliegt en In de avond aankomt op de luchthaven Schiphol. De prijs van deze unieke Paas-vliegreis bedraagt slechts ƒ610.- per persoon op basis van een tweepersoons kamer en volpension. Hierbij zijn de vliegreis Amsterdam-Alicante v.v., de luchthavenbelasting, het vervoer van luchtha- ar hotel v.v. en de diensten van de Nederlandssprekende reisleiding begrepen. Toeslag 1-persoonskamer 75.-. Gecombineerde reisverzekering 16.- per persoon 5.- pollskosten. Annuleringskosten 3/% van de reissom 6.- poliskosten. Het totaal aantal deelnemers is niet onbeperkt dus is snel boeken gewenst. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur (of persoonlijk in onze vestigingen Spui straat 71, Den Haag op de hoek van het Spul). POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL 070-190662 (MAANDAG T/M VRIJOAG TUSSEN B EN 13 UUR) IUITENHEER Het was een kille zomeravond in 1970. Op het Haagse Malie veld stonden zo'n honderdvijf tig mensen gegroepeerd rond een jongeman met lang blond haar en een dito baard. Hij was één van de leidende figu ren in de Kabouterpartij, die tot veler verrassing twee zetels in de Haagse gemeenteraad had veroverd. De aanwezigen waren over het algemeen jong en nog vol mooie idealen. Ze vonden dat de maatschappij met al z'n vastgeroeste structu ren „omgeturnd" moest wor den en ze waren ervan over tuigd dat dat op den duur ook zou kunnen lukken. Als je de mensen maar op ludieke wijze liet zien dat het allemaal ook anders kon. Het modewoord „inspraak" vierde hoogtij. Het volk moest over allerlei zaken veel meer zeggenschap krij gen. „Directe democratie" heette dat. Vanuit die gedach te organiseerden de Kabouters op gezette tijden een „volks vergadering" op het Malie veld, waar iedereen die dat wilde, Kabouter of niet, zijn zegje kon doen over de activi teiten die de nieuwe politieke groepering zou moeten onder nemen. Daarna volgde een „volksstemming", waarvan de uitslag bindend was. De herinnering aan deze per soonlijk ervaren gebeurtenis kwam bovendrijven toen de staatscommissie-Biesheuvel deze week een aantal adviezen aan het kabinet voorlegde, om ons democratisch bestel wat op te poetsen. De commissie heeft zich in opdracht van de rege ring gebogen over de moge lijkheden om de invloed van de kiezers op het politieke be leid te vergroten. Daarbij heb ben zij nieuw leven geblazen in de al vele malen in ons land gevoerde discussie over de wenselijkheid van een refe rendum, een volksstemming dus. De commissie is tot de voorlopige conclusie gekomen (er volgt nog een nader onder zoek) dat een referendum in beperkte vorm een zinvolle aanvulling kan zijn op ons sy steem van „vertegenwoordi gende democratie", waarbij we eens in de zoveel tijd naar de stembus mogen om mensen te kiezen die namens ons de poli tieke dienst zullen uitmaken. Het stukje „directe democra tie" dat de commissie ons bui ten de verkiezingen om gunt, heeft een monsterlijke naam meegekregen: facultatief cor rectief wetgevingsreferendum. Vertrouwensbreuk In gewoon Nederlands bete kent dit dat het volk de gele genheid krijgt, zich uit te spre ken over een belangrijk en omstreden wetsontwerp, dat door het parlement is aan vaard. De kiezers kunnen dan corrigerend optreden door dat wetsontwerp alsnog naar de prullenmand te verwijzen. Het parlement en het kabinet heb ben zich bij die uitspraak neer te leggen. Het initiatief voor zo'n referendum moet uit de burgers zelf voortkomen. Voorzien van een bepaald aan tal handtekeningen (bijvoor beeld 500.000) moet een ver zoek om zo'n volksstemming te houden aan het parlement worden aangeboden. Van de drie belangrijkste ty pen referenda kan de door de staatscommissie-Biesheuvel voorgestelde soort de minst slechte worden genoemd. Een bindend referendum vooraf gaande aan een parlementair besluit vormt een zware aan tasting van de beslissende rol die het parlement in onze wes terse democratie behoort te spelen. Een raadplegend refe rendum, waarbij de mening van de kiezers over een gevoe lige politieke kwestie of een specifiek wetsontwerp wordt gepeild zónder dat de uitslag voor het parlement bindend is, kan fnuikend zijn voor het ge loof in de democratie. Immers, als de Tweede Kamer een uit spraak van de burgers zou ne geren, ontstaat er een ernstige vertrouwensbreuk tussen kie zers en gekozenen. Beide genoemde vormen van referendum hebben bovendien nog het grote bezwaar, dat het uitermate moeilijk is, de be volking een vraag voor te leg gen die eenvoudig is te beant woorden met ja of nee, dan wel vóór of tegen. Een bin dend referendum achteraf zo als de staatscommissie oppert, kent dat bezwaar niet, althans, dat beweert de commissie. Men zou alleen maar behoe ven te zeggen of een beslissing van het parlement al dan niet juist is geweest. Verkiezingen Dat lijkt heel simpel. Maar stel nu dat er een corrigerend refe rendum zou zijn gehouden na dat de Tweede en Eerste Ka mer het veelomstreden abor tus-wetsontwerp hadden aan vaard. Op de vraag: „Bent u het met deze beslissing eens?" hadden de tegenstanders om zeer verschillende redenen met „nee" kunnen antwoor den. Een deel van de neezeg- gers zou hebben gevonden dat het wetsontwerp veel te ver ging en de anderen zouden te gen hebben gestemd omdat het ontwerp naar hun smaak niet ver genoeg ging. Gesteld dat de meerderheid nee zou zeg gen, dan zou het parlement met een dergelijke onduidelij ke uitslag nog niets zijn opge schoten. Het wetsontwerp zou weliswaar naar een archief kast moeten verhuizen, maar daarna had de hele abortusdis cussie weer van voren af aan kunnen beginnen, zonder dat de kiezers daartoe een duide lijke leidraad hadden aange reikt. Uiteraard zal er bij een corri gerend referendum niet altijd sprake zijn van een dermate ingewikkelde materie, dat de uitslag een vertekend en ver sluierd beeld oplevert. Maar dan nog blijft de vraag: wat heeft het voor zin om een zwaarwichtig politiek besluit, dat vaak na jarenlange politie ke discussies, moeizaam be vochten compromissen en in spraak vanuit maatschappelij ke groeperingen tot stand is gekomen, in één klap door de burgers van tafel te laten ve gen? Zoiets zou alleen maar zin hebben als een referendum na een hoge opkomst (een ab solute voorwaarde) en een werkelijk massaal „nee" direct gevolgd zou worden door nieu we verkiezingen. Maar dat wil de commissie-Biesheuvel nu juist niet. Zij vindt dat parle ment en kabinet na een nega tief oordeel van de kiezers over een belangrijk wetsont werp gewoon mogen blijven zitten. Gemeenten De commissie heeft ook het idee gelanceerd van een corri gerend referendum op provin ciaal of lokaal niveau. Hierte gen gelden in principe dezelf de bezwaren als tegen de na tionale volksstemming, zij het dat een referendum in een ge meente één aantrekkelijke kant vertoont. Daar immers zal het ongetwijfeld om zeer herkenbare en vele mensen aansprekende zaken gaan. In kleine dorpsgemeenschappen schuilt echter bij een volks stemming meer dan waar ook het gevaar van manipulaties, heftige polarisatie met enorme plaatselijke ruzies en even tueel zelfs omkooppraktijken. Het zou echter vanuit het principe „gelijke monniken, gelijke kappen" onwenselijk zijn, een referendum alleen toe te staan in grote gemeen ten. Alles overziende is een refe rendum, in welke vorm dan ook, niet aan te bevelen. Het is veel verkieslijker, als de politi ci te allen tijde goed zouden luisteren naar wat er in de maatschappij leeft. Als zij daarvoor een goede antenne hebben, is een referendum nimmer nodig, al zullen er al tijd politieke verliezers blijven die willen proberen via de achterdeur van een volksstem ming alsnog hun gelijk binnen te halen. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft overi gens de afgelopen week zeer koeltjes op het referendum- voorstel gereageerd. Alleen D'66 toonde zich erg enthou siast. PvdA en CDA namen een afwijzende houding aan en de VVD stelde zich afwach tend op, omdat de voorstellen van de staatscommissie nog nader moeten worden uitge werkt. Mocht het ooit zover komen dat de mogelijkheid van een referendum toch in ons staatsbestel wordt inge past, dan zal dat nog minstens tien jaar duren. Voor een refe rendum is namelijk een wijzi ging van de grondwet nodig en daar staat in ieder geval al een jaar of acht voor. voorlo pig ziet het er echter naar uit dat het systeem van een volks stemming blijft waar het hoort, namelijk in het sprook jesrijk der kabouters. DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7