'84 „Ik heb seen boodschap aan nostalgie" BOUDEWIJN DE GROOT: WONEN CeidóeSouttmt Zes spirituele concertjes van Nederlandse tijdgenoot Bach nieuwe klassieke platen fö§ Woningfederatie Zoetermeer medewerker huurincasso (m/v) GE/ilEEIWE /ILKE/TI/iDE tijdelijk stedebouwkundig medewerker (m/v) ■PZOEKNMR rPHSONra? i DE KRANT KOM OVERAL— KUNST DEN HAAG „Meneer, de president" (slaap zacht), „Meisje van zes tien", „Het Land van Maas en Waal", „Noord zee", „Meester Prikke- been", „Testament", „Hoe sterk is de eenzame fiet ser". Wie kent ze niet meer de hits van Bou- dewijn de Groot, die hij maakte in de jaren zestig en aan het begin van de jaren zeventig. De zanger met de gitaar tussen al het beatgeweld. De Neder landse Bob Dylan en Do novan tegelijk. Protest zanger, maar blijkens de teksten ook roman ticus. Jarenlang een soort twee-eenheid met tekst schrijver-schoolvriend Lennaert Nijgh. Een gou den duo. Al is dat alles dan nu een grijs verleden en heeft Boudewijn bijna de leeftijd bereikt waar het leven pas hoort te begin nen, veertig, hij trekt nog steeds volle zalen. Dat is wel gebleken tijdens het nu bijna afgeronde toernee. Vrijwel steeds moest het bordje „uit verkocht" aan de deur van de betreffende schouwburg wor den gehangen. Boudewijn treedt vanavond om kwart overacht op in de Leidse Schouwburg, met Jan Rietman piano, Jan Vermeulen bas, Louis Debij slagwerk, Hans Hollestelle gitaar en Hans Jan sen toetsen. Beatgeweld En de zanger met de gitaar hoeft niet meer op te boksen tegen de beat en blues van Cuby and the Blizzards, die eveneens stonden te trappelen om het podium te bestijgen. Hij treedt nu zelf op met een gerenommeerde band. Maar voor de rest: het sfeertje is er nog helemaal hoor. Ook in zijn nieuwe repertoire. Dat blijkt op recentere elpees als „Concert" (dubbel) en „Van een afstand". De akoesti sche gitaar is nu meestal een elektrische, de synthesizer is ook bij De Groot niet meer weg te denken. Maar voor de rest staat zijn toch wel heel kenmerkende stem centraal en zijn de liedjes met dezelfde saus overgoten als pakweg zestien, zeventien jaar geleden. Een saus, die kennelijk zeer smaakvol is voor een heleboel mensen. En het kan niet missen. De nieuwe langspeelplaat „Maal stroom", die in april verschijnt en waarvan Boudewijn al een en ander op het podium brengt, zal beslist ook - geen verloochening zijn van wat het fenomeen Boudewijn de Groot ooit was. Daarvoor zong hij ook toen in feite al te zeer de liedjes die echt bij hem pasten. Er heeft alleen een aanpassing aan de tijd plaatsgevonden. Arbeidsvitaminen Toch is het voornamelijk de nieuwe Boudewijn qua re pertoire nieuw die men ge durende ruim twee uur op het podium zal zien staan. Pas in de toegift komen de oude be kenden. „Zeg maar het ar- beidsvitaminenrepertoire", licht Boudewijn vriendelijk toe. Hij woont tijdelijk bij Ti neke (Tineke, Tineke Vos, van Veronica) achter in een tuin huisje. „Haar ex-man Tony Vos was mijn producer, van daar". „Dat image van de jaren zes tig, daar kom ik nooit van af. Maar dat geeft niet. Ik heb er ook geen last van", zegt de zanger, die misschien iets ou ders is geworden en iets (aan merkelijk) korter gekapt dan iweleer, maar nog steeds de zelfde blik in zijn ogen heeft en nog even rustiek overkomt als altijd. Geen last van dat oude stem pel, „zolang ik maar kan blij ven doen wat ik wil. Of je nu schrijft of schildert of zanger bent, er zijn altijd wel bepaal de perioden in je leven dat je beter bent of dat het publiek vindt, dat je beter bent". Maar Boudewijn vindt niet, dat hij dan ook die periode voor eeuwig en altijd de hoofdmoot in zijn verdere werk moet laten zien. Hij werkt aan vernieuwing, aan verandering en wil dat ook uitdrukkelijk naar voren brengen. „Ik heb geen boodschap aan nostalgie", zegt hij duidelijk. „Ik ben niet stil blijven staan bij mijn succes van toen". Wel kan hij zich de teleurstelling voorstellen van degenen, die misschien nog voor de volle honderd procent die „oude" Boudewijn van toen op het po dium willen zien staan met uitsluitend' het repertoire, de hits. van toen. TT' 1 1 Boudewijn de Groot: nooit carrière in Amerika willen maken. Puristen Maar hij kan zelf niet blijven stilstaan, wil dat ook niet. Geeft aan waarin zijn muziek nu toch anders is dan toen: „Ik gebruik meer ritmes, ritme wisselingen en ook de muzika le mogelijkheden en instru menten die er nu zijn. Mijn werk is veel meer elektrisch met hier en daar een akoesti sche aanvulling". „Minder melodieus, zullen on getwijfeld sommige puristen zeggen. En dat zal hen dan te gen de haren instrijken". Boudewijn is een paar maal geruime tijd in Amerika ge weest, heeft er muziek gestu deerd, er zijn muzikale hori zon verruimd. „Amerika is niet echt van invloed geweest op mijn muzikale ideeën. Je doet onherroepelijk nieuwe in drukken op. Waar je ook woont. Ik ben naar Los Ange les toegegaan omdat ik eens wat anders wilde zien. En het was toeval dat ik daar een mu ziekstudie ging volgen. Het was echt nooit mijn bedoe ling", aldus Boudewijn, „om daar in Amerika als zanger voet aan de grond te krijgen. Dat kan ook niet van hieruit. Dan had ik daar echt vele ja ren moeten blijven. Je hebt er een hele opbouwfase nodig. Als je na twee jaar vertrekt, lukt dat echt niet. Maar waar om zou ik? Ik heb ook nooit de behoefte gehad in Amerika carrière te maken of om in het Enels te zingen". Een van zijn grootste hits was „Meneer de president, slaap zacht", een protestsong tegen de Vietnam-oorlogspolitiek van president Johnson. Heeft hij door zijn driejarig verblijf in Amerika een ande re (politieke) kijk op dat land gekregen? Boudewijn de Groot: „Ik ben er totaal drie jaar geweest. Maar wat weet ik er nog van? Het is zo'n gigantisch groot land. Ik ben er ook niet echt sociaal aan de gang geweest, maar was voornamelijk op één plaats met muziek bezig. Ik kan er eigenlijk geen goed af gewogen oordeel over geven". Hij voelde zich in de zestiger jaren zeker verbonden met de linkse protestbeweging, de provo's, de anti-Vietnamde- monstraties. „Meneer de presi dent" zong hij niet voor niets. Of hij achteraf beschouwd nu denkt, dat zulke liedjes in vloed hebben gehad? Ofwel: hebben de Boudewijns de Vietnam-oorlog doen beëindi gen? Hij lacht: „Nee hoor. Een di- rekte invloed is er denk ik niet. Zeker niet als het om zo'n gigantisch groot onderwerp gaat. Misschien dat een Dylan clementie voor een gevangene zou kunnen krijgen. Maar Boudewijn de Groot is niet in staat Vietnam tot vrede te brengen. Je drukt op een ge geven moment iets uit dat je bezighoudt, dat wel". ARNOLD ZWEERS In 1962 heeft Harmonia Mundi een gekke plaat op de markt gebracht met liedjes, die tweehon derd jaar eerder, dus in 1762, zó populair waren, dat ze best op een toen malige hitparade hadden kunnen staan. Er was een blauwkousenlied van Sperontes bij, een lied van Bachs rivaal Telemann over het gemak een rijke vrouw te hebben en een ode van Krieger over kussen en vrijen in het donker. Op deze plaat met die niet zo erg ver heven liefdesliederen uit de barok was ook een plaatsje voor één Nederlander inge ruimd. Die Nederlander heette Willem de Fesch en was, gemeten aan de vermoe delijke jaren van zijn geboor te en zijn dood, bijna letter lijk een tijdgenoot van de grote Johann Sebastian. In zijn dagen was De Fesch bepaald niet alleen in Neder land bekend. Geboren in Alkmaar verhuisde hij, even in de twintig, naar Amster dam waar hij trouwde met de dochter van een collega. Hij ondernam concertreizen als vioolvirtuoos en mogelijk ook als organist. Zo trad hij nogal eens op in Antwerpen. Daar volgde hij ook in 1725 een vroegere leraar op als kapel meester van de kathedraal. Het was een goede baan, maar behalve orgel- en viool spelen en koordirigeren moest hij ook zorgen voor de opleiding van de koorkna pen. Driftig De Fesch schijnt een driftig man te zijn geweest, die zijn handen niet kon thuis hou den. Hij kreeg in Antwerpen dus moeilijkheden en in 1730 verdween hij naar het woeli ge Londen waar een genie als Handel nu eens triom feerde, dan weer in de maal stroom onderging. De Fesch verwierf er zich al gauw een reputatie als violist en peda goog en ook als componist van oratoria en kamermu ziek. Niet alleen de „dilettan ti" in Londen, ook die elders in Europa waren kennelijk met zijn muziek ingenomen, want overal zijn drukken van zijn concerten en sonates opgedoken. Hoewel De Fesch na zijn ten beschouwing en richt me alleen op de composities die zich, duidelijk waarneem baar, ontwikkelen van bril jante, vreugdige speelmuziek a la Vivaldi naar de even wichtiger, beheerster expres sie van de latere Corelli en de souvereine Handel. Er is een typerend verschil tussen het concerto grosso en het concertje met een leidende viool uit de opusnummers 2 en 3 (nog daterend uit zijn jonge jaren in Amsterdam) en die uit opus 10 (ontstaan dood omstreeks 1780 ai spoe dig werd vergeten, is hij in onze tijd toch al weer gerui me tijd geleden herontdekt. In 1938 noemde niemand minder dan Willem Pijper, die een van zijn cellosonates voor de hedendaagse uitvoe ringspraktijk geschikt maakt, hem „een figuur van grote betekenis". Op verzamelpla ten werden de laatste decen nia dan ook geregeld werken van hem opgenomen en nu wijdt Philips op plaat 6514 253 (musicassette 7337 253) zelfs een hele Harlekijn-pro- duktie aan zijn muziek. Moeite waard Wie deze opnamen van Ton Koopman en zijn voorname lijk uit Engelse musici be staande Amsterdam Baroque Orchestra beluistert, zal moe ten erkennen dat deze zes concertjes echt de moeite waard zijn. Ik laat Koopmans interpretaties met zijn over- nadrukkelijke klemtonen, met zijn wat wilde, stoterige rukken en trekken even bui- in zijn latere levensjaren in Londen). Nieuwe geluid De twee concertjes uit opus 5 vormen de overbrugging. Het door de componist beoogde „nieuwe geluid" van deze concertjes, waarin inplaats van een blokfluit-duo een dwarsfluit-duo de boventoon voert, sorteert in onze dagen natuurlijk niet meer het ver rassende effect van destijds. Dat neemt niet weg, dat ze goed aanspreken als welis waar niet geniale, maar ze ker bezielde muziek met een eigen kleur en een eigen be weging. Gegeven de dynamische op vattingen van Koopman zijn de vertolkingen op barokin- strumenten levendig en toch verzorgd, zeker ook wat het aandeel betreft van de viool soliste Monica Huggett en van de traverso-spelers Wil- bert Hazelzet en Ricardo Kanji. JOHN KASANDER Bij beschikking van de Kantonrechter te Lelden d.d. 1 februari 1984 is aan Jan Willem van der Plas, geboren te Leiden op 21 juli 1963, wonende te Katwijk, Vlierstraat 24 handlichting verleend tot de gehele ontvangst van zijn inkomsten en de be schikking daarover, alsme de de uitoefening van een bloemenlijn op Duitsland, waaronder begrepen de In- en verkoop en het trans porteren van bloemen en al hetgeen daarmee ver band houdt, een en ander In de ruimste zin des woords met inachtneming van het bepaalde bij art. 235 Boek I van het Burger lijk Wetboek. Notaris Mr. A.A.C. Verhees, Postbus 514, 2220 AM Katwijk. verschijnt de bijlage Informatie over de adverteermo- gelijkheden en tarieven van de in Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest huis-aan-huis verspreide bij lage wordt u graag verstrekt door Ab ter Meulen, bereikbaar onder nummer 071-122244 \vviSwr Croesinckplein 172 Postbus 96 2700 AB Zoetermeer Telefoon 079-319200 De Woningfederatie is het beheersorgaan van de Zoetermeerse woningcorporaties met onder meer als taak het bouwen van woningen en het voeren van het administratief en technisch beheer van het nog steeds groeiende woningbezit van deze corporaties. De hoofdafdeling Administratie bestaat onder meer uit de afdeling Verhuuradministratie, onder leiding van een afdelingschef. Binnen deze afdeling is een team belast met de uitvoering van de geautomatiseerde huurin casso, de jaarlijkse huur- en servicekostenaanpassing c.q. afrekening en de huurachterstandbewaking. Voor dit team bestaande uit vier medewerkers, waaronder een teamleider wordt gevraagd een die belast is met de volgende taken: - het maandelijks voorbereiden en effectueren van de huurincasso; - het behandelen van huurachterstanden; - het uitvoeren van c.q. assisteren bij diverse voorkomende werkzaamheden. Voor deze functie wordt gedacht aan een medewerker van omstreeks 25 jaar, die in bezit is van een voltooide HAVO-, of MEAO-opleiding. Een goed administratief inzicht, gevoel voor automatisering, tact en contactuele vaardigheden zijn een vereiste. Enkele jaren ervaring, zo mogelijk op het gebied van bovengenoemd takenpak ket, doch tenminste in middelgrote administraties is een noodzaak. Geboden wordt een boeiende functie in een groeiende organisatie. Voor deze functie geldt een honorering tot bruto 3.019,- per maand, met een uitloop tot maximaal 3.284,- per maand. De CAO voor personeel in dienst van woningcorporaties is van toepassing. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectiepro cedure. Indien u belangstelling hebt voor deze functie en u meent aan de gestelde eisen te voldoen, dan kunt u telefo nisch bij mw. R. van Adrichem (079-319200) een sollicitatie-informatiepakket aanvragen, waarin nadere gege vens staan vermeld over onze organisatie, de functie, de honorering en de sollicitatieprocedure. Op de uiterst dynamische markt voor elektronische tekst verwerking en kantoorautomatisering wordt overal ter wereld keihard slag geleverd. In 1978 mengde AES Data Ltd. zich in die strijd met een uiterst geavanceerd, zeer flexibel en spectaculair geprijsd systeem waarmee ze voor de buitenwereld vrijwel ongemerkt op de wereldmarkt de derde(!) plaats wist te verwerven. In Nederland is het niet veel anders. AES beschikt nu over een reeks van tekstverwerkers, die nog altijd in techniek en prijs en flexibiliteit ver op de concurrentie voor ligt: ook onze netwerken zijn operationeel. Onze organisatie groeide van 5 man in 1978 naar 50 nu en de groei gaat verder. Op korte termijn wordt onze product-range zeer opvallend in de breedte uitgebreid en daarom zoeken we COMMERCIËLE TOPMEDEWERKERS M/V voor de verkoop van onze volledige lijn produkten in het rayon Den Haag e.o. Wij vragen: ruime commerciële ervaring in de kantoorautomatisering en/of tekstverwerking minimaal middelbare opleiding goede applicatie kennis leeftijd 25-35 jaar representativiteit en goede contactuele eigenschappen een zeer zelfstandige kracht die van doorzetten houdt, (zonder bovengenoemde eigenschappen onnodig te reflecteren). AES biedt: een vast salaris met progressieve provisieregeling uitstekende onkostenvergoeding bedrijfsauto prima secundaire arbeidsvoorwaarden goede doorgroeimogelijkheden een fijne werksfeer. Een psychologische test kan deel uitmaken van de sollicitatieprocedure. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan de directie van AES Data B.V. AES Data B.V. Postbus 133, 2600 AC Delft (voor 1 jaar en 40 uren per week) Fünctievereisten. Van de sollicitanten wordt verwacht, dat zij: in het bezit zijn van het diploma H.T.S. Stedebouwkunde of door een ruime praktische ervaring op het gebied van stedebouwkunde een daarmee gelijk te stellen kennisniveau hebben verworven. Salaris. Afhankelijk van leeftijd, opleiding en/of ervaring wordt een salaris geboden tot maximaal f 2.974,-- bruto per maand (niveau 6, salarispeil per 1 januari 1984). Overige informatie. - De gebruikelijke gemeentelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing. - De gemeente kent een systeem van flexibele werktijden. - Inlichtingen omtrent de functie kunnen worden ingewonnen bij de chef van de sectie weg- en waterbouw, de heer J. de Jong, telefoon 01713-4648. Sollicitaties dienen binnen tien dagen na het verschijnen van dit blad te worden gericht aan burgemeester en wethouders van Alkemade, Postbus 1, 2370 AA Roelofarendsveen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6