OLYMPISCHE SPELEN 1992 Provincie HAAG Als het nog zo komt dat de Olympische ;len in 1992 in Nederland den gehouden pikken ook Haag en Leiden een intje mee. De eerste stad althans volgens de Rot- "amse plannen, onderdak kunnen bieden aan (tbal- en handbalwedstrij- en surfen (Scheveningen) Leiden zou met zijn Groen- fdhallen als plaats van han- ling moeten dienen voor ketbal. e twee detail-elementen van de n deze week openbaar gemaak- ianzet tot een mogelijke kandi- itelling over twee jaar van sterdam of Rotterdam geven al jszins aan dat het niet haalbaar m de Spelen op één plaats te centreren. Zoals Montreal al in zekere decentralisatie rvoerde door bijvoorbeeld het lesportevenement ver van de ipische stad verwijderd af te ken en Los Angeles daarbij nog verder ging, zouden de beide lerlandse kandidaten ook tal evenementen op enige afstand de eigen gemeentegrenzen eten onderbrengen. Ondanks feit dat zowel Amsterdam als tterdam ernaar streeft zo veel Ibgelijk onderdelen van het gigan- iche sportfestijn op korte afstand elkaar te laten afwerken. En mee is al meteen een levens- >t probleem ontstaan, mag op het eerste gezicht aan- :kelijk lijken het gros van de inementen op één plaats te situe- de uitvoering zou wel eens >1 minder plezierig kunnen uit- )kken. Zowel Amsterdam als Rot- Idam pronkt in zijn plannen met jials uitstekend gekenschetste i structuur, de mogelijkheden ir openbaar vervoer en dergelij- Beide steden hebben een lucht- een metro en een verdien- ijk ogend wegennet. Maar die Jkeersaders vertonen onder nor- Jle, dagelijkse omstandigheden al J> overspannen beeld met kilome lange files bij de Van Brienen- ;idbrug en de Coentunnel. Als ir gedurende twee en een halve lek nog eens de naar verwach te twee en een half miljoen bui- llandse bezoekers op worden los- taten, is een permanente chaos |t denkbeeldig. I behoeft zo'n verwachtingspa- ten doortastende en optimistische lanisatoren er niet van te weer- uden hun plannen door te zetten, jk Los Angeles is verkeerstech- teh in normale omstandigheden i een bijna niet te ontwarren pop, die tijdens de Olympische plen in juli dit jaar alleen nog lar grotere vormen zal aanne- et veel verve f verwerking van de massa be- igstellenden neemt in de met zo i ïl verve gepresenteerde plannen 21 Amsterdam en Rotterdam een lergeschikte plaats in. Beide ge- ïentebesturen gaan er van uit dat I beetje „extra drukte" wel is op vangen, zowel op het gebied van tplaatsing als van onderdak, dat lor een deel zelfs op campings en telboten zou moeten geschieden, ife krijgen tijdens een pinkster- ekeinde ook 800.000 buitenlan- rs hier en die worden ook alle- aal ondergebracht", sprak een nsterdamse wethouder afgelopen landag tijdens de presentatie van plannen nogal lichtvaardig. Hij rgat gemakshalve dat er dan ook orgaans van een verkeerschaos rake is, een situatie die zich tij- ins een evenement als de Olympi- he Spelen gedurende een aan- ïnlijk langere periode zal voor- ien. ver dit soort problemen breekt en zich in Amsterdam en Rotter- "n niet het hoofd. En nu zeker °g niet. Misschien niet eens ten 'rechte, want er moet nog veel, er veel gebeuren vóór er zelfs 'aar een keuze is gemaakt tussen 'in een prestigeslag gewikkelde 'óotste steden van ons land inzake olympische kandidatuur. Am- erdam en Rotterdam claimen bei- e de best mogelijke voorzieningen °or die Spelen van 1992, waarvoor inmiddels onofficieel ook al aden als Parijs, Barcelona, Wenen 1 Stockholm hebben aangemeld, arcelona, zoals bekend de woon- 'aats van IOC-president Sama- 'nch, bestookt de wereldmedia al adurende een half jaar met een "afzienbare stroom documentatie m de lobby maar zo veel mogelijk de richting van de Costa Brava De grootste uitgaven daarbij gelden een stadion, dat 130 miljoen kost en een zwembad, dat voor 77 miljoen staat begroot. De Rotterdamse wet houder van financiën zette echter al wel meteen een vraagteken ach ter het post-olympische gebruik van zo'n duur bad. „De hemel mag weten hoe we de mensen na de Spelen naar zo'n accommodatie toe moeten krijgen", vroeg hij zich veelbetekenend af. Veel van het restant van de kosten zal zijn gemoeid met zaken, die na de Spelen voor de burgerbevolking een grotere waarde zullen hebben. Zoals het olympisch dorp en het onderkomen voor de pers. Die zo wel in Amsterdam als Rotterdam nieuw te bouwen accommodaties, die aan 10.000 atleten, 3.000 bege leiders en 8.000 verslaggevers on derdak moeten bieden, zijn na eni ge aanpassingen geschikt voor nor male bewoning. Een project, dat evenwel ook zonder relatie met Olympische Spelen werkgelegen heid en nadien woonruimte ople vert. Belangrijk verschil Belangrijk verschil tussen de kan didaatstelling van Amsterdam en Rotterdam is de gedachte over de rol van de overheid in het hele ge beuren. Van Thijn benadrukte dat zonder het rijk het evenement voor Nederland niet haalbaar is. Peper liet weten dat alles zonder directe overheidsbijdrage is te realiseren. Rotterdam wijst er wel op, dat de betrokkenheid van de Nederlandse bevolking ook in de aanloop naar 1992 noodzakelijk is voor wat be treft de koop van munten en deel neming aan loterijen. Een nogal speculatief gegeven. Door dit soort prognoses zal wel licht ook het eerder deze week be noemde adviserende trio zich laten leiden bij zijn bestudering van de haalbaarheid van de Spelen en de plannen van Amsterdam en Rotter dam daarvoor. De uit zakenlieden bestaande commissie, onder aan voering van de bij dit soort op de toekomst gerichte ondernemingen geharde en niet van optimisme ge speende oud-topman van de Shell, Wagner, zal vooral zijn gechar meerd van de vooruitzichten voor het bedrijfsleven. Dat er volgens Amsterdamse ramingen voor maar liefst 3,5 miljard wel bij vaart als de Olympische Spelen van 1992 inder daad in Nederland worden gehou den. Oud-minister Langman, die ook deel uitmaakt van de advies commissie, zal wellicht een welge vallig oog laten rusten op de reve nuen voor de overheid. Die zou naar schatting op basis van te in nen premies, uitgestelde uitkerin gen, vennootschapsbelasting, kans spelbelasting, accijns- en vervoers- opbrengst alsmede btw-ontvang- sten maar liefst 920 miljoen gulden kunnen incasseren. Positiever geluid Vooralsnog heeft de overheid zich bij monde van staatssecretaris Van der Reijden van WVC afzijdig ge houden. Nadat WVC zich bij de eerste voorzichtige schreden van het NOC op weg naar een olym pisch 1992 nogal negatief had uitge laten door te zeggen dat de over heid er te allen tijde buiten wilde blijven, liet hij begin deze week al een wat positiever geluid horen. Hij deelde mee eerst het advies van de commissie-Wagner af te wachten alvorens hij een nader standpunt inneemt. De wellicht wat te op timistische prognoses van een kleine miljard inkomsten voor de overheid uit het houden van Olym pische Spelen in ons land zou de aarzeling wel eens helemaal kun nen doen wegnemen. Wat bij de ondanks alle fraaie voorspiegelingen kritisch ingestel de volgers van alle (voor) olympi sche idealen van Amsterdam, Rot terdam en het NOC overigens niet direct het geval is. Daar bestaat scepsis. Gestoeld op het gegeven dat de Olympische Spelen een héél groot evenement is en Nederland een héél klein land. En idealen kunnen ook wel eens te hoog ge grepen zijn. Wat dat betreft was de opmerking van een bij de hele ope ratie betrokken wethouder illustra tief. „Zijn de vaak zo twistzieke Nederlandse sportbonden in staat de krachten te bundelen. En hoe zit het met de capaciteiten van de def tige dames en heren van het NOC?" Vragen die de toekomst zal beant woorden. Het woord is eerst aan de commissie-Wagner. FRANK WERKMAN Naast het Ahoy-complex moet volgens de-Rotterdamse plannen een nieuw zwemstadion verrijzen op de plaats waar nu het bad De Plompert staat. Na afloop van de beoogde Spelen zou het stadion moeten worden gebruikt als gezinsrecreatiecentrum met allerlei voorzieningen. Dit is het geheel overkapte nieuwe olympische stadion, dat moet worden gebouwd op de plaats van de huidige Feyenoord- kuip. Links vooraan bij de ingang is een sporthal geprojecteerd, die tijdens de te houden Spelen als opwarmhal zou worden gebruikt. het economisch effect, zowel tijdens het aanleggen en verbouwen van accommodaties als gedurende de verwachte toeristische toevloed, vormt in hun opvattingen een be langrijk onderdeel. De twee burge meesters betogen ook dat er in bei der stad sprake is van een ervaring op het gebied van grote manifesta ties. Amsterdam met Sail en Floria- de. Rotterdam met zijn algemene organisatorische talenten, zoals zou moeten zijn gebleken uit de ont wikkeling van de wereldhaven en de wederopbouw van de stad na de oorlog. In het rapport van Rotter dam wordt dan ook niet zonder trots gesteld, dat de Olympische Spelen een fraaie afsluiting zouden kunnen betekenen van de periode vijftig jaar wederopbouw in een stad „die een uniek voorbeeld vormt van na-oorlogse stedebouw". Het is de vraag of de bevolking daarvoor wel zo warm loopt gezien mogelijke verhoging van allerlei tarieven en dergelijke. De Rotter damse sportwereld heeft al negatief gereageerd. Amsterdam maakte daarentegen in zijn rapport mel ding van een positieve reactie van de burgers met betrekking tot de plannen voor de organisatie van de Spelen. Zeventig procent liet zich waarderend uit en meldt Am sterdam met genoegen zelfs 82 procent als het „geen geld kost". Bijna de helft van de ondervraag den zei één of meer wedstrijden te zullen gaan bezoeken. Bij deze uit spraken zou de bekende kreet „Het is nog ver van mijn bed" best wel eens een rol gespeeld kunnen heb ben. Bovendien kunnen het prijs peil en het bestedingsniveau van diezelfde burgers over acht jaar wel eens een ietwat ander beeld te zien geven. Niet veel reserves Over de financiële kant van de zaak behoeven niet zo veel reserves te bestaan. Nadat het NOC in zijn eerste aanzet kwam tot een wel erg gunstig beeld (batig saldo van 650 miljoen gulden) leverde een reken sommetje van Amsterdam de con clusie op dat er quitte kan worden gespeeld. Met een tekort van ette lijke miljoenen dient evenwel, zo stelt Amsterdam voorzichtigheids halve, rekening te worden gehou den. Waar wel de nodige vraagte kens achter dienen te worden gezet zijn de plannen van beide steden om te voorzien in de olympische behoefte aan accommodaties. Zowel Amsterdam als Rotterdam gaat uit van de bouw van een nieuw olympisch stadion, dat door de Maasstad om redenen van senti ment toch wordt aangeduid als Feijenoord-stadion. De vijftig jaar oude Kuip zou daartoe moeten worden afgebroken en op die plaats zou een nieuw stadion moeten ver rijzen. Het zal bestuurders en sup porters van de daar nu spelende voetbalclub nu al koude rillingen bezorgen te weten dat over een kleine tien jaar Feyenoord ook moet spelen in een situatie, die in Amsterdam al gedurende vele tien tallen jaren nauwelijks meer ren dabel is: dat wil zeggen in een sta dion, waar de toeschouwer door de aanwezige atletiekbaan te ver van het gebeuren op het veld af zit. En de periode dat Feyenoord geregeld voor 40.000 kijkers of meer acteer de is ook al geruime tijd voorbij, zo dat (het bekijken van) voetballen in zo'n nieuwe omgeving de char me, die het nu nog heeft in de hui dige Kuip, gaat missen. Een ander praktisch probleempje is de vraag waar Feyenoord moet gaan spelen gedurende de drie jaar die de af braak en opbouw van zo'n nieuw stadion vergen. Volledig ongeschikt Amsterdam lijkt ietwat in het voor deel bij de afweging welke stad de voorkeur verdient als olympisch kandidaat. Hoewel ook de hoofd stad denkt aan een nieuw olym pisch stadion in de veronderstelling dat het huidige over acht jaar vol ledig ongeschikt zal zijn heeft Am sterdam minder nieuwe accommo daties nodig dan zijn nationale con current in de prestigeslag. Amster dam zegt met enige (tijdelijke) aan passingen een olympisch zwembad te hebben in het Sloterparkbad, waar twee 50-meterbassins aanwe zig zijn alsmede een springkuil. Rotterdam moet nieuw bouwen. Amsterdam heeft de Bosbaan, waar roeien en kanovaren kan gebeuren. Rotterdam moet ook voor deze on derdelen nieuw bouwen en wil dit doen bij Schieveen, in de buurt van vliegveld Zestienhoven. Beide ste den hebben geen wielerbaan. Am sterdam wil daarvoor uitwijken naar Alkmaar of Utrecht Rotter dam wil nieuw bouwen. Voor het overige ontlopen hoofd- en Maas stad elkaar nauwelijks, waarbij de hockey-accommodatie van het Wa generstadion in Amstelveen er wat acceptabeler uitziet dan Laag-Zes- tienhoven, waar de nodige aanpas singen noodzakelijk zijn. Het Ahoy- complex en de RAI wedijveren in geschiktheid voor olympische deel- evenementen. Meest behoudend De totale kosten van de organisatie van de Olympische Spelen op basis van het kostenpeil van 1983 bedra gen 2,5 miljard. Amsterdam, dat de meest behoudende begroting heeft gemaakt, heeft becijferd dat daar de volgende inkomsten tegenover staan. De bezoekers en sporters be steden ongeveer 500 miljoen gul den. Aan werkgelegenheid ontstaat er een „markt" van 1 miljard gul den, „Hetzelfde bedrag, dat de overheid over heeft voor het werk gelegenheidsprogramma in de jaren '84 tot en met '86", stelt het Am sterdamse rapport. Twee miljard gulden zou moeten toevloeien uit reclame, televisierechten en derge lijke. Daarentegen waarschuwt Amsterdam voor een te groot opti misme ten aanzien van bijvoor beeld de verkoop van olympische (gouden) munten en postzegels en een te hoge schatting van de op brengst van loterijen. Een schatting van het bedrag, dat is gemoeid met de bouw van een nieuw olympisch stadion en met verbouw en aanpas sing van andere accommodaties heeft Amsterdam (nog) niet be kendgemaakt. Rotterdam wel. De Maasstad, die uitgaat van het hou den van 80 procent van de olympi sche nummers binnen de eigen grenzen, heeft berekend dat er 351 miljoen gulden in de accommoda tiesfeer moet worden uitgegeven. te sturen. Een ontwikkeling, waar mee naar verluidt Samaranch niet geheel ontevreden is. Al achterstand Nederland heeft wat dat betreft dus al een achterstand, maar dat heeft het enthousiasme van de va derlandse notabelen bepaald niet aangetast. Zowel het Nederlands Olympisch Comité, dat in januari dit jaar de kat de bel aanbond en via een rapport doortastende ge meentebesturen opriep zich eens te buigen over een^mogelijke kandi datuur, als de zich vervolgens naar het olympisch podium reppende heren Van Thijn en Peper zijn be zield van alle mogelijke goede voornemens. Het NOC, een comité dat zich doorgaans slechts bezig houdt met het vaststellen van (vaak onredelijk scherpe) normen waar vaderlandse atleten aan moe ten voldoen om een olympisch startbewijs in de wacht te slepen, hunkert naar een invloedrijke rol in de hele olympische beweging. Waarmee een extra dimensie zou kunnen worden toegevoegd aan de rol, die het Nederlandse bestuurslid Cees Kerdel van het IOC bijvoor beeld in Sarajevo mocht vertolken. Zoals bekend fungeerde Kerdel als slippendrager van Samaranch toen deze vanaf de tribune afdaalde naar het spreekgestoelte om de Winterspelen met een korte toe spraak te openen. Kerdel c.s. wil kennelijk eindelijk eens meer dan amechtig toezien hoe Nederlandse sporters op het olympisch strijdto neel doorgaans in de achterhoede eindigen. En zelfs al is dat slechts een rolletje in de vergaderzaal van het IOC, het heeft de vaderlandse sportbestuurders van het NOC in enthousiasme doen ontsteken. Naampromotie De burgemeesters Van Thijn en Peper maakten een zelfde ontwik keling door, maar hun houding is wat begrijpelijker. Zij zien bepaalde voordelen voor hun stad, waarbij het element van naampromotie niet het minst belangrijke is. Ook ZATERDAG 10 MAART 1984 Ze hebben deze week weer in een deuk gelegen, daar in Timboektoe. En begrijpelijk. Want waar ze eerst dachten dat het Nederlands elftal in Lisse een cursus speelvaardig- heidging volgen aan de Leidse On derwijsinstelling (LOI) bleek het bij nader inzien toch te gaan om een heuse voetbalwedstrijd. Die, en dat was natuurlijk de reden van de ongekende hilariteit, in de meest dramatische verrichting uit de his torie van het vaderlandse voetbal resulteerde: een nederlaag tegen een samengeraapt stelletje ama teurs uit Leiden en omgeving. Vooraf had Kees Rijvers nog dap per verklaard dat er een hoofdstuk was afgesloten en dat het oog ge richt diende te zijn op de toekomst. Na afloop barstte onze Kees bijkans in tranen uit. Tussen een paar snik ken door kon hij nog net uitbren gen dat hij vertrouwen blééf hou den in zijn jongens. Maar inmiddels was de zwartste bladzijde van het héle boek al geschreven. Een vasthoudend type, onze Kees, die zich naar verluidt onmiddellijk enige dagen bij zijn buren heeft te ruggetrokken om te klaverjassen. Bij dat spel heeft hij tenminste nog wel eens een aas in handen bij dat voetballen slechts vuile was. En roem zal hij met die voetballers waarschijnlijk ook nimmer beha len. Oranje naar de provincie, zo luidde het motto van onze Kees voor de jaren tachtig. Nadat het zelfs enige moeite had gekost om Malta klein te krijgen leek het Kees een te groot risico om oefenduels aan te vragen tegen illustere opponenten als Andorra, Liechtenstein en Mo naco. Vandaar dat hij kwam met het revolutionaire verhaal dat hij zijn brigade in de provincie zou gaan klaar stomen voor het grotere werk. Onze Kees. Volgende week woens dag zal hij toch zijn kaartavondje bij de buren moeten afzeggen, want dan speelt het Nederlands elftal in De Meer tegen Denemarken. En zo lang er nog geen sterke man in Zeist is benoemd en zijn vroegere assistent Rob Baan bij FC Den Haag de wrange vruchten plukt van de wat overijlde beslissing om daar voor drie jaar te tekenen, zal onze Kees er toch zelf bij moeten zijn. Schoppen troef, zal hij met de na galm van die dreun in de Bollen streek nog in de oren tijdens het tactische praatje vooraf zijn ver baasde spelers toestamelen. We moeten spelen voor de roem, roept hij vervolgens bij het verlaten van de spelerstunnel. Om op het mo ment, dat hij neerzijgt op de bank nog voor zich uit te mompelen: als wij maar de laatste slag halen. Waarna onze Kees zich bij het aan schouwen van wéér een demon stratie van mentaal onvermogen de bril van het hoofd rukt, de handen voor het gezicht slaat en vervol gens twee vingers in de neus steekt. Oranje in de provincie, het wés zo'n briljant idee. Op een hobbelig achterafveldje, waar aardappelkis- ten functioneren als tribune, waar afzwaaiers in een sloot belanden, waar mollen af en toe de kop opste ken daar konden de pupillen van onze Kees tenminste de beste polijsting aanbrengen aan de toch al zo verfijnde techniek. Op een van oogverblindend witte, met ex tra zorg door de lokale lijnen trek ker aangebrachte kalklijnen voor zien en door een dunne metalen balk van het hongerige publiek af gescheiden terrein konden de pu pillen van onze Kees ook het voet bal weer naar het volk brengen. Want dat had onze Kees een bijko mend voordeel toegeschenen: een oranjeteam in de provincie lokt na tuurlijk alle autochtonen naar het veld. Als de mensen niet naar het Nederlands elftal komen, moet onze Kees hebben gedroomd ter wijl zijn buurman de kaarten schudde voor een volgend spelletje, moet het Nederlands elftal maar naar het publiek gaan. En zo'n streekelftal mocht dan weliswaar tot in de vingertoppen geladen aan de start komen, de kicksen extra opgepoetst en de mouwen opge stroopt, het talent zou tóch wel ze gevieren. Nou, daar heeft Lisse" wel een streep doorgehaald. Naar het schijnt heeft onze Kees in een openhartige bui zijn bazen voorge steld om tegen Denemarken maar zonder publiek te spelen. En om nu te voorkomen dat het volk toch nog enig nieuws bereikt over dat duel denkt hij er aan ook de pers te weren. Een verslaggever uit Tim boektoe zal er echter hoe dan ook bij zijn. Hij moet tenslotte zijn le zers op de hoogte houden. Mogelijk kan hij volgende week berichten dat Oranje binnenkort weer in de buurt van Lisse is. Om in Leiden aan het LOI een cursus „Mentali teitsverbetering voor beginners" te gaan volgen. Dat wordt wéér la chen in Timboektoe. Hebben ze daar ook provincies? BUYS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21