Redding Wilton lijkt nabij Sjam wellicht vandaag weg VD: Tekort ijk desnoods loger Finale BON: lezers willen an Dam als pvolgerDen Uyl T Piet Klaasse steekt „koppie uit moeras" Franse waarschuwings schoten voor Brits vissersschip ■S^Ccidóc Scvutont i £cicUc (BowtwnMÈ maart 1984, 75e jaargang no. 22832 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, ]aar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. HET WEER Half tot zwaar bewolkt met kans op regen of sneeuw. Mid- dagtemperatuur rond de vijf graden. Naar noordoost draai ende wind. Zon op: 7.03; on der: 18.38. Schev. hoog water: 8.19 en 21.15; laag water: 3.43 en 16.24 uur. ,VERSUM Marcel van Dam zou de toekomstige er van de Partij van de Arbeid moeten worden, blijkt uit een voorkeursonderzoek dat het NIPO ipdracht van de Tros heeft uitgevoerd, i de ondervraagden vindt 61 procent dat het tijd dt dat een ander dan de nu 64-jarige Den Uyl de IA bij de volgende verkiezingen gaat leiden. :hts 28 procent vindt dat Den Uyl het nog een r moet proberen. Voor 39 procent zou Marcel van 1 minister-president moeten worden als de PvdA "1 als grootste partij de premier zou moeten le- sn Joop den Uyl voor die functie niet meer be- Ikbaar zou zijn. londervraagden zetten oud-minister Jos van Ke- liade met 32 procent op een tweede plaats. Als der- Kozen zij FNV-voorzitter Wim Kok met 18 pro- li Van Dam, Tweede Kamerlid en Vara-commen- ir, is vooral populair bij de vrouwelijke kiezers, p Kemenade heeft de voorkeur van de mannen, j; de jongere kiezers geven een voorkeur van Van n. Hij blijkt verder in zijn eigen partij verreweg meeste aanhang te hebben als mogelijke opvolger Den Uyl. de keuze niet gaan tussen drie, maar twee kandi- ;n, dan blijkt Van Kemenade het als opvolger te nen van Kok. De FNV-voorzitter krijgt dan al- i de meeste aanhang bij PvdA-kiezers en FNV-le- Zodra de naam van Van Dam op het lijstje voor- iit overtroeft hij zijn beide concurrenten echter een ruime voorsprong. Duizenden Oostduitsers emigreren naar West-Duitsland GIESSEN Steeds meer Oostduitsers verlaten hun land. Sinds 1 januari zijn bij na 6.000 Oostduitsers naar West-Duitsland geëmigreerd. Het enige Westduitse op vangcentrum voor Oostduitse emigranten, dat zich in de stad Giessen bevindt, is daardoor overbelast. Volgens een woord voerder van het centrum zijn alleen al ge durende de afgelopen drie dagen 920 Oostduitsers geregistreerd. De sterk toege nomen emigratie is een direct van het be sluit van de Oostduitse autoriteiten om de' emigratieregeling om „humanitaire" rede nen te verzachten. In West-Duitsland wordt er rekening mee gehouden, dat er de komende tijd ongeveer 30.000 Oostduit sers zullen emigreren. Prijsstijging neemt toe DEN HAAG De prijzen zijn tus sen medio januari en medio februa ri met 0,5 procent gestegen. Duur der w.erden kleding, tabakswaren, alcohul en koffie en thee. Verse groeten werden goedkoper. De stij ging zan de prijzen is hoger dan over le vergelijkbare periode van 1983. Toen stegen de prijzen met 0,2 procent. Ten opzichte van medio fe bruari 1983 zijn de prijzen tot nu toe met 3,6 procent gestegen. Het gemiddelde van de inflatie tussen maart 1983 en februari 1984 beloopt 2,7 procent. Dat gemiddelde is even- hoog als over de periode februari 1983 - januari 1984. In januari werd door het CBS geconstateerd dat de inflatie weer licht ging stijgen. Honger in Mozambique eist duizenden doden MAPOETO De droogte in de provincie Tete in het noordwesten van Mozam bique heeft al aan duizen den mensen het leven ge kost. Dit meldde gisteren het officiële Mozambi- kaanse persbureau AIM. Alleen al in het dorp Ma- rara zijn in januari 320 mensen van de honger ge storven. Tussen de rivier de Zambeze en de grens van Zimbabwe lijden 630.000 mensen honger, al dus AIM. LASTING V ER L A G IIVG MOET iTEDINGEN OP PEIL HOUDEN h onze parlementaire redactie) N HAAG Het kabinet moet een deel i de opbrengsten die in 1985 uit bezuinigin- !op de overheidsuitgaven komen, besteden belastingverlichting voor de burgers. dit mag niet ten koste gaan van de aan het be ileven voor 1985 beloofde lastenverlichting van iót twee miljard gulden. Omdat het moeilijk alle- 'e realiseren zal zijn als het kabinet keihard vast- It aan de doelstelling het tekort op de rijksbegro- voor 1987 terug te dringen tot 7,5 procent, is de bereid daar desnoods van af te stappen, eeft de VVD-fractieleider in de Tweede Kamer ijpels gisteravond gezegd in Heinkenszand. Nij- i zei dat het weliswaar beter gaat met de econo- maar dat de groei achterblijft bij de verwachtin- zoals die aan het regeerakkoord van het kabinet ;rondslag lagen. om een ongunstige werking van bezuinigingen economische groei in 1985 uit te wissen, is een itingverlaging voor de burgers nodig. Een daling stedingen wordt daardoor vermeden. SCHIEDAM WIL 45 MILJOEN BESCHIKBAAR STELLEN SCHIEDAM De ge- meente Schiedam is be reid 40 tot 45 miljoen gul den beschikaar te stellen voor de redding van de werf Wilton Fijenoord. Het voorstel van Schie dam wordt door het per soneel van de werf als een enorme steun in de rug beschouwd. De scheeps werf is sinds gisteren be zet uit protest tegen drei gende massa-ontslagen bij Wilton, na een eventuele overname door scheeps bouwer Damen. „Het voorstel van Schiedam betekent dat Wilton op eigen kracht verder kan. Nu zullen de banken ook bereid zijn weer geld te geven", zo zei dis trictsbestuurder Dik Nas van de industriebond FNV. „Nu kunnen we verder zonder Da- men", zo reageerde het in de kantine toegestroomde perso- De werf werd gisteren door Vakbondsleider Dik Nas roept de mensen van de scheepswerf Wilton-Fijenoord op tot bezetting van het bedrijf. Dit is gebeurd uit protest tegen dreigende ontslagen bij de werf. het bijna voltallige personeel ling van de Gorkumse bezet. Dit is gebeurd op voor- scheepsbouwer Damen dat bij stel van de Industriebond overname van de Wilton-werf FNV. Aanleiding: De medede- door zijn bedrijf het perso neelsbestand bij Wilton gehal veerd zal worden. Schiedam wil de onroerende goederen van Wilton voor 40 tot 45 miljoen gulden kopen Het gaat daarbij om de grond dokken en gebouwen. De bouwen worden daarna voo een symbolisch bedrag (1 gul den) weer aan Wilton ter be schikking gesteld. Het college van B en W van Schiedam wil de gemeente raad dit voorstel doen, voorwaarde dat minister Van Aardenne (Economische Za ken) de toegezegde steun van 40 miljoen gulden verleent en de nieuwbouw-afdeling van Wilton open kan blijven. Inmiddels is de poort van de werf geblokkeerd en behan gen met vlaggen van de bond Er werd gewoon doorgewerkt. De klanten van Wilton krijgen de verzekering dat opdrachten worden uitgevoerd. „We moe ten vooral laten zien dat wij uitstekend werk leveren en dat deze werf niet gemist kan worden", zo riep Dik Nas het personeel op. hls gaat ervanuit dat een minister Ruding (Finan- i) voorgesteld bedrag van miljard gulden reëel is. de andere kant zei Nijpels ir een discussie moet kun- plaatsvinden over onder- van die bezuinigingen, loemde hij het niet laten gaan van de spreiding der uit Den Haag naar Gro- |en voor de VVD een on- erbare zaak. Ir de voorgenomen bezuini- jen op de sociale uitkerin- per 1 juli zei Nijpels dat gehouden moet worden het daarvoor gezette be ul; (760 miljoen gulden), ~L|r de invulling van dat be- I anders moet. Tot nu toe if piet kabinet werkloosheids- leringen verlagen naar 70 tent. Dit drukt volgens de p te veel op langdurig PSP/PPR: waarom de invallen LEIDEN De fracties van de PSP en de PPR in de Leidse gemeenteraad willen tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag meer weten over de invallen die Leidse en de Amsterdamse politie gisteren in vier huizen in de Meren- wijk deed. In de jacht op het gezin van Sjam werd een deur van een woning geforceerd. PSP en PPR willen weten wie op welke gronden de opdracht tot de invallen gaf, of er zo maar lukraak bij vrienden en familie van het gezinnen in vallen zijn gedaan, of dat men gegronde vermoedens had van de aanwezigheid van het ge- (ADVERTENTIE) Een zaal vol sympathisanten van Sjam tijdens het kort geding van mevrouw Chatterpal tegen de staat der Nederlanden. AMSTERDAM Sjam Chatterpal, de 14-jarige Surinaamse jongen om wie zoveel te doen is ge weest, moet waarschijnlijk al vandaag het land uit. Staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie heeft gezegd dat er geen belet selen meer zijn om Sjam uit te wijzen nadat voor Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. goede opvang in Suriname gezorgd is. De moeder van Sjam zou zich gisteravond melden bij de Vreemdelingendienst in een laatste poging om uitwijzing van de jongen naar Suriname te voorkomen. Zij heeft zich echter niet gemeld. Mevrouw Chatterpal is teruggekomen op de belofte dat ze dat wel zou doen, aldus haar raadsman mr. A. Willems. De president van de Amster damse rechtbank heeft van morgen een uitspraak gedaan in het kort geding dat me vrouw Chatterpal had aange spannen tegen de staat. Moe der en zoon Chatterpal wor den, omdat ze illegaal in Ne derland zijn, met uitzetting be dreigd. Landsadvocaat mr. Wijkers- looth verklaarde dat er hele maal geen beroepsprocedure tegen de uitzetting is. „Dat kan ook niet, omdat mevrouw Chatterpal de stukken op grond waarvan de procedure in gang moet worden gezet niet in ontvangst had kunnen nemen omdat zij ondergedo ken is". Daarom kan volgens hem het hele gezin zondermeer worden In een magistraal, vuistdik boek heeft de 65-jarige teke naar Piet Klaasse zijn levenslange passie voor paarden in beeld gebracht. „Piet Klaasse tekent paarden", heeft hij dit kijkboek genoemd. En deze kortaffe titel is illustratief voor zijn werkwijze. Hij heeft een hekel aan poeha en voelt zich pas veilig in zijn atelier, waar hij als een kluizenaar tussen zonsopgang en invallende schemering zijn trefzekere spo ren uitzet in de paksneeuw van zijn tekenpapier. Verslag gever Leo Thuring zocht hem op in zijn boerenbehuizing in Eemnes en ontdekte daar, dat Klaasse zijn liefde voor paarden gaandeweg heeft ingeruild voor een nog steeds groeiende interesse in het verbijsterende fenomeen mens. Binnenkort verschijnt zijn grote Jazzboek met tientallen tekeningen van muzikanten, die hij onder meer op het Northsea Jazz Festival in trefzekere lijnen gevangen heeft. „Piet Klaasse steekt eindelijk zijn koppie uit het moeras", meldt hij grimmig op de voorpagina van onze bijlage Fina le. VERDER IN FINALE Poolse bisschop: „Je moet samenwerken met je te genstanders". Avonturen van Lucky Luke beginnen in een Haagse flat. Drie Nederlanders in ballon de Brigade-generaal Van Genuchten: „Onze jongens staan hun mannetje". Sleehondenrennen op langlaufparcours in Kaltenher- berg. Visrubriek: Visma, beurs voor de hengelsporters. Olympische Spelen 1992: ideaal of luchtkasteel? SPAANSE SCHEEPSRADIO: SAN SEBASTIAN Franse marineschepen hebben gistermiddag waarschuwingsschoten afgevuurd op een Brits vissersschip, omdat het zich in de economische zone van Frankrijk bevond. Dit meldde de scheepvaartsradio van het Spaanse San Sebastian. Frankrijk heeft het bericht tegengesproken. Volgens de Spaanse scheepsradio hield het Britse visserschip na de waarschuwingsschoten onmiddellijk stil. Franse mariniers zijn vervolgens aan boord gegaan voor een inspectie, aldus de radiozender. Het incident had plaats op 50 mijl van de plek waar woensdag twee Spaanse visserschepen door de Franse marine zijn beschoten. Hierbij vielen negen gewonden. Van één van hen moest een been worden geamputeerd. De secretaris van de Franse socialistische partij, Jospin, betreur de het dat er Spaanse vissers gewond waren. „Maar ik denk dat het nodig is dat de Spaanse regering zijn vissers en reders dwingt zich aan overeenkomsten te houden". Ondanks het vis sersincident is gisteren de Franse premier Mauroy in Madrid aangekomen. Voor vandaag staat een onderhoud met de Spaanse premier Gonzalez op het programma. Een week is net een renbaan. Tenminste voor wie de Leidse Courant leest, 's Maandags zit zo iemand nog op de Sporttribune, 's woensdags is hij al „Uit" en voor hij het weet heeft hij de Finale bereikt. We hebben het natuurlijk over de bijlagen, die op die dagen bij de Leidse Courant worden geleverd en waar velen altijd met veel belangstelling naar uitzien. Als u merkt, dat iemand dat nog niet weet, laat het hem dan weten. Door niet alleen op uw deze week natuurlijk weer geoogste lauweren te rusten, maar ook onderstaande bon in te laten vullen en op te sturen. uitgewezen. Ook de recht bankpresident zei dat het ont breken van een beroepsproce dure het hem moeilijk maakt een besluit te nemen. Daarop wilden de raadslieden van de familie mevrouw Chatterpal laten komen. Zij kwam echter niet. De Nederlandse ambassade in Paramaribo heeft het adres ge vonden van de vader van Sjam. De man woont in Nicke- rie, 700 kilometer van de Suri naamse hoofdstad Paramaribo. De vader is echter nog niet ge vonden, zodat het zoeken naar hem wordt voortgezet. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1