De Husky voelt zich kiplekker bij vorst en sneeuw mal# Sleeh ondenrennen Kalterherberg Visma, beurs voor hengel- sporters POOLSPORT IN DE EIFEL i 1 x t -V ZATERDAG 10 MAART 1984 Siberische Husky. De etische prachthond, >evast van de partij in reportages over <ende Eskimo's en nadese Indianen. Of in elfilms over de udkoorts in Alaska of vellenjagers in het ipvries-koude noorden van Canada. De Husky's zijn de onvermoeibare werkpaarden uit het noordpoolgebied. Hun job is het trekken van de sneeuwkarde slee. Ook in Europa kan men de Husky en andere poolhonden geregeld aan het werk zien. In landen die tijdens de winter over sneeuw beschikken is een van over de oceaan overgewaaide wintersport in opmars: het sleehondenrennen. Onlangs vond zo'n wedstrijd plaats in het Eifelplaatsje Kalterherberg. Husky's, de werkpaarden van het noordpoolgebied. i C-klasse aan het werk in een prachtig winters landschap. tLTERHERBERG Zesender- uur voordat de wedstrijden eten beginnen beslist Peter Ge- ch uit Kalterherberg dat het ktakel doorgaat: het internatio- sleehondenrennen, dat hij »r de eerste keer organiseert. Er weliswaar niet veel sneeuw, ar de vorst van de afgelopen da- heeft ervoor gezorgd dat het tje dat er nog ligt, goed gecon- veerd bleef. Het is koud en het (rdt nog kouder. Kalterherberg, hooggelegen plaatsje in de ord-Eifel, vlak bij Monschau. 'e hebben alleen net parcours moeten inkorten omdat som- je gedeelten echt onbegaanbaar zegt Peter Gerazch en hij '"kt naar de lucht. Het weer is pri- Geen nevel, maar een stralend luwe lucht en enkele graden on- nul. iter de Himmelsleiter, waar we morgen de sneeuwgrens zijn ge- eerd, is het landschap een win- plaatje. Op het wedstrijdterrein trst een soort wintersportstem- ng. Overal huilende en jankende iden. Het zijn er enkele honder- Ze hunkeren naar actie. Uit es blijkt dat ze niets liever doen een slee in sneltreinvaart door sneeuw trekken. Ze kwamen it hun bazen uit alle windstre ken. Uit Nederland, Duitsland en België. Zestig zullen er aan de krachtmeting deelnemen. Het randgebeuren doet denken aan een motorsportcircus. Er is een rennerskwartier, waar de honden, hun bazen en de supporters verblij ven. Daar worden ervaringen uit gewisseld, daar worden ook jonge Husky's te koop aangeboden en er is zelfs een winkeltje ingericht met Husky-attributen. Mensen die van ver zijn gekomen hebben hun cara van of camperbusje bij zich. Daarin koken ze tussendoor hun eigen pot je. Op het langlaufparcours van Kalterherberg is de afgelopen da gen met man en macht gewerkt om de loipes geschikt te maken voor het sleehondenrennen. De wedstrij den kunnen beginnen. Meerennen Voor de toeschouwers is goed ge zorgd. Er wordt constant een vuur tje brandend gehouden waar ze hun handen kunnen warmen. En er is een kraampje waar men van alles kan krijgen: erwtensoep, war me worst, borrels én natuurlijk de wintersportdrank bij uitstek, Glüh wein. Sleehondenrenwedstrijden zijn wat de wintersporten betreft eigenlijk het best te vergelijken met het langlaufen. Het parcours stelt de zelfde eisen. En de opzet van de wedstrijd is ook eender: het par cours moet'in zo kort mogelijke tijd worden afgelegd. Gestart wordt in vijf verschillende categorieën. De S-klasse vertoont nog de meeste verwantschap met de uit de Scandinavische landen af komstige volkssport langlaufen. In deze klasse wordt maar één hond voor de slee gespannen. De „mus- her" ment zijn hond echter niet vanaf de slee, maar werkt op de langlauflatten keihard mee om een goede tijd te realiseren op het 6 ki lometer lange parcours. Ook in de C- en B-klasse wordt in Kalterher berg 6 kilometer afgelegd. In de C- klasse wordt de slee getrokken door drie of vier honden. Er be staan ook Cl- en C2-klassen. Deze onderverdeling heeft betrekking op het soort honden dat de slee trekt. Want behalve Husky's doen ook, maar in veel mindere mate, de uit Alaska stammende Malemoeten en de Groenlandse Samojeden mee. De rijders in de B-, A- en Open klasse zouden aanvankelijk 17 kilo meter afleggen. Het parcours is echter ingekort tot 12 kilometer. In de B-klasse zijn vijf of zes honden voor de slee gespannen en in de A- klasse zes of zeven. Bij de open klasse komt het zelfs voor dat twaalf honden de slee trekken. Sarajewo „Eigenlijk hadden wij met onze honden óók in Sarajewo moeten zijn", zegt een van de deelnemers, terwijl hij de ijzers van zijn grote houten slee met was inwrijft. „Slee hondenrennen is immers een echte wintersport. Een van de populair ste nog wel. En het is topsport. Je moet er hard voor trainen om in dè top mee te kunnen draaien". Ooit hebben de sledehonden letter lijk hun beste beentje mogen voor zetten in het gedrang om olympisch goud. Dat was in 1932. De Olympi sche Winterspelen werden toen, net als in 1980, in de Amerikaanse wintersportplaats Lake Placid ge houden. De Husky's wonnen me dailles, maar sindsdien worden deze edele dieren geweerd. In Ne derland is het verboden dat honden een kar en dus ook een slee trek ken. Daarvoor zorgt een ongeveer honderd jaar oude wet. Toch zijn er in ons larid veel mensen die deze sport beoefenen. Zij moeten voor wedstrijden echter steeds uitwijken naar het buitenland. Niet alleen vanwege de wet, maar ook en vooral, omdat er in ons kikker landje vrijwel nooit sneeuw ligt. Fries kampioen Gerka Hofstra uit het Friese Ger- sloot is de beste Nederlander op de door honden getrokken slee. Óp 8 en 9 januari is hij in het Duitse Winterberg (daar waar onze olym pische tweemans-bob geregeld oe fende) Nederlands kampioen ge worden tijdens het aldaar gehou den internationale Nederlands kampioenschap. En bij het interna-' tionale Duitse kampioenschap ein digde hij op de tweede plaats. Een topper dus. „Officieel is deze sport door die oude wet in Nederland verboden. De autoriteiten knijpen echter een oogje dicht als wij voor onze sport oefenen. Ook zondér sneeuw kun nen we oefenen. We bouwen ge woon wielen onder de slee. Op die manier zouden we natuurlijk ook wedstrijden kunnen houden, maar waar vind je in Nederland een par cours dat groot genoeg is en waar je ook nog eens toestemming krijgt? Nee, ik ga liever naar Duitland of België. Hier worden genoeg wed strijden georganiseerd in de sneeuw. En sneeuw en een beetje vorst is wat deze honden nodig hebben om een goede prestatie te kunnen leveren", vertelt de Neder landse kampioen. Gerka Hofstra laat even later op de bevroren sneeuwpiste van Kalterherberg zien wat zijn honden kunnen. De Fries beschikt over een goede con ditie en zijn honden ook. Terwijl alle deelnemers ervoor zor gen dat ze het onderweg vooral niet koud krijgen, start Hofstra schamel gekleed in een dun over hemd. Voor de start stroopt hij ook nog zijn mouwen op. Hij gaat niet zomaar een ritje door een zonover goten winters landschap maken, maar zich afjakkeren. Nog geen kwartier later finisht hijvan top tot teen bezweet, met een lange sliert slijm aan zijn mond, maar wél met verreweg de beste tijd. Drama Vlak voordat de Gerslotenaar zijn rit beëindigt, speelt zich op het par cours een drama af. Een 52-jarige Duitse deelnemer uit Walheim be reikt uitgeput de finish. Hij kan geen woord meer uitbrengen en ziet helemaal bleek. Even later zakt de man op zijn slee in elkaar. Hartaanval! Koortsachtig proberen EHBO-ers met hartmassage en mond-op-mond-beademing het le ven van de man te redden. Na twintig minuten arriveert de gea larmeerde ambulance. De reddings pogingen worden voortgezet, maar het mag niet meer baten. De man overlijdt. Bij organisatie en deelnemers heerst grote verslagenheid. De mensen staan in groepjes bij elkaar en praten over de trieste gebeurte nis. Op de achtergrond huilen en janken de honden. Alsof zij voelen wat er is gebeurd. Organisator Pe ter Gerazch roept de deelnemers bij elkaar en kondigt huilend en met een brok in zijn keel aan dat de wedstrijd wordt gestaakt. Het tragi sche voorval is een waarschuwing. Enkele deelnemers zeiden het van te voren al: ook sleehondenrennen is topsport. Je moet over een goede conditie beschikken. Niet alleen de honden, óók de man of vrouw op de slee. WIEL BEIJER Foto's: WIL NILWIK De Visma, die dit jaar van 28 maart tot en met 3 april zal worden gehouden, natuurlijk weer in de Ahoy-hallen te Rotterdam, is de enige natio nale hengelsporttentoonstel ling die we hebben. En die we onderhand al een hele tijd hebben, want dit wordt de 16e Visma. De tentoonstelling is, zoals dat dan gaat heten, „niet meer weg te denken" en dat zullen, naar men best mag aannemen, de meesten van de tienduizenden sportvissers die er elk jaar een kijkje komen nemen (vorig jaar 37.500) stel lig beamen. Het centrale thema voor dit jaar is „visstekken". Uit allerlei onderzoe kingen blijkt, dat door de jaren heen de\ overgrote meerderheid van de sportvissers „vaste stekken" heeft en soms zelfs jaar in, jaar uit maar één vast stekkie, terwijl er in eigen land en daarbuiten zo on voorstelbaar veel mogelijkheden zijn. Men wil, om het fraai te zeg gen, „de mobiliteit van de henge laar vergroten". Hoe? Om te beginnen is er een fraaie vi deofilm gemaakt door Jan van Gentstudio's, getiteld „Nederland, visland". De Visma-organisatie, het ministerie van landbouw en visserij en een aantal sponsors (die nu en dan wel wat erg nadrukkelijk wor den geëxposeerd, maar ja, wat wil je, die lui willen ook waar voor hun geld) financierden de film, die een heel mooie serie beelden geeft van vele viswateren in ons land. De film is echt pakkend; toen ik van de première thuiskwam had ik het liefst meteen mijn hengelspul- len gepakt om een aantal van de getoonde stekken te gaan bevissen. Van 't riviertje de Swalm in Lim burg tot het 'majestueuze Sloter- meer in Friesland worden allerlei wateren getoond en ziet men heel wat over de vismogelijkheden en moeilijkheden daar. Van voorlichting gesproken: er valt dit jaar ook een extra-speciaal ac centje op „wat mag en wat niet mag" en dat houdt verband met de omstandigheid dat er dit jaar voor de eerste keer geen gesloten sei zoen is voor de gewone hengel. Dat wil zeggen: als de rechthebbende op het viswater dat ook goed vindt! Deze lente mag er dus, in het alge meen gesproken, op de witvis ge woon worden doorgevist, maar dat wil nog helemaal niet zeggen dat nu meteen alles overal maar mag. Voorlichting lijkt meer dan ooit no dig (ook met het oog op de nacht visserij die in juni, juli en augustus weer in een groot aantal binnenwa teren, in elk geval minus het IJs- selmeer, mogelijk zal zijn). De Vis ma is gastheer voor vijf organisa ties, die in de Ahoy-hallen speciaal aan voorlichting zullen doen, te weten het ministerie van landbouw en visserij, de Organisatie tot Ver betering van de Binnenvisserij (OVB), de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NVVS), het Centraal Nederlands Henge- laarsverbond (CNHV) en de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren. De laatste neemt deel onder het motto „Vissen hebben ook gevoel". Dierenbescherming wil de henge laar wijzen op zijn verantwoorde lijkheid voor de vis, die hij vangt. „Iedere sportvisser", aldus net uit gangspunt van de Dierenbescher ming, „heeft het letterlijk in eigen hand de schade aan de vis te beper ken en het sterftecijfer laag te hou den. Dat kan hij doen door de vis deskundig en uiterst voorzichtig te behandelen. En daar mankeert nogal wat aan". Er zijn nog meer voorlichtende or ganisaties. Genoemd mogen wor den de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenke lingen en de Stichting Viscentra voor Gehandicapten. Ook is er weer de speciale info- stand van de Visma zelf, waar de bezoeker alles aan de weet kan ko men over zelf bouwen van hengels, kunstaas, enzovoort. Dit jaar zal ex tra aandacht worden besteed aan de werphengel (swingtip, winckle- picker, vliegenhengel, karperhen- gel, ook strand- en boothengels) en alle attributen, die daarbij van be lang kunnen zijn. Peter den Hol lander zal weer demonstreren en hij kan er wat van! Natuurlijk zijn de hengelsportbla den present met stands. Daar is een nieuw maandblad bij. Het heet „Sportvisserjournaal". Het wordt uitgegeven door Van Boekhoven- Bosch te Utrecht die als drukkers grote reputatie hebben en dat kun je aan het blad zien. De hoofdre dacteur wordt de zeer ervaren hen gelsportjournalist Kees Ketting, 't Eerste nummer verschijnt tijdens de Visma. „Visstekken", dit jaar het centrale thema van de Visma. Natuurlijk zal de grootste belang stelling van de bezoekers uitgaan naar de nieuwigheden en -heidjes die de 23 handelaren in hengel sportartikelen (vier meer dan vorig jaar) en de acht fabrikanten en handelaren van visboten en toebe horen (twee meer dan vorig jaar) te tonen hebben. Van Wout van Leeuwen uit Vlaardingen heb ik al de Cuty Pie gezien, een zeer op zienbarende plug van zacht materi aal die is uitgerust met een staart van Mister Twister, „bewegende ogen" en één dreg, aan de onderzij de. Het ding weegt 8 gram, een leuk gewicht voor een spinhengel. Het ziet er zo visnamig uit dat ik het een goede toekomst durf te irspellen. Dat wil zeggen: een slech te toekomst voor de roofvis die er mee wordt belaagd. Interessant zal zeker ook de stand van Heron zijn. Niet alleen omdat Heron importeur is van de Hardy- hengels (en Hardy is de klassieke hengelbouw in Groot-Brittannië), maar ook omdat de „kunstvliegen professor" Hans de Groot uit Zwa nenburg daar demonstraties zal ge ven van het binden van vliegen. En (iets bepaald ongewoons voor een hengelsporttentoonstelling) ook kunst zal in deze stand te zien zijn; Ad Swier uit 's Heerenhoek toont er litho's, aquarellen en potloodte keningen. Trouwens: er komt nog een heel bijzondere expositie. De hengel sportauteur Karei Leijdsman uit Amsterdam is a) een hartstochtelijk verzamelaar van antiek, speciaal dok van antieke hengelspullen en b) een op vissen en visserij gespe cialiseerde filatelist. Van zijn bezit aan hengelsportantiek en vispostze- gels komt een expositie. Natuurlijk zijn er weer de van vo rige Visma's vertrouwde zaken als de castingbaan en de haaiestoel en de beroepsvisser Klaas van den Berg met zijn altijd druk bezochte stand over het ambachtelijke vis vangen om den brode in zoete wa teren. En voor wie dan toch graag ook eens buiten (het heel goede en fraaie visland) Nederland wil gaan kijken of er elders in Europa niet nog meer en nog beter en nog gro ter en nog andere vissen te vangen zijn (hetgeen de volle waarheid is), zijn er ook op de Visma voorlich tende stands van het Deens Ver keersbureau, het Iers Nationaal Bu reau voor Toerisme, Noord-Ierland Toeristenbureau en het Zweeds Na tionaal Verkeersbureau, die u de meest verleidelijke aanbiedingen tonen. Al jaren heb ik na een bezoek aan de Visma verzucht: „Ik wou dat ik nog veel meer gelegenheid had om te gaan vissen". Ik weet nu al dat ik straks die ver zuchting weer zal slaken. A. C. W. VAN DER VET

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19