Inalê Avonturen Lucky Luke beginnen in Haagse flat Drie moedige Nederlanders in ballon oceaan over Evelien Brink eerste vrouw die transatlantische oversteek waagt nternationale Joorbraak -oor Lo Hartog an Banda .n koude scherpe wind j >kt de zandkorrels op 0 t brede lege strand uit <aar, zuigt ze in een J' iraal omhoog en laat ze =er achteloos f :eenvallen. Op een Jc lenworp afstand, in zijn •A haaglijk verwarmde lagse flat, zuigt Lo irtog van Banda de 'irme rook van een s, ;aar naar binnen en kent een soort angst te jbben voor interviews. egt moeite te hebben !<et dicht te klappen. De v iendelijke ogen achter 1 dikke brilleglazen ®jken even onzeker, «och is er alle reden 'sjor een gesprek. Al is V alleen al omdat hij 4t scenario heeft «[schreven voor het jjigste Lucky-Luke- „Fingers". Het 4ste scenario sinds Sen, roept het anders zo [ak verdeelde tipwereldje Sndrachtig. .(aar Lo Hartog van 'anda heeft meer op zijn fierfstok". Niet alleen Jn amper te tellen 'ieveelheid strips, maar "kk populaire .Jlevisieseries als Ti-Ta- 'ivenaar en De 'jereboot. Voor de laatste nrie ontwierp zoon Rolf i decors en de figuren, lij maakte er ook een Irip van. JEN HAAG „Tja, die Bereboot". jfameraf kan hij er wel een beetje sa lachen, al is het nog niet echt ¥t harte. „Die serie was een goud- ajntje. Aan merchandising heeft J zo n 1.300.000 gulden opgebracht, .laar daar hebben we weinig van Kien. Als ik alle auteursrechten /lAAMSDONKSVEER Drie 4derlanders gaan binnen- .Jrt in een ballon de Atlanti- 'fcie Oceaan over. De voorbe- Jdingen voor deze allereer- Nederlandse transatlanti- ejhe non-stop-ballonvaart zijn n in volle gang. De drie be- «nningsleden, onder wie een fyouw, ondergaan momenteel in intensieve pilotentraining. je oversteek is tot dusverre 3is één keer gelukt en wel in 'J78 door de „Double Eagle Als de. Nederlandse po- ing in juni slaagt betekent At de tweede succesvolle i>n-stop ballonvaart. Boven- 'en is Evelien Brink dan de ^rste vrouw ter wereld die oversteek als ballonvaar- ?r op haar naam heeft staan, k zag het helemaal niet zit- n dat mijn man met twee ideren de lucht in zou gaan i ik hier op de grond de ge- ïurtenissen zou gaan zitten wachten", zegt deze onder- imende vrouw, die al eerder et haar man een expeditie ;r ballon door heel Indonesië idernam. it hele evenement vergt bijna en veel organisatie als de Uiver- 'ht. Maar inmiddels is de speciaal or deze vlucht ontworpen be- inningscapsule gereed en wel ergebracht naar hangar zeven op hiphol-Oost. In de bodem is ïats voor ongeveer 300 kilo spe- ile eerstedags-enveloppen, die lor het unieke karakter van de ersteek op een grote filatelisti- he waarde kunnen rekenen. De ie Nederlandse aëronauten Ivert Louwman, Henk en Evelien rink) bereiden zich zowel licha- elijk als geestelijk al maanden- ig voor op deze unieke over- ;ek. iet is voor mijn man en mij altijd n soort droom geweest", ver aart de 27-jarige brunette. Eve- in Brink blijkt allesbehalve een solute haaibaai, maar een tenger, ein vrouwtje dat zonder blikken blozen bekent dat ze opziet tegen parachutesprongen boven het sselmeer, die onderdeel van de vare training vormen. Wel is ze al fids haar veertiende actief als "eefvliegster en heeft ze als hob o's hanggliding en hete-luchtbal- n-varen. Ze was jarenlang ste- ardess en heeft er dus al heel wat ren in de lucht op zitten. Net als sar man Henk overigens, die be- lepsvlieger en vlieginstructeur is. e derde aeronaut. Evert Louw ten, kwam pas kort geleden in >ntact met de ballonvaart, maar ij ontpopte zich in vrij korte tijd is een enthousiast en serieus bal- 'nvaarder, waardoor het echtpaar rink de oversteek met hem wel ZATERDAG 10 MAART 1984 Lo Hartog van Banda: dik tevreden had gekregen van wat ik ooit heb gemaakt, dan was ik nu rijk ge weest. Ik wist gewoon te weinig van dat wereldje. Ze spreken wel van de tv-maffia. Nou, daar heb ik toen kennis mee gemaakt". Lo Hartog van Banda wil hooguit nog één scenario voor Lucky Luke per jaar maken. Zegt het gewoon wat rustiger aan te willen doen. „Dat vind ik geweldig: één album per jaar. Het is een luxe waar ik me vroeger nooit aan gewaagd zou hebben". „Vooral met die televisieseries heb ik een razend drukke tijd doorge maakt. Heb altijd veel harder moe ten werken dan eigenlijk mijn be doeling was. Ti-Ta-Tovenaar ont aardde al snel in een lawine van werk. Ik kon het amper bijbenen. Op een gegeven moment zat ik zelfs op de set te schrijven. Dat werd dan een uur later gefilmd. Een gekkenhuis". „En je mocht niet achter raken, want het kostte tienduizend gulden per dag. Dan zouden we gelijk in de rode cijfers zitten. Toen die serie afgelopen was, tolde ik. Nooit meer op deze manier, riep ik". „Voor de Bereboot gaf ik mezelf een half jaar voorsprong en zelfs Twee ballonnen Tijdens de eerste Nederlandse transatlantische ballonvlucht fun geert Henk Brink als captain van „The Flying Dutchman", zoals de ballon gaat heten. Meer dan dertig sponsors hebben zich sterk ge maakt om de oversteek mogelijk te maken. „The Flying Dutchman" zal bestaan uit twee ballonnen, na melijk een combinatie van een hete-luchtballon met daarin een vrijwel even grote gasballon, ge vuld met helium. Er is bewust voor deze combinatie gekozen. Evelien legt uit hoe dat zit. „Een gasballon heeft het nadeel dat het volume 's avonds en 's nachts door afkoeling krimpt. Maar als je uitsluitend een hete luchtballon zou gebruiken zou het oppervlak veel groter moeten zijn. De eerste drie dagen hebben we zandballast aan boord, die we 's nachts overboord kunnen gooi en, zodat de ballon op een bepaald niveau blijft hangen. Als dat zand op is moeten we het gas verwar men om hetzelfde effect te krijgen en dat gebeurt dan door de pro- paanbranders te ontsteken zodra de omvang van de gasballon afneemt. Zo blijft ook de temperatuur op peil". De combinatieballon krijgt een vo lume van ruim acht miljoen liter. „We kunnen het eventueel zo'n tweeëntwintig dagen in de lucht uithouden", aldus Evelien, „maar afhankelijk van de snelheid van de wind denken we over die afstand van 4200 kilometer vier tot zeven dagen te doen". Reddingboot Om het verblijf in de ballon te ver aangenamen werd in plaats van een gewone mand een speciale be manningscapsule gebouwd. Deze is van alle gemakken voorzien en zo danig geconstrueerd dat hij bij een onverwachte landing in de oceaan kan fungeren als reddingboot. „Hij blijft zeker twee weken dobberen en in die tijd kunnen we dan gered worden", zegt Evelien optimistisch. Bij een duik in de oceaan scheidt de ballon zich verder automatisch van de capsule. Deze speciale bal lon wordt gebouwd door een be kend Engels bedrijf, waarvan de ei genaar zelf betrokken is bij de vlucht. Want Don Cameron maakte ooit zelf een transatlatische oceaan- vlucht, die mislukte omdat hij te kampen kreeg met gebrek aan wind, Bij de komende vlucht zal deze man fungeren als vluchtleider in het vluchtleidingscentrum in Raamsdonksveer. Begin mei wordt de oversteek naar Canada al gemaakt. Afhankelijk van het weer zal The Flying Dutchman begin of midden juni opstijgen vanuit St. John's op New Foundland. Evelien: „Die plek is qua meteorologisch windpatroon het gunstigst. Het is namelijk van het grootste belang dat we in het goede weersysteem opstijgen. Vlak achter een rug van hoge druk zodat we als het ware op het hogedruk- gebied naar Europa toe surfen". Om onderweg optimaal op de hoog te te blijven van alle mogelijke on verwachte gebeurtenissen heeft The Flying Dutchman als eerste Nederlandse luchtvaartuig satelliet communicatie aan boord. Als alles is ingebouwd gaat het drietal aëro nauten een week lang een vriescel in. „Ergens in een haven in zo'n ding waarin ze normaal gesproken aan bederf onderhevige waar op slaan", lacht de ballonvaarster, die zin in het experiment heeft. „Daar gaan we dan bij een temperatuur van 25 graden onder nul droogtrai- nen door de vlucht na te bootsen. Kijken of alles werkt zoals we den ken en of het uit te houden is. Dat gaat in april gebeuren. Daarnaast gaan we testvluchten maken met de capsule om het gevoel tot de grond vast te stellen. Want het is toch wel heel anders dan in een mandje zitten". „Verder maken we proeflandingen in het water om een waterlanding te doorstaan. Dat gebeurt met een parachutesprong vanuit een vlieg tuig, voor mij de eerste keer dat ik zoiets doe. Voor Evert ook, maar die vindt het leuk. Ikzelf zie er be hoorlijk tegenop. Henk heeft het al veel vaker gedaan, dus voor hem is Als vrouw moet Evelien harder trainen dan de beide mannen. Om in top-conditie te komen doet ze aan krachttraining en conditiever- beterende oefeningen. Maar daar naast volgen alle drie aëronauten een intensieve meteo-training, om dat het weer onderweg de belang rijkste tegenspeler is. Bovendien moeten ze alle drie goed kunnen omgaan met navigatiemiddelen aan boord, de meest geavanceerde ap paratuur die er momenteel is. Ook worden ze getraind in het omgaan met zuurstof aan boord, omdat gro te delen van de vlucht boven de drieduizend meter zullen worden afgelegd. Voor noodgevallen zijn reddingsdinghy's en een zogeheten satelliettransponder aan boord. Met dit laatste apparaat kan een ge strande bemanningscabine tot op enkele meters nauwkeurig worden vastgesteld. Vertrouwen Captain Henk Brink en zijn vrouw Evelien zijn ervan overtuigd dat de hele operatie een uiterst veilig ge beuren wordt, omdat niets aan het toeval wordt overgelaten. Een groot aantal specialisten, onder wie ervaren luchtvaartmeteorologen, staat het vluchtleidingscentrum tij dens de spectaculaire oversteek ter zijde. Evelien en haar partners hebben dan ook het volste vertrou wen in de afloop. De ballon gaat pas van start als alle deskundigen en de ballonvaarders zelf vertrouwen in het weer heb ben. Verloopt de oversteek voor spoedig dan wordt geprobeerd in Nederland te landen. „Het zal heer lijk zijn zo'n enorme afstand te vliegen", verkneukelt Evelien zich, hier in Europa kan het niet, hoewel we het veel gedaan hebben. Maar voor je het weet zit je hier achter het IJzeren Gordijn'Gesprekken met bergbeklimmers, andere erva ren ballonvaarders en overige des kundigen hebben de drie aëronau ten in de anderhalf jaar dat ze er nu al mee bezig zijn, alleen maar enthousiaster gemaakt. Dat Evelien de allereerste vrouw is die deze unieke oversteek gaat ma ken, doet haar persoonlijk niet zo veel. „Ik sta er niet bij stil", zegt ze eenvoudigweg, „het enige dat ik merk is dat ik er harder tegenaan moet, omdat ik gewoon minder kracht en uithoudingsvermogen heb dan de mannen. Maar ik heb er minstens zoveel zin in als zij!". CORRY VIS aandurft. „Hij krijgt onderweg een vrij zware taak", vertelt Evelien in het modehuis waar ze een volledige baan als public-relationsvrouw heeft. „Omdat we onderweg vrij veel zullen moeten slapen om ver moeidheid te voorkomen krijgt hij het toezicht op de ballast- en gas- voorziening en andere vitale on derdelen van de ballon. Hij zal ook alles moeten loggen en dat neemt veel tijd in beslag. Hij krijgt de co- pilot-functie zou je kunnen zeggen. Daarnaast bedienen we alle drie de camera om de vlucht vast te leggen en moeten we op een klein casset- terecordertje onze persoonlijke er varingen en gevoelens inspreken om later tekst bij de films te heb ben". De drie aëronauten, Evert Louwman, Henk Brink en zijn vrouw Evelien, volgen op het ogenblik een intensieve pilotentraining om zich voor te bereiden op de unieke oversteek. over zijn huidige contract met Morris. dat bleek te kort. Ga maar na, het werden tweehonderd vijfenveertig afleveringen. Dat is in tijd onge veer even veel als tien speelfilms. Probeer maar eens tien speelfilms in zes maanden te maken". „Ik was echt wel gewend op tempo te werken. In de periode bij Toon der had ik zes strips te schrijven en maakte bovendien ook nog plots voor andere strips, maar dit was echt niet leuk meer". Lo Hartog van Banda werkte veer tien jaar voor Toonder en schreef daar scenario's voor onder meer strips als Tom Poes, Panda, Kappie en Koning Hollewijn. Voor de laat ste strip bedacht hij Wiebeline Wip. Na Toonder is hij nog een korte tijd in de reclame gedoken, bij Joop Geesink. „Dat werk beviel mij helemaal niet. Ik was daar een soort adjunct- directeur, die moest opletten of de mensen wel op tijd kwamen. Ik moest lijstjes indienen, van wat ze van uur tot uur hadden gedaan. Dat wist ik niet eens van mezelf, laat staan dat ik dat van anderen wilde gaan controleren. Heb dat ook maar vier maanden uitgehou den en ben toen weer free-lance gaan werken". Pas toen merkte Lo Hartog van Banda wat het betekent als je als „anoniem schrijver" lange tijd bij een tekenstudio hebt gewerkt. Want hoewel de Toonderperiode een van zijn meest vruchtbare is geweest, kende niemand zijn naam. Immers, alles ging de deur uit on der de naam Marten Toonder. „Dat was hard werken, want ik moest me opnieuw waar maken. Het weer helemaal opbouwen. Ik heb ingezien dat het echt nodig is, als je een beetje bekend wilt wor den, dat je je niet achteraf houdt. Dat houd ik mijn zoon Rolf ook voor. Maar hij vond het niet zo erg als zijn werk onder mijn naam uit gegeven werd. Dan verkoopt het toch makkelijker, zo stelde hij. Ik vind dat geen goede zaak". „Tuurlijk, als je maar lang genoeg goed werk levert, dan kom je er ook wel. Hoewel, ik heb veertien jaar lang bij Toonder goed werk ge leverd en toen ik voor mezelf wilde beginnen, moest ik opnieuw star ten. Nee, dat is niet goed". Als free-lancer schreef Lo Hartog van Banda onder meer scenario's voor Arman en Ilva, Ambrosius, Argonautjes, Ridder Roodhart, Blook, Arad en Maya, Patty en Mignon. Met Lucky Luke komt nu een internationale „doorbraak". In Frankrijk bijvoorbeeld is „Fingers" zo'n onverwacht groot succes, dat tekenaar Morris uitgebreid door de Franse televisie is geïnterviewd. „Ik was net op vakantie in Frank rijk, toen het album uitkwam. Het verscheen ook eerst in het Frans. Stapels albums lagen er in de weg restaurants langs de autoroute. Tjonge, dat gaf een fijn gevoel". Zo teleurgesteld als hij was over vroegere contracten, waarbij hij („Ik wist er gewoon te weinig van af") de auteursrechten verkocht, zo dik tevreden is hij over zijn huidige contract met Morris. Hetzelfde ove rigens dat Morris met Goscinny had. Geen kapsones „Ik kende Morris van een panel waar we samen in zaten. Dat is al weer jaren geleden. Ik vond hem gelijk een prettig mens; helemaal geen kapsones. Toen ik zijn laatste album zag heb ik hem een brief ge schreven". Lo Hartog van Banda aarzelt. Tikt Lucky Luke en Calamity Jane. de grijze as van de sigaar. „Weet je, dit klinkt wat rot tegenover colle ga's, maar ik vond dat zijn tekenin gen betere verhalen waard waren. Dat heb ik hem toen ook geschre ven, met nog enkele aanmerkin gen. Maar ja, je kunt dan wel schrijven dat iets niet zo goed is, maar laat dan ook zien hoe het vol gens jou dan wél moetDaar is tenslotte „Fingers" uit ontstaan". Fingers was ook bedoeld als een soort wraakneming op de mensen achter Asterix. Na het overlijden van Goscinny, in leven tevens tekstschrijver van Asterix, werd aan Lo Hartog van Banda gevraagd scenario's voor Asterix te maken. Daan Jippes zorgde voor het teken werk. Achteraf begrepen ze pas dat het niet om albums, maar om korte losse verhalen ging en dan nog niet eens onder eigen naam. „De albums moeten gereserveerd blijven voor Uderzo. Tjonge, wat kreeg ik toen de dampen in! Vroe ger, als beginnend schrijvertje, vond ik het niet zo erg ghost-writer te zijn, maar daar voel ik nu niets meer voor. Ook al bieden ze me een ton, voor die lui werk ik nooit meer". Terug naar Lucky Luke. Zowel se nior als junior werkt aan een sce nario; zoon Rolf aan een avontuur waarin Calamity Jane weer op duikt en vader Lo aan een verhaal rond een trein met nitroglycerine. „De moeilijkheid met Lucky Luke is dat het een held is, die zo gewel dig kan schieten, dat hij daardoor overal aan ontkomt. Schotel die nu maar eens iets voor. waar hij zelf wel in gevaar is. De trein in het verhaal is geladen met nitroglyce rine die een bepaalde bestemming moet bereiken. Lucky Luke moet dat hoogst explosieve goedje bege leiden. Als die trein dan de lucht in dreigt te gaan( blijkt ziin revolver van weinig nut te zijn lacht Lo Hartog van Banda. Hij is duidelijk blij met het succes. Waarschijnlijk het grootste compli ment kreeg hij van de echtgenote van tekenaar Morris. Zij schreef hem dat deze tijdens het tekenen van „Fingers" steeds zat te fluiten. Een teken volgens haar, dat hij ein delijk weer met plezier aan het werk was. PETER TERINK

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17