„Je moet samenwerken met je tegenstanders' finale Poolse kerk staat niet langer achter Solidariteit POOLSE BISSCHOP JERZIJ DOMBROWSKI: ZATERDAG 10 MAART Mieczijslaw Nowak, kapelaan in een arbeiderswijk van Warschau, werd drie weken geleden door zijn bisschop overgeplaatst naar een dorp op honderd kilometer afstand van de Poolse hoofdstad. Het leek een bevordering, want de kapelaan werd pastoor. De arbeiders van de Ursus-fabriek beschouwden het vertrek van „hun" kapelaan echter niet als een promotie. Mieczijslaw Nowak had immers, ook nadat de onafhankelijke vakbond van Lech Walesa door de regering officieel verboden was, in zijn preken onverminderd de rechten van Solidariteit verdedigd. Enkele parochianen gingen in hongerstaking en kapelaan Nowak werd voor een ogenblik teruggehaald om de opgewonden parochie tot rust te brengen. Vorige week keerde de primaat, die momenteel in Zuid-Amerika verblijft, zich in een Pools katholiek weekblad tegen het politieke engagement van priesters. En in een Braziliaans dagblad werd vermeld, dat kardinaal Glemp in een gesprek met journalisten erop nad gewezen, dat de verboden vakbond Solidariteit momenteel de arbeiders niet meer vertegenwoordigt. Zondag jongstleden ontkende de Poolse primaat, inmiddels in Argentinië aangekomen, dat hij iets dergelijks gezegd zou hebben. Verslaggever Leo van Vlijmen, zojuist terug van een bezoek aan Warschau, had in de Poolse hoofdstad een gesprek met de secretaris van het Poolse episcopaat, bisschop Jerzij Dombrowski, die met name verantwoordelijk is voor de contacten van de katholieke kerk met de regering. Hongerstaking werd tot nu toe in Polen slechts gebruikt als middel om te protesteren tegen de staat. Een hongersta king als protest tegen een ker kelijke bestuursmaatregel is zeker in dit door en door ka tholieke land iets ongehoords. Toch hebben twaalf parochia nen van een kerk in de War- schause arbeiderswijk Ursus negen dagen lang gehongerd om te protesteren tegen de overplaatsing van kapelaan Nowak die tegen de regering, tegen de partij en ten voor dele van Solidariteit predikte. Primaat Glemp heeft zelf het be sluit tot overplaatsing genomen, doch dit is ook het enige geval dat opgevat kan worden als een toege ven aan de druk die de regering heeft uitgeoefend. Lech Walesa's biechtvader Jankowski, menigmaal getreiterd door de politie, is tot nu toe gehandhaafd. Reeds bijna een jaar lang weigert de primaat in te gaan op de herhaaldelijk geuite wens van de regering om pastoor Kantorski een andere standplaats te geven. En nog vóór zijn vertrek naar Latijns Amerika, ruim twee weken geleden, gaf kardinaal Glemp pastoor Popieluszko, die van zijn anti- communisme in zijn preken geen geheim maakt, de no dige rugdekking. Dat de Poolse kerk een priester als Nowak laat vallen is derhalve uitzondering. Doch onder Polens katholieken be gint de twijfel over de houding van de hiërarchie en met name van de primaat intussen te groeien. Men vraagt zich af of kardinaal Glemp niet te veel bereid is om compro missen met de regering te sluiten. Men vindt zijn preken niet krach tig genoeg en tot nu toe heeft hij niet kunnen duidelijk maken wel ke koers hij eigenlijk vaart. Vooral onder de jonge priesters wekt Glemps opstelling wrevel. Wat de primaat mist is het gezag dat zijn voorganger in hoge mate had. Dat hij er niet in slaagt de gelovi gen te overtuigen van de juistheid van zijn politiek, ligt ongetwijfeld ook aan het feit, dat hij de afgelo pen maanden moeizame onderhan delingen met de regering heeft moeten voeren. Wilde hij iets be reiken dan moest hij naar buiten toe wel gematigd optreden. Tot nu toe heeft zijn tactiek echter geen enkel resultaat opgeleverd: de poli tieke gevangenen (zowel van Soli dariteit als van het KOR) zitten nog steeds in hun cel; met betrek king tot het door het Westduitse episcopaat georganiseerde land bouwfonds voor de Poolse boeren is men geen stap nader tot elkaar ge komen en het wetsontwerp over de publiekrechtelijke status van de kerk blijft in de lucht hangen. Pri maat Glemp beschikt echter over éen sterke troef. De Poolse rege ring, die zich al sinds december 1981 in een internationaal isole ment bevindt, wil niets liever dan diplomatieke betrekkingen aan knopen met het Vaticaan. Het epis copaat zal die wens echter slechts ondersteunen indien daar wat te genover staat. De vraag is nu maar of de eisen van Glemp een prijs vormen die de,regering te hoog is. De Poolse katholieke kerk is, na het verbod van de onafhankelijke vakbond Solidariteit, de enige op positionele macht in Polen. Zij heeft bovendien, bouwend op fun damenten die Solidariteit gelegd heeft, aan kracht gewonnen. En Glemp weet, dat hij tegenover de regering zijn eisen slechts overeind kan houden indien zijn kerk krachtig blijft. Sinds het duidelijk is, dat de pri maat het illegale Solidariteit heeft laten vallen en geen hoop meer koestert dat er binnen afzienbare tijd wel een onafhankelijke vak bond kan worden opgericht, heeft hij echter zeker bij een deel van de gelovigen aan vertrouwen verlo ren. En een affaire als die met ka pelaan Nowak is niet direct bevor derlijk voor het terugwinnen van vertrouwen. Zonder dat evenwel zal de Poolse primaat geen overtui- fende vuist tegenover de regering unnen maken. Want daar heerst slechts leedvermaak over de pro blemen die de primaat heeft met zijn België zit met plakband aan elkaar BRUSSEL Mijn telefoom ning baart mij en uw krant zorgen. Vanwege de hoogte het bedrag. Als u begrijpt di alles wat uit België of in het ropese gebeuren van belang zijn per telefoon naar uw k doorbel en als u weet dat elk de gulden ruim te boven gaat is het duidelijk dat de tweern delijkse rekening in eerste stantie mij en vervolgens de ministrateur van de krant forse duw geeft in de rich van de „intensive care". Om te zorgen dat de rekenii van mevrouw D'Hondt, vei woordelijk voor het „laat wat van je horen" in België niet echt aan de hartbewaki machine brengen, maak ik ze stond en met de ogen dicht via mijn bank, waar alles met de hand en dus wat traag', beurt. In de rest van het verhaal w I geen kwaad woord meer h over mevrouw D'Hondt, staa cretaris, want zij is de schat, er recentelijk voor zorgde dat j eindelijk de gezondheids niets aan me kon verdienen erger: de ondernemer van be fenissen. Maar over haar am naren kan ik u nog wel even zighouden. Denkt u daarbij dat ik valse bedoelingen heb aanzien van ambtenaren in algemeen en Belgische ambt ren in het bijzonder. Nee, Bi is een land dat met plakband elkaar gehouden wordt. Als mijn huisbaas, daartoe mij aangespoord, een repai moet verrichten dan gaat nooit uit van het principe goedkoop wel eens duurkoop kunnen zijn; hij knutselt ne lang aan het probleem tot het gelost is, maar vraagt zich nit of die oplossing ook enigs duurzaam is. Het kan dus zijn ik hem de volgende dag moet bellen met de mededel 1 dat zijn oplossing slechts en uren verlichting heeft gebr Terug naar de dienst van schat D'Hondt. In het kader een verhaal over recalciti Franse chauffeurs was het n 1 dat ik, na 870 kilometer rij daar tussendoor praat werk, half zes van een dag een vei zou doorbellen. Om vierl kwam ik hijgend thuis, greejiï praatijzer om te zeggen dat all< goed en op tijd zou bereiken e, gebeurde niets. „Laat eens van je horen liet niets van 'J horen, was stokdoof en stom wil dat niets zeggen, want ik l_ een telefoon die nog op loopt, maar het duurde nu wel wat erg lang. Met wat zil lingen in de zak begaf ik mij naar de enige telefooncel in i dorp Jezus-Eik, een naam dit godslasterlijke gedachten h zeker als je telefoon het niet i D'ambtenaar aan de andere van de lijn, die begint in de t fooncel, kon zich niet voorste dat er iets mis zou zijn met levenslijn met de bui ten wem Hij zou eens informeren. 'I tuut-tuut. Want neerleggen de hoorn schijnt de truc te s om lastige klanten van je a schudden. Nog een zilverling de gleuf en na welgeteld 103 'overgaan van de toon, die PTT een naam geven, die me r te binnen wil schieten, een met dezelfde stem en zelfde i, I natie als zoéven, maar zon herinnering aan ons gesp „Het zal wel iets zijn met uw kening", zei hij en hij verb me tuut-tuut-tuut door met kantoor van de ontvangsten, nieuw een munt. Nu het kan r van de ontvangsten. Probl1 uitleggentuut-tuut-tuut. leggen schijnt gemakkelijkei zijn dan opnemen. Uiteinde terwijl een rij van gif blaze medeburgers me te lijf w j gaan, omdat ze ook eens iets zich wilden laten horen, kree, 'l de mededeling van mijn Ier „Meneer, uw dossier (gelieve te lezen zoals het hier staat, met een ie, zonder Frans tintjt zoek. Vandaar dat ge wellichtc gesloten zijt". Dat „wellicht" niet op zijn plaats, want ik afgesloten en dat het dossier i j was, zal me een zorg zijn. „C i troleer eens bij uw bank", kl het laatste advies, alsof dat met mijn dossier te maken kunnen hebben. Toch gedi fc toch betaald, bleek. Weer gel i in de tochtige cel. „Als u nu en dan 'n term die past in het i der van de naam van n e dorp niet zorgt dat mijn ti n foon ogenblikkelijk begint functioneren dan (weer relatie met de naam van mijn 1 hucht). Tuut-tuut-tuut. Ik f vervolgens, Jezus-Eik, het ge digste mens van de Belgische gering, mevrouw Paula D'Ho gebeld en zij kan dus geen k" meer bij me doen. Want nau s lijks van de tochtige tele fooi v terug in mijn huis ging de 1 n foon. Aan de andere kant hoge, ik mag wel zeggen i f hoge ambtenaar, die vroeg ol >r les naar genoegen was en a niets wist van het zoekraken n een dossier. „De lummels heb a bij werkzaamheden in uw bi fewoon een kabel geraakt", ij, „en dat hebben ze zo'n bt gerepareerd en vervolgens zip naar huis gegaan". Ik zei het u dit land zit met plakband aan kaar. AAD JONGBLO De Poolse aartsbisschop Jerzij Dombrowski. Kardinaal Glemp praat met de Poolse leider, generaal Jaruzelski. WARSCHAU Monseigneur, er is de afgelopen dagen veel gepubli ceerd over de kwestie Nowak „Indien dat het enige is wat u inte resseert, dan is dit gesprek afgelo pen". Dat is niet het enige, maar de vraag dringt zich op of de kerk in Polen momenteel meer geneigd is om met de staat samen te werken? „De kerk heeft in dit land al duizend jaar lang op de eerste plaats een herderlijke taak. En we hebben daar enige resultaten be reikt. Indien we ons engageren in het openbare leven, dan staat dat op het tweede plan. Ik weet, dat journalisten vooral in politiek geïn teresseerd zijn, maar wij houden niet van politiek. Voor ons gaat het om het pastoraat". Maar de Poolse kerk beweegt zich toch op het terrein van de politiek? „Wanneer wij initiatieven nemen in de zin die u bedoelt, dan gebeurt dat omdat onze maatschappij zeer veel verschilt van de westerse sa menleving. Wij kennen geen open maatschappij met vrije onderne mingen, met vrije initiatieven. En daarom doet de kerk soms stappen in de richting van het openbare le ven. De kerk treedt daar op als plaatsvervangster. Wij hebben in Polen nu eenmaal geen competente organisaties van katholieken of van burgers die deze taak van ons zou den kunnen overnemen". Dus u onderschrijft, dat de Poolse katholieke kerk niet slechts een geestelijke, doch ook een politieke en sociale kracht is en als zodanig een concurrentie van de staat en de partij? „De kerk is een niet weg te cijferen factor en dat hangt samen met het feit, dat wij in ons land geen vrij spel van een officieel toegelaten oppositie kennen. De enige organi satie die, behalve de partij, erva ring heeft, is nu eenmaal de kerk. Dat levert ons ook problemen op. De oppositie, die ook in dit land veelvormig is, wil immers allerlei doelstelingen bij de kerk onder brengen. Men beschouwt ons als een paraplu. Maar je kunt nu een maal niet aan alle wensen voldoen. Bovendien ik benadruk dit is deze oppositietaak slechts zeer bij komend voor ons". Solidariteit Er heeft gedurende enige tijd een civiele oppositie in Polen bestaan, de onafhankelijke vakbond Solida riteit. Kunt u zeggen wat u over deze beweging denkt? „Het is erg moeilijk op dit ogenblik een oordeel te geven over de huidi ge vakbond Solidariteit, die in feite illegaal is. Maar laat ik van de an dere kant beginnen. Toen Solidari teit werd opgericht, werden allerlei mensen lid ervan. Van rechts tot links stroomden de mensen toe, en wel om de eenvoudige reden dat het de enige officiële oppositiebe weging was. In een andere meer normale situatie zouden er mis schien 48 of 448 organisaties zijn ontstaan, maar hier bestond maar één mogelijkheid: Solidariteit. En dat is het probleem van de onaf hankelijke vakbond geworden. De een werd lid uit sociale overwegin gen, de ander om politieke redenen en weer een ander omdat hij ge woon tegen alles was, en dan was er ook nog een grote groep patriot ten. Wat ik wil zeggen is, dat Soli dariteit een grote pot was met een heleboel, vaak niet op elkaar afge stemde ingrediënten. Volgens mij was het een volstrekt onmogelijke organisatie omdat zij aan te veel en te zeer uiteenlopende wensen en verlangens tegemoet moest komen. En dat Solidariteit tenslotte ten on der ging is derhalve niet alleen aan de activiteiten van de partij en de regering te wijten, maar ook aan de interne problemen die deze vak bond had. En dan nog iets, wat voor menigeen in het Westen mis schien moeilijk te begrijpen is, de leiders van Solidariteit misten ten enenmale ervaring in het organise- Een ervaring die de katholieke kerk in Polen wel heeft? „Precies, althans in zeker opzicht. Om een sociale organisatie te lei den heb je ervaring nodig. Sommi ge mensen in Solidariteit hadden dat wel, degenen die lid waren of lid geweest waren van de partij. Die hadden geleerd hoe je mensen kunt beïnvloeden, hoe je een bij eenkomst moet organiseren en hoë je vergaderingen kunt manipule ren. En juist deze activisten begon nen terrein te winnen binnen de beweging". Denkt u dat het gebrek aan erva ring zich ook bij het illegale Solida riteit wreekt? „Illegaliteit is zuiver oppositie. Het probleem is, dat je best tot op zeke re hoogte tegen iets kunt zijn, maar dat je tegelijkertijd op andere ge bieden moet samenwerken en dat is een moeilijk leerproces. Die er varingen missen ze: hoe moet je sa menwerken met je tegenstanders. Honderd procent oppositie bestaat niet, misschien wel in uw land, maar niet hier in Polen. Hier heb ben we rekening te houden met de omstandigheden. De partij is de partij en er zal in de komende 75 of misschien wel 150 jaar geen andere partij mogelijk zijn". Dat lijkt zeer pessimistisch. „In elk geval is een verandering van ons maatschappelijke bestel voorlopig niet in zicht. De partij is een realiteit en we moeten wegen zien te vinden om weer construc tief te kunnen leven, dat is meer dan leven alleen". Hoe beoordeelt u de positie van Lech Walesa? „Hij behoort niet tot de illegale or ganisatie. Hij heeft wel contact met ondergrondse leiders. Dat moet u maar uitzoeken en overigens wil ik geen oordeel geven". ..Slavische muur" Kardinaal Wyszynski zou op het einde van zijn leven eens gezegd hebben: Wij Polen leven tussen twee muren, een Germaanse en een Slavische; we kunnen niet te gen beide muren tegelijk aanleu nen en als we moeten kiezen kun nen we het beste maar de Slavische nemen. Wat is uw mening? „Ik weet niet of de kardinaal het zo gezegd heeft, maar het geeft wel zijn wijze van denken weer. De de ling van Europa is een gegeven en wij behoren politiek, economisch en militair tot het Oostblok. Het probleem is echter dat veel mensen in Polen emotioneel aan het Wes ten gebonden zijn. Ze luisteren naar radio Vrij- Europa, naar de Voice of America. De emoties gaan westwaarts, maar het verstand zou moeten zeggen dat we ons leven hier gestalte moeten geven, onder de voorwaarden die in dit blok gel den. Dit is niet zo'n populaire ge dachte. Je kunt het nauwelijks in het openbaar zeggen, hoewel we toch enige vooruitgang hebben ge boekt. Het is juist door de activitei ten van Solidariteit zelf dat menig een zich is gaan realiseren, dat het niet alleen verboden en ongewenst, maar zelfs zeer onverstandig is om tegen een andere muur te gaan aanleunen". Na de uitschakeling van Solidari teit is de kerk weer de enige ge sprekspartner van de staat. Hoe verloopt die dialoog? „We hebben ontmoetingen en con- Kardinaal Glemp tijdens zijn bezoek aan het Christusbeeld in de Brazi liaanse hoofdstad Rio de Janeiro. tacten met aan de ene zijde de mi nister voor godsdienstaangelegen heden, professor Lopatka, en aan de andere kant het secretariaat van het Poolse episcopaat. Gedurende de periode van de oorlogstoestand hadden we zeer intensieve contac ten met de autoriteiten. Ik denk niet dat er een episcopaat ter we reld is dat zulke hechte contacten met de geheime politie heeft als wij toen hadden. Overigens, het gaat bij de gesprekken tussen kerk en staat louter om sociale problemen, niet om politiek of om kerkelijke zaken". Een van die sociale problemen is ongetwijfeld het agrarische fonds dat door het Westen gefinancierd gaat worden. „Inderdaad, maar dat zal een heel lang proces worden waarmee we nog maar net begonnen zijn. Er zullen nog veel moeilijkheden overwonnen moeten worden. We hopen dat het een goed programma voor heel veel mensen gaat opleve ren, maar we moeten nog een heel eind gaan voordat het kan begin nen. Het zou een belangrijk succes op sociaal gebied kunnen zijn". Voor de kerk? „Ook voor de kerk". LEO VAN VLIJMEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16