mam*. I 1 Anti-slipcursus met caravan Zorgvuldig onderhoud remsysteem van enorme betekenis Gasinstallatie wordt bij garagebeurt vaak overgeslagen I VRIJDAG 9 MAART 1984 Nog geen twintig kilometer op weg naar de Spaanse vakantiebestemming en dan al een ongeluk met de caravan. Een triester begin van de vakantie is nauwelijks voor te stellen. laten kan een slip tot gevolg heb ben omdat er dan remvertraging ontstaat door de motor die door werkt op de aangedreven wielen. Van den Ham beklemtoont meer dere keren dat het aanraken van de rem in geval van een slip altijd uit den boze is. De rem kan wel nuttig zijn bij het voorkomen van een slip. Als er op de weg plotse ling een obstakel opdoemt is het zaak zo snel mogelijk tot stilstand te komen door bijvoorbeeld pom pend remmen, dat wil zeggen pro beren de maximale remkracht te gebruiken zonder dat de wielen blokkeren.. Op het moment dat de wielen blokkeren de rem iets los zodat de wielen weer rollen. Remmen heeft wel zin als bij het rijden met een caravan de zaak gaat slingeren. De oorzaak van dat slingeren is in de meeste gevallen te hoge snelheid in combinatie met te lage bandenspanning (caravan- banden moeten minimaal drie at mosfeer hebben, volgens Van den Ham) en verkeerde belading van de caravan. Er doet een hardnek kig gerucht de ronde dat in het ge val van een slingerende caravan gas geven de oplossing zou zijn, om het slingeren op te heffen. „Hele maal fout", zegt Van den Ham uit de grond van zijn hart. „Misschien dat iets dergelijks zin heeft als de trekkende auto veel vermogen over heeft, maar in 99 van de 100 gevallen is dat niet zo Slingert een caravan zo dat er ongelukken drei gen te gebeuren dan is kort maar krachtig het rempedaal indrukken, eventueel enkele keren achter el kaar, meer dan voldoende om de combinatie weer onder controle te krijgen", stelt Evert van de Ham. Op een stuk normale asfaltweg Belasting werkt onveiligheid in de hand De Nederlandse overheid werkt indirekt mee aan een stuk ver keersellende op de Nederlandse wegen door het handhaven van de Bijzondere Verbruikers Belasting op auto's. Dat is de stellige over tuiging van anti-slipinstructeur Evert van den Ham van de Ko ninklijke Nederlandse Automobiel Club. Van den Ham doelt dan met name op het ABS, het anti-blokkeer- systeem. Deze elektronisch gestuurde voorziening op auto's zorgt ervoor dat wielen, hoe krachtig er ook geremd wordt, nooit blok keren. Daardoor zal een auto ook minder snel in een slip raken en iedereen kan op zijn of haar vingers natellen dat minder slippartij en minder menselijke en materiële ellende met zich meebrengen. Het aanbrengen van een ABS op auto's is geen kostbare zaak. Voor minder dan tweeduizend gulden kan op elke auto een anti-blok- keersysteem gemonteerd worden. Maar de aanschafprijs voor de consument van de auto wordt door de bijzondere verbruikersbelas ting en de btw die daarover ook nog betaald moet worden, zo hoog dat de meeste fabrikanten er niet aan beginnen om ABS als stan daard op hun auto's te leveren. Alleen de duurdere auto's, vanaf zo'n veertigduizend gulden, bezitten in de regel ABS. krijgen we de gelegenheid om de caravan in een slip „te gooien". Het huis op wielen zwiept van links naar rechts waarbij steeds één wiel los komt van de grond. Twee keer zeer kort maar krachtig remmen met de wielen recht blijkt wonde ren te doen. De caravan ligt weer als een „blok" op de weg. Geen garantie Wie de slipcursus heeft gevolgd krijgt in de regel een certificaat. De waarde van dat stukje papier moet niet worden overschat. Anti-slipin structeur Knechting: „Door het verkrijgen van dat certificaat heb je bewezen dat je een slip wilt voorkomen en dat, als je onver hoopt toch in een slip terecht komt, je hebt aangetoond er uit te kunnen komen. Maar een garantie dat het in de harde werkelijkheid ook in derdaad lukt zoals het hier op de baan is gelukt, is vers twee". Geen garanties dus, maar wel een stuk ervaring. Want wie na het volgen van een anti-slipcursus met caravan ooit in een slipsituatie raakt zal ongetwijfeld beter reage ren dan de automobilist die voor het eerst van zijn leven met een slip wordt geconfronteerd. Wel dient, zeker eens in de twee jaar, de anti-slipvaardigheid weer aan de praktijk te worden getoetst, is men bij de KNAC van mening. Niet vanwege de commerciële as pecten, maar doodgewoon ortidat de opgedane praktijkervaring na ver loop van tijd wegebt. Voor automo bilisten die al een anti-slipcursus hebben gevolgd bestaat er daarom een herhalingscursus. Inlichtingen over anti-slipcursus sen kan men krijgen bij de KNAC in Leidschendam, telefonisch te be reiken onder nummer 070-986765. JAN VAN DALEN Regenbuien in de zomer hoofdoorzaak slippartijen De Nederlandse automobilist blijkt in de praktijk niet erg snel te reageren op verande rende weersomstandigheden. Toen afgelopen winter plotse linge gladheid optrad over het gehele land bleken er maar liefst duizend botsingen tussen auto's op diverse plaatsen te zijn geweest. Weliswaar met nauwelijks persoonlijk letsel, maar het groot aantal voertui gen dat bij deze aanrijding was betrokken, geeft aan dat de automobilist in Nederland vaak te laat de rijstijl aanpast aan de gewijzigde omstandig heden. Overigens blijkt uit de cijfers dat de meeste slippartijen niet in de winter, maar hartje zo mer voorkomen. Als na een lange, regenloze periode er he melwater naar beneden komt. vermengt zich dat met op de weg liggende rubber- en olie resten. Dat wordt een vette glibberige smurrie waarop vele automobilisten het spoor bijster raken. Als het behoorlijk doorregent is die brij gauw weggespoeld, maar de omstandigheden in het begin van regen in de zo mer zijn te vergelijken met be sneeuwde wegen in de winter. mensen ontdekken de caravan als tijdelijke huisvesting gedurende een wintersportvakantie. Een goed geïsoleerde en verwarmde caravan op een daartoe ingerichte camping hoeft niet veel onder te doen voor een pension of hotelkamer en is in elk geval goedkoper als het gaat om verblijfkosten. Maar zoveel aandacht er besteed wordt aan inrichting, uiterlijk en rijgedrag van caravans, zo weinig wordt er gepraat over het besturen van een auto, vaak zwaar beladen, met daarachter een dikwijls niet minder zwaar beladen caravan met een totaal gewicht dat varieert van grofweg vijfhonderd kilo tot duizend kilo. Nu is het rijden met een caravan geen enorme opgaaf, zolang het over riante wegen en met een aangepaste snelheid gaat. Toch zijn er elk jaar weer nare ongelukken met caravans waardoor voor velen de vakantiepret voortijdig wordt bedorven. De KNAC, de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club is al enige tijd bezig met het geven van anti slipcursussen in personenauto's met caravans (ook worden dergelijke cursussen gegeven voor vrachtwagencombinaties en bussen op een van de drie anti slipscholen van de KNAC op Ypenburg, en in Arnhem en Drachten). Een van onze verslaggevers slipte een dagje met een caravan. Zo zien de remmen ervan binnen uit (bijvoorbeeld bij een Audi 80). Over enkele maanden trekken weer hele volksstammen vakantiegangers per auto naar diverse vakantiebestemmingen. En huiselijk als wij zijn, gesteld op comfort, zullen achter vele auto's caravans gekoppeld zijn. Van caravans met antiekwaarde tot supergestroomlijnde rijdende appartementen, het rijdt naar alle windstreken. Niet alleen in de zomermaanden is de caravan geliefd. Steeds meer „De meeste bezitters van een auto die op lpg gas loopt vergeten ken nelijk dat een gasinstallatie onder houd behoeft. In garages worden niet automatisch tijdens de „beur ten" de gasaansluitingen nagelo pen. En dat zou wel moeten want er bestaat ondanks ver gaande vei ligheidseisen kans op lekkages". Dat zegt een woordvoerder van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Den Haag als reactie op een ont ploffing kort geleden in Scherpen- zeel. De rijksdienst controleert elke auto waarin door een officiële in stallateur een autogasinstallatie is aangebracht. De keuring wordt overigens, zo wordt bij de rijksdienst verteld, op grote schaal ontdoken. Er zijn geen cijfers beschikbaar maar aan de hand van controles blijkt dat veel Nederlanders het voordeel van ille- tl zeer belangrijk derdeel van de auto Ie rem. Wat voor zin eft een formidabele celeratie, een belachtige Iximumsnelheid of Ifs de meest raffineerde tomatische insmissie, als de jnmen gebreken ttonen Een rgvuldig onderhoud n het remsysteem is rhalve van enorme tekenis. Daarom Igen hieronder vier ■Vktische rjderhoudstips. Idere bestuurder voelt het dui- |k wanneer de voetrem niet ge- batig aangrijpt, dus links en lts niet met dezelfde kracht kt. Alleen: wordt dit ernstige jl na het ontdekken ook met- jverhulpen Irdelijk citaat van een beroeps- affeur, werkzaam bij een dage- ie bodedienst: „Ik weet, dat h rem al een tijdje iets naar trekt, maar dat compenseer ik I weer met de besturing". I zou de goede man eens moeten bij voluit remmen, dat Benseren. Een niet symme- aangrijpende rem is levens- jarlijk. In zo'n geval moet de meteen naar de garage. remblokken van schijfrem- slijten sneller dan de remvoe- ;n van trommelremmen. Dit 3[t samen met de aard van de ftructie. Een afgesleten remblok Sindert echter niet alleen de verking, maar hij ruïneert in tijd vast en zeker ook de chijf. Dit resulteert dan in een reparatie. Conclusie: juist bij jfremmen regelmatig de dikte de remblokvoeringen laten :oleren. remvloeistof in het remsys- heeft de eigenschap geleide- .Cjvvater uit de lucht op te nemen, door wordt het kookpunt lager lit kan bij sterke verhitting langdurig, en krachtig rem- tot de vorming van dampbel- L leiden, met het fatale gevolg, Utde bestuurder bij nog langer men plotseling geen remwer- meer voelt, als het ware door em heen trapt. Derhalve moet |van tijd tot tijd de vulling van .gehele remcircuit laten ver- Gwen: dit is bijzonder belangrijk !al bijvoorbeeld voordat men een volbeladen auto door de in naar de vakantiebestemming I Als vaste regel moet dat bij jfremmen met vaste zadels één- i 1 per jaar, bij remmen met zwe- SJe zadels vanwege de. betere \ing eens in de twee jaar gebeu- inigeen sleutelt graag zelf aan ^auto. Maar alstublieft niet aan remsysteem. Dit gedeelte van ito zou voor de doe-het-zelver moeten blijven. En het is he niet aan te raden zoge- hd goedkope remblokken in tot de branche behorende win- jvoor de doe-het-zelver te ko- 1 Elk autotype heeft namelijk Tigen specifieke remvoeringen i men juist die te pakken krijgt -jiver toeval. Als de remvoerin- 5n de rem passen, betekent dit (geenszins dat ze ook geschikt 4Zelfs kleine verschillen in lingswaarde kunnen een enor- litwerking hebben. Zorgvuldig onderhoud is een eerste voorwaarde voor perfect werkende remmen. Goed remmen is een tweede. Hiervoor vijf tips: De allerbelangrijkste tip: nooit sterk remmen bij naar binnen of naar buiten gedraaide wielen. Stu ren en gelijktijdig remmen kan slechts binnen nauwe grenzen. Bij het rijden in bochten wordt name lijk een bepaald percentage van de grip van de banden op het wegdek gebruikt; als hier nog een belasting van de banden door remmen bij komt, kan het gripvermogen ge makkelijk worden overschreden en kan de auto gemakkelijk gaan slip pen of slingeren. Grondregel: hoe groter de centrifugaalkrachten in de bocht (die men goed voelt), hoe geringer de reserve voor de rem men is. In noodgevallen mag men de rem in bochten slechts goed ge doseerd gebruiken. Als er dus moet worden geremd, dan zoveel moge lijk vóór de bochten, niet erin. Vóór de auto duikt plotseling een hinderpis op. Het beste advies: rechtuit blijven rijden, voluit rem men, kort vóór het obstakel rem loslaten (wat overigens voor de meeste automobilisten erg moeilijk is) en met de overblijvende snel heid de hindernis ontwijken, des noods de berm in. Tal van deskundigen propageren in dergelijke gevallen het pompend remmen: voluit - rem los - vol uit - los - voluit. Niettemin moet dit de doorsnee-automobilist wor den afgeraden, omdat in elk geval de remweg door het loslaten van de rem langer wordt. In dergelijke ge vaarlijke situaties kan hij het best voluit remmen. Wat is bij lange afdalingen in de bergen beter: vaak kort en dus krachtiger intrappen van de rem of langer aanhoudend remmen met minder kracht? Het antwoord: het met tussenpozen remmen is (echter niet veel) beter, omdat namelijk ge durende de tijd, dat er niet wordt geremd, de rem volledig wordt ge ventileerd en daardoor intensiever afkoelt. De veiligste manier om oververhitting van de remmen te vermijden is met dezelfde versnel ling bergafwaarts te rijden als die waarmee men bergopwaarts zou rijden. De handrem heeft in de praktijk alleen nog de functie van een par- keerrem. Deze moet nooit licht maar altijd stevig worden aange trokken: dan kan het niet voorko men, dat men met aangetrokken handrem wegrijdt. Mocht het des ondanks toch eens gebeuren, dan moet de rem in elk geval in een ga rage worden gecontroleerd om te zien of remvoeringen of afdichtin gen niet zijn verbrand. Tenslotte: parkeert men de auto 's winters bij vriezend weer, dan zou de handrem los moeten blijven. Een aangetrokken handrem kan namelijk vastvriezen en dat kan bij het wegrijden erg onplezierig zijn. In principe verschilt het uit een slip halen van een auto met daarachter een caravan nauwelijks van het corrigeren van een slippende auto zonder aanhanger. Het is in voorkomende gevallen altijd de auto die begint met de slip. De caravan doet niets anders dan keurig in het spoor van de (slippende) auto blijven. Het is een verrassende ervaring als na een morgen slippen met een auto zonder caravan het middagprogramma gelegenheid biedt te ervaren wat het is om te slippen met een auto waarachter een caravan hangt. Op het gladde gedeelte van de baan (180 x 7 meter en spiegelglad door een mengsel van milieuvriendelij ke zeep en behangplaksel) blijken de geleerde correcties ook met een caravan afdoende. In het geval van een slip is dat in één snelle hande ling: gas loslaten, koppeling intrap pen, fors tegenstuur totdat de ach terkant van de auto de andere kant opslipt, weer fors tegenstuur en vervolgens zo snel mogelijk de wie len recht waarna met gedoseerd gas de koppeling geleidelijk losge laten kan worden en als het goed is de zaak weer in het rechte spoor Om dat te bereiken hoeft men echt geen natuurtalent op het chauf- feursgebied te zijn, zo leert de erva ring. Dat blijkt trouwens ook tij dens de cursus. Cursisten die niet tot ervaren autorijders gerekend mogen worden, halen na enkele uurtjes anti-sliples probleemloos de auto met caravan uit een slip. „Het is ook niet zozeer de kunst een auto uit een slip te halen, maar om te voorkomen dat een auto, eventueel in combinatie met cara van, in een slip terecht komt. Dat betekent rijden met een snelheid die strookt met de omstandigheden. Mensen die op natte of gladde we gen net zo hard blijven rijden als normaal vragen om problemen. Hetzelfde geldt voor automobilisten die met hoge snelheden op slechts enkele meters van hun voorganger „hangen". De tijd om te reageren in geval van een ongeluk is dan veel te kort", houdt anti-slipin structeur Evert van den Ham (33) ons aan het begin van de cursusdag Met een eenvoudig rekensommetje illustreert hij zijn verhaal. Bij hon derd kilometer per uur legt een auto 28 meter per seconde af. De automobilist die op bijvoorbeeld vijf meter van zijn voorganger met een dergelijke snelheid rijdt zit al op die voorganger voordat hij de kans heeft gekregen te remmen als er iets ernstigs gebeurt. Remmen Remmen is vaak de directe oorzaak dat auto's in een slip terecht ko men. Maar ook gewoon het gas los- gaal rijden (minder belasting) ho ger aanslaan dan een zekere veilig heid van een gecontroleerde instal latie. Als een Ipg-installatie volgens de voorschriften is aangelegd en door de rijksdienst is gekeurd, kan er ei genlijk niets mis gaan, zegt de woordvoerder van deze dienst. Er bestaat een calamiteitenlijstje waar ongelukken met gas vrijwel niet op voorkomen. Vaak krijgt het gas wel de schuld maar in veel geval len blijkt dat lekkende benzine na verdamping de oorzaak is geweest van ontploffingen. Als een installatie echter niet door erkende installateurs is aangelegd, valt inderdaad het ergste te vrezen. Het aanleggen van de tank met toebehoren is een technisch gespe cialiseerd karwei. Bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer lopen 'dan ook hoog gekwalificeerde technici (minstens MTS Autotechniek) die controle uitoefenen, na installatie in garages. Als een lpg-auto wordt gekeurd is de wagen tegelijkertijd geregistreerd bij de rijksdienst. Dat impliceert ook dat de gebruiker in een hogere wegenbelastinggroep valt. Voor veel automobilisten kan dat een overweging zijn om hun voertuig dan maar door een niet erkend bedrijf te laten voorzien van een lpg-installatie, die dan ook niet door de rijksdienst wordt goed gekeurd. Als een gasauto is ge keurd wordt op het kentekennum mer een G gezet. Met die G gemerkte kentekens wordt intussen ook gerommeld. Be zitters van een auto die de wagen inruilen laten doorgaans de dure gasinstallatie in het nieuwe voer tuig bouwen. Er blijft dan een tweedehands auto over met een kenteken waar de G van gas nog op prijkt. Kwaadwillende lieden kunnen een dergelijke auto van een gasinstallatie laten voorzien zonder de daarbij behorende keu ring te laten toepassen. Bij de rijksdienst is bekend dat er tussen zwartrijders en bepaalde pomphouders afspraken bestaan die moeten voorkomen dat een zwartrijdende klant wordt gepakt. De rijksdienst zendt controleurs uit die bij benzinepompen in de gajen houden of automobilisten die gas tanken dat legaal doen. Als een pomphouder een klant voor de aanwezigheid van zo'n controleur wil waarschuwen, werkt hij met afgesproken tekens zoals een leeg colablikje op de lpg-pomp Ondanks de negatieve sfeer die er om lpg hangt komt het systeem er wat ongelukken betreft positief uit. zo wordt bij de rijksdienst nog maals enkele keren benadrukt. (ADVERTENTIE) gevoeld: de Toyota Land- cruiser. Een onverstoorbare door- vervangt. Een uitgebreide test over 10 pagina's Een exclusief interview met Saabmaker Björn Envall. Een zeer merkwaardige Viking die in z'n eentje de styling doet bij Saab De complete geschied schrijving van het Racing Team Holland, dat 20 jaar bestaat Aan de tand TEST: RENAULT 25! De prachtige grote Renault die de 20 en de 30

Leidse Courant | 1984 | | pagina 27