Geduld. Fides Pacta hoopt op beslissingsduel £cïdóc Soüïö/nt Arno Luinenburg verrast Marcel Piket la IN EN OM DE KAS TOMATENPRIJZEN FLINK GEDAALD binnen de perken Grondonderzoek LAND EN TUINBOUW/ SPORT £gidóc(2otuatit VRIJDAG 9 MAART 1984 PAGINA 16 LEIDEN De meeste korfbalverenigingen uit Leiden en omstreken kunnen onbezorgd aan hun laatste wedstrijd van de zaalcompetitie begin nen. Zij zijn immers niet meer betrokken in de strijd om het kampioen schap of de degradatie, als die al nog wordt in hun poule. Daarentegen ver keren Fides Pacta, Tempo, TOP en Velocitas nog in onzekerheid over de klas se, waarin zij volgend jaar zullen uitkomen. Hoofdklasser Fides Pacta zal zaterdag ongetwijfeld met ar- gusogen de verrichtingen van PKC tegen Pams gadeslaan. De Leidse formatie heeft en kel bij winst van eerstgenoem de club kans om een extra duel tegen Pams af te dwin gen. Zij dient in dat geval wel zondag te winnen van Ons Ei bernest, dat allang uit de hoofdklasse gedegradeerd is. Mocht Pams echter één punt winnen, dan is Fides Pacta meteen verzekerd van degra datie. De overige drie clubs staan er in zoverre beter voor, dat zij allemaal kans maken op een kampiosenschap. Daarbij heeft Tempo de beste uitganspositie: zij hoeft zaterdag enkel te winnen van Fluks om de titel van 3D veilig te stellen. Dat moet echter wel in Noordwijk gebeuren, zodat de Alphena- ren over tegenstand niet te klagen zullen hebben. Minder gunstig liggen de papieren van TOP, dat zelf moet zien te winnen bij VES en dan moet afwachten, of Albatros bij Tjo- Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wi) de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyrinth'-spel naar: Naam Adres Plaats, Telefoon Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken - naar: I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I ^2500 VD Den Haag. 5| ba een misstap maakt. Gebeurt dit niet, dan volgt er nog een nabeurt tussen TOP en Alba tros. Veruit de ongunstige uitgangs stelling heeft Velocitas dat niet in staat is omdirect het kampioenschap in 3B te pak ken. De Leiderdorpers moeten winnen bij SEV en hopen dat Val to en Merwede punten ver liezen; en dan kunnen zij vias één of meer beslissingswed strijden de promotie naar de tweede klasse afdwingen. Voorwaar geen eenvoudige opgave, maar er is é:en troost: na dit weekeinde weten Fides Pacta, Tempo, TOP en Veloci tas meer. Het programma voor de Leidse regio luidt als volgt: Zaterdag: Pernix-Vriendenschaar (Apollo, 16.00) en Fulks-Tempo (Nortgho, 13.55 uur). Zondag: Fides Pacta-Ons Eibernest (Vijf Meihal, 14.15); Zuiderkwartier- Sperwers (Vijf Meihal, 15,30) en De Algemene-ELKV (Vijf Meihal, 16.50 Standen zaalkorfbalcompetitie sei zoen 1983-1984: Hoofdklasse B: Fortuna 13-22, PKC 13-21, Rohda 13-21, Blauw Wit 13-14. LDO 13-11, Pams 13-8, Fides Pacta 13-6, Ons Eibernest 13-1 (degradeert). Overgangsklasse A: Dalto 13-23 (kampioen), Pernix 13-20, VEO 13- 18. DWA 13-16, HKC 13-10, Vrien denschaar (H) 13-6, OVVO 13-6, De Driehoek 13-5. Eerste klasse A: Top 13-20, Albatros 13-20, VES 13-15, Kinderdijk 13-15, Swift 13-12, Tiorba 13-10, Animo 13- 9, ODO (M) 13-3 (degradeert). Eerste klasse B: Sperwers 15-18, Blauw Wit '51 15-17, OSCR 15-17, De Bermen 15-16, Kwiek (Hg) 16-6, De Zwervers 15-15, Het Zuiden 15-5, Zuiderkwartier 15-11, Achilles 15-11 (Zuiderkwartier en Achilles degrade ren). Tweede klasse A: Excelsior 11-20 (kampioen). Ons Eiland 11-14, IJs- selvogels 11-14, DES 11-11, Meervo- gels 11-11, Vriendenschaar (B) 11-6, Jordan Boys 11-1 (degradeert). Tweede klasse B: Snel 13-23 (kam pioen), Fiks 13-18, GKV (G) 13-14, Oranje Wit 13-14, KOAG 13-13, Oranje Nassau 13-9, Nio 13-9, DVS '69 13-2 (degradeert). Tweede klasse C: De Danaïden 13- 21 (kampioen), Ten Donck 13-18, De Regenboog 13-15, Olympiaan 13-12, DKV 13-12, Terheyden 13-10, De Overkanters 13-10, DKC 13-6 (degra- Tweede klasse D: Rozenburg 13-23, Eureka 13-22, Quick 13-12, KVR 13- 12, Merwic 13-12, De Algemene 13- 11, Actief 13-6, ELKV 13-6. Derde klasse B: SEV 13-19, Valto 13-17, Velocitas 13-17, Merwede 13- 17, Kwiek (R) 13-10, Weidevogels 13- 10, Dijkvogels 13-8, Bolnes 13-6. Derde klasse D: Tempo 13-19, ALO 13-18, HSV 13-18, Fluks 13-17, Cres cendo 13-14, Phoenix 13-10, KNS 13- 6, GKV (Hg) 13-2 (degradeert). Rijndelfland IB: Dubbel Zes 11-21, Madjoe 11-4, ONDO (sGr.) 10-13, De Raven 11-5, Emma 11-1. LEIDEN De teruglo pende belangstelling van de sterkere spelers voor het persoonlijk kampioen schap van de Leidse schaakbond heeft zich ook dit jaar voortgezet. On danks de inspanningen van wedstrijdleider Ba- renbrug en de organise rende vereniging Katwijk, die middels dit toernooi haar vijftig-jarig bestaan wil vieren, hebben zich slechts 26 deelnemers aangemeld. Hieronder gelden de Philidor-cracks Joop en Marcel Piket als grootste kanshebbers, ter wijl ook Wilfried Binnen dijk en Jofgen Henseler geacht worden een be langrijke rol te gaan spe len. Behalve de wat al te makkelij ke winst van Joop Piket op outsider Folkert Jan Geerts- ma, leverde de eerste ronde geen opzienbarende resultaten op, maar in de tweede ronde zorgde Leithen-speler Arno Luinenburg voor een grote verrassing door titelverdediger Marcel Piket op zeer overtui gende wijze van het bord te zetten. De belangrijkste uitsla gen zijn: ronde 1: F Geertsma- J Piket 0-1; M Piket-J Brandt 1-0; G Haasnoot-L Barendse 0- 1; W Binnendijk-G Schraa 1-0; T Verlinde-A Luinenburg 0-1; J Henseler-P Passenier 1-0; ronde 2: P vd Plas-T Stelling 1-0; A Luinenburg-M Piket 1- 0; J Bos-J Henseler 0-1; W Binnendijk-R Peletier 1-0, J Piket heeft zijn partij wegens ziekte uitgesteld. Stand aan de kop: 1/4 Binnendijk, Henseler, Luinenburg en vd Plas. Vlak voor het begin van de laatste ronde van de LSB-com- petitie is in de promotieklasse het conflict tussen Voorscho ten en Katwijk, omtrent het niet opkomen van vier Voor- schoten-spelers bij het uitspe len, opgelost. Katwijk legde zich neer bij de beslissing van de ad-hoc commissie om als nog uit te spelen, waarna de wedstrijd eindigde in een 5-5 gelijkspel. Lachende derde van deze taferelen werd LSG 2. Immers Katwijk raakte drie punten achter op koploper Voorschoten, terwijl de LSG- ers met eén punt minder hun lot weer enigzins in eigen han den geschoven kregen. Het allesbeslissende duel LSG 2-Voorschoten mondde dan ook uit in een bijzonder span nende wedstrijd, waarbij de reserves van LSG uiteindelijk als winnaar te voorschijn lij ken te komen. Voorschoten opende weliswaar de score via winst van Theo van Schaik, maar Wiebes, van der Drift, Wim Bakker en Otten zorgden al snel voor meer dan vol doende tegenwicht. In een zin derende tijdnoodfase voegde Erik van der Marei daar nog een punt aan toe, terwijl Lin deboom de achterstand tot 5-2 terugbracht. In de drie hang- partijen hebben de Voorscho- ten-spelers Erwich en Brou wer groot voordeel, maar Frit- schy lijkt tegen Mieremet niet verder dan remise te kunnen komen. Wanneer de LSG-er inderdaad stand weet te hou den betekent dat opnieuw het LSB-kampioenschap voor LSG 2. Twaalfde alternatieve Elfstedentocht LEIDEN Voor de tweede maal dit jaar zal morgen een alternatieve Elfstedentocht worden gehouden. Werd eer der al in het Canadese Ottawa een dergelijke monstertocht georganiseerd, morgen gaat in het Finse Kuopio opnieuw een schaatswedstrijd over 200 kilo meter van start. Jan Roelof Kruithof, die van de voorgaande twaalf edities er maar liefst acht op zijn naam schreef, geldt ook in Finland weer als een van de favorieten. Tevens worden Wim Westerveld (winnend in Canada) en de dit seizoen bij het marathonschaatsen op de baan zo oppermachtige Emiel Hopman na 200 kilometer vooraan verwacht. Bij de da mes maakt de 45-jarige Atje Keulen Deelstra haar debuut als lange afstandsrijdster. Ook uit de Leidse regio zullen vanzelfsprekend de nodige schaatsers en schaatsters in ac tie komen. Kees Borst uit Hoogmade geldt van hen als de sterkste. Ook denken C. Tinga, F. Vergeer en A. Heemskerk (uit Warmond) en de drie Leidse medische stu denten (M. de Brauw, I. Door nenbal en Y. Sijpkens) de 200 kilometer vol te gaan maken. Bestuur HMSH teleurgesteld DEN HAAG Het bestuu van HMSH is bijzonder teleui gesteld in het Haagse colleg van Burgemeester en Wethoc ders. Deze week maakt het gt meentebestuur bekend dat d dug-out van HMSH, die tijden de wedstrijd tegen Ajax plotse ling instortte, niet volgens <j juiste tekeningen is gebouwi Gevolg was een dramatisch gebeuren waarbij een aanti mensen gewond raakte. B< vendien meldden B en W antwoord op vragen van d fractie van de VVD, dat he bestuur van HMSH tiidens d rust van de wedstrijd de politi niet heeft gevraagd de jongelu die op de dug-out stonden, t verwijderen. „En dat", ze| penningmeester Han Peter „hebben wij dus wel gedaai Ik dacht dat daar eigenlij geen discussie meer over bé stond, tenslotte hebben wij di verse getuigen. Wij zijn enoni verbolgen over dit feit ei daarom hebben wij na de b«. stuursvergadering van giste ren ook besloten een brief sturen naar de gemeenteraai waarin we duidelijk make dat we het niet met die const tering eens zijn. HMSH wil dj de zaak wordt rechtgezet". Over de financiële afwikki ling van het gebeuren weinig bekend. Ajax maakl via een brief een week na hi gebeuren van 29 januari hi bestuur van HMSH duidelij een schadeclaim in te dient bij de Haagse club. De hoog van het bedrag is nog niet b( kend. „Maar wij sturen die i ken door naar de verzeki ringsmaatschappij", aldus P« ters. René Correljé naar Italië LEIDEN De Zijl/LG zwemmer René Correljé is uitnodiging van de KNZB gereisd naar het Italiaan Trento om daar deel te nerru aan invitatiewedstrijden. H 16-jarige Leidse zwemtale zal in Trento uitkomen op vi afstanden: de 100 vlinder,.* 200 wissel, de 100 vrij ent 100 school. Correljé „verdij de" deze uitzending tijdens aspiranten winterkampióet schappen, hoewel hij daar vy gens ziekte slechts op de ee® dag in actie kon komen. - - r, Westland 19NU: bron van inspiratie Westland 19NU is een onuitputtelijk onderwerp, omdat het stadsmens en plattelander natuur, milieu en tuinbouwindus- trie laat zien. Van tijd tot tijd is het geënt op een speciaal mot to, dat kort en krachtig verwoord wordt. Vorig jaar kwam de luchtvaart naar voren en dit jaar is de leuze „Fleurig - mari tiem". Aan ideeën als thema voor een volgende tentoonstelling heeft men in het Westland, waar net als elders creatief gedacht kan' worden, geen gebrek. Suggesties van buiten de regio West- land ontvangt men echter gaarne. Het zou kunnen slaan op economie en milieu en beide tegen strijdige begrippen zijn toch wel op een prettige manier met elkaar te verbinden. Economie via de wetenschap laten kij ken naar de toekomst is tijdens de persconferentie van afgelo pen woensdag al belicht, maar milieu is een veelomvattend begrip en kan zowel natuur als kunst onder één noemer bren gen. Rijksweg 19 is een bekend begrip, maar ligt nog op de tekentafel en is gedeeltelijk uitgevoerd en via de Delfland route van de ANWB tussen Delft en Vlaardingen te zien: een wegtracé van gras, waar koeien grazen en fietscrossers zich weieens bekwamen in hun favoriete sport op recreatief ni veau. De jeugd heeft er plezier in en het wegtracé maakt nu deel uit van de natuur en dat gedeelte van Delfland is nu nog steeds een stiltegebied. De politiek laat voor wat betreft het Westland weieens een proefballonnetje los en de EVP gaf er pas een voorbeeld van: een spoorlijn door het Westland. Wat was het commentaar van een nuchter denkende Westlandse tuinder hierop: „De kwaliteit van dit luchtballonnetje lijkt op het eerste gezicht aardig, maar ook het milieu is met deze oplossing niet ge diend. Zo lijkt het immers oppervlakkig bekeken. De spoor verbinding van Rotterdam naar Hoek van Holland is welbe kend, maar deze doortrekken naar Den Haag of van Delft uit een spoortracé uitdenken door het Westland lijkt een verre toekomstvisie, die nu zeker nog niet gewenst is. Actiegroepen van tuinbouw èn milieu zouden dan gezamenlijk „ten strijde" kunnen trekken en eventuele inspraakprocedures vergen dan veel tijd, waarvan men later kan bekijken in hoeverre deze zinvol was. Voor de natuur behoeft men niet ver weg te gaan en het Staelduinse Bos tussen Maassluis, Hoek van Holland en 's- Gravenzande is bekend genoeg. Vroeger waren er plannen om er een golfbaan te vestigen, maar nu wordt het verdeeld tussen het ministerie van defensie en de stichting „Het Zuid hollands Landschap". Wat zegt Theo van Prooyen als voorzit ter van de Vrienden van het Staelduinse Bos erover? „Er zijn twee zaken: natuurbescherming en recreatie. Sommige men sen denken dat die eikaars vijanden zijn, maar volgens mij liggen ze in eikaars verlengde. Je kunt natuurlijk aan natuur bescherming doen, maar wat heb je aan de prachtigste natuur als de mens er niet van kan genieten. De recreatie is natuur lijk vooral in het Westland een heel belangrijke zaak. De druk'op de natuur moet echter niet te hard en te zwaar wor den: dan is aantasting het gevolg. Er moet een goed even wicht zijn tussen natuurbescherming en recreatie". En hij vervolgt: „Ik geloof wat er gezegd wordt van „Het Staelduin se Bos, daar komt niemand". Hiermee wordt het defensiege deelte bedoeld, dat bewaakt wordt via honden achter een hoge afrastering en borden waarschuwen de argeloze voorbij ganger hiervoor, als deze de zuidzijde van dit bos te voet of per fiets passeert. Theo van Prooyen verder over op zijn praatstoel: „Dat betekent dat flora en fauna daardoor opbloei en en aan de andere kant: als niemand er mag komen, wat schieten we dan met zo'n bos op. De natuur is om te bescher men, maar ook om ervan te genieten. Daarom wil ik graag, dat het bos opengesteld wordt. Dat we ervan kunnen genieten en ik ben ervan overtuigd dat we mèt elkaar zullen zorgen dat de druk niet te zwaar wordt, zodat de natuur hierdoor wordt aangetast". De aanvoer van tomaten be gint nu merkbaar van een grotere omvang te worden, dit komt ook in de prijsvor ming tot uitdrukking. Door het snel groter worden van de aanvoer worden er slechts korte tijd primeurprijzen be taald. In de afgelopen week daalde de prijs naar 4,37 gul den per kilo. In de week er voor lag de prijs nog op 5,52 gulden. Over het algemeen zijn de tomaten wat minder grof, omdat door het donkere weer de vruchtzetting min der uitbundig is verlopen. Daarnaast komt het nogal eens voor dat er sprake is van zogenaamde kniktrossen. Hierdoor kunnen de vruch ten ook minder goed uit groeien. Naast de aanvoer van ronde tomaten zijn er ook weer vleestomaten aan de markt. Voor deze tomaten bleef de prijsontwikkeling vrij stabiel, er werd gemid deld vijf gulden per kilo be taald. Naast de aanvoer van Hollandse tomaten is er ook nog de import van Canari- sche tomaten. Dagelijks wor den deze op de groothandels markt in Rotterdam verhan deld. Afgelopen dinsdag was er een aanbod van negen ton, waarvoor gemiddeld 2,17 gul den per kilo werd betaald. Een deel van dit aanbod wordt weer afgezet op de Westduitse markt. Het totaal aanbod van tomaten neemt nu steeds sneller toe, waar door de prijsdruk groter wordt. Het valt wel te hopen dat de prijzen niet te sterk dalen, want ondanks de kwakkelwinter is er toch meer verstookt dan menig een zo op het eerste gezicht verwacht. Vooral bij donker weer moet er gestookt wor den om de gewassen actief te houden. Goede prijzen voor paprika's Het aanbod van groene pa prika's is de 24 ton per week alweer gepasseerd. Toch hiel den de prijzen in de afgelo pen week goed stand. Er was een sterkere vraag naar het Hollandse produkt, zodat de prijs aantrok naar 6,35 gul den per kilo. Het aanbod van rood daarentegen is echter nog maar zeer beperkt, en het wordt dan ook tegen pri meurprijzen verkocht. De rode sortering liep evenals de groene in prijs op en bracht 9,10 gulden per kilo op. Op de paprikamarkt zijn de Ca- Ondanks het winteraanbod kan de straathandel mooie „etalages" maken. narlsche Eilanden eveneens actief. Het Hollandse produkt kan de concurrentie goed weerstaan, want de Canari- sche paprika's brachten vijf gulden per kilo op. Het to taalaanbod neemt toe, zodat de prijzen onder grote druk komen. Voor groen wordt een wat groter prijsverval verwacht dan voor rood. Dit is echter niet met zekerheid te stellen, want als het prijs verschil tussen groen en rood te groot wordt, dan bestaat de neiging om minder groen te gaan plukken. Er wordt dan gegokt en men laat de groene vruchten rood worden. Au bergines ondervinden ook weinig afzetproblemen. De gemiddelde prijs daalde met slechts 6 cent per kilo en kwam uit op 6,30 gulden. Het aanbod neemt geleidelijk toe, de prijzen lijken echter niet onder grote druk te komen. Het aanbod van komkom mers neemt wel toe, maar groeit toch duidelijk minder snel dan vorig seizoen. Ook hier speelt het donkere weer van februari een belangrijke rol. Het uitgroeien van de vruchtbeginsels verloopt langzaam en lang niet altijd vlekkeloos. De export naar West-Duitsland verliep eind februari moeizamer dan vo rig seizoen door een geduchte Griekse concurrentie. Naast de Griekse komkommers schijnen er ook weer kom kommers uit Bulgarije op de Westduitse markt te zijn. De export naar Engeland nam verder toe en was aanmerke lijk groter dan vorig jaar. Deze ontwikkeling lijkt niet door te zetten door het op gang komen van de oogst in Engeland zelf. Er wordt op een grotere produktie vroeg in het seizoen gerekend. De prijzen veranderden in de af gelopen week niet veel, al thans voor de zwaardere sor teringen. De lichte sorterin gen liepen in prijs op. Voor de sorteringen van 26 tot 41 varieerden de prijzen van 59 tot 92 cent per stuk (vorig seizoen van 61 tot 89 cent). Het aanbod neemt verder toe, niet zo sterk als vorig seizoen, vandaar dat er op een beperkt prijsverval gere kend wordt. Op de slamarkt veranderde er in de prijsvor ming niet veel. Het aanbod nam wel toe en gemiddeld werd er 47 cent per krop be taald (vorig jaar 39 cent). Het aanbod neemt verder toe, er wordt op lagere prijzen gere kend. Naar verwacht zal de gemiddelde prijs niet onder de vier dubbeltjes per stuk komen te liggen. Geheel te gen de verwachtingen in trok de prijs voor andijvie in de afgelopen week weer aan. De prijs liep op naar 3,06 gul den per kilo en lag een gul den boven de prijs van vorig jaar. Het aanbod blijft toene men en het ziet er niet naar uit dat de prijs van de afgelo pen tijd zich zal weten te handhaven. Spinazie daalde in prijs en bracht 1,95 gulden per kilo op. De aanvoer neemt toe en de prijs daalt verder. Op de radijsmarkt viel er inderdaad een ople ving te constateren. De prijs liep op naar 85 cent per bosje. Het aanbod wordt groter en de prijs zal in de komende week weer dalen. Naast snij bonen, die 11,20 gulden per kilo opbrachten zijn er ook weer sperziebonen van Hol landse bodem, die 23,20 gul den per kilo opbrachten. Raapstelen veranderden niet in prijs en brachten 28 cent per bosje op. Vollegrondsgroenten Spruiten werden in de afge lopen week weer duurder. De A-sortering bracht 2,32 gulden per kilo op en de B- sortering noteerde 2,57 gul den. Het aanbod wordt klei ner en de prijs lijkt niet veel te veranderen. Prei liep in prijs op naar 1,97 gulden per kilo, zowel in aanvoer als prijs wordt er weinig veran dering verwacht. De vraag naar witlof bleef sterk, de prijzen trokken verder aan. De sortering I bracht 3,45 gulden per kilo op en de sor tering II werd verhandeld voor 2,80 gulden per kilo. Vorig jaar lagen de prijzen lager bij een gelijk aanbod en wel op 2,50 gulden en 2,05 gulden per kilo. Boerenkool raakte in de afgelopen week enigszins uit de gratie, de prijs daalde met negen dub beltjes per kilo en kwam op 2,08 gulden terecht. i* Toen de eerste nomaden het rondtrekken zat waren en zich een fraai dal vestigden om daar landbouw te gaan uitoefent hadden ze er nog geen weet van dat het kweken van gewassi de grond uitput. Ze merkten wel dat hun graan na verloop v«

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16