Brits leger in West-Duitsland heeft „opvallende verliezen" Franse premier naar Madrid ondanks visserijincident Bankroet van EG steeds dreigender Poolse studenten demonstreren tegen verbod op kruisbeelden Tank manoeuvres luidden wisseling Syrische regering in BUITENLAND CeidAcOoivumt VRIJDAG 9 MAART 1984 PAGINA 13 Nederland reageert op Sovjet verwijten DEN HAAG De Nederlandse re dering gaat spoedig reageren op ver bijten die de Sovjet-vertegenwoordi ger in de VN-Mensenrechtencommis- 'sie, Valerian Zorin, Nederland heeft gemaakt over discrimnatie in ons land. Waarschijnlijk aan het einde 'Van het VN-debat over het agenda punt „mensenrechtenschendingen waar ook ter wereld", zal de Neder landse afgevaardigde terugkomen op de opmerkingen van Zorin. Deze had pnder meer gezegd, dat Molukkers met medeweten van de regering wor den gediscrimineerd en dat zigeuners worden opgejaagd. Opwinding over beperking rechten Britse soldaat LONDENIn Groot-Britannië is de nodige opwinding ontstaan over een plan van het kabinet-Thatcher, dat Britse soldaten en ambtenaren van het minsterie van defensie verbiedt deel te nemen aan demonstraties en/of manifestaties. Ook mogen zij geen lid meer zijn van een politieke organisatie die de strijdkrachten in diskrediet brengt, waarbij de regering Thatcher met name denkt aan de Britse vredesbeweging. De nieuwe regeling zou over twee maanden van kracht moeten worden. Het dagblad de Guardian schreef gisteren dat het inderdaad „geen heksenjacht is in de stijl van McCarthy". „Maar het begint wel op een Britse variant daarvan te lijken". Reagan wil militaire hulp aan El Salvador opvoeren WASHINGTON President Reagan zal het Congres vragen met spoed 93 miljoen dollar uit te trekken voor militaire hulp aan El Salvador. Dat heeft de woord voerder van het Witte Huis, Speakes, gis teren bekendgemaakt. Hij zei dat de fondsen voor militaire hulp aan El Salva dor sinds eind februari zijn uitgeput. Reagan wil de gebruikelijke procedures omzeilen en niet wachten op de uitkomst van het langdurige debat in het Congres over een hulpprogramma voor Midde- n-Amerika. Daarom moet volgens Spea kes het bedrag voor de militaire nood hulp worden toegevoegd aan een wets voorstel inzake voedselhulp voor het door droogte getroffen Afrika. ISRAËLISCHE TELEVISIE: Troepen worden spoedig gedeeltelijk teruggetrokken TEL AVIV De Israëlische premier Shamir en zijn mi nister van defensie Arens hebben besloten tot een nieu we gedeeltelijke terugtrekking van de troepen in zuide lijk Libanon. Dit heeft de Israëlische televisie gister avond gemeld. Hoewel de adviseur van Shamir, Pazner, het bericht on middellijk tegensprak, bleef de Israëlische televisie bij het eerder uitgezonden bericht. Volgens het bericht had den Shamir en Arens woensdag tot de terugtrekking naar de rivier de Zahrani besloten. Volgens de Israëli sche televisie wordt spoedig een formeel voorstel voor de aftocht aan het kabinet voorgelegd. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De laatste ja ren zijn in West-Duitsland £37 Britse soldaten ver dwenen. Het ministerie van defensie in Londen heeft geen idee, waar deze jóngens zich momenteel ophouden. Gevreesd wordt dat tenminste een deel van hen overgelopen is naar het Oostblok. Defensie begint zich nu eigen lijk pas ongerust te maken over die verdwijningen. Kevin McNamara, die in het Lager huis de defensiepolitiek van Labour toelicht en verdedigt, heeft minister van defensie Hesseltine gevraagd een offi cieel onderzoek op gang te brengen. McNamara wil graag weten hoeveel van die in West-Duits land verdwenen militairen de benen genomen hebben naar het Oosten. Zijn ze er met lege handen vandoor gegaan, of hebben ze voor de communis ten nog wat cadeautjes meege nomen, met name vliegtuigen, tanks, vrachtauto's, wapens, munitie en geheime documen ten? Volgens McNamara is de situa tie veel ernstiger dan door het ministerie van defensie toege geven wordt. „Het scheelt niet veel, of er verdwijnt elke week één soldaat", zegt hij. „Als het zo doorgaat, verliest het Britse Rijnleger al zijn manschappen". Officieel zijn de verdwenen militairen „afwezig zonder verlof". De militaire overheid neemt aan, dat sommige solda ten deserteren wegens rede nen van persoonlijke aard. Sommigen verlangen heel erg naar hun meisje of hun vrouw; anderen hebben een zieke va der of moeder. Britse strijd krachten zijn het gewend dat ze onderweg een aantal man schappen kwijtraken, maar nu gaat men het wel teveel vin den. MADRID De Franse premier, Mauroy, wordt vandaag ondanks het vis serijincident in Spanje verwacht voor een offi cieel bezoek. Dit hebben Spaanse regeringsfunctio narissen gisteravond be kendgemaakt. Eerder op de dag dreigde er een di plomatieke breuk tussen beide landen, naar aanlei ding van het optreden van Franse marineschepen. Dezen hadden twee Spaanse vissersschepen beschoten en negen be manningsleden raakten gewond, waarvan drie ernstig. De Spaanse regering had fel gereageerd op de wijze waarop Franse marineschepen twee Spaanse treilers aanhielden, die illegaal aan het vissen wa ren in wateren van de Europe se Gemeenschap. Volgens Frankrijk vuurde een pa trouillevaartuig waarschu wingsschoten af over de boeg van de treilers. Volgens de re ders van de twee Spaanse schepen werden zij echter van boeg tot achtersteven bestookt met een machinegeweer be stookt. Het incident heeft zich voor gedaan juist op het moment, dat beide landen de spanning in de betrekkingen te boven schenen te komen, die was veroorzaakt door Franse be zwaren tegen Spaanse toetre ding tot de EG en de tot dus verre door Spanje te zwak ge achte Franse aanpak van het probleem van guerrillastrij ders van de Baskische afschei dingsbeweging ETA in het grensgebied. BRUSSEL Als er in de komende Europese ministv raden, zondag over de landbouw en maandag over bui tenlandse zaken, geen doorbraak komt die de EG uit haar impasse helpt, dan ziet de nabije financiële toe komst van de Gemeenschap er uiterst somber uit. Dat blijkt onder meer uit cijfers die op het ogenblik in i[ Brussel circuleren. Voor haar verplichte landbouwuitgaven heeft de EG dit jaar bij tte 42 miljard gulden ter beschikking. Nu al staat vast dat ze er daarvan in de eerste vier maanden van dit jaar 18 miljard moet uitgeven. Ruim 1,7 miljard gulden is de EG al kwijt aan betalin gen die ze eind vorig jaar uitstelde tot dit jaar. De Gemeenschap rial 1,27 miljard gulden minder ontvangen aan landbouwheffin- »gen. Zelfs als alle door de EG-commissie voorgestelde bezuini gingen op landbouwgebied worden uitgevoerd en als het door ikaar voorgestelde prijspakket ongewijzigd wordt aanvaard, zal Ate Gemeenschap 2,5 tot 3,8 miljard gulden voor de landbouw te- bkort komen. Maar het kan ook gemakkelijk 6,35 miljard gulden gorden. Als de Gemeenschap niet meer aan haar financiële landbouw- tfflrplichtingen kan voldoen zijn er twee mogelijkheden: ofwel de EG-landen gaan hun boeren „nationaal" betalen, ofwel ze >g$an de Brusselse kas „voorschotten" geven op een nog nader overeen te komen verhoging van hun contributies. De eerste mogelijkheid zal langzaam maar zeker de desintegratie van het gemeenschappelijk Europees landbouwbeleid inhouden. Voor de ill/ïpede mogelijkheid zal vrijwel iedere minister van financiën in irifce EG-lidstaat hartelijk bedanken. „Een goed Roemeens gezin heeft drie a vier kinderen BOEKAREST Elk Roe meens gezin moet gemid deld drie of vier kinderen hebben. Dat is „de edelste vaderlandsplicht". Dit heeft de Roemeense presi dent Ceausescu verklaard. Hij uitte in een toespraak over het bevolkingsvraag stuk kritiek op „het niet te dulden verschijnsel abor tus". Het aantal geboorten in Roemenië is, zo stelden sprekers op die bijeen komst vast, aanzienlijk ge daald vanwege een „on toelaatbare" toename van het aantal abortusgevallen. Uit een document dat de Roemeense Communisti sche Partij vorige week uitgaf, blijkt dat het aantal geboorten in 1983 14,3 per duizend bedroeg tegen 19,7 per duizend in 1975. Studenten in Garwolin verzamelen zich in een kerk. waarin geprotesteerd werd tegen de verwijde ring van kruisbeelden. GARWOLIN Ruim waar een priester de oproerpo- 2.000 Poolse studenten, hun ouders en plaatselijke litie aanviel die eerder een de monstratie tegen het verbod op kruisbeelden in de klas had kerkelijke leiders hebben uiteengejaagd. Ouders hebben gisteren in Garwolin ge- tot woensdagnacht onderhan- demonstreerd tegen het deld weghalen van kruisbeel- den uit middelbare scho len. Studenten van vier scholen in Garwolin, 60 km zuidoostelijk van Warschau, woonden geen lessen bij en verzamelden zich bij een rooms-katholieke kerk, rissen die vanuit Warschau zijn gezonden om de protesten te beëindigen. De ouders blij ven bij hun standpunt tegen het dreigement van de rege ring in, die de kinderen van school wil sturen als zij blijven aandringen op de aanwezig heid van de kruisbeelden. De Poolse bisschoppen hebben de communistische autoriteiten verwijten gemaakt over het verbod op kruisbeelden op middelbare scholen, in zieken huizen en fabrieken, wat vol gens hun tegen de wens van de gewone Polen is, die voor het merendeel praktizerende gelovigen zijn. Volgens de re gering in Warschau betekent scheiding van kerk en staat dat er geen plaats is voor reli gieuze symbolen in openbare plaatsen. ADVERTENTIE Veiling Westerlee, de Lier (bij Naaldwijk) «8^5» ANTIEKE AUTO- EN OLDTIMERBEURS Si - P vrij. 9 mrt.-18-21.30 u., za. 10 mrt. 12-18 u., zo. 11 mrt. 11-18 u. Buitenheer VS-minister: Hulp voor bondgenoten bij olietekort WASHINGTON Als de olie-aanvoer vanuit de Perzische Golf zou worden afgesneden, dan moeten de Verenigde Staten maat regelen nemen om hun olie-importerende bondgenoten te hel pen. Dit heeft de Amerikaanse minister van energie, Hodel, gis teren verklaard in een vraaggesprek. „Als de Iraans-Iraakse oorlog tot een verstoring van de olie-aan voer leidt, dan moeten we de verleiding weerstaan om onze ei gen produktie en olie uit Mexico en Venezuela op te potten. De VS zouden in dat geval deelnemen aan de uitvoering van het plan van het Internationale Energiebureau (IEA) voor verdeling van de beschikbare olie onder de aangesloten landen", aldus Ho- DEN HAAG Wie wordt de opvolger van president Assad? Deze vraag houdt de gemoederen binnen het Syrische partij esta blishment al geruime tijd bezig. De 54-jarige aan suikerziekte lijdende As sad heeft weliswaar de touwtjes nog altijd stevig in handen, maar over een geschikte „kroonprins" beschikt hij niet. De zwakke gezondheid van de Syrische president, die eind vorig jaar wegens een hartaanval wekenlang uit de running is geweest, heeft de Syriërs met de neus op het harde feit ge drukt dat na het wegval len van hun president er een machtsstrijd kan los branden, die weieens zou kunnen ontaarden in een openlijke gewapende strijd. Achter de schermen woedt in Damascus een machtsstrijd, die deze week een voorlopig hoog tepunt bereikte toen de regering van premier Raoef al-Kasm aftrad. Syrië wordt grotendeels be stuurd door Alawieten, een kleine islamitische sekte die nog geen vijftien procent van het Syrische volk uitmaakt. De Alawieten, met name ge concentreerd in en rond de Noordsyrische havenstad La- takia, zijn weer onderverdeeld in vier clans. Deze clans zijn door huwelijk en vriendjespo litiek in het Syrische macht sapparaat met elkaar verbon den. Het zijn deze leidende Alawieten, die dankzij brute machtsuitoefening en corrup tie, het meeste baat hebben bij het Arabische socialisme, zoals dat door de Syrische Ba'ath (Herrijzenis)-partij wordt ge propageerd. Een haat-liefde verouding kenmerkt de omgang tussen de Alawieten leiders. Diepe haat ontstaat wanneer de één meer macht weet te verkrijgen dan de ander. Van liefde is pas sprake als het regime onder druk komt te staan, hetgeen door het fanatieke optreden van de Moslim Broeders al di verse keren is gebeurd. De Syrische Moslims Broeders, die pretenderen de gevoelens en politieke aspiraties van de soennitische meerderheid te vertolken, zijn nog altijd actief ondanks de gevoelige neder laag van twee jaar geleden in de stad Hama. De onderhuidse dreiging van deze fundamen talisten blijft aanwezig en hierdoor geniet het regime-As- sad een minimum aan sympa thie bij een deel van het Syri sche volk. Het vooruitzicht van een dictatuur a la Kho- meiny schrikt vele Syriërs af. Opmerkelijke rol Hoewel het voor een buiten staander moeilijk is heldere lij nen te ontdekken in het duis tere machtsspel dat zich in Da mascus afspeelt, is de rol van Rifaat Assad, de 47-jarige broer van de president, op merkelijk. Direct nadat de president in november vorig jaar met ernstige hartklachten in een ziekenhuis was opgeno men, verschenen er op muren en autobussen in Damascus portretten van de ambitieuze Rifaat. Als commandant van de Roze Panters, een militaire elite-eenheid van ongeveer 25.000 man, heeft hij een heet vrij wielen in eigen land Een dagje fietsen in en rond Delft. Vrijwielen in eigen land. Haal dat fietsersboekjcvoorvrije tijd en vakantie. Gratis bij de ANWB, de VW-i, de reis- en in lichtingenbureaus van de NS, de fietsenvakman en stichtingificts! (020- 42 55 50). ijzer in de interne machts strijd. De machtspositie, die Rifaat in de schaduw van zijn oudere broer kon opbouwen, zou hij graag een hechtere basis wil len geven. Met militair machtsvertoon, troepen wer den samengetrokken voor be langrijke gebouwen in Damas cus, maakte Rifaat gedurende de weken van Assads afwezig heid duidelijk, een vooraan staande rol te willen vervullen na de dood van de president. Nadat Assad zijn werkzaamhe den eind december weer her vat had, bereidde hij kabinets wijzigingen voor om zijn posi tie te consolideren. Hierin werd hij gesteund door een aantal ministers onder an dere de minister van buiten landse zaken Khaddam en de minister van defensie Tlass die hem sinds de staatsgreep in 1971 trouw zijn gebleven. Een week voordat de regering af trad, was het in Damascus bij na tot een gewapend treffen gekomen tussen voor- en te genstanders van Rifaat. Met het oog op de komende kabinetswijzigingen versterkte de uit ongeveer 2500 man be staande presidentiële garde, die wordt geleid door Assads zwager Makhloef, in de vroege ochtend van maandag 27 fe bruari haar posities rond het paleis van Assad. Tanks van Rifaats Defensie Compagnie (Roze Panters) richtten tegelij kertijd hun lopen op het pa leis. Even later zouden schoten zijn gevallen. De volgende ochtend betrok ken troepen van de eveneens alawitische generaal Haidar posities rond het ministerie van defensie en andere open bare gebouwen in Damascus. De militaire schijnbewegingen dreigden te escaleren, nadat Rifaats troepen daarop stellin gen innamen op de heuvels rond de Syrische hoofdstad en daarmee de zuidelijke toe gangswegen naar Damascus afsloten. Hiermee voorkwam Rifaat dat zijn opponenten de hulp konden inroepen van de buiten de stad gelegerde Derde Divisie. Dit belangrijke leger onderdeel wordt aangevoerd door Shefik Fayez, eveneens een Alawiet en een zwager van de president. Persoonlijk ingrijpen Door persoonlijk ingrijpen kon de Syrische president een con frontatie voorkomen. Volgens onbevestigde berichten zou Assad een gesprek onder vier ogen met zijn opstandige broer Rifaat hebben gevoerd. Wat er besproken is zal wel altijd een geheim blijven, maar feit is dat even later de regering- Kasm aftrad en de spanning in Damascus afnam. Ook blijft onduidelijk wat Ri faat precies voor ogen had, toen hij met militair machts vertoon zijn zin wilde door drijven. Westerse diplomaten in Damascus wijzen erop dat Rifaat op de hoogte was van de op handen zijnde kabinets wijzigingen en dat hij minister van defensie wilde worden. Maar dezelfde diplomaten her inneren aan het feit, dat Rifaat weinig geliefd is. Door zijn weelderige levenstijl en zijn grote machtshonger zou Rifaat op weinig steun kunnen reke nen binnen het Syrische machtsapparaat. Bovendien is het algemeen be kend dat Assad, die in menig opzicht de tegenpool is van Ri faat, nogal wat moeite heeft met zijn lastige broer. De om zichtig optredende president, die terdege beseft dat zijn regi me het meest gebaat is bij handhaving van het bestaande machtsevenwicht tussen de di verse Syrische legeronderde len, lijkt daarom geen grote wijzigingen na te streven. Dit zou betekenen, dat de kabi netswijziging weinig nieuwe gezichten zal opleveren. Hoogstwaarschijnlijk zal in de nieuwe regering wel een vice- president worden opgenomen, die de werkzaamheden van Assad deels gaat overnemen. Tot de gegadigden voor deze post behoort, volgens bronnen in Damascus, niet de broer van president Assad. Zolang er echter voor Assad geen duidelijke opvolger is^ kunnen verrassingen niet worden uitgesloten. De Syri sche president, die na het échec van het Amerikaanse optreden in Libanon een ster ke politieke positie inneemt, zou weieens een vergaande be slissing kunnen nemen, die de belangen van zijn clan voor langere tijd veilig moeten stel len. Of Assad voor zijn jongere broer Rifaat een wezenlijke rol heeft weggelegd, zal pas dui delijk worden wanneer de nieuwe regering wordt gepre senteerd. RICK KERSJES

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13