■1 Thatcher blijft onverzoenlijk ranse marine vuurt ip Spaanse vissers Mormonen slachtoffer Amerikaanse kernproeven Irak produceert zelf mosterdgas iS"SIJTHOFF PERS ;een compromis over britse bijdrage aan eg Aboe Nidal eist aanslag in Israël op Caper van Franse Boeing overmeesterd Russen vallen fel uit naar Nederland CgidócSouoant DONDERDAG 8 MAART 1984 PAGINA 9 'apoea's mogen weg AKARTA De vier Papoea's die in e Nederlandse ambassade in Jakarta jn gevlucht mogen wat Indonesië etreft vertrekken. Er rust geen en- ele beschuldiging meer op hen. Hun ertrek hangt nu af van de Néder- dse ambassade, zo zei een officiële ordvoerder. Minister van buiten- dse zaken Mochtar Kusumaatmad- zei tegenover het dagblad „Jakarta ost" dat er een persoonswisseling ad plaatsgevonden en dat de Papoe- s niet meer onder beschuldiging aan. Hij doelde daarmee op eerdere intijgingen dat een van de Papoea's eld zou hebben verduisterd. De ver achting is nu dat ze „binnen enkele igen stilletjes" zullen mogen ver- ekken. SS-bijeenkomst alsnog verboden BAD HARZBURG De autoriteiten in de Westduitse stad Bad Harzburg hebben alsnog een bijeenkomst verbo den van 800 leden van de voormalige Waffen-SS. Als reden is opgegeven, dat de bijeenkomst kan leiden tot te- gendemonstraties en onrust. Het ge meentehuis is de afgelopen dagen overstroomd met telefoontjes en brie ven van mensen, die protesteerden te gen de bijeenkomst. Voor een soortge lijke bijeenkomst in Oberaula, waarte gen in Nederland is geprotesteerd, is overigens wel toestemming verleend. In Oberaula, bij Frankfurt, gaat het om ex-leden van de divisie „Toten- kopf" van de Waffen-SS. Nederland geeft miljoen voor vluchtelingen Mozambique DEN HAAG Nederland heeft een miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de opvang van vluchtelingen uit Mo zambique in Zimbabwe. Dit heeft het ministerie van ontwikkelingssamen werking gisteren meegedeeld. Minister Schoo heeft besloten de helft van het bedrag beschikbaar te stellen aan het Rode Kruis voor de aankoop van voed sel, medicamenten en andere hulpgoe deren. De andere helft van de bijdrage zal op zo kort mogelijke termijn worden gebruikt voor concrete hulpactiviteiten. De vluchtelingen zo'n honderddui zend mensen zijn naar Zimbabwe getrokken in verband met de hongers nood in Mozambique. Volleerd De Australische peuter Prue Lipplegoes houdt er al de stijl van een volleerde kampioen in het water-skiën op na. Terwijl zij, zestien maanden oud, door het water gaat, vindt ze ook nog tijd om een slokje limonade te nemen. (ADVERTENTIE) VASTENACTIE omo;585q banknummer 7Q.7Q.7Q 147» 4-DAAGSE f TOURINGCAR/ BOOTREIS RIJN EN MOEZEL vertrek maandag 26 maart a.s. Goede wi|n behoeft geen krans. Onze Rijncruises met het prachtige m.s. Prinses Juliana leveren telkens weer enthou siaste reaktles op Daarom hebben we deze in het voorseizoen nog een keer tegen aantrekkelijke prijs en met een nieuw gevarieerd programma voor onze lezers georganiseerd. Het programma ziet er zó uit: MAANDAG 26 MAART per luxe touringcar van Den Haaq/Rotterdam naar KEULEN. Na Inscheping wordt tijdens de lunch meteen afgevaren naar KÖNIGSWINTER alwaar we aan het eind van de middag arriveren, 's Avonds kunt u deze mooie plaats zelf ontdekken of gezellig aan boord blijven. DINSDAG 27 MAART zult u varend kunnen genieten van het uitgebreide ontbijtbuffet. Langs de beroemde DRACHENFELS, REMAGEN en ANDERNACH arriveren we reeds om 2 uur in het fraaie KOBLENZ. Na de lunch stappen we in de gereedstaande luxe touringcars voor een schitterende tocht langs de schilderachtige MOEZEL en bezoeken het bekende stadje COCHEM. Terug aan boord wacht weer een smakelijk diner en een'feestelijke bingo-avond met leuke prijsjes. WOENSDAG 28 MAART varen we over het mooiste gedeelte van de Rijn naar RÜDESHEIM, alwaar we reeds om 3 uur aankomen. Vroeg genoeg om uitgebreid met dit fameuze Rijnstadje kennis te maken, 's Avonds organiseren we, om een geslaagde reis te vieren, aan boord een gezellige afscheidsavond met muziek. DONDERDAG 29 MAART kunt u de morgen nog geheel naar eigen inzicht besteden en datgene gaan bekijken waar u woensdaq niet aan toe bent qekomen. Want pas na de lunch wordt ontscheept en staan de luxe tourlnocars weer gereed om u naar Rotterdam/Den Haag terug te brengen. Uiteraard wordt ook deze reis weer besloten met een gezellig afscheidsdiner. Het M.S. PRINSES JULIANA heeft hutten welke allen zijn voorzien van vaste vloerbedekking, douche en toilet, alsmede een (220 V) stopcontact. De nieuwe naast elkaar staande bedden zijn overdag als zitbank te gebruiken. De grote panoramaruiten in elke hut verzekeren een prachtig uitzicht. In alle hutten zijn handdoeken aanwezig en het schip Is aangenaam centraal verwarmd. Het restaurant kan wedijveren met ieder restaurant aan de wal en vanuit de ruime lounge heeft u. dankzij de grote panoramaruiten, een fantastisch uitzicht. Aan boord wordt Nederlands gesproken en kan met Nederlands geld worden betaald. De prijs voor deze unieke touringcar/bootreis bedraagt slechts J 295ia per persoon. In de prijs zijn begrepen vervoer per luxe touringcar Den Haag/Rotterdam-Keulen en Rüdesheim-Rotterdam/Den Haag verblijf In een 2-persoonshut als omschreven volledige verzorging vana' de lunch op de eerste dag tot en met afscheidsdiner op de laatste dag 's morgens uitgebreid ontbijtbuffet aan boord 's morgens koffie en 's middags thee middagexcursie Moezel/Cochem per luxe touringcar gezellige afscheidsavond met muziek. Er zijn helaas geen 1-persoonshutten beschikbaar. Alleenreizenden dienen dus de hut met een ander te delen. Er zijn een drietal 4-persoonshutten beschikbaar. Gecombineerde reisverzekering 8.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverze kering 3 1/2% ven de reissorn 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vesti gingen Spuistraat 71, Den Haag op de hoek van het Spui. ARIJS Premier That- ler van Engeland heeft lorstellen van president itterrand van Frankrijk /er de Engelse bijdrage in de Europese Gemeen- hap van de hand gewe- n. Thatcher ging niet tkoord met een formule waarin wel de Engelse af dracht van de opbrengst van de BTW aan de EG zou worden geregeld, maar niet het totaal van de Engelse bijdrage aan de EG-kas. Zij leek ook niet bereid een tijdelijke oplossing te aanvaarden voor terugbetalingen aan Engeland uit de EG-kas gedurende een of twee jaar, aldus Franse functio narissen. Premier Thatcher maakte haar standpunt duidelijk tij dens het overleg dat zij maan dag in haar buitenverblijf in Chequers met Mitterrand voerde. Die vertrouwelijke be sprekingen gingen voorname lijk over de begrotingsproble men van de EG. Het geschil rond de Engelse bijdrage is het grootste obstakel voor over eenstemming over financiële hervormingen in de EG, waar mee de Europese top op 19 en 20 maart in Brussel wordt ge confronteerd. Thatcher wil niet akkoord gaan met extra financiële middelen van de EG zolang er geen volgens Engeland eerlijkere formu le is voor het berekenen van de bijdragen van de lidstaten. In een poging de crisis in de EG te bezweren is het Neder landse kabinet bereid de bij drage aan de EG te verhogen van maximaal één procent van de BTW-opbrengst naar maxi- maal ongeveer twee procent. Het ter beschikking" stellen van de extra gelden zou echter geleidelijk moeten gebeuren, aldus minister van den Broek. èvalling in klooster )LIET De ziekenzaal van n klooster voor rustende sters in de Amerikaanse aat Illinois, heeft op 28 fe- uari gediend als kraamka- er toen David en Christine eal als gevolg van sneeuw jacht voor de geboorte van hun zoon niet op tijd het zie kenhuis konden bereiken. Ri chard Chester Heal, een wolk van een baby, werd geboren kort nadat zijn ouders het klooster van de Zusters Fran ciscanessen van het Heilig Hart in Mokena op het platte land ten westen van Joliet hadden gehaald. De opwinding onder de ongeveer veertig be jaarde zusters was groot ge weest toen de aanstaande ou ders hadden aangebeld. „We hebben allemaal gebeden dat de dingen goed zouden gaan", vertelde zuster Josepha Zur- hoefer, de econome van het klooster. BUITENHEER DAMASCUS Een dissidente Palestijnse splintergroepering onder leiding van Aboe Nidal, die door de PLO ter dood is veroordeeld, heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de bomaanslag die gisteren werd op een autobus in de Is raëlische havenstad Ashdod. Bij de aanslag zijn drie mensen gedood en acht raakten er ge wond. Direct na de aanlsag ar resteerde de politie een groot aantal Arabische jongeren. In een verklaring liet de Aboe Nidal-groep weten, dat de aan slag in „bezet gebied" werdf gepleegd in een autrobus waar in soldaten zaten. De slachtof fers waren allen burgers. Aboe Nidal, die bekend staat als een cynische terrorist en door Sy rië wordt gesteund, heeft al vele aanslagen gepleegd op zo wel Israëliërs als gematigde PLO-functionarissen. WASHINGTON POST: Ie gekaapte Franse Boeing, die gisteren gedwongen werd naar het vliegveld van Genève te iegen. (Van onze correspondent Fred Hoogezand) ENEEVE De kaping van n Boeing 737 van de lucht- lartmaatschappij Air France gistermiddag op het vlieg- ild van Genève tot een goed ide gebracht. Alle passagiers jn ongedeerd vrijgekomen, idat de kaper door een poli tieman'was overmeesterd. De kaper was afkomstig uit Alge rije en wilde, zo zie hij, naar Libië vliegen. Op verzoek van de bemanning werd in Genève frisdrank in geslagen. Die werd binnenge bracht door leden van een spe ciale politie-eenheid, die als cateringmensen waren ver momd. Toen men de situatie aan boord in ogenschouw had genomen, behoefde er nog slechts gewacht te worden op een tweede verzoek om eten of drinken. De kaper, die zich op dat moment op de stoel achter de piloot in de cockpit bevond, werd daarbij over meesterd. Het enige wapen dat de kaper bij zich droeg, was een zakmes. ADRID/PARIJS Bij het vuren van waarschuwings- ,hoten heeft de Franse mari negen opvarenden geraakt i een Spaanse vissersboot raakt. Twee van de gewon- vissers verkeren volgens de laanse marine-radio in kri- ke toestand. Het incident ind plaats ter hoogte van La Rochelle, in het zuidwesten van Frankrijk. Het Franse ministerie van verkeer heeft verklaard dat de uit de Baskische haven Ondar- roa afkomstige treilers de Franse economische zone had den geschonden. Beide sche pen zouden de afgelopen maanden al meermalen be trapt zijn op illegaal vissen in dit zeegebied. De Spaanse mi nister van buitenlandse zaken, Moran, heeft verklaard dat het gebruik van .geweld moeilijk te rechtvaardigen is. Volgens hem „kunnen de beschietin gen zeer ernstige gevolgen hebben voor de betrekkingen tussen Spanje en Frankrijk", (ADVERTENTIE) WASHINGTON/BAGDAD Het mosterdgas dat Irak gebruikt in de oorlog tegen Iran wordt geproduceerd in het Zuidiraakse dorp Samawa. Het gas is op schapen beproefd in het woestijngebied, dat aan Saoedi-Arabië grenst. Dit meldt vandaag de Washington Post. De Amerikaanse krant beroept zich op informatie uit mili taire en diplomatieke kringen. Volgens de Post wordt het mosterdgas in houders vanuit heli kopters en vliegtuigen geworpen, die exploderen zodra ze de grond raken. Het gebruik van gaswapens door Irak werd on langs door Washington erkend. Een woordvoerder van het State Department zei dat Washington vorig jaar al op de hoogte was van het gebruik van chemische stoffen door Irak en daarover op hoog niveau contact heeft opgenomen met Bagdad. Ondertussen gaat de strijd om het deze week door Iran verover de Zuidiraakse eiland Majnoen door. In Turkije is gisteren be kend gemaakt, dat de Iraakse luchtmacht vorige week vrijdag een aanval heeft uitgevoerd op een konvooi van 15 olieschepen. Een Indiaas werd tot zinken gebracht. Irak heeft gisteren om een spoedbijeenkomst gevraagd van de Arabische Liga. Bagdad wil dat tijdens deze top de gevaren van het Iraanse offensief be sproken worden. Als gevolg van het grote aantal oorlogsslachtoffers is er in Iran een tekort aan lijkwades ontstaan. Een Turkse krant meldde gis teren dat een fabriek in Izmir goede zaken doet met Iran, omdat dit land grote hoeveelheden lijkwades in Turkije heeft besteld. ST GEORGE De officiële uitnodiging om te komen kijken naar bovengrondse kernproeven was afkomstig van de Amerikaanse Commissie voor Kernenergie. Letterlijk luidde de uitnodiging: „Kom kijken hoe ge schiedenis wordt gemaakt". Voor de vaderlandslievende mormonen van St. George, een klein, stoffig woestijnstadje in het zuidwesten van de Midden- amerikaanse staat Utah, leek het een hele eer. Zelfs schoolkin deren werden naar een hooggelegen punt aan de rand van het stadje gebracht om getuige te zijn van de wonderbaarlijke pad destoelwolken, die vanaf het 180 kilometer verderop gelegen proefterrein in hun richting dreven. Eén generatie en honderden doden, zieken, miskramen en dood geboren kinderen later voelen vele mormonen uit St. George zich door de regering verraden. In de periode van 1951 tot 1962 zijn in het gebied 87 bovengrondse kernproeven gehouden. Voor het stadje St. George betekende dat meer radio-actieve neerslag dan enige andere stad, inclusief Hiroshima en Nagasaki, ooit heeft moeten verduren. Volgens een rapport dat onlangs werd gepubliceerd in het Ame rikaans Medisch Tijdschrift en dat door drie onafhankelijke bronnen is geverifieerd, is het aantal kankergevallen in St George en omringende dorpen ongeveer tien maal zo hoog als bij mormomen in de rest van Utah. (Door hun sobere levenswij ze ligt het kankerpercentage bij mormomen 23 procent lager dan het Amerikaanse gemiddelde.) Maar ondanks dit rapport en vele andere bewijzen blijft de Amerikaanse regering elke verantwoordelijkheid voor de slachtoffers van de hand wijzen. Financiële compensatie of me dische hulp wordt zonder meer geweigerd. Om hierin verande ring te brengen hebben de inwoners van St. George enige tijd geleden een rechtszaak aangespannen tegen de Amerikaanse re gering namens de 1195 slachtoffers. De uitspraak wordt binnen kort verwacht. Doos van Pandora „De regering is gewoon bang dat een uitspraak in haar nadeel een soort doos van Pandora zal openen", zegt Macthur Wright, een advocaat uit St. George, die optreedt namens de slachtoffers. Hoewel Wright een mormoon is, twijfelt hij nu wel aan de eer lijkheid van de regering. „In de jaren vijftig waren wij zeer va derlandslievende mensen. De mormonen zijn erg gezagsgetrouw en naast de kerk is de regering voor hen de meest betrouwbare instelling op aarde. Het was aan deze instelling te danken dat de regering dit deel van de wereld voor haar kernproeven kon ge bruiken. De mensen geloofden gewoon dat de kernproeven geen kwaad konden, maar zij zijn bedrogen. Zelfs nu zijn er echter nog mensen die vinden dat we geen rechtszaak hadden moeten beginnen. Zij kunnen nog steeds niet geloven dat het de radio actieve neerslag is die de kankergevallen heeft veroorzaakt Zij kunnen het feit dat zij verraden zijn niet onder ogen zien". Naast zijn kantoor wijst mevrouw Irma Thomas naar de huizen die zij vanuit haar voordeur in Tabernacle Street kan zien. „Kijk, dat was het huis van de dokter en zijn vrouw. Bij een van de proeven liep zijn huis ernstige scheuren op. Hij kreeg een schadevergoeding van 100 dollar. Nu zijn ze beiden overleden aan kanker. Naast hem woonde de burgemeester en ook hij stierf aan kanker, net als zijn buren en de buren daarnaast Mijn schoonzuster is aan kanker overleden en de twee muziekleraren die daar woonden hebben twee kinderen verloren aan leukemie. Bij twee meisjes iets verderop is een borst afgezet". Mevrouw Thomas heeft een plattegrondje gemaakt van de buurt waar zij woont. Zestien blauwe kruisjes geven aan waar buren wonen met kanker. De vijftien rode sterretjes zijn voor degenen die eraan gestorven zijn. Uit een verzameling documenten vist mevrouw Thomas een aankondiging van de Amerikaanse Commissie voor Kernener gie, die op 11 januari 1951 in het plaatselijke krantje heeft ge staan. Onder de informatie dat de proeven niet van tevoren zul len worden aangekondigd, staat: „Het ministerie van volksge zondheid heeft vastgesteld dat er buiten het proefterrein geen schade valt te verwachten als gevolg van de kernproeven". Talloze incidenten Toch hebben zich talloze incidenten voorgedaan, waaruit blijkt dat de autoriteiten wel degelijk wisten dat er risico's waren ver bonden aan de kernproeven. Een voorbeeld: als de wind in de richting van Las Vegas of Californië stond, werden de testen af gelast. Maar als de wind in de richting van het kleine stadje SL George stond, dan gingen de proeven door. Ook is het een keer voorgekomen dat bij het veranderen van de wind alle auto's werden aangehouden en afgespoten. Deskundigen durfden het echter niet aan om plaatselijke groente en melkprodukten op ra dio-activiteit te onderzoeken uit angst paniek te zaaien onder de boeren. St. George, dat wordt gedomineerd door de witte, uit 1877 date rende mormonentempel die met zijn vier verdiepingen het hoogste gebouw van de stad is, heeft nu 21.000 inwoners en vijf golfterreinen waarmee het toeristen probeert aan te trekken. De meeste toeristen hebben geen idee van de geschiedenis van het stadje en weten zelfs niet dat in 1954 vlakbij een film is opgeno men. De sterren uit die film, John Wayne, Susan Hayward, Dick Powell, Agnes Moorehead en Pedro Armendariz, moesten op een gegeven moment een gevecht leveren met een zand storm. Zij en een aantal cameramensen zijn sindsdien overleden aan kanker. Dr. Carl Johnson, die het rapport in hef Amerikaanse Medisch Tijdschrift, heeft geschreven, is van mening dat er nog steeds straling vrijkomt in het gebied rond Utah. Op 15 februari bij voorbeeld stortte de grond van het eerste proefterrein in elkaar. Dertien wetenschappers werden daarbij gewond. Een officiële woordvoerder verklaarde in eerste instantie dat er geen radio activiteit was vrijgekomen, maar even later werd gezegd dat de radio-activiteit „van betekenis" was. Dr. Johnson reageerde hierop met de woorden: „Op grond van mijn studie ben ik bang dat ik beide verklaringen met grote scepsis moet behandelen". CHRISTOPHER REED The Guardian GENEVE Tijdens de jaarlijkse zitting van de commissie voor de mensenrechten van de Verenigde Naties in Genè ve is de Russische afgevaardigde Valerian Zorin fel uitge vallen naar Nederland. De Rus noemde als voorbeeld van de schending van men senrechten in Nederland de uitwijzing van zigeuners en Molukkers en de mishandeling van krakers. Ook ging hij in op de veldslag tussen politie en krakers vorige maand in Amsterdam. De Russische tirade kwam nadat de Neder landse ambassadeur Boddens-Hosang traditioneel kritiek had geleverd op de Russische houding inzake de mensen rechten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9