De Koning: in 1990 nog maar 32 uur werken Steeds meer huisdieren blijken ziek in Krimpen Ambtenaren: pensioen- beperkende maatregelen in één pakket Minister wil uitbreiding begrip „verkrachting" Verpleging teeds meer n handen nannen ïandjeklap vdA en DA over ïedianota oortgezet Koele reactie kamer op voorstel snellere formatie Christen-democraten willen een Europees televisie-programma Wachtweigeraar vraagt wraking twee rechters Ruim helft wegenbouwers werkloos Binnenland CeicUeOotyiani DONDERDAG 8 MAART 1984 PAGINA 7 Weidevogel zit in de nesten BIDDINGHUIZEN De weidevogel in Nederland gaat het al jarenlang niet voor |e wind, maar de laatste tijd dreigt hij icht in de nesten te raken. Dit zei gisteren jjco de Haan, stafmedewerker van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming ran Vogels, bij het uitroepen van 1984 tot iet Weidevogeljaar. Iet bestand van weidevogels loopt in Ne erland volgens De Haan sterk terug, ooral door de intensievere veeteelt. Veel esten worden vertrapt als in de broedpe- iode koeien in de wei worden gelaten. In en voorlichtingscampagne wil de vereni- g de boeren oproepen meer rekening houden met de weidevogels en des- oods voorzieningen te treffen om de roedsels te beschermen. Kabinet: Geen voorkeur voor Volvo Car DEN HAAG Het kabinet is niet bereid bij de aankoop van dienstauto's Volvo Car een voorkeursbehandeling te geven. Dit zou in strijd zijn met inter nationale regels. Wel is het aan deel van Volvo Car in door de overheid gekochte dienstauto's van nul procent over de jaren 1975-1979 gestegen naar 24 pro cent over de jaren 1980-1983. Sinds 1980 heeft de rijksover heid 4474 dienstauto's gekocht, waaronder 1045 Volvo's. Neder land heeft een meerderheidsbe lang in Volvo Car. Brandstichting in Turks café Mensen die het kennelijk niet op buitenlandse gast arbeiders begrepen heb ben, voeren in Almelo en omgeving al enkele jaren een brandcampagne tegen Turkse horeca-onderne- mers. Verschillende café's en restaurants werden door brandstichters in de as gelegd. Deze week was het weer raak. Ditmaal was het café \ran de Turk Meh- met Gene in Oldenzaal het doelwit. Tijdens het blus sen waren de benzinedam pen nog te ruiken. Proef met oesters in Oosterschelde DEN HAAG Op de Yerseke Bank in de Oosterschelde wor den volgende maand voor het eerst in jaren weer oesters uit gezet. Het gaat om een proef met 300.000 oesters om te kij ken of de oesterziekte Bana- mia Ostrea uit het water van de Oosterschelde is verdwe nen. In 1980 werd de ziekte geconstateerd. Als gevolg daarvan werd het verboden nieuwe oesters uit te zaaien. Proeven op kleine schaal van het Rijksinstituut voor Visse rij-onderzoek hebben de afge lopen maanden geen nieuwe ziektegevallen opgeleverd. Uitlevering ontvoerders Heineken uitgesteld PARIJS Een Parijse rechtbank heeft gisteren de beslissing over de uit levering van de 26-jarige C. van H. en de 25-jarige W. H. verschoven naar 21 maart. De twee mannen, die ervan wor-' den verdacht betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van de biermagnaat Heineken en diens chauffeur Doderer, zijn verleden week aangehouden in de Franse hoofdstad. Reden voor het uit stel van de beslissing is dat het officië le verzoek om uitlevering van Neder land en de Franse vertaling ervan nog niet beschikbaar zijn. Voor C. van H. was in Parijs de Maastrichter advocaat mr. Moszkowicz aanwezig. Hij ver klaarde dat de twee erg veel spijt heb ben van hun daad. TRECHT Het aantal lannen in de verpleging, van oudsher typisch ■ouwelijk beroep, is de atste jaren aanzienlijk legenomen. In vrij korte jd is het percentage man en tot 32 gestegen. Bo- indien nemen mannen tussen al de helft tot /eederde van de hogere incties in. Wilma van In- stafmedewerkster de belangenvereni- voor verpleegkundi- in en verzorgenden „Het eterschap", concludeert t in het blad van de ver liging. ien het slecht begon te gaan het bedrijfsleven was er nog n personeelstekort in de ge- ndheidszorg. Dat stimuleer de opmars van mannen in It verpleegkundig beroep. Je int het de mannen volgens an Ingen niet kwalijk nemen it ze kansen benutten. t vrouwen in de verpleging illen zelf actief moeten wor- in, bijvoorbeeld door zich be- hikbaar te stellen voor de idernemingsraad, aldus Van igen. Op het ogenblik be- aan de ondernemingsraden I rotendeels uit mannen, wat et moeilijker maakt om za- en die vooral voor vrouwen belang zijn te bespreken. lerste heidebrand an het jaar )ENDERLOO De Deel- se Was in het Nationale rk de Hoge Veluwe was gis- en het toneel van de eerste idebrand van dit jaar. Een bied van anderhalve kilo- ;ter lang en honderd meter ;ed vatte vlam, vermoede- doordat vonken oversloe- naar het buntgras bij het rbranden van takken. Dat itste moet dan in de schaft- van de bosarbeiders zijn beurd. De brandweerkorp- uit Otterlo, Hoenderloo en vliegbasis Deelen konden orkomen dat de brand over- eg naar een perceel dennen de onmiddellijke nabijheid. IN HAAG De medias- dalisten van de PvdA en A in de Tweede Kamer, sto en Van der Sanden, er nog niet in geslaagd overeenstemming te ver- jgen over het mediabeleid. discussie staat de wens het CDA tot instelling van derde televisienet. In ruil ir PvdA-steun aan die wens het CDA steun moeten ge- aan een motie van de IA, waarin wordt uitge- oken dat de omroepen moe- kunnen meedoen aan nnee-tv. beide mediaspecialisten iben gisteravond over hun prekingen verslag uitge- cht aan hun fracties en toe- nming gekregen om de on- liandelingen voort te zet- AMSTERDAM Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) vindt dat iedereen in 1986 een 36-urige werkweek moet hebben en in 1990 een werkweek van 32 uur. Het bedrijfsleven moet daarin een voortrekkers rol vervullen, waarna de overheid zal volgen. De Koning zei dit gisteren in Amsterdam tijdens een congres over arbeidstijd verkorting. Een vierdaagse werkweek hoeft niet per se voor iedereen van maandag tot en met don derdag te lopen. De vrijdag zou voor een deel van de werknemers een werkdag kunnen blijven terwijl ook de zaterdag weer in het werk schema zou kunnen worden opgenomen. Volgens De Koning zullen de CAO-onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in het komende najaar van be slissende betekenis worden voor de haalbaarheid van een 32-urige werkweek in 1986. „Dan zal de proef op de som genomen worden, of arbeids tijdverkorting een begaanbare weg is bij de bestrijding van de werkloosheid", aldus de minis ter. Hij zei overigens optimis tisch gestemd te zijn over de uitkomst van de onderhande lingen tussen de sociale part ners. Mocht het echter toch niet lukken, te komen tot ar beidstijdverkorting in ruil voor een deel van het loon, dan zal de overheid maatrege len moeten nemen, zo zei hij. GIFSCHANDAAL KRIJGT OPMERKELIJK STAARTJE: KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Het geknoei met chemische afvalstof fen bij het inmiddels fail liete EMK-bedrijf in Krimpen aan den IJssel heeft een kwalijk staartje gekregen. Terwijl ambte naren en juristen nog bek vechten over de vraag wie de miljoenenrekening voor het opruimen van het afval moet betalen, blijken steeds meer huis dieren in het ^plaatsje on der de rook van de Rijn mond gebukt te gaan on der een slechte gezond heid. „Na een periode van toene mende zenuwaandoeningen onder honden, krijg ik nu die ren op mijn praktijk die soms al op tweejarige leeftijd tumo ren blijken te hebben. Dat komt steeds vaker voor. En toch is het erg ongewoon, dat zulke jonge honden al kanker krijgen. Normaal gesproken kan een hongd op zijn vroegst pas na zijn zevende levensjaar kanker krijgen", zo meldt die renarts Van der Knoop uit Krimpen. Van der Knoop's praktijk ligt hemelsbreed op zes kilometer afstand van het voormalige EMK-terrein, waar de eerste tanks met afvalstoffen al opge ruimd zijn, maar waar de grond nog tot op twintig meter diepte ernstig vervuild is met een cocktail kwalijke resten van de chemische industrie. Het opruimen van deze viezig heid zal zo'n 6 miljoen gulden gaan kosten. EMK De dierenarts vermoedt dat het voormalige afvalverwer kingsbedrijf EMK veel met de slechte gezondheid van de huisdieren in zijn praktijkge- bied te maken heeft. Van der Knoop: „Noem het toeval of niet, maar ik kreeg enkele jaren nadat EMK zich in Krimpen had gevestigd steeds meer honden met zenu waandoeningen in mijn prak tijk. Dat is zo gebleven, totdat het EMK wegens wanpraktij- ken zijn poorten moest sluiten, dat was eind 1977. Daarna ging het al snel beter. Maar nu steken die kankergezwellen de kop op. En dat vind ik toch verontrustend". Volgens de dierenarts hebben ook zijn eigen gezondheid en die van zijn vrouw en kinde ren geleden in de bijna tien jaar dat het EMK in Krimpen actief was. Hij vertelt: „Wij vermoeden dat op het EMK- terrein in de weekeinden ille gaal chemisch afval verbrand werd. Bewijzen kunnen we dat natuurlijk niet, maar onze er varing van jaren spreekt boek delen. Zodra de ambtelijke controlediensten vrijdagmid dag om vijf uur sloten, begon het namelijk te stinken. En dan kregen wij vrij kort daar na last van .zenuwaandoenin gen. Ik kon daar op zaterdag middag zo veel last van heb ben, dat ik mijn werk prak tisch niet meer kon doen. 's Maandags was het vrijwel altijd weer beter". Uitlaatgassen De Krimpense honden zouden vooral door inademing van kwalijke stoffen ziek zijn ge worden, zo meent Van der Knoop. „Die gassen hoeven natuurlijk niet per se van het EMK-terrein afkomstig te zijn. Krimpen ligt in de rook van de Rijnmond en bij westen wind krijgen wij de uitstoot van dat industriegebied over ons heen. Ik heb al een lucht zuiveringsinstallatie in mijn huis aan moeten leggen om het wat leefbaar te houden. Je moet ook niet vergeten, dat honden gevoelig zijn voor uit laatgassen, omdat looddampen relatief laag boven de grond blijven hangen. Wij als twee voeters merken daar minder van, maar een laagbijdegrond- se hond ademt al die rommel zo in". Een direct verband tussen de EMK-affaire in Krimpen en de zieke honden is dus niet aan te tonen, zo resumeert Van der Knoop. Maar hij ziet in zijn zieke patiënten wel een verontrustend signaal. Natuur en Milieu De Stichting Natuur en Milieu bevestigt dat. Medewerker dr. Lucas Reijnders: „Krimpen is natuurlijk een vrij vieze uit hoek. Er zitten daar heel wat kankerverwekkende stoffen in de lucht. In de tijd dat het EMK nog actief was, was het helemaal bar. Overigens is het verband tussen luchtvervui ling en kanker moeilijk aan te tonen. Daarom hebben wij bij de overheid er op aangedron gen dit eens goed te onderzoe ken, maar helaas is dat tot nu toe niet gebeurd. De zieke honden in Krimpen tonen nog eens aan, dat met zo'n onder zoek haast moet worden ge maakt. Gifstoffen in het mi lieu openbaren zich nu een maal het eerst in planten en dieren. Later pas, komen de mensen aan de beurt. Het klinkt cynisch, maar dat is mi- schien wel een beetje ons ge luk". PAUL KOOPMAN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De rege ringspartijen CDA en VVD staan niet te juichen bij het idee, dat de Twee de Kamer voortaan drie weken na de verkiezingen een kabinetsformateur zou moeten aanwijzen, die tevens minister-president dient te worden. Ook D'66 en de kleine rechtse par tijen hebben bedenkingen tegen dit voorstel, dat de staatscommissie- Biesheuvel gisteren aan het kabinet heeft aange boden. Er bestaat veel twijfel over de praktische uitvoerbaarheid ervan. De commissie-Biesheuvel meent dat door uitvoering van het voorstel (waarin informa teurs worden afgeschaft) de kabinetsformaties aanzienlijk kunnen worden bekort. Ook zal daardoor de politieke dui delijkheid bij verkiezingen en formaties toenemen. De PvdA en de kleine "linkse Kamer fracties hebben geen bezwaar tegen het advies van de staats commissie. De PvdA vraagt zich echter wel af of een kabi netsformatie hierdoor daad werkelijk bekort zal kunnen worden. De fracties van CDA en PvdA staan in beginsel afwijzend te genover het idee van de staats commissie, een „correctief re ferendum" in te voeren. Dit houdt in, dat door middel van een volksstemming een oor deel kan worden gegeven over een wetsontwerp dat door het parlement is aangenomen. Parlement en kabinet zullen zich bij dit oordeel moeten neerleggen. De VVD stelt zich afwachtend op, omdat de com missie-Biesheuvel zich nog verder over het referendum- vraagstuk zal buigen. D'66 is enthousiast over de invoering van een correctief referen dum. De Democraten willen zelfs nog verder gaan. Zij vin den dat een beslissende volks stemming niet alleen over wetsontwerpen moet kunnen gaan, maar over alle vraag stukken in het politieke be leid, zowel voorafgaande aan de besluitvorming in het par lement als daarna. (Vervolg van de voorpagina) Rietkerk wilde gisteren ook tot besluiten komen op pensioengebied om eindelijk eens een dekking te vin den voor de 900 miljoen gulden die zijn ministerie al enkele jaren minder voor het overheidspersoneel aan het pensioenfonds afdraagt. Met name dacht hij hier aan het pas toelaten van de ambtenaren tot de pensi oenregeling op 25-jarige leeftijd. De bonden wilden echter niet zo maar een krent uit de bezuinigingspap pikken, doch alle beperkende maatregelen op pensi oengebied, reeds eerder aangedragen door een studie commissie, tezamen bezien. Ook hierover maakt de mi nister een notitie, waarin dan tevens zal worden aange geven op welke data de maatregelen zouden moeten ingaan. Voorts beloofde de minister in deze overlegvergadering om de bonden inzicht te zullen geven in zijn opvattingen over een nieuwe structuur van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds naar aanleiding van suggesties van de commissie-Polak voordat hij daarover op 13 juni met de Tweede Kamer spreekt. Rietkerk gaf de bonden geen enkele illusie, dat ook de ambtena ren enig voordeel zullen hebben van het feit dat er minder pen sioenpremie nodig is nu de salarissen op 1 januari zijn verlaagd. Dat voordeel van circa 720 miljoen gulden heeft hij al naar zich toe gehaald. Het laatste woord hierover lijkt nog niet gezegd. Zo als er ook nog intensief zal worden gesproken over de zojuist bekend geworden voornemens van minister Ruding van finan ciën om ook volgend jaar fors te korten op de ambtenarensala rissen. Rietkerk kon daarover gisteren nog niets zeggen. DEN HAAG Er moet zo snel mogelijk een Europees tv-programma zonder commerciële belangen komen. Dit is één van de programpunten van de christen-de mocraten in de Europese Gemeenschap voor de verkie zingen voor het Europees parlement op 14 juni. Over dat televisieprogramma gaat de Europese Volkspartij, het samenwerkingsverband van de christen-democratische partijen, binnenkort spreken met de NOS. „Nederland moet daarin een voortrekkersrol vervullen", zei CDA-partijvoorzitter Bukman gisteren bij de presentatie van het Europees verkiezingspro gramma. In dat programma legt de EVP verder sterke nadruk op herver deling van arbeid en maatregelen ter bestrijding van de jeugd werkloosheid. Over defensie-aangelegenheden en in het bijzon der het kernwapenvraagstuk rept het programma nauwelijks. „Het kernwapenoverleg moet niet op Europees niveau gevoerd worden maar binnen de nationale overheden", aldus Bukman. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) wil in het Wetboek van Strafrecht een beter on derscheid maken tussen de begrippen „aanran ding" en „verkrachting". Een aantal sexuele hande lingen die nu nog onder de term „aanranding" val len, zullen voortaan tot verkrachting worden ge rekend én zwaarder wor den bestraft dan tot nu toe. Voordat hij een wetswijzi ging van deze strekking bij de Tweede Kamer in dient, zal de minister nog advies aan de Emancipa- tieraad vragen. De be windsman heeft dit giste ren meegedeeld in een vergadering met de Ka mercommissie voor Justi tie. Onderwerp van overleg was het cellentekort in ons land en met name in de grote steden. Als gevolg van dit tekort werd 30 januari in Amsterdam een 28-jarige man, die van zes aan randingen werd verdacht, op vrije voeten gesteld. De minister weigerde gisteren de officier van justitie die de man van voorlopige hechtenis had ontslagen, alle verant woordelijkheid in de schoenen te schuiven. „In feite is de hele maatschappij verantwoor delijk voor de toeneming van de criminaliteit en het als ge volg daarvan ontstane tekort aan cellen", aldus Korthals Al tes. De overgrote meerderheid van de Kamercommissie toonde zich tevreden met het vorige week door de minister bekend gemaakte plan om het aantal cellen in Nederland binnen enkele jaren met 550 te ver meerderen. Dat gebeurt deels door het opknappen van oude Huizen van Bewaring en deels door nieuwbouw. De progressieve fracties dron gen er echter op aan, een bete re selectie te maken bij het op sluiten van verdachten. Min derjarigen, totaalweigeraars, vreemdelingen en drugsver slaafden die zich niet aan ern stige delicten hebben schuldig gemaakt, horen volgens de linkse oppositiepartijen niet in een cel thuis. Minister Kort hals Altes en staatssecretaris Korte-Van Hemel beaamden dit overigens niet. Op verzoek van vrijwel alle fracties beloofden zij snelle voortgang te zullen maken met het opleggen van alterna tieve straffen en het afdoen van bepaalde delicten door middel van boetes, zodat er minder mensen in hechtenis hoeven te worden genomen. RIEMELS Komt JUMBO AtóOi-UUT' MC OUUKT.2&. AOS OrtV NOG £6ÖM )UM80 IS... J - 7- UTRECHT De site-wachtweigeraar Peter Smeeman heeft via zijn raadsman gevraagd om wraking van twee rechters van het Hoog Militair Gerechtshof (HMG) in Den Haag. In een brief aan het gerechtshof stelt Smeeman dat beide rechters gezien uitla tingen die zij in het openbaar hebben gedaan, niet geacht kun nen worden onbevooroordeeld recht te spreken. Smeeman moet woensdag 14 maart voor het HMG terechtstaan wegens het weigeren van wachtdienst (de zogenaamde site- -wacht) bij militaire terreinen waar vermoedelijk kernwapens zijn opgeslagen. Dit heeft de soldatenvakbond VVDM gisteren bekendgemaakt. Luns bij koningin op afscheidsbezoek DEN HAAG De scheidende secretaris-generaal van de Navo Joseph Luns komt vol gende week dinsdag en woens dag naar Nederland om offi cieel afscheid te nemen. De 72-iarige Luns, die wordt opgevolgd door Lord Carring- ton, zal samen met zijn echtge note worden ontvangen door koningin Beatrix. Ook staat er een officiële ontvangst op het Catshuis op het programma. UTRECHT Van de 55.000 arbeiders in de grond-, water- en wegenbouw zijn er op het ogenblik ruim 28.000 werkloos. Dat is meer dan de helft. Dat heeft voorzitter P. Kunst vandaag gezegd op het jaarlijkse congres van de vereniging van aannemers (VAGWW) in deze sector van de bouw. De zeer hoge werkloosheid onder werknemers in deze sector is het gevolg van de snelle daling van overheidsopdrachten gedu rende de laatste jaren. Traditioneel zorgen rijk, provincie en ge meente voor ongeveer negentig procent van de hoeveelheid werk in deze tak van de nijverheid.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7