Ikdenkeven: niks zeggeneer staat een verkeerde prijs op. '84 Helen pensioenbreuk: Fondsen blijven vrij Tovota. sterk maar waar. Onenigheid in SER overbenoeming commissarissen JEUGDLOON NIET VERDER OMLAAG Commissie: autokeuring zou te veel worden ontdoken I DEN HAAG (ANP) - Minister De Ko ning van Sociale Zaken is geen voor stander van verdere verlaging van de minimumjeugdlonen. Tijdens een ge sprek met vertegenwoordigers van de politieke jongerenorganisaties JOVD, CDJA en Jonge Socialisten (JS) deel de de bewindsman gisteren in Den Haag mee dat na verlagingen in 1982 en 1983 de ondergrens van de mini mumjeugdlonen is bereikt. De libera le, christen-democratische en socialis tische jongeren kregen echter te ho ren dat dit een persoonlijke mening van de minister is en dat het kabinet over deze kwestie nog geen besluit heeft genomen. Vice-voorzitter Scholten van de JOVD zei de indruk te hebben dat de jongerenorganisaties de bewindsman ervan hebben weten te overtuigen dat verlaging van de minimumjeugdlonen geen effect op de werkgelegenheid heeft gehad. De woordvoerder van diens ministerie ontkende dit in een reactie. De minister heeft betoogd dat nooit te bewijzen valt dat lagere lonen meer banen opleveren, zo zei hij. Familieberichten Voor de belangstelling en het medeleven, door ons ontvangen na het zo onverwacht heengaan van mijn lieve man, onze onvergetelijke vader JOHANNES CORNELIS BÖCKER willen wij allen heel hartelijk danken. J. A. B. Böcker-Hogenboom Anita Koen Ingrid Richard AUTOVERHUUR EN TAXIBEDRIJF F. PRANGERS [BEGRAFENISSEN X CïnrtA/'" CREMATIES „JU bANGLOS DONDERDAG 8 MAART 1984 PAGINA 61 jr (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In de So ciaal-Economische Raad heerst grote verdeeldheid over de wijze, waarop commissarissen van grote naamloze en besloten ven nootschappen benoemd zouden moeten worden. Werkgevers, vakbeweging en onafhankelijke kroon- leden hebben ieder een eigen opvatting, zo blijkt uit het ontwerp-antwoord van de SER op een zes jaar oude adviesaanvrage van de regering. De werkgevers vinden het huidige systeem bevredigend: zittende commissarissen zorgen zelf dat vacatures in de raad van commissarissen 1 den opgevuld (coöptatie). De vakbeweging ziet meer in een systeem, waarbij de aandeel houders en de ondernemings raad ieder evenveel commissa- jn rissen benoemen en deze geko zenen vervolgens het resteren de deel van de raad van com- rc rnissarissen aanwijzen De kroonleden van de SER kiezen een tussenweg. Zij wil len, dat het tegenwoordige recht van aandeelhouders en ondernemingsraad om een aanbeveling voor benoeming te doen, wordt veranderd in een recht op bindende aanbe veling voor ieder een derde deel van de raad. De raad van commissarissen zou dus. be houdens in uitzonderlijke ge-, vallen, die aanbeveling bij be noeming moeten opvolgen. BINNENLAND EeidaeSotvtmit (Vervolg van de voorpagina) De periodieke keuring van personen auto's moet helemaal niet doorgaan, ook niet als die maar voor vijf jaar op proef zou worden ingevoerd, zo meent de „dereguleringscommissie". Vooral eigenaren van oudere auto's zullen proberen de keuring te ontlopen, waardoor zij niet effectief meer zal zijn. Bovendien zal de keuring de rijksoverheid te veel gaan kosten (vol gens de laatste raming 22 miljoen gul den). De Wet Voorzieningen Gezondheids zorg, waarin rijkstaken op het gebied van de volksgezondheid worden over gedragen aan de gemeenten, moet volgens de commissie-Geelhoed niet worden ingevoerd. De wet is veel te ingewikkeld en de financiële gevol gen van de wet zijn ondoorzichtig. De wet is bovendien op de „groei" ge maakt. Het is de vraag of zij, juist nu er steeds meer bezuinigd wordt op de gezondheidszorg, niet te bureaucra tisch is. Andere opvallende voorstellen van de commissie zijn: Alle regels inzake uitkeringen aan oorlogsslachtoffers moeten worden sa mengebracht in één wet. De recent door de Kamer aangenomen Wet uit kering burgeroorlogsslachtoffers (WUBO) moet daarop wachten. Het voorlopige ontwerp voor een Wet Beroepen Individuele Gezond heidszorg, waarin het tuchtrecht voor medische- en paramedische beroepen is vastgelegd zou alleen moeten gel den voor artsen, tandartsen, apothe kers en verloskundigen. Vrijwel allé nog bij de Kamer lig gende wetsontwerpen op het terrein van de Landbouw moeten worden in getrokken, bepleit de commissie. Zo moet de overheid geen wet invoeren waardoor men via bepaalde eisen het aantal kopers van landbouwgrond wil beperken teneinde de grondprijzen te drukken. Ook de Kampeerwet moet niet worden ingevoerd. De wet geeft te veel'onnodige regels, blokkeert ge meentelijk beleid en kost te veel. Een ontwerp Gezondheidswet voor Dieren moet samengevoegd worden met regels waardoor het welzijn van dieren gewaarborgd wordt. Een wet op de uitoefening van de diergenees kunde moet er ook niet komen, omdat het niet nodig is dat speciale eisen aan dierenartsen en aan hun praktijk en nadere opleiding worden gesteld. Een op stapel staande wet waarmee de vestiging van bedrijven in de land en tuinbouw aan banden gelegd moet worden, dient te worden ingetrokken. De uit 1980 daterende Arbeidsom standighedenwet (Arbo-wet) moet concreter worden en duidelijk worden afgebakend. Doel van de wet was het bevorderen van menswaardige arbeid. De extra ontslagbescherming die deze wet biedt werkt alleen maar verstar rend op de arbeidsmarkt en moet daarom nader worden bezien, vindt de commissie. Een aantal verplichtin gen die de werkgever krijgt opgelegd moet vervallen. Dat geldt onder meer voor een verplichte aansluiting bij een speciaal Arbo-dienst of Arbo-instituut en het aanstellen van mentoren ter begeleiding van jeugdige werknemers. Bovendien vindt de commissie dat veel voorschriften de werkgever nog al bevoogdend worden opgelegd. Het Wetsontwerp op het Vakbonds werk moet worden ingetrokken. Dat ontwerp verplicht elke ondernemer, faciliteiten te verschaffen voor het vakbondswerk in de onderneming. Volgens de commissie gaat het hier om private belangen die langs een private weg moeten worden geregeld. Alleen als dit niet via cao's zou luk ken kan een wettelijke regeling wor den overwogen. Privé-mening minister de Koning: donderdag 22 maart met de bijlage Informatie over de ad- n am ma am H verteermogelijkheden Iff en tarieven van de in «■BH BHHB jy*" NU Leiden, Leiderdorp en gf mU WBMI Oegstgeest huis-aan- huis verspreide bijlage wordt u graag verstrekt door Ab ter Meulen, bereikbaar onder num mer 071-122244 LEIDEN -Garage Vlasveld B.V. - Haarlemmerweg 49A. RIJNSBURG - Garage Dijksman B.V. - Oegstgeesterweg 17-23.TER AAR -Garagebedr. J J. van derGeest - Westkanaalweg 37 ZOETERWOUDE - Garage Heemskerk - Schenkelweg 109 Kijk voer hel telefoonnummer van uw Toyota-dealer in de Gouden Gids (rubriek "Auto-dealers") DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf (Sociale Zaken) voelt er, gesteund door CDA en VVD, niets voor om pensioenfondsen te verplichten aanspraken van ex-deelnemers te ver hogen via toeslagen. Het helen van de pensioen- breuk, die ontstaat als mensen van baan en van pensioenfonds verande ren, blijft dus nog steeds een zaak van vrijwillig heid. Het Tweede-Kamer lid Nypels (D'66) diende gisteren een motie in om de fondsen alsnog te ver plichten de bevroren rechten aan te passen. De fondsen boeken nu „over- rente". Ze gaan uit van een rente van drie procent. In de praktijk boeken zij veel meer rente op beleggingen. Die overrente wordt nu gebruikt voor verlaging van premies en voor toeslagen op de uitge keerde pensioenen. Weijers (CDA) wil dat pensioenfond sen die magere pensioenrege lingen kennen en de overrente gebruiken om de pensioenpre mies laag te houden, worden aangepakt. Toussaint (PvdA) vindt dat de rekenrente van drie procent moet worden ver hoogd, opdat de overrente wordt ingeperkt. Linschoten (VVD) wil meer groepen met schamele of niet bestaande pensioenregelingen in de overrente laten delen. Hij denkt eraan samenwonen den die geen nabestaandenre- geling kennen uit de overrente zo'n faciliteit toe te kennen. Ook voor mensen met een zeer kort arbeidsverleden zon der pensioenregeling moet iets worden gedaan, aldus Lin schoten. Voor mensen die van baan en fiensioenfonds veranderen zul- en de pensioenaanspraken niet langer mogen worden af gestemd op de totaal ingelegde premie maar op het aantal dienstjaren, in de praktijk meestal het „laatst verdiende loon", zo stelt De Graaf. De Kamer maakt zich nog steeds zorgen over de pensioenvoor zieningen. De invoering van de pensioenplicht laat wellicht nog tien jaar op zich wachten, terwijl er steeds meer werklo zen bijkomen zonder aanvul lende pensioenvoorziening op een aow dat in de toekomst onder zware druk zal komen te staan. Ingrijpende operatie Stormie Jones, het Amerikaanse meisje dat drie en een halve week geleden een hart- en lever transplantatie onderging in een ziekenhuis in Pittsburg, Pennsylvanië, zit er wat apathisch bij op een pers conferentie. Haar moeder gaf nadere bijzonder heden over de ingrijpende operatie, die goed is verlopen. Al een tijdje ben ik aan een nieuwe auto toe, dus ga je zo hier en daar eens rondkijken. Stap ik onder andere een Toyota showroom binnen. Goed, ik kijk wat rond. Dat ziet er alle maal perfekt uit. Opeens valt mijn oog op een royaal uit ziende auto. Ik eens even kijken. Zuinige 1.3 motor, voorwielaandrijving, onafhankelijke wielophanging rondom,dik in orde dus. Ik kijk nog eens verder. Ruim, zeer ruim van binnen, achterbank kan naar beneden, luxe vloerbedekking, stoffen bekleding, tot aan de bumper doorlopende derde deur, helemaal niet gek dus. Ik denk,daar moet ik meer van weten. Zie ik dat die auto vol met luxe accessoires zit: wis ser op de achterruit, elektrische sproeier, van die beschermende strippen opzij, je kent dat wel, met quartzklok, met uitneembare hoedenplank, met van binnenuit verstelbare buitenspiegel. Ik loop er nog eens omheen, zie ik die fraaie wielplaten,schokabsorberende kunststof bum pers etc., dus al met al een zeer luxe wagen. Ben ik toch benieuwd wat dat allemaal gaat kosten. Dat zal toch al gauw een dikke achttien mille zijn. Ik kijk naar de prijs. ..en ik denk serieus even: niks zeggen, er staat een verkeerde prijs op! Zal ik je wat vertellen: het was de goeie prijs: f 16.995,-. En ik krijg ook nog 2 jaar garantie met een maximum van 100.000 km.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6