jacht werd een nachtmerrie Wasbeeklaan yordt niet easfalteerd ROLSTOELACTIE VOOR BEHOUD NOORDWUKS KINDERZIEKENHUIS EDEN CeidócSomcwit "/ARMONDSE WERF ZOU SCHEVENINGER BEDROGEN HEBBEN iommissie welzijnsplanning functioneert niet goed Pater De Jong 25 jaar priester Sociaal rechercheur in Oegstgeest Koninklijk zilver voor J. Duiven voorde DONDERDAG 8 MAART 1984 PAGINA 5 herval op izinestation .'HEN AAN DEN RIJN Bij een japende overval op een benzinesta- aan de Europasingel is gisteravond gulden buitgemaakt. ^pompbediende sloot gisteravond om njen uur het kantoor van het benzi- ©tation en liep met een geldtas onder dj arm naar zijn auto, die achter het mwtje stond geparkeerd. Op dat lent sprongen twee mannen te- schijn en werd de pompbediende op een pistool lijkend voorwerp te- i de slaap gedrukt. De bediende rok zo, dat hij op de grond viel. De rvallers, die nivakmutsen droegen, epen de tas en gingen er lopend van- Greep in kassa na wisseltruc VOORSCHOTEN Een man en een vrouw, allebei sprekend in de Franse taal, hebben gis termiddag na een soort wisseltruc bij een pomp station aan de Veurseweg in Voorschoten 750 gulden buitgemaakt. De man en de vrouw kwa men rond half vijf het kantoortje van het pompstation binnen. Een van beiden vroeg een blik olie, betaalde met een biljet van honderd gulden en vroeg bij het wisselgeld om een biljet van vijftig gulden. De pompbediende pakte dat waarna het uit zijn handen werd gegrist en er een soort touwtrekken om het biljet ontstond. Ondertussen deed de tweede persoon een greep in de kassa, waarop het tweetal er te voet van door ging. Overigens brengt de politie deze zaak in verband met een soortgelijk voorval eerder deze week in een winkel in Voorscho ten. Exibithionist aangehouden KATWIJK Een 27-jarige inwoner van Kat wijk heeft na uitvoerig verhoor toegegeven zes maal vrouwelijke plaatsgenoten oneerbare voorstellen te hebben gedaan of aan hen zijn geslachtsdelen te hebben getoond. De exibithio nist is eind vorige maand aangehouden na een achtervolging door een wijkagent. De man werd aangehouden na twee aangiftes. Een Katwijkse meldde in februari dat zij was benaderd door een man met oneerbare voor stellen en even later meldden de ouders van een 10-jarig meisje dat een man in het Ridder park haar zijn geslachtsdelen had getoond. De man heeft dat na verhoor toegegeven. Verder gaf hij toe dit jaar nog een keer en vorig jaar drie keer vrouwen of meisjes te hebben bena derd. Een van die keren zou hij een meisje on zedelijk hebben betast. Van de meeste gevallen is echter geen aangifte bij de politie gedaan. Blaffende honden in beslag genomen ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft gisteren in een flat aan de Venusstraat twee herders in beslag genomen en naar een asiel overgebracht. De voortdu rende overlast van de blaffende honden was de aanlei ding voor deze actie. Omwonenden klaagden regelmatig over het langdurig blaffen en janken van de honden en de politie waar schuwde de eigenaar van de honden een groot aantal maal. De man zou zijn honden regelmatig lange tijd al leen laten, ook 's avonds en 's nachts. Deze week werd tot actie besloten, nadat er weer drie klachten waren binnengekomen. Wat de politie betreft, zouden de hon den door de rechter verbeurd verklaard moeten wor den. Volgens een woordvoerder van de politie had de bewoner van de flat vijf honden in huis. Behalve de twee herders waren er ook drie pups. Omdat die minder herrie maakten, werden zij niet in beslag genomen. T HAAG/WARMOND èlMijn cliënt heeft al zo op zijn jacht moeten °fhten, dat hij er niet js meer mee zou kun- varen. Na een hartin- t en een dubbele her- hij het schip in elk Al niet meer alleen njnen hanteren en lijkt %oop de beste oplos- ■jt. De toestanden rond ^schip hebben hem erg het is een nachtmerrie voor geworden". Aldus de ^Dcaat van een 68-jarige •oner van Schevenin- gisteren, bij de behan- pg van een kort ge- i voor de Haagse >tbank dat door de Scheveninger was aange spannen tegen een War- mondse jachtwerf, die hem een kapitaal jacht verkocht waarop beslag was gelegd door Mavic Fi nancieringen BV, een dochter van de Neder landse Kredietbank. De advocaat verweet de direc teur en commissarissen van de werf bedrog te hebben ge pleegd. „Er is hier sprake van een onrechtmatige daad. Daar komt bij dat de BV waarin het bedrijf is ondergebracht een lege BV blijkt te zijn, zodat er geen mogelijkheden tot ver haal zijn. En dat terwijl de ei genaren zelf zeer vermogend zijn", aldus mr. G.J. Rijken namens de eisende partij. De Scheveninger kocht het jacht van het nieuwe type Bonapar te in 1979. Aangezien het een demonstratieboot was, die on der meer op de pleziervaartui gententoonstelling HISWA heeft gelegen, kon hij het jacht relatief goedkoop krijgen, voor 250.000 gulden, terwijl hij voor zijn vorige boot nog 150.000 gulden terugkreeg. Vanaf dat moment begonnen echter de problemen. Het jacht bleek een paar jaar eerder ver kocht te zijn aan andere parti culier, die het schip had laten financieren door Mavic. Aan gezien deze van de koop afzag wegens problemen met de ver koop van de eigen boot legde het financieringsbedrijf beslag. Ook de Warmondse werf leg de beslag, met als gevolg dat de Amsterdamse rechtbank uit moest gaan maken wie nu ei genlijk de eigenaar van de Bo naparte is. Binnen niet al te lange termijn wordt over deze slepende kwestie een uit spraak verwacht. Mavic bleek indertijd bereid om de proce dure te beëindigen als er een bankgarantie van 175.000 gul den werd verstrekt. Om te kunnen blijven varen ver strekte de Scheveninger, die het schip inmiddels al betaald had, voorlopig de bankgaran tie. De Warmondse werf is tot nu toe niet bereid gebleken om deze bankgarantie over te ne men. „Met als gevolg dat mijn client letterlijk en figuurlijk voor een enorm bedrag in het schip zit", stelde mr. Rijken gisteren. „Hij zit vast aan een bankgarantie van 175.000 gul den en hij is formeel geen ei genaar van zijn schip, en kan dus niet verkopen. En dat ter wijl hij plannen heeft om van Scheveningen naar een rusti ger oord te verhuizen in ver band met zijn gezondheidstoe stand. Dat wordt hem zo on mogelijk gemaakt". Mr. Rijken verzocht mr. Portheine, de president van de rechtbank daarom de schuldenlast van de Bonaparte naar de jachtwerf over te plaatsen. Waterloo Volgens de advocaat van de Warmondse jachtwerf is het bedrijf echter niet in staat om garant te gaan staan voor 175.000 gulden. Het verlies bij deze firma bedraagt momen teel meer dan een miljoen gul den. De Bonaparte moest in serie gebouwd gaan worden, maar het nieuwe type vond spoedig zijn Waterloo; het bleef bij dat ene schip, waarop nu door zovelen aanspraak wordt gemaakt. „Ik betwijfel of er sprake is van een on rechtmatige daad", aldus de advocaat van de jachtwerf. „Op het moment dat het schip werd verkocht, wisten direc teur en commissarissen niet dat er beslag gelegd zou wor den; zij wisten niet beter dan dat de eerste belangstellende van de koop had afgezien. De eiser loopt mijns insziens ook vooruit op de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank. Als deze het schip toewijst aan de werf is er niets aan de hand en ik heb daar goede hoop op". Mr. Rijken wees er nog op dat in geval de rechtbank de Bo naparte aan Mavic toewijst, zijn cliënt wordt opgezadeld met een schuld van 175.000 gulden. De rechtbank doet over een week uitspraak. kRMOND De Was- sklaan, het landelijke uitje tussen Warmond tfassenheim, wordt niet De leden J de commissies finan- J en openbare werken een gisteravond niet loord met dit voorstel i B W. Men voelde [r voor het behoud van landelijke karakter de met klinkers ge beide Wasbeeklaan. bestaande klinkerbestrating of asfaltering. Aanvankelijk leek het voorstel van B W om tot asfaltering van het laantje over te gaan veel {voorname lijk financiële) voordelen te hebben. Verschillende com missieleden zetten echter vraagtekens bij de cijfers in het voorstel. Vooral het gege ven dat er geen renté werd be rekend over het te investeren extra bedrag 'voor de asfalte ring trok de berekening scheel naar de mening van de com missieleden. Het landelijke karakter van de Wasbeeklaan mag niet worden aangetast. liende gekozen te worden in het behouden van de Zonder financiële voordeler zouden alle commissieleder zonder meer voor het behouc van het landelijke karaktei van de laan met klinkerbe strating kiezen. Het snelheid- bevorderende effect van asfali vonden de commissieleder niet passen bij de zeer geringt breedte van de weg. De Was beeklaan is slechts 20 centime ter breder dan het nieuwt aanvullende bermbeplanting fietspad tussen Warmond en zorgen voor een visuele ver- Leiden zodat voor iedereen smalling van de weg. duidelijk was dat de snelheid van het verkeer zoveel moge- De heer Van Kuijen drong er lijk afgeremd diende te wor- bij de voorzitter van Schagen den. Drempels vonden de met klem op aan toch nog eens commissieleden, met uitzonde- naar mogelijkheden te zoeken ring van dhr. Vreeken, echter om het doorgaande verkeer te niet aan te bevelen. Wel kan verminderen. JSTGEEST In de imissie welzijnsplan- -» vertegenwoordigen een aantal insti- ïs op het gebied van ^al cultureel werk en sector zorg. Toen de 'jmissie vorig jaar bij kwam om te spreken r de verdeling van de lidiegelden bleek, dat l het niet met elkaar eens kon worden en dit aan het gemeentebestuur over wilde laten. Daarmee ontkrachtte de commissie zichzelf en rees de vraag of het bestaan ervan nog wel zin had. Intussen is in Oegstgeest een nota verschenen inzake het functioneren van de commis sie welzijnsplanning. Wethou der Blom-de Koek van Leeu wen (onderwijs en welzijn) wees er gisteravond, tijdens de bijeenkomst van de commissie welzijn en onderwijs, op dat de nota slechts een aanloop tot verdere gedachtenwisseling betekende. Sommigen leden van de commissie bleken moeilijkheden te hebben met het doorgronden van de in houd van de nota. Intussen staat de gemeente voor de sub sidies aan de betrokken instel lingen te onderwerpen aan een afwegingscriterium. Daar na zal aan de commissieleden de verdeling van de gelden worden voorgelegd waarna er sprake is van enige vorm van inspraak. De radicaal van Eisen pleitte voor het maken van een basis pakket van sociaal-culturele wensen. Daaruit zou dan een prioriteitenlijst samengesteld moeten worden. De belang hebbende instelingen en vere nigingen zouden daartoe een aktiviteitenoverzicht ter be schikking moeten kunnen stellen. „Ik zie de commissie meer als een platform voor welzijnswerk, die zich niet be zig moet houden met de finan ciële invulling. Mensen in de commissie moeten inhoudelijk praten en de raad advies ge ven. Dan kan deze een politiek besluit nemen", aldus Van Ei sen. Er komt over de gang van zaken nog een inhoudelijke discussie, deelde de wethouder mevrouw Blom-de Koek van Leeuwen mee. HAZERSWOUDE De pas toor van de parochie van de H.H. Engelbewaarders in Ha- zerswoude-dorp, pater G.H.A. de Jong (OFM), herdenkt zijn vijfentwintigjarig priesterfeest tijdens een aantal diensten in het komende weekeinde. Dat geschiedt vrijdag tijdens de weeksluiting met de bejaarden in Driehof en zaterdagavond gedurende de gezinsviering en zondagmorgen in de plechtige viering van de H. Eucharistie in de parochiekerk. Na deze dienst, die om 11.30 uur aan vangt, is er van 13.00 tot 15.30 uur een receptie in het Mi- chelshuis. Pastoor De Jong, die op 2 de cember 1930 in Leeuwarden werd geboren, werd op 8 maart 1959 in Weert priester gewijd. Deze priester van de orde der Franciscanen was daarna met de pastorale zorg in onder meer Maastricht, Drachten, Balgoy, Rotterdam en Gorinchem belast, voordat hij acht jaar geleden tot pas toor te Hazerswoude-dorp werd benoemd. Het moet de jubilaris goed hebben gedaan, dat vlak voor zijn zilveren priesterfeest het parochiecentrum in het dorp is geopend. Een gedeelte van de pastorie, die de afgelopen maanden werd opgeknapt, werd ingericht als centrum waar activiteiten die louter met het parochiewerk van doen hebben, worden ont plooid. Het parochiecentrum, dat P. Olierook als beheerder heeft, heeft twee vergader ruimten, een keuken, een ka mer voor het bestuur, een spreekkamer voor de pastoor en een ruimte, waar de kin dercrèche kan worden onder gebracht. In een vitrine zijn een aantal bezittingen van de parochie uitgestald. OEGSTGEEST Oegstgeest gaat, net als de gemeente Wasse naar, een „sociaal rechercheur" aanstellen. Deze zal optreden als het vermoeden bestaat dat er misbruik gemaakt wordt van soci ale wetten. De commissie onderwijs en welzijnszorg ging gister avond schoorvoetend akkoord met dit voorstel van het college. „Als er iemand een mooiere omschrijving voor die functie weet, houd ik mij aanbevolen" stelde de wethouder Mevrouw Th. Blom-de Koek van Leeuwen de commissieleden voor. Daarmee gaf ze te kennen niet zo gelukkig te zijn met het woord „recer- cheur". Men is beslist niet van plan een soort heksenjacht te ont ketenen. „Er is veel geld gemoeid met de uitkeringen als gevolg van de sociale wetten. Het gaat daarbij om gemeenschapsgelden en daarom moet er controle mogelijk zijn om een goede gang van zaken te waarborgen", aldus de wethouder. Mevrouw Bosman (PvdA) vreesde dat door deze maatregel de kleine man weer ge pakt zou worden: „Mensen die knoeien met hun belastingpapie ren heb je er niet mee". Zowel Mevrouw De Vroomen (CDA) als mevrouw Hajonides (VVD) zagen in de aanstelling van een dergelijke „controleur" toch ook wel positieve punten. De sociale controle onderling zal minder \vorden en sommigen zullen zich beter beschermd we ten. De radicaal Van Eisen had geen goed woord over voor een „sociaal rechercheur". Hij bepleitte een uitbreiding van het aan tal uren voor „bijstandsmaatschappelijk werk". Maar dat zit er, zo bleek uit de discussie, niet in. De aan te stellen functionaris (10 uur per week) zal echter dan pas ingeschakeld worden als men vrijwel zeker is dat er frauduleus gehandeld wordt. Eerder niet. De commissieleden gingen, zij het niet van harte, met het voorstel mee, behalve de PPR. Uiteindelijk wordt er op velerlei wijze aan preventie gedaan. „Ook door de politie", liet de wet houder de heer Van Eisen weten. Burgemeester Winkel (r.) reikt de onderscheiding uit. NOORDWIJKERHOUT De eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau is gisteravond de heer J.A.L.J. Dui venvoorde uit Noordwijkerhout als een late carnavalsverras sing ten deel gevallen. De heer Duivenvoorde is per 1 januari van dit jaar met VUT gegaan nadat hij 33 jaar in dienst is geweest bij de gemeente Noordwijkerhout en ook 30 jaar lid was van de vrijwillige brandweer. Ook voor het verenigingsleven, speciaal voor de carnavalsvereniging De Kaninefaten, was hij heel actief. Hij was het die elk jaar „het konijn" maakte, dat ten teken van de afsluiting van het carnavalsfeest op De Brink werd ver brand. De heer Duivenvoorde ontving gisteravond in het gemeente huis de koninklijke onderscheiding van burgemeester Win kel. Deze roemde de onderscheidene zeer uitvoerig. De heer Duivendoorde is, zo bleek uit de toespraak, zeer actief ge weest op het gebied van de gladheidsbestrijding, de organisa tie van de jaarlijkse kerstbomenverbranding, de organisatie van de jaarlijke kindermiddag van de brandweer, het goed laten verlopen en schoonmaken van de weekmarkt, het ver zorgen van de feestverlichting van de winkeliers tijdens de kermis, kerstmis en carnaval en ook trok hij er bij nacht en ontij op uit als er een lichtmast in de gemeentre was omgere den die af te sluiten van de electriciteit, zodat er geen kort sluiting kon ontstaan. 16-daagse busreis New U- WashingtonSavannah- %eyworld-Miami. ïpersoon vanqf OJ1A J Hs3679,Ls Egypte. 12-daagse speciale reis. 29 april. lncl. 1 week cruise op de Nijt. Per persoon vanqf 43 9 3 BOEK BU DE ANWB. OT VOORKOMT VERRASSINGEN. 23-daagse busreis Los \eles-A rizona-Grand Canyon- Vegas-San Francisco-Disney- (1. Per persoon /j/TCA a/Hs 4898.-Ls HOJU." Thailand. 17-daasse reis B angkok-R iver K wai- "Golden Triangle"-Pattaya. Per persoon vanqf 43 5 0 onesië. 19-daagse reis %apore-Sumatra-Java-Bali. persoon vanqf 413 5 Taiwan-Honskons-Thaïlarid. 18-daagse reis door drie mysterieuze landen. Per persoon vanqf 5430»"* onesië. 29-daagsereisJava- awesi-BaliSumatra- %apore. persoon vanaf 5620»"" USA en Canada. Voordelige chartervluchten. New York Ls 1100.- Hs 1280-, Los Angeles Ls 1530.- Hs 1730.-, Chicago Ls 1230.- Hs 1480.-, Boston 1190.-, Washington 1380.-, Toronto Ls 1109, Hs 1368,. Calgary Ls 1649, Hs 1799.-, Vancouver Ls 1689, Hs 1839, Spec. 65+ en kinder tarieven. Ook vele lijndienst- vluchten tegen speciale tarieven. [leisië. 18 dagen. Speciale reis. irek 15 maart. Kuala Lumpur- hccaSerawak-T. Negara 'Pork. JfjOC persoon vanqf T"vOJ ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. UW VAKANTIE IS BELANGRUK GENOEG!^ KM TE BOEKEN BU HET REISBUREAU VAN DE ANWB HoogseizoenLs Laagseizoen). Alle prijzen gelden vanqf Amsterdam. Doel: 1,5 miljoen gulden NOORDWIJK De Noord wijkse rolstoeler Peter Werner gaat door Amerika rijden ten bate van de met opheffing be dreigde Buitenkliniek in Noordwijk van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Werner, die al eer der de aandacht trok door onder meer van Barcelona naar huis te rollen, zal ge sponsord door de Verenig de Staten van Amerika rijden. Hij hoopt daar 15.000 kilometer af te leg gen voor een dubbeltje per meter. Als dat zou sla gen, levert de actie 1,5 miljoen gulden op. Enkele doelen van zijn tocht zijn een bezoek aan de Ameri kaanse president Reagan, het meedoen aan een ma rathon en het Olympisch Stadion in Los Angelos. Werner start zijn rit in Frankfurt in Duitsland, maar gaat ook op 22 maart nog „officieel" van start in Noordwijk. Werner is op initiatief van de oudergroep van (ex-)patiëntjes in actie gekomen na de alar merende berichten in oktober van vorig jaar dat de Noord- wijkse Buitenkliniek, officieel kinderziekenhuis „De Linden- hof" geheten, moet worden opgeheven. De opheffing werd bekend gemaakt als mogelijk onderdeel van de operatie om de door het rijk opgelegde be zuinigingen bij het Acade misch Ziekenhuis Leiden en de medische faculteit van de Leidse universiteit door te voeren. De ouders besloten voor zichzelf dat de kliniek, waarin langdurig zieke kinde ren verpleegd en geobserveerd worden, niet mocht worden opgeheven. Zij traden via een televisie-uitzending in januari in de openbaarheid mét hun plannen de kliniek hoe dan ook in stand te houden. Na een eerste oproep hebben 400 ouderparen zich aange meld als sympathisanten van de actie. Veel emotionele reac ties zaten daarbij, maar ook praktische. Er werd een ge sprek aangevraagd met de di rectie van het AZL en daaruit bleek dat volgens een grove schatting met ruim een mil joen gulden per jaar de Buiten kliniek behouden zal kunnen blijven. Voor de ouders was dat reden om actie te gaan voeren. Zij hechten erg aan het feit, dat hun langdurig of chronisch zieke kinderen in een huiselijke omgeving geob serveerd en verzorgd worden. Vooral dat observeren is be langrijk om behandeling met medicijnen en therapie vast te stellen, maar ook de omgeving met de tuin, bomen en zand bak en de nabijheid van het strand worden door de ouders als erg belangrijk aangemerkt. Al die voordelen voor de kin- Peter Werner. deren, die toch al vaak en erg lang in het ziekenhuis opgeno men worden, zouden wegval len als de kinderkliniek wordt ondergebracht in een van de gebouwen op het terrein van het AZL in Leiden. Als extra argument voor het behoud van de kinderkliniek voeren de ouders aan dat er sinds vijf jaar weer een wacht lijst voor patiëntjes voor de kliniek is. Het 18 jaar oude on derkomen aan het Linden- plein in het hartje van Noord- wijk-Binnen biedt plaats aan dertig patiëntjes, die in hun ei gen kleren door niet geünifor meerde kinderverzorgsters verzorgd worden. Abri's in Haaswijk OEGSTGEEST De gemeen te heeft gevolg gegeven aan een verzoek van Haaswijkbe woners voor de plaatsing van abri's bij de bushalten bij de Groene Kerk. Gisteren zijn de wachthuisjes geplaatst, bij de haltes van de lijnen 42 en 60. Met ingang van een uitgebrei de lijnvoering van lijn 30 van de NZH, die in Oegstgeest lijn 46 zal vervangen, komen er in Haaswijk drie bushaltes. De Gaay Fortman naar Noordwijk NOORDWIJK In het teken van de naderende Europese verkiezingen brengt Bas de Gaay Fortman (PPR) woens dag 4 april een bezoek aan Noordwijk. Hij zal spreken tij dens een openbare bijeen komst die wordt gehouden door de plaatselijke afdelingen' van PPR en PSP. Aan de orde zal komen of er een gezamenlijke Groene Lijst komt van kleine milieuvrien delijke partijen. Over deze vraag zal ook Pierre Puts van de PSP spreken. Ander onder werpen die op deze avond aan de orde komen zijn het Euro pese milieubeleid en de rol van Nederland in de Europese Gemeenschap. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw De Vinkenhof bij de kerk aan de Vinkenlaan in Noordwijk.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5