,We willen van lie kamerbrede aalslag af' Zuidhollandse archieven in boekwerk samengebracht :iden Opnieuw ketting botsing op A4 RONTRUSTE LEIDEN AARS OP ]E BRES VOOR BETERE RENOVATIE e jaarden in eigen omgeving handhaven ROTE VERSCHILLEN IN AFBREKEN MEDICIJNEN CeidóaOowumt DONDERDAG 8 MAART 1984 PAGINA 3 Idio 'Rijnstad' de fcht geliaald llDEN De politie fcft gisteren in sa- awerking met de |iocontroledienst de gale radiozender dio Rijnstad" uit de ht gehaald. Rijnstad uit vanuit een .ran een flat- ouw aan de Kie- fidiefhorst. De ra- jzender werd be- door een 24-jari- eidenaar. Zijn in- atie ter waarde 2500 gulden werd slag genomen. Boos vanwege stroomstoring Treinreiziger weigert kaartje te laten zien LEIDEN Een treinreiziger uit Lelystad -weigerde gisteravond zijn biljet aan een hoofdconductriee te tonen. De man was zo verbolgen over het half uur vertraging die de trein door een stroomstoring had opgelopen dat hij de conductrice, die zijn plaatskaartje wilde controleren, toebeet „over een half uur nog maar eens terug te komen". De conductrice pikte dit niet en verzocht, eenmaal aangekomen in Leiden, de politie de man uit de trein te halen. De Leidse politieagenten hebben de conductri ce gewezen op het bestaan van de spoorwegpolitie en de zaak verder gelaten zoals die was. Bij de Nederlandse Spoorwegen is gisteravond een groot aantal treinen uitgevallen als gevolg van een stroomstoring op het Haagse industrieterrein „Binckhorst". Dit leidde tot ernstige vertragingen op de lijn Amsterdam-Haarlem-Den Haag-Rotter- dam-Dorcïrecht, de Zoetermeerlijn en de Hofpleinlijn. De inter city Rotterdam-Haarlem werd omgeleid via Gouda. De storing, die 13 transformatorhuisjes lamlegde, duurde anderhalf uur. Op de A4 heeft zich gisterochtend een kettingsbotsing voorgedaan waarbij vijf auto's betrokken waren. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het spoorweg viaduct in de richting Amsterdam. De botsing ontstond toen een 62-jarige man uit Den Briel plotseling moest remmen voor een file die als gevolg van de werkzaamheden bij Leiderdorp waar geluidschermen langs de weg ge plaatst worden was ontstaan. Vier achteropkomende auto's konden niet tijdig remmen. De blikschade was aan zienlijk. Dinsdag waren op dit punt ook al vier auto's bij een aanrijding betrok ken Protest tegen verhuur porno LEIDEN Voor verschillende video-verhuurbedrijven in de stad is vanochtend in alle vroegte door vrouwen gedemon streerd tegen de verhuur van pornofilms. Dit gebeurde in het kader van de internationale vrouwendag die vandaag wordt ge vierd. De vrouwen protesteerden tegen het op grote schaal ver spreiden van pornofilms omdat dat als een vorm van sexueel ge weld wordt beschouwd. Op het'wegdek voor de videotheken werden metersgrote leuzen achtergelaten als „porno(ver)huren sexueel geweld". Een 23-jarige vrouw werd vanochtend om kwart over twee op heterdaad betrapt bij het bekladden van het wegdek van de Nieuwe Beestenmarkt. De Oegstgeester „Vrouwen voor Vrede" hebben vanmiddag voor het terrein van de bunker aan de Kwaaklaan in Oegstgeest een korte demonstratie gehouden. Zij ontvouwden een spandoek met het opschrift „Wat zit hier achter?". De groep vormde een stiltekring om de ongerustheid over de toenemende militarise ring kenbaar te maken. s DEN „We willen af die kamerbrede kaal- De gemeente moet Ml meer rekening hou- rl met de individuele van de mensen, ^ïovatie in Leiden bete nog steeds dat ieder- maar moet meedoen, jje nou wil of niet, de neente probeert je zo- te krijgen dat je „ja" t tegen hun plannen. m zetten je onder druk, r<frt van weigeraars wil- 4 ze geen last hebben. %rvoor zijn de financië- de politieke belan- veel te groot. Nou, dat let maar eens afgelopen We zullen blijven '(beren de fouten die tfrden gemaakt aan de iak te stellen en alles onder tafel verdwijnt, ten tafel te halen". feoolen hij woont in de pbokstraat, midden in een Irt waar de renovatie volop toegeslagen spreekt hens de „Renovatie Advies jep". Deze groep bestaat uit jeveer twaalf mensen, legt jlen uit, „maar de anderen konden niet komen". De on langs opgerichte Renovatie Advies Groep is het beste te omschrijven als een groep ver- onruste burgers, die probeert de belangen van de individue le burger te beschermen, wan neer de renovatie van hun wo ning voor de deur staat. Het laten renoveren van een woning blijkt voor de betrok ken bewoners vaak een ingrij pend gebeuren te zijn wat niet zelden gepaard gaat met de nodige frustraties. Zeker voor degenen, die na de renovatie weer terugkeren in hun oude huis en niet van de gelegen heid gebruik maken om defi nitief naar een andere woning om te zien. Renovatie betekent dat mensen hun huis waar ze soms al jarenlang wonen uit moeten. Tijdelijk dient te worden verkast naar een tijde lijke noodwoning, een zogehe ten wisselwoning. Voor je ple zier doe je dat niet menen de heren van de Advies Groep en dat is nu net wat zij de ge meente verwijten: „De ge meente ziet dit niet en wil dit ook niet inzien". Kooien: „De gemeente heeft er geen boodschap aan omdat met renovatie grote financiële en politieke belangen gemoeid zijn. Ze kunnen weer een hoop subsidie krijgen uit Den Haag en daar goede sier mee maken. Want als de renovatie klaar is, komen ze sleutels overhandi gen en dat is altijd leuk voor wat publiciteit". Fanaten De heren maken zich zo kwaad over de manier waarop in Leiden met de renovatie zou worden omgesprongen, dat woorden als „renovatiefana ten" en „louche praktijken" als zoete broodjes 'over de ta fel' vliegen. Daarbij worden tal van incidenten als bewijs materiaal naar boven gehaald. Zij wijzen op bewonersgroepen die bij de gemeente klagen over huren die niet zijn afge sproken, (de woningen langs de Willem de Zwijgerlaan), woningen waarbij de renovatie zo slecht uitgevoerd zou zijn, dat een nieuwe renovatie nu zes of zeven jaar later al weer voor de deur zou staan (Haagkwartier) en de hoge hu ren die bewoners na de reno vatie moeten betalen. Ze zijn ervan overtuigd dat de ge meente zich in allerlei bochten moet wringen om de eigen zin door te drijven en de klagers buiten de deur te houden. „Maar twee aannemers krijgen in Leiden de kans bij het reno veren en wat denk je van de belangen van de architecten. Vier leden van de Renovatie Advies Groep, tweede van rechts J. Kooien. Die krijgen een percentage van wat het allemaal kost en voor hen is het dus zorg om de renovatie zo uitgebreid en zo duur mogelijk te laten uitval len". Nadrukkelijk wordt gewezen op de „kapitaalsvernietiging", die het gevolg zou zijn van re novatie. „Hoe goed een wo ning er ook nog uitziet, wat de huurders zelf ook allemaal verbouwd en aangebracht hebben, alles wordt gesloopt. Ze kijken niet eens of het an ders kan". Achterstallig onderhoud „De gemeente en de woning bouwverenigingen hebben het wel steeds over renovatie, maar eigenlijk gaat het bijna altijd om achterstallig onder houd". legt het viertal uit. „De woningbouwverenigingen ple gen veel te weinig onderhoud waardoor de woningen steeds meer vervallen. Uiteindelijk zegt de gemeente dan: renove ren". Die werkwijze van de gemeen te zou er op neerkomen dat de bewoners uiteindelijk dubbel moeten betalen voor het on derhoud aan hun woning. Kooien hierover: „Onderhoud door de verhuurder zit in je huur maar als er gerenoveerd is, wordt de huur stevig ver hoogd om dat onderhoud te betalen. De gemeente probeert dat dan te verkopen door er hier en daar een douche bij te maken of zoiets. Logisch want dan is het geen achterstallig onderhoud meer. Achterstallig onderhoud mag de gemeente niet in de huur doorberekenen dus zullen ze er alles aan doen om het renovatie te noemen". De gemeente wordt verweten de huurders onder druk te zet ten en een verhuispremie van 4000 gulden als lokkertje te ge bruiken „terwijl je aan die vier mille nooit genoeg hebt, wat denk je dat een paar me ter vloerbedekkng kost" en de gemeente zou ook de eigen regels uit de woonruimtever deling negeren om de wonin gen in een te renoveren blok leeg te krijgen". Voorbeelden moeten deze boute uitspraken onderbouwen. Alternatief Wat denkt de renovatie ad viesgroep aan dit alles te doen? Welk alternatief biedt zij? Voorlichting blijkt een belang rijk middel. De groep wil de huidige renovatiepraktijken bestrijden door voorlichting te geven die door ambtenaren maar ook door de stichting Welzijn die vaak als bege leider van renovatieprojecten optreedt achterwege wordt gelaten. Bijvoorbeeld dat men sen renovatie kunnen weige ren, huurders erop wijzen dat een verhuurder niet zomaar wat mag veranderen in hun woning, en misstanden aan de kaak stellen. „We willen de mensen ondersteunen die zelf niet in staat zijn tegen de ge meente op te boksen". Volgens de groep moet de ge meente werkloze bouwvak kers betrekken bij bouwpro jecten want „met meer men sen hoeft er minder hard ge werkt te worden, dan worden er minder fouten gemaakt en wordt er minder afgeraffeld". ,,Er zouden veel meer aanne mers in Leiden een kans moe ten krijgen en de verantwoor delijk wethouder zou de schul dige van de fouten, die nu worden gemaakt, moeten straffen. Misschien veranderd er op lange termijn dan iets en krijgen de mensen weer wat vertrouwen in de gemeente". MARCEL GELAUFF Groots kinderfestival Enige honderden kinderen hadden zich gisteren in het Leids Volkshuis verzameld voor het eerste Leidse kin derfestival. 35 groepen brachten hier allerlei acts, varië rend van toneel tot clownerie en van goochelen tot elec- tric-boogie-dansen, ten tonele die door een kinderjury werden beoordeeld. Het kinderfestival is een initiatief van de Leidse klub- en buurthuizen. Het is de bedoeling dat het jaarlijks wordt herhaald. Bazar In 'Ons Eiland' aan de Kortenaerstraat heeft donder- dag 15 maart een bazar plaats. Deze duurt van 10-12 en van 13.30-15 uur. Het programma omvat een rommel markt, de verkoop van handwerken, stekjes verkopen en een verloting. Mensen die nog spulletjes voor de rommelmarkt hebben liggen, kunnen deze op dinsdag, woensdag of donderdagochtend kwijt bij 'Ons Eiland' of moeten even bellen naar 071-143503, dan worden ze thuis opgehaald. Stille omgang De jaarlijkse stille omgang naar Amsterdam wordt dit jaar in de nacht van 17 op 18 maart gehouden. Leiden kunnen zich aanmelden op donderdagavond 15 maart van zeven tot acht uur in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk. Madrigalesco Het kamerorkest Madrigalesco geeft dinsdag 13 maart een uitvoering in de Taffehzaal zan het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Dirigent is Henk Briër. Er wordt een klassiek programma uitgevoerd met werken van ondermeer Mozart, Bottesini en Arri- aga. Het concert begint om 20.30, de zaal is open vanaf 20.00 uur. De toegang is gratis. WASP-krant Geïnteresseerden in de binnenkort uit te brengen krant van de Werkgroep Sollicitatieplicht kunnen deze bestellen door overmaking van 1.50 per gewenst nummer op giro 3802160. Het dinsdag in de krant vermeldde nummer was onjuist. CNV Wie moeite heeft met het invullen van zijn belasting biljet kan dinsdag 13 maart terecht bij het CNV in ge bouw 't Bruggehoofd, Steenschuur 11; 's middags van 13.45 tot 16.30 uur en s'avonds van 19.45 tot 21.30 uur. Men wordt verzocht alle benodigde bescheiden zoals overzichten van inkomen en spaargelden mee te ne men. De kosten bedragen zes gulden per ingevuld for mulier. Filmhuis LVC Filmhuis LVC (Breestraat 66) vertoont morgen- en zater dagavond de uit 1972 daterende film The Getaway" van Sam Peckinpah. De hoofdrollen in deze gangsterfilm met veel geweld worden gespeeld door Steve McQueen en Ali McGraw. Op beide avonden begint de voorstelling om kwart over negen. Bergman K&O vertoont gedurende vier dinsdagavonden, te be ginnen op 13 maart, een viertal films van de Zweedse regisseur Ingmar Bergman. Als eerste staat 'Glimlach van een zomernacht' op het programma. De voorstel ling begint om 20.15 uur. Filmhuis LVC ..Une chambre en ville" van Jacques Demy is een zang film. Dit betekent dat alle dialogen worden gezongen. Alles in deze uit 1982 daterende film is dik aangezet: het liefdes verhaal. het acteren en de extreme verschillen tussen sta kers en de gegoede burgerij. Filmhuis LVC (Breestraat 66) vertoont „Une chambre en ville" op woensdagavond 14 maart. De volgende avond wordt de musical „An Ameri can in Paris uit 1951 gedraaid. Gene Kelly speelt een Amerikaanse schilder in Parijs die verliefd wordt op een meisje (Leslie Caron), dat op haar beurt denkt te trouwen met een vriend van de schilder. De muziek bij deze door Vineen te Minelli geregisseerde film is van George Ger shwin. De voorstellingen van beide films beginnen om acht uur en om kwart over tien. )EN „Handhaven van de bejaarde in eigen omgeving", s de titel van de Boerhaavecursus die vandaag en morgen in laboratorium voor Fysiologie aan de Wassenaarseweg 62 It gehouden. De cursus is bestemd voor huisartsen, geriaters ardenwerkers), GGD-artsen, verpleegkundigen, medewer- bij kruisverenigingen en maatschappelijk werkers, arden blijven het liefst in de eigen, vertrouwde omgeving en. Opname in rust- verpleeg- of ziekenhuis brengt bijna al- verlies aan privacy, zelfstandigheid en verantwoordelijkheid zich mee. Tevens dreigt het gevaar dat men in de verzor- e omgeving het zorgen voor zichzelf verleert en afhankelijk wordt. Het belang van de oudere loopt overigens parallel aan dat van de overheid. Het zolang mogelijk handhaven van de be jaarde thuis is nodig om de kosten van de zorg voor het toene mend aantal bejaarden aanvaardbaar te houden. Vooral huisartsen spelen een belangrijke rol in deze zaak. De artsenopleiding heeft velen onvoldoende voorbereid, zodat ie dereen zijn eigen weg moet vinden. De Boerhaavecursus moet deze artsen op het juiste spoor zetten. Er wordt aandacht besteed aan voorzieningen die voor de nog thuis wonende bejaarde kun nen worden getroffen met betrekking tot veiligheid, preventie van ziekten en aan onderzoek, behandeling en begeleiding. DEN „Er bestaan grote schillen in het vermogen mensen om geneesmidde- af te breken. Na inname eenzelfde dosis kan dit lei tot grote verschillen in edspiegels en daardoor ook effecten van geneesmidde- 1 Eén van de belangrijkste paken hiervan is de activi- i van bepaalde enzymen in lever" Dit concludeert Michiel Teu- nissen in zijn proefschrift 'Factors ans conditions affec ting antipyrine clearance and matabolite formation'. Teunis- sen promoveerde gistermiddag tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Promo tor was dr. D. Breimer, hoog leraar in de farmacologie en farmacotherapie. Teunissen stelde vast dat de activiteiten van enzymen genetisch wor den bepaald maar ook onder hevig zijn aan ziektes, ver schillen in samenstelling van de voeding, gebruik van alco hol, het inademen van rook, blootstelling aan chemicaliën en de behandeling met genees middelen. „Verschillen in de werking van enzymen kunnen eenvoudig en betrouwbaar vastgesteld worden met het modelgeneesmiddel Antipyri ne", concludeert Teunissen. Zijn onderzoek wordt niet al leen van belang geacht voor het optimaliseren van de indi viduele geneeskundige behan deling maar ook voor de ont wikkeling van nieuwe genees middelen. LEIDEN /DEN HAAG De commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk neemt vandaag het eerst exemplaar van de gids „De archieven in Zuid- Holland" in ontvangst uit handen van dr. F.C.J. Ketelaar, voorzitter van de Vereniging van archi varissen in Nederland. Deze gids is het tiende deel uit een landelijke reeks die sinds 1979 bij Samsom uitgeverij te Al phen aan den Rijn ver schijnt. In de delen wordt per provin cie een overzicht gegeven van de inhoud van de archiefbe waarplaatsen van Rijk, ge meenten en waterschappen. Van deze reeks zijn al de vol gende delen verschenen: Drenthe, Gelderland, Zee land, Noord-Brabant, Gronin gen, Overijssel, Noord-Hol land, Amsterdam en het Alge meen Rijksarchief. Aan het nu gereed gekomen deel is door alle archivarissen in Zuid-Holland meegewerkt. Van elke stad, dorp, water schap en polder, waarvan ar chief bewaard is gebleven, zijn gegevens in de gids ver werkt. Daarnaast wordt infor matie verschaft over de ar chieven van het provinciaal bestuur en zijn voorlopers (staten en graven van Hol land) en de instellingen van het Rijk in de provincie Zuid- Holland (bijvoorbeeld recht banken en waterstaat). Populariteit Deze serie waardevolle „vind- boeken" heeft bij het publiek een goed onthaal gevonden. Dit hangt samen met de toe nemende populariteit waarin de openbare archieven zich de laatste jaren mogen verheu gen. De kosteloze raadpleging van archieven van Rijk, pro vincies, gemeenten en water schappen trekt veel bezoekers naar de archiefbewaarplaat sen van de overheid. Men ontdekt verrast dat daar grote hoeveelheden gegevens voor wetenschappelijk onderzoek en voor nasporingen van ge nealogische en lokaal-histori sche aard liggen opgetast. Hoewel de wettelijke open baarheid van de overheidsar chieven al vele tientallen ja ren bestaat, functioneert deze pas als de archieven ook toe gankelijk zijn gemaakt. Het personeel van de verschillen de archiefdiensten heeft voor al na de oorlog een grote hoe veelheid „vindmiddelen" tot stand gebracht, die de archief bezoeker op allerlei manieren aangeven hoe de inhoud van de archieven aan een syste- matisch onderzoek onderwor pen kan worden. Zo zijn op vele duizenden archieven, die in de Nederlandse overheid sarchieven berusten, ingan gen gemaakt zoals archiefin ventarissen, indexen en lijsten van archiefbestanddelen, als ook catalogi op kaarten, foto's en andere verzamelingen. Maar voor het beantwoorden van een aantal fundamentele vragen, waarmee men bij het entameren en bij de voortzet ting van een onderzoek in de archieven geconfronteerd wordt, was tot voor kort geen systematische vraagbaak aan wezig. Lacune opgevuld Met de serie archievenover zichten wordt deze lacune voor heel Nederland opge vuld. Een feit waarvan men in buitenlandse archiefkrin gen met respect kennis heeft genomen, zonder het voors hands ergens op deze schaal te kunnen navolgen. De overzichten geven ant woord op een groot aantal vragen, waarvan de belang rijkste is: waar vind ik de ar chieven die ik voor mijn on derzoek nodig heb? En onder mee ook deze: zijn er van die archieven inventarissen en nadere toegangen beschik baar? Wanneer kan ik op welk adres terecht om de ge wenste archiefstukken in te zien? Al deze gegevens wor den in de archievenoverzich ten per archiefbewaarplaats verstrekt, ook van de in het algemeen minder bekende ge meente-archieven zonder vas te archivaris. Archieven van personen en particuliere in stellingen krijgen eveneens de volle aandacht en dat geldt ook voor de verzamelingen van kranten, kaarten, prenten en foto's. Het Zuidhollandse deel is het omvangrijkste van de hele se rie (compleet met index 930 bladzijden in twee banden). Dit houdt verband met het grote aantal gemeenten en waterschappen in deze pro vincie. Daardoor zijn er zo veel archiefstukken, dat die een rij zouden vormen van Den Haag tot Utrecht als ze achter elkaar geplaatst zouden worden. In een uitvoerige his torische inleiding wordt de ontwikkeling van de verschil lende archiefvormende instel lingen geschetst. De prijs kon binnen aan vaardbare grenzen worden gehouden, omdat subsidie werd verleend door het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur, het pro vinciaal bestuur van Zuid- Holland, de M.A.O.C. Gravin van Bylandtstichting (Den Haag) en de Stichting Bevor dering Volkskracht (Rotter dam). De prijs van „De ar chieven in Zuid-Holland" be draagt 98 gulden. Het boek is in de boekhandel verkrijg baar.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3