Ambtenaar begint met minder salaris Leiden vloert Oranje lutoke liringswet kan vervallen H ]en Haag onthaalt oningin feestelijk Selecteren BON: Gereformeerde synode tegen plaatsing van kruisraketten OP KONINGINNEDAG: g MINISTER DRIJFT ZIN DOOR Surinaamse jongen iiaar kindertehuis fUCcicUe (Sowuvnt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Donderdag 8 maart 1984,75e jaargang no. 22830 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur vannacht tot 4 graden onder nul. Overdag 6 graden. Matige wind. Zon op: 07.07; onder: 18.35. Schev. hoog water: 6.42 en 19.08; laag water: 2.16 en 14.55 f EN HAAG De koninklijke familie krijgt op 30 april in Den Haag :n feestelijk programma aangeboden. Een speciale commissie is mo- Kon|ngin Beatrix en prins Claus vieren enteel in het diepste geheim bezig met de voorbereidingen. Koninginnedag in de Residentie. e koninklijke familie wordt ïtvangen door het college in burgemeester en wet- mders waarna het gezel- hap te voet naar de Grote erk gaat om een concert in het Residentieorkest bij wonen. Vandaaruit ver- ekt de Koningin per rijtuig 'iar de Koninklijke ihouwburg voor een twin- minuten durende voor ging van de Haagse Co- edie. Vervolgens brengt de jninklijke familie een be ek aan de kermis op het inge Voorhout. Per rijtuig at de familie dan weer te- naar de Groenmarkt aar rondom het stadhuis rtegenwoordigers uit ver killende Haagse wijken elen en een show verzor- n. Rond half twee vertrekt y koninklijke familie naar ruis ten Bosch waar in bslo- n kring de verjaardag van *inses Juliana wordt ge- erd. 'ronken utomobiliste lezorgt fietser rnstig hersenletsel IIDEN Een 23-jarige man it Leiden is gistermiddag ind kwart voor zes op de fiets ingereden door een 32-jarige 'omobiliste uit Leiden, die 'nken achter het stuur zat. man moest met zwaar her- iletsel naar het AZL wor- :n vervoerd. Na operatie is jn toestand nog steeds kri- »or de vrouw die de aanrij- ig veroorzaakte was het de irde maal dat zij door de po- tie in beschonken toestand hter het stuur vandaan werd kjhaald. De vrouw had dan rik al drie veroordelingen |hter de rug. Zij reed gisteren inder rijbewijs dat bij de laat- xfe dronkenschap was inge- Ibkken. Het ongeluk gebeur- op de Hoge Rijndijk ter van de Plantage. De lidenaar fietste rechts van de ;g toen hij zonder duidelijke rzaak werd aangereden door achteropkomende vrouw in Minister Rietkerk (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) zal met in gang* van 1 juli dit jaar de aanvangs salarissen voor het overheidsperso neel eenzijdig verlagen. Hij heeft dit gisteren aangekondigd, toen hem bleek dat hij hierover met de amb tenarenbonden geen overeenstem ming kon bereiken. De beginsalaris sen worden twee periodieken lager, zodat nieuwe ambtenaren er langer over doen om de maximale salarië ring te bereiken. Voor de zittende ambtenaren verandert er niets. Deze zaak werd door de minister een jaar geleden reeds aangekaart vanuit de be hoefte om in de salarissfeer te bezuinigen. De weerstand van de bonden ertegen was onder meer gegrond op de vrees, dat de overheid zich door een relatief lage hono rering uit de (arbeids)markt prijst en dus geen bekwame mensen meer zal kunnen aantrekken. De minister kan nog steeds een eenzijdig besluit hierover nemen omdat een nieuwe overlegstructuur tussen bewindsman en bonden nog steeds niet is geregeld. In die structuur krijgen de onderhandelende partijen een meer gelijkwaardige positie. Pagina 7: Pensioenbeperkende maatre gelen in één pakket Zuidafrikaan mag tennissen in R'dam DEN HAAG Kevin Curren kan deelnemen aan het ABN-tennistoernooi, dat volgende week in Rotterdam wordt gehouden. Een visum-aanvraag van de Zuidafrikaan zal niet worden afgewezen omdat het evenement in Rot terdam wordt gezien als een met een wereldkampioen- schap gelijk te stellen toernooi. Het weigeren van een vi- sum zou er toe kunnen leiden dat het toernooi niet meer in ons land wordt gehouden hetgeen grote schade zou opleve ren voor de sportbeoefening in ons land. ilSTERDAM De 14-jarige illegaal in Nederland wonende rinaamse jongen Sjam Chatterpal is in afwachting van zijn wijzing overgebracht naar een kindertehuis. De „bewaring" jft echter gewoon voortduren: hij zit in een gesloten afdeling. heeft de Leidse advocate van Sjam, mr. Vosman meege- irgen wordt een nieuw verzoek tot invrijheidsstelling van im in de Amsterdamse raadkamer behandeld. Afgelopen dins- g werd zo'n verzoek afgewezen, omdat Sjam Nederland aan- nkelijk woensdag al zou verlaten. Nu de uitwijzing is opge- lort dreigt Sjam nog een kleine week te moeten „zitten", navond zal staatssecretaris Korte van Hemel in de Kamer ledelen of de uitwijzing van Sjam definitief doorgaat. De link- j partijen in de Kamer hebben vragen gesteld over de uitwij- .ig van Sjam, die al vanaf vorige week woensdag in hechtenis "rdt gehouden. De ondergedoken mevrouw Chatterpal houdt een pamflet om hoog met de beeltenis van haar zoon, over wiens uitzetting van daag in de Tweede Kamer wordt gesproken. Canada zet jacht op zeehonden voort OTTAWA De zeehondenjacht in Canada vindt dit jaar gewoon plaats. De Canadese mi nister van visserij, Pierre de Bane, zei gisteren dat Canada niet zou toegeven aan "verachtelijke misdadigers", die erop uit zijn om de jacht on mogelijk te maken. Met name de milieubewe ging Greenpeace heeft zich de afgelopen jaren sterk gemaakt om de jacht op zeehonden te ver bieden. Het Internationale Fonds voor Welzijn van Dieren heeft onlangs miljoenen brieven ge schreven aan Britse en Amerikaanse consumen ten om geen vis uit Canada te kopen uit protest tegen de omstreden zeehondenjacht. In Canada zijn vorig jaar 56.000 zeehonden doodgeslagen, maar als gevolg van een afgenomen vraag was de prijs sterk gedaald. Canada ziet in Japan een mogelijke nieuwe markt voor zeehondenbont. Legercommandant geschorst wegens slaan sollicitanten DEN HAAG Commandant J.S. van het opleidingscentrum voor officieren voor speciale diensten in Breda is deze week geschorst op verdenking van mis handeling. De overste zou in zeker twee gevallen, in 1981 en 1984, sollici tanten tijdens een persoonlijk gesprek hebben geslagen. De verklaring hier over van twee solliciterende sergeants is aanleiding tpt een onderzoek door de marechaussee. Volgens de sergeants sloeg de overste "om hen te harden". Dat gebeurde tijdens persoonlijke ge sprekken over de afwijzing van een sollicitatie. De legerleiding heeft de commandant geschorst. Italiaanse douaniers staken stiptheidsactie ROME De Italiaanse douaniers hebben hun stiptheidsacties giste ren plotseling beëindigd. De bon den gaven opdracht weer nor maal te gaan werken, nadat zij in Rome garanties hadden gekregen voor personeelsuitbreiding en verbetering van de arbeidsvoor waarden. Voordat de actie werd afgefloten waren gisteren weer rijen vrachtauto's ontstaan voor vele Noorditaliaanse grensover gangen. Alleen op de Brenner, vorige maand lange tijd geblok keerd, was geen oponthoud om dat de douane daar normaal werkte. Ruud Gullit neemt het Leidse doel onder vuur. Niet zichtbare doelverdediger Peter van der Wal (LFC) zal in dit geval echter redding brengen. LISSE Het Leids KNVB team zorgde gister avond op het terrein van de Fusie Club Lisse voor een historische gebeurte nis door het Nederlands elftal met 2-1 te verslaan. Treffers van ARC'er Nico Oosterlee en Rijnsburgse Boys middenvelder Arie van Dijk zorgden er voor, dat het Oranjeteam van Kees Rijvers met hangen de koppies naar de kleed kamers terugkeerde. „Een onlogische nederlaag", stelde bondscoach Kees Rij vers later. „Een schandalige zaak", wist Leidens keuzeheer Freek Filippo beter. „Leiden heeft goed gespeeld, maar dat mag natuurlijk nooit beteke nen dat je dan van het Neder lands elftal kan winnen". Wat derhalve een nieuw en .hoopgevend begin had moeten worden op de weg die het Ne derlands voetbalelftal uitein delijk naar de wereldkampi oenschappen '86 in Mexico moet voeren, resulteerde gis teravond in een enorme anti climax voor datzelfde Oranje team. Desondanks stelde Rij vers onmiddellijk na de door hem dus als „onlogisch" beti telde nederlaag, dat hij on danks alles op de ingeslagen weg zal doorgaan. Voor de vriendschappelijke interland, volgende week woensdag te gen Denemarken, zal zijn team dan ook in vrijwel dezelfde formatie aantreden. Pag 11: Valse start Oranje LUNTEREN De gereformeerde synode heeft zich gisteravond als eerste kerkgenootschap in Nederland uitgesproken tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Met 55 tegen 18 stemmen gaf de synode het moderamen (dagelijks bestuur) opdracht „regering en parlement te manen in het licht van de eerdere uit spraken van de synode af te zien van elke nieuwe stap op de weg van de nucleaire bewapeningswedloop, waaronder het plaatsen van kruisraketen". Voorts moet het moderamen er bij regering en parlement op aandringen haast te maken met het politieke proces van terug dringen van nucleaire wapensystemen. Een amendement om de relatie met het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) op te schor ten werd afgewezen. De synode besloot, dat het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) geen financiële steun mag krijgen, omdat de standpunten van deze organisatie op we zenlijke punten afwijken van de koers van de synode. Deze koers werd bepaald door een uitspraak van de Synode van Zwolle in 1978, waarin de bewapeningswedloop en de massale vernietigingswapens worden veroordeeld als „in strijd met Gods heil voor de wereld en uit den boze". Pag. 2: ICTO: uitspraak van gereformeerde synode dolk stoot in rug parlement. DVIES AAN REGERING: KAPPEN! (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Tal van etten en nog bij het par- ment in behandeling jnde wetsontwerpen oeten drastisch worden ireenvoudigd, samenge- oegd of zelfs geheel wor- en ingetrokken. Zij be vatten veel overbodige re gels en zorgen daardoor voor onnodige adminstra- tieve en juridische romp slomp. Dit advies heeft het kabinet gisteren ont vangen van een begin vo rig jaar ingestelde com missie onder leiding van mr. L.A. Geelhoed, lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regerings beleid. De commissie-Geelhoed advi seert onder meer de intrek king van de Wet Periodieke Autokeuringen, de Wet Voor zieningen Gezondheidszorg, de Kampeerwet en de Wet Agra risch Grondverkeer (verkoop landbouwgronden). Voorts pleit de commissie voor ver eenvoudiging van het ontwerp voor een nieuwe Politiewet, de Vreemdelingenwet, de Ar beidsomstandighedenwet, de wettelijke regels voor echt scheiding en omgangsrecht, wetten op het gebied van On derwijs en Volkshuisvesting en het wetsontwerp op de Lijkbezorging. In het woud van regels en voorschriften, die deze wetten en wetsontwerpen bevatten kan heel wat gekapt worden, meent de commissie. Zij heeft het kabinet ook een aantal praktische wenken en toetsste nen aangereikt om voortaan zo sober mogelijke wetsontwer pen te maken. Pagina 6: Autokeuring zou te veel worden ontdoken Nieuw middel tegen bloedstolsels BOSTON Een groep Ameri kaanse en Belgische onderzoe kers heeft een nieuw middel tegen bloedstolsels gevonden, waarmee hartaanvallen kun nen worden bestreden zonder ernstige bijwerkingen. Het is een natuurlijk eiwit, dat de stolsels opzoekt en oplost. Het middel, T-PA genoemd, is nog beperkt beschikbaar, maar massaproduktie zal in de toe komst mogelijk zijn. In de afgelopen jaren is het enzym streptokinase gebruikt tegen verstopte bloedvaten. Streptokinase kan echter bloe dingen veroorzaken. (ADVERTENTIE) Let óp! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. Zie pagina 8 Wie tijdens een rondleiding door een krantenbedrijf de redactie van een dagblad bezoekt krijgt strijk en zet te horen, dat van alle meterslange telexberichten Het is dan ook een kwestie van selecteren en zorgvuldig redigeren geblazen, waarna de lezer in zijn avondkrant zeil kan constateren waar de redactie wel en waar zij geen belang aan hecht. Een hele uitzoekerij, het maken van een krant. En als u wilt weten hoe het vandaag weer is algelopen kunt u het beste de Leidse Courant maar weer eens goed bekijken. Één brok nieuws: van binnen en van buiten. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «2* Ceidóc Courant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1