Kabinet bereid tot compromis met vakbeweging over 1- juli-pakket Natuur en Milieu: Shell de grootste „verzuurder Stichting van de Arbeid wil snellere ontslagprocedures Werkloosheid stijgt nog steeds Alle ministeries onderzoeken op overbodig werk Giro boekt toch winst over 1983 Buitenlandse Zaken (jubliceert brochure over irede en veiligheid Een rondje frisse energie. Raadsleden Losser bezoekn Rusland 3INNENLAND CckbcSoivuvnt WOENSDAG 7 MAART 1984 PAGINA 9 Parlementair RSV - onderzoek duurt halfjaar langer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De parlementaire Scommissie die een onderzoek doet naar het RSV-drama kan dé werkzaamheden tot eind septem ber voortzetten. Dit is een half' jaar langer dan de Kamer de com missie voor het werk had gege ven. De RSV-commissie had om A/lextra werktijd gevraagd, omdat men nog moet beginnen met het horen van getuigen. Dit zal medio maart gebeuren. De verhoren III moeten voor juni afgerond wor den. Daarna moet alle materiaal iog verwerkt worden in een lindrapport. Barbie wordt niet vervolgd in ons land DEN HAAG Er is onvoldoende grond voor het instellen in ons land van een straf vervolging tegen de vroegere SS-Ober- sturmführer Klaus Barbie, die thans in Frankrijk gevangen zit. Dat is de korte con clusie van een onderzoek naar de activitei ten van de man die ook werkte voor de Ge stapo. De feiten staan onvoldoende vast, waardoor niet is bewezen dat Barbie (mede pleger, uitlokker of medeplichtige is aan niet verjaarde misdaden, aldus minister Korthals Altes (Justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. Barbie werd enige tijd gele den aan Frankrijk uitgeleverd door Bolivia, waar hij zich had gevestigd onder de naam Klaus Altmann. De thans 70-jarige Barbie, die in Frankrijk op ziin berechting wacht, kreeg de bijnaam „beul van Lyon". Turken tegen EO Zo'n 1500 Turkse demon stranten uit het hele land hebben gisteren voor het gebouw van de Evange lisch Omroep in Hilversum gedemonstreerd tegen de uitzending van ,,De toren van Babel". De demon stranten maken bezwaar tegen de volgens hen een zijdige belichting van de si tuatie van Armeniërs in Turkije. De Turken stellen dat er in Turkije geen ra cisme of discriminatie voorkomt, ook niet tegen Armeniërs. ,,AI zijn ze christenen, ze hebben de zelfde rechten als de ande re Turken in Turkije". 2.000 Vogel? verdronken ZEIST In dirtte mist zijn vorige week in de Wa-denzee bij Den Hel der zo'n 2.000 weidevogels verdron ken. De vogels scholeksters en wul pen, zochten dar op een plaat naar voedsel. Hun verenpak blijkt be smeurd te zijr met een afscheidings- produkt van algen. Door de dichte mist verdwalen zij en konden niet meer naar d vaste wal komen. Dat is gebleken uit een onderzoek van het Nederlnds Instituut voor On derzoek de Zee (NIOZ). Dit bijzon dere natuirverschijnsel is nog niet eerder in Je Waddenzee voorgeko men. Sch'leksters en wulpen zijn goede zwmmers. Zij overwinteren doorgaan; aan de kust, waarna zij het land veer intrekken. Nederland wil weten waarom Mient Jan Faber werd uitgewezen DEN HAAG Nederland heeft Tsje- choslowakije gevraagd waarom een de legatie van het Interkerkelijk Vredes beraad niet is toegelaten en waarom IK V-secretaris Mient-Jan Faber werd uitgewezen. De Nederlandse regering heeft z'n teleurstelling uitgesproken over dit besluit, „dat wel zeer in strijd is met de Slotakte van Helsinki". Vier van de vijf leden van de IKV-delegatie werden zaterdag bij aankomst op het vliegveld van Praag teruggestuurd. Fa ber werd zondag, juist voordat hij ver tegenwoordigers van de Tsjechische mensenrechtenbeweging Charta '77 zou ontmoeten, opgepakt en op een vlieg tuig naar Nederland gezet. (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Binnen iet kabinet tekent zich ien bereidheid af om het ogenaamde 1 juli-pakket spreekbaar is. o te wijzigen, dat het aan vaardbaar wordt voor de Het kabinet wilde aanvanke kon Kok gisteren tijdens deed Kok zijn indruk op. Het een persconferentie niet kabinet zou hebben toegege- taxeren. Hij verwacht een zakelijke benadering, die voor de vakbeweging be- f vakbeweging, zo is de in- Mruk van FN V-voorzitter iVim Kok. Hoe het pakket >r uiteindelijk uit zal zien lijk per 1 juli alle sociale uitke ringen verlagen tot 70 procent. De FNV heeft zeer onlangs al ternatieven aangedragen. Tij dens het gesprek daarover ven, dat andere voorstellen van de FNV in elk geval voor een bedrag van 400 miljoen gulden „hard" zijn. Het gaat hier om bezuiniging op de werkwijze van de sociale fond sen (260 miljoen) en om het af toppen van het ziekengeld tot Kok meende ook te kunnen stellen, dat het kabinet het halve procent, dat het op 1 ja nuari liet zitten de uitke ringen werden toen niet met 3,5 maar met 3 procent ver laagd niet alsnog wil inha len. Er zouden dan, zo maakte het kabinet duidelijk, nieuwe koopkrachtproblemen aan het laatst verdiende netto- staan. Voor de FNV is het be loon. Het kabinetspakket zou staande 1 juli-pakket volstrekt 750 miljoen moeten opbren- onaanvaardbaar ze kondig gen. de al acties ertegen aan omdat het „catastrofale gevol- ringsstelsel er zal moeten gaan gen" zou hebben voor de men- uitzien en zij wil niet, net als sen met langlopende uitkerin- de FNV, dat er nu reeds een gen. diep ingrijpend voorschot op De kans op een aanvaarding een stelselwijziging wordt ge- van de FN V-alternatieven nomen, waardoor het onmoge- hangt voor een belangrijk deel lijk wordt om een nieuw sy- af van de CDA-kamerfractie, steem zorgvuldig te overwe- die er al blijk van heeft gege- gen. De FNV zal deze maand ven er niet van overtuigd te nog een gesprek hebben met zijn dat de voorgenomen kor- een CDA-delegatie. Het kabi- tingen tot elke prijs moeten net beslist aan het einde van doorgaan. Deze partij weet nog de maand over het pakket, zo niet hoe het sociale verzeke- wordt verwacht. ROTTERDAM De Shell-raffinaderij in de Rijnmond is volgens de stichting Natuur en Milieu de grootste „verzuurder" van Nederland. Dit bedrijf loost elk jaar 10.000 ton zwaveldioxyde en nog eens 20.000 ton stik- stofoxyde in de lucht. Deze stoffen, die in regen weer op aarde neerslaan, zijn mede verantwoordelijk voor de ^/nstige verzuring van de bodem. latuur en Milieu openbaarde gistermiddag de top tien van de Nederlandse verzuurders: bedrijven die hun deel hebben aan de verzuring van het milieu, waardoor bossen aangetast worden en iet leven uit de vennen en meren verdwijnt. Samen zijn deze goed voor 250.000 ton zwaveldioxyde, ongeveer 60 irocent van de totale Nederlandse uitworp, folgens medewerker ir J. Fransen van de stichting blaast Shell Rijnmond in zijn eentje eenzesde deel van de gehele Nederland- e zwaveldioxide-produktie de lucht in, maar zou deze uitworp J net 80 tot 90 procent kunnen terugbrengen, lummer twee in de verzurende top tien is de Amer-centrale bij leertuidenberg, die vooral kolen als grondstof gebruikt. Verder olgen in de parade van verzuurders: 3: de elektriciteitscentrale "negen, 4: DSM in Limburg, 5: de BP-raffinaderij in Rijn- 6: de Maascentrale bij Roermond, 7: Esso in Rijnmond, 8: loogovens. IJmuiden, 9: Kuwait Petroleum Rijnmond, 10: Dow .hemical Terneuzen. )EN HAAG Het minis- Tie van buitenlandse za len heeft voor 100.000 ulden een brochure laten laken over het thema en Veiligheid". De rochure, die voorname- jk op scholen zal worden erspreid, heeft tot doel ïzicht te verschaffen in achtergronden en sa- enhangen van het Ne- erlandse veiligheidsbe- id. Aan de voorgenomen laatsing van kruisraket- m in Woensdrecht wordt lechts één hoofdstuk be- eed. Iver de vraag of de overheid iformatie moest verstrekken 'er de achtergronden van jn beleid, in navolging van lrijke groepen die zeer actiel un opvattingen naar voren rengen, is volgens de samen- ellers van de brochure, B. in Eenennaam en J. Hoeke- lang gediscussieerd. Uit- indelijk werd besloten tot hel aaken van een zo neutraal geringsstandpunt dat in Woensdrecht „niet to aanbe steding van de werkzaamhe den zal worden overgegaan voordat met de Kamer een be slissing ten pricipale over plaatsing van de wapens zal zijn besproken", nog eens aan gehaald. Minister Van den Broek schrijft in het voor woord dat men het niet eens hoeft te zijn met alles wat in de brochure staat. „Het is ech ter wel belangrijk dat U van de argumenten en feiten uit deze brochure kennis neemt en dat U ze mede in Uw be oordeling betrekt". B.M.W.'s vervangen Porsches De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie heeft vandaag de beschikking gekregen over 20 nieuwe auto's van het merk B.M.W. Ze zullen een deel van de nu nog in gebruik zijnde Porsches gaan vervangen. Op de voorgrond de chef van de verkeersdienst kolonol Vogel. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Stich ting van de Arbeid, het overlegorgaan van werk gevers en werknemers, heeft bij minister De Ko ning van sociale zaken en werkgelegenheid aange drongen op een snellere ontslagprocedure. Aanleiding voor het advies aan de minster is het toene mende aantal klachten uit het bedrijfsleven. De bedrijven zijn namelijk van mening dat de ontslagprocedure zoals deze nu bestaat te ondoorzichtig is. De Stichting pleit vooral voor het verkorten van de ontslag termijn. Volgens de voorstel len van het overlegorgaan moet de directeur van het Ge westelijk Arbeids Bureau (GAB) uiterlijk binnen vier weken tot een uitspraak over de ontslagaanvraag komen. Door snellere afhandeling van de ontslagaanvragen moeten Hierdoor is de werknemer verzekerd van zijn sociale uit kering maar wordt het GAB- apparaat door deze handelin gen vaak overbelast. De richtlijnen voor ontslag zijn volgens het overlegorgaan niet duidelijk en worden verschil lend uitgelegd. Om dat pro- de ontslagcommissies vaker bleem op te lossen moeten de Tenslotte wordt aanbevolen om werkgevers en werkne mers beter bekend te maken met de manier waarop ze met 'ontslagaanvragen moeten om gaan. Ook blijkt uit het advies dat er behoefte is aan een ge richte scholing en informatie verschaffing van de leden van de GAB-commissies. gaan vergaderen. Die sies moeten volgens de Stich ting vaker tot eensluidende conclusies komen. De Stich ting van de Arbeid is verder van mening dat er duidelijke afspraken moeten komen over de mogelijkheid en de duur van protest van de werkne mer. Volgens het overlegorgaan wordt er de laatste jaren vaker formeel protest aangetekend. MEMELS Stemmingen medianota mogelijk later DEN HAAG De kans is aanwezig dat de Tweede Kamer er niet in slaagt om volgende week dinsdag te stemmen over de moties die zijn ingediend tijdens het debat over de medianota van minister Brinkman (WVC). Tijdens een ordedebatje in de Tweede Kamer, aangespannen door de ex-CDA'er Scholten, bleek dat nieuwe uitgebreide beraadslagingen die dag kunnen leiden tot nieuwe moties. Daardoor is het twijfelachtig of de stemming wel dezelfde dag kan plaatsvinden. Kamervoorzitter Dolman heeft de Kamer gedreigd met het for ceren van een hoofdelijke stemming als een groot deel van de Kamerleden die niet direct bij het debat betrokken zijn, de ver gaderzaal zullen verlaten. Versoepelir van ambtenare- VUT te duur gioemd DEN HAAGMinister Riet kerk van bi'enlandse zaken heeft gister^nti jn Twee de Kamer 'jwel a11® vor stellen van wel de regerings partijen al?e oppositie om de VUT-rege.'g voor overheids personeel- versoepelen van de hand j*'ezen- In totaaPsten de verlangens van de pner 525 miljoen gul den, zo-to°gde de minister, en dat !te duur. Desondanks ziet hetrnaar dat in ieder geval CDA-voorstel om ambterrsn na veertig diens tjaren i<ht op VUT te geven, waarire een bedrag van 35 miljoe plden is gemoeid, het met nu® steun van de kamer zal lalT- Moglijk geld voostudenten uit hriname DEN ^AG Er komt mo- gelijknanciële steun voor de circa '0 Surinaamse studen ten c 'n ons land ernstige geldpblemen hebben. Minis ter Boo van Ontwikkelings- samA'erking heeft dit giste ren egezegd. Ze zal nog be kijk uit welk fonds het geld gehld kan worden. Miiter Deetman van Onder- wifen Wetenschappen had ziji collega van Óntwikke- lingamenwerking gevraagd de urinaamse studenten te hulte komen. Het zou vooral gaa om studenten die door hufamilie in Suriname on- depuden worden. LOSSER Gastvrijheid wordt, in de Sovjet-Unie beloond. Nadat de ge meenteraad van Losser vorig jaar de wijlen Sov jet-president Andropov uitnodigde voor een ont moeting met zijn Ameri kaanse collega Reagan in het Twentse plaatsje, mo gen zes gemeenteraadsle- v'lijf zijn voor rekening van den nu acht dagen voor wf Sovjetvereniging. nop door de Sovjet-Unte g» ettTuSü reizen. g van Losser in. De Sovet- Het initiatief voor de tegen- jbassadeur in ons land, dr. uitnodiging is uitgegaan van Jetsky, kwam in december de Sovjetvereniging voor be- 1 persoonlijk vertellen dat trekkingen met buitenlandse idropov geen kans zag het steden. De heen- en terugreis latsje te bezoeken. Het Rus- moeten de raadsleden zelf be- iche staatshoofd leed toen al talen, maar de kosten van het in een verkoudheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is nog steeds geen sprake van een echte laling van de werkloosheid. De laatste cijfers van h«t ministerie van sociale zaken geven een stijging te ziei, al is deze veel minder omvangrijk dan in de vooragaande jaren. Daarree wordt de bewering van de directeur van de Economi sche /oorlichtings Dienst, Overmars, geloochenstraft. Hij ver- klaaile maandag voor de radio dat dankzij de positieve expor- tontrikkeling de werkeloosheid voor het eerst sinds lange tijd een merkelijke daling te zien gaf. Volens het ministerie van sociale zaken stonden eind februari 857-00 mensen als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Teropzichte van eind januari betekent dat weliswaar een daling var5.200 (1.000 mannen en 4.200 vrouwen). BeAcht moet echter worden dat onder invloed van het seizoen dicijfer in deze tijd van het jaar altijd wat terugloopt. Daarom wedt een seizoencorrectie op dit cijfer toegepast. Gebeurt dan bist de werkloosheid nog steeds te stijgen en wel in de maand feruari met 4.300 mensen. Dt er toch sprake zou kunnen zijn van een economische ople- vig blijkt uit het cijfer van de vraag naar werknemers. Deze ^eft het aantal vacatures weer en die stegen vorige maand ver- pudingsgewijs fors met 2400. Het totaal aantal geregistreerde acatures bedraagt nu 13.000. it gegevens van het CBS is gebleken dat de trend in de stijging -an de werkloosheid duidelijk afneemt. Het meest markant is Jat bij de werkloosheid onder mannen. Die steeg sinds augustus li983 met 40.000. De ontwikkeling van de totale werkloosheid sinds 1978 vertoont twee markante momenten. Na een lichte stijging tot 1980 begon een sterke stijging. Deze sterke stijging duurde tot medio 1983. Vanaf die tijd is de stijging duidelijk afgezwakt, aldus het CBS. Minister De Koning (Sociale Zaken) vindt dat iedereen in 1986 een 36-urige werkweek moet hebben en in 1990 een werkweek van 32 uur. Het bedrijfsleven moet eerst, waarna de overheid zal volgen. Dat heeft De Koning gisteren gezegd. Hij meent dat de werknemers eigenlijk geen keus hebben: „Of ze zetten een deel van hun inkomen in voor korter werken, óf het wordt weggenomen door premiestijging of belastingverho ging". DRINGEND ADVIES AAN KABINET: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle ministeries moeten worden „door gelicht" om te bezien welke werkzaamheden overbo dig zijn en welke taken sneller kunnen worden ver vuld. Dit advies heeft het kabinet gisteren ontvangen van de regeringscommissaris voor de reorganisatie van de rijksdienst, mr. H. D. Tjeenk Willink. In zijn „jaarbericht 1984" schrijft Tjeenk Willink aan het kabi net dat de departementen nog veel te veel worden beheerst door bureaucratie en door een ambtelijke cultuur, waar moeilijk ver anderingen in aan te brengen zijn. Toch zal na een grondige doorlichting van de ministeries een aantal processen zodanig kunnen worden veranderd, dat ze efficiënter verlopen. Het is volgens hem echter ondoenlijk, de interne organisatie van de overheidsdiensten sterk te versimpelen. „Zolang de maatschap pij ingewikkeld is, zal de overheid ook ingewikkeld blijven", al dus de regeringscommissaris. Bij de doorlichtingsoperatie, waartoe kabinet en Tweede Kamer zouden moeten besluiten, zullen de vakbonden en de dienstcom missies van de ministeries nauw moeten worden betrokken. Ge dwongen ontslagen dienen zoveel mogelijk te worden verme den. Tjeenk Willink vraagt de politici simpel ja of nee te zeggen tegen zijn advies. „Men moet niet besluiten, de zaak eerst nog eens nader te laten onderzoeken, want dan verzeilen we in de overbodige werkzaamheden die juist bestreden moeten worden", zei hij. KAMERLEDEN: HEFFING OP BETAALKAARTEN OVERBODIG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Postche que- en Girodienst (PCGD) heeft in 1983 geen verlies van 105 miljoen gulden geleden, De bewindsman moet de vra gen morgen in de Kamer ko men beantwoorden aangezien de Kamer de komende week moet stemmen over moties die zich uitspreken tegen de toe slag op giro-betaalkaarten. De AbvaKabo heeft intussen een plan op tafel gelegd om al leen de zakelijke rekeninghou ders (winkeliers bijvoorbeeld) te laten betalen voor de betaal kaarten. De ambtenarenvak bond stelt dat zakelijke reke ninghouders het geld dat via girobetaalkaarten op hun giro rekening is bijgeschreven, in de regel meteen overboeken naar hun eigen bankrekening. De girodienst heeft daardoor wel een hoop werk aan het hoekingsproces, maar ziet de rente aan zich voorbijgaan. Za kelijke rekeninghouders zou den een kwartje per giro-over- schriiving moeten betalen, al dus de AbvaKabo, maar een winst geboekt van vier miljoen gulden. De Rijks postspaarbank zag de voor spelde winst van 719 miljoen gulden groeien tot 780 miljoen gulden. Een en ander is het gevolg van ondermeer een personeelsvermindering bij de PCGD met 400 man. Op deze, nog niet door de PTT bevestigde, gegevens baseren de Kamerleden Engwirda (D'66) en Van der Doef (PvdA) zich in een reeks vra gen aan staatssecretaris Scher- penhuizen (Verkeer en Water staat). Zij concluderen dat de invoering van een heffing van *"ÉB girobetaal- overbod ig I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9