„Gat aan de Kaiserstraat" wordt eindelijk opgevuld Middenschool dupeert de leerlingen uit lagere milieu's Aanleg Rijksweg 11-oost volgend jaar van start Staid&zQowiant Politie lost 24 inbraken op IBB-Kondor bouwt kantoorgebouw COEBERGH NEEMT AFSCHEID VAN HET STEDELIJK GYMNASIUM: i LEIDEN M - Weer snelheids- j controle op Lammenschansweg -j LEIDEN De politie heeft gisteren op de Lam menschansweg opnieuw een snelheidscontrole ge houden. WOENSDAG 7 MAART 1984 PAGINA 3 Van half twaalf tot één uur werden 576 auto's ge controleerd en tegen 38 be stuurders werd proces ver baal opgemaakt, omdat zij duidelijk veel harder re den dan de toegestane 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was dit keer 98 km. DIEF VERLIEST BOS SLEUTELS: LEIDEN Een verloren bos sleutels heeft er toe geleid, dat de politie deze week 24 inbraken kon oplossen. Drie Leidenaars van 17, 17 en 16 jaar oud werden aangehouden. In de nacht van zondag op maandag ging de alarminstallatie van een school aan de Toussaintkade af. Agenten spoedden zich naar de school en daar troffen ze niet meer aan dan een gebro ken ruit en op de grond bij het raam een pakje shag en een bos sleutels. In de overtuiging dat de sleutels eigendom waren van één van de inbrekers, stel den de agenten zich verdekt op en wachtten af. Dat idee bleek te kloppen. Een half uur later verscheen een 17-ja- rige Leidenaar, hij werd aangehouden en de sleutels pasten feilloos op zijn wo ning. Op het bureau bekende de man de 24 inbraken en werd duidelijk dat hij de inbraken vanaf juli vorig jaar tot begin deze week niet alleen nad gepleegd. Het drietal sloeg zijn slag bij bedrijven, winkels en in kantines. De buit had een waarde van ongeveer 50.000 gulden en voor minstens nog eens 50.000 gulden werd bij de inbra ken schade aangericht. De buit foto- en geluidsapparatuur, geld, kleding, een encyclopedie, sigaretten, koffie, re kenmachines werd verkocht. De po litie sluit niet uit dat er nog meer arres taties zullen worden verricht. Men zet het onderzoek met name voort in de richting van de helers van de gestolen goederen. Slooppanden leeggehaald LEIDEN De politie heeft maandagavond op de Hooi gracht twee Leidenaars van 17 en 18 jaar oud aangehouden. Het tweetal reed met een bak fiets, waarin aluminium, zink, lood en gereedschappen lagen. De spullen bleken afkomstig uit een paar slooppanden aan de Geregracht. De Leidenaars bekenden ook nog vier inbra ken in bedrijfspanden aan de Witte Singel. De buit daar was gering. Zo bestond de buit de eerste keer uit 170 gulden en bij een tweede inbraak gingen ze er vandoor nadat ze betrapt waren. LEIDEN IBB-Kondor b.v. heeft op dracht ontvangen van Nijman Haarlem b.v. voor de bouw van een fabriekshal met kantoorgebouw. Deze nieuwbouw omvat een montagehal met een opper vlakte van 1500 vierkante meter en een twee lagen tellend kantoorgedeelte. De gevel van het gebouw wordt vervaardigd uit geprefabriceerde kunststof elementen waar tussen hard-houten puien. De aan- neemsom bedraagt 1,3 miljoen gulden. De bouw begint in maart. Het is de bedoeling dat het gebouw in november van dit jaar wordt opgeleverd. LEIDEN Eindelijk is het zover. Het beroemde (voor I sommigen beruchte) „Gat aan de Kaiserstraat" wordt opgevuld. Onlangs is begon- nen met het bouwrijp maken van het terrein waarop twee woonblokken zullen worden neergezet. Deze blokken I gaan onderdak bieden aan 47 tweepersoonshuishoudens en worden gebouwd in opdracht van de Stichting Studenten j Huisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jon- j geren. Het „Gat" heeft zijn langste j tijd dus gehad. Jaren geleden al wilde de Stichting Studen ten Huisvesting er een flat voor 200 studenten bouwen. Deze plannen stuitten echter op fel verzet van bewoners van de Pieters- en Academie- wijk en in 1978 besliste de Raad van State, dat de bouw-, vergunning nooit had mogen worden afgegeven. Er werd een nieuw ontwerp gemaakt, maar ook dat vond geen gena de in de ogen van de adeling rechtspraak van de Raad van State. Daarop werd het idee om 200 studenten aan de Kai serstraat te huisvesten terzijde geschoven. Begin 1982 kwam de stichting met geheel nieuwe plannen. Dit keer werd gekozen voor een gebouw dat 47 tweeper soonshuishoudens kan huis vesten. Het bestaat uit twee woonblokken (van drie en vier etages) die in een wig- vorm staan opgesteld. De twee galerijen van de woonblokken worden overspannen met een glazen kap. Het dak bestaat aan de straatzijde uit een schuin hekwerk waarin plan ten kunnen groeien, zodat er een groen dakterras ontstaat. Op het binnenterrein (tussen de twee blokken) kunnen 22 auto's worden geparkeerd. Het ontwerp, dat nu zal worden uitgevoerd, is van de architect F. Verheijen uit Voorhout. [iju LEIDEN Het woord „klassiek" is om meer dan één reden op hem van toepassing. Sinds de lagere school was drs. A.M. Coe- jo| bergh van den Braak, de scheidend rector van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan, bijna onaf gebroken aan verschillen- i de gymnasia verbonden. 11 Was het niet om zelf de i i klassieken te bestuderen, JV dan was het wel om de g| opgedane kennis aan een 9 jongere generatie over te ■r! dragen. Al op jeugdige leeftijd maakte hij kennis met de klassieken en hij heeft ze nooit meer losge laten. Het ziet er ook niet naar uit, dat dat na zijn af scheid als rector op 1 april gaat hij met de VUT wel het geval zal zijn. Op het Aloysius College in ief Den Haag werd de basis ge- j legd. Onder de strenge leiding bi' van de Jezuïten stampte Coe- ov bergh van den Braak de rijen 1 woordjes in zijn hoofd en boog ietl zich over de eindeloze verta- vi| lingen. Midden in de oorlog, in 1942, deed hij examen en ging vervolgens naar het semenari in Warmond. .„Dat deed ik toen echt met het idee, dat wordt het". De hongerwinter zorgde ervoor dat hij deze op de theologie en filosofie toege- spitste opleiding pas in 1950 kon voltooien en tot priester V.] werd gewijd. „De bisschop liet toen weten P® dat ik moest gaan studeren. Zo Vl ging dat nu eenmaal. De bis- ig schop stuurde je ergens naar toe en dan ging je ook. Ik moest in Nijmegen klassieke talen gaan studeren om later in Heemstede, op het klein se- oi| minarie, les te gaan geven". Hij voltooide in 1957 de studie en ging inderdaad terug naar Heemstede, maar het werd toch niet helemaal wat de bis schop ervan had gehoopt. „Al ojji tijdens mijn studie in Nijme- V gen voelde ik me eigenlijk niet meer thuis in het priesterambt, o Ik ging vraagtekens zetten bij het celibaat en de opleiding tot priester". In 1959 hield Coe bergh van den Braak het priesterambt voor gezien. Hij solliciteerde bij het Thorbecke lyceum in Utrecht en kreeg inderdaad een baan als docent klassieke talen. Over die keus voor een openbare school zegt hij nu: „Door het opgeven van °o! het priesterambt was het al C1 uitgesloten dat ik op een ka- Jj tholieke school aan de slag zou kunnen, maar ik wilde ook erg graag naar een openbare school. In het katholiek en het protestant-christelijk onder wijs was sprake van een ver regaande vernauwing en ver enging, terwijl in het openbaar onderwijs alles aan bod kon _J komen. Alle gezindten bij el- !kaar, dan kunnen standpunten uitgewisseld worden. Het biedt kinderen de mogelijkheid om zelf voor een geloof te kiezen op een moment, dat ze zo vol ledig mogelijk zijn geïnfor meerd en daar aan toe zijn. Die verregaande verenging en ■mji vernauwing is er nu gelukkig o"! niet meer", legt de inmiddels "Jj getrouwde rector uit in wie U5 moeiteloos een wat strenge, rnJ statige docent te herkennen is, Ion! die nog hecht aan (educatieve) «•J waarden, waar vroeger meer [®'i aandacht aan werd besteed 3,"! dan nu op veel scholen het ge- iiitj val is. v«j Perikelen Arfl Pas aan het eind van de jaren zestig kwam Coebergh van den Braak hij gebruikt al leen het eerste woord van de naam wanneer hij zich voor stelt „de rest hoort er eigenlijk wel bij, zo heet ik nu eenmaal, maar net is zo lang" weer richting Leiden. Hij reageerde op een herhaalde oproep van het Stedelijk Gymnasium voor een nieuwe rector en kreeg de baan. Op 1 jan 1968 ging hij aan de slag en viel midden in de perikelen rond de Mam moetwet. De 'HBS moest ver dwijnen, er kwamen keuze pakketten en en de inhoud van de lessen veranderde. Bij de moderne talen werd meer aandacht besteed aan schrijf vaardigheid en spreekvaardig heid en ook bij de klassieken bleef niet alles bij het oude. „Het aantal beschikbare uren werd met een derde vermin derd en er diende voortaan ook meer aandacht besteed te worden aan de bedoelingen van een schrijver, aan het in terpreteren van het werk. Dat waren verbeteringen. De stof werd verdiept, de leerling werd ook meer gedwongen zelf te combineren, zelf initia tief te nemen. Aan de andere kant is is de pakketkeuze ook een beperking, een duidelijke versmalling. En wat mijn vak gebied betreft, vroeger kregen de leerlingen een pittig stuk proza, wanneer ze examen de den en nu is het niet meer dan een gemiddeld stuk proza. De universiteiten klagen ook over het niveau van ae studenten en dat zijn toch belangrijke signalen. Als je weer meer vakken wil gaan geven, moet het niveau over de hele linie weer omlaag of het aantal uren dat per week les wordt gegeven moet omhoog. Het eerste acht ik niet gewenst. Dan maak je die verdieping ongedaan en dat zou ik betreu ren. Uitbreiden van het aantal uren lijkt me een goede oplos sing, maar dat gebeurt in deze tijd niet, ben ik bang. Dat zou het onderwijs weer duurder maken. Twee moderne talen weer verplicht stellen zou al een hele vooruitgang zijn". Middenschool De meest wezenlijk bedreiging voor het hedendaagse gymna sium is de middenschool. Als de middenschool massaal zou worden ingevoerd, zou er geen plaats meer zijn voor zelfstan dige gymnasia als het Stede lijk. Dan zou elk kind de eer ste drie jaar na de basisschool dezelfde lessen moeten krijgen en een zelfstandig gymnasium met Latijn en Grieks past daar niet in. Coebergh van den Braak is dan ook niet erg gelukkig met de middenschoolplannen. Hij wijst op vele vraagtekens die daar bij gezet worden. „Kijk maar naar dat rapport van de inspectie over de bestaande experimenten met midden scholen. De pretenties van de middenscholen zijn zeer inte ressant een bredere oplei ding, waardoor de leerling meer kansen zou hebben maar in de praktijk heeft het zeer nadelige gevolgen. In de bovenbouw zal nog veel har der dan vroeger geselecteerd moeten worden en daar zullen dan ook hele harde klappen vallen. Vooral leerlingen die afkomstig zijn uit lagere socia le milieus zullen de dupe wor den en nog minder kansen hebben om hogerop te komen dan nu het geval is. Het ni veau van de middenschool is lager dan van HAVO of VWO. Nu kunnen de leerlingen uit die lagere milieu's al vanaf hun twaalfde jaar op een ho ger niveau onderwijs volgen en dat maakt de kans groter dat ze het halen. Dat kan bij de middenschool pas vanaf het vijftiende jaar en kinderen zit ten dan net in een leeftijd dat ze wel wat anders aan het hoofd hebben dan school. De verleiding om maar voor een gemakkelijker voortgezette opleiding te kiezen zal vooral voor deze groep te groot zijn". Gemakzucht Een paar weken geleden werd in een advies aan de staatsse cretaris van onderwijs, me vrouw N. Ginjaar-Maas, het idee geopperd om de boven bouw van HAVO en athe neum samen te voegen onder de naam Lyceum. De HAVO zou ook een 6-jarige opleiding moeten worden en het zou mogelijk moeten zijn om exa mens op verschillende ni- veau's te doen. „Dat kan de HAVO uit het slop halen, want de grote klacht is nu toch wel dat de HAVO onvoldoen de aansluit bij vervolgoplei dingen. De andere kant is, dat het mogelijk zou worden om het VWO-diploma te behalen, terwijl in maximaal twee vak ken op HAVO-niveau examen is gedaan". Hij wijst in dit ver band op de dreigende gemak zucht. Leerlingen die de moei lijkste vakken op HAVO:ni- veau gaan doen. Wat Coe bergh van den Braak deugt doet, is dat dat lyceum zou in houden dat het gymnasium zal blijven bestaan. Volgens het collegeprogram ma, dat werd opgesteld door het vorige college van B en W, moest gestreefd worden naar opheffing van het Stedelijk Gymnasium, maar inmiddels is dat idee op het Stadhuis ver laten. Het gaf toen wel de no dige onrust op de school. (De ruzies tussen de school en de gemeente gaan nu over de op volging van de huidige rector met daarbij op de achtergrond nog steeds wantrouwen van de school over de bedoelingen van de gemeente met het gym nasium. De eerste advertentie leverde geen goede kandidaat. Nu, na een tweede oproep, zou het beter gaan). Maar niet al leen bij de gemeente vroeg of vraagt men zich wel eens af of een gymnasium nog wel van deze tijd is. Ook binnen het onderwijs zelf wordt het gym nasium gekwalificeerd als eli tair, overbodig en maar voor een zeer beperkte groep toe gankelijk. Elitair „Het probleem met scholenge meenschappen is dat Latijn en Grieks gauw ondergesneeuwd raken", zegt Coebergh van den Braak. Hij geeft met name op dit onderwerp de indruk zijn, uitspraken zoveel mogelijk te willen nuanceren om anderen niet te kwetsen. „Er zijn maar weinig leerlingen die de klas sieken kiezen, dat wordt dus al gauw, omdat men niet anders kan, in het rooster op het ze vende of het achtste uur gezet. Die kinderen zien hun vriend jes buiten lopen en dat is na tuurlijk niet goed voor de mo tivatie. Als je de zelfstandige gymnasia opheft, dan verdwij nen de klassieken uit de school. Wanneer een kind een maal op het gym zit, is het niet zo makkelijk om Latijn en Grieks te laten vallen, want dan moet je naar een andere school. Als je op een scholen gemeenschap zit, kan je die vakken laten vallen en toch op dezelfde school blijven. Dat werkt gewoon anders al kun nen die scholen daar zelf wei nig aan doen". Hij benadrukt een verschil met vroeger: „Het gym was vroeger een standenschool, maar is dat nu zeker niet meer. Je gaat nu naar het gymnasium als je doorzettings vermogen hebt, als je op dat niveau mee kunt en als het bij J'e interesses past. Waarom zou iet gymnasium elitair zijn? Elitair heeft ook een positieve betekenis en dat is in dit geval zeker van toepassing. En dat gymnasia in een behoefte voorzien, blijkt wel uit de toe name van het aantal leerlin gen. Dat is overigens een lan delijk verschijnsel. Wij hebben er nu 700 en dat zullen er vol gend jaar 730 of 740 zijn". Coebergh van den Braak noemt het handhaven van Grieks en Latijn op school een uiterst belangrijk zaak. „Beide vakken kunnen bij een verde re studie een goede ondersteu ning zijn. Het zijn de culturen waar onze samenleving uit voortkomt. De leerlingen le ren relativeren en dat is ook het hoofddoel. Door ze naar het oude te laten kijken, naar de democratie van toen bij voorbeeld, maar ook naar hoe toen met buitenlanders of met slaven werd omgegaan, kun nen ze beter beoordelen hoe de wereld en onze samenle ving nu functioneren. Ze krij gen een beter inzicht in de mythologie en er onstaat' ge makkelijker een filosofische inslag. Door oude Griekse tra gedies te lezen maken ze ken nis met een manier van weer geven van emoties, waartoe wij niet in staat zijn". Latijnse School Ondanks alles is hij niet pcht gerust op het voortbestaan van het gym. Hij zegt er wel steeds meer in te gaan geloven dat de middenschool het niet zal ha len, Coebergh van den Braak zal de ontwikkelingen in elk geval als een meer dan belang stellende buitenstaander vol gen. „Ik stop er mee, omdat ik niet genoeg energie meer heb om nog langer door te gaan. Het is tijd dat er iemand komt die jonger is en een nieuwe frisse wind door de school zal laten waaien. Ik zal de school en alle contacten wel missen, maar ik heb genoeg andere dingen te doen. Ik wil pianio en viool gaan spelen en ik wil proberen de geschiedenis van de oude Leidse Latijnse School weer te gaan geven. Met name wil ik aan de hand van (zeer arbeidsintensief) archiefonder zoek uitzoeken hoe de onder- A.M. Coebergh van den Braak, de vertrekkende rector van het Stedelijk Gymnasium: uiSgcn™"""3 S vroeger „Ik heb niet genoeg energie meer voor deze baan". marcel gelauff Groenoord Buurthuis Groenoord houdt In de crocvsva kan tie dh verse bezigheden voor 2 tot 12-jarigen. Morgen is het internationale vrouwendag en worden moeders en dochters van 10.00-11.30 uur in het buurthuis verwend (entree 75 cent). Om 14.00 uur kunnen de kinderen wordt er vanaf 10.00 Playbackshow die om 14.00 uur begint (toegang 1 gul den). Godsdiensten K&O houdt een serie lezingen met dia's gewijd aan andere godsdiensten dan het Christendom. Als invalshoek werd gekozen voor een kenmerkend feest voor het desbetreffen de geloof. Morgen spreekt als eerste mevrouw drs. Span jaard over 'Het huwelijk in het Hinduïsme' waaraan op 10 maart een bezoek aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde is gekoppeld. Donderdag 22 maart spreekt rabbijn Liliëntal over het Joodse geloof, hetgeen op donderdag 5 april wordt gevolgd door een Seder-avond-maaltijd. Donderdagavond 29 maart spreekt drs. Slomp over Moslimse feesten en de achtergronden van de Islam. Repelsteel Vegetarisch eethuisje Repelsteel (Breestraat 19) houdt vandaag en morgen open middagen met video. Tussen 13.30 en 16.30 uur kan men er terecht voor een kopje thee, een vegetarisch hapje en een videofilmpje over de Katwijkse weckerij Gaiapolis en een filmpje over ve getarisch eten. LCKV De animo voor de 25 kampen van de Leidse Christelijke Kampeer Vereniging is dit jaar erg groot, al 1150 jongens en meisjes hebben zich aangemeld. Desondanks zijn er op een achttal kampen nog enkele plaatsen vrij. Inlichtingen hierover zijn elke maandagavond van 20.00 tot 21.30 uur verkrijgbaar bij de LCKV, Vestestraat 2, telefoon 142294. Volkenkunde In het museum voor Volkenkunde worden op de zon dagen in maart de volgende films gedraaid: 11 maart wordt 'De kleine vuren' vertoond, een film over de eeu wige strijd tussen goed en kwaad, tussen arme mensen op Java en de moderne Westerse technologie (aanvang 15.00 uur). Op 18 maart draait The Wheat Cycle' die zich in Noord-Afghanistan afspeelt (aanvang 1430 uur). Dezelfde middag vanaf 15.15 uur wordt een film over Japanse zwaardsmeedkunst vertoond. Deze wordt gevolgd door een demonstratie aikido (samurai verde diging) en iaido (zwaardtrekken). Op 25 maart wordt de film 'Hawa Mahal' gedraaid (aanvang 15.00 uur) die een beeld geeft van het dagelijks leven in India. Open huis De protestant-christelijke basisschool De Valkenier en de Kleuterschool aan het Valkenpad 7 en het Eksterpad 6 houden op maandag 12 maart „open huis". De scholen zijn voor dit doel van half zeven tot half negen geopend. Volkenkunde Dr. Douwe G. Jongmans houdt in het museum van Volkenkunde (Steenstraat 1) op 12 maart een voor dracht over de relatie tussen gastarbeiders en Neder landers onder de titel: Jan en Ahmed t, interculturele communicatie tussen Marokkanen en Nederlanders. Hierbij wordt de film 'Anders in dezelfde straat' van Robert en Roger Busschots over een Marokkaans ge zin in Nederland vertoond. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN/DEN HAAG Met de aanleg van rijksweg 11-oost het traject tussen Leiden en Alphen wordt reeds vol gend jaar begonnen, eerder dan was gepland. Dit is moge lijk doordat het ministerie van Verkeer en Waterstaat de af gelopen jaren minder geld aan de aanleg van wegen heeft uit gegeven dan was verwacht. De economische malaise leidde tot een concurrentieslag tussen de wegenbouwers waardoor wer ken laag aanbesteed konden worden. Daardoor is voor de aanleg van de verbinding Lei den - Alphen nu 4,5 miljoen gulden beschikbaar, 3 miljoen meer dan waarmee in dit sta dium rekening was gehouden. De aanleg van de rijksweg 11 geschiedt in twee fasen. In de tweede helft van dit jaar wordt begonnen met de aanleg van de zuidelijke rondweg rond Alphen, een traject dat in 1988 gereed moet zijn. Momen teel maakt het verkeer ge bruik van de route door het Alphens centrum waar het veel stank- en geluidoverlast veroorzaakt. In het begin van het volgend jaar wordt begonnen met het traject Alphen - Leiden waar bij de aansluiting op de A4 (Den Haag - Amsterdam) bij Zoeterwoude de meeste voeten in aarde zal hebben mede door de aanleg van een viaduct al daar. Het eerder ter hand nemen van de aanleg van rijksweg 11 Oost, heeft tot gevolg dat ook eerder begonnen kan worden met de ontsluiting van Room burg in Leiden. Dit is met name van belang voor de ves tiging van industriën op het bedrijfsterrein in dit gebied. Een bedrijfsterrein dat door de provincie van zoveel waarde wordt geacht, dat er subsidie voor de aanleg van een ont- sluitingsweg beschikbaar werd gesteld. Wanneer deze rand weg rond Roomburg is gereali seerd, komt bovendien de op heffing van de aansluiting van de A4 op de Hoge Rijndijk bin nen bereik. Het is de bedoe ling hiermee de Hoge Rijndijk te ontlasten. George van Renesse in Stadsgehoorzaal LEIDEN De 75-jarige concertpianist George van Renesse geeft zondag 11 maart een concert in de foyer van de Stadsge hoorzaal, aanvang 11.30 uur. Hij speelt werken van Chopin en Schubert. Van Renesse heeft een internationale reputatie opgebouwd, als solist en begeleider maar zeker ook door zijn improvisaties en zijn radio-programma. De toegangskaarten zijn dagelijks vek- rijgbaar bij K&O aan de Oude Vest en aan de zaal vanaf 11.00 uur. Kinderen betalen slechts 4 gulden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3