fÉ£eicUc (Bo Minister Ruding wil spre stopzetten art wint ok in Vermont Uit of thuis Uitzetting Surinaamse jongen niet voor donderdag BON: I Voor 190 gulden naar New York VOOR EXTRA BEZUINIGING VAN DRIE MILJARD Fatale smokkelvlucht Nieuw fiasco dreigt voor Europese top Aap UilgaveWeslerpers, behorende lol Sijthoff Pers. Apolhekeredijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: U.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Woensdag 7 maart 1984,75e jaargang no. 22829 Wisselend bewolkt en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur -2, middagtemperatuur 6 graden. Matige wind. Zon op 07.07, onder 18.35. Schev. hoog water 7.42 en 20.08. Laag wa ter 3.16 en 15.55. J40NTPELIER Senator Gary Hart heeft bisteren ook de democratische volksraadple ging in de Amerikaanse noordoostelijke staat Vermont gewonnen en zo zijn derde overwin ning behaald op oud-vice-president Walter {fondale in de race om de democratische no minatie voor het presidentschap. ^[oen 32 procent van de stemmen was geteld, had Jart 71 procent tegen Mondale 19. Het ziet er ook )iet best uit voor "Fritz" Mondale in Massachusetts, (waar volgende week de democratische kiezers wor- len gepolst. De nieuwste opiniepeilingen geven de pge aan Hart. Hoewel Vermont symbolisch was om- at er geen partijgedelegeerden werden aangewezen, loudt de overwinning het stoomwalseffect op peil dat toor Hart begon in New Hampshire en werd besten- in Maine en wordt de schade vergroot die Mon- le heeft opgelopen, de man van wie men heeft ge- icht dat hij de kandidatuur vrijwel in zijn zak had. [art is ook favoriet voor de overwinning in de berg- lat Wyoming zaterdag. Dan bevindt hij zich in de ste positie voor "Super Tuesday" van volgende reek, wanneer in 11 staten 511 gedelegeerden wor- ;n aangewezen. Mondale heeft over het resultaat in 'ermont smalend gedaan. De steun voor zijn nomina- is met tien procent gedaald tot 37 procent. j LONDEN De strijd om Transatlantische i luchtvaartpassagiers wordt steeds heviger. Een Brits bedrijf maakte-gisteren plannen bekend j voortaan eens per week van Londen naar de VS te vliegen voor 193 gulden (45 pond) per enkele reis. De organisatie wil bovendien de prijs voor i een eerste klas-vlucht verlagen van 4270 gulden j naar 1150 gulden. De strijd om de Transatlanti- I sche route brandde vorige week los toen de Britse platenmiljonair Richard Branson aankon digde dat hij voor een enkele reis New York met zijn maatschappij Virgin Atlantic slechts 215 gulden (50 pond) wil gaan rekenen. British Caledonian kwam daarop met een aanbieding van 210 gulden (49 pond) voor een enkele reis. De drie maatschappijen hebben nog toestem ming nodig van de luchtvaartautoriteiten en daarom maakt de KLM zich voorlopig niet be- zorgd over de prijzenslag. Franse Boeing op weg naar Parijs gekaapt PARIJS Onbekenden hebben van ochtend een vliegtuig van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France ge kaapt op de route Frankfort-Parijs. Het toestel werd gedwongen in de richting van Genève te vliegen. In Genève is officieel meegedeeld, dat de Boeing 737 is gekaapt door waarschijnlijk één per soon, wiens nationaliteit nog niet be kend is. De kaper heeft na aankomst in Genève zeven passagiers, zes vrouwen en kinderen en een zieke man, vrijge laten. De Boeing stond vanochtend laat nog op een afgelegen deel van het vliegveld van Genève. In 2030 in ons tand 3 miljoen bejaarden DEN HAAG In het jaar 2030 zal Ne derland er heel anders uitzien dan van daag. Er zullen twee keer zoveel be jaarden zijn dan nu, terwijl het deel van de bevolking dat jonger is dan 20 tegen die tijd zal zijn gehalveerd. Dat staat in een studie die vanmorgen door het Sociaal en Cultureel Planbureau is gepubliceerd. De aanzienlijke vergrij zing heeft ook ingrijpende gevolgen voor de gemeenschapsuitgaven. Er zul len bijvoorbeeld veel meer aow-uitke- ringen moeten worden betaald. Daarte genover staat dat de kosten die met kinderbijslag en onderwijs gemoeid zijn flink zullen dalen. De uitgaven voor collectieve voorzieningen zullen in 2030 tussen de 12 en 26% hoger zijn dan nu. Voetbal op tv Er wordt vanavond voor het eerst na de winterstop weer op Europees bekerniveau gevoetbald. Het betreft de kwartfinales van de strijd om de Europa Cup I en II en de UEFA Cup. De meest in het oog springende ontmoeting is die tussen de Spaanse en Engelse bekerwinnaar, Bar celona en Manchester Uni ted. Nederland 2, 23.00 uur: Stu dio Sport met samenvattin gen kwartfinales Europa Cup. Duitsland 1, 22.30 uur: ARD- -Sport-extra. BBC 1, 22.25 uur: Sport- snight. Demonstranten betoogden giste ren bij het ministerie van justitie in Den Haag tegen de uitzetting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het niet laten doorgaan van de splitsing van Zuid-Hol land en het stopzetten van de spreiding van de rijks diensten zijn voor minister Ruding mogelijkheden om volgend jaar drie miljard extra te bezuinigen. Deze extra bezuiniging na recente meevallers en licht herstel van de econo mie moet komen op de zeven miljard bezuinigin gen die CDA en VVD in het regeerakkoord zijn overeengekomen. Beslui ten hierover zullen echter pas in de zomermaanden vallen. De minister heeft zijn voor stellen gedaan in een brief aan het Kabinet in het kader van de voorbereidingen voor de begroting 1985. Ruding wil op die manier 2 miljard aan ach terstallige bezuinigingen inha len (over 1984 wordt „slechts" twaalf in plaats van veertien sche Commissie, het hoogste miljard bezuinigd) en gaten ambtelijk adviesorgaan op fi- vullen die jn de loop der tijd naneieel en, sociaal-economisch in de ombuigingen geslagen of terrein. Daarbij is door deze PvdA-fractieleider Den Uyl gevallen zijn. Verder wil hij commissie bepleit algemene vindt de voorstellen van mi- een extra miljard gulden van bruto-kortingen te vermijden: nister Ruding van financiën de torenhoge staatsschuld af- maar de bezuinigingen te zoe- voor 1985 „extreem hoog". Er halen. Hierdoor z^L .og de ver- ken in de pensioenen. Tijdens wordt kennelijk geen reke- schilleriÖé ^Éalnistëries volgènd een bezoek aan Washington ning gehouden met het „alom jaar nog eens 3,3 miljard gul- heeft Ruding gisteren tegen- gegroeide inzicht dat in ons den gesnoeid moeten worden, over Nederlandse verslagge- land nu de binnenlandse be- Ambtenaren en uitkerings- vers verklaard dat nu de be trekkers wil Ruding elk nog drijvigheid zich enigszins her- stedingen, met name de inves teringen, omhoog moeten wil eens 2,7 miljard gulden laten stelt, dit aangegrepen moet Nederland de boot van het inleveren en de volksgezond heid nog 1,3 miljard. worden om het financierings- economisch herstel niet mis- tekort te verminderen. Vol- sen", aldus de oppositieleider, gens de bewindsman is tijdens CD A-fractievoorzitter De een economische opleving het Vries wilde gisteren geen com- risico gering dat een extra be- mentaar geven op de brief van snoeiing leidt tot vraaguitval Ruding. en een, depressie uitlokt of aanwakkert. Twee wrakken op een lan dingsstrip in Morgan County (Georgia VS) mar keren het einde van een smokkelvlucht. Het vlieg tuig, geladen met marluha- na „onthoofdde" de auto die het toestel stond op te wachten. De bestuurder werd gedood, de piloot ontkwam. Griekse artsen staken voor 24 uur ATHENE De 4000 ziekenhuisartsen in Athene en de havenstad Piraeus zijn van ochtend voor 24 uur in staking gegaan. De artsen willen met hun staking bereiken, dat de regering het bezuinigingsplan voor de genationaliseerde ziekenhuizen weer in trekt. De regering wil de gezondheidszorg in Griekenland decentraliseren en het aantal artsen in de provincie uitbreiden. Dat laat ste zou ten koste gaan van de grote staats- ziekenhuizen. In januari waren de zieken huisartsen ook al in staking gegaan. Deze actie duurde toen 12 dagen. BRUSSEL Minister Gerrit Braks van Landbouw houdt er rekening mee dat het Europese topoverleg dat op 19 en 20 maart in Brussel wordt gehouden evenzeer op een fiasco zal uitdraaien als de vorige „Europese top" in Athene. „Een tweede Athene sluit ik zeker nog niet uit", zo zei Braks gisteren in de Belgische hoofdstad nadat hij met zijn collega's uit de andere E.G.-lidstaten twee dagen overleg had gevoerd over de landbouwproblemen. Centraal in de problematiek die de E.G.-top en uiteindelijk het functioneren van de E.G. bedreigt, staan de maatregelen die moeten worden genomen om een einde te maken aan het zuiveloverschot. Wat de melk betreft is men het er in de Landbou wraad nu wel over eens dat de totaal te produceren hoeveelheid teruggeschroefd moet worden tot 97,2 miljoen ton. De moei lijkheid is dat nogal wat landen (Ierland voorop) voor zich zelf een uitzondering op de productiebeperking opeisen. Nederland wijst zulke uitzonderingen radicaal van de hand. (ADVERTENTIE) Engelse mijnwerkers staken LONDEN In het zuiden van het Engelse Yorkshire zijn gisteren 14.000 mijnwerkers in staking gegaan. Aanstaande vrijdag volgen de overige 42.000 mijnwerkers in Yorks hire. Ook de leiders van de Schotse mijnwerkersbond heb ben hun 14.000 leden opgeroe pen het werk vrijdag neer te leggen. DEN HAAG De 14-jari- ge Surinaamse jongen Sjam Chatterpal zal niet vóór donderdag het land worden uitgezet. Staatsse cretaris Korte-Van Hemel van Justitie heeft dat gis teravond voorzitter Dol man van de Tweede Ka mer laten weten. Donder dag zal Korte-Van Hemel de door PvdA, PSP, CPN en PPR over deze zaak gestelde vragen monde ling beantwoorden. Aanvankelijk wilde de staats secretaris de uitzetting van Chatterpal vandaag doorzet ten. Dat wekte echter veront waardiging in de Kamer, om dat de vragenstellers door de uitzetting voor voldongen fei ten gesteld zouden worden. De progressieve fracties hebben namelijk gevraagd of de uit wijzing van de jongen, die sinds 1979 illegaal in ons land verblijft, niet ongedaan ge maakt kan worden. Chatterpal wordt sinds vorige week woensdag in Amsterdam gevangen gehouden. Een ver zoek om invrijheidsstelling werd afgewezen, omdat de jongen al spoedig de grens over zou worden gezet. Maar nu de uitzetting is opgeschort, kan hij op zijn vroegst pas me dio volgende week naar Suri name, omdat er eerder geen vluchten zijn. Volgens Justitie is het zeker dat Chatterpal in Suriname kan worden opgevangen. Er zou naar gestreefd worden de jongen samen met zijn moeder en zusjes naar Suriname te la ten vertrekken, maar zijn fa milie houdt zich sinds de ge vangenneming van Chatterpal schuil. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ADVERTENTIE Zouden ze langlaufen of gewoon skiën? Vragen die velen zich wellicht stellen, nu in de krokusvakantie bijkans hele families zich op de lange latten wagen. Zelf bent u fijn thuisgebleven om in de Leidse Courant te lezen hoe goed of hoe slecht de sneeuw er in de geaccidenteerde landen bijligt. Want uit of thuis: de Leidse Courant blijft u informeren over alles waarvoor u belangstelling hebt. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend luranl, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «$*£eidócSouaa/nt i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1