erwoede politieke tri jd in 'fS om schoolgebed Syrische regering afgetreden Engelse luchtmachtoefening heeft onverwacht vreedzaam verloop Mars tegen marcos JITENLAND Cfiidóc Somant WOENSDAG 7 MAART 1984 PAGINA 11 aron ontsnapt a aanslag fZALEM De Israëlische oud- iter van defensie Ariel Sharon is Zuidlibanese havenstad Sidon apt aan een aanslag. Toen het ooi waarin hij reisde een huis erde, ontplofte een bom. Maar de n waarin Sharon reed werd niet kt en niemand liep verwondin- ip. De minister was na een in* van Israëlische linies aan de rivier op de terugweg naar Is- Dln militaire kringen kon niet ekerheid worden aangegeven of nslag was gericht tegen de per- Sharon. Israëlische voertuigen i Sidon herhaaldelijk het doelwit ;st van Afghanistan pakt 14-jarigen op voor het leger ISLAMABAD Sinds een week worden in 14 en 17 jaar opgepakt om in het leger te worden ingelijfd. Het Afghaanse leger heeft te kampen met aanzienlijke verliezen door deserties en gevechten. Volgens diplo maten in Pakistan zijn systematische wer vingscampagnes in de steden en op het Af ghaanse platteland mislukt. In Kaboel doen geruchten de ronde dat de leeftijdsgrenzen waartussen men voor het leger kan worden opgeroepen zullen worden uitgebreid van 19 tot 42 naar 15 tot 50 jaar. De moeilijkheden bij de recrutering betekenen dat een steeds groter deel van de gevechtsinspanning moet worden geleverd door het Russische leger. Massagraven in Zimbabwe ontdekt HARARE In Zimbabwe zijn massagraven ontdekt, die dateren uit de onafhankelijk heidsstrijd tegen het Rhodesische regime van Ian Smith. Een woordvoerder van de Zim- babweaanse regering maakte gisteren bekend dat bij Roesape, 160 kilometer ten oosten van de hoofdstad Harare, de stoffelijke resten van vermoedelijk 4000 guerrillastrijders zijn ont dekt. Een van de graven bevatte de stoffelij ke resten van 160 vrouwelijke onafhankelijk heidstrijders. De minister van voorlichting zei dat de kabinetsleden geschokt waren door de vondst. „De wreedheden en massamoor den die tijdens het bewind van Ian Smith zijn gepleegd, worden nu door vaderlandslieven de Zimbabweanen aan de kaak gesteld", al dus de minister. D'Aubuisson mag niet deelnemen aan verkiezingen SAN SALVADOR De Salvadoraanse christendemo cratische partij heeft gisteren de uitsluiting gevraagd van de extreem-rechtse presidentskandidaat D'Aubuis son voor de verkiezingen van 25 maart. De partij heeft daartoe een petitie overhandigd aan de centrale verkie- Volgens de christendemocraten kan D'Aubuisson niet in aanmerking komen als presidentskandidaat op grond van een bepaling in de grondwet. In de grondwet staat dat een president een moreel hoogstaand karakter moet bezitten. De christendemocraten menen dat hiervan in het geval van D'Aubuisson geen sprake kan zijn. D'Au buisson wordt gezien als de leider van de rechts-extre- mistische doodseskaders. MEERDERHEID OUDERS VOOR INVOERING p pnze Correspondent Mare de Koninck) INGTON In de igde Staten is het debat over ing tussen kerk en weer hoog opgelaaid de vraag of op open- scholen tijd uitge- xen mag worden voor eenschappelijk gebed p. klas. Tot dusver is jeorganiseerde vorm ridden in het door de tfieid aangeboden on verboden. Een ie is met name het itel van president om de Ameri- grondwet zo te dat „georgani- groepsgebed in [bare scholen en in e openbare instellin- rvadrukkelijk een drecht (maar geens- efn plicht) wordt, estie leidt tot heftige in de Amerikaanse sa- ving en lijkt een belang- ol te gaan 6pelen bij de >residentsverkiezin- 'resicient Reagan maakte ihoolgebed, samen met rzet tegen de bestaande ibortuspraktijk in de VS, riangrijk stembusthema. >et daarbij het overgrote lan de bevolking aan zijn opiniepeilingen wijzen ?jat 80 procent van de ikaanse ouders voorstan der is van herinvoering van een dagelijks georganiseerd moment van gebed voor hun kinderen op de openbare school. De president weet eveneens dat zijn Democrati sche tegenkandidaten voor het Witte Huis, Walter Mondale en Gary Hart, zich tegen de opvatting van die 80 procent hebben uitgesproken. Reagan schroomt niet het onderwerp in geladen bewoordingen tel kens weer aan de orde te stel len. „Onze kinderen mogen op school uitvoerig met elkaar praten over communisme, druggebruik en pornografie, maar onze grondwet verbiedt hen met elkaar te bidden. In onze openbare parken mogen neo-fascisten, beschermd door de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting, de moord van Hitier op de joden bejube len, maar in onze openbare scholen mogen onze kinderen niet openlijk hun geloof in God belijden", aldus president Reagan. Het overgrote deel van de Amerikaanse jeugd volgt op de basisscholen en vervolgens 'high school', open baar onderwijs. Deze week is in het Ameri kaans parlement het debat be gonnen over de door Reagan beoogde grondwetswijziging. Het laat zich aanzien dat de discussie zich maandenlang zal voortslepen, als gevolg van al lerlei vertragingsacties in Se naat en Huis van Afgevaardig den van zowel voor- als tegen standers. Deze week was het Amerikaanse parlementsge bouw, het Capitool, het decor van verbeten demonstraties van beide 'kampen', die aan weerszijden van het Capitool nachtelijke gebedsdiensten hielden. Bron van alle huidige opwin ding is de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof in 1962 dat in de deelstaat New York het verplichte en door de lokale overheid gefor muleerde schoolgebed on grondwettelijk was. Een jaar later, in 1963, verbood het Hooggerechtshof eveneens het lezen uit de bijbel (al was deel name daaraan voor de kinde ren vrijwillig) op openbare scholen. Het Hooggerechtshof meende dat de grondwet vol strekte scheiding van kerk en overheid voorschrijft, dat het de overheid verboden is welke vorm van godsdienst dan ook aan de burgers op te dringen en dat gebed nooit waarachtig in vrijheid kan worden uitge sproken, wanneer het door de school als instituut wordt geor ganiseerd. De golf van verontwaardiging die het Hooggerechtshof des tijds onder de bevolking te weeg bracht, werd door toen malig president Kennedy laco niek afgedaan met: „Ik weet een eenvoudige remedie. Ge zinnen zouden thuis meer moeten bidden en trouwer naar de kerk gaan". Tegenstanders van Reagans voorstel tot grondwetswijzi ging voeren ondermeer aan dat Amerika een multi-reli- gieuze samenleving is gewor den en dat op tal van openbare scholen christelijke, joodse, is lamitische, nindoestaanse, boedhistische en atheïstische kinderen door elkaar zitten. Reagan zou in feite weer een eenzijdig christelijk stempel op het onderwijs willen drukken en daarmee inspelen op racis tische gevoelens jegens cultu rele minderheden. Herinvoering van groepsgebed in de klas zou, aldus de oppo nenten, tot grote moeilijkhe den kunnen leiden. De toeval lige godsdienstige meerderheid zou in de praktijk haar wijze van bidden opleggen aan de minderheid; kinderen met een cultureel sterk afwijkende godsdienst zouden door de an deren uitgelachen kunnen worden en in elk geval sociaal afgezonderd; allerlei prakti sche problemen zouden zich gaan voordoen, bijvoorbeeld dat meisjes en jongens geschei den moeten worden omdat een aantal religies 'gemengd bid den' verbiedt. (Het Reagan- -kamp zegt in dat alles geen bezwaar te zien, maar eerder „een opvoedkundige kans om kinderen respect voor eikaars religie en cultuur bij te bren gen en daarover te discussië ren".) De voorstanders van volko men scheiding van kerk en staat wijzen er ook op dat de grondleggers van de Verenig de Staten vluchtelingen waren van geloofsvervolging in di verse Europese landen en dat de Amerikaanse grondwet (die godsdienstvrijheid sterk bena drukt, maar vaag blijft over de verhouding tussen kerk en staat) daarom in hun geest moet worden gelezen. Hun voorman in de Amerikaanse senaat, Lowell Weicker, haal de deze week Libanon en Iran aan als voorbeelden van hoe rampzalig de vermenging van politiek en godsdienst zich kan ontwikkelen. Weicker is republikeins partij genoot van president Reagan. De scheiding der geesten loopt inderdaad dwars door de de mocratische en republikeinse partij heen, al ziet Reagan veel meer democraten dan republi keinen tegenover zich. Intussen blijft het twijfelachtig of de president zijn zin krijgt. Voor grondwetswijziging is ook in de VS tweederde van de parlementaire stemmen no dig en dat lijkt er niet in te zit ten zolang Reagan geen com promis aanbiedt. Probleem in het debat is onder meer de vaagheid van de voorgestelde wijziging in de grondwet. Dat amendement zegt dat er geen verbod mag bestaan op groepsgebed in openbare scholen en dat an derzijds niemand verplicht mag worden tot deelname aan het gebed en dat „noch de re gering van de Verenigde Sta ten noch van enige deelstaat de tekst van het gebed zal voorschrijven". Een van de twistpunten is daarom wie dan wél (het schoolbestuur, de onderwijzer, de kinderen zelf?) moeten be palen hoe er gebeden gaat worden. Een mogelijk verge lijk schuilt in de grondwettelij ke invoering van een „mo ment van stilte voor gebed", maar vooralsnog is dat voor beide partijen een onoverko- menlijke inbreuk op ieders be ginsel. Het toeval wilde dat temidden van de politieke „gebedsdis cussie" het Amerikaans Hoog gerechtshof deze week met de uitspraak kwam dat gemeente besturen in een stadhuis in de kersttijd een kerststal mogen opzetten. In een proefproces was aangevoerd dat zulks in strijd is met de grondwettelij ke scheiding van kerk en staat. Met 5-4 stemmen besliste de negen-koppige opperrecht- bank dat een kerststal ook ge zien kan worden als „een cul tuurhistorische burgerlijke tra ditie" en dat plaatsing ervan in een openbaar gebouw daar- Kritische Poolse priester verhoord WARSCHAU Jerzy Popie- luszko, een priester uit War schau die bekend staat om zijn uitgesproken pro-Solidariteit standpunten, is gisteren op nieuw door de politie onder vraagd. Dit hebben functiona rissen van zijn kerk in War schau meegedeeld. Volgens de Poolse autoriteiten zou hij de wetten inzake reli gieuze vrijheid overtreden en wapens in zijn bezit hebben. In het verleden heeft de priester steeds geweigerd vragen van de politie te beantwoorden. Popieluszko beschuldigde vo rige maand tijdens de maande lijkse „mis voor het vader land" het communistische be wind ervan „een eindeloze strijd te voeren om een godde loos monopolie te vestigen. Hij riep verder op geloof te bewa ren in de idealen van Solidari teit. DAMASCUS/BEIROET De Syrische president Assad heeft gisteravond het ontslag van zijn rege ring aanvaard. Dit is uit officiële bron in Damas cus vernomen. Assad zou de aftredende premier, Kassem, hebben opgedra gen een nieuw kabinet te vormen. Politieke waar nemers in Beiropt bren gen het ontslag van de Sy rische regering in ver band met een machtsstrijd in de top van de regeren de Ba'ath-partij, die ont brand zou zijn nadat presi dent Assad enkele maan den geleden werd getrof fen door een hartaanval. Volgens het officiële Syrische persbureau SANA is de rege ring afgetreden om de weg vrij te maken voor een nieuw ka binet onder de interim-leiding van premier Kassem. Diplo maten in Beiroet hebben ge speculeerd dat president Assad een vice-president wil benoe men om zijn zware werk te verlichten. Libanese politici, die nauwe contacten met Syrië onderhouden, zeiden dat de huidige stafchef, Shehabi, en de minister van buitenlandse zaken, Khaddam, een zeer goede kans maken om de be langrijke vacature van vice- president op te vullen. De Libanese president Gemay- el heeft gisteren de deelne mers voor de nationale verzoe ningsconferentie uitgenodigd, die komende maandag in Lau sanne zal moeten beginnen. De eerste ronde werd op 4 no vember vorig jaar in Genève opgeschort, omdat er een op lossing moest worden gezocht voor het omstreden troepenak koord met Israël. De Libanese regering heeft dit akkoord maandag opgezegd. Betogers tegen het bewind van de Filippijnse president Marcos hebben gisteren een mars gehouden door Meycauyan, een bui tenwijk van Manilla. De optocht was bedoeld om de parlements verkiezingen in mei te boycotten. In eerlijke verkiezingen heb ben de demonstranten geen enkel vertrouwen. India wil modernste MIG's NEW DELHI India wil niet de bestaande maar de modernste versie van de MIG-29 gevechtsvliegtuigen, die binnenkort in de Sovjet-Unie zal worden geproduceerd. Dit heeft de Indiase mi nister van defensie, Venkataraman, gisteren in New Delhi ver klaard. De momenteel in India verblijvende Sovjet-minister van defensie, maarschalk Oestinov, zei dat India zelf in staat is mo derne Russische vliegtuigen te bouwen. Volgens Venkataraman zal het nieuwste model superieur zijn aan de Amerikaanse F-16 en de Franse Mirage-2000. India zou graag over de nieuwe MIG- vliegtuigen willen beschikken, omdat het land dan militair su perieur is aan Pakistan dat door de VS wordt gesteund. Luchtvaartorganisatie veroordeelt Sovjet-Unie MONTREAL De Raad van de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart heeft gisteravond de Sovjet-lfnie ver oordeeld wegens het neerschieten van het Zuidkoreaanse liin- vliegtuig op 1 september van het vorig jaar, waarbij alle 269 in zittenden omkwamen. De organisatie zegt geen bewijzen gevon den te hebben voor de Russische beschuldiging dat het vliegtuig een spionagevlucht uitvoerde. Men betreurt het verder diep dat de Sovjet-Unie geweigerd heeft mee te werken aan het onderzoek van de bur gerlucht- vaartorganisatie. (Van onze correspondent Roger Simons) RAF-BASIS WATTIS- HAM De NAVO- luchtmachtoefening „El- der Forest", die sedert maandagmorgen aan de gang is, heeft gisteren een bijzonder vreedzaam ver loop gekend. Het grootste deel van de geplande schijn-aavallen op diverse RAF-bases in Engeland en Schotland werd niet uitgevoerd. De oorzaak: ongunstige weersomstan digheden aan beide zijden van het Kanaal. „Als het nu echt oorlog was, zouden we toch vliegen", ver telde ons een van de officieren van RAF-Wattisham, een gro te luchtmachtbasis in het En gelse Suffolk. De basis zou, wanneer alles volgens het sce nario was gebeurd, door „vij andelijke" vliegtuigen zijn „vernietigd". Maar de basis bleef, in de oefeningen-taal, „volledig gespaard". Er daagde namelijk geen enkele aanval ler op. In vredestijd vermijden de luchtmachten van de NAVO blijkbaar liever elk on geluk dat door mist of laag hangende wolken veroorzaakt zou kunnen worden. Een an dere reden die hen tot grote voorzichtigheid maant, is de wens van hun regeringen dat zo zuinig mogelijk omgespron gen wordt met de peperdure brandstof. Oorlog op papier De luchtmachtoefening „Elder Forest" eindigt vanavond. Hoe de ruim 200 deelnemende vliegtuigen tegen die tijd de meer dan 900 geplande vluch ten zouden moeten uitvoeren, is een raadsel. Maar aangezien „Elder Forest" verloopt vol gens nauwkeurig opgestelde plannen, is het in de eerste plaats een „oorlog op papier", een administratieve veldslag, grondig voorbereid en volgens de regels van de kunst gevoch ten door ambtelijke militairen, die daarvoor geen schijnaan- vallen hoeven te doen. Slecht weer is voor hen geen pro bleem. Groot-Brittannië deed voor deze uitgebreide luchtmanoeu- vres (de belangrijkste sedert de „Battle of Britain" van 1940) een beroep op de lucht machten van alle Noordeuro- pese NAVO-landen, Frankrijk en de Verenigde Staten. Maar hoewel men bij een dergelijke groots opgezette oefening van de organisatoren complete ernst en volmaakte ordelijk heid zou mogen verwachten, bleken die twee eigenschappen gisteren op de RAF-basis Wat- tisham een beetje zoek. Of schoon deze luchtmachtbasis in grote staat van paraatheid verkeerde en bijna al het mili taire personeel er rondliep in NBC-pakken (beschermende kledij die bestand heet te zijn tegen de gevolgen van nucle aire, biologische en chemische aanvallen) was de atmosfeer er nonchalant. „Wij verkeren nu in oorlog stoestand", vertelde de bevel hebber, kolonel-vlieger Tony Park, terwijl hij doorlopend de onontbeerlijke documenten raadpleegde die bij deze „Batt le of Britain" van papier schij nen te horen. Maar ondanks de verzekering die kapitein Park gaf over de schijnbare echtheid van zijn namaakoor- log, kregen de journalisten toch het gevoel dat de zorgelo ze RAF-officieren het niet goed van zich konden afzetten dat het allemaal maar een spelletje was. De hele „Elder Forest"-oefening leek hen weinig te kunnen schelen. Dat leidde er toe dat wij ons na verloop van tijd afvroegen of het Westen met dergelijke ke rels, die alles losjes over zich heen laten gaan, wel kans heeft om in geval van een on verwacht gewapend conflict met enige suces de eerste aan vallen af te slaan. De enige grote zorg van de Britse luchtmacht schijnt de interne veiligheid van haar bases te zijn. Als er maar geen vreemde indringers binnen komen! Op RAF-Wattisham liep gisteren iedere gewone soldaat met een geweer rond. Alle schildwachten droegen gasmaskers. De piloten van dienst waren gewapend met zware revolvers en de koks van de veldkeuken klaagden dat ze zelfs niet even konden gaan plassen zonder eerst hun officiële pasje te laten zien aan de schildwachten. Geen vijand gezien Ondanks het slechte weer werden de schijnaanvallen op papier toch met niet aflatende ijver doorgezet. „Vanmorgen om 10.41 uur werd onze basis aangevallen door een uit Bel gië of Frankrijk afkomstige Mirage, die enkele bommen afwierp en onder meer brand stichtte. Een deel van onze brandstofvoorraden werd ver woest", vertelde kolonel-vlie ger Park. Maar een uurtie later verklap te een van de KAF-piloten, die zich doorlopend gereed hiel den om met hun Phantoms de vijand boven de Noordzee te onderscheppen, dat tot gister middag geen enkel „vijande lijk toestel" de basis van Wat- tisham had bereikt. En dat ter wijl zelfs „onderschepte" vij anden door zouden mogen vliegen, om buiten mededin ging de hem opgelegde schij naanvallen te kunnen uitvoe ren. Maar de „vijand" bleef gisteren thuis, in Denemarken, Nederland, België, West-Duits- land en Frankrijk; zelfs de Amerikaanse gevechtsvliegtui gen van het vliegkampschip Independence speelden we gens het slechte weer het „El- der Forest"-spelletje niet mee. Op de grond werd de oorlog van papier echter ijverig voortgezet. Alle militairen in de door die eenzame Belgische of Franse Mirage gebombar deerde installaties kregen van hun overste een briefje waar op te lezen stond: „J(j bent dood", of: „J(j bent zwaar ge wond", of nog: „Jij bent licht gewond, maar bedolven Onder puin". Kolonel-vlieger Park: „We moeten het zo doen, an ders nemen ze de oefening niet au serieux".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11