Wedloop in chemische wapens dreigt TOPSNELHEID VAN HET JAAR. Zuid-Afrika writ veel bij akkoord metMozambique KLM wil weer naar Argentinië vliegen Politie oitruimt vrouwenkamp bij Greenhan Common Klachten verworpen over sexueel geweld bij dokter Overleg me slachtoffer van sexueel geweld ovei vervolging NA GEBRUIK DOOR IRAK Tegenaanval van Irak vastgelopen Durrer op sterfbed nog beschuldigd van ambtsmisdrijf BINNENLAND/BUITENLAND QtidócQowuwt WOENSDAG 7 MAART 1984 PAGINA SCHIPHOL De KLM en de Argen tijnse luchtvaartmaatschappij Aeroline- as Argentinas zijn het in principe eens geworden over een hervatting van de KLM-vluchten (een keer per week) naar en van Buenos Aires. Het is nu aan de Argentijnse autoriteiten een be slissing te nemen over de overeen komst die tussen de maatschappijen is bereikt. Dit heeft een woordvoerder van de KLM gisteren bevestigd. Op 30 juni 1982, ten tijde van de Falkland- oorlog, gebood de Argentijnse regering de KLM te stoppen met de vluchten van en naar dit land, vanwege „de her haalde steun aan de EG-boycot van Ar gentinië". LONDEN Deurwarders en politieman nen hebben gisterer het vrouwenvredes- kamp bij de BritsAmerikaanse lucht machtbasis Greenhar Common afgebro ken. De vrouwen ricltten het kamp twee en een half jaar gelede in als protest tegen de komst van de Ameikaanse kruisraket ten op de basis. De aumteiten hadden al maanden geprobeerd ea ontruimingsbevel te verkrijgen tegen de vrouwen, aie on danks de vaak zeer bare omstandigheden hun kamp volhielden. )e vrouwen ver klaarden na de ontruimiig dat ze terugko men, ook als ze dan in saapzakken in de open lucht moeten overnchten. Thailand wil vrouwenhandel tegengaan SINGAPORE De politie in Thai land is van plan voortaan scherper op te treden tegen bureaus, die Thai se meisjes „leveren" aan buitenland se sexclubs. Een woordvoerder zei dat er op het ogenblik ongeveer 100 van dergelijke bemiddelingsbureaus bestaan. Ze zorgen voor een paspoort en een visum voor de meisjes. De au toriteiten in Bangkok schatten dat er ongeveer 16.000 Thaise meisjes als prostituée in het buitenland werken, van wie 3.000 in de Bondsrepubliek, ruim 4.000 in Hongkong en 5.000 in Japan en ook een onbekend aantal in Nederland. Kamer eist krachtig protest tegen bijeenkomst van SS-ers DEN HAAG Twaalf van de dertien frac ties in de Tweede Kamer zijn van mening dat minister Van den Broek van buitenlandse za ken bij de Westduitse regering krachtig moet protesteren tegen een bijeenkomst eind deze maand van voormalige SS-leden in de West duitse plaats Oberaula. Het is al voor de der de maal dat een dergelijk „Kameradschaft- streffen" in de Bondsrepubliek wordt georga niseerd. Van den Broek zal bovendien „de af schuw van het Nederlandse parlement die nen over te brengen aan de Bondsregering en er bij deze op aan moeten dringen maatrege len te nemen opdat bijeenkomsten van voor malige SS'ers en andere voormalige nazi-or ganisaties onmogelijk worden. NIJMEGEN Het Medisch Tuchtcollege in Eindhoven heeft de klachten van vijf vrouwen uit Nijmegen over het toepassen van seksueel geweld door een Nijmeegse huisarts ongegrond verklaard. Volgens de advocate van de vrou wen, mr J. Kroon, meent het tuchtcollege dat door het tijdsverloop tussen de ervaringen bij de huisarts en het indienen van de klachten de geloofwaardigheid daarvan verminderd is. Ook zouden de klaagsters door onderlinge uitwisse ling van hun ervaringen de vereiste onbevan genheid verloren hebben. De vrouwen hadden gesteld dat de arts onnodig lang over inwendige onderzoeken deed en bii consulten bijna altijd aanstuurde op gyneacologisch onderzoek. Zij overwegen nu in beroep te gaan. EMANCIPATIERAAD: Een Iraanse soldaat, die in een ziekenhuis in Teheran wordt verpleegd, lijdt verwondingen op zijn benen, hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door bombardementen met mosterdgas door Irak. WENEN/LONDEN De beschuldiging dat Irak in de oorlog tegen Iran che mische wapens heeft ge bruikt schijnt precies op tijd te komen. Zij herin nert de wereld eraan, dat elk moment een wedloop kan ontbranden in deze wapens, die volgens een deskundige „het kernwa pen van de armen" zou kunnen worden. Het is moeilijk om een hard bewijs te leveren voor het ge bruik van zulke wapens. Maar ondanks felle ontkenningen uit Bagdad, wijst alles erop dat Irak tijdens het jongste offen sief van Iran mosterdgas heeft gebruikt. Mostergas is een blaartrek kend gas, dat in de loopgra venoorlog in Frankrijk tijdens de Eerste Wereldoorlog op grote schaal werd gebruikt. Het gas brandt in op de huid en tast tevens de longen aan. Mosterdgas of niet direct do dende chemische wapens, zo als traangas, worden met name gebruikt om soldaten uit hun loopgraven of versterkin gen te drijven om ze vervol gens neer te schieten. De moeilijkheid bij het gebruik van het mosterdgas is evenwel dat op grond van de verwon dingen nu juist niet onomstote lijk te achterhalen is dat er mosterdgas in het spel is. Vol gens artsen in Stockholm, die Iraniërs met brandwonden hebben onderzocht van wie er inmiddels een overleden is, moet mosterdgas de oorzaak zijn. De Weense artsen dach ten daar anders over. Het moet om een chemische stof gaan die de longen ernstig be schadigt, aldus een Weense arts. De moderne zenuwgassen zijn duizenden malen gevaarlijker dan het mosterdgas, dat tijdens de Eerste Wereldoorlog werd gebruikt: een druppel van de moderne zenuwgassen ter grootte van een speldeknop in geademd of opgenomen via de huid is dodelijk. De beschuldigingen aan het adres van Irak zullen waar schijnlijk een nieuwe impuls geven aan de diplomatieke po gingen om op de Geneefse ont wapeningsconferentie, waar 40 landen zijn vertegenwoordigd, te komen tot een internatio naal verbod op chemische wa pens. De beschuldiging door Iran luidde, dat Irak zeker duizend Iraanse soldaten met chemi sche wapens heeft bestookt. Een soortgelijke beschuldiging door de VS deed Irak gisteren af als hypocriet. Bagdad ver wees hierbij naar het gebruik van ontbladeringsmiddelen door de Amerikanen tijdens de Vietnam-oorlog en naar het gooien van de atoombom op Hirosjima en Nagasaki. Irak zowel als Iran behoren tot de meer dan 120 landen in de wereld, die het uit 1925 da terende akkoord tegen het eerste gebruik van chemische wapens hebben ondertekend. Dit protocol van 1925 verbiedt echter niet het maken en het hebben van chemische wa pens, waarvan de VS, de Sov jet-Unie en Frankrijk op het ogenblik grote voorraden heb ben. JOHANNESBURG Het veiligheidsakkoord, dat Zuid-Afrika onlangs sloot met het buurland Mozam bique, is Pretoria's opmer kelijkste diplomatieke succes in de 35 jaar dat de Nationale Partij aan de macht is. Als premier Bot ha zijn politieke spel goed blijft spelen, dan kan zijn regering nog jaren van dit akkoord profiteren. Voor wie de situatie in zuide lijke Afrika een beetje kent, is onmiddellijk duidelijk dat Mo zambique niet vrijwillig maar onder druk van de economi sche malaise naar de onder handelingstafel is gegaan. Dit gegeven roept de vraag op of de economie door toedoen van het marxistisch beleid van president Machel ineengestort is of dat Zuid-Afrika de voor naamste schuldige is. Het ant woord luidt waarschijnlijk bei de, maar de discussie hierover is voorlopig nog niet uitge woed. De marxisten zeggen dat de economie nooit een kans heeft gehad. Anderen, in Pretoria, Washington, zeggen dat het westers economische systeem heeft gezegevierd over het marxisme. Voor het standpunt van de marxisten valt wel iets te zeg gen. Sinds het begin van de bevrijdingsoorlog in september 1964 heeft Mozambique nau welijks een dag vrede gekend. Toen het in 1975 de onafhan kelijkheid verwierf, werd het Portugese leger als vijand ver vangen door de rechtse guer rillabeweging MNR, die eerst door het Rhodesische regime van Ian Smith werd gesteund en later door Pretoria. De re- gering-Machel schat dat de Zuidafrikaanse „agressie", di- I reet en indirect via het MNR, het land de afgelopen acht jaar 333 miljoen dollar heeft ge kost. Behalve Mozambique is ook Angola, dat eveneens opgeza deld werd met een koloniale erfenis, de economische ineen storting nabij. In Angola kan 85 procent van de bevolking lezen noch schrijven en wordt slechts 3 procent van het be bouwbare land daadwerkelijk gebruikt. Ook dit land erfde bij de onafhankelijkheid in 1975 een grote economische chaos die uitmondde in een burgeroorlog en een gewapen de Zuidafrikaanse invasie. Zuid-Afrika heeft grote voor delen bij het onlangs overeen gekomen akkoord. Doordat de handelsbanden tussen Zuid- Afrika en Mozambique hech ter zullen v/orden, kan de apartheidsstaat gemakkelijker met economische middelen zijn politieke wil doordruk ken. In de tweede plaats is het internationale aanzien van Pretoria behoorlijk opgevij zeld. De foto van minister van buitenlandse zaken Botha die in Mapoeto de hand schudt van president Machel is de hele wereld rondgegaan. Het belangrijkste voordeel voor Zuid-Afrika is dat met dit akkoord een proces wordt geconsolideerd, dat al geruime tijd aan de gang is. Het ak koord met Mozambique (en met Angola als dat volgt) bete kent namelijk een legalisering van de openlijke en bedekte handelsbetrekkingen tussen Zuid-Afrika en zwart Afrika. Deze betrekkingen bestaan al jaren uit economische nood zaak, maar werden door zwart Afrika altijd betreurd. Internationaal gezien valt te verwachten dat de politieke kruistocht tegen de apartheid nu aan motivatie zal inboeten. Met name voor zwart Afrika zal het immers niet makkelijk zijn om met evenveel overtui ging oppositie te blijven voe ren tegen het apartheidssys teem, als directe buurlanden van Zuid-Afrika akkoorden gaan kenen met Pretoria. Als pr»,ier Botha erin slaagt de eco^nische contacten te behoudt wordt zijn regime minder vetsbaar voor aruk van buiUjf De hardtvaarheid is nu dat twee van frika's toonaange vende magische staten op het punt stn te worden mee getrokken ihet westerse eco nomische sjeem. jn Pretoria en Washing\ dit worden beschouwd een falen niet alleen van vet marxisme, maar ook vaye rol van de Sovjet-Unie, ojat die super macht geen Hdingsoperatie van de grond eeft kunnen krijgen. Voor ashington is het tevens een r^tvaardiging van zijn beleid „construc tieve bemoeieniimet Zuid- Afrika". Nieuw economijh beleid Voor MozambiquCibetekent het akkoord dat W moet overstappen op een bl nieuw economisch beleid. t marxis ten vertrouwen er (hter op dat als de economies een maal heeft hersteld «n terug keer naar een meer thodoxe vorm van socialismenogelijk blijft. Maar dan ondechatten zij wellicht de vehdmgen van het vrije ondnemer- schap. Met het vrije «derne- merschap zal de ongjkheid terugkeren in Mozabique, maar tegelijkertijd zi*n de winkels weer bevoorra wor den, zullen er weer au's op de wegen rijden en 1 het geld weer rollen. Zelfs cplat- telandsgebieden zouderhier- van een graantje mee kinen pikken. Het tijdstip voor het alaord had Pretoria niet beter Izen. De Frontlijnstaten hebbfi mo menteel wanhopig besefte aan vrede en stabiliteit£elfs de Conferentie voor Oijvik- kelingssamenwerking irZui- delijk Afrika zag zien aahet slot van haar recente bijeen komst in Loesaka gedwongen de „minder agressieve hou ding" van Pretoria toe te jui chen. De verklaring van de Confe rentie was een schok voor de Zuidafrikaanse bevrijdingsbe weging ANC, omdat hiermee het belangenconflict aan het licht trad dat zich momenteel ontwikkelt tussen ANC en Swapo enerzijds en hun gast landen, met name Mozambi que en Angola, anderzijds. De ANC en SWAPO zijn gebon den aan een bevrijdingsstrijd, terwijl hun gastlanden juist vrede willen met Zuid-Afrika. Het akkoord met Mozambique voorziet in een strenger optre den tegen het ANC door de re- gering-Machel. In ruil daar voor zal Pretoria dan minder steun geven aan de guerrilla beweging MNR. Uiteraard be tekent dit niet dat beide orga nisaties van de ene op de an dere dag werkloos zullen zijn, maar naar verluidt heeft Zuid- Afrika Mozambique wel een lijst gegeven met namen van ANC-leiders die uitgewezen moeten worden. Zowel het ANC als Swapo hebben begrip voor het pijnlij ke dilemma van Mozambique en Angola. Als Mozambique en De Mozambikaanse president Samora Machel (rechts) schudt de hand van de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse za ken, Pik Botha, nadat zij een veiligheidsakkoord overeenkwa men. Angola een akkoord tekenen met Zuid-Afrika en op grond daarvan faciliteiten onthouden aan het ANC en Swapo, dan zullen noch de frontlijnstaten, noch de Organisatie van Afri kaanse Eenheid noch zwart Afrika als geheel daar veel aan kunnen doen, want ook zij begijpen het dilemma. Wat de bevrijdingsbeweging voor Namibië, Swapo, betreft, zou Angola Zuid-Afrika heb ben verzekerd dat het de Na- mibische bevrijdingsbeweging niet meer in de gelegenheid zal stellen om de rust in het zuiden van het land te versto ren. Als dit principe in een eventueel akkoord wordt uit gebreid over het hele land zal Swapo zeker in de problemen komen. Er is geen enkele ga rantie dat een akkoord tussen Pretqria en Loeanda ook een vreedzame oplossing voor Na mibië zal omvatten. En hoe hard Pretoria ook van de da ken schreeuwt dat het Nami bië liever kwijt dan rijk is, er is nog niets dat erop wijst dat Pretoria ook echt van plan is vrije verkiezingen te organise ren in Namibië. Wat het ANC aangaat, deze organisatie zal zich misschien moeten bezinnen op haar stra tegie. Als haar sabotagerol wordt ingeperkt, zal ze zich meer dan vroeger moeten gaan wenden tot de zwarte vakbeweging, die ze altijd al heeft beschouwd als speerpunt van de bevrijdingsstrijd. STANLEY UYS The Guardian RUITENHEER TEHERAN/BAGDAD Irak heeft gisteren bekendgemaakt een grote aanval te hebben ge lanceerd tegen de Iraanse troepen, die het olierijke eiland Majnoen bezetten. Maar Iran meldde dat de tegenaan val was afgeslagen. Volgens het Iraanse persbu reau zouden de Iraakse troe pen zware verliezen hebben geleden. Het nieuwsagent schap gaf geen verdere bijzon derheden over het strijaver- loop. Iran zou het eiland Majnoen, dat slechts op 3 kilometer van de Iraanse grens ligt, als on derpand willen behouden voor de eis aan Bagdad tot betaling van een oorlogsschade van zo'n 450 miljard gulden. DEN HAAG Met slachtoffer van sexu geweld kan worden ov legd over de vraag of zaak voor de rechter m worden gebracht of on< bepaalde voorwaart kan worden geseponeei De officier van justitie en slachtoffer kunnen ook ov- leggen over de straf wordt geëist. Dit heeft Emancipatieraad gisteren steld in een advies over beleid ter bestrijding sexueel geweld tegen vit wen en meisjes. De Emancipatieraad vin dat onderzocht moet worA of aan de vrouw zo'n rol worden gegeven. De rl steunt het voorstel van de gering om verkrachting o nen het huwelijk strafbaal stellen. Hij stelt ook voor P onder verkrachting niet], leen afgedwongen geslacT gemeenschap te verstaf maar ook handelingen daarmee gelijk gesteld kjc nen worden. Dat zijn orale en anale h delingen en uitwendig tact van de geslachtsorgai Ze worden nu als aanranc aangemerkt maar zullen- dezelfde wijze als verkraf ting strafbaar moeten den gesteld, zo meent i raad. De Emancipatiei wil dat er maatregelen v s den genomen om de ree positie van prostituées verbeteren, onder meer 0 te bevorderen dat prostitis zelfstandig kunnen wer l in onafhankelijke bedrijv „Het is verder terecht, da b nota sexueel geweld in band brengt met de ongel machtsverhouding mannen en vrouwen oj van terreinen, onder n op sociaal-economisch bied". „Strafrechtelijk oj den is onmisbaar om dal" van sexueel geweld te 1 strijden, maar niet vold< j1 de. Het strafrecht bestr' bijvoorbeeld niet ongewe intimiteiten op het werk, een vorm van sexueel weid". De raad is er verder v<° stander van om verkrachla en aanranding niet all strafbaar te stellen ingi van lichamelijk geweld bedreiging ermee, maar als een vrouw met an« middelen, zoals chant wordt gedwongen tot sexi 'r contact. DEN HAAG Drie cardiolo gische hoogleraren, allen leer ling van de enkele dagen gele den overleden prof. Durrer, menen dat directeur mr. J. Donner van het academisch ziekenhuis bij de Universiteit van Amsterdam de reputatie van Durrer heeft aangetast. Durrer zou tot zijn dood dos siers van patiënten in zijn be zit hebben gehad die aan het ADVERTENTIE Ook In 1983 bogen zich weer een groot aantal internationale autojoumalisten over alle in dat jaar geïntroduceerde auto's. Ze keken en vergeleken. En kozen de Fiat Uno als Auto van het Jaar 1984. Om z'n ontwerp, ruimte, wegligging, komfort en zuinigheid. Maar zeker ook om z'n prestaties. Want onder de motorkap van de Fiat Uno zit een motor die van wanten weet. Een sportieve, betrouwbare krachtbron van naar keuze 900,1100 of 1300 cc. Met een topsnelheid van respektievelijk 140,150 en 165 km/u! De nieuwe Auto van het Jaar staat bij alle Fiat dealers. In 7 uitvoeringen, waar onder nu ook de Uno Diesel. FIAT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10