Minister: verdachte niet ten onrechte vrijgelaten Kamer eist duidelijker beleid voor remigratie buitenlanders -binnenland j|Biesheuvel adviseert: |Kamer wijst formateur aan Italiaanse grens dicht voor varkens Gifhuizen tegen de vlakte Zomercollectie Frank Govers: tea voor two Gratieverzoek voor treinkapers Wijster Staatssecretaris houdt vast aan minder kinderen in tehuizen CcidócSoivumt DINSDAG 6 MAART 1984PAGINA9 Boete voor ULV-„pilootr TUTRECHT Vijfhonderd gulden "boete en een half jaar voorwaarde lijke ontzegging van de vliegbe- Ivoegdheid heeft de 24-jarige A.V. 1uit Wilnis gisteren opgelegd gekre gen van de kantonrechter in Utrecht wegens het vliegen met een iultra-licht vliegtuig (ULV) zonder leen geldig luchtwaardigheidsbewijs pen zonder een ontheffing van het «ministerie van verkeer en water staat. V. kreeg van kantonrechter «nog wel een kans om zijn in beslag i genomen toestel alsnog door de ^Rijksluchtvaartdienst te laten keu- jren. Volgens de kantonrechter was qV's toestel niet in orde omdat hij er J!een andere motor op had gezet. Prof. dr D. Durrer Cardioloog prof. Durrer overleden AMSTERDAM „We zijn een heel groot man kwijt". Zo reageerde de Utrechtse cardio loog prof. dr F.L. Meijler gisteren op het over lijden, afgelopen zaterdag, van prof. dr D. Durrer. Durrer, die in 1918 in Schiedam werd geboren, kan volgens Meijler worden be schouwd als de vader van de moderne elek trocardiografie. Hij studeerde medicijnen in Leiden en Utrecht en was vanaf 1947 verbon den aan het Wilhelmina Gasthuis in Amster dam, aanvankelijk als medewerker van prof. Formijne. In 1957 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de cardiologie en de klinische fysiologie bij de Universiteit van Amsterdam. Hij werd toen ook hoofd van de cardiologische kliniek. Prof. Durrer, die in binnen- en bui tenland talloze malen is onderscheiden, wordt op eigen verzoek in stilte gecremeerd. FABER: KOUDE OORLOG MET OOSTBLOK HERLEEFT DEN HAAG Volgens IKV-secretaris Mient-Jan Faber duidt zijn vroegtijdige ge dwongen vertrek uit Praag van zondag op het herleven van de koude oorlog. De dialoog tus sen de westerse vredesbeweging en haar offi ciële tegenhangers achter het ijzeren gordijn staat hierdoor onder steeds grotere druk. Po gingen om niet door de regimes gesteunde vredesgroepen bij de dialoog te betrekken zijn nu tot mislukken gedoemd. Uit contacten is het IKV gebleken dat de beweging het vooral in Tsjechoslowakije en de DDR steeds moeilij ker krijgt. Maar ook de vredesraad in de Sov jet-Unie liet vorige week weten de eerste maanden geen prijs te stellen op een bezoek van een Nederlandse delegatie, terwijl de ge sprekken in Hongarije na een hoopvolle start vorig jaar zijn afgebroken. „De betrekkingen zitten duidelijk in het slop", aldus Faber. Auto-pyromaan slaat weer toe TILBURG De Tilburgse auto-pyromaan heeft weer toegeslagen. In Tilburg zijn zondagnacht twee au to's in vlammen opgegaan. De auto-pyromaan is sinds oktober actief. Het aantal in brand gestoken auto's is nu gestegen tot 62. Opval lend is dat vooral oudere auto's van het type „Lelij ke Eend" het doelwit vor men van de brandstichter. Over de identiteit van de dader tast de politie volle dig in het duister. JVrouw bekent jfmoord JINHEM Een 24-jarige touw uit Arnhem heeft giste- en bekend haar 38-jarige Tochtgenoot door vergiftiging |met thallium om het leven te lebben gebracht. De man werd op 20 februari in het zie kenhuis opgenomen en over leed vier dagen later. Huwe lijksproblemen blijken het mo tief voor de gif moord. De vrouw liet haar man thallium innemen door hem het gif te gelijk te geven met de medicij nen, die hij als hartpatiënt ge bruikte. Zij heeft het thallium gestolen bij een chemisch be drijf waar ze als schoonmaak ster werkte. De vrouw werd vorige week door de politie ge arresteerd. Zij ontkende eerst iets met de dood van haar man maken te hebben. DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) heeft begrip voor de op winding, die vooral bij de direct betrokkenen is ont staan door het niet in voorlopige hechtenis ne men van een man die op 30 januari in Amsterdam werd gearresteerd, ver dacht van drie verkrach tingen. De minister vindt wel dat de officier van justitie de handleiding, die in verband met het cel lentekort wordt gehan teerd, juist heeft toege past. Hij geeft echter toe dat het oordeel wellicht anders was uitgevallen als men van tevo ren geweten zou hebben dat over deze zaak grote veront waardiging zou ontstaan. Dat heeft de bewindsman geant woord op schriftelijke vragen van het CDA-Kamerlid Van der Burg. De gevallen waarin voorlopige hechtenis wordt bevolen, zijn in drie groepen verdeeld, na melijk A, B en C. A-gevallen hebben daarbij de hoogste voorrang, C-gevallen de laag ste. Er wordt naar gestreefd al deze verdachten te plaatsen in een Huis van Bewaring of in het politiebureau. Als dat niet mogelijk is, wor den de verdachten van de lichtste groep niet in voorlopi ge hechtenis genomen of wordt de hechtenis van ie mand die van een minder ern stige zaak wordt verdacht, be ëindigd. Op 30 januari, toen de man werd gearresteerd, zat men be hoorlijk in problemen met het aantal beschikbare cellen. In het hele gebied waren geen plaatsen bezet door verdachten die behoorden tot de C-groep, dat wil zeggen de lichtste ge vallen. Korthals Altes vindt dat dit voldoende aangeeft hoe moei lijk de situatie in Amsterdam soms is. Bovendien moet vol gens hem worden bedacht dat de betrokken justitiële autori teiten vaak onder grote druk staan als er snel beslissingen moeten vallen bij de afweging tussen zeer verschillende ge vallen. REFERENDUM-ACHTERAF VOORGESTELD (Van onze parlementaire I I redactie) I DEN HAAG Een staats- Jcommissie onder voorzitter schap van oud-premier mr. B. -^Biesheuvel heeft de regering geadviseerd te gaan bepalen, dat in de toekomst de Tweede Kamer na parlementsverkie zingen de kabinetsformateur moet voordragen. Dit zou bin nen drie weken na het bekend worden van de stembusuitslag moeten geschieden om aldus de Nederlandse traditie van slepende formaties te doorbre ien. De commissie meent, dat door dit systeem de politieke partij en wel worden gedwongen op korte termijn hun positie te bepalen, onder meer wat be treft het kiezen van coalitie- partner(s). Zij gaat er ook van uit, dat de partijen na een offi ciële keuze van de formateur, die doorgaans tevens premier zal worden, deze niet zullen laten falen. Het nieuwe kabinet, voor de vorming waarvan geen gede tailleerde afspraken moeten worden gemaakt, moet, vindt de commissie, binnen veertien dagen zijn regeringsverklaring afleggen. Staatssecretarissen moeten pas na de samenstel ling van de ministersploeg worden benoemd. De verkiezingen zouden voorts eerder in het jaar, in maart, moeten worden gehouden om het nieuwe kabinet tijd te ge ven zich wezenlijk te bemoei en met de rijksbegroting voor het daarop volgende jaar. De commissie-Biesheuvel heeft ook voorgesteld in ons land de mogelijkheid tot het houden van een referendum te scheppen. Een volksraadple ging zou dan echter moeten worden gehouden nadat het parlement een besluit heeft genomen. Zou men tevoren een referendum houden dan zou onder de bevolking hevige frustratie ontstaan als het par lement een van de uitslag af wijkend besluit zou nemen. stellen die in de Minder- hedennota staan ten aan- DEN HAAG - De Twee- zjen van remigratie de Kamer is uiterst onte- van buitenlanders, vreden over het ontbre ken van goede en duide- jn die nota wordt wel de mo- lijke regelingen voor de gelijkheid genoemd van finan- terugkeer van buitenlan- ciële steun bij terugkeer, maar ders naar hun land van de regeling die de regering herkomst Het kabinet kreeg gisteren vanuit de schetst. Nagenoeg unaniem Kamercommissie voor het verzocht de Kamercommissie Minderhedenbeleid een om spoedige indiening van een stroom van kritiek te ver- aparte nota met „duidelijke en ruimhartige" voorstellen voor een remigratiebeleid. Terugkeer naar eigen land (een beslissing die overigens volgens regering en Kamer te allen tijde vrijwillig moet zijn) dient goede perspectieven te bieden voor het opbouwen van een nieuw bestaan, zo meent de commissie. Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken) toonde begrip voor de geuite kritiek en zegde toe, vóór de zomer met nader uitgewerkte plannen te ko men. willen beginnen. Die terug keerprojecten hebben enige ja ren bestaan maar werden eind vorig jaar afgeschaft. Drieën dertig personen, die in het vooruitzicht van zo'n subsidie al allerlei voorbereidingen voor remigratie hadden ge troffen, werden daardoor ern stig gedupeerd. Een aantal van hen is in beroep gegaan bij de Raad van State. De staatsse cretaris wil nu eerst de uit spraak van de Raad afwachten alvorens een beslissing te ne men over de herinvoering van de regeling. Kappeyne van de Coppello wees een PvdA-voorstel af om remigranten de mogelijkheid te bieden, binnen een jaar weer naar Nederland terug te keren als het opbouwen van een nieuw bestaan in eigen land niet lukt. „Terugkeer naar ons land zal alleen wor den toegestaan als daarvoor klemmende redenen van hu manitaire aard bestaan", aldus de staatssecretaris. duren over de vage voor- DEN HAAG Italië heeft opnieuw zijn grenzen geslo ten voor varkens en var kensvlees (-produkten) uit de provincies Noord-Brabant en Gelderland. Als reden hebben de Italia nen de uitbraken van var kenspest in deze provincies opgegeven. Het Permanent Veterinair Comité in Brussel bespreekt vandaag de Ita liaanse maatregel. Als het Comité van oordeel is dat ons land voldoende maatre gelen tegen de varkenspest neeft genomen, kan Italië zijn grenzen niet langer ge sloten houden. Alle fracties op één na (de Centrumpartij) pleitten voor het behoud van sociale uitke ringen bij remigratie. De staatssecretaris beloofde, dat de mogelijkheden hiertoe se rieus zullen worden bestu deerd. Zij hield de Kamercom missie echter voor, dat de fi nanciële steun voor remigran ten niet dermate hoog moet zijn, dat de schijn van een „op rotpremie" wordt gewekt. PvdA, CDA en de kleine link se fracties toonden zich ver ontwaardigd over de weige ring van Kappeyne van de Coppello, voort te gaan met speciale subsidies voor remi granten die in hun land van herkomst een eigen bedrijfje In Dordrecht is gisteren begonnen met de sloop van 106 woningen in de Merwedepolder. De huizen staan op grond die zeer sterk 'verontreinigd is. Hieruit stijgen dampen op die in de woningen tot bij voorbeeld ontoelaatbaar hoge concentraties chloor- koolwaterstoffen leidden. Zodra de sloop van de hui zen is voltooid, zal de gif grond worden afgedekt met een laag kiel. Wat er daarna mee gaat gebeuren is nog onduidelijk. An ti- vandalisme als schoolvak APELDOORN Om kinde ren bewust te maken wat van dalisme is begint de politie in Apeldoorn in de hoogste klas sen van de basisscholen met lessen in anti-vandalisme. Daarvoor zijn vijf werkloze onderwijzeressen ingescha keld, die in loondienst zijn bij de Apeldoornse politie. De onderwijzeressen worden op de hoogte gebracht met de aard van het vandalisme. Ge zamenlijk met de poltie wor den dan de lessen opgezet. Elke onderwijzeres krijgt zes tien scholen tot haar beschik king die vier keer per jaar worden bezocht. Ook zal op oudera von den voorlich ting worden gegeven. In een pakje van Frank Govers ga je moeilijk incognito over straat. Sonja (I) showt een pakje van kamgaren, beige met een bruine krijtstreep, waarop een bruine met witgenopte blouse wordt gedragen. Het andere model toont een jurkje met jasje van hetzelfde materiaal. AMSTERDAM In de zomercollectie die couturier Frank Govers in eigen salon aan de Amsterdamse Gracht presen teerde proefde men duidelijk de sfeer van de tearoom uit de twintiger jaren. Een Egyptische vakantie en de thriller „Moord op de Nijl" van Agatha Christie zouden hem geïn spireerd hebben tot deze hele lieve en ook mooie collectie. Maar als we van een detective-verhaal uitgaan, kunnen we toch nauwelijks iemand verdenken die zich geheel in een felrood mantelpak hult. Vooral als dat schitterende rood wordt herhaald in een breedgerande hoed en schoenen met maximaal hoge spitse hakken. Zo iemand zie je toch op kilo meters afstand al. En als je dan bovendien zo'n personage volgens de opvattingen van Frank Govers ook nog eens die- proze bijna lila met dat geraniumrood laat combineren, kun je je helemaal gaan afvragen hoe zo iemand daarin ooit iets incognito zou kunnen afhandelen. Frank Govers is trouwens toch sterk in extravagante kleu rencombinaties. Een paarse avondrok met een metaalblauwe top erboven brengt ongetwijfeld ook vele wenkbrauwen omhoog. Karakteristiek is voor deze collectie overigens nog steeds een opvallend brede schouderlijn voor jurken en mantelpakken. Mouwen zijn doorgaans sierlijk wijd en wat blousend. Meestal zijn de mouwen voorzien van een keurig manchetje. Bij de mantels lijkt het wijde toppertje weer terug uit de vijftiger jaren. Zo'n klokkende wijde mantel is op zeven achtste lengte uitgevoerd. En dan voorzien van een laag in gezette vleermuismouw. Zo'n wijde zwart-wit geblokte wol len mantel staat heel goed op een zwart leren kokerrok met paarse zijden blouse, gesierd met een grote strik aan de voorzijde. Er worden veel kokerrokken met split gedragen. Ook de hemdjurk wordt in allerlei variaties vlot en vrij vertaald. Bijvoorbeeld in een mouwloze, zwart met wit genopte jurk met een laag aangezette, korte plissé rok. Kennelijk als con trast was er een serie het figuur verbergende lijzige japon nen in grauwe kleuren te zien die op een of andere wijze associaties met gefrustreerd spitten in de tuin opriepen. Maar voor werken in de tuin doe je toch beslist geen couture aan! De vrolijke gebloemde middagjurken met gedrapeerde hal zen en strikceintuurs daarentegen passen perfect in de sfeer van een tearoom. Er worden daarbij mooie strass oorbellen en armbanden gedragen. PHIA BARUCH Aannemers lichten overheid op voor miljoenen SCHIEDAM De overheid is voor enkele miljoenen guldens opgelicht bij een woningbouwschandaal in Schiedam. Volgens een rapport van de Nationale Woningraad, dat door de CPN in Schiedam openbaar is gemaakt, is er vooral zijn ge knoeid bij een renovatie-roject van 213 woningen in Schiedam - West. Aannemers hebben daarvoor twee miljoen meer berekend dan de werkelijke kosten van ongeveer 6,5 miljoen gulden. Daardoor betalen huurders van de vernieuwde woningen nu veertig gulden per maand meer dan noodzakelijk. De andere, kleinere malversaties vonden hoofdzakelijk plaats bij nieuw bouwprojecten. ASSEN Het Molukse Drugshulpcentrum Masi- oen in Assen en de Drie- bergse commissie voor contacten tussen Molukse en Nederlandse kerken hebben gratie aange vraagd voor vier van de zes Molukkers die in 1975 in het Drentse Wijster een trein kaapten. Het ver zoek is door justitie in be handeling genomen. Bij de kaping kwamen de machinist van de trein en twee gijzelaars door exe cutie om het leven. Eén van de zeven kapers over leed in de gevangenis. Van de zes nog levende kapers is be kend dat in ieder geval twee van hen geen prijs stellen op gratie. Voor hen is dan ook geen verzoek gedaan. Van twee anderen is nog niet dui delijk hoe zij over gratie den ken. Van de zes hebben twee in elk geval al via een rijksre- classeringsambtenaar een gra tieverzoek gedaan. De zes kapers zitten nu negen jaar vast. Volgend jaar, als zij tweederde van de totaal veer tien jaar hebben uitgezeten, komen zij in aanmerking voor voorlopige in vrijheidstelling. Gebruikelijk is dat dan tot vrijlating wordt overgedaan. Gratie betekent in dit geval dat de gevangenen een jaar eerder vrij komen, dus dit jaar nog. friemels DEN HAAG De pleeg- zorg is een belangrijk deel van de jeugdhulpverle ning en moet kwalitatief en kwantitatief belangrij ker worden. Vooral het aantal jonge kinderen dat vrijwillig in internaten is geplaatst, moet worden te ruggedrongen. Om dit te bereiken moeten hulpver leners de eigen ouders er van overtuigen, dat plaat sing in een ander gezin het beste is voor hun kind. Dit heeft staatssecretaris Van der Reijden van WVC een de legatie van de Raad voor het Jeugdbeleid voorgehouden. Hij .■reageerde hiermee op het ad vies van de raad waarin de be windslieden van WVC en Jus titie wordt gevraagd de voor genomen vermindering van de 1.700 in verhouding dure plaatsen in kindertehuizen en uitbreiding van ongeveer 8.500 betrekkelijk goedkope plaat sen in pleeggezinnen, opnieuw te overwegen. Niet alleen moeten de hulp verleners de eigen ouders overtuigen, ze moeten volgens Van der Reijden ook afspra ken maken met eigen en plee gouders over bezoek van en aan het kind, over de duur van de plaatsing en over hulp verlening aan eigen en plee gouders. Van der Reijden kon digde aan in de komende sub sidieregeling vast te leggen dat er een pleegcontract moet worden gemaakt. Hij vond ook, dat de begelei ding in de vrijwillige zorg op de achtergrond en op verzoek vanbetrokkenen beschikbaar moet zijn. Voor een eigen or ganisatie van pleegkinderen zal de staatssecretaris het initi atief niet nemen. Hun rechtpo- sitie beoogt hij wel te verster ken door verplicht te stellen, dat pleegkinderen van twaalf iaar en ouder worden betrok ken bij de plannen die hulp verleners voor hen hebben.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9