Steeds meer mensen vinden de Hveg naar Leidse studie-inf otheek rie namen steeds weer genoemd [als commissaris van de koningin Teiden Jeiden/den haag Benefietconcert voor orgel Pieterskerk Al voor f.395-h kroon-ofbrugdeel! BURGERLIJKE /STAND CeidócSoivumt dinsdag 6 maart 1984 pagina 3 eidenaar gewond lij vechtpartij IEIDEN Een Leidenaar is Lnacht rond één uur met bn hersenschudding in het 'fZL opgenomen nadat hij op 4 Stationsweg had gevochten liet een stadgenoot. e vechtpartij speelde zich af ior Club '70. De dader is door I politie aangehouden en ordt vandaag verhoord. In die nacht van zaterdag op zon- m ag vond een steekpartij plaats dezelfde gelegenheid. Hier- werd een 21-jarige Leide- ar in de buik gestoken. DRONKEN CARNAVALVIERDERS VAN DE WEG GEHAALD LEIDEN De politie heeft gisteravond en vannacht vijf Leide- naars aangehouden die hun auto onder invloed van alcohol be stuurden. In alle gevallen werd een rijverbod opgelegd, een Lei denaar raakte zijn auto kwijt. De politie schrijft deze „vangst" toe aan het Carnaval. Er werd overigens geen gerichte alcohol controle gehouden. Een 29-jarige Leidenaar werd op de Vondellaan aangehouden. Hij is al vier keer eerder veroordeeld voor het rijden onder in vloed. De politie nam zijn auto en rijbewijs in beslag. Op de Lammermarkt liep een 32-jarige Leidenaar tegen de lamp en op de Molenwerf werd een 39-jarige Leidenaar aangehouden. Deze laatste weigerde de blaastest en bloedproef. Op verzoek van de politie Noordwijk werd op de Morsstraat een 27-jarige Leidenaar aangehouden. Hij was op de Zeestraat in Noordwijk tegen een lantaarnpaal gebotst en vervolgens doorgereden. Op het Rapen burg werd een 27-jarige automobilist uit Leiden betrapt op het rijden onder invloed. Vrouwelijke ambtenaren vrij op vrouwendag LEIDEN Het gemeen tebestuur heeft evenals vorig jaar vrouwelijke ambtenaren de mogelijk heid gegeven op 8 maart verlof te nemen. 8 maart werd in 1910 in Kopenha gen uitgeroepen tot Inter nationale Vrouwendag. Op diverse plaatsen in Leiden zal dit herdacht worden. Een programma van de aktiviteiten is verkrijgbaar bij het bureau emancipa tiezaken en de voorlich tingsbalie van het stad huis. Computerdiefstal uit MTS aan Dieperpoellaan LEIDEN Uit een lokaal van de MTS aan de Dieper poellaan is in het afgelopen weekeinde voor 70.000 gul den aan computerapparatuur gestolen. De dieven kwamen de school binnen door het vernielen van een ruit. Meegenomen werden: 10 computers (van de merken Apple en ITT), 4 beeldschermen, 2 cassettere corders en 11 discdrivers. Kattenjager valt van dak LEIDEN Een 24-jarige Leide naar, die gisteravond een kat van het dak van een huis aan de Ho- gewoerd wilde halen, moest deze „huisdierenjacht" met een val van 8 meter bekopen. De man is met onbekend letsel in het AZL opgenomen. De val van de Leide naar werd halverwege gedeelte lijk gebroken door een plat dak. De Leidenaar viel echter door het platje heen en raakte bekneld in een schuurtje. De brandweer moest er aan te pas komen om de man te bevrijden. Er moest onder meer een deur worden gefor ceerd. De Leidenaar klaagde dat hij overal pijn had. JAN CURSUS UITVAART TOT UNIVERSITAIR BESTUURSKUNDE la IIDEN Steeds meer iensen, jong en oud, be amen de laatste jaren te ;uderen of pakken de raad van een eerder be ltinnen studie weer op. Er nomen ook steeds meer bleidingen bij. Dit alles tat zeker niet ongemerkt lorbij aan mevrouw LL.Loe. Zij is sinds 1981 imensteller en beheerder in de zogeheten „studie- ifotheek" van de Leidse iversiteit. 1®ldereen met minimaal een s*favo-vooropleiding kan hier fts vinden van zijn of haar iding. Alle opleidingen op 0 JBO en universitair niveau in lederland zijn in de infotheek rtegenwoordigd. Het gaat i dag-, avond- en deeltijdo pleidingen, maar ook om er- tende schriftelijke cursussen, levens is er informatie over tudies en zomercursussen in [et buitenland. Heeft men be- j voor een cursus uitvaart", „panfluit" of „vrij- któdkunde"? Mevrouw Loe %ekt het op in de alfabetisch Gordende kaartenbak en De Leidse „infotheek" trekt studie-hongerigen van ver buiten Leidse regio. De bro chures en mevrouw Loe (rechts) maken hen wegwijs. trekt de map met informatie hierover uit de kast. De studie-infotheek is eigen lijk door de grote vraag naar informatie vanzelf gegroeid tot het uitgebreide documentatie centrum van nu. De halve baan van mevrouw Loe moest een hele worden. De kasten en tafels kunnen de steeds aan zwellende stroom studiegidsen, brochures en tijdschriften niet meer herbergen. Mevrouw Loe is dan ook blij dat de info theek op 15 april gaat verhui zen van het Schuttersveld 9 naar een grotere ruimte „om de hoek", Stationsplein 20. De Infotheek is open van maan dag tot en met vrijdag van ne gen tot vijf uur. Studierichtingen In de infotheek lopen studen ten van de universiteit binnen met vragen over studierichtin gen en bijvakken elders in het land, maar ook over HBO-op- leidingen. Ook veel havo- en vwo-scholieren komen er hun licht opsteken. Mevrouw Loe stuurt de schooldecanen in de regio Leiden elk jaar een brief waarin zij wijst op het bestaan van de infotheek. Ook uit Den Haag, Haarlem en soms zelfs Amsterdam komen mensen, bijvoorbeeld via een beroeps keuzebureau. Tot slot zijn veel afgestudeerden „stamgasten" van de infotheek. Zij inspecte ren de vacaturebank voor aca demici of lopen de adverten ties na in de ruim vertegen woordigde weekbladen en de zaterdag-kranten. Mevrouw Loe constateert een toenemende informatievraag naar maatschappij-gerichte op leidingen. De wetenschap van het besturen is erg populair, gezien de grote vraag en aan bod van de studierichtingen bestuurskunde op universitair niveau. Het nieuwst op dit ge bied is de richting bestuurlijke informatiekunde. Ook infor matica scoort erg hoog. Op HBO-niveau zijn grote trek pleisters de nieuwe richting milieukunde in Groningen, bejaardenwelzijnswerk op de school voor (let wel) jeugdwel- zijnswerk in Den Haag en de opleiding „oriëntatie op de na tuur" op de MO-lerarenoplei- ding in Utrecht. Verder is de opleiding tot personeelsfunc tionaris erg in trek. Vooral de avondopleidingen worden steeds geliefder. Men kan deze volgen na het werk overdag of als werkloze, met behoud van uitkering. )NDANKS UITBLIJVEN VOORKEURLUST MINISTER RIETKERK Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft be namen van kandidaten voor de 'functie van com- issaris der koningin nog eeds niet doorgegeven de vertrouwenscom- lissie, die hem moet ad- iseren. De minister zou ijn voorkeur voor een :andidaat zo rond deze kenbaar moeten ma- ;en aan de commissie, be- itaande uit de voorzitters fan de provinciale staten fracties. Toen hij op 19 januari de pro fielschets voor de nieuwe com missaris op het Provinciehuis in ontvangst nam, maakte Rietkerk bekend dat er slechts één persoon heeft gesollici teerd naar de functie, terwijl twee anderen werden aange meld door derden. Zoals mis schien bekend maken alleen PvdA-leden kans op de hoog ste functie binnen deze pro vincie. De namen die in dit verband steeds weer te horen zijn, zijn die van het PvdA-kamerlid Schelto Patijn, de oud-minister van onderwijs Jos van Keme- nade en de oud-staatssecretaris van sociale zaken Ien Dales. De Voorburger Patijn, die zelf gesolliciteerd zou hebben, zou de beste kans maken. De van de drie meest onbekende kan didaat heeft binnen de Tweede Kamer enige faam verworven als lobbyist voor het binnen halen van burgemeesters- en commissarisfuncties voor zijn partij. In die functie overlegde hij regelmatig met de minister om het belang van PvdA-kan- didaten voor dergelijke func ties te bepleiten. Daarnaast heeft hij zich in de Kamer OM RESTAURATIE TE BETALEN Dr. S. Patijn vooral bewogen op het gebied van het binnenlands bestuur, waarbij hij regelmatig in aan raking kwam met de Zuidhol landse problematiek, onder meer de splitsing van de pro vincie. Patijn eindigde als tweede in de race om het bur gemeesterschap van Rotter dam, na zijn partijgenoot Bram Peper. Hij stond daarbij wel als eerste op de voordracht- slijst van commissaris der ko ningin mr. Maarten Vrolijk, de man die hij nu vermoedelijk opvolgt. Schelto Patijn (47) komt uit een familie van be stuurders. Zijn overgrootvader was burgemeester van Den Haag, zijn grootvader evenals zijn vader Kamerlid. Hij is zelf sinds 1973 lid van de Tweede Kamer. Verder was hij van 1973 tot en met 1979 lid van het Europees parlement. Zijn vermoedelijke tegenkan didaten Dales en Van Keme- nade hebben gemeen dat ze beiden een gooi deden naar het burgemeesterschap van Amsterdam, dat uiteindelijk in handen kwam van oud-minis ter Van Thijn. Voor de kandi datuur van Ien Dales werden zelfs 10.000 handtekeningen opgehaald, door Amsterdam mers die een vrouwelijke bur gemeester wilden. Zij stond daarnaast ook op de nominatie voor het commissarisschap van Drenthe. LEIDEN Het orgel van de Pieterskerk is hard aan restauratie toe. Om deze o te financieren organiseert Sfde Stichting Orgelstad Leiden vrijdag 23 maart een benefietconcert waar onder anderen fluitist Thijs van Leer en bas-ba riton Hans Zomer hun medewerking aan zullen verlenen. u1 ojDe tand des tijds is aan het o! v50-jaar oude orgel niet voor- ~?aan: de klank van de te pijpen is matig en er is Weinig contrast tussen de re- -j gisters. Lekkages in de zoge naamde windladen maken het stemmen van het orgel tot een jnoeiliik karwei. Het orgel van de Pieterskerk behoort tot een selecte groep van zeer oude or gels met aanzienlijke afmetin gen. Qua leeftijd en grootte is het te vergelijken met orgels in Alkmaar en Den Bosch of met het monumentale orgel van de Nieuwe kerk in Am sterdam. Vanwege het hoge middenschip van de Pieters kerk heeft men dit orgel met zijn betrekkelijk ondiepe kas destijds vooral in de hoogte ge bouwd. Nadat de orgelbouwers Hagerbeer uit Amerfoort in de zeventiende eeuw de grote hoofdkas hadden toegevoegd aan het reeds bestaande rug werk, is er uiterlijk aan het in strument vrijwel niets meer veranderd. Slechts de grote luiken, waarmee het orgel met behulp van touwen en katrol- len kon worden afgesloten, Het orgel heeft 3 klavieren, 43 stemmen en in het totaal 3117 pijpen. Het heeft een geheel eigen klankkleur die kenners ervaren als bescheiden maar voornaam. Restauratie wordt noodzakelijk geacht, omdat het orgel te mat klinkt en over weinig contrast beschikt. Dat geldt met name voor die stem men die het orgel kracht moe ten geven, de 2 trompetten, de schalmey, de trombone en de bazuin. De werking van me chaniek is als gevolg van elek trische en pneumatische wijzi gingen niet erg betrouwbaar meer. Het orgel speelt, vooral bij gekoppelde klavieren, bij zonder zwaar. Men verwacht dat restauratie al deze gebre ken uit de wereld kan helpen. De kaarten voor het benefiet concert (aanvang 20.00 uur) kosten tien gulden en zijn ver krijgbaar bij orgelhandel Bar- ning aan de Stationsweg. Be halve de voormalige Focus- fluitist Thijs van Leer en solist Hans Zomers, leveren diverse koren uit de Leidse regio een bijdrage. Dit zijn ondermeer het Nederlands Madrigaal koor, het kerkkoor St. Cecilia van de Hartebrugkerk, het Leids Kamerkoor, de Leidse Cantorij en het gemengd koor 'Con Amore'. Het orgel van de Pieterskerk zal bespeeld i den door Joop Brons, Ben Fey, Wim van der Reijden en Jan Schmitz. Muzikale medewer king verlenen óok het kamer orkest Madrigalesco en het Toonkunstkoor. (ADVERTENTIE) fllw natuurlijk gebit behouden: r Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden. Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- ot brugdeel voor slechts t. 395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling. n of bel voor inlichtingen: ormatiefan Administratie» Centrum. Postbus45. 2665ZG BleiswijkTel01892-7280. Volkenkunde In het museum van Volkenkunde worden tot 30 mei op de woensdagmiddagen films over Oceanië vertoond. Een beschrijving van deze films is voor 1 gulden ver- krijgbaar aan de balie van het museum. De voorstel lingen worden voorafgegaan door kinderfilms over In donesië, Antillen, India, Nepal en Japan. Alle voorstel lingen beginnen om 14.30 uur. In het kader van de ten toonstelling over Sri Lanka kunnen kinderen op woensdagmiddag 21 maart Sri Lankaanse pannekoe ken bakken. De toegang bedraagt 2 gulden. Aanvang 14.00 uur. Breehuys In het Breehuys (Breestraat 19) worden in de krokusva kantie elke dag aktiviteiten voor scholieren georganiseerd. Woensdag van 15.00 tot 17.00 uur kan er worden gezwom men, terwijl er 's avonds van 19.00 tot 23.00 uur disco plaats heeft. Donderdagmiddag wordt vanaf 15.00 uur de film 'Easy Rider' gedraaid. Vrijdagmiddag om 15.00 uur begint de sex, drugs en rock rollkwis die tot half zes duurt, 's Avonds wordt van 20.00 tot 24.00 hardrock gedraaid. Wasp-kran De Werkgroep Afschaffing Sollicitatieplicht (WASP) wil deze maand een krant uitbrengen met meningen en ervaringen van en over de sollicitatieplicht. Mensen die een schriftelijke bijdrage aan deze krant willen le veren kunnen deze kwijt aan het adres van de WASP, Langegracht 246A, tel. 149064. De krant is nu reeds te bestellen door overmaking van fl,50 per gewenst exemplaar op giro 3202160. Bingo In de kantine van de LFC (Leidsche Footballclub) aan de Boshuizerkade wordt zaterdagavond 10 maart een bingo gehouden. De toegang is gratis en het balletje gaat vanaf acht uur rollen. Werkmans Wilskracht De harmonie Werkmans Wilskracht geeft op 9 maarf het jaarlijkse concert in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Onder leiding van A. Vulperhorst worden ondermeer werken van Jan de Haan (Fryske varia ties) en Patience van Sullivan/Mellema gespeeld. Ook het majorette- en tamboerskorps zullen hun bijdrage leveren. Het concert begint om 20.00 uur, de toegangs prijs bedraagt 5 gulden. Laatste hand aan Kort Rapenburg De afgelopen twee dagen is de laatste hand gelegd aan het Kort Rapenburg: het laatste stukje rijbaan werd ge asfalteerd. Als gevolg hiervan waren marktenroute en Breestraat gisteren gestremd wat voor enige opstoppin gen elders in de stad zorgde. „Over het algemeen is het allemaal vrij soepel verlopen, de Leidse automobilist is zo langzamerhand wel aan dit soort dingen gewend ge raakt", aldus politiewoordvoerder Graveland. Vanavond worden de werkzaamheden aan het wegdek van het Kort Rapenburg beëindigd. Dan rest nog het plaatsen en aansluiten van de verkeerslichten en de mogelijke her plaatsing van de Gijselaarsbank, aktiviteiten waar het verkeer weinig last van behoeft te hebben. Voorlopig blijft de huidige verkeerssituatie éénrichtingverkeer over Breestraat en Marktenroute gehandhaafd ge handhaafd. Wanneer de oude verkeerssituatie op de Breestraat wordt hersteld, is nog niet duidelijk. Aan de Lorentzkade 4 is TTV-Productions, het organi seren en administreren van audio-visuele programma's voor particulieren en bedrij ven, gevestigd. Aan de Aletta Jacobslaan 102 is Vertaalbureau Lema ge vestigd. Aan de Haarlemmerstraat 116-120 is Dolcis schoenenmo de, gevestigd. Aan het Rapenburg 48 is In loophuis voor de regio Leiden gevestigd. Aan de Milanenhorst is de speeltuin Merendroom geves tigd. Aan de Nieuwstraat 38 is de winkel in 2e hands spullen Onder de Boompjes gevestigd. Aan de Morsweg 61 is Mon tagebedrijf van systeempla fonds en wanden gevestigd. Aan de Haagweg 28 is Ar- ciftiefadviesbureau Frankel ge vestigd. In het Veerhuis 152 is VAK Economisch wel en wee vereniging, administratie kan toor, gevestigd. Aan het Vijf Meiplein 72 is W. Langeveld, amb. handel in bloemen en planten, gevestigd. Metselbedrijf Leiden b.v. ge vestigd aan de Roemer Vis- scherstraat 19 verplaatst naar de Takwier 9. G. Oostenveld, techn. ad viesbureau alsmede het verr. van techn., gevestigd aan de Genestetstraat 31. Aan de Koppenhinksteeg 6 is Maanwater, uitgeverij van een tijdschrift, gevestigd. De pizzeria Costa Smeralda gevestigd aan de Haarlemmer straat 270 is overgenomen en voortgezet door pizzeria O Sole Mio, eig. D. Argun. •fAan de Witte Singel 37 is Management Policy Consulant MPC adviesbureau op het ge bied van management beleid, gevestigd. Aan de Oude Singel 208 is Atelier Poppendeyntje geven van cursussen poppenmaken, verkoop van eigen gemaakte poppen en materialen, geves tigd. Winco, cactushandel, geves tigd aan de Nieuwstraat 47, verplaatst naar Rijnsburg. Camp David, Isr. rest., ge vestigd aan de Haarlemmer straat 4, overgenomen en voortgezet door A. Barazani King David grillroom. Partikuliere Stadspost voor Leiden e.o., gevestigd aan de Drie Oktoberstraat 24, ver plaatst naar de Nieuwe Rijn 61a, van Wijk 45 naar Wijk 12. Autobedrijf Rohmer en van der Putten, gevestigd aan de Morsweg 176, is opgeheven. Gehuwd: D. R. Feijen en N. de Wit, H, A van der Grient en A. R. Wil- kens, W, Baas en J. C. van der Voor- en, A. M. B. H. Rooijakkers en J. A. M. Nederstigt, J. P. van der Zee en M C. Huffels, A. Hoppers en R. Cazemier, J, Jesse en M. M. de Graaf, J W. van Haarlem en J. C. Kooy. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI! UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA -

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3