TAFEL Gereformeerde synode komt met pastorale brief over verontrusting in de kerk kerk wereld iïfïTii „En ik dacht nog wel dat carnaval het feest van de verbroedering was £eidó&6otncmi Bisschoppen in gesprek met CDA bezorgd over positie van gezin C&idóc6otncmt INVALIDE WORDT TOEGANG TOT CAFE DRIE MAAL GEWEIGERD: Onvoldoende perspectief BURGERLIJKE STAND ACHTERGROND DINSDAG 6 MAART 1984 PAGINI Religiositeit in Tsjechoslowakije blijft constant ondanks druk Ondanks de sterke druk op en zelfs vervolging van pries ters en gelovigen is in Tsje choslowakije de religiositeit niet verminderd. Dat kan blijken uit een overzicht, dat de Academie van Weten schappen te Brno heeft gege ven in haar tijdschrift „So- ciologia". Dit overzicht be treft de percentages gelovi gen in de beide landsdelen van Tsjechoslowakije en de diverse bevolkingsgroepen. Het onderzoek is verricht door het „Instituut voor speurwerk betreffende het sociale bewustzijn en het we tenschappelijk atheïsme". Als bron worden „recente repre sentatieve waarnemingen" vermeld, waarmee een se- mi-officiële steekproef wordt bedoeld. Volgens deze gegevens is 36 procent van de bevolking bo ven de vijftien jaar religieus. In Slowakije is het percenta ge 51, in Tsjechië 30. Dat be tekent, dat 4,2 miljoen inwo ners tot een godsdienstige groepering worden gerekend. Kinderen die godsdienstig worden opgevoed zijn daarbij niet begrepen. Volgens het overzicht zijn er aanzienlijk meer godsdiensti ge vrouwen dan mannen. In Tsjechië is 36 procent van de vrouwen gelovig, in Slowa kije 60 procent. De mannen komen op respectievelijk 25 en 40 procent. Huisvrouwen zijn bijna allen gelovig, ge pensioneerden voor 52 pro cent in Tsjechië en 72 pro cent in Slowakije. Regionaal gezien kent noordelijk Bohe- men de minste gelovigen, 15 procent, en oostelijk Slowa kije de meeste, 57 procent. In Tsjechië is 24 procent van de mensen met een universitai re opleiding godsdienstig, in Slowakije 23 procent. Westerse waarnemers teke nen hierbij aan, dat mensen wier carrière gevaar loopt door bij een kerk te horen, minder geneigd zijn met hun religieus-zijn te koop te lo pen, dan mensen die daar mee geen risico lopen, zoals huisvrouwen en gepensio neerden, die dan ook hoog scoren. Zoals gezegd verschil len de percentages nauwe lijks van die uit liberaler da gen van het land. Klaarblij kelijk missen de felle anti- -godsdienstige campagnes van na de „Praagse Lente" hun doel en heeft ook ver volging van priesters en gelo vigen niet het door de autori teiten gewenste effect. De synode van de gere formeerde kerken heeft gisteren in Lunteren rui me aandacht besteed aan de alom in de kerken heersende verontrusting. De middag en een groot deel van de avond van de eerste dag van deze zitting ging heen met de behandeling van een rapport van een commis sie uit de synode die zich had gebogen over brie ven, gericht aan de syno de, waarin uiting was ge geven aan gevoelens van onbehagen over bepaal de ontwikkelingen en verschijnselen. Vrijwel unaniem was de sy node in haar waardering voor het op tafel liggende rapport, waarin de commissie tot de conclusie komt, dat in de gereformeerde kerken in Nederland sprake is van een open en gesloten visie op Schrift, belijdenis en kerk. Deze openheid en gesloten heid hangen samen met openheid of geslotenheid ten aanzien van de veranderin gen in de cultuur. Het ging voornamelijk om een open brief, die mr. H. C. Visser uit Den Haag in april vorig jaar stuurde aan alle gereformeerde kerkeraden. Daarin riep hij de kerkera den op er bij de synode onder meer op aan te dringen, dat de deelname in het IKON wordt stopgezet, uitspraken over homofilie worden opge schort en alle banden met het Interkerkelijk Vredesberaad en het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening worden verbroken. Verder kregen de kerkera den uit de kring rondom het conservatieve blad „Woord en Geest" een hernieuwd „verzoekschrift geestelijk le ven", waarin eveneens kri tiek op uitspraken van de sy node werd geuit. Ruim dertig kerkeraden hebben in brie ven aan de synode op eniger lei wijze adhesie met de open brief of het verzoekschrift betuigd. De synodeleden hadden gis teren veel kritiek op het ver zoekschrift en vooral op de brief van mr. Visser. Zo meende ouderling B. de Groot (Drachten), dat Visser alleen symptomen van een ziekte bij de gereformeerde kerken wil wegnemen. Hij vergeleek de problemen in de kerken met die in de CPN. Veel gereformeerden vertrouwen de synode niet meer, zo meende hij. Me vrouw C.J. Hamminga- -Fraanje (Heinkenszand) noemde de brief van Visser „onchristelijk". Volgens haar is het niet de vraag of de ge reformeerde kerken gerefor meerd moeten blijven, maar of zij aan hun roeping vol doen. Zij bepleitte, dat in een antwoord aan Visser de ver ontwaardiging van vele sy nodeleden over diens brief tot uitdrukking zal komen. De open brief en het ver zoekschrift kregen steun van ds. F. van der Weij (Nun- speet). Hij wees erop, dat de synodecommissie de oorzaak van de problemen in de gere formeerde kerken zoekt in culturele veranderingen, maar meende, dat men zich als kerk niet met dergelijke veranderingen moeten laten meezuigen. De gereformeer de kerk is te veel losgeslagen van haar ankers. Weten we nog, wat vroomheid, bidden, schuldbelijdenis en gebon denheid aan de tijbei beteke nen, zo vroeg Van der Weij zich af. Het is de bedoeling, dat de- synodecommissie op basis van de discussie een concept- -rapport en concept-pastorale brief schrijft. De synode zal in november 1984 de defini tieve tekst van de pastorale brief vaststellen. Sommige synodeleden twijfelden aan het nut van een pastorale brief. Zij zochten meer heil in gesprekken tussen synode leden en leden van de plaat selijke kerken. De Nederlandse bisschoppen zijn bezorgd over een drei gende onderwaardering voor huwelijk en gezin als gevolg van de politieke gelijkbe rechtiging van alle samenle vingsvormen. Zij hebben deze bezorgdheid, aldus onze parlementaire redactie, giste ren geuit in een gesprek met een delegatie uit de CDA-top, onder wie partijvoorzitter Bukman en fractieleider De Vries. De bisschoppen erkennen, dat er in de samenleving ruimte moet zijn voor duur zame, niet-huwelijkse samen levingsvormen, maar het hu welijk „als goddelijke instel ling" mag daardoor niet in een ondergeschikte positie komen. Christen-politici moeten volgens de bisschop pen zorgen, dat „het gezin kan blijven gedijen". Van CDA-zijde werd beaamd, dat gezinnen vol doende bescherming moeten houden en dat zij als gevolg van politieke maatregelen niet in een fiscaal en sociaal nadelige positie mogen belan den. Fractieleider De Vries beklemtoonde echter, dat de overheid neutraal moet staan tegenover de relatiepatronen die de mensen kiezen en dat politici zich niet behoren te mengen in de privé-keuzen van burgers. Naast vraagstukken rond hu welijk en gezin bespraken, zoals gisteren gemeld, de ker kelijke leiders en de CDA'ers ook de kernwapenkwestie. De bisschoppen bepleitten het terugdringen van de rol van de kernwapens in de we reld. Zij stelden, dat naar hun overtuiging economische belangen of een internationa le machtsstrijd nooit door slaggevend mogen zijn voor het produceren en plaatsen van nieuwe kernwapens. Binnenkort zullen de CDA'ers met de bisschoppen van gedachten wisselen over het euthanasie-vraagstuk. Nog deze maand zal de CDA- top ook informele besprekin gen voeren met vertegen woordigers van de gerefor meerde synode. Volgens CDA-partijvoorzitter Buk man zijn dit soort contacten met de kerken „uiterst zinvol en bemoedigend". Vastenactie '84 richt zich op „Recht van de zwaksten" Onder het motto „Om het recht van de zwaksten" wordt dit jaar de bisschoppe lijke vastenactie tussen As woensdag (morgen) en Pasen (22 april) gevoerd. De actie komt op voor mensen aan wie fundamentele mensen rechten worden onthouden, zoals voedsel, werk, huisves ting, grond en gezondheids zorg. De vastenactie doet dat door financiële steun te verlenen aan kleinschalige, sociaal-e de armsten met geld alleen niet zijn geholpen, komt elk jaar ook een bijzonder thema aan bod. In 1981 was dat de voedsel- problematiek, in 1982 de mensenrechten, in 1983 de gezondheidszorg en dit jaar is dat de migratie. Daarmee wordt bedoeld zowel de trek van het platteland naar de steden, als de trek van arme naar rijke landen. De vastenactie, waarvan het nationaal secretariaat in Zeist is gevestigd, heeft materiaal vervaardigd om gelovigen van dienst te zijn. Zo is een themamap „Op de vlucht voor de armoede" samenge steld, met behulp waarvan de thematiek in groepsverband kan worden behandeld. Ook is een pastoraal katern opge steld met zeven liturgische handreikingen rond de 'pro blematiek van migranten. De vieringen worden onder bouwd met achtergrondtek sten en getuigenissen in de marge. Over 1982/1983 bedroeg de opbrengst van de Vastenac tie, voor zover het ging om bijdragen parochies en parti culieren, alsmede bijzondere giften, ruim 13,5 miljoen gul den, ruim acht ton meer dan het seizoen daarvoor. Spinaziesoep gegratineerde eierragout met brood Voor twee personen hebt u nodig: 100 g spinazie, uitje, knof look, 10 g boter, 50 g champignons, Vs liter heet water, 1 groentebouillonta blet, zout, ketjap, (iets se samolie); 3 eieren, 20 g boter, 1 ui, 1 paprika, 4 dl water, half groentebouillontablet, 35 g bloem, paar lepels melk, zout, peper, ketjap, 1 lepel paneermeel, 1 lepel gerap- ste kaas, 15 g boter; geroosterd, eventueel ge bakken brood; 2 flinke sinaasappels, pe per, paar olijven zonder pit Was de spinazie, laat haar uitlekken en snijd haar wat kleiner. Fruit de kleingesne den ui met de geperste knof look goudgeel in de boter. Bak vervolgens al omschep pende de spinazie en de ge halveerde of in plakjes ge sneden champignons op een groot vuur een paar minuten mee. Voeg water en bouil lontablet toe, laat de soep een paar minuten koken en maak haar af met zout, ket jap en desgewenst sesamolie. Kook de eieren acht minu ten, laat ze schrikken en koud worden. Bak de klein gesneden ui en paprika al omscheppende in de boter, voeg het water toe met het bouillontablet en laat het mengsel vijf minuten trek ken. Meng de bloem met de melk tot een glad papje en bind er het paprikamengsel mee. Laat de saus nog even koken, en meng er de grof- i gesneden eieren door en maak haar op smaak af met j zout, peper en ketjap. Doe de ragout in een ingevet ovenschaaltje, strooi er de kaas met paneermeel over en verdeel daarop de tweede portie boter. Laat er onder de hete grill of in een hete oven een korstje op komen. Snijd de gepelde sinaasappels in zeer dunne schijven, strooi er geurige peper over en in plakjes gesneden olijven. Wie olijven te exotisch vindt kan een paar augurken gebrui ken. JEANNE DORDRECHT „Carna val is toch het feest van de verbroedering Nou, vergeet het maar. Als je in een rolstoel zit, je hoort een vrolijk deuntje in een café en je wilt een beetje sfeer proeven, dan sta je voor een dichte deur. Zelfs met de politie en een schriftelijke verkla ring kom je.niet binnen. Die discriminatie is zo ten hemel schreiend dat ik deze zaak desnoods tot in de Raad van State uit vecht". Elf jaar geleden raakte Guus Bron invalide en sindsdien heeft hij het regelmatig moei lijk met de manier waarop niet-invalide mensen op zijn handicap reageren. Afgelopen zondagavond was het weer eens prijs. Aangekomen bij café Calypso in de binnenstad van Dordrecht kreeg hij trek in een pilsje. Maar hij was het café nauwelijks binnen of de eigenaar had hem er met rol stoel en al alweer uitgeduwd. PERPLEX Bron: „Ik stond eigenlijk per plex. Ik had net een hapje ge geten en ik dacht kom: laat ik eens een gezellig café bezoe ken. In Calypso werd op dat moment carnaval gevierd. Maar ik was er niet welkom. „Je neemt te veel plaats in met die rolstoel", werd me te verstaan gegeven. „Het wordt hier straks erg druk". Een uurtje later stond Bron weer voor de dour, ditmaal vergezeld door twee politie agenten. Guus: „Ik dacht: met de politie kom ik wel binnen. Er is toch een anti-discrimina tie wet? Maar nee hoor, ik mocht er niet in. „Ik ben bang dat meneer iets overkomt. De mensen hebben een slok op en in zo'n rolstoel ben je kwets baar", vertelde de kroegbaas. Hij bleef voet bij stuk hou den". Dus ging Bron weer retour naar het politiekantoor. Maar ook nadat de wachtcomman dant de cafébaas nog eens had gebeld met het nadrukkelijke verzoek om de rolstoelgebrui ker toe te laten, bleef, de deur voor Guus gesloten. Voor hem reden om de ongelukkige ma nier waarop soms met invali den wordt omgegaan nog eens aan de kaak te stellen. Tegen de cafébaas heeft Bron gister middag een aanklacht wegens discriminatie ingediend. „Ik ben eigenlijk blij dat de zaak zo duidelijk is komen te liggen", zegt hij nu. „Dat die cafébaas tot het einde toe bleef weigeren om me toe te laten heeft mijn zondagavond na tuurlijk flink verpest. Maar nu zie ik het positieve er toch weer van in. Misschien maakt deze zaak de mensen duidelijk dat je als invalide in Neder land nog steeds veel moeite moet doen om serieus geno men te worden". BEROEPS-INVALIDE Bron, voorheen woonachtig in België, houdt zich sinds hij elf jaar geleden in een rolstoel te recht kwam, vrij regelmatig met invalide-zaken bezig. „In België had ik tien jaar erva ring als directeur van een reis bureau en ik genoot enige be kendheid als acteur, dus ik ben wel gewend aan de weg te timmeren", vertelt hij. „Toen gehandicaptenorganisaties dat in de gaten kregen, werd ik steeds vaker als woordvoerder naar voren geschoven. Onge merkt werd ik een soort be roeps-invalide in België". Ongeveer vier jaar geleden verhuisde Bron naar Dor drecht en daar richtte hij de Stichting Nederlands Invali den Alternatief op. Deze Stich ting geeft adviezen over acces soires, vooral voor mensen die evenals Bron op latere leeftijd gehandicapt raakten. Gesprek ken met deze invaliden heb ben Bron geleerd dat het be langrijk is er een punt van te maken als je als gehandicapte Ëediscrimineerd wordt, iron: „Mensen die met een handicap zijn geboren hebben hun situatie meestal wel geac cepteerd. Maar de mensen die op latere leeftijd gehandicapt zijn geraakt, zijn er mentaal vaak slecht aan toe. Ze voelen zich onzeker, schamen zich voor hun handicap en durven zich zelden op straat te verto nen. Het zelimoordpercentage is in deze categorie relatief hoog". „Stel nu eens dat niet ik bij c<ie Guus Bron voor café Calypso in Dordrecht: „Waarom was er nou niemand in die kroeg die zei: Hé joh, laat die vent in die kar effies binnenkomen". kroeg geweigerd was, maar een andere rolstoelgebruiker die na een langdurig isolement met carnaval eindelijk eens de straat op had gedurfd. Op zo'n botte manier de kroeg uitgezet worden, betekent dan een enorme vernedering. Zoiets komt hard aan als je niet sterk in je schoenen staat". Voor het argument dat een rolstoelgebruiker in een over volle kroeg te veel risico loopt kan Bron maar weinig begrip opbrengen. „Stel je bent een Turk en je wilt een restaurant binnen. Maar de eigenaar meent: nee, je mag er niet in. Niet omdat hij iets tegen Tur ken heeft, integendeel. Maar er komen misschien mensen in het restaurant die wèl iets te gen Turken hebben. En voor dat risico wil de eigenaar niet instaan. Dat is dezelfde rede nering", zo meent hij. 1-2-3-SHOW Op het oog is Nederland een erg vriendelijk land als het om invaliden gaat, vindt Bron. „Je kunt de tv niet aanzetten, of er wordt wel een invalide ge toond", zo is hem opgevallen. „We hebben de 1-2-3-actie net achter de rug. Ontzettend sympathiek natuurlijk. Maar als het geld eenmaal is ingeza meld en de dagelijkse praktijk komt aan de orde, dan krijg je een heel ander beeld. Hoewel veel mensen het goed zullen bedoelen, reageren ze vaak toch bevoogdend op een inva lide. Een kroegbaas zal voor jou wel eens uitmaken of je een bepaald risico mag lopen. Daaruit spreekt toch een onge looflijke minachting. Ik heb zelfs aangeboden schriftelijk te verklaren dat ik op eigen risi co de kroeg in zou gaan maar nee hoor: de eigenaar bleef on vermurwbaar. Wat ik eigenlijk nog erger vind, is dat er nu niemand in die kroeg was die zei: „Hè joh, doe niet zo rot. Laat die vent in die kar effies binnenkomen". Een paar dagen geleden ver giste Bron zich nog in een stoephellinkje en ja hoor: daar kieperde zijn invalidewagentje achterover. Bron: „Een kwar tier heb ik daar gelegen, met het karretje bovenop me. voordat iemand een hand uit stak. Op zo'n moment denk ik: ik mag dan wel invalide zijn, maar al die mensen die met een plank voor hun hoofd voorbij lopen, hebben in feite een veel zwaardere handicap". Het voorval bij het café in Dordrecht gaat Bron in elk ge val aangrijpen om de discrimi natie van gehandicapten aan de kaak te stellen. Dat kan ei genlijk niet genoeg gebeuren, zo vindt hij, omdat de gehan dicapten in Nederland nog te veel in het verdomhoekje zit ten. „Neem nou Dordrecht. Daar moeten zeker 5000 rol stoelgebruikers wonen, maar in het grootste winkelcentrum hier zie je er maar drie die zich zelfstandig durven te ver plaatsen. Dat is toch triest". Volgens eèn woordvoerder van de gemeentepolitie van Dordrecht zal de klacht van Bron worden doorgespeeld naar de officier van justitie. „We hebben zondag niet ge zegd: meneer Bron moet met alle geweld dat café binnen", herinnert de woordvoerder zich. „Dat leek ons ook niet verstandig. Maar we hebben de cafébaas wel duidelijk ge maakt dat hij narigheid kon verwachten als hij zou blijven weigeren. Maar toch bleef hij op het standpunt staan dat het toelaten van Bron een te groot risico zou vormen". MISBRUIK De eigenaar van café Calypso, de heer Ponte, toonde zich gis teravond zeer verontwaardigd over het voorval. Ponte, geë- motineerd: „Ik ben een fat soenlijke horeca-ondernemer met veel verantwoordelijk heidsgevoel voor zijn klanten. Die man in die rolstoel heb ik geweigerd voor zijn eigen goeddoen. Niet omdat hij toe vallig in zo'n kar zit. Boven dien kan hij mijn café niet eens in. Daar is het veel te smal voor. Hij moest zich scha men dat hij zo'n misbruik maakt van zijn handicap. Vol gens mii heeft hij met opzet bij mijn café zo veel stennis staan maken. Een volgend keer komt hij er in ieder geval he lemaal niet meer in. Al heeft hij de president van de recht bank bij zich. Al had ik een zee van ruimte". PAUL KOOPMAN In de minderhedennota, zo bleek gisteren bij de bespreki in de Tweede Kamer, heeft het Kabinet wonderlijk geni aan de terugkeer van buitenlanders naar hun land van h komst niet alle noodzakelijke consequenties verbond Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken Werkgelegenheid) erkende gisteravond, dat het Kabinet I voorbeeld als belangrijk punt heeft laten liggen, wat er daan moet worden met werkloos geworden buitenland! die eigenlijk best terug zouden willen naar hun land, m vanwege hun uitkering toch maar hier blijven. Zo'N uitkering als het tenminste geen wao-uitkeri is loopt op z'n hoogst twee en een half jaar. Aan het bej van zo'n werkloosheidsperiode zien vele in ons land woni de buitenlanders best nog perspectief om van het geld dat van die uitkering krijgen, in hun land van herkomst nieuw te beginnen. De gedachte om de remigratie op die r nier aan te pakken, is derhalve niet zo vreemd. Het gaat i mers om de uitkering van een soort verzekering, waarv< de betrokkene premie heeft betaald. De mogelijkheid op deze manier de terugkeer naar het laj van herkomst te verwezenlijken is er evenwel niet, want) betrokkene moet bij een werkloosheidsuitkering „besch baar blijven voor de Nederlandse arbeidsmarkt". Met and^ woorden: hij moet in Nederland blijven om in ons land) kunnen solliciteren teneinde voor de uitkering in aanm king te komen. Daarom blijven werkloze buitenlanders d min of meer noodgedwongen in ons land hangen. Wann ze na twee en een half jaar terugvallen op de bijstand blijv ze vervolgens óók hier, omdat ze dan in het eigen land ra voldoende perspectief meer zien. Het is dus niet zo'n gekke gedachte daar verandering in! brengen, teneinde mogelijk te maken dat het uitkeringsgi wordt benut om een nieuwe start in het land van herkon mogelijk te maken. De controle op een en ander zal ech uiterst moeilijk zijn. Wie de gebrekkige administratieve rej lingen in een land als Marokko en de Mediterrane lam kent, zal zich afvragen hoe kan worden nagegaan of ierm in zijn land van herkomst na enige tijd wel of niet een bi heeft gekregen, of bijvoorbeeld overleden is. Maar in sami werking met de regeringen van de betrokken landen moei voor dit soort problemen oplossingen te vinden zijn. Daari is het verheugend dat gisteren vrijwel de hele Tweede mer bij het Kabinet op een meer consequente regeling hi aangedrongen en dat de staatssecretaris ook nieuwe voorsl len op korte termijn heeft toegezegd. Geboren: Miranda, d.v. A. J. Heems kerk en M. Remmelzwaal; Philippa Valéne, d.v. G. P R. de Jongh en A. M. Aghina; Johanna Geertruida, d.v. A. H. M. van der Meer en M. M. A. Huurman; Albertine, d.v. M. van 't Zelfde en L. M. Y. Klaassen; Maria Margaretha, d.v. M. van 't Zelfde en L. M. Y. Klaassen; Gerard, z.v. H. Remmelzwaal en L. A. Haas noot; Jacco, z.v. H. Remmelzwaal en L. A. Haasnoot; Marijtje Helena, d.v. C. Lindhout en J. C. Honders; Peter Frank, z.v. J. .A. R. van der Kraan; Souad, d.v. A. Safsaf en H. Jouhri; Gijs, z.v. M. Tolsma; Regina Kristina Elizabeth, d.v. W. C. de Vreugd en N. A. Guijt. Overleden: C.J. Balvert, geb. 23-3- 1919 vrl. echtg. van L. de Lange; I. Hol, geb. 22-3-1933 vrl. echtg. van J. van Dijk; W. van Houten, geb. 16-3- 1901 vrl. geh. gew. met A. J. Kat- ;C. A. van den Elshout, geb. 26-6-1903 man; A. G. Duinmeijer, geb. 30-8- 1903 vrl. geh. gew. met G. D Bakker; P. den Hollander, geb. 26-10-1907 man; B. Ramyad, geb. 30-1-1930 echtg. van S. Sewpersad; G. G. LP voet, geb. 16-7-1924 man; B. Jeltef geb. 11-11-1912 man; E. Verlind, 6-5-1913 vrl. echtg. van J. Latervi: H. B. van den Hoven, geb. 9-3-]» vrl.; H. N. Hoek, geb. 14-8-1925 n£ M. Ie Nobel, geb. 24-12-1906 vrl. gew. met B. van den Burg; D. L.m ber, geb. 1-8-1938 vrl. echtg. k R. T. Post; P. A. Peeters, geb. li, 1930 vrl. echtg. van H. P. Janr' A. F. Driel, geb. 26-5-1912 vrl.; B Barendse, geb. 18-8-1927 man; Brouwer, geb. 24-2-1904 man; G. Overdijkink, geb. 23-7-1905 m A.E. Timmer, geb. 15-8-1925 echtg. van G. W. van Eeden; M Versteege, geb. 20-10-1912 vrl.; Steen voorden, geb. 23-3-1923 m F. P. Leemans, geb. 30-11-1891 geh. gew. met C. Boezaard; R. Eli baas, geb. 14-10-1942 man; S. AU man, geb. 3-3-1918 man; C.J. V straaten, geb. 6-11-1912 vrl. van C. Blok; C. Holswilder, geb. 12-1907 man; C. M. Trompert, geb 9-1897 vrl.; A. van der Laan, geb. 5 1910 man; M. J. C. Lindenhoff, j| 9-9-1904 man; W. Haneveld, geb. 1922 vrl. geh. gew. met W. F. Bla jaar; J. C. Rietveld, geb. 3-4-1 man; J. M. Anneeze, geb. 7-8-1 vrl.; L. Zwart, geb. 10-9-1906 n Bewolkt De druk stijgt nog steeds bo ven grote delen van West-Europa. Morgenmiddag ligt het centrum van dit krachtige hogedrukgebied bo ven Ierland. Laag wordt de druk boven Finland. Deze drukverdeling doet een matige wind uit het noorden waaien. Vannacht is er nog weinig wind en daalt de temperatuur tot om het vriespunt. Woensdag drijft in de noorde lijke stroming bewolking van de Noordzee het land binnen, maar daarnaast zijn er oók opklaringen. De middagtem- peratuur bereikt morgen waarden rond de 6 graden. Ook de rest van de week blijft het hogedrukgebied bepalend voor het weer, alleen draait de wind verder naar het noord oosten en stroomt geleidelijk wat koudere lucht het land binnen. Wintersport DEN HAAG In de traditio nele wintersportgebieden is het prima skiën deze dagen. Ook in de wintersportplaatsen in de Ardennen ligt gemiddeld 20 tot 50 cm sneeuw en is de sneeuwconditie redelijk, on danks de vrij hoge temperatu ren. De weersverwachting voor het Alpengebied luidt: Wisselend bewolkt, vanaf woensdag kans op sneeuw. Middagtemperaturen van 0-6 graden. Nulgradenniveau op 800 m. Nader bekeken ziet de sneeuwsituatie er als volgt uit: Duitsland: Sauerland: in de lagere delen circa 50 cm in de hogere delen tot 110 cm Harz: in de lagere delen 40-90 cm in de hogere delen tot 120 cm Eifel: in het skigebied Holle- rath/Udenbreth bij Hellenthal ligt tot 50 cm, in het skigebied Schwarzer Man bij Prüm, in Nürburg tot 25 cm en in Daun tot 15 cm. In de Duitse middelgebergten heersen momenteel goede tot zeer goede wintersportmoge lijkheden. Oostenrijk De wintersportmogelijkhed in Oostenrijk zijn goed tot z< goed. Vorarlgebergte 145-260 Tirol 80-175 Salzburgerland 70-175 Karinthië 100-170 Zwitserland Ook hier zijn de winterspo mogelijkheden in het al{ meen goed tot zeer goed. Graubünden 90-145 Berner Oberland 80-155 Wallis 110-170 Noord-Italië De wintersportmogelijkhed zijn in het algemeen goed zeer goed. Zuid-Tirol: 65-175 Frankrijk De wintersportmogelijkhed zijn in het algemeen goed zeer goed. Haute Savoie/Savoie: 160-2 cm Alpes du Sud 125-230 Noorwegen De wintersportmogelijkhec in heel Noorwegen zijn zé goed: 40-230 cm Weorrapporten van vanmorgen 07.00 ui Amsterdam zw.bew. De Bilt h.bew. Deelen mist Eelde mist Eindhoven geh.bew. Den Helder mist Lh. R'dam geh.bew. Twente mist Vlisslngen mist Z.-Llmburg geh.bew. Aberdeen l.bew. 5 0.3i 4 0.2i -1 0.11 Frankfort Luxemburg mist Stockholm Wenen Zürich Casablanca Beiroet Tel Avlv geh.bew. h.bew.'

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2