fÉ|£ei(Uc0omcmtH Italiaanse douane zet vervoerders weer Idem Véél nieuwe modellen Dertien dagen Moeder en haar twee kinderen vermoord Generaal b.d. B. Hasselman overleden 'CeidaeGowa/nt Vergeefs Geen garanties voor jaarlijks extraatje „echte minima" Commissie-Wagner gaat adviseren over Spelen 1992 YS: Irak gebruikte chemische wapens BERKEL(ZH) BEVERWIJK Meubelfabriek Oisterwijk Uitgave Westerpers, behorende lot Sijlhoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteunlJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaarT240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Dinsdag 6 maart 1984,75e jaargang no. 22828 Wisselend bewolkt en .vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur om het vriespunt,, ra id - dagtemperatuur rond 6 gra den. Matige, naar noord draai end wind. Morgen zon op: 07.12. Zon on der: 18.31. Hoogw.: 05.42 en 17.51. Laagw.: 01.19 en 13.55 ROME De douane-beambten aan de Italiaanse grenzen voeren vanaf vandaag opnieuw actie. Zoals tijdens de acties van februari zullen ze geen overuren meer maken en de loketten slechts open houden van acht uur 's morgens tot twee uur 's middags. Voor zaterdag staat een al gehele staking op het programma. De acties die gisteravond in Rome door een aantal autonome vakbonden werden bekend gemaakt, komen als een verras sing. Algemeen werd verwacht dat ze niet zou doorgaan nadat de Italiaanse regering op het hoogtepunt van de wegblokkades door vrachtwagenchauffeurs op 25 febru ari gedeeltelijk aan de eisen van de doua niers tegemoet was gekomen. Zo zouden 850 nieuwe douane-beambten worden aangenomen en wordt een toeslag leend aan douaniers die ver van huis wer ken. Volgens de bonden zijn de oorspron kelijke voorstellen van het ministerie van financiën voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden „verwaterd". Boven dien heeft de Italiaanse regering de vak bonden tot dusver niet de tekst van de wetsvoorstellen toegestuurd. Eind februa- i ri blokkeerden Europese vrachtwagen- 1 chauffeurs uit onvrede met de douane-sta- j king de grensovergangen met Oostenrijk. AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft gisteravond in een woning in de Stadionbuurt in de hoofdstad de stoffelijke overschotten aangetroffen van de 33-jarige mevrouw Corina Bolhaar en haar twee kinderen Donna (9) 1 en Charles (6). De vrouw is door wurging om ihet leven gebracht. De kinde- i ren zijn overleden aan messte ren. In de woning bevond zich ook een peuter van anderhalf jaar, eveneens een zoontje van de vrouw, dat geen letsel was toegebracht. Door langdurig huilen had het de aandacht van de bovenburen getrokken, die vervolgens de politie waar- schuwden. nDe politie zegt niet over con- terete aanwijzingen te beschik- V ken wie de drievoudige moord kan hebben gepleegd. Zij pro- j beert in contact te komen met een 52-jarige Israëliër, die met °de vrouw heeft samengeleefd en de vader is van de twee vermoorde kinderen. Het peu- ftertje dat het drama heeft heeft een andere De Israëliër zou de re- met mevrouw Bolhaar al geruime tijd geleden hebben Hverbroken en daarna Neder land hebben verlaten. De poli- 1 tie veronderstelt dat de moor den afgelopen zondag, wellicht al zaterdagavond, zijn ge- 0 pleegd. n Honecker naar Bonn uitgenodigd b| OOST-BERLIJN West- -Duitsland heeft de Oostduitse partijleider, Erich Honecker, uitgenodigd voor een bezoek. De uitnodiging is namens Helmut Kohl ^overgebracht door de fractie voorzitter van de liberale JFDP, Mischnick, die gisteren "^een gesprek van twee uur had met de Oostduitse partijleider. IEen bezoek van Honecker aan West-Duitsland werd vorig jaar mei afgelast. Sinds 1970 toen premier Willi Stoph met de toenmalige bondskanselier Willi Brandt confereerde, heeft niet meer zo'n hoge be- j zoeker Bonn bezocht. DEN HAAG Bijna 86 jaar oud, is 2 maart in Den Haag de oud-chef van de Generale Staf tevens bevelhebber der Land strijdkrachten, generaal B. Hasselman overleden. De be grafenis heeft in de familie kring plaatsgevonden. De figuur van generaal Has selman is na de oorlogsjaren nogal omstreden geweest. Hem werd o.m. verweten dat hij tij dens de oorlog lijsten met na men van Nederlandse officie ren had doorgespeeld naar de Duitsers. Hij werd uit het leger ontslagen, maar kort daarna volgde zijn rehabilitatie. In 1951 werd hij chef-staf. De overste werd daarbij in één sprong luitenant-generaal. Uit protest dienden zestien oppe- rofficieren hun ontslag in. In '61 ging hij met pensioen. De laatste opschudding rond zijn persoon ontstond in 1975, toen er (weer) beschuldigingen opdoken als zou hij vanuit het militaire hoofdkwartier de Duitsers inlichtingen hebben verstrekt. Het onderzoek .pprak hem vrij. Hoewel het vandaag allesbehalve een vastendag is wordt het vanavond wel Vastenavond. Op radio en tv, maar ook in de krant, hebt u daar al het nodige van kunnen merken. Heel langzaam maar zeker breekt het carnaval steeds duidelijker van het warme zuiden door naar het koele noorden. Geen wonder, dat velen vandaag de tijd niet hebben om de krant te lezen. En als ze dan een gratis proefabonnement hebben genomen houden ze toch altijd nog dertien dagen over om te zien wat ze hebben gemist, door de Leidse Courant eens één keer niet te lezen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Een 900 kilo zware stier, bestemd voor de slacht, heeft gisteren vergeefse pogin gen gedaan zijn lot te ontlopen. De stier ontsnapte 's morgens aan de aandacht van een Katwijkse slager om vervolgens aan een doldrieste tocht door het dorp te beginnen. Een bromfietser werd omver gelopen, maar bleef ongedeerd. Veel schade werd niet aangericht, omdat het verkeer werd tegengehouden en in aller ijl geparkeerde auto's werd weggereden. De vluchtpoging eindigde in de tuin van een arts aan de Hogeweg. Daar overmeesterde de slager zijn aankoop door hem een stofjas over het hoofd te werpen en hem -letterlijk- bij de. neus te nemen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van enige blijvende bescherming van de koop kracht voor mensen die alleen van een minimum moeten leven Ikan om financiële redenen geen sprake zijn. Elk jaar moet beke ken worden of deze echte minima een extraatje kunnen krijgen. (Elke illusie dat er voor meer geld beschikbaar is of komt heeft jstaatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) de leden van de Twee- 'Üde Kamer gisteren tot hun ontsteltenis ontnomen. Zelfs een garantie dat althans de echte minima onder de sociale uitkeringen op afstand aan de lonen gekoppeld zouden blijven, [zoals door het CDA werd bepleit, wilde De Graaf bepaald niet ;geven. Ook dat zou in de toekomst te veel geld gaan kosten, be- -rjtoogde hij. Uit zijn woorden was op te maken dat de al bestaande ^afstand tussen uitkeringen en de loonontwikkeling (intussen al bijna 10 procent) in de toekomst nog wel zal worden vergroot. Vrijwel geen enkel verzoek of plan dat gisteren door de Kamer aan de staatssecretaris werd voorgelegd kon in zijn ogen genade vinden. Voorstellen van de PvdA om de kinderbijslag voor de lager betaalden (tot aan modaal) op te trekken zond de bewinds- "Jman onmiddellijk naar de prullemand. Ook voorstellen van de PvdA om via de belastingen een blijvend extraatje voor de echte minima in te bouwen vond hij niet aanvaardbaar, ook al zien CDA- en VVD-vertegenwoordigers hier nog wel aantrekkelijke kanten in. De Graaf bood zelfs verzet tegen de wens van een brede Kamer meerderheid om rww-gerechtigden, die na een korting op hun uitkering aanspraak kunnen maken op een overgangstoeslag, toch nog recht op de eenmalige uitkering te geven. De Graaf °T vindt dat principieel niet juist. '5 Evenmin vindt hij het aanvaardbaar, zoals Kamerbreed bepleit, dat toeslaggerechtigden een kleine bijverdienste bij hun bij- eJ standsuitkering mogen hebben, zonder dat ze meteen de eenma lige uitkering verliezen. Een verzoek van de VVD om aow'ers automatisch een eenmalige uitkering toe te kennen wilde De Graaf ook al niet honoreren. Eigenlijk toonde de staatssecretaris zich alleen bereid conform van de uitdrukkelijke wens van CDA en VVD te bekijken of aan die mensen die al meerdere jaren aanspraak kunnen maken op een eenmalige uitkering een extraatje te geven. Volgens de regeringspartijen zou de koopkrachttoeslag voor deze mensen vanaf dit jaar minstens anderhalf maal zo groot moeten zijn als wat aan anderen voor een toeslag wordt gegeven. Ook zouden de echte minima met kinderen per kind een extra toeslag moeten krijgen. Een garantie daarvoor wilde De Graaf echter niet geven. Hij wilde ook geen ja zeggen op een VVD verzoek voor de koopkrachttoeslagen op de begroting voor 1985 minstens een half miljard gulden te reserveren. d IC rjir^llticrp* kracht had van 6,5 op de al/lltlgU schaal van Richter. Een vrouw ai ii werd gedood en twee mensen ai flcirduCVlIlff liepen verwondingen op. Het isj epicentrum van de aardbeving o Ir* lanfin meer dan een minuut e( duurde, lag bij het eiland To- TOKIO In de Japanse rishima ongeveer 1000 km ten hoofdstad Tokio en omgeving zuiden van Tokio. In Tokio is heeft zich vanmorgen een weinig of geen materiele scha- aardschok voorgedaan die een de aangericht. Drie meisjes gijzelen groepsleidster ENSCHEDE Drie meisjes uit een gesloten tehuis in Renkum hebben een 49-jarige groepsleidster een hele nacht gegijzeld en mishandeld met een mes en vleesvork. Uiteindelijk dwongen de meisjes (twee van veertien jaar en één van zeventien) de groepsleidster naar Amsterdam te rijden, nadat ze nog een Turks meisje in het'tehuis mishandeld hadden. Eén en ander is gistermiddag be kend geworden. De groepsleidster, die zondagavond elf uur aan haar nachtdienst begon, werd vrij kort daarna opgesloten nadat de meisjes haar de sleutels hadden ont futseld en de telefoon onklaar hadden gemaakt. De meis jes bleken naar Amsterdam te willen, maar de groeps leidster moest daarvoor eerst naar haar woning in En schede rijden om geld te halen voor benzine. Daar wist ze haar dochter in het engels te waarschuwen. Op weg naar Amsterdam werd de auto rond acht uur gistermor gen door de Rijkspolitie onderschept. De drie meisjes zijn inmiddels opgenomen in een crisis-opvangcentrum. Superbenzine en diesel goedkoper ROTTERDAM Superbenzi ne en diesel worden morgen respectievelijk één en twee cent per liter goédkoper. De prijs van normale benzine blijft hetzelfde. Huisbrandolie wordt 1,7 cent goedkoper. Aan de zelfbedieningspompen moet vanaf morgen gemid deld 178,8 cent voor super, 175,8 cent voor normale ben zine en 117,8 cent voor diesel olie worden betaald. De prijs van huisbrandolie varieert van 76,2 tot 79,1 cent per liter. De prijsverlaging is het ge volg van de sterk ingezakte dollarkoers. Sovjetblok wil bevriezing van defensie-uitgaven MOSKOU Het Pact van Warschau heeft onderhande lingen met de NAVO voorge steld om na bevriezing van de bewapeningsbegroting te ko men tot wederzijdse vermin dering van de bewapeningsuit gaven. De eerste reactie van westerse diplomatieke kringen was koel. De jongste stap van het Sovjetblok is waarschijn lijk gezet op aandringen van Roemenië, het weerspannige, lid van het Pact dat meer dan eens heeft aangedrongen op verlegging van bewapenings- gelden naar verbetering van de levensstandaard. WASHINGTON/LONDEN De Verenigde Staten hebben Irak er gisteren van beschul digd chemische wapens te hebben gebruikt tijdens het jongste Iraanse offensief. De Amerikaanse regering heeft het gebruik van chemische wapens krachtig veroordeeld. De Iraanse ambassadeur in de VS heeft laten weten dat Iran de Verenigde Naties om eén onderzoek zal vragen naar het gebruik van deze wapens. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, John Hughes, heeft gisteren voor het eerst de Iraanse beschuldi ging bevestigd over het ge bruik van chemische wapens door Irak. Volgsen Hughes is Amerikaanse regering tot de conclusie gekomen dat derge lijke wapens inderdaad zijn gebruikt als antwoord op het jongste Iraanse offensief, dat enkele weken geleden werd ingezet. Hughes weigerde te zeggen over welke bewijzen Washington beschikt. Tony Banks, Labour-afgevaar- digde in het Lagerhuis, heeft vanochtend gezegd dat de re- gering-Thatcher betrokken is bij de chemische oorlogvoering tussen Irak en Iran. Banks zei dat Britse ondernemingen be schermende kleding en gas maskers hebben verkocht aan Irak en andere Arabische sta ten. Pagina ll:Iraanse soldaten gewond wegens chemische oorzaken In onze toonzalen vindt u steeds nieuwe modellen en voor nieuwe prijzen. Kom eiken kijken in Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, (koopavond vrijdag Toonaangevend in eiken. DEN HAAG Een commissie onder leiding van oud-Shell- topman Wagner moet het Ne derlands Olympisch Comité (NOC) en de regering advise ren of het wenselijk en haal baar is te trachten de Olympi sche Spelen van 1992 naar Ne derland te halen. Gisteravond De burgemeesters Peper (ge heel links) en Van Thijn (rechts) bij de aanbieding van hun kan didatuur 'aan staatssecretaris Van der Reijden en NOC-voor- zitter mr. J. van der Krol. hebben Amsterdam (samen met Almere) en Rotterdam hun kandidatuur bij het NOC ingediend voor het evene ment, maar de mede op aan drang van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) in het leven geroepen commissie moet nu eerst de ingediende plannen bestuderen. Als de heren Wagner, Lang- man (oud-minister van Econo mische Zaken en lid van de raad van bestuur van de ABN) namens Rotterdam en Van der Meer (oud-directeur van de RAI) namens Amsterdam posi tief adviseren, zal het NOC in Los Angeles bij het IOC een intentieverklaring indienen om de spelen aan Nederland toe te wijzen. Het evenement zou volgens een sobere begro ting 2,5 miljard gulden moeten gaan kosten, maar het bedrijfs leven mogelijk 3,5 miljard aan inkomsten kunnen opleveren. Burgemeester Van Thijn bena drukte bovendien de voorde len op het gebied van werkge legenheid, die het project met zich zou meebrengen. Pag.12: Twijfels" over plan nen Spelen in 1992

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1