Gemayel geeft toe aan Syrië Rol van YS in Libanon uitgespeeld Labour bestookt premier Thatcher met vragen over Falkland-oorlog CeidócOommxt Yader steekt piloot neer Rel over reünie van oud-SSers IRAANSE SOLDATEN GEWOND WEGENS CHEMISCHE OORZAKEN Rel in Israël rond grafschenning ISRAËLISCHE REGERING: NA OPZEGGEN AKKOORD Italiaanse tv-ster martelaar van strijd tegen bureaucratie D'Aubuisson leidt doodseskaders BRITSE MARINE TORPEDEERDE KRUISER ÉN VREDESVOORSTEL BUITENLAND DINSDAG 6 MAART 1984 PAGINA LÜBECK Een 44-jarige rij schoolhouder en zijn vrouw en twee kinderen zijn afgelopen zon dag bij een vliegtuigongeluk omge komen. Het ongeluk gebeurde na dat de rijschoolhouder de piloot van het vliegtuigje had neergesto ken. Volgens de politie had het ge zin het vliegtuigje gehuurd voor een rondvlucht van een uur. In een brief aan zijn broer had de rij schoolhouder laten weten dat hij de piloot zou neersteken tijdens de vlucht. De politie heeft nog geen motief voor het bizarre ongeluk. BAD HARZBURG Veteranen van Adolf Hitlers elite-troepen, de Waf- fen-SS, bereiden een grote reünie voor die in Bad Harzburg zal worden gehouden voor 800 voormalige nazi- -soldaten. Om de zaak stil te houden wordt gedaan of het om een conferen tie van economische deskundigen gaat. Dit hebben plaatselijke functio narissen gisteren verklaard. Gemeen teraadslid Horst Voigt van Bad Harz burg verklaarde dat hij honderden protesten heeft ontvangen tegen de conferentie, nadat was ontdekt dat de SS-veteranen het Spa-gezondheids centrum in de stad hebben gehuurd. De vier dagen durende reünie zal 17 mei beginnen, zo verklaarde Voigt. (Vervolg van de voorpagina) WENÊN Oostenrijkse artsen hebben gisteren meegedeeld, dat de tien Iraanse soldaten, die sinds vrijdag in Wenen worden verpleegd, „door chemi sche oorzaken" zijn verwond. De artsen weigerden echter de officiële Iraanse lezing te onderschrijven, dat de wonden zijn veroorzaakt door chemische wa pens die Irak zou hebben gebruikt. Het hoofd van chirurgische kliniek van het algemene ziekenhuis in Wenen, Ernst Wolner, zei dat „acht patiënten oppervlakkige wonden aan de huid hebben, die veroorzaakt zijn door de in werking van zuur". Volgens Wolner zijn twee andere Iraanse soldaten opge nomen op de intensive care, omdat zij blaren hebben aan inwendige organen. Een woordvoerder van de Iraanse ambassade in Wenen beweerde, dat de tien soldaten het slachtoffer waren van gasbommen en granaten. Hij voegde eraan toe dat de doctoren de precieze samenstelling van het gas niet kennen, omdat sinds de Eerste Wereldoorlog geen chemische wapens zijn gebruikt. Eén van de vijf Iraanse soldaten, die sinds zaterdag in Stockholm worden verpleegd, is aan zijn verwondingen overleden. Hoewel de doodsoorzaak een hartstilstand was, hebben ook Zweedse artsen het vermoeden geuit, dat deze Iraniër blootgesteld was aan chemische wapens. JERUZALEM In Israël is grote opschudding ontstaan over de opgra ving van het lijk van een christelijke vrouw van het joodse kerkhof Ris- hon Letzion. Het lijk werd vorige week donderdagnacht weggehaald en in een plastic zak gedeponeerd op een dertig kilometer verderop gele gen begraafplaats voor moslims. Het gaat om een Roemeense christe lijke vrouw, Teresa Engelowitz, die een jaar geleden op 70-jarige leeftijd overleed. Zij was getrouwd geweest met Yossef Engelowitz, een Roe meense jood. Volgens de politie is de grafschenning waarschijnlijk uitge voerd door „religieuze extremisten". (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV De opzeg ging van het Libanees-Is- raëlische verdrag door de regering-Gemayel hing al weken in de lucht. Maar toch meende de Israëli sche regering gisteren nog even de rol van bedrogen minnaar te moeten vertol ken. Minister van commu nicatie Mordechai Zipori verklaarde: „Er is een verdrag getekend door Is raël en dan komt er een derde land, in dit geval Syrië, dat onder dreiging met geweld Libanon dwingt de overeenkomst op te zeggen. Dat is een negatieve ontwikkeling die we in het achterhoofd moeten houden als het in de toekomst tot onderhan delingen mocht komen met een ander Arabisch land". Oud-premier Begin, die in functie was toen het verdrag op 17 mei 1983 werd getekend, verbrak zijn maandenlange stilzwijgen om te zeggen dat Libanon meer schade van het besluit zou ondervinden dan Israël. En dat was ook de me ning van de huidige premier Shamir. Zijn woordvoerder, Pazner, zei gisteravond dat president Gemayel heeft toe gegeven aan Syrische dreige menten en grofheden. Pazner liet verder weten dat Israël geen trek meer heeft in onder handelingen met de Libanese regering over een nieuw ver drag. „Wij zijn akkoord gegaan met het verdrag van 17 mei. We hebben het niet opgezegd en wij houden er nog steeds aan vast". De publieke opinie over de oorlog in Libanon is de afgelo pen anderhalf jaar in Israël drastisch gewijzigd. In juli 1982 verklaarden zich 66 pro cent van de Israëliërs voor stander van de invasie in Li banon. Nu is dat nog maar 31 procent. Volgens een recent opinie-onderzoek wil 40 pro cent van het publiek een on middellijke en onvoorwaarde lijke terugtrekking. De Israëli sche regering kan niet voorbij gaan aan de geringe steun voor de oorlog in Libanon en bezint zich al geruime tijd op een terugtrekkingsplan. Hier over bestaat in grote lijnen overeenstemming. Het leger zal zich, naar wordt aangeno men, terugtrekken tot op een afstand van 25 kilometer van de Israëlische grens. BEIROET/WASHINGTON De Libanese regering heeft gisteren het troepenscheidingsakkoord met Israël opgezegd. Het akkoord, dat in mei vorig werd gesloten, voorzag in beëindiging van de staat van oorlog tussen beide landen, terugtrekking van de Israëlische troepen en de vorming van een veiligheidszone in Zuid-Liba- non. De rechts-christelijke militie heeft de opzegging van het akkoord met Israël verworpen en deed een be roep op alle christelijke groepen de Syrische overheer sing te weerstaan. Het akkoord was na vijf maanden van moeizaam onderhandelen dankzij Amerikaanse bemiddeling tot stand gekomen. Het bleef echter een dode letter omdat Syrië niet in de onderhandelingen was betrokken. Dit land weigert zijn troepen gelijktijdig met die van Israël terug te trekken. Amerikaanse functionarissen toonden zich in een eerste reactie gelaten. Zij gaven openlijk toe dat de VS nu geen enkele rol in Libanon te vervullen hebben. Moskou daarentegen was ver heugd over het „aan Libanon opgedrongen verdrag dat het be langrijkste obstakel vormde voor een rechtvaardige oplossing van de Libanese crisis". De Libanese regering heeft bekend gemaakt dat binnen een week in de Zwitserse stad Lausanne de nationale verzoenings conferentie hervat zal worden, die eind vorig jaar in Genève werd afgebroken. De demissionaire premier Wazzan heeft in verband daarmee besloten „voor korte tijd" aan te blijven. Hij zei echter te hopen dat de president er snel in zou slagen een regering van nationale eenheid te vormen. Kohl dringt bij Reagan aan op top met Tsjernenko Bondskanselier Helmut Kohl (links) had gisteren in het Witte Huis een ont moeting met president Reagan. Kohl heeft op nieuw aangedrongen op een topontmoeting tus sen Reagan en Tsjernen ko. Reagan zou met Tsjernenko zaken willen doen, op voorwaarde dat een dergelijke ontmoe ting grondig wordt voor bereid, zo is in Washing ton verklaard. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse justitie zit erg in haai maag met de zaak-Enzo Tortora, een zaak die mo gelijk een van de grootste gerechtelijke dwalingen van de laatste jaren in Italië wordt. Is de uitersl populaire tv-presentator Tortora een gevaarlijk misdadiger of wordt hij nu al negen maanden ten onrechte vastgehouden? De meerderheid van de Italianen meent in elk geval dat hij onschuldig is Tortora werd op 17 juni van het vorig jaar gearresteerd samen met ruim 700 anderen. Allen werden beschuldigc van lidmaatschap van de Camorra, Napels' beruchte mis daadsyndicaat. Van die 700 mochten er na enkele maander meer dan 100 naar huis, omdat een vergissing bleek te zijr gemaakt. De officier van justitie had zich van de telefoon gids bediend om verdachten op te sporen. Tortora bleel echter gevangen, terwijl hij bij hoog en laag volhield ooi het slachtoffer van een justitiële vergissing te zijn gewor den. Tortora werd lidmaatschap van de Camorra ten laste gelegd, maar wat hij als lid van die Camorra dan precies zou hebben uitgespookt, is hem nooit meegedeeld. In december werd de gezondheidstoestand van Tortora, dii het zich allemaal erg aantrok, steeds slechter. Zo slech zelfs, dat zijn arrest moest worden veranderd in huisarrest om de verdachte in zijn vertrouwde omgeving tot rust t< laten komen. Niet alle officieren van justitie van Napel: zijn het daarmee eens, want volgens sommigen van hei moet Tortora nog altijd als een „gevaar voor de gemeen schap" worden beschouwd. Tortora heeft inmiddels zijl flat verwisseld voor het ziekenhuis, omdat zijn hart d< spanningen niet meer aankan. De aandacht van het publiek voor het geval-Tortora blijf enorm. Tortora was de kampioen van de liefdadigheids shows op de televisie. Hij wist met enkele welgekozei woorden zeer gevoelige snaren te raken bij het over he algemeen toch al sentimentele Italiaanse publiek. Z< bracht hij miljoenen guldens binnen voor de slachtoffer van de aardbevingen, van de drugs, en nota bene ook voo: de slachtoffers van de georganiseerde misdaad, zoals di Camorra. Volgens sommigen zijn het juist deze aanvallei op de Camorra die hem de das hebben omgedaan. De Ca morra heeft wraak willen nemen op de populaire presenta tor, door de justitie te laten weten dat Tortora in werke lijkheid ook lid van de Camorra zou zijn. De justitie zoi deze verdachtmakingen zonder al te veel onderzoek heb ben geloofd. Een andere theorie wijst op een gewone naamsverwisse ling. Een van de belangrijkste leden van de Camorra is de zer dagen gearresteerd, en hij zegt dat niet Enzo Tortora of de ledenlijst van de Camorra heeft gestaan, maar een an dere Enzo, bijgenaamd „de presentator", een man afkom stig uit de Napolitaanse amusementswereld. De justitie van Napels reageert niet op al deze veronder^ stellingen. Tortora is bevolen naar Napels te komen om op nieuw te worden verhoord. Maar de toestand van de pre sentator is zo ernstig dat de doktoren toestemming voor d« reis hebben geweigerd. i Met alle aandacht van dit moment kan en zal een beslis sing in de zaak Tortora niet lang meer op zich laten wach ten. Het Italiaanse publiek is Tortora onderhand gaan ziei als een Kafkiaanse figuur, als een machteloze strijder tegei de bureaucratie en de willekeur van de justitie, waarvai elke Italiaan het slachtoffer kan worden. Maar voor de jus titie wordt het steeds moeilijker om toe te geven, wan daarvoor is in deze zaak teveel prestige en teveel carrièr geïnvesteerd. NEW YORK Een hoge Sal vadoraanse legerofficier die anoniem wenst te bijven heeft voor het eerst tegenover twee Amerikaanse politici, senator Paul Tsongas en afgevaardigde James Shannon, uitvoerige in formatie gegeven over de praktijken en de leiders van de Salvadoraanse doodseska ders, zo meldt de New York Times. Volgens de Amerikaanse poli tici is de informatie betrouw baar, omdat de man in kwestie dingen weet die men alleen kan weten als men omgaat met de belangrijkste militaire leiders van het land. De doodseskaders zijn opgezet door onder meer de vroegere minister van defensie, Jose Guillermo Garcia. Veel leger officieren hebben er nog steeds een intensieve bemoeie nis mee. De leiding berust nog altijd bij majoor Roberto D'Au- buisson. Hij is momenteel een van de belangrijkste kandida ten voor het Salvadoraanse presidentschap in de verkie zingen van maart. Het geld voor de doodseska ders is afkomstig van Salvado raanse ballingen die wonen in Miami en Guatemala. Volgens de legerofficier komt het vaak voor dat wanneer acties van doodseskaders te verwachten zijn, politie en soldaten uit de buurt blijven. De moordenaars kunnen dan ontkomen naar Guatemala. Volgens de ano nieme legerofficier zegt de. Salvadoraanse legerleiding op instigatie van de Amerikaanse regering, dat zij een eind wil maken aan de activiteiten van de doodseskaders. Maar zij dekt in feite nog steeds acties van deze doodseskaders toe. De rechtse terreur is volgens de legeroffiocier het recht streekse gevolg van de machtsstrijd eind 1979 tussen hervormingsgezinde en con servatieve militaire groeperin gen. Oud-minister Jose Guil lermo Garcia en majoor D'Au- buisson kozen de slachtoffers van de doodseskaders uit. Ook de ballingen in Miami stelden kandidaten voor en betaalden vervolgens D'Aubuisson om hun wensen uitgevoerd te krij gen. De twee meest aangrijpende politieke moorden, die op aartsbisschop Romero en op de linkse christen-democraat Maro Zamora, werden gepland en begeleid door D'Aubuisson. Hij gebruikte daarvoor vetera nen van de Nicaraguaanse Na tionale Garde van dictator So- moza. Voor wat de moord op mgr. Romero betreft, daartoe werd besloten na een ontmoe ting met ballingen in Guate mala. „D'Aubuisson vormde de teams, zij gingen de gangen van Romero na. Hij koos de vier man die de bisschop op 24 maart 1980 in een ziekenhuis kapel in San Salvador neer schoten en de acht man die sa men voor een veilige aftocht van de moordenaars zorgden". RUITENHEER LONDEN Labourleider Neil Kinnock zal de Britse premier Thatcher in het Lagerhuis opnieuw vra gen naar de omstandighe den, die tijdens de oorlog om de Falkland Eilanden hebben geleid tot het tot zinken brengen van de enige Argentijnse kruiser, de Generaal Belgrano. De kruiser werd op 2 mei 1982 getorpedeerd door de Britse atoomonderzeeboot Conqueror, waarbij 368 Argentijnse bemannings leden om het leven kwa- De interpellatie van Labour leider Kinnock is gebaseerd op het pas verschenen boek „The Sinking of the Belgrano" (het tot zinken brengen van de Belgrano). De twee auteurs hebben de actie van de Con queror grondig onderzocht en onder meer gepraat met vroe gere bemanningsleden die de aanval op de Belgrano hebben meegemaakt. Bovendien heb ben ze inzage gehad in de weergave van de gesprekken, gevoerd tussen de toenmalige Argentijnse president Galtieri en diens Peruviaanse ambtge noot Belaunde Terry. Dat ge sprek ging over een nieuw vredesplan dat goede kans van slagen had. Volgens premier Thatcher werd de Belgrano gekelderd, omdat hij een ernstige bedrei ging vormde voor haar oor logsvloot, die de Falkland-ei- landen ging heroveren op de Argentijnen. Later is rond dit argument ernstige twijfel ont staan. De schrijvers van het boek zijn nu tot de conclusie gekomen, dat premier That cher en de ambtenaren van het departement van defensie gelogen hebben. De Britse onderzeeër Conque ror heeft de Belgrano vanaf 30 De Belgrano zinkt, na op 2 mei 1982 door een Britse torpedo te zijn getroffen. april 1982 geschaduwd. De kruiser bevonden zich toen buiten de zone rond de eilan den, die door de Britten tot verboden gebied was uitgeroe pen. Op 2 mei besteedde Thatchers oorlogskabinet in Londen spe ciale aandacht aan de Belgra no. Stafchef admiraal Sir Te rence Lewin zei toen dat de Britse vloot de kans had een belangrijke Argentijnse een heid met enige voltreffers on schadelijk te maken. Na een korte bespreking van deze mo gelijkheid gaf premier That cher admiraal Lewin opdracht de Belgrano te laten torpede- Op dat moment waren even wel nog steeds vredesonder handelingen aan de gang tus sen de Argentijnse regering in Buenos Aires en de Peruvi aanse regering in Lima. Bo vendien had de Argentijnse vlootbevelhebber admiraal Juan Lombardo op 1 mei 1982 alle eenheden bevel gegeven naar hun thuishavens terug te keren. Dat was twintig uur voor het torpederen van de Belgrano. Vijf uur later werd deze opdracht door alle sche pen bevestigd. Ook de Belgra no ging op weg naar huis. Vier uur nadat de kruiser ge torpedeerd was, maar nog voor hij daarvan gehoord had, had president Terry van Peru ge noeg vertrouwen en optimis me om op een persconferentie in Lima te onthullen dat Groot-Brittannië en Argenti nië die avond het einde van alle vijandelijkheden wereld kundig zouden maken. Daar kwam, zo mag duidelijk zijn, niets van terecht. De auteurs van het boek trek ken uit deze gebeurtenissen twee conclusies. De ene moge lijkheid is dat het oorlogskabi net van premier Thatcher toe stemming heeft gegeven om de Belgrano te torpederen, in de wetenschap dat de vredes onderhandelingen tussen pre sident Galtieri van Argentinië en president Terry van Peru op het punt van slagen ston den. De andere mogelijkheid is Lagerhuisleden willen Argentinië bezoeken (Van onze corresponded LONDEN Twee Brit parlementsleden zijn va plan in juni naar Argent nië te reizen. Zij hopt daar informele gesprei ken aan te knopen m ministers en ambtenare om de grondslag te kui nen leggen voor een A gentijns-Brits akkooi over de omstreden Fall land Eilanden. Beide L gerhuisleden, de Conse vatief Cyril Townsend de socialist George Fou kes, zullen bij die gelegei heid de door hen opgericl te Zuid Atlantische Rai vertegenwoordigen. De: bestaat uit afgevaardigdt van alle politieke partije geestelijken, zakenliede en gewezen diplomate die van oordeel zijn dat i ruime gronden bestas voor een overeenkom over de eilanden, die zei de soevereiniteitskwest zou kunnen omvatten. dat het oorlogskabinet i van de voortgang van de sprekingen wist. In dat g< zou het ministerie van buil landse zaken in Londen schuldigd kunnen worden 1 ernstige nalatigheid. Beide zingen zijn door premier Tl cher ontkend. Zij houdt sta de, dat zij voor de Falkland landen een soort „heilige log" heeft gevoerd, terwijl i in werkelijkheid alleen i geslaagde poging was om h politieke hachje te redd Had ze de eilanden niet trio fantelijk heroverd, dan zou nu geen premier meer zijn.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10