Britten wachten in spanning op vervolg „Mark Thatcher Story v „Barbie heeft recht op eerlijk proces Kans op akkoord CDA en PvdA over derde net Ariane boekt succes in concurrentie strijd met ruimteveer VS Mr. Frans Dony (82) overleden Giscard dEstaing klapt uit de school BINNENLAND/ BUITENLAND fiddae(3omq/ni MAANDAG 5 MAART 1984 PAGINAp Nederlands baggerschip ontploft in Nacaragua MANAGUA Een Nederlands baggerschip, de „Geopontes", is in de haven van de stad Corinto in Nicaragua ontploft. Vijf mensen zijn daarbij ernstig gewond geraakt, zo is dit weekeinde be kend geworden. Het schip is vermoedelijk op een mijn van Nicaraguaanse opstandelingen gelopen. De „revolutionaire democratische alliantie" maak te vrijdag bekend dat zij zware mijnen had gelegd in het havengebied, waar de meeste olie voor het land wordt overgeslagen. Nicaragua heeft daarop de VS verantwoordelijk gesteld voor het ongeluk. Volgens de socialistische regering worden de gue- rillastrijders vanuit de VS gefinancierd en gehol pen. Onder de vijf gewonden waren een Neder lander, twee Nicaraguanen en twee Costaricanen. De „Geopontes" was bezig met het verbreden van De „Geopontes", nog net zichtbaar achter het reparatiedok „Stevin Ex- de haven toen de explosie zich voordeed. press", wordt in de haven van Corinto alweer opgelapt. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een poli tiek akkoord over de komst van een derde tv- net is niet langer uitgeslo ten nu CDA en PvdA het hierover eens lijken te worden. Het CDA brak eind vorige week tot groot ongenoegen van de VVD het overleg met deze coa litiepartner over het der de net af, en zocht vervol gens kontakt met de PvdA. Dat lijkt succesvol te gaan verlopen. PvdA-woordvoerder Kosto zei dit weekend voor de Vara-ra- dio zich wel te kunnen voor stellen dat op een derde net de programma's van Teleac, het Humanistisch Verbond, IKON en wellicht ook de NOS met uitzendingen over kunst en cultuur gubundeld zouden kunnen worden en dat de an dere twee televisienetten zou den worden bestemd voor de „grote" omroepen. Die zouden daardoor meer zendtijd op Ne derland I en II kunnen krij gen. CDA-mediaspecialist \l, der Sanden zei op zijn bei} deze suggestie wel als basis» willen hanteren voor een m der gesprek. Het CDA wil graag een dei net om de bestaande princip le omroepen meer zendtijd geven. Dat zou hen betere co- currentiemogelijkheden kup nen geven tegen de aanstap1 de commerciële abonnee-W] De VVD voelt niets voor e derde net, maar wil de Hilv< fJ sumse zuilen desnoods een perkte toegang geven tot abonnee-tv. Tot nog toe heeft het kabir i steeds de VVD gesteund in 1 i afwijzen van zowel een der?1 net als van een ruim aandt^ van de omroepen in de abo nee-tv. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Er zitten voor premier Margaret Thatcher nog veel politie ke addertjes verscholen in wat door de Britten nu „The Mark Thatcher Sto ry" genoemd wordt. Die story is het verhaal van de niet helemaal zuivere commerciële bedrijvig heid van haar enige zoon Mark (30) in het Midden- Oosten, waar deze achter de schermen zijn illustere familienaam gebruikte om zelf een aardig stuivertje te verdienen. En alsof het zo nog niet erg genoeg was, blijkt nu ook papa Denis een beetje betrok ken te zijn in dit schan daaltje). In het Lagerhuis probeert de Labour-oppositie het fijne over deze zaak aan de weet te ko men, maar de regeringsleidster houdt al weken lang het been stijf. Thatcher, die tegenwoor dig volgens een peiling in de Sunday Times door 44 procent van de Britse' kiezers als een dictator wordt beschouwd, weigert te praten over wat zij „privé-aangelegenheden" noemt. Zij zweert bovendien, dat zij op haar buitenlandse reizen altijd reclame maakt voor de Britse industrie en handel in het algemeen, dus niet voor bepaalde firma's in het bijzonder. Haar zoon Mark doet dit laat ste wèl. Daarbij profiteert hij niet alleen van het feit dat hij Thatcher heet, maar ook van de betrouwbare „inside infor mation", waarover hij, dank zij zijn moeder, niet zelden schijnt te beschikken. Afgelopen januari werd door de Londense zondagskrant The Observer onthuld, dat toen premier Thatcher en haar man Denis in 1981 een offi cieel bezoek brachten aan het paleis van de sultan van Oman, hun zoon Mark daarbij aanwezig was. Oman wilde in die tijd voor 300 miljoen pond een nieuwe universiteit bou wen. Premier Thatcher, zo zegt zij, heeft de sultan aange spoord het bouwcontract aan een Britse firma te geven, maar heeft daarbij geen firma naam genoemd. Zoon Mark aarzelde niet dit wel te doen. Hij was in Oman aanwezig als „adviseur" van het Britse bouwbedrijf Cemen tation International, dat uit eindelijk het contract verover de. Zonder zijn kostbare hulp zou deze firma die waardevol le overeenkomst misschien niet hebben kunnen afsluiten. Mark Thatcher was door C.I. geëngageerd bij Monteagel Marketing Ltd., een zaak die in 1979 door Mark en zijn vriend Steve Tipping werd op gericht. Rol van Dennis De Londense zondagskrant Sunday Times is er nu achter gekomen dat premier That chers echtgenoot Denis de rol speelt van mede-onderteke naar voor de bankrekening van Monteagel Marketing Ltd.. Op die rekening wordt dezer dagen het honorarium verwacht dat Cementation In ternational aan Monteagel Marketing verschuldigd is voor de goede diensten, door Mark Thatcher in Oman be wezen. Hoewel Steve Tipping beweert dat het minder dan 50.000 pond zal zijn, wordt in kringen, die er ook iets van kunnen weten, gesproken van een slordige 50.000 tot 100.000 pond. Monteagel Marketing heeft dat geld hard nodig, want volgens de Londense zondagskranten staat zij mo menteel bij de bank voor 12.000 pond in het rood. Premier Thatcher is van oor deel dat de hardnekkige po gingen die in Londen worden fedaan om de „Mark Thatcher tory" in het openbaar uit te spinnen, politiek geïnspireerd zijn. Zij beschouwt ze als een duidelijke poging om haar in discrediet te brengen. Zelf zo weinig mogelijk zeggen, is vol gens premier Thatcher kenne lijk de veiligste defensie. De premier heeft haar zoon opge dragen onder alle omstandig heden zijn mond te houden. Dat doet hij dan ook, hoewel iedereen kan raden dat in Downing Street 10 tussen zijn moeder en hemzelf al veel harde woorden zijn gevallen. Dat Denis Thatcher er ook iets mee te maken zou hebben ge had, brengt de premier nog wat dichter bij het begin van een politieke rel. Een bedrijf als Monteagel Mar keting herinnert ons een beet je aan het beruchte Bonna Trading, dat in Nederland zijn geluk beproefde en ook veel parade bleek en klein garni zoen. Net als Bonna heeft Monteagel geen echt kantoor. Het telefoonnummer staat niet eens in het telefoonboek. Voor het financiële jaar 1981-1982 declareerde ze een financieel verlies van 8.993 pond Ze heeft twee directeuren: Mark Thatcher, die 99 van de aande len bezit, en Steve Tipping, met slechts één aandeel. In ge noemd financieel jaar trokken beide directeuren een geza menlijk honorarium van 17.226 pond. Tipping heeft diverse pogin gen om gauw rijk te worden achter de rug. Hij is garagist geweest, een bedrijvigheid waar in Engeland bijna altijd een luchtje aan zit. Daarnaast speelde hij drukker, maar zijn bedrijfje ging afgelopen no vember failliet. Een andere Tipping-firma, die handel dreef in versnellingsbakken, is ook op de fles gegaan. ROGER SIMONS Margareth Thatcher met haar zoon Mark. VERACHTE PARUSE ADVOCAAT JACQUES VERGÈS: (Van onze correspondente Angeline Arnken) PARIJS „Hoe kun je een misdadiger begrijpen zonder zelf de misdaad te hebben gekend". Van dergelijke uitspraken heeft Jacques Vergès, het „enfant terrible" van de Barreau de Paris (Orde van Advocaten te Parijs) een uitgebreid repertoire. Sinds deze 56-jarige advo caat van kindsbeen een overtuigd revolutio nair en communist de verdediging op zich heeft genomen van de oorlogs misdadiger Klaus Barbie, is de verachting voor hem in haat omgeslagen. Maar Vergès trekt zich daar niets van aan. „Ik ben een vrij en onafhan kelijk man", zegt hij, en be-, wijst dit door als het moet alle gedragsregels van de „Bar reau" met de voeten te treden. Boze tongen in Parijs fluiste ren dat Jacques Vergès, die in 1961 als advocaat werd ge schorst nadat hij de Algerijnse FLN-gevangenen had verde digd, een „advocaat in kwade zaken" is. Hij was immers ook advocaat van Klaus Croissant (advocaat van de Baader Meinhof-groep); van vrienden van de internationaal gezochte terrorist Carlos en van Frede- rich Oriach, de anti-zionisti sche leider van Action Directe. Jacques Vergès heeft zijn sym pathie voor deze mensen nooit verborgen. Het Frans publiek is eraan gewend geraakt over al waar van een „louche affai re" sprake is, Jacques Vergès te zien opduiken. Nu dus weer in de zaak Barbie, ook wel be kend als de „Beul van Lyon". Jean Moulin In de oorlogsjaren heeft de nu 70-jarige Barbie, die de nazi- leer door de jaren heen trouw is gebleven, in Lyon honder den mensen de dood in ge jaagd. Ook wordt hij verant woordelijk gesteld voor het martelen van Frankrijks na tionale verzetsheld Jean Mou lin, die aan zijn verwondingen stierf. „Jean Moulin werd door zijn medeverzetstrijders verra den. Hij stierf niet door de martelingen van Barbie maar pleegde zelfmoord", aldus Jac ques Vergès onlangs. Veertig jaar na de oorlog is een derge lijke uitspraak in Frankrijk nog altijd voldoende om een lawine van woedend protest te ontlokken. Het regende bele digingen, dreigbrieven en ano nieme telefoontjes. Maar Ver gès is niet van plan tijdens het komende proces het Franse verzet te sparen. „Het Franse verzet geeft een al te folkloristische voorstel ling van zichzelf. Men is bang dat de naam van Moulin's ech te verrader zal worden ont huld en er teveel vuile was buiten wordt gehangen", zegt Vergès. „Mijn cliënt heeft recht op een eerlijk proces en daarom moet ik vooroordelen tegengaan". Dat zal niet gemakkelijk zijn, niet in de laatste plaats door de speciale manier van verde digen die Vergès zich eigen Advocaat Jacques Vergès voert in de rechtszaal „een soort guerrilla tegen de aankla ger en de rechter". heeft gemaakt. „Het is een soor guerrilla tegen de openba re aanklager en de rechter om hen te dwingen zich te verde digen en niet andersom". „Of die strategie ook ten nadele kan uitvallen omdat Klaus Barbie een gehate figuur is? Daar ben ik niet bang voor. Ik ben er zeker van dat het Fran se volk bereid is de waarheid te aanvaarden. Ik heb altijd dezelfde verdedigingsmethode gehad en tijdens de processen tegen de Algerijnse FNL-leden is geen van mijn cliënten ter dood veroordeeld". Niet uitgeleverd Jacques Vergès kreeg de theo rieën van Marx en Engels met de paplepel ingegoten. Op 20-jarige leeftijd werd hij lid van de communistische partij. In de jaren vijftig was hij se cretaris van de communisti sche studentencentrale te Praag. Tevens was hij actief in een organisatie die de Franse koloniale politiek bestreed. Na de onafhankelijkheid van Algerije (1964) werkte Vergès daar als uitgever van een re volutionair weekblad en on-, derhield hij contacten met di verse revolutionaire groepe ringen over de gehele wereld. Hij verdedigt Klaus Barbie omdat „ook Barbie recht heeft op verdediging". „Ik wil ech ter in de eerste plaats de Fran se staat voor een illegale ma noeuvre behoeden", zegt hij, „want Barbie is uit Bolivia ontvoerd en niet uitgeleverd". Op grond hiervan heeft maitre Vergès een verzoek om vrijla ting van de vroegere SS'er in gediend. Dit werd kortgeleden in hoger beroep afgewezen. Nu wacht hij op antwoord van de Europese commissie voor de mensenrechten waar hij een request heeft ingediend. „Je kunt iemand niet veroor delen voor dingen waarvoor hij in 1952 al is veroordeeld, ook al was dat bij verstek. Klaus Barbie zou nu vervolgd worden voor „misdaad tegen de mensheid" omdat zijn „oor logsmisdaden" al veijaard zijn. De beschuldigingen zijn echter dezelfde als in 1952. Nieuwe bewijzen zijn er niet. Als men in Frankrijk begint mensen te veroordelen voor „misdaden tegen de mensheid", moet de halve legerleiding hier terecht staan. In Algerije waren ze nog kapiteins, nu zijn het kolo nels en generaals. En of Barbie daadwerkelijk mensen heeft gemarteld, dat weet ik niet. Wel weet ik dat alle anti-jood se activiteiten niet door de di recte Gestapo-leiding werden uitgevoerd. Daar had men lo kale collaborateurs voor en die worden hier niet berecht". Wanneer het proces tegen Klaus Barbie begint, is nog niet bekend. Tot dan zal Jac ques Vergès geen middel onge bruikt laten om Barbie's verle den te ontlasten. Hij ziet het als zijn taak zijn cliënt tot het bittere einde te verdedigen. Voor heel veel Fransen is Ver gès dan ook slechts een „advo caat van de duivel". Maar er zijn ook anderen, die in hem een groot jurist herkennen. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL (Vtrnxitftn Mr ruin lejt miisrluhtlpm DEN HAAG Antiekliefheb ber (en -kenner) pur sang, ski expert, schrijver, schilder, Ha- fenaar en gentleman. Al deze walificaties waren verenigd in één persoon: de vorige week vrijdag overleden mr. Frans (Frans Lucien Marie) Dony. Hij is 82 jaar geworden. Mr. Frans Dony was afkomstig uit Den Bosch. Na zijn studie rechten en kunstgeschiedenis in Leuven wierp hij met verve op het verzamelen van antiek. En verhuisde vervolgens naar Den Haag. Hij stond er op Ha genaar genoemd te worden. Gevraagd naar het waarom, antwoordde hij eens in een van de vele interviews die hij tijdens zijn lange leven heeft weggegeven: „In Den Haag wonen was een luxueuze ge dachte. Het ging me vooral om de vrijheid, het losraken van de bekrompenheid die de pro vincie met zich meebracht. Los van bindingen met fami lies". Maar ook de nabijheid van de Noordzee fascineerde hem. „Vooral de gedachte dat die ruimte er is, maar dat je er niet per se heen hoeft". Mr. Dony heeft geschreven voor de Haagse Post en Else vier, voorts was hij jarenlang voorzitter van de Nederlandse Ski Vereniging (hij stond nog regelmatig op de lange latten), lid van de fameuze Haarlemse sociëteteit Teisterbant (met o.a. Bomans, Mulisch en Jan Hein Donner) en schrijver van een aantal standaardwerken over antiek. KOUROU De Europese raket „Ariane-8" heeft vannacht m succes de communicatiesatelliet Intelsat-V in een baan om aarde gebracht. De Intelsat-V, de grootste satelliet voor civi gebruik, kan tegelijkertijd 12.000 telefoongesprekken en twee t levisiekanalen doorgeven. Met de succesvolle lancering van de Intelsat-V is na vier en e< half jaar „proefvliegen" de weg gebaand voor het commercie gebruik van de Ariane-draagraket. Eind april wordt de veran woordelijkheid voor het project door het Europese Ruimtevaar bureau ESA overgedragen aan de particuliere organisatie Ari nespace. Zij beschikt al over concrete opdrachten voor de lanci ring van 27 satellieten ter waarde van omgerekend 2 miljard gulden. De Ariane is, waar het opdrachten voor het i de ruimte brengen van satellieten betreft, in een hevige concu rentiestrijd gewikkeld met het Amerikaanse ruimteveer. CLERMONT-FERRAND Oud-president Valéry Gis card d'Estaing van Frank rijk heeft in het weekeinde op een openbare bijeen komst in Clermont-Ferrand zijn publiek in vertrouwen genomen. In 1975, zo vertel de hij, had de al zieke presi dent Brezjnev van de Sov jet-Unie tegen hem gezegd dat zijn opvolger Romanov zou zijn en, vier jaar later, als gevolg van partijveran deringen, Tsjernenko. Al niet goed in 1974 "hij had wat aan de kaak" was Brezjnev tijdens besprekin gen in het kasteel van Ram- bouillet herhaaldelijk in slaap gesukkeld. Giscard bewaart aan Brezj- njev de herinnering van een orthodoxe communist en derhalve vastgeroest in zijn opvattingen. „De huidi ge economische moeilijkhe den van de Sowjet-Unie zijn grotendeels zijn verant woordelijkheid". Oud-bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duits- land, aldus Giscards confi denties, kreeg tijdens een een tête-a-tête met hem in het Elysée in 1978 een flauwte. Giscard noemde generaal de Gaulle "de meest gepassioneerde staats man van mijn laatste vijfen twintig jaar". De Gaulle was volgens hem "verlegen in het openbaar". „Hij was iemand met zeer grote hof felijkheid en hij was mense lijk, maar het was voor hem een ware beproeving met het publiek geconfronteerd te worden". Hij kon uiter mate wraakzuchtig uit de hoek komen. John Kennedy herinnert Giscard zich als "aantrek kelijkste politieke persoon lijkheid". Hij had het imago van de man die men zou willen zijn, ook al straalde hij niet altijd een gevoel van grote bekwaamheid uit President Nixon op zijn beurt bracht de beste stand punten inzake wereldpoli tieke verhoudingen naar voren. Als Giscard aan uiterste competentie denkt, denkt hij aan Helmut Schmidt. Ni- kita Chroesjtsjov, tenslotte, "hield van verrassen". Gis card liet weten dat hij bin nenkort de inhoud zal pu bliceren van zijn zes ge sprekken met Leonid Brezj nev.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8