kan piraten met andere muziek bestrijden Controle op onverzekerd rijden wordt eenvoudiger De nieuwe loten liggen klaar Ishettochalvast eenbeetje lente. Surinaamse vakbonds-top in april naar Nederland Protest tegen inkrimping van kindertehuizen In 1985 minder lasten, maar niet meer loon -DAGELIJKS BESTUUR VAN DE NOS: MINISTER DE KONING: Ontvoerde Nederlander in Bangla Desh na zes weken vrij 3INNENLAND CcidócSouront MAANDAG 5 MAART 1984 PAGINA 7 [occona moet ijinkrimpen OURE In Nederland •ordt steeds minder poeder- ;óffie gedronken. De Mocco- ia-produktiegroep van Douwe •ujEgberts in Joure verliest daar af door binnen afzienbare tijd 45 '^arbeidsplaatsen, zo heeft een q; woordvoerder van DE dit 3olweekeinde bekend gemaakt. 30 Een andere oorzaak van de re in organisatie is het relatief lage j^'brijsniveau van poederkoffie, v0 joor scherp concurrerende im- MJrten uit Brazilië. De winst- levendheid van de Moccona- jroep is daardoor onbevredi- al';pend, aldus DE. Dieren vergiftigd in Winterswijk WINTERSWIJK In een nieuw bouwwijk in Winterswijk zijn de af gelopen week tal van honden en katten vergiftigd met het verdel gingsmiddel strychnine. Veronder steld wordt dat er opzet in het spel is. De reeks vergiftigingen kwam zater dag aan het licht toen de eigenaar van een plotseling ziek geworden hond een dierenarts raadpleegde. Deze stelde vast dat het inmiddels overleden dier strychnine had bin nengekregen. Kort daarop werd be kend dat meerdere huisdieren in de wijk de afgelopen week waren dood gegaan, vermoedelijk door dezelfde oorzaak. Invalide mag niet meedoen met carnaval in Dordrecht DORDRECHT Het carnavalsplezier in Dordrecht is gisteravond in Dordrecht voor de rolstoelgebruiker Guus Bron danig verzuurd, omdat hem tot drie keer toe de toegang tot een café in die plaats werd gewei gerd. Bron diende vanmorgen een aanklacht in tegen de cafébaas wegens discriminatie. Volgens de gemeentepolitie in Dordrecht was het argu ment van de eigenaar van het café Calypso, dat het binnengaan van het café voor Bron te veel risico's met zich mee zou brengen. Maar ook toen de politie, die Bron bij zijn derde bezoek aan het café vergezelde, verklaarde dat de invalide op eigen risico carnaval wilde vieren, werd hij niet toegelaten. De politie woordvoerder: „We hebben de eigenaar niet kunnen dwingen de heer Bron binnen te laten, maar we heb ben hem wel duidelijk gemaakt dat hij moeilijkheden kan krijgen met zijn opstelling". Vrouw geeft Couperus verzameling aan 'bieb' AMSTERDAM Mevrouw W.M.S. Pitlo-Van Rooyen uit Amsterdam heeft haar verzameling werken van en over de schrijver Louis Coupe rus geschonken aan de Stadsbibliotheek in De venter. Mevrouw Pitlo is in de oorlogsjaren be gonnen met het verzamelen van werken van Couperus en die verzameling is uitgegroeid tot de belangrijkse die er over deze schrijver be staat. De collectie omvat alle werken van Cou perus in alle drukken met daarbij vele vertalin gen, vooral in het Duits en in het Engels, maar ook in talen als Tsjechisch en Hongaars. Verder heeft mevrouw Pitlo alles verzameld wat er over Couperus is geschreven. Zij heeft voor de bibliotheek in Deventer gekozen omdat het een kleine bibliotheek is. „In een grote bibliotheek verdrinkt zo'n collectie. In een kleine komt ze beter tot haar recht". Medisch Centrum gaat kennis exporteren AMSTERDAM Het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam gaat met een aantal bedrijven medische kennis overdragen aan het buitenland. Het zie kenhuis heeft daarbij als voornaamste doelstelling bevordering van de werkgele genheid voor medici en paramedici. Voor dit doel is een stichting opgericht, de In ternational Health Development Founda tion. Daarin nemen deel het AMC, de KLM, het Koninklijk Intstituut voor de Tropen, een bedrijf dat service zoals schoonmaak verleent aan ziekenhuizen en een bedrijf dat is gespecialiseerd in zie- kenhuisbedrijfskunde. De bedoeling is dat artsen en verpleegkundigen in het buiten land gaan werken en zo ook kennis over dragen aan buitenlandse medici, die daar overigens wel voor moeten betalen. Franchise vervolgd wegens onderdak aan ontvoerders Heineken PARIJS De 38-jarige Franfaise Sylvia W., eigenaresse van het ap partement in Parijs waar woens dag twee ontvoerders van Heine ken werden aangehouden, is in staat van beschuldiging gesteld. Door de ontvoerders onderdak te verlenen heeft zij zich schuldig ge maakt aan een misdrijf, zo is in justitiële kringen vernomen. De ontvoerders, de 25-jarige Wil lem H. en de 26-jarige Cornelius van H. moeten woensdag verschij nen voor de „chambre d'accusa- tion" van de Parijse rechtbank, die over hun uitlevering aan Ne derland zal beslissen. 0): h- 1ILVERSUM De lan- lelijke omroepen in Ne- lerland kunnen de be- ïoefte van de luisteraars lan piratenzenders ver- ninderen door hun mu- :iekkeuze te veranderen. )e regionale omroepen :ouden bovendien de af- itand tussen omroep en uisteraar moeten verklei- ïen. Juist deze twee za ten zijn voor veel mensen tanleiding om piratenzen- iers te verkiezen boven de legale omroep. Dit schrijft de Raad van Be neer (dagelijks bestuur) van de NOS n een notitie over „om- oep versus piraten". Daarbij wijst de Raad er wel op dat het liet haalbaar is om de piraten- :enders geheel weg te concur- ■eren: een bepaald deel van iet luisterpubliek zal vanwege de „overeenkomst in subcul tuur" altijd op de piraat blij ven afstemmen. In de notitie doet de Raad een aantal aanbevelingen aan de omroep om zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bieden aan de (concurrentie van) pi ratenzenders. De landelijke en regionale omroepen moeten zelf uitmaken of zij de aanbe velingen ter harte willen ne men. Het verschijnsel van radiopi raterij is nooit helemaal te on dervangen, omdat de legale omroepen niet tegemoet kun nen of willen komen aan het soort programma's dat de pira ten uitzenden. Niettemin zou den landelijke en regionale omroepen een belangrijk deel van de luisteraars naar pira tenzenders aan zich kunnen verplichten door meer Neder landstalige muziek uit te zen den. Een bewust beleid zou ook de kwaliteit van dit genre ten goede komen. „Helaas zijn vanuit het piratencircuit niet zelden teksten met een min of meer vooroordeel bevorderen de inhoud ten opzichte van vrouwen of etnische en andere minderheden naar boven ge komen", zo stelt de Raad vast. Anderzijds zijn er ook piraten zenders die zich juist richten op deze minderheden. De lan delijke en regionale omroepen zouden meer aan deze behoef te tegemoet moeten komen, al dus de notitie. Bij de landelijke omroepen constateert de raad een toenemende bereidheid om meer Nederlandstalig re pertoire uit te zenden. In vrijwel geheel Nederland enkele delen van de pro vincie Zeeland uitgezon derd is de piraat te beluis teren. Een Intomart-onder- zoek in 1981 heeft aangetoond dat toen zo'n zesduizend zen ders actief waren, maar daar bij zijn de „kleinere, zwakkere en onregelmatig uitzendende stations" niet meegerekend. n het centrum van Schagen zijn ;istermiddag drie winkelpanden volledig - uitge brand. Over de Dorzaak bestaat ïog geen duide- ijkheid, maar volgens de politie s het niet uitge- iloten dat er iprake is van brandstichting. Persoonlijke on gelukken deden :ich niet voor. De schade wordt ge- aamd op enkele honderdduizen den guldens. Een ongwoon beeld bij een tentoonstelling in de RAI. Het was er zaterdagmiddag bij de Tweewielers zó rustig, dat de weinige toeschouwers alle tijd en ruimte hadden om alles op hun gemak te bekijken. DEN HAAG De voor genomen vermindering van het aantal plaatsen in kindertehuizen moet her overwogen worden gezien de nog beperkte mogelijk heden van plaatsing in pleeggezinnen. Dat stelt de Raad voor het Jeugdbeleid, een adviesorgaan van de regering, in zijn nota „Tijdelijk kind van huis" aan staatssecretaris Van der Reij- den (welzijn, volksgezondheid en cultuur) over pleegzorg. Van der Reijden heeft het ad vies van de raad vandaag in ontvangst genomen. Vanwege bezuinigingen moet volgens de staatssecretaris het aantal plaatsen in kindertehui zen sterk teruggebracht wor den. In zijn eind vorig jaar ge publiceerde nota „Pleegzorg in perspectief", waar de nu uitge brachte nota een reactie op is, kiest Van der Reijden voor een sterke uitbreiding van het aantal pleeggezinnen als (goedkoper) alternatief. Daar bij moet het met nadruk gaan om het vrijwillig en tijdelijk plaatsen in een pleeggezin. De raad zegt in zijn advies niet veel te zien in de plannen van de staatssecretaris. In een goed pleegzorgbeleid gaat kwaliteit boven kwantiteit. Aan die kwaliteit ontbreekt een en an der, vindt de raad, die in dit verband stelt dat de positie van pleegouders en pleegkin deren versterkt moet worden en hun begeleiding beter gere geld. Pas nadat die zaken beter zijn geregeld, zou men aan uit breiding van het aantal pleeg gezinnen kunnen denken. Tsjecho-SIowakije zet Mient Jan Faber land uit DEN HAAG IKV-se- cretaris Mient-Jan Faber is gisteren Tsjecho-Slowa- kije uitgezet. Hij was sinds vrijdag in Praag om sa men met vertegenwoordi gers van de Franse vre desbeweging Codene ge sprekken te voeren met verschillende vredesgroe pen in Tsjecho-SIowakije en met leden van Char- ta'77. Volgens de IKV-secretaris werd hij vrijdag vanaf het mo ment dat hij in Praag arriveer de steeds achtervolgd door een heel leger van veiligheids agenten. In de loop van gister ochtend werd hij tenslotte aangehouden en vervolgens op het vliegtuig naar Amsterdam gezet. Ook Sylvie Mantrant van de Franse vredesbeweging Codene moest Tsjecho-SIowa kije die dag verlaten. Faber zou tot vandaag in Tsjecho- SIowakije blijven. Faber heeft geen verklaring gekregen voor zijn uitzetting. „Er werd mij slechts te ver staan gegeven dat ik illegale dingen deed", aldus de secreta- DEN HAAG Nog voor het eind van deze maand wordt bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam een begin ge maakt met de koppeling van gegevens van auto verzekeraars aan het be- staande bestand. Dit bete kent dat de politie bij con trole gedurende 24 uur per etmaal kan nagaan of een voertuig verzekerd is. Dë operatie zal naar ver wachting anderhalf jaar duren. Dit zei staatssecre taris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat gisteren in de radio-ru briek AVRO Magazine. Het gaat om de uitvoering van een oud plan waarvoor inmid dels al twee wetswijzigingen zijn doorgevoerd. Alle verze keringsmaatschappijen zijn in middels akkoord gegaan met de doorgifte van hun gege vens. Het gaat om informatie als welk voertuig verzekerd is, op welke manier en door wie. De verzekeringsmaatschappij en worden met groepjes tege lijk aangeschreven om hun in formatie door te geven. Door de samenvoeging van gege vens hoopt Scherpenhuizen het onverzekerd rondrijden beter te kunnen bestrijden. Tot nu toe levert Veendam al leen de personalia van de eige naar van het voertuig. Via een ander computersysteem kan vervolgens vrij snel worden nagegaan of een automobilist nog bekeuringen heeft uit staan. Scherpenhuizen zei in de toe komst alle relevante gegevens met betrekking tot een voer tuig onder een noemer in de computer te willen hebben. Dit zou betekenen dat aan de persoonsgegevens van de eige naar ook informatie over be keuringen, de verplichte auto- -keuring en wegenbelasting gekoppeld worden. Heroïne eist drie doden AMSTERDAM Het afgelo- pen weekeinde zijn in Amster dam drie mensen overleden na het gebruik van een te grote hoeveelheid heroïne. De slachtoffers zijn een 16-jarige Nederlands meisje en twee Westduitsers van 28 en 31 jaar. Met dit drietal is het aantal herotnedoden in Amsterdam dit jaar opgelopen tot twaalf. (ADVERTENTIE) Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. De meeste kans in de Staatsloterij. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) vindt een lastenverlichting voor de Nederlanders zeer wenselijk. Maar als die er komt via belastingverlaging en/of premievermindering zal de werknemer er niet veel van merken in zijn loon zakje. Elke lastenverlichting, of die nu ontstaat door het kabinetsbeleid dan wel door economische groei, zal namelijk nodig zijn voor herverdeling van werk. Dat is De Konings hoogste prioriteit, zo maakte hij zaterdag duidelijk voor de Tros-radio. De minister kon nog niet zeggen of zo'n lastenverlichting haal baar is. Hij vond het echter wel belangrijk er naar te streven voor het komende jaar. Want het is van groot belang voor de economie, dat de koopkracht op een redelijk niveau wordt ge handhaafd. Aan de andere kant mag volgens De Koning een lastenverlich ting niet ten koste van het financieringstekort van de overheid gaan, want een verdere stijging van dat tekort of zelfs maar het even hoog blijven ervan, legt geweldige lasten op de toekomst. PARAMARIBO/DEN HAAG De top van de hele Surinaamse vakbeweging komt begin april naar Ne derland, onder meer om overleg te plegen met de FNV, maar gesprekken met Nederlandse politici wor den „zeer waarschijnlijk" geacht. Gezien de positie die de vakcentrales innemen in de Surinaamse regering kan het bezoek van de vakbondsdelegatie worden op gevat als het eerste informele contact op niveau tussen Nederland en Suriname sinds de opschorting van de ontwikkelingshulp in december 1982. Volgens de leider van de Surinaamse vakcentrale C 47, Fred Derby, is de reis een vervolg van zijn bezoek aan de FNV in december vorig jaar. De C 47-leider kwam toen namens de SSVS (Stichting Samenwerkende Vakcentrales Suriname) met de FNV praten over herstel van de ontwikkelingshulp van de Nederlandse vakbeweging aan de Surinaamse vakcentrales. Deze ontwikkelingsrelatie werd door de Nederlandse vakbewe ging verbroken na 8 december 1982, toen 15 critici van het be- wind-Bouterse werden doodgeschoten. Het is de bedoeling dat deze keer de „top" van de vier Suri naamse vakbonden naar Nederland komt, zo onderstreept Der by. De vakbondsleider zegt het „zeer waarschijnlijk" te achten dat in Nederland ook gesprekken zullen worden gevoerd met politici. Derby: „Als wij gaan praten over ontwikkelingssamen werking dan gaan wij praten over ontwikkelingssamenwerking op alle niveaus. Wij- zullen als vakbeweging alles doen dat het belang van Suriname kan bevorderen". Volgens Derby zal de gezamenlijke Surinaamse vakbeweging eind maart een concept hebben opgesteld, waarin de visie op de mocratische structuren is neergelegd. Al bij de komende ge sprekken in april in Nederland zou de Surinaamse vakbeweging haar opvattingen over democratische structuren in Suriname naar voren kunnen brengen. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering voor herstel van de ontwikkelingssamenwerking als eis gesteld dat Suriname concrete stappen zet naar democratie en rechtsstaat. Derby, samenvattend: „Er moet in elk geval een dialoog tussen Nederland en Suriname op gang komen. Als de VS en Sovjet- Unie met elkaar kunnen praten, dan moeten Nederland en Suri name dat ook kunnen". DEN HAAG Vrijheidstrijders in Bangla Desh heb ben donderdag een medio januari dit jaar ontvoerde Nederlander vrijgelaten. Hij verkeert in goede gezond heid. Ook een Amerikaan herkreeg donderdag zijn vrijheid. Beide mannen werken voor Shell in Bangla Desh. Het ministerie van binnenlandse zaken in dat land heeft dit zaterdag bekend gemaakt. De (ondergrondse) vrijheidstrijders behoren tot de „Shanti Bahi- ni", die zelfbestuur nastreven voor het zuidoosten van Bangla Desh. De ontvoering gebeurde op 17 januari in de buurt van de stad Chittagong. De vrijheidstrijders ontvoerden in totaal vijf mensen, die bezig waren met de voorbereiding van een boring. Van de ontvoerden werden een Nieuw-Zeelander en twee mannen uit Bangla Desh zelf reeds op 10 februari vrijgelaten. De vrijlating van de laatste ontvoerden is volgens de autoritei ten het gevolg van een overeenkomst tussen Shell en de afschei dingsbeweging. Shell noch de autoriteiten in Bangla Desh zeg gen iets over de inhoud van dit akkoord. Shell-Nederland wil om privacy-redenen de identiteit van de Nederlander niet be kend maken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7