Woubrugse dijk staat al lang op springen Carnaval uitbundig gevierd .LEIDEN/REGIO CeidaeSowuvnt MAANDAG 5 MAART 1984 PAGINA 5 SJZ-speler breekt zijn sleutelbeen ZOETERWOUDE SJZ- speler Sjaak de Boer speel de tegen VVP een bijzon der ongelukkige wedstrijd. Deze A-junior zat namelijk op de bank en mocht in de tweede helft invallen voor Berg. Hij was nog maar nauwelijks 10 minuten in het veld toen hij in botsing |k wam met een Haagse verdediger. Nader onder hoek in het ziekenhuis [toonde aan dat hij zijn sleutelbeen had gebroken. Internatio- Muller verkoopt werkmaatschappij HAZERSWOUDE Interna- tio-Muller heeft haar werk maatschappij Nedairco in Ha- zerswoude verkocht aan de Amerikaanse Carrier Interna tional Corporation. Nedairco heeft de alleen vertegenwoor diging voor Nederland van de klimaatbeheersingsapparatuur van Carrier. De verkoop heeft volgens Internatio-Muller waarschijnlijk geen gevolgen voor de werkgelegenheid van 117 werknemers. Radiozender uit de lucht KATWIJK De Radio Con- trole Dienst van de PTT heeft zaterdag in samenwer king met de politie van Kat wijk een illegale radiozender uit de lucht gehaald. Het was de zender Radio London, die volgens de poli tie al voor de dertiende keer naar aanleiding van storings klachten werd opgerold. Deze keer werd uitgezonden vanuit een pand aan de Bou levard. Een daar aanwezige 15-jarige Katwijkse werd op de bon gezet en de appara tuur werd in beslag geno- Oud-vakbondsman Nooij overleden OUDE WETERING Oud- vakbonds- en verzetsman J.M. Nooij is afgelopen zaterdag op 73- jarige leeftijd overleden. Hij woonde in Oude Wetering. Vorig jaar kreeg hij uit handen van burgemeester Wagenaar het verzetsherdenkingskruis. Ook vierde hij toen zijn 60-jarig vak bondslidmaatschap bij de bond. De heer Nooij vervulde diverse functies voor de toenmalige NKV. Als vakbondsvertegen woordiger ging hij met de Ne- derlndse delegatie twee maal naar de Verenigde Naties in New York. Ook is hij Statenlid in Noord-Holland geweest. Brandstichting in corridor ALPHEN AAN DEN RIJN Een 29-jarige Alphenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag aangehouden nadat hij een aantal voordeuren van corri dorwoningen aan de Klaver- hof in brand had gestoken met behulp van kranten. Behalve deuren en deurlijsten moesten ook bellen en lampen het ont gelden. Door zijn activiteiten ontstond er enige paniek. De bewoners merkten het echter tijdig en konden erger voorko men. De schade bleef beperkt. De dader had geen duidelijk motief voor zijn activiteiten. Vermoedelijk was hij dronken. Over het paard getild ALPHEN AAN DEN RIJN Een inwoonster van Al phen werd zondagmiddag letterlijk over het paard ge tild bij haar woning aan de Oostkanaalweg. Zij wilde gaan paardrijden en werd door iemand in plaats van in over het zadel geholpen. Bij de valpartij die volgde liep de ongelukkige amazone een zere rug op en zij werd over gebracht naar ziekenhuis Rijnoord. ■Voordeur "opengebroken ALPHEN Dieven hebben in het weekeinde de voordeur van een flatwoning aan de Ar- gostraat (zesde etage) openge broken met een breekijzer. Vervolgens doorzochten zij de woning en namen 30 girobe taalkaarten (tot 6000 gulden te verzilveren), gouden en zilver- Sn sieraden, horloges en oude ;n nieuwe munten weg. De raarde is aanzienlijk. 'evens werd in het weekeinde [door inbrekers een bezoek ge- iracht aan de Willbrordus- hool aan de Paradijslaan. Na iet wegsnijden van een ruitje [werd een raam geopend en ivervolgens een kleurentelevi sie weggenomen. ^Viertal bekent ;twee inbraken KATWIJK Vier Katwijkse jongens, 14, 15, 16 en 17 jaar oud, hebbien dit weekend twee inbraken bekend nadat zij wa ren aangehouden bij een po ging tot een nieuwe inbraak. -Eij werden zaterdag betrapt bij een voetbalkantine aan de 5a provinciale weg. Na verhoor laven zij toe verleden week te lebben ingebroken in de jdjgroentenveiling en ook in een js school. De buit is nog niet be kend. Wind verbuigt wijzers kerkklok ALPHEN De harde wind in de nacht van vrij dag op zaterdag heeft de wijzers van de Advents- kerk aan de kant van de Paradijslaan verbogen. Door de kracht van de wind dreigden de wijzers zelfs af te breken en van hun wijzerplaat te vallen. De Alphense brandweer kon er van buitenaf niet bijkomen; door de wind was de ladderwagen niet te gebruiken. Daarom werden de wijzers van binnenuit van het uur werk losgekoppeld waar door ze naar beneden kwamen te hangen en er geen gevaar meer bestond voor afknappen. Het uur werk kon zich daardoor ook weer vrij bewegen. Zonder rijbewijs en onder invloed ^OORDWIJK Een 18-jari- ;e Rijnsburger is in de nacht 'an zaterdag op zondag aange- touden wegens het autorijden :onder rijbewijs en onder in- 'loed van alcohol. De jongen verd na een uitgebreide ipeurttocht van de Noordwijk- ;e politie thuis aangehouden. ■Zijn daad werd ontdekt door- Idat de politie rond drie Uur I's nachts de melding kreeg van leen aanrijding op de Heren- jweg richting De Krom. Ter f^plekke bleek een lantaarnpaal ihet begeven te hebben en pas 300 meter verderop op een landweggetje werd een flink beschadigde auto aangetroffen. De auto bleek afkomstig uit een garagebedrijf, waarvan de vader van de 18-jarige mede eigenaar is. ^♦Alcoholcontrole tijdens carnaval LISSE De carnavalsvier ders in Lisse werden in de Uacht van zaterdag op zondag j geconfronteerd met een alco holcontrole. In totaal werden lussen elf uur 's avonds en i vier uur 's nachts 350 wagens aangehouden. Zestig automo bilisten moesten in het pijpje blazen. Elf bestuurders kregen uiteindelijk een rijverbod op- i; gelegd en twee maal werd een j' proces-verbaal uitgeschreven. "Katwijker ^verdronken iPOTTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag is de l( 28-jarige matroos C. Varke vis eer uit Katwijk aan Zee in de 0 Prinses Christinahaven in 9 Rotterdam verdronken. 3 Door nog onbekende oorzaak jiis hij vanaf zijn schip, de Ca lendula-14, in het water te- df*echt gekomen. Zijn stoffelijk "jLpverschot werd zondagmiddag lp door de Rotterdamse rivierpo litie opgedregd. WOUBRUGGE Drie statenleden van het CDA vragen zich af hoe lang de Plasdijk langs de Wijde Aa het nog uit zal houden. Volgens hen bestaat er ge vaar voor dijkdoorbraak. Het drietal heeft daarover vragen gesteld aan Gede puteerde Staten. Het waterschap de Oude Vee- nen zou in januari van dit jaar met het onderhoud beginnen aan de dijk, die sinds jaar en dag op minstens twee plaatsen vaak water doorlaat naar de lager gelegen polder. Omdat daar nog geen begin mee is ge maakt, waren de Statenleden geraakt. Het onderlopen van de Pias polder zou overigens niet uniek zijn. Slechte dijken rond Woubrugge zijn geen onbe kend verschijnsel. In 1827 stroomde de polder voor het eerst onder. Toen moest ook de aangrenzende Oudendijkse Polder er aan geloven. De geschiedenis van Wou- brugges jongste polder begint op 11 februari 1792. Op die da tum verleende het hoogheem raadschap Rijnland toestem ming tot „te droogh maecken De bovenmolen en de ondermolen op een vele jaren oude foto. en de Ringdijk van de Wijde- te bedycken en te slaghtur- ven" van het buitendijkse ge bied aan de zuidkant van de Wijde-Aa, nu Plaspolder ge naamd. Het was geen groot stuk, want na meting bleek het poldertje nauwelijks twaalf hectare te beslaan. Het ligt nu ingesloten tussen de Plasdijk Aa. Bij dat droogmaken en bedij ken eind achttiende eeuw moet men zich niet te veel voorstellen. De dijkjes waren slechts tijdelijke noodvoorzie ningen en in 1827 als men is uitgeturfd lopen zowel de nieuwe Plaspolder als de Ou dendijkse Polder weer onder door de belabberde toestand van de dijken. Het moet in dat jaar een behoorlijke plas water zijn geweest daar bij Woubrug ge, want de Oudendijkse Pol der werd grofweg begrensd door wat nu Provinciale weg T 20 is en de Woudwetering. Nadat men de Oudendijkse Polder had drooggemalen, liet men de Plaspolder maar voor wat zij was en watervogels en vis namen weer bezit van het gebied. Pas tegen 1890 valt op nieuw het besluit om het pol dertje weer droog te malen en de grond te gaan gaan ontgin- Met veel spanning werd het droogvallen van de nieuwe polder afgewacht. Vooral door de Woubruggenaren. Zij eigen den zich in een nacht in 1896 de palingen en zeelten toe, die de de eigenaar de dag daarop zou komen verzamelen. In 1897 werd de hulpmolen al weer afgebroken. De boven- en ondermolen moesten het grondwaterpeil regelen. De beide molenaars hadden daar hun handen vol aan, want ook aan het begin van deze eeuw kwam het kwelwater over vloedig door de dijken. De mo lenaars bleven mopperen tot hun prachtige achtkanters in 1914 werden afgebroken. Aan het einde van de tocht door de Oudendijkse Polder kwam een prozaïsch gemaal, het gemaal „Reilaarsdam", dat sindsdien al weer enkele malen is gemo derniseerd. Varken De winnaar van de klaverjaswedstrijden in de Taveerne aan de Wagendwarsstraat in Lisse kan dinsdag rekenen op een gedeelte van een varken. Minder smakelijk detail is dat het varken tijdens de wedstrijden in de klaverjaszaal aanwezig is. Een slager zal in de periode dat de kaarten worden uitgespeeld en de slagen worden binnengehaald, het dier in de benodigde porties verdelen. Het inschrijfgeld bedraagt 15 gulden. Aanvang is vier uur. Opgeven is moge lijk aan de bar van de Taveerne aan de Wagendwarsstraat, of via telefoonnummer 02521-13670. Jaarvergadering De Oranjevereniging Wilhelmina uit Valkenburg houdt dinsdagavond weer zijn jaarlijkse ledenvergade ring. De vergadering vindt plaats in het Trefpunt aan het Boonrak. Aanvang acht uur. Op de agenda staan onder meer het jaaroverzicht, de begroting en bestuurs verkiezingen. Verder discussie is over activiteiten en feestelijkheden in 1984, waaronder op korte termijn de fototentoonstelling „100 jaar Oranje Vorstinnen 1880- 1980". Na afloop van de vergadering zal er een korte film vertoond worden over de paardenmarkt Zang en harp In het dienstencentrum aan de Zwanenburgstraat/Tram straat in Katwijk wordt dinsdagmiddag een concert voor de bejaarden gegeven. De sopraan Thea Ekker-van der Pas en de harpiste Joke Willing-Brethouwer treden dan op, alsmede het ANBO-koor onder leiding van mevrouw Van Schie. Op het programma staan Engelse en Nederlandse volksliedbewerkingen, harpwerken van Haydn en Favré Blauw Poppentheater Wellus Nietus uit Voorschoten speelt woensdagmiddag het stuk „Wie niet blauw is is ge zien" in Muzenhof Leiderdorp. Het stuk is geschikt voor kinderen vanaf zes jaar en behandelt het onder werp discriminatie. Het meisje Floortje gaat op va kantie in het land van de blauwe mensen, maar merkt al spoedig dat haar blanke huidskleur door de blau wen niet wordt geaccepteerd. Een donker mens troost haar. Aanvang half drie, entree f3,50. Vrouwendag (1) De internationale vrouwendag wordt donderdag in Hazers- woude en Koudekerk gevierd. Onder leiding van de vrou wengroep Gunaika is er in het gebouw aan Vondellaan 3 een koffiebijeenkomst van tien tot twaalf uur. In de avonduren wordt er vanaf half negen een film gedraaid, voordat de dames een feestje gaan bouwen. Vrouwendag (2) Ook in Leiderdorp wordt aandacht besteed aan de vrouwendag. In De Sjelter aan de Heemraadlaan wordt een themadag over vrouw en werk gehouden. Vanaf twee uur kunnen er exposities worden bekeken, vanaf drie uur komt het huishoudelijk werk aan bod, verder is er een film en een kinderprogramma, vanaf vier uur kunnen de vrouwen elkaar ontmoeten. Vanaf half negen wordt een forumdiscussie gehouden over vrijwilligerswerk. LEIDEN/REGIO „Wij hebben geen programma nodig. De mensen komen verkleed binnen, er is muziek en alles loopt op zo'n avond dan verder vanzelf", aldus mevrouw T. de Jong-de Vrind, se cretaresse van de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten en zij typeer de daarmee het carna valsfeest op een voortref felijke manier. Nadat burgemeester Goekoop vrijdagavond de sleutels van Leiden welwillend had afgestaan in ruil voor een lustrumonderschei ding (De Hutspotten be staan elf jaar) werd het grote feest zaterdagavond in het Antonius Clubhuis gevierd. De carnavalsvereniging han teert de laatste jaren een vast „hutspotrecept" en daar ko men dan steevast tussen de 300 en 400 feestvierders, meest leden, op af. Uitschie ters warén er zaterdagavond niet, maar er was des te meer carnavalsstemming en daar gaat het uiteindelijk om. Er waren veel originele uit dossingen en de jury, bestaan de uit oud-prinsen had de no dige moeite om daar de meest unieke uit te halen. Een blank vrouwelijk Hutspotlid had zich een zwarte huidskleur aangemeten en zich verkleed als Surinaamse, compleet met (onecht) kind op de rug; met deze creatie viel zij in de prij zen. Succesvol waren ook twee zeer volledig uitgeruste brandweermannen, die geluk kig niet in actie hoefden te komen. Het carnaval in Warmond is behalve een geweldig Billen- prikkersfeest een warm plei dooi voor de vrijwillige brandweer geworden. Bij het in ontvangst nemen van de gemeentesleutel pleitte Prins Leo I voor het behoud van de vrijwillige brandweer in War mond. Om zijn woorden kracht bij te zetten arriveerde de prins met zijn gemalin staande op een oude brand spuit bij het gemeentehuis, ge flankeerd door enkele brand weerlieden en uiteraard de Raad van Elf. Tijdens het ope ningsbal werd de brandweer gehuldigd en óp passende wij- Joop Warmenhoven wordt In Voorhout gehuldigd als de „Grootste Bok 1984". ze gedekoreerd. Bij de grote optocht op zondagmiddag werd eveneens ruime aan dacht aan de brandweer ge schonken middels enkele an tieke voertuigen. Het was een „volle bak" vrij dag in 't Trefpunt in Lisse. Het feest van de Zotheid en daar werd deze avond nog De optocht in Lisse trok onder meer door de Julianastraat. eens een extra accentje opge legd toen men voorzitter Jan Elfering in de boeien sloeg en hem aan de schandpaal nagel de. Hij was het namelijk die de Gaapstok van Prins Hans de Tweede in Lisserbroek achterover had gedrukt en dankzij hem moest de Prins elf eisen en taken volbrengen om het teken van zijn waar digheid weer in zijn bezit te kunnen krijgen. Aan die eisen werd voldaan. Ook in het tot „Hangkonten- rijk" omgedoopte Zoeterwou- de was de pret en jolijk niet van de lucht. Dankzij de in spanningen van carnavalsver eniging „De Hangkonten" kon jong en oud zich uitleven. Daarnaast werden ook de be jaarden van huize Emma us en de bewoners van Swetterhage niet vergeten. Zondag hebben Prins Paulus I en Prinses Margaretha II hun „zittings periode" afgesloten met de optocht, snotheuzenfestival en carnadisco nadat zaterdag avond een groot seniorenbal „Don Bosco" op haar grond vesten deed trillen. Tijdens het slotbal werd de heer Joop de Boer onderscheiden van wege zijn verdiensten voor onder meer de Sint Jans fan fare en schilderwerken. De Zoeterwoudse drumfanfa re VIOS vierde carnaval in het Westduitse Oberhausen. Daar nam de drumfanfare deel aan een grootse carna valsoptocht en oogstte men succes met enkele ondervalste schlagers die men, op ver zoek, veelvuldig herhaalde. De optocht in het Hazers- woudse Blauwkousenrijk stond voor het grootste, deel in het teken van de gemeentelij ke herindeling, die het pro vinciebestuur voorstaat. Dus hadden prins Daan 1 en prin ses Hennie plaatsgenomen op i van Hazebent- kerk. Ook burgemeester drs. J. W. van der Sluijs, die de sleutel van „de stad" aan de vastenavondvorst overhan digde en de vlag der zotten hees bij het gemeentehuis, haakte in op de actualiteit. Krijgen we dan kraaien (Koudekerkers, red.) met blauwe kousen?" vroeg hij zich onder meer af. Burgemeester Ter Winkel van Noordwijkerhout over handigde de sleutel zaterdag middag aan prins Jan Fazant, waarna de nieuwe machtheb ber zijn tweede proeve van bekwaamheid aflegde: de krachtproef. Helaas kreeg de prins zelfs met een voorha mer een oliedrum niet stuk. Met een simpel tikje toonde de burgemeester hem hoe het vat wel open kon. 's Avonds drongen en dronken duizend feestvierders samen in De Schel ft, gisteravond hosten er ongeveer vijfhonderd jeugdi gen over de planken gelegen- heidsvloer tijdens carnavals- disco. Bollendorp Voorhout was tij dens deze dagen herdoopt tot Bokkendorp, waar de carna valsvereniging „de Bokken" de scepter zwaaide. Traditie getrouw werd op vrijdaga vond de sleutel aan Prins Carnava) overhandigd. Bur gemeester M. Th. van der Wouw, reikte, na in conclaaf met zijn „achterban" te zijn geweest de sleutel uit aan Prins Theo.' Raadslid Joop Warmenhoven werd als Grote Bok 1984 benoemd. Deze hoogste onderscheiding van de carnavalsvereniging wordt jaarlijks toegekend aan een dorpsgenoot die zich belange loos inzet voor de dorpsge meenschap. De Stompwijkse carnaval sprins zal altijd welkom blij ven in het raadhuis van Leid- schendam, ook als de buurt schap met Zoeterwoude zal worden samengevoegd. Dat zei burgemeester W. F. de Vreeze van zaterdagmorgen na de overhandiging van de voorzittershamer van de Dorpsraad aan Prins Leo II van Gaandrië zoals Stomp- wijk in de carnavalsdagen heet. De prins had tevoren gewezen op het elfjarig be staan van de carnavalsvereni ging en daarbij de vrees uitge sproken dat de ontvangsten van de Gaanders misschien niet lang meer zouden durèn. In Noordwijker hout reed Boer Harms met de optocht mee.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5