tijd van harde eisen is voorbij" Groots kinderfestival schrijve. INBRAAK VESTESTRAAT Jongen (6) aangereden MIDDENSTAND VERENIGT ZICH Autokrakers gegrepen Trouwmarkt slaat aan IN LEIDS VOLKSHUIS ia EeidóeSomo/nt CEIDEN CeidaeSomont MAANDAG 5 MAART 1984 PAGINA 3 ^Leidenaar gewond «bij steekpartij ,EIDEN Een 21-jarige Leidenaar j in de nacht van zaterdag op zondag [ewond geraakt bij een steekpartij in 'lub 70 aan de Stationsweg. Hij werd ,1 de buik gestoken, maar verkeert liet in levensgevaar. Het slachtoffer 5:Opgenomen in het Academisch Zie- ;enhuis Leiden. De dader, een 19-jari- Leidenaar meldde zich omstreeks .ilf vier 's morgens zelf bij de politie, lok werd een 18-jarige Leidenaar ingehouden wegens mishandeling. ;iden zijn na verhoor ingesloten. ;oe de steekpartij ontstaan is is niet ekend. De dader beweert te zijn op- [ekomen voor zijn vriend, die werd ingevallen. Auto beschadigd met tentstokken LEIDEN Drie inwoners van Oegstgeest (18 en 19 (2x) jaar oud) zijn in de nacht van vrijdag op za terdag aangehouden en ingesloten nadat ze met een vierde jongeman op de Laan van Oud Poelgeest een automobilist uit Lisse hadden be dreigd. De auto van de Lissenaar werd door slagen met tentstokken beschadigd. Het viertal had de man uit Lisse klemgereden vanwege zijn rijge drag. De inwoner van Lisse was zich echter van niets bewust. De Lissenaar wist aan zijn belagers te ontkomendoor weg te rijden. Een van de verdachten is nog niet aan gehouden. Rookbommen beëindigen modeshow LEIDEN Een min of meer alternatieve modeshow in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat is vrijdagnacht abrupt beëindigt, toen een bezoeker twee rookbom men wierp. De rookbommen werd rond middernacht geworpen in de zaal waar de modehow werd gehouden. Vier alternatieve kledingbedrijfjes toonden hier hun eigen mode en boden ook artikelen te koop aan. De circa 400 bezoekers onvluchtten over haast te zaal. De bedrijfsleider van het LVC heeft aangifte gedaan. Hij zit met een strop van enkele honderden guldens aan onbe taalde barrekeningen. De jongeman die de rookbommen wierp is nog niet aangehou den; zijn identiteit is overigens bekend. LEIDEN Drie mannen uit Leiden zijn in de nacht van zaterdag op zon dag aangehouden op verdenking van een inbraak in een woning aan de Vestestraat. Het drietal had rond middernacht eerst getracht via ruiten aan de achterzijde de woning te be treden. Toen dit niet lukte trapte men de voordeur in. Uit de woning werd een videorecorder en een be drag van 500 gulden gestolen. Omwo nenden hadden de inbrekers gehoord en alarmeerden de politie, die overi gens niet tijdig arriveerde. De omwo nenden wisten echter een dermate goed signalement te geven, dat de po litie korte tijd later tot de arrestaties kon overgaan. LEIDEN Met inwendig letsel en vermoedelijk her senletsel is gistermiddag een zes jaar oude jongen op genomen in het Acade misch Ziekenhuis. De jongen was aangereden op de Brahmslaan, toen hij kort na vier uur tussen ge parkeerde auto's door plot seling de rijbaan op rende. Een 43-jarige automobilist uit Wassenaar kon hem niet meer ontwijken. LEIDEN De Leidse middenstand heeft zich de (afgelopen jaren niet erg ^geliefd gemaakt bij het l'lgemeentebestuur. Harde ^akties waarin Leiden te tekoop werd aangeboden en '^paginagrote advertenties -0:als protest tegen gemeen telijke plannen voor een grachtje aan het Kort Ra penburg vormden welis- vjjwaar een smakelijk on- in het snel om heen grijpende proces dvan de stadsvernieuwing, g«veel zoden hebben deze ar-akties niet aan de dijk ge- Hoogstens werd de tf kloof tussen de stadsbe- vijstuurders en de winke- iejliers breder en dieper. Een nieuwe lichting uit de middenstand is zich daar van .bewust en heeft zich voorge- nomen de belangenbehartiging op een wat minder controver siële wijze aan te pakken. Ge- éjbundeld in de KNOV-vereni- a^gingsraad wil het midden- en j, kleinbedrijf een serieuze ge sprekspartner van de gemeen- te'te zijn. Van de 18 winkeliers- verenigingen die de sleutelstad et-rijk is, hebben er zich reeds 8 vlbij de raad aangesloten. De j. grote en sterke winkeliersver- jVenigingen uit de binnenstad nog niet, zij kijken liever de >ej kat uit de boom. De vereni- 1 gingsraad, spreekbuis voor winkeliers en ambachtslieden: J' „De tijd van harde eisen is voorbij. Het verleden heeft be wezen dat je daarmee alleen maar achter het net vist. Voor ons is duidelijk dat we de zaak niet naar onze hand kunnen zetten. Het gaat er slechts om o dat naar ons geluisterd wordt". Voorzitter Van Velzen (rechts) en secretaris Abcouwer van het KNOV. L. van Velzen, lid van de Ka mer van Koophandel en Leids ondernemer en A. Abcouwer, kandidaat gemeenteraadslid voor het CDA en voorzitter van de inmiddels opgeheven Adviesraad voor de Binnen stad, zijn respectievelijk voor zitter en secretaris van de KNOV-verenigingsraad. „We hebben in Leiden zo'n 18 win keliersverenigingen die alle opkomen voor hun wijk of straat. Door de jaren, heen zijn het allemaal eigen stemmetjes geworden waardoor de ge meente ook niet meer wist met wie er nu zaken gedaan moes ten worden. Daarnaast heeft het LCC jarenlang op een vrij harde wijze, die niet zo aan sloeg, de belangen van de on dernemers verdedigd. Tenslot te had je de Stichting Leidse Binnenstad die het jaren lang goed heeft gedaan, maar nu ei genlijk niet meer werkt. Als de ondernemers zich niet ver enigen, worden ze tegen el kaar uitgespeeld, dat is een lo gisch gevolg van deze aanwe zigheid van allerlei roependen in de woestijn", verklaart Van Velzen: „Het was een moeiza me weg om tot een overkoepe lende organisatie te komen. Het is een hard beroep om on dernemers te organiseren, het zijn in principe toch individua listen. Dat is inherent aan de ondernemer: hij regelt zijn ei gen zaakjes en is altijd eerst geneigd om te kijken en ver volgens wat hij ervoor kan krijgen. Maar er zit nu toch duidelijk groei in de belang stelling. Zo langzamerhand dringt het door dat het geen zin heeft nog langer achter de feiten aan te hollen". Zakkenvuller Het KNOV moet het stabiele fundament van de organisatie vormen. „Het KNOV beschikt over een enorme know-how en een deskundig apparaat dat geen enkele vereniging in Lei den zelf op zou kunnen zetten. Dat geeft de verenigingsraad body", aldus Van Velzen. Het is de bedoeling dat de vereni gingsraad de zakelijke belan gen van de middenstand gaat behartigen, de promotionele aktiviteiten blijven bij de ver schillende winkeliersvereni gingen ondergebracht. In dit kader zal één dezer dagen de bundeling van krachten plaats hebben tussen het LCC, de promotie commissie Leiden Leeft en diverse winkeliers verenigingen, onder meer die van Haarlemmerstraat en Breestraat. Wanneer hij over het gemeen tebestuur praat, laat Van Vel zen zich (bewust) opmerkelijk positiever uit dan veel van zijn collegae: „Er is met het ge meentebestuur heel goed te praten over zaken die de eco nomie aangaan. Dat heeft ook te maken dat door de teruglo pende economische omstandig heden voor de middenstander, die vroeger voor zakkenvuller doorging, meer begrip wordt opgebracht als werkgever die voor arbeidsplaatsen kan zor gen. Uiteindelijk is de midden stand de grootste werkgever van Leiden". Bedreiging Concrete voorstellen om de economische situatie van Lei den te verbeteren, heeft de verenigingsraad nog niet. Wel wordt uit bijvoorbeeld haar bijdrage aan de discussie over de Sandersparkeergarage dui delijk hoe gematigd de onder nemers zich zullen opstellen. Ondanks de grote bezwaren die bij de middenstand leven tegen de vestiging van winkels op de begane grond van de ga rage, heeft het bestuur van de raad de duidelijke opdracht gekregen „niet dwars te gaan liggen zodat het ding er weer niet komt". „Iedereen met een gezond verstand kan begrijpen dat we met de toevoeging van 2500 vierkante meter detail handel op de verkeerde weg zijn. De kans is groot dat hier een winkelcentrum met een geheel eigen parkeervoorzie ning gaat ontstaan met alle ne gatieve gevolgen voor de win keliers in de binnenstad van dien. Toch kiezen we voor de parkeergarage, liever een half ei dan een lege dop", meent van Velzen. Ook de komst van een meubelboulevard naar Leiden aanschouwt hij met ge mengde gevoelens. „Een be dreiging voor de meubel-de tailhandel elders in Leiden", vindt van Velzen al is hij het met wethouder C. Waal (ruim telijke ordening) eens, dat als de boulevard er toch moet ko men, deze dan maar beter in Leiden dan in Leiderdorp ge realiseerd kan worden. Van Velzen is het overigens niet met Waal eens als zou de Ka mer van Koophandel een nut teloze instelling zijn. „Ik vind het niet gezond zoals de Ka mer en de gemeente met el kaar omgaan. Daar zijn beide voor het bedrijfsleven te be langrijk voor". Er staat de verenigingsraad nog een hoop arbeid te wach ten. Het busbanenplan, de werkzaamheden aan de Sta tionsweg, de Plesmanrotonde... Van Velzen: „Of je nu tevoren overlegt met de gemeente, last ondervinden de winkeliers toch van dit soort projecten. Het is ons doel de schade zo veel mogelijk te beperken". GERT VISSER eé 3 LEIDEN De Leidse politie jg. heeft gisteravond drie jonge nmannen uit Warmond (17, 18 5en 19 jaar) ingerekend die per sonenauto's hadden openge broken. Twee auto's aan de ^Paulus Buystraat werden ge- ip. kraakt en een voertuig aan het J} Ter weepark. In het Terwee- ^park werden zij op heterdaad betrapt. De 19-jarige kon ont- j vluchten en werd korte tijd la- j ter in zijn woning in War- aangehouden. ^Bcethovenconccrt itgesteld .EIDEN Het eerste concert in de Beethovencyclus, dat [{[vanavond in de Kapelzaal van mK&O zou worden gegeven, [Jfgaat niet door. Het concert is nt verschoven naar vrijdag 9 "[maart en begint die avond om rtkwart over acht. 3 BURGERLIJKE STAND 'LEIDEN Ondertrouwd: M. W. C. van Fulpen en A. I. Gerring, W. :n H. M. van der Ham, H. an en J. R. Rozendal, P. M. C. Willemse en M. P. Beij, M. C. van der ~roord en M. Roubos, P. J. Kelly en •jH. Boogerd, B. de Jong en J. G. B. [ÏOverduin, J. M. Hew en N. Tsie A Foeng, J. van Diggelen en N. M. S. de n* Jonge. rt Geboren: Roeland Herman, z.v. [JH. W. van Ark en S.G. van Staden ten Brink; Esther, d.v. D. van der iPlas en W. Kuijt; Pieter-Paul Charles nSander, z.v. P. A. C. Heijkoop en J. C. ifVMeuter; Hilde, d.v. W. Remmelzwaal ra tn A. A. M. Gouka; Geertje, d.v. R. Dangerman en C. G. van Wijck; lukje, d.v. J. Klinkenberg en D. n der Plas; Tamara, d.v. B. de Roo J. E. Flippo; David Robert Ruben, ■L.". H. J. van Bijleveld en A. Bakker; ■iTom Michael, z.v. J. M. Fikkers en M. E. L. van der Spek; Andy, z.v. A. van der Meulen en E. M. W. Clase- ner; Saskia, d.v. J. Schoneveld en H. van der Plas; Michael, z.v. G. J. Ne genman en M. J. van Dijk; Jody, z.v. G.C. Vrolijk en M. N. de Rooij; Mi- chon Henryk Johannes, z.v. F. H. M. Obreski en H. J. Nieuwzwaag; Teuna. d.v. J. Guijt en N. Meijvogel; Stenly Carlos Cornelia, z.v. V. D. van den Oord; Cédric Patrick Gilbert Marcel, z.v. p. s. E. Plancke en B. G. C. Com- mien; Jan-Paul, z.v. P. Fransen en A. R. van den Berg; Sarah Jill, d.v. F. J. M. Hilferink en J. W. de Ruiter; Roberta Johannes, z.v. A. C. van der 1 Stelt en J. J. Hoogervorst; Stephan, '1 z.v. T. Hoogink en G. M. Frisart; Jol- mar, z.v. F. van der Sluis en T. de •I Wit; Matta Emmerentia Antonetta, j d v. l. F. van Loenhoud en M. de Wolf; Jeroen, z.v. T. Luurssen en W. Haak; Robin Hans Ludar, z.v. G. J.F. van der Leeuw en V. A. Wood; Nick Leonardus Albertus, z.v. L. P. van den Berg en C. M. Duivenvoorden; Ook In Leiden is er veel be langstelling voor het feno meen trouwmarkt, dat bleek zondag in Holiday Inn aan de Plesmanlaan. Het gegeven dat veel in Leiden gesloten huwelijken in een scheiding eindigen bleek de bezoekers in ieder geval niet te hebben ontmoedigd. Het broeierige Holidome was de gehele dag gevuld, niet al leen met trouwlustigen maar ook veel mensen die zich ver lustigen aan de gang van za ken rond een bruiloft. De on dernemers in huwelijksartike len en -diensten deden goe de zaken dankzij het drem pelverlagend effect van de markt. Mensen lopen kenne lijk eerder een markt op dan een plechtig aandoende zaak binnen. Trouwautobedrijf De Jong bleek weer een grote blikvanger met zijn oude Rolls Royces en aanverwant stijlvol vervoer. Veel belang stelling was er ook voor de demonstraties met het haark nippen en aankleden van bruid en bruidegom. Met de huwelijksmode lijkt men net zoveel kanten op te kunnen als de voorjaarsmode. LEIDEN In het Leids Volkshuis (Apothekers- dijk 33) wordt op woens dag 7 maart midden in de krokusvakantie door negen Leidse club- en buurthuizen een groots kinderfestival gehouden. De organisatoren noemen het een uniek experiment daar het voor het eerst is dat de Leidse clubhuizen op deze schaal met elkaar samenwerken. Aan het festival zullen 35 groepjes van één of meerdere kin deren van 6 tot en met 15 jaar deelnemen. Zij voe ren artistieke hoogstandjes op variërend van playbac ken tot goochelen en van een clown-act tot electric- boogie dansen. Tussen de optredens door draait het reuzerad. Een jury van kinderen zal de prestaties beoordelen. Alle deelne mers aan het festival (dat duurt van 11-4 uur) krij gen ter herinnering een surprise mee naar huis. De toegang (ook ouders en leerkrachten zijn welkom) is gratis. Aan het groots opgezette festi val is heel wat werk voorafge gaan. Vorig jaar heeft buurt huis De Rolleman getracht in samenwerking met de andere centra een songfestival op te zitten hetgeen organisatorisch niet goed van de grond kwam daar alleen De Vroolijcke Arke mee deed. Voor de kin deren was dit songfestival een doorslaand succes hetgeen de organisatoren er toe inspireer de dit jaar weer een songfesti val op te zetten. Het nevendoel van het song festival is de werkers in de verschillende club- en buurt huizen met elkaar in contact te brengen. Zij bleken elkaar praktisch niet te kennen en ook niet op de hoogte te zijn van kinderaktiviteiten die bui ten hun eigen wijk werden ge organiseerd. Het organiseren van een festival woidt als een prachtige aanzet tot meer overleg en samenwerking op langere termijn beschouwd. Hoewel alle club- en buurthui zen werden aangeschreven, moesten er enkele afhaken die een tekort aan personeel en/of vrijwilligers hadden om de zaak bij te kunnen benen. De clubhuizen die het Songfesti val uiteindelijk georganiseerd hebben zijn: Matilo, Mieren nest, Volkshuis, 't Spoortje, In de Vroolijcke Arke, De Rolle man, Morschwijk, Tamboerijn en het Vijfhovenhuis. Krisztina de Chatel De dansgroep Krisztina de Chatel treedt vrijdag 9 en zaterdag 10 maart op in het LAK-theater met de pro- duktie 'Thron'. In deze produktie wordt de traditie van minimal dance" voortgezet. De groep van Krisztina de Chatel is al jarenlang vaste gast in het LAK. Voor „Thron" is de muziek geschreven door Patricio Wang, het lichtontwerp van Johan Vonk. Decor en kostuums zijn van Erwin Wölfl. Met haar uitgesproken keuze en door de gave technische uitvoering behoort de groep van Krisztina de Chatel tot de top van wat Nederland op het gebied van moderne dans te bieden heeft De dansgroep Krisztina de Chatel. Vrouwendag (1 Onder het motto „Tweeverdieners op één kussen, daar kruipt Ruding tussen" wordt donderdag 8 maart op de In ternationale Vrouwendag een demonstratie gehouden te gen de wet tweeverdieners. De demonstratie gaat om vier uur van start op het Stadhuisplein en eindigt bij het belas tingkantoor. Volgens de organisatie van de demonstratie maakt de omstreden wet de vrouw juist afhankelijk van de man. Geëist wordt een zelfstandige behandeling van man nen en vrouwen door de belasting. Iedereen belasting plichtige zou als individu behandeld moeten worden. Vrouwendag (2) Ook het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 34 wil de Internationale Vrouwendag donderdag niet onge merkt voorbij laten gaan. Op het programma staan: een videofilm van Joke Smit, een aantal spreeksters van het bureau Emancipatie Leiden, de voorstelling „Vrouwen en de crisis" door de theatergroep „Alarm" en de tentoonstelling „Alsof je een emmer leeggooit, 80 jaar vrouwenleven". Het Volkhuis gaat donderdagmid dag om half twee open. Shiatsu Het vegetarisch restaurant Repelsteel aan de Breestraat 19 heeft een Shiatsu vingerdrukmassagecursus op het pro gramma staan. Nadere informatie over de cursus is telefo nisch verkrijgbaar: 121296 ('s middags). Aanmelden bij Re pelsteel. Kynologen De kynologen vereniging Rijnland houdt zondag 11 maart haar jaarlijkse clubmatch in de Groenoordhal- len. De hondenshow staat open voor ras- en rasloze honden. Tijdens de show wordt een concours delegance en een Kind Hond Show gehouden. Tevens is er een ge- drags- en gehoorzaamheidswedstrijd voor honden uit geheel Nederland om de Gouden Sleutels. De beste honden en geleiders worden hiervoor uitgenodigd. Voor de hondenshow kan elke hond uit de regio Lei den inschrijven. Zij worden gekeurd door de beste keurmeesters van ons land. Voor inlichtingen en aan meldingen, tel. 071-121760 of 01719-14674. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen Naam Adres 1 _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Adres J Postcode/Plaats_ Telefoon. I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, ^2500 VG Den Haag j

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3