TAFEL Arafat heeft van Hoessein niet veel te verwachten Gereformeerde synode wacht keus voor of tegen IKV £cidóc6otuanli HïïïïTl CcidócSoiviant 3 Glemp ontkent kritiek op Walesa en Solidariteit kerk wereld Opleiding hervormde kerkelijke werkers Paus bemoedigt Litouwen bij herdenking Casimir Toekomst van de NAV(j j ACHTERGROND MAANDAG 5 MAART 1984 PAGIN. In totaal 16.472 gereformeer den hebben hun instemming betuigd met de oproep aan de gereformeerde synode om de banden met het Interkerke lijk Vredesberaad te verbre ken. Volgens de werkgroep „Gereformeerde Kerken uit het IKV", gevestigd in het Friese Woudsend, is het IKV, opgezet als een beraad van de kerken, ontaard in een poli tieke actiegroep. Als de synode hiervoor toe stemming wil geven, worden de handtekeningen woensdag aangeboden aan de voorzitter van de synode, ds. H. J. Kor wenhoven. Op die dag behan delt de synode het werkver- slag van de deputaten (com missie) voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk. De tweespalt in de gerefor meerde kerken over het oor logsvraagstuk is volgens de werkgroep mede het gevolg van de relatie met het IKV. Daardoor wordt de schijn ge wekt, dat het IKV namens de gereformeerde kerken spreekt en handelt. Het is kennelijk niet mogelijk om het IKV te laten terugkeren naar zijn oorspronkelijke taak, namelijk een beraad over oorlogs- en vredesvraag stukken. De polarisatie binnen de gere formeerde kerken kan vol gens de oproep worden over wonnen door de banden, ook de financiële, met het IKV te verbreken en geen nieuwe banden aan te gaan met bij voorbeeld het ICTO, dat voor tweezijdige ontwapening is. Dit zal de weg banen naar een eigen kerkelijk beleid zonder de schijn van partijdigheid. De deputaten voor de bestu dering van het oorlogsvraag stuk hebben de gereformeer de synode gevraagd of zij nog steeds staat achter de veroor deling, die zij in 1978 over de kernwapens heeft uitgespro ken en of zij instemt met de veroordeling door de Raad van Kerken van de plaatsing van kruisraketten. Voorts moet de synode woensdag een besluit nemen over relaties met het IKV en met het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening), dat in november van de gere formeerde synode een eenma lige gift van tienduizend gul den kreeg. De Poolse kardinaal Glemp heeft gisteren ont kend, dat hij kritiek op Lech Walesa en de verbo den vakbond „Solidari teit" heeft uitgeoefend. Vrijdag had hij, zoals za terdag gemeld, in een vraaggesprek met de Bra ziliaanse krant „O Estado do Sao Paulo" gezegd, dat Walesa de controle over Solidariteit heeft verloren en dat de vakbond niet meer de belangen van de arbeidersklasse vertegen woordigt. Walesa zou „zeer gemanipuleerd" zijn. Na zijn aankomst in Argenti nië verklaarde de primaat van de r.-k. kerk in Polen evenwel, dat hij Walesa altijd gesteund heeft, omdat deze de goede koers had gevolgd. Bo vendien is Walesa voorstan der van goede betrekkingen tussen kerk en vakbond. Wa lesa bevindt zich echter in een moeilijke positie daar hij zijn vakbondsactiviteiten niet mag uitvoeren, aldus Glemp tijdens een persgesprek in de nuntiatuur te Buenos Aires. Glemp kwam in Argentinië aan voor een vijfdaags be zoek. Eerder was hij twaalf dagen in Brazilië. In het bewuste interview had hij voorts gezegd, dat het sy steem in Polen niet kan wor den aangevallen, omdat dit betekent, dat de Sovjet-Unie tussenbeide zal komen. Hij zei, dat de kerk in zijn land niet wordt vervolgd en dat in Polen momenteel negenhon derd kerken worden gebouwd met materiaal, dat door het bewind wordt verstrekt. Over de relatie tussen kerk en staat zei kardinaal Glemp verder, dat de kerk religie kan onderwijzen in parochie huizen en andere kerkelijke gebouwen. Dat levert geen enkel probleem op. De kerk wil geen godsdienstonderwijs op de scholen, omdat daar controle bestaat. De Poolse re gering doet van alles om te vermijden, dat zij er, bijvoor beeld in de kerk, een nieuwe vijand bij krijgt, want ze heeft iedereen al tegen zich. De hervormde kerk krijgt een vervolgoplei ding voor katecheten en pastorale werkers, als de synode een desbetreffend voorstel accepteert. De synode bespreekt op 16 maart een nota over nie- t-universitaire theologi sche opleidingen, die is opgesteld door de raad voor de herderlijke zorg, de raad voor de katechese en de raad voor kerk en school. De raden hebben een leerplan ontwikkeld voor opleidingen op respectievelijk derde graads, tweedegraads (of mo-a) en eerstegraads (mo-b) niveau. Deze zijn gericht op verschillende functies in de gemeente. Bovendien bestaat de mogelijkheid door te gaan naar de universitaire oplei ding tot predikant. Na de mo-b-opleiding moeten de studenten naar het kerke lijk examen kunnen doorstro men. Wordt dit laatste aan vaard, dan krijgt de hervorm de kerk twee soorten predi kanten: degenen die het doc toraal examen hebben afge legd voor de kerkelijke oplei ding en degenen die de mo- -b-opleiding als ondergrond hebben. Bovendien zijn er nog talloze predikanten die alleen kandidaatsexamen hadden, voordat zij met de kerkelijke opleiding begonnen. De nota gaat ervan uit, dat de meeste mensen die deze nieu we opleidingen voltooien, geen betaalde baan in het kerke werk krijgen. De oplei ding dient dus om de vrijwil- ligerskerk te versterken. De plannen kunnen, volgens de nota, niet ontwikkeld worden zonder overleg met de Gere formeerde Kerken, de part ner in het „Samen op Weg- "-proces. In een reactie op de nota heb ben de kerkelijke hoogleraren er onder meer op gewezen, dat alleen de daartoe opgelei de predikanten een preekbe- voegdheid kunnen krijgen. Er moet volgens hen niet weer een groep ontstaan, die verge lijkbaar is met de vroegere hulppredikers. Tijdens de heilige mis, die de paus opdroeg bij gelegenheid van de vijfhonderste sterfdag van de heilige Casimir bood een Litouws paar, in de klederdracht van hun land, de paus ge schenken aan. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in een pontificale eu charistieviering herdacht, dat vijfhonderd jaar geleden de heilige Casimir, de schutspatroon van Litouwen, overleed. De paus riep de rooms-katholieken in de gehele wereld op te bid den voor hun medegelovigen in de Sovjetrepubliek, die „lij den wegens hun trouw aan het geloof". Volgenë onofficiële cijfers is negentig procent van de Litouwse bevolking rooms- -katholiek. Ruim duizend Litouwers, die buiten de Sovjet-Unie wonen, woonden de mis bij. Volgens kerkelijke kringen hadden gelo vigen uit Litouwen zelf geen toestemming gekregen de fees telijkheden in het Vaticaan bij te wonen. De paus sprak woorden van bémoediging tot de Litouwse bis schoppen en de priesters, die veel beproevingen moeten door staan. Hij verwoordde zijn verbondenheid met ouders, die hun kinderen de christelijke waarden bijbrengen „in een om geving die geen achting voor de godsdienst heeft". De zes bisdommen in Litouwen hebben geen bisschop. De lei ding berust bij vier apostolische administratoren. Enige bis schoppen mogen hun ambt niet uitoefenen. Een van hen is mgr. Julionas Steponavicius. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat hij degene is, die de paus op 30 juni 1979 „in pectore" (in zijn hart) tot kardinaal heeft benoemd. De heilige Kasimir, die in 1484 op zesentwintigjarige leeftijd stierf, was de zoon van koning Kasimir IV van Polen, groot hertog van Litouwen en van Elizabeth van Habsburg. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zakeft Richard Burt, heeft afgelopen week weinig goede woord^ over gehad voor het voorstel van Henry Kissinger, te komtf tot een herstructurering van het Atlantisch Bondgenööt schap. Gedachten over een tweedeling leven al langere tit in linkse kringen. Ze vinden hun oorsprong in het befaamé NAVO-dubbelbesluit betreffende het al dan niet plaatsd van raketten in Europa. Het besluit, dat mede ten doel h# de verbondenheid tussen bondgenoten tot uitdrukking brengen, blijkt tot nu toe de grootste bron van verdeeldhef te zijn sinds de oprichting van de NAVO. f KlSSINGER heeft zijn plan overigens niet gelanceerd of' alsnog de tegenstanders van het NAVO-dubbelbesluit wille te zijn. In zijn ogen zullen de Europeanen een groty aandeel moeten leveren in de verdediging van hun com nent. Als dat niet gebeurt, dan zullen de Amerikanen in zij voorstel een aanzienlijk deel van hun troepen die zij nu Europa gestationeerd hebben, moeten terugtrekken. Oq zouden de Europeanen aan de onderhandelingstafel in Gent ve moeten zitten om te praten over wapenbeheersing. Kil singer is van mening dat het grote aandeel dat de Amerik) nen momenteel leveren in de verdediging van Europa vei] antwoordelijk is voor de huidige malaise in het Atlantiscj. Bondgenootschap. De Amerikaanse inspanningen kunnen <j| steeds minder begrip rekenen van de Europeanen. Wat li|j er dan meer voor de hand dan de Europeanen een groti; aandeel te geven in die verdediging? Wat Kissinger voorste is dan ook in feite een shocktherapie om het NAVO-bondgi, nootschap de hoogst noodzakelijke nieuwe vitaliteit te bezo'J gen. ZOU zijn voorstel echter worden geïnterpreteerd op de wj ze waarop de tegenstanders van de NAVO dat willen, daji leidt dat hoogst waarschijnlijk eerder tot een verdergaand; desintegratie van de NAVO. Vandaar ook de reserves van d Amerikaanse onderminister Burt. Het voorstel van Kissing* houdt in dat meer dan tot nu het geval is de wederzijdse bar den tussen Amerika en het oude continent worden versterf op basis van een gedeelde verantwoordelijkheid. Wat de U genstanders van het NAVO-dubbelbesluit daarentegen wij: len is dat Europa een grotere afstand inneemt ten aanziet van de VS. ALS die richting zou worden ingeslagen zou daarmee in fei te een van de hoofddoelstellingen verwezenlijkt worden val, de Sovjet-politiek. Die beoogt immers sinds het einde van <J: Tweede Wereldoorlog, met inzet van al haar diplomatieke éjl militaire middelen, Europa en de Verenigde Staten uit elkai! te spelen. Het had er ook soms alleszins de schijn van dat d; terzake van de rakettenkwestie zou lukken en de teleurstel ling en de verbazing was bij de Russen dan ook groot, toe de eerste raketten alsnog geplaatst werden. Niettemin hei- ben de stormachtige verhoudingen tussen de VS en Eurofr van de afgelopen drie jaar aangetoond, dat het hoe dan o| noodzakelijk is de relaties tussen de NAVO-partners oncw de loep te nemen en voorstellen te lanceren voor een verbel tering van die betrekkingen. Hamlapje met koolraap a la crème en aardappelen zachtzure gierstepap Voor twee personen hebt u nodig: 150 g hamlap, 30 g boter, zout, peper, knoflook, dja- hé, 1 theelepel, bruine bas terdsuiker, 1 theelepel ket jap, 1 lepel sherry; 500 g koolraap, zout, 10 g boter, uitje, 1 dl melk, 1 plakje gekookte ham, pe per, nootmuscaat, peterse lie; Vz tot 1 kg aardappelen; 3 dl melk, 30 g gierst, 12 g maizena, 2 dl karnemelk, bruine basterdsuiker. Bak de hamlap bruin in hete boter. Voeg weinig water toe en zout, peper, een heel teen tje knoflook, djahé, bruine basterdsuiker en sherry. Laat het vlees een kwartier op een kleine pit sudderen. Maak de jus zonodig met meer water af en zeef hem. Snijd de koolraap in plak ken, schil die, spoel ze schoon en snijd ze in reepjes of blokjes. Kook de groente gaar in weinig water met zout, in circa twintig minu ten. Begin, als de koolraap half gaar is, kleingesneden ui goudgeel te fruiten in de bo ter, roer er de bloem door en in gedeelten de melk. Maak het sausje op smaak met kleingesneden ham, zout, pe per en nootmuscaat en ver dun het metwat kooknat van de groente. Meng de uit gelekte koolraap door de saus, doe de groente in een schaal en strooi er fijnge knipte peterselie over. Spoel de gierst in een zeef onder de kraan af, strooi haar al roerende in de aan de kook gebrachte melk en laat die twintig minuten zacht doorkoken. Bind de pap bij met de met koud water aan gemengde maizena. Laat haar lauw worden en roer er de karnemelk door. Geef er bruine basterdsuiker bij. JEANNE TEL AVIV In Israëli sche regeringskringen is het afgelopen weekeinde wat smalend gereageerd op de uitkomst van de be sprekingen tussen PLO- voorzitter Jasser Arafat en koning Hoessein van Jor danië. Een hoge functio naris kwalificeerde de ge zamenlijke Jordaans-Pale- stijnse verklaring na af loop van het gesprek als „holle frasen" en een „rookgordijn", om de diepgaande meningsver- schilen tussen beide lei ders te verhullen. Arafat en Hoessein, zo blijkt uit de verklaring, zijn over eengekomen een internationa le campagne te ontketenen, die moet leiden tot de terug trekking van Israël uit in 1967 bezet Arabisch gebied. Die ac tie zal speciaal worden gericht op Europa en op de Verenigde Naties, dus op ongeveer alle landen ter wereld. Maar het vermelden van een campagne die in feite al zeventien jaar zonder merkbaar succes aan de gang is kan niet als een doorbraak worden gezien. Dat geldt evenzeer voor de passage in het communiqué waarin staat dat iedere oplossing van het Palestijnse vraagstuk moet zijn gebaseerd op het in 1982 door de Arabisch topconferen tie in Fez aangenomen vredes plan. Dat plan voorziet in een onafhankelijke Palestijnse staat met Jeruzalem als hoofd stad. Radicalen Verder stelden Hoessein en Arafat nog weer eens geza menlijk vast dat de PLO „de enige wettige vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk" is. Ook dat is een oude frase, waaraan de Jordaanse koning overigens zo zijn eigen uitleg geeft. Tenslotte is besloten dat de dialoog zal worden voortge zet, wellicht nog deze maand. En dat laatste is dat tevens het enige nieuwe, sinds de PLO vorig jaar het gesprek met ko ning Hoessein afbrak. Op dat moment, in april, was er een werkdocument gereed. Arafat besloot op het laatste moment zijn achterban te raadplegen en verliet Amman „voor 48 uur", om er pas vorige week zondag terug te keren. De ra dicaalste groepen binnen zijn organisatie wilden vorig jaar geen enkele bevoegdheid tot onderhandelen overdragen aan Jordanië en dat willen ze ook nu nog niet. Maar het verschil met vorig jaar is dat een deel van de ra dicalen inmiddels het leider schap van Arafat niet meer er kent en zich buiten de officiële PLO heeft geplaatst, aan de kant van Syrië en Libië. Mede daardoor kon Arafat vorige week naar Jordanië vertrek ken met de zegen van het cen trale comité van wat er van zijn Fatah-organisatie is over gebleven. Dat betekende ove rigens niet dat de andere groe peringen die van de PLO deel uitmaken hun kritiek op Ara fat hebben opgegeven. De lei der van het marxistische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, George Habasj, vertelde de afgelopen week aan ieder die het maar horen wilde dat de PLO-voorzitter zijn functie maar beter kon opgeven. Arafat, zei Habasj, slaagt er niet in de eenheid in de PLO te bewaren en er is vrijwel geen .groep binnen de organisatie meer die hem nog steunt. Nu is de positie van Arafat niet zo zwak als Habasj wil doen voorkomen, maar wel moest de PLO-leider bij alles wat hij doet terdege rekening houden met de consequenties voor zijn politieke en fysieke voortbestaan. Aan de andere kant is ook ko ning Hoessein niet vrij om te doen waar hij zin in heeft. Hij is van nature al niet een man die over een nacht ijs gaat, maar in de omstandigheden van dit moment moet het be hoorlijk lang vriezen wil hij zich ook maar een stap van de wal begeven. President Hafez Assad van Syrië, nog geheel in de ban van zijn succes in Liba non, staat klaar om in te grij pen als Hoessein met gewaag de vredesinitiatieven zou ko men. Het is duidelijk dat de Jordaanse koning nooit aan enig vredesproces zal deelne men als hij niet zeker is van rugdekking door de Verenigde Staten en tenminste een aantal Arabische landen. Maar juist de afgelopen weken hebben laten zien wat een waagstuk het is te rekenen op de stand vastigheid van Washington. Wat dat betreft zal de gang naar Canossa van de Libanese president Gemayel nog voor geruime tijd de verhouding tussen de Verenigde Staten en de pro-Westerse Arabische landen bepalen. Jasser Arafat en koning Hoes sein realiseren zich bovendien dat 1984 in Amerika een ver kiezingsjaar is en dat de rege ring Reagan er daarom niets voor voelt ook maar enige druk uit te oefenen op Israël. Onduidelijkheid Dat alles bij elkaar genomen maakte vorige week een baan brekend initiatief onmogelijk. Maar nog afgezien daarvan is uit niets gebleken dat Jordanië en de PLO nader tot elkaar zijn gekomen voor wat betreft de belangrijkste geschilpunten. Nog steeds is het niet duidelijk of koning Hoessein mede na mens de PLO mag spreken bij eventuele onderhandelingen met Israël. Evenmin staat in de gezamenlijke verklaring iets over Veiligheidsraad-reso lutie 242, die wel door Jorda nië maar niet door PLO is aanvaard. En tenslotte zijn Hoessein en Arafat het oneens gebleven over de status van een Palestijnse staat, als die er ooit mocht komen. Khaled Al Hassan, een belangrijke advi seur van Arafat, zei zaterdag dat er in Amman een „basis overeenkomst" is gesloten over de vorming van een con federatie van een Palestijnse staat met Jordanië. Maar in de slotverklaring staat daarover niets. En zelfs als er is besloten tot zo'n confederatie dan is niet duidelijk hoe binnen zo'n samenwerkingsverband de verhoudingen zullen zijn gere geld. Het officiële PLO-stand- punt is dat er eerst een onaf hankelijke Palestijnse staat moet komen, die dan vervol gens kan gaan onderhandelen over een vorm van samenwer king met Jordanië. Dat bete kent dus een confederatie van twee souvereine staten. Ko ning Hoessein daarentegen heeft nooit laten weten dat hij zijn- aanspraken op vertegen woordiging van de Palestijnen heeft opgegeven. De Palestij nen aan weerszijden van de ri vier de Jordaan vormen de meerderheid van zijn onderda nen. In de Jordaanse visie is er daarom slechts plaats voor een souvereine staat, Jordanië, met daarin zelfbestuur voor de Palestijnen. Verbod Om de verhoudingen nog eens extra duidelijk te maken we zen Jordaanse regeringsfunc tionarissen er de afgelopen week met nadruk op dat het .werkdocument van 1979 on verminderd van kracht is. In dat document staat dat het de PLO is verboden politieke ac tiviteiten te ontplooien in Jor danië, met inbegrip van de kL Yasser Arafat tijdens een persconferentie in Amman. Palestijnse vluchtelingenkam pen. Zowel Jasser Arafat als koning Hoessein willen nu in de eer ste plaats tijd winnen. Arafat om orde op zaken te stellen in eigen huis en zijn leiderschap te verstevigen. Hoessein om steun te winnen binnen het Arabische kamp. Als het al tot een gezamenlijk initiatief komt, dan is dat niet voor het begin van het volgend jaar te verwachten. Ondertussen gaat het vestigen van nieuwe Israëlische neder zettingen in bezet gebied ge staag door en komt de volledi ge annexatie steeds dichterbij. Om Arafat daaraan te herin neren was er vorige week een grote delegatie notabelen uit de Westelijke Jordanoever den de Gazastrook naar Amman gekomen. De notabelen vin den dat de PLO en Jordanië met voorrang moeten probe ren een bevriezing van het Is raëlische nederzettingebeleid te bewerkstelligen. Dat lijkt het punt waarover Hoessein en Arafat niet van mening verschillen. Een gezamenlijk Palestijns-Jordaans initiatief zou, zo wordt verwacht, deel name aan het vredesproces af hankelijk stellen van het stop zetten van de vestiging van nieuwe nederzettingen door Israël. Omdat dit ook een van de voorstellen in het plan- Reagan is zou zo'n politiek een warm onthaal krijgen in Was hington. Maar hoe het verder moet weet eigenlijk niemand. De Arabieren hebben de neiging de invloed van de Verenigde Staten op Israël te overschat ten. En het lijkt volstrekt on waarschijnlijk dat de huidige regering in Jeruzalem uit zich zelf bereid zal zijn te onder handelen over zelfs maar ge deelten van de Westelijke Jor- daanoever en Gaza, laat staan over het hele gebied. AD BLOEMENDAAL Bewolkt maar droog DE BILT (KNMI) Morg^ drijven er wolkenvelden ovei maar het blijft vrijwel ovérj droog. Bepalend voor het we( is een krachtig hogedrukge bied, waarvan het centrur! morgenmiddag boven Ierlanl wordt verwacht. Dit gebiej; met hoge barometerstands doet een matige wind uit hf west-noordwesten waaien. If' aangevoerde lucht bereikt d middagtemperatuur waarde) rond de 7 graden. Vannacij daalt de temperatuur tot Onge veer 1 graad boven nul. Weerrapporten van vanmorgen 07.00 t Weer Max Min N temp temp el Eelde mötreg. 4 -1 0.1 Eindhoven geh.bew. 7 0 .0 Vllsslngen motreg. 7 3 0.1 m Z.-Limburg geh.bew. 6 -1 Om Aberdeen h.bew. 14 4 0 m Athene regen 17 13 0.1 n Barcelona onbew. 13 2 0 m Berlijn geh.bew. 3 1 0n Lissabon onbew. Londen geh.bew. Luxemburg mist Mallorca Malta MOnchen -6 0 6 0 -2 0.1 Split zw.bew. 11 0 Om Stockholm motreg. 3 1 0.1 rt Wenen geh.bew. 3 1 0.2 d Casablanca -6 0 H 18 12' 0 rd 13 9 4 ra inbew. 19 16 0 a GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK f THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2