Leiden doet aan klantenbinding BVO haalt een streep door plannen Leiderdorp Kampioenschap dames Goede zwemprestaties Stastra en Van Veen Knap gelijkspel van LMHC SPORT TRIBUNE Scylla uit gevarenzone Noord wijk klopt Roomburg VEEL SHOW EN FORSE ZEGE OP RZ: 97-78 MAANDAG 5 MAART 1 LEIDEN Vanwege het karnaval was het afgelopen weekeinde vrij voor de tafeltennissers, behalve voor de eredi visie. Omdat het Europees kampioen schap al in april plaatsvindt, moet de eredivisie vroeger klaar zijn. Drie we ken voor het einde stelde Scylla zich veilig middels een ruime 6-2 overwin ning op 't Hooge Huys. Bij de dames deelde Avanti de punten met Tempo Team en lijkt daardoor niet verder te komen dan een matige middenmoot- klassering. Nadat Scylla de eerste vier wedstrijden van de kompetitie te rustig aan had ge daan, moest er wat gebeuren om uit de degradatiezone te geraken. En zie, even spannen de Leidenaars zich in, „spelen met het mes op tafel" aldus trainer- /coach Theo Bakker, en de punten stromen binnen. Om precies te zijn zes punten uit de laatste drie wedstrijden. En aangezien Scylla nog op bezoek moet bij debutant Middelburg-Zuid dat te zwak is om in de ereklasse ook maar iets klaar te maken, kan de Leidenaren niets meer overkomen. Tegen 't Hooge Huys was routinier Hans Lingen matchwinnaar. Lingen, die tegenwoordig weer iets meer trai ningsuren maakt, was door Bakker in de opstelling als snelste gezet. Hij open de tegen zijn oude teamgenoot Hans van der Broek en maakte geen fouten, terwijl ook het duel met Nico van Slob be niet al teveel problemen opleverde. Bij de stand 5-2 kon alleen Rene Hijne nog als slachtoffer dienen van Lingen's dadendrang. Daarvóór had hij al samen met Patrick Swier een erg goed dubbel gespeeld. In een zeer aantrekkelijke wedstrijd, waarbij Lingen voornamelijk spinnend in tweede positie Hijne tot een passief blokspel beperkte, viel na een half uur met 21-18 het doek voor de Alkmaarders. Swier scoorde de ove rige twee punten via Hijne en van der Broek. Vooral tegen Hijne volbracht hij een huzarenstukje door na een verloren eerste game een 10-15 achterstand in de tweede game goed te maken. Gebrek aan agressiviteit, noodzakelijk voor zijn spel, brak Vlieg tweemaal op. Zowel tegen Van Slobbe als tegen Hijne bleef hij met lege handen door een te afwachtende houding. Maar gelukkig speelden zijn teamgenoten goed genoeg om deze twee tegenpunten ruimschoots te kpmpenseren. Avanti kwam tegen Tempo Team niet verder dan een teleurstellend gelijk spel. Ellen Bakker kon moeiteloos drie maal overeind blijven, en ook het feit dat Marijke Oltshoorn eenmaal het zoet der overwinning smaakte verraste nie mand. José Bakker won echter altijd gemakkelijk van zowel Wendy van Veen, Heieen Hop als Babette van Veen. Maar na vorige week overge schakeld te zijn van een verdedigend spel met anti topspin rubber naar twee kanten aanvallend rubber met het daarbij behorende spel, was zij alleen Wendy van Veen nog de baas. De over schakeling zal wel een tijdje duren, zo dat Avanti genoegen moet nemen met een plaats in de middenmoot, en er voorlopig niet toe komt om Torenstad te bedreigen. LEIDEN - De dames heropenden het veldsei- zoen voor het hockey in de regio. Voor Leiden leverde dat een teleurstellende nederlaag tegen Craeyenhout op. Noordwijk blijft bovenin mee draaien na de 2-1 winst op Roomburg. In de eerste klasse moest kampioenskandidaat LMHC bij het Haagse Craeijenhout op bezoek, een team dat vorig jaar nog een klasse lager opereerde. Dat deze gegevens niet automatisch tot een Leidse zege zouden leiden, bleek alras. Craeijenhout verdedigde stug en gaf maar wei nig kansen weg, terwijl het zelf op de counter bleef loeren. LMHC benutte de kansen echter niet, maar een Haagse uitval vlak na rust was wel succesvol. De achterstand deed Leiden wel de druk op de Haagse verdediging vergroten. Maar ook uit de 7 strafcorners werd er niet ge scoord, zodat Leiden met een nederlaag naar huis kon. Volgende week is er echter meteen a'1 mogelijkheid tot revanche als Craeijenhout hel Leidse kunstgras komt beproeven. Op een uiterst slecht veld ontving Noordwijl Roomburg. De thuisploeg liet in de eerste helt zien dat het serieus op het kampioenschap vat de tweede klasse jaagt en nam een 2-0 voorl sprong. Catrien Kingmans en Alexandra vaJ Kan drukte het overwicht in doelpunten uil! Na de pauze toen Roomburg wat gewend wai aan zijn vijf invallers ontspon er zich een veel gelijkere strijd, die zelfs weer spannend wer( na de aansluittreffer van Veerle Kuipers Langszij lieten de Noordwijkers hun tegenstan] der echter niet meer komen. Volgende weel wacht Noordwijk een belangrijk horde op we| naar het kampioenschap, dan komt medekoplo: per Myra namelijk op bezoek. De dames van de Handbal Vereniging Voorschoten haalden onder leiding van Jos Stigter de titel binnen door met 10-6 van Foreholte te winnen. LEIDEN Vanwege het vooral in het zuiden woe dende carnavalsgebeuren, een streek die ook de ba kermat van de vaderland se handbal is, is er op lan delijk niveau niet gehand bald. In de afdeling daar entegen vielen weer en kele beslissingen. De da mes van HVV behaalden al voor het eind van de competitie ongeslagen het kampioenschap van 2b binnen. De formatie van Jos Stigter bereikte een 10-6 overwinning op Plantenhoek Foreholte 2. Bij de heren in 3b kwa men de beide kampioens kandidaten tegen elkaar uit. Olympia behaalde een overtuigende 9-15 over winning op het teleurstel lende Mercasol Saturnus 2. HVV startte met in het hoofd de wetenschap dat er een kampioenschap en een onge slagen record op het spel stond nerveus tegen Plantenhoek Foreholte 2. Voor rust werd er amper gescoord en onver wacht stond er een 2-3 achter stand op het bord. Daarna werd er met wat meer overleg gespeeld, de dames uit Voor schoten kwamen op gelijke hoogte en konden uitlopen ge holpen door een falende 3-3 verdediging van de Voorhout- sen. Met 10-6 kon het team van Jos Stigter beginnen aan het kampioensfeestje, een zeer gedegen voorbereid kampioen schap, dat voor HVV nog meer glans kan krijgen nu de heren de mogelijkheid tot handha ving in de eerste klasse in ei gen hand hebben gehouden door met 7-12 van HEC te winnen. Ondanks een groot aantal afwezigen speelde de ploeg onder leiding van een gedegen keepende Hans Doek- hoorn een zeer beheerste par tij. Het nam de tijd om met name de jonge Norbert Brou wer op de cirkel vrij te spelen. Men kon het zich zelfs permi- teren minstens zes open kan sen te verprutsen. Uit de laat ste wedstrijd moeten de oran je-blauwen nog een punt zien te halen. In 3b liet Olympia er geen twijfel over bestaan wie in deze klasse de terechte kam pioen is. Medegegadigde Sa turnus 2 keek al bij rust tegen een 3-9 achterstand aan en legde zelf veel te weinig varia tie in zijn aanvalspatronen om de Wassenaarse defensie te verontrusten. De gaten die in de Leidse achterhoede vielen waren daarentegen schrikba rend. Keeper Rob Otten weer stond vele aanvallen op zijn veste maar hij alleen kon de de overwinning en het kampi oenschap van Olympia (waar ook het damesteam nog in de race is) niet verhinderen. In de tweede klasse b ging het lange tijd gelijk op tussen MSV en HVS. HVS dat ook nog kampioensaspiraties heeft, legde via zijn twee afstands- schutters toch meer techniek in de schaal en won met 14-19. Foreholte kon in 2a DSO maar tot 3-3 bijbenen, daarna vielen de mannen uit Voor hout weg en verloren met 19- 7. In 3c heeft MMO het kam pioenschap al binnengehaald en probeert nu alleen nog zijn sportieve plicht te doen. Tegen Hercules 2 deed de ploeg dat pas zeer laat in de wedstrijd, tot 10 minuten voor tijd keek het tegen achterstand aan, maar toen kregen de Rijswij- kers toch een 15-12 nederlaag aan de broek. OASE onder vond de heilzame werking van een preek in de rust. De woor den van coach Kees Halve maan veroorzaakten de om mekeer in de wedstrijd met EHC2 en leverden een 16-23 winst op. De heren van Fair- play konden het met maar zes man niet bolwerken tegen EHC 4: 21-8. AD VAN FESSEM LEIDEN In Utrecht ging het LUSV vrouwen- basketbalteam teleurstel lend met 50-47 ten onder tegen Midland. BVO ver sloeg Leiderdorp verras send met 74-63, waardoor de ploeg van Ben van Cleef de optimistische ti- telaspiraties wel kan op bergen. In Schiedam re kende Grasshoppers ui terst moeizaam af met Ju- ventus en sloot af op 62- 72. In een in aanvallend opzicht matige wedstrijd bleef LUSV thuisploeg Midland tot de rust redelijk volgen. Rust stand 22-19. Na de pauze startten de Leidsen weer LEIDEN In verschil lende plaatsen werden dit weekeinde kringwed strijden georganiseerd. In Gouda waren dit lange- baannummers, in het Leidse 5 Mei bad de Kring-C competitie. Pau line Stastra (LZ) en In- grid van Veen (Zijl/LGB) leverden op de 400 m. vrij voor m.o. 12 uitstekende prestaties. Stastra finishte in een snelle tijd (5.02.5) als tweede. Van Veen greep vlak na haar het brons in een eveneens goede tijd (5.05.7). Robert Janssen (Zijl/LGB) wist bij de j.o. 12 op de 400 m. wisselslag als eerste aan te tikken. Zijn winnende tijd was 5.46.2. Bij de j.o. 14 was het Janssens stadgenoot Mar co Mulder (LZ) die op dezelf de afstand het goud greep. Zij liet de klokken op 5.18.7 stoppen. Reinier Haasnoot (Zijl/LGB) tenslotte bleek bij de heren verreweg de snel ste. Hij was ruim voor de concurrentie al aan de finish (5.06.5). De 400 m. vrij bij de eens beroerd, zodat de fysiek sterkere Utrechtsen konden demarreren naar 35-21. Met een press-verdediging kroop LUSV weer naderbij. Dat Midland niet meer werd ach terhaald, was onder meer een gevolg van het uiterst matig benutten van de straf- worpen door LUSV. Eind stand 50-47. Bij BVO ver keerde Leiderdorp, hoewel niet al te overtuigend, aan vankelijk nog aan de positie ve kant van de score. Of schoon de bezoekers moeite hadden met de frequent wis selende verdedigingsvormen van de Alphense ploeg, gin gen zij met een 33-39 voor sprong de rust in. In de tweede helft kwam BVO snel langszij en pakte daarna meisjes en dames bracht drie Leidenaars op het erescha- vot. Bij de dames werd Inge Bouwmeester derde in 5.12.4. Bij de m.o. 14 echter werden snellere tijden gemaakt. Win nares werd hier Jolanda La- terveer (Zijl/LGB) in 4.47.4, net voor haar clubgenootje Mireille Correljé (5.02.6). Tij dens de Kring C wedstrijden was het Hans Bouwmeester (Zijl/LGB) die van zich deed spreken. Hij zegevierde op de 100 m. vrije slag heren in een voor zijn doen zeer snelle 58.4. Deze prima tijd bete kende voor hem tevens pro motie van de C- naar de A- klasse. Arno Lasschuit (LZ) werd op ruime afstand derde (1.02.2). Het trio Marion Rijs- bergen, Margareth van Veen (beiden Zijl/LGB) en Gonnie van Wensveen (Vivax) wer- een 58-51 voorsprong. Door naar een zone-defensie over te schakelen haakte Leider dorp direct weer aan (58-57), maar produceerde vervol gens enige zwakke acties. Daartegenover zorgde BVO nu voor een serie breaks en pakte een 70-57 voorsprong. Op dat moment zag Leider dorp zich, tot vreugde van de Alphenaren, genoodzaakt de man-to-man verdediging weer op te pakken. Het Lei- derdorpse verhaal was uit. BVO, dat in Jeroen van Leeuwen de knappe topsco rer (25) had en onder meer in bankspeler Cor Hoogland een uitstekende back-up had voor de basis-spelers, zege vierde 74-63. Bij Juventus demonstreerde Grasshop- den één tot en met drie op de 100 meter vrij dames. Hun tijden waren van een zodanig gehalte dat alle drie de zwemsters voor promotie naar de B-klasse in aanmer king kwamen. Tenslotte was er nog een zilveren plak voor Danny Dubbeldeman (Zijl/LGB). Op de 100 m. schoolslag voor m.o. 10 tikte zij aan in 1.52.1. De zwem ploeg van De Zijl/LGB nam zondag ook nog deel aan een vierkamp met WVZ, de Kempvis en De Devel. Hier vielen enige uitstekende prestaties te noteren. Bij de m.o. 10 ging de aandacht vooral uit naar Maaike Par rel en Amarentia Verkade. Zowel op de 100 m. wisselslag als op de 100 m. rugslag ga ven zij elkaar niet veel toe. De prijzen werden echter ge- pers opnieuw de 'koudf start'. De goed draaiendr thuisploeg profiteerde en lief na rust (38-27) tot 17 puntei uit. De Katwijkers knoktei- vervolgens terug en kwamen vooral door de agressief ver dedigende, goed rebounden de en 15 punten scorende Si mon Sip alsook door schutte! Floor de Jong (ook 15 pun ten) langszij: 60-60. In dt laatste vijf minuten deman reerde Grasshoppers naar 62f 72. Grasshoppers-coach E Zapl was toch niet tevrede over zijn ploeg: „Geen ver diende zege, ik snap niet da. Juventus in de tweede hel: zo in elkaar klapte. Met uil zondering van de twee top scorers was Grasshopper matig." lijkelijk over de beide zwem sters verdeeld. Verkade greep voor Parrel het zilver op de 100 m. rugslag (1.28.6 om 1.29.5). Op de 100 m. wis selslag was de situatie net omgedraaid. Maaike Parrel werd hier tweede in 1.27.1, terwijl Amarentia Verkade in 1.28.6 het brons veroverde. Martin van Beukering wist op de 100 m. vlinderslag j.o. 12 m 1.26.2 het brons te grij pen. Een tweede plaats was weggelegd op de 100 m. rug m.o. 16 voor Mariette Beek man. Zij maakte een tijd van 1.19.0. Tenslotte wisten twee Zijl/LGB-ers nog een bron zen plak uit het water te sle pen. René Correljé besloot de 100 m. rugslag j.o. 16 in 1.10.0, terwijl Sandra Schots man op de 100 m. vrije slag m.o. 14 in 1.09.5 aantikte. OEGSTGEEST Toen tien minuten na rust Johan van Mar wijk Kooy de score tegen HGC op 1-1 bracht, bleek dat gistereij het breekpunt in de wedstrijd. Aangemoedigd door het veelkop pige publiek, bereikten de Leidenaren uiteindelijk een volkol men verdiende 2-2 eindstand. De tactiek van Leiden coach Roelant Oltmans was er op gerichi om allereerst de verdedigende taken goed te organiseren en d( angel van HGC, oud-international Wouter Leefers uit te schake len. Dit leverde de eerste helft nogal wat verwarring op, zoda| de Leidse spelers niet meer toe kwamen aan opzienbarend aan vallend hockey. Aan de andere kant wist HGC-middenvelder Maarten Reinking met een fabuleuze tip-in op een voorzet var- rechts de haardos van doelman Rients Henstra zo te reducereri dat hij de stand op 0-1 bracht. Ook nadat Leefers met een geil kaart voor vijf minuten van het veld was verwezen, konden d( Leidenaren in aanvallend opzicht toch niet echt gevaarlijk wo ren. Boele van Hensbroek zag zijn mogelijkheden op een treffei door goed uitlopen van de Haagse goalie Zijp teniet gaan, terwij de eerste en ook enige strafcorner van de eerste helft door t< zacht aanslaan eveneens geen succes opleverde. De rust bleeï zoals wel vaker een goede stimulans voor Leiden. Verschrikkei lijke inzet en veel loopvermogen, zaken waarop gedurende dt winterstop hard is getraind, brachten de Haagse defensie steed vaker onder druk. Zij bezweek tenslotte na tien minuten, toen Van Marwijk Kooy de voorzet van Diederik Klop handig ondei Jong-Oranje doelman Simon Zijp schoof: 1-1. Het duel begon grimmiger te worden. Harde overtredingen over en weer wer den door de zeer zwak leidende fluitisten slechts zelden bestraft Halverwege de tweede helft ging voor HGC Bob Hofland naai voren voor het nemen van een strafcorner. Zijn zuiver gerichtt inzet liet Henstra en de twee lijnstoppers kansloos: 1-2. Er wai echter in Haagse kringen niet gerekend op de fitheid aan Leid» zijde. De hard werkende middenvelders speelden met solo's en versnellingen de HGC verdediging constant uit elkaar. Uit eer goed opgezette combinatie tussen Boele van Hensbroek en Ei kenhout vanaf de middelijn, wist laatstgenoemde tot in de Haag se cirkel door te dringen en met een laatste krachtsinspanninj de doelman te passeren: 2-2. Beide ploegen probeerden de laatst tien minuten nog de overwinning naar zich toe te trekken. For verdedigen aan beide zijden bracht het spannende en aantrek kelijke duel tot een rommelig einde, met nog een gele kaart voo Martijn de Kempenaer. Een minuut voor het eindsignaal hielt iedereen van Leiden de adem in. De onterecht gegeven strafcor ner werd echter door uitstekend ingrijpen van keeper Henstra geweerd. Na dit gelijkspel kan Leiden volgend weekeinde me een gerust hart afreizen naar het zuiden, waar mede-promoven| dus en hekkesluiter Geel-Zwart moet worden bestreden. Na dt 1-4 nederlaag op eigen terrein eerder dit seizoen zal de motivatit in elk geval niet ontbreken. WOUTER EIKENHOUT LEIDEN Elmex Leiden deed zaterdagavond in zijn laatste competitie wedstrijd voor de play off's aan pure klantenbin ding. Anders dan in eer dere wedstrijden tegen de zwakkere broeders uit de vaderlandse basketbal eredivisie stoomde de Harrewijn-équipe dit maal vol door. „Er op en er over", luidde het parool. Geen tweede keus om het werk af te maken, maar tot het eind aan toe op oorlogsterkte en met veel gevoel voor show en spek takel. Dat dat juist tegen Rotterdam Zuid gebeurde, was niet zo verwonderlijk. Een maand eerder nog hadden de Leidenaars in de Maasstad een onver wachte draai om de oren gekregen (73-72) en dus viel er in de Vijf Meihal nog een appeltje te schil len met de Van Gent boys. De strafexpeditie eindigde bij 97-78. Daardoor en omdat Canadians in Amsterdam Haaksbergen na verlenging op de kniëen kreeg (86-85), weet Leiden waar het aan toe is. De Leide naars spelen woensdag 21 maart in de eerste ronde van de play-off's in eigen huis te gen de Amsterdammers, ter wijl Den Bosch, dat zaterdag van Orca's won (95-80), de strijd om het landskampioen schap tegen het Haaksbergen van Harry Kip begint. Voor Maarten van Gent, die het sei zoen als coach van de als vier de geëindigde oostelijke for matie begon, maar tussentijds naar Rotterdam verhuisde, is de situatie nog allesbehalve duidelijk, hoewel het degrada tiespook nu wel heel nadruk kelijk rondwaart. Het Helder- se Noordkop won namelijk van Werkendam (79-67) waar door de kansen op Rotterdam's lijfsbehoud danig werden ge reduceerd. Toch zal Van Gent zaterdag avond even hoop op een goede afloop hebben gehad. Want in de eerste helft konden zijn spelers gelijke tred houden met thuisploeg Leiden, dat het zonder de zieke Jim van Dam moest stellen en Eric Paul van Weeren bij warming-up een zweepslag in een bovenbeen zag oplopen. Vooral Anthony Lee en ex-Leidenaar Lace Strong waren er voor verant woordelijk dat RZ zo goed bij bleef (13-14 na zes minuten 20- 22, halverwege de eerste rond gang). Leiden kende weer eens probleempjes met de zö- neverdediging waarmee het werd geconfronteerd, terwijl ook het opbrengen van de bal wat moeizaam verliep. Pas toen Leiden aan het eind van die eerste twintig minuten meer tempo in z'n spel legde en er door de aanwezigheid van Toon van Helfteren (voor Kragtwijk) meer gaten in de Rotterdamse defensie werden gevonden, kon Leiden enige afstand nemen. Dankzij een score in de slotseconden van de, mede dankzij de povere defensieve kwaliteiten van Billy Taylor, eindelijk weer eens lekker draaiende Ron Ri chel mochten beide ploegen op 50-37 gaan rusten. Richel zag zijn goede optreden voor rust beloond met een basisplaats en zo begon Leiden aan de twee de helft waarin het de Rotter dammers simpel voorbij liep. En dat ging tot grote vreugde van het publiek gepaard met het nodige dunkwerk van de Leiden topscorer Jerry Beck (hier met Anthony Lee van Rotterdam Zuid) was tegen de Rotter dammers uitstekend in vorm. heren Beek en Richel. Het meeste indruk nog maakte Jerry Beck. De wijze waarop hij, die zo ziek was geweest van de nederlaag in Rotter dam, 88-66 door de ring den derde, bracht de naar schat ting 350 aanwezigen op de banken en deed Raymond Bottse sidderen als een riet. De Rotterdamse guard was zo on fortuinlijk om in de buurt te zijn toen Beek zijn actie onder nam. Hij bevond zich onder het bord, zag ineens Beck over zich heen vliegen, kromp in een en kreeg vervolgens bijna de bal om zijn oren. Na afloop maakte Bottse nog steeds een wat bedeesde indruk. Alles wat Leiden was stapte tevre den rond. Het feit dat opnieuw de „magische" grens van hon derd punten niet was over schreden terwijl daar alle gele genheid toe was geweest, (5 minuten voor tijd had Leiden reeds 91 punten), mocht de pret niet drukken. MAARTEN NOOTER Scores Leiden: Beek 29 (tegen 76%) en 13 rebounds, Wiel 20 (71%), Ha- gens 16 (10 assists), Cox 14, Richel 12, Kragtwijk 4, Van Helfteren 2. Schot percentage team: 56. Rebounds: 36. Balverlies: 13 maal. Rotterdam: Strong 25, Lee 22, Zout man 10, Bottse 6, Kanters 6, Butter 5, Bolte 2. Schotpercentage: 56. Re bounds: 27. Balverlies: 17.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18