Stoop naar FC Den Haag? 'QméMQommd Toch te weinig wind Het Malta van de schaa tswereld Unieke oogst van atletes Doel Haarlem dichtbij Navratilova klopt Evert MAANDAG 5 MAART 1984 i Tahamata ontkent arrestatie \lUIK Simon Tahamata heeft ontkend te zijn gearresteerd in de omkopingszaak rond zijn club Standard Luik. „Wij waren vrijdag gewoon aan het trainen toen wij \werden gevraagd naar Halle te gaan om te worden ondervraagd. \\Vë zijn geheel vrijwillig gegaan. Mét eigen vervoer". Tahamata en lijn ploeggenoten werden van half twaalf tot half zes aan de tand ge voeld over de omkopingszaak. Ta hamata: „Wij hebben een zwijg- olicht opgelegd gekregen. Zeggen jat ik er niets mee te maken heb, raat niet} Tenslotte heb ik meege- laan in die bewuste wedstrijd te- Waterschei". Eerste duel Van Ettekoven sinds ongeluk DEN HAAG Scheidsrechter Van Etteko ven floot gisteren in het Zuiderpark zijn eerste wedstrijd in het betaalde voetbal sinds hij vorig jaar oktober door een auto ongeluk werd uitgeschakeld. Voordat hij de leiding bij FC Den Haag-NAC in handen kreeg, had hij enkele vriendschappelijke wedstrijden geleid alsmede duels tussen niet-standaard elftallen. De terugkeer van de Edese fluitist was nog niet echt overtui gend. Hij liet veel toe, maar bestrafte onder andere een keiharde ingreep van Purvis contra Van de Borgt niet met een gele kaart, terwijl hij een handsbal van Meijer vijftien seconden later wel als zodanig be oordeelde. Verder toonde hij nog wel meer gevoel voor het spel te hebben dan diverse collega's waarmee FC Den Haag in voor gaande weken te maken heeft gehad. NEW YORK Martina Navratilova heeft gisteren in het Madison Square Garden in New York het Masters-toernooi van de dames op haar naam gebracht. De Amerikaanse versloeg in de finale van het toernooi, waaraan de zestien beste speelsters ter wereld deelna men, met 6-3, 7-5, 6-1 van Chris Evert-Lloyd. Deze winst bracht Navratilova een premie van 125.000 dollar (bijna 450.000 gulden). De Tsjechoslowaak Tomas Smid bereikte de finale van het toer nooi in Madrid door een verrassende zege op de Amerikaan Vitas Gerulaitis: 3-6, 6-4, 6-3. John McEnroe won met 6-2, 7-6 van de Zuidafrikaan Kevin Curren. Michiel Schapers heeft zich niet kun nen kwalificeren voor het hoofdtoernooi van het internationale tennistoernooi van Vorst (nabij Brussel). In het sterk bezette kwa lificatietoernooi werd hij in de tweede ronde uitgeschakeld door de Amerikaan Dan Gilbert: 6-4, 6-7, 7-6. Daarvoor had de Rotterdam mer met tweemaal 6-2 gewonnen van de Belg Langaskens. Karin Moos heeft afgelopen weekeinde in Lyon het 33e toernooi om de Coupe Cozon op haar naam gebracht. In de finale versloeg zij de Francaise Annick Menard met 6-4, 6-3. Leeuwis kandidaat voorzitter KNSB TRONDHEIM Adrie Leeuwis is de afgelopen week door het gewest Zuid- -Holland naar voren geschoven als kandidaat voor het voorzitterschap van de KNSB. De 65-jarige Amstelvee- ner fungeert in het huidige ad-inte- rimbestuur als vice-voorzitter. Leeu wis heeft zich op verzoek van het Zuidhollandse gewest beschikbaar ge steld voor de functie van KNSB-voor- zitter. Op 31 maart wordt in Utrecht in een buitengewoon ledenvergadering het nieuwe KNSB-bestuur gekozen. Vóór de aanmelding van Leeuwis had David Meijer zich al kandidaat gesteld, terwijl ook de tijdelijke voorzitter Jan Klok met plannen rondloopt voor een definitieve kandidatuur. t>EN HAAG Dé Stoop is gepolst voor het (voorzitterschap van FC Den Haag. De oud- poorzitter van enige jaren geleden ter ziele gegane FC Amsterdam en ook oud-bestuurs lid van de FBO (werkgevers betaald voetbal) tn KNVB-sectie betaald voetbal) verklaarde gisteravond desgevraagd niet afwijzend te itaan plaats te nemen op de inmiddels twee (naanden geleden door Pieter den Duik verla ten zetel. De directeur van een liften- fabriek in Voorburg wil eerst nog met alle bij FC Den Haag betrokken groeperin gen een gesprek hebben. Dat zijn momenteel de overge bleven leden van het huidige ,f bestuur van de eerste-divi- sievereniging en de groep za kenlieden, die eventueel een financiële basis wil leggen om FC Den Haag te laten te rugkeren naar het hoogste niveau. Stoop, die gisteren in het Zuiderpark de wedstrijd te gen NAC bijwoonde, ziet be hoorlijke mogelijkheden bij FC Den Haag. Hij stelt overi gens wel als voorwaarde, dat de gesprekken deze maand moeten plaats hebben en af gerond worden. „Later kan gewoon niet in verband met de voorbereidingen op het nieuwe seizoen". Haags Elftal tegen Den Haag DEN HAAG Het Haags KNVB-elftal treedt woens- Hag op het terrein van RVC aan voor een wedstrijd te- pn FC Den Haag. Het duel in het Sportpark Prinses rene aan de Rijswijkse Schaapweg begint om 20.00 [ohn van der Lubbe, die als coach van het Haagse Elftal fun- [eert, heeft nog enkele wijzigingen doorgevoerd in zijn selectie, to is o.a. Carlos Roeleveld van ADO aan de groep toegevoegd. De selectie bestaat voorts uit Dick van der Meer (VIOS), Cor Buytelaar en John Lorié (beiden VUC), Peter Menheere en Eric polf (beiden DHC), René van Staveren (Verburch), Aad van llarrewijk (Westlandia), Nol Halverhout (VELO), Herman tnoppert en Gerard van der Mark (beiden van RVC), Dick pakker (ADO), Ricky Tsin-Asjoe (LENS) en Toine Linders Wilhelmus). t SNEEK In Sneek ging dit week einde de elfstedentocht van start. De deelnemers hadden geen schaatsen onder de voeten gebonden, maar poogden met een surfplank een zo snel mogelijke weg te vinden door de Friese wateren. Johan van der Starre, de winnaar van het vorig jaar, bleek de snelste. Al kon hij het traject van 220 kilometer niet helemaal over bruggen, omdat gisteren bij Bedum de strijd werd gestaakt wegens te weinig wind. Onder barre omstandigheden - een tempe ratuur van net boven het vriespunt, buien met af en toe hagel en sneeuw én een snij dende noord-westenwind met een kracht van zes tot zeven Beaufort - stonden de 42 vertrekkers zaterdag om 7.30 uur in Sneek. Het deelnemersveld verloor al vrijwel direct na de start één van de surfers, omdat die met zodanige averij te kampen kreeg dat hij moest uitvallen. Enkele uren na de start viel de beslissing, toen Van der Starre fier de leiding nam. Johan van der Starre in actie. Zaterdag waren de omstandigheden nog bar en boos, maar gisteren bleek plotseling een gebrek aan wind. oo p öckling kt de bal oor de erde effer chter oelman im 'oesburg. IAARLEM Als driemaal :heepsrecht is, zou Haarlem itmaal de finale van het toer- ooi om de KNVB-beker moe- en halen. De voorlaatste stap i die richting werd zaterdag- vond gezet met een verras te zege (4-1) op PSV. Ook de afgelopen twee seizoenen ereikte de ploeg van Hans an Doorneveld de halve indstrijd van het bekertoer- ooi, maar zag vervolgens de verder worden afgesloten respectievelijk FC tocht en NEC. 'oor PSV lijkt het seizoen 903-84 een dramatische wen- iijg te hebben genomen. Na p. eliminatie in het Europa 'Uptoernooi en de uitschake- ng nu in het nationale beker- eïeuren, kan PSV nog slechts open op de competitie. De Tahovense ploeg is daarin tiswaar nog niet kansloos, ar doordat oefenmeester aó Reker met een flink uitge- uhde selectie zit, lijkt PSV de te moeten laten aan Feye- °ord of Ajax. a" een probleemloze eerste mpetitiehelft besloot PSV de spelersgroep uit te dunnen door Haan, Landsbergen en Poortvliet elders onder te brengen. Zaterdag ontbraken echter ook Michel Valke en Willy van de Kerkhoff op het appel. Valke kan snel weer spelen, maar Van de Kerkhoff is voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. Hij werd vrij dag geopereerd aan een dub bele hernia. Toch wilde Jan Reker de te genvaller van zaterdag niet af schuiven op die problemen. „Natuurlijk is het van invloed geweest, maar wij hebben zeer zwak gespeeld. Bovendien hebben wij drie van de vier doelpunten van Haarlem voor bereid", aldus de Eindhovense trainer. Stevens en doelman Doesburg konden als hoofd schuldigen worden aangewe zen bij de eerste twee treffers, de complete ploeg bij het laat ste doelpunt. In de tweede helft heeft PSV er alles aan gedaan om nog tenminste een tweede wedstrijd te forceren. Het aanvalsspel was echter krampachtig en zonder over tuiging. Waarna Haarlem van de ruimte zelfs nog een keer gebruik maakte. Hans van Doorneveld roemde de inzet en de agressiviteit van zijn ploeg. „Eindelijk is dat lie ve ploegje van ons aan het veranderen. We hebben in de tweede helft onder enorme druk gestaan, waar we hebben PSV geen ruimte gegeven". Zijn collega Jan Reker kon daarin een heel eind meegaan. „Wij hebben na rust genoeg kansen gehad. Maar je moet ze natuurlijk wel maken. Ik wil niets afdoen aan de prestatie van Haarlem. Zij hebben vijf, zes kansen gehad en vier doel- Haarlem - PSV 4-1 (3-1): 6. Van Leen 1-0, 14. Balm 2-0, 29. Van den Boo gaard 2-1, 45. Bóckling 3-2, 89. Nij- nolt 4-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 6000. Haarlem: Metgod; Masefield, Ver- kaik, Verschoor, Leysner; Nijholt, Kleton (Van der Kuyl), Balm; Van Leen (Van der Waard), Bóckling, PSV: Doesburg; Van Aerle, Hysen, Brandts, Wildschut (Van Rooy); Lok hof, Stevens, Heintze; Thoresen, Van den Boogaard, Koolhof. WIE MOEST IK ANDERS STUREN?' TRONDHEIM De Neder landse damesploeg bij een wereldtitelstrijd sprint begint onderhand de bijnaam „Mal ta van de schaatslanden" te krijgen. Yvonne van Gennip, het lichtpuntje voor schaat send Nederland in Sarajevo, eindigde in Trondheim als enige oranje rijdster bij de eerste twintig, veertiende op bijna negen punten achter ti- telwinnares Karin Enke. Volgend jaar in .Heerenveen mag de KNSB daarom slechts twee deelneemsters afvaardi gen. Die verrichting van Van Gennip was tien plaatsen slechter dan bij het wereld kampioenschap sprint van '82 in Alkmaar, maar elf treedjes hoger dan de presta tie bij het wereldkampioen schap 1983 in Helsinki. Van Gennip was in Noorwegen met griep gearriveerd en had nauwelijks scherpte en ex plosiviteit in haar rijden. Met name de 500 meter (43,69 en 43,71) was van ondermaats niveau. De conclusie, dat Van Gennip beter had kunnen thuisblijven, was gerecht vaardigd. „Maar wie moet ik anders sturen. Limbachs 500 meter is te zwak én Alie Boorsma is na Sarajevo niet meer te motiveren", vroeg coach Kloosterboer zich hardop af. De damestrainer had door die armoede op sprintgebied de gok genomen om twee rijdsters van jong oranje op internationaal niveau te laten debuteren. Marja Adema en Boukje Keulen konden de mentale druk van het toer nooi echter niet aan. Het jeugdige duo liet van de 24 deelneemsters in het slotklas- sement slechts één rijdster, de Zweedse Vors, achter zich. Adema kon de wedstrijddruk niet aan, stond stijf van de zenuwen of van een gebrek aan gymnastiekoefeningen. Boukje Keulen, die overigens al voor het toernooi te ken nen gaf te stoppen kon in Trondheim niet eens het ni veau halen, dat haar moeder zo'n tien a vijftien jaar gele den aan verschillende inter nationale titels in het toen nog weinig ontwikkelde da- messchaatsen hielp. Zij werd 23e. „Ik heb in de toekomst meis jes nodig, die op het beslis sende moment de druk aan kunnen. Zoals Marieke Stam in Deventer of Yvonne van Gennip in Sarajevo. Adema en Keulen hebben die eigen schap niet. Daar trek ik mijn conclusies uit", was een laat ste gevolgtrekking van Kloosterboer in het schaats seizoen '83/'84, dat slechts te leurstellingen in petto had voor de Nederlandse dames. De Nederlandse mannen de den het nauwelijks minder slecht. Geert Kuiper, bij de selectiewedstrijden in januari in Da vos nog de beste Neder lander, had beter kunnen wegblijven uit Trondheim. De Friese veehouder was nog niet hersteld van de in Joe goslavië opgelopen griep. Buiten zijn tweede 500 meter (38,84) was er geen enkele stipnotering voor de ver zwakte Kuiper, die als 25e slechts twee rijders achter zich hield. Verzwakt was het verweer van Gauke Nijholt tegen het opheffen van zijn sprintploeg ook nauwelijks. Ook niet na de dramatische score (11e, 18e, 21e en 25e) van Trondheim. „De kern ploeg is nog het enige stukje professionalisme in onze amateuristische aanpak. Sinds Ard en Keessie trainen we nog steeds hetzelfde in Nederland. Daar worden we nu voor gestraft. We kunnen nu de fouten wel gaan zoe ken bij personen, maar het ligt aan het systeem. Er zal in de training en begeleiding veel moeten veranderen om het goede spoor weer terug te vinden", aldus de sprint- coach, die in de toekomst graag werkzaam blijft voor de schaatsbond. Zie verder achterpagina van deze sportbijlage. ZILVER EN RECORD VOOR ELLY VAN HULST GOTHENBURG Een Nederlandse mini-delega tie heeft afgelopen week einde tijdens de Europese indoor titelstrijd in Go thenburg een opmerkelij ke score geboekt. Vier va derlandse atletes waren in de Zweedse havenstad goed voor twee medailles. Zilver voor Elly van Hulst op de 1500- en brons voor Nellie Cooman op de 60 meter. Dat komt in de boeken als een unieke oogst van de doorgaans internationaal in de mar ge vertoevende Neder landse atletiek. Zowel Van Hulst (4.11,09) als de debuterende Cooman (7,23) liep een nationaal record, het geen ook de als zesde eindi gende Maijan Olijslager op de hordensprint in 8,21 seconden deed. De vierde Nederlandse atlete, Els Vader, reikte op de 200 meter door diskwalificatie van een concurrente naar een finaleplaats, maar zag wegens een dikke knie van deelne ming af. „Gothenburg" betekende het eerste internationale succes voor Van Hulst'(24) en Coom an (19). Van Hulst wachtte heel lang. Dat scheelde haar ellebooggevechten met andere loopsters, maar mogelijk zelfs ook de titel. „Toen ik vleugel tjes kreeg heb ik wel even aan de eerste plaats gedacht", glunderde de atlete van Olym- pia '48, die haar toptijd met ruim vijf seconden verbeterde. „Het zou aardig zijn als het NOC met deze tijd genoegen zou nemen voor de olympische kwalificatie". Die kans is ech ter gering. De keuzeheren ver langen ten minste 4.07 alvo rens Van Hulst naar Los An geles mag afreizen. Vrij van blessures moet dat, zeker ook gezien haar buitenrecord van 4.03,78, haalbaar zijn. De Roemeense Fita Lovin, een dertiger die in de openlucht al jaren voor in het peloton op de middenafstand meeloopt, maar het in Gothenburg voor het eerst op de indoorpiste pro beerde, bood Van Hulst een ideale race. Via een hoog tem po verkoos Lovin de kopposi tie te nemen. Toen de Roe meense na krap een kilometer in gezelschap van de Bulgaarse Wanja Gospodinova afstand nam, leek Van Hulst de aan sluiting te missen. „Vroeger had ik het op zo'n moment la ten zitten, nu voelde ik dat ik bij kon komen". Van Hulst passeerde de Westduitse Rosw- hita Gerdes en de na een ster ke start teruggevallen Ita liaanse Gabriela DoriQ, om vervolgens een geslaagde aan val op de zilveren positie van Gospodinova te ondernemen. Lovin, niet bewust van de mu taties achter zich, bleef iets meer dan een seconde vooruit. Onbevangen De onbevangen Nellie Coom an, die in de halve eindstrijd met een bliksemstart een be slissende voorsprong had ge nomen, kon zo'n ijzersterke opening in de finale niet her halen. Allerlei volgens een vast ritueel uitgevoerde gods dienstige gebaren ten spijt. Ge lijk met de overige zes verliet zij de blokken. „Die start was bar slecht", oordeelde de atlete van AVR. „Het klinkt mis schien gek maar ik had ge dacht hier zelfs te kunnen winnen, terwijl ik naar Go thenburg was gekomen om een persoonlijk record te lo pen". Het kampioenschap ging Thierry Vigneron „groet" het publiek na zijn fraaie record- sprong van 5,85 meter bij het polsstokspringen. naar de Britse Beverley Kinch (7,16), die in de ochtenduren de andere halve finale in de zelfde tijd als Cooman had op geëist. Op de streep bleek dat Cooman ook de Bulgaarse Anelia Noenjeva voorrang had moeten verlenen. In een vlaag van onbegrijpe lijk optimisme had het sprint talent wel haar carnavalsuit monstering naar Zweden mee genomen. Toch had zij bij de NK in Zuidlaren de kwalifica tie voor de EK maar net (ééh- honderste seconde) gehaald en heeft ze pas kortgeleden beslo ten de atletiek iets serieuzer te nemen. Kon Cooman in hét recente verleden het nauwe lijks opbrengen wekelijks twèe keer te trainen, nu is die fre quentie verdubbeld. „Ik denk dat ik dat nu kan volhouden", zegde zij toe. Estafetteploeg Volgens trainingscoördinator Herman Buuts gloort er al per spectief voor een Olympische estafetteploeg. Met Cooman, Vader en Olijslager en moge lijk Martha Derby (Sparta) als „basisloopsters" moet het mo gelijk zijn aan de NOC-limiet van 44,0Q seconden te geraken. De drie in Gothenburg aanwe zige sprintsters hebben daar wel oren naar. Na 1968, toen een door Wil Westphal ge traind kwartet even het we reldrecord in bezit had, is de Nederlandse estafettesprint ernstig in verval geraakt. Hoewel de organisatoren aan de vooravond van het toernooi trots meldden dat met de komst van Cyprus een recor daantal van 26 landen deel nam, was dat gegeven omge keerd evenredig met de kwali teit van de strijd. Op veertien van de 22 onderdelen was de prestatie van de winnaar in Gothenburg minder dan die van vorig jaar in Boedapest. De afwezigheid van een aantal zowel West- als Oosteuropese toppers lag daaraan ten grond slag. Zeldzaam zwak was het verspringen voor dames, waar 6,08 meter al voldoende was voor brons. Een hoogtepunt was echter het wereldrecord waarvoor polstokhoogspringer Thierry Vigneron zorgde. Met 5,85 meter verbeterde de 23-ja- rige Fransman de prestatie (5,83) van de afwezige Rus Sergej Boebka. Drie pogingen op zes meter mislukten. Boeb- ka's landgenoot Grigory Je- mets scherpte het Europese re cord hink-stap-sprong aan tot 17,33 meter.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13