Marjan Zwerver na 20 jaar onttroond Hyacintenkwekers moeten pas inhouden Beroering in squashwereld Bisschoppen praten met CDA over kernwapens IN EN OM DE KAS Mgr. Poggi sprak in Praag over meer vrijheid r.-k. kerk DISPLANT: GROOTSTE CASH AND CARRY BLOEMENVEILING WESTLAND Bloembollen bij psycholoog Dreaming Maid - Lustella - Malona - Picture - Silentia - Snow Flake - Dibelius - Javari - Pink Diamond - Meissner Porzellan. Wisselend denkt u bij deze namen aan popsterren, film sterren of aan ranke Engelse renpaarden. Het zijn echter gewoon tulpennamen. Nou ja, wat je gewoon noemt. Maar wij kunnen u verzekeren dat het zeer fraaie tulpen zijn. Ze staan op het testprogramma van de Proeftuin Rijnsburg en Omstreken, die vlak bij de ingang van veiling Flora in Rijnsburg, gloednieuwe kassen met schuur en werkruimte heeft. De kassen zijn verdeeld in tien afzonderlijke appartemen ten, waarin verschillende temperaturen, luchtverversing en vochtigheidsgraad door de computer worden geregeld. De kwekers noemen dat „klimaatsregeling". Dat is nodig, omdat heel verschillende bloemen en planten tegelijk in. de proeftuin moeten groeien en bloeien in afzonderlijke kasruimten. Wie dat betaalt? De Proeftuin brengt ook wat bloemen op de veiling, en wat er aan exploitatietekort ont staat wordt aangevuld op fifty-fifty basis door het ministe rie van landbouw en de gezamenlijke kwekers. Dat gaat uitstekend. De kwekers zelf kunnen in hun bedrijven deze proef niet uitvoeren, maar ze kunnen bij de Proeftuin al tijd binnenlopen. De Proeftuin probeert de kwekers een beeld te geven van de nieuwe soorten en rassen van planten en bloemen en zoekt uit welke daarvan goed bruikbaar zijn voor de ge wone kwekerspraktijk. In Rijnsburg ligt in de winter maanden het accent op het tulpenonderzoek. Goed, men begrijpt het al, de ene bol is de andere niet. Er zijn tulpen bollen die na twaalf weken bij vijf graden in de koelcel van de kwekers te hebben gelogeerd, lekker snel gaan bloeien als de kwekers ze in de warme kas plant. Maar andere bollen „denken" er niet aan zich te laten opjutten. In het kort gezegd wil de Proeftuin graag te weten komen wat een nieuw soort tulpebol graag wil. „Konden ze maar praten", zegt de Rijnsburgse proeftuinchef Piet van Dijk soms met een zucht. Drie van de tulpenbollen met die romantische namen staan dit jaar voor het eerst in de kas. Daarbij is de Picture een tulp, die een heel merkwaardige bloem heeft. De kleur is prachtig oud-roze, maar de kelkvorm doet een beetje aan een lelie en een orchidee denken. Een heel leuk raar tulpje... zeggen vakmensen. En die hebben al heel wat gezien in de tulpenwereld. „Komt die tulp nou al in de winkel?", is een voor de hand liggende vraag. „Rustig blij ven,,, zegt proeftuinonderzoeker Dick Krijger. „Rare tul pen kunnen rare kuren hebben. Die kuren willen we eerst kennen". De tulpen met de breekbare dure naam Meissner Porzel lan laten zich niet gemakkelijk met warmte om de tuin leiden. Ze willen graag wat later in het vooijaar bij lage temperaturen bloeien. Dan hebben de bloemen iets door schijnends. Er ligt een roze glas op de bloembladen, en het lijkt of ze uit de achttiende eeuwse Duitse porseleinstad komen. Gaan deze nieuwe tulpen een even beroemde toe komst tegemoet als het prachtige Meisener serviesgoed, dat in de museumvitrines staat. Dat moet nog worden be wezen, want de vraag is wat onze Europese en Ameriaan- se tulpenklanten willen. Want zelfs in de bloemen is er spake van mode. (Van onze parlementaire re dactie) UTRECHT De Neder landse bisschoppen heb ben vanmorgen in Utrecht enkele uren van gedachten gewisseld met vertegenwoordigers uit de CDA-top onder wie frac tieleider De Vries en par tijvoorzitter Bukman. Hoofdonderwerp van ge sprek was het kernwapen- vraagstuk. Vooraf gaande aan het ge sprek, een initiatief van de rooms-katholieke kerkleiders, onderstreepte aartsbisschop mgr. Simons nog eens de af wijzende houding die de bis schoppen vorig jaar ten aan zien van het gebruik van kernwapens hebben ingeno men. Voor de NCRV-radio zei hij, dat de uiterste consequen tie van dit standpunt is, dat de kernwapens de wereld uit moeten. „De vraag is dus: op welke manier komen we er met z'n allen vanaf?", aldus Si- monis. CDA-fractieleider De Vries zei in dezelfde uitzending dat naar zijn mening de bisschop pen té ver van de politiek af staan om dat vraagstuk ver antwoord te kunnen oplossen. „Het terugdringen van de rol van de kernwapens moeten zij aan de politiek overlaten. De kerken moeten zich wat dit betreft bescheiden opstellen", aldus De Vries. Simonis gaf toe, dat de kerken zich niet meer zo intensief met de poli tiek dienen te bemoeien als in het verleden het geval is ge weest. Mgr. Luigi Poggi, de speciale afgezant van de paus, heeft in Praag met de vice-premier Matej Lucan gesproken over meer vrijheid voor de rooms-katholieke kerk in Tsjechoslowakije. Dit leiden waarnemers in het Vaticaan af uit het officiële communi qué, dat het Tsjechische persbureau „CTK" na afloop van het vierdaagse bezoek (29 februari tot 3 maart) heeft gepubliceerd. Poggi voerde verder gesprekken met Vladimir Janju, directeur van het regeringsbureau voor godsdienstzaken. Van beide zijden is daarbij het standpunt verwoord over gemeenschappelijke kwesties, zo heet het in het communiqué. In december zou de Tsjechische minister van buitenlandse za ken, Chnoupek, in een gesprek met paus Johannes Paulus II in het Vaticaan hebben laten doorschemeren, dat de Tsjechische regering herbezetting van de bisschopsloze diocesen in overwe ging zou willen nemen. Al sinds jaren zitten negen van de der tien bisdommen zonder bisschop. Christelijk Gereformeerden dreigen met uittreden GOS De Christelijke Gereformeer de Kerken zullen zich terug trekken uit de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS), als de GOS deze zomer ak koord gaat met het voorstel van de Gereformeerde Ker ken in Nederland (GKN) om er een meer vrijblijvende r^ad met een gemoderniseer de grondslag van te maken. Deze waarschuwing gaf ds. J. Westerink, secretaris buiten land van de Christelijke Ge reformeerde Kerken, zater dagavond in het EO-program- ma „Reflector". Als de grond slag zo wordt gewijzigd, dat men elkaar niet meer kan aanspreken op bijbel en belij denis, dan verdwijnt de hele zin van dergelijke contacten, zo zei ds. Westerink. Dan is de GOS geen vergadering van kerken meer, maar een theo logisch platform voor vrijblij vende gesprekken. De Chris telijke Gereformeerde Ker ken hebben een verzoek inge diend om het gereformeerde voorstel te behandelen aan het begin van de vergadering, omdat van de uitslag van die bespreking hun verdere deel name afhankelijk is. De GOS 'komt van 31 juli tot 10 augus tus te Chicago bijeen. ZOETERWOUDE Mo nique van Dijk is de nieu we klupkampioene van de Zoeterwoudse badminton vereniging Meerburg. Zij onttroonde Marjan Zwer ver die zo'n twintig jaar achtereen de sterkste was. Ook de badmintonners van Shuttlewoude streden om de kluptitels. Daar pakte voorzitter Jaap van Prooijen verrassend de ti tel door o.a. titelverdedi ger Armand Leidelmeijer uit te schakelen. Aan een unierke reeks van ti tels van Maijan Zwerver van Meerburg kwam, door toedoen van Monique van Dijk, een einde. Coby Versteegen-van der Krogt, die sinds enkele weken pas weer een badmin- tonracket hanteert, klasseerde zich verrasend als derde. Bij de heren van Meerburg kwam, mede door blessures van enke le favorieten, een nieuwe ge neratie naar voren. Rob Bur- gerjon pakte de titel, gevolgd door Arneld Heyker en Mi chael Breel. Bij Shuttlewoude werd een verwoede stijd ge streden om de hoogste eer. Ti telverdedigster Marja Mooij- man wist haar favorietenrol waar te maken andermaal als sterkste te eindigen. Ineke Groen werd tweede, Stella van Leeuwen derde en Inge Lem merzaal derde. De herenkampioen van IS Armand Leidelmeijer moest twee maal het hoofd buigen: voor van Prooijen en Hans La- man. Daarom kwam hij iet verder dan een vierde plaats. Jaap van Prooijen, als vijfde geplaatst, werd zeer knap win naar door in de finale te win nen van zijn jongere opponent Jaco Lemmerzaal. Hans La- man legde beslag op de derde plaats. Toeteren bij stoplicht: mes in wang DEN HAAG Nadat een au tomobilist zaterdagavond te gen elf uur op de kruisning Loosduinsekade/Paul Kruger- laan tot twee maal toe groen licht had genegeerd, werd het een achterligger toch wat al te gortig en begon te claxonne ren. Kennelijk was de bestuur der van de eerste wagen hier niet van gediend, want hij stapte uit en haalde met een mes de linker wang van de toeterende bestuurder open, waarna hij er vandoor ging. Op woensdag 21 maart opent Displant BV, onderdeel van de C. Disselkoen Groep, de grootste cash and carry voor de verkoop van tuin- en ka merplanten in de Bloemen veiling Westland. 's Middags om half vijf wordt de officië le opening van het 2400 vier kante meter grote bedrijf verricht door de voorzitter van de Vereniging van Bloe mist-Winkeliers, de heer Chr. W. v.d. Pol. Displant BV is een van de deelnemers van het.grote de tailhandelscentrum „Planta ge", dat gestalte krijgt in de Bloemenveiling Westland. De bloemendetaillist, maar ook de geïnteresseerde gros sier en exporteur kunnen daar in kleine aantallen een keus maken uit een breed as sortiment sierteeltprodukten en accessoires. Nico Kortekaas (28) en Piet Benschop (41) die met de da gelijkse leiding zijn belast, kondigen aan dat Displant zal beschikken over een zeer breed assortiment tuin-, pot en perkplanten van een uit stekende kwaliteit. Aan de service is veel aandacht be steed. Gewerkt wordt met all-in prijzen, duidelijk naams- en prijsvermeldin gen, klantgerichte verpak kingen en de financiële af wikkeling (cash) steunt op het gebruik van een streep jescode (géén fouten), een persoonlijk pasjessysteem en snelle computerverwerking. In toenemende mate blijkt er vooral bij de detailhandel, maar ook bij grossiers en ex porteurs ter aanvulling van het assortiment, behoefte te bestaan aan snel en voordelig inkopen van kleine aantallen sierteeltprodukten. Als een detaillist dat via de veiling- klokken moet doen kost hem dat erg veel tijd. Bovendien is er by klokverkoop sprake van een voortdurende ver groting van de te veilen par tijen. Een cash and carry zo als Displant biedt hem de mogelijkheden in korte tijd een keus te maken uit een breed assortiment, dat hij ter plaatse kan beoordelen op kwaliteit en prijs. Tijdens de officiële opening op woensdagmiddag 21 maart i zal ook het woord worden gevoerd door de heer C. Dis- selkoen, de algemeen direc- teur van de C. Disselkoen Groep, en door de heer ir. H. de Boon. Laatstgenoemde is directeur van de Bloemen- is veiling Westland. Hij zal de T betekenis van het cash and 3 car rybed rijf voor de bloem is- ;i terijsector toelichten. Een dag y later, donderdag 22 maart, start Displant BV met de ver- koop. Er wordt ook gemikt b op klanten uit 'Engeland („een kwartier van de ferry Hoek van Holland-Har- wich"), West-Duitsland en rr België. Displant is op werk- 1 dagen geopend van 's och- (V tends zeven uur tot 's mid- si dags vijf uur. h DEN HAAG De Nederlandse squashbond .(NSRB) zat even lelijk in haar maag met de eerste Staal Squash Masters, die over enkele dagen van start gaat bij HSRC Klein Zwit serland. De bond had een dieptepunt te overwinnen, moest bezuinigen èn dat konden de 12.000 leden onder andere merken aan het onregelmatig verschijnen van het bondsblad dat als sluitpost op de begroting fungeerde. En nauwelijks was men onder de bezie lende leiding van de nieuwe voorzitter Fred Nijkerk bezig de zaken eens fors aan te pakken, of veel wind werd de bond uit de zeilen genomen door de onlangs opgerichte Stichting Haagsche Squash Belangen. Die Stichting, geboren uit de club HSRC waarvan ook Nijkerk lid is, vond snel grote sponsors om een internationaal toernooi te kunnen organiseren, dat de bestaande (bpnds) Dutch Open qu bezetting, ambiance en traditie ruimschoots kan overtreffei Men heeft o.a. Hiddy Jahan (nummer drie van de wereld) e Rhonda Thorn 's werelds nummer 1 bij de dames) gestrikt, ee squashdorp gebouwd en alle bondsleden een gratis Masters-jaai boek toegezonden. Intussen worstelt de squashbond zelf nog met een bekend pi bureua, dat een sponsorpool moet regelen met tien sponsors va elk 17.500 gulden per jaar. De uitgave van het verlieslijdend bondsblad staat te koop en vorige week is besloten met h< bondsbureau Den Haag te verlaten. „Maar", vertelde bondsvooi zitter Nijkerk zaterdag, „we groeien nog altijd een beetje en h< gaat financieel wel beter. Ik overweeg dan ook om de contribi tie te verlagen". LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling, 5 februari: aardappelen 43; andijvie 2.80-2.90; snijbonen 13.30; prei 1.12-2.10; spinazie 1.80-2.10; stoofsla 1.13; spruiten a 1.94-1.99; spruiten b 1.92-1.93; spruiten d 1.15- 1.95; uien 84-1.18; witlof 2.10-3.05; sla 41-69; selderij 1.68-1.76. De Lier - Delft-Westerlee, maandag 5 andijvie 345-375, aubergines 57l 710, bloemkool 270-430, courgettl 105-150, paksoi 410-430, peterse 111-119, raapstelen 29-41, radijs 4 90, selderij 101-122. sla 38-66, sr bonen 1140-1440, spinazie 235-27(1 spruiten 188-297, tomaten <760f 2830, witlof 290-380. gang van de gele trompet Golden Harvest nogal aan: 1 het areaal ging van 282 naar 251 ha. Met andere woorden: 31 ha minder. Het grootste soort in de narcissensector is y de gele grootkronige Carlton. Liet deze narcis ook in 1983 alle andere cultivars met 422 ha ver achter zich, dit jaar is n de positie nog versterkt en k kwam de oppervlakte van Carlton op 431 ha. De stok- oude Fortune komt kennelijk weer wat in de gunst. In ie- der geval groeide het areaal y, met 5 ha en is nu op 13 bun- der gekomen. De grootkroni- ij ge Ice Follies groeit ook door. Er kwam 11 ha bij en nu is er a, 88 ha van geregistreerd. Teveel van het goede? Het areaal van de crocussen zat in de lift en kwam van i, 455 op 475 ha. Ook de produ- centen van dit knolgewas zullen moeten bedenken dat de bomen niet tot in de he- e mei groeien. De kritieke n grens is eerder doorbroken dan men denkt! Dat hebben de kwekers van het bekende j Blauwe Druifje - op zijn zon- dags: Muscari armeniacum - jj zich vermoedelijk niet afge- j vraagd. Ze plantten van dit ,j betrekkelijk kleine artikel j( plompverloren 10 ha méér! Vorig jaar 36 ha en nu 47 bunder. Dat kon wel eens j veel te veel van het goede ,1 zijn Het Displant-team. LAND EN TUINBOUWCcidóeSoutcwit MAANDAG 5 MAART 1984 PAGINA jf Bedreigd Een veroordeelde boef dreigde het afgelopen weekein de in de Peruaanse hoofdstad Lima een man te doden die hij kort te voren had gegijzeld. De veroordeelde gij zelde samen met vier andere gevangenen de man ii het Paleis van justitie in de hoofdstad. Zij willen eei vrijgeleide. Bij een soortgelijke confrontatie in decern ber werden acht gevangenen en een non die zij gegij zeld hadden, gedood. De hyacintenkwekers heb ben in de jaren tachtig de wind bepaald niet tegen ge had. Over de gehele linie rooiden ze goede oogsten en maakten ze van redelijke tot soms zeer goede prijzen. En zo hóórt het ook bij een mo nopolie-artikel. Die goede prijzen hebben helaas de kwekerslust weer sterk aan gewakkerd. Eerst doen en dan denken, is ook in die kringen niet ongebruikelijk. Nu de statistiek van de be plante oppervlakten is ver schenen, zullen stellig heel wat hyacintenkwekers een bedenkelijk gezicht hebben getrokken. De uitbreidingen liegen er nl. niet om. Van de meerjarigen is het areaal met 44 ha. uitgebreid en dat bete kent op een betrekkelijk kleine oppervlakte - vorig jaar 804 ha en nu 848 bunder - toch een erg forse sprong voorwaarts. Nu kan men aanvoeren dat de uitbreiding voor een niet gering deel wordt veroorzaakt door twee cultivars, nl. de blauwe Delft Blue en de Witte White Pe arl, maar dat neemt niet weg dat de hyacintenkwekers de pas zullen moeten inhouden. Gebeurt dat niet, dan zit men binnen de kortste keren in de overproduktie en dan is Leiden in last. Temeer daar het areaal van de geholde en gesneden bollen ook met 8 ha is gegroeid en dat geeft nog meer zorgen. De grootste toe name in oppervlakte zien we hyacinten - met de fraaie Jan Bos als koploper - bleef vrij wel constant. Irissen Reden tot enige zorg dus bij de hyacinten en dat zal in nog sterkere mate het geval zijn bij de irissenkwèkers. Die zagen tot hun schrik dat het areaal met ruim 13% is gegroeid. Het kwam van 972 op 1103 ha. De 1000 ha-grens werd royaal doorbroken en dat is geen goede zaak. De oppervlakte van het massa- soort Ideal nam maar liefst met 52 ha toe en is nu op 363 ha gekomen. Het tweede massasoort Prof-Blaauw klom van 334 naar 345 ha. De Ideal-sport Blue Diamond, zeer gewild in de broeierij, heeft er ook de sokken inge zet en sprong van twee naar ruim vijf ha. Blue Star (die uit Prof-Blaauw is verlopen) nam ook fors toe en wel van 14 naar 23 ha. De purperen Blue Magie blijkt eveneens „in the running". Een groei van 45 naar 57 ha is niet ge ring. De geelwitte Apollo is inmiddels van 19 op 26 ha ge komen en opmerkelijk is verder de groei van de oude White Wedgwood van 33 naar 50 ha. Kortom, er is ook voor de irissenkwekers alle reden om gas terug te nemen. Narcissen Bij de narcissen tikt de terug areaal met 7 ha zag toene men. De oppervlakte van de rose hyacinten bleef vrijwel gelijk: ruim 390 ha. De be langrijkste soorten in deze groep blijven Anne Marie, Pink Pearl en Lady Derby. Ook het areaal van de rode Areaal van hyacinten zit fors in de lift. bij de blauwe hyacinten. Het areaal daarvang ging van 161 naar 182 ha. Grootste groei ers waren hier Delft Blue, waarvan 12 ha meer werd opgeplant en Blue Jacket met 5 ha meer. Bij de witte cultivars is de groei van 142 naar 160 ha ook niet kinderachtig. Hier was het White Pearl die de grootste toename voor zijn rekening nam. Het areaal van de^e hyacint groeide van 29 y.u.ar 40 ha. Tweede groei er in het witte genre is de „evergreen" Carnegie die het

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10