Muziekschool in Leiden (150 jaar oudmanifesteert zich wekenlang uitbundig Omwegen Oude Weteringse veehouder eist schadevergoeding voor dode koeien EEN FEESTPROGRAMMA DAT UITPUILT NAAR ALLE KANTEN Scheepsweerbericht via marifoon ECONOMISCH WEL EN WEE JSIDEN/REGIO CcidócSouoant VRIJDAG 2 MAART 1984 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Too Pictr Maar liefst negentien da gen heeft de Streekmu- ziekschool Leiden en Omstreken nodig om aan het feestgedruis rond het 150-jarig bestaan gestalte te geven. Inmiddels zijn daarvan alweer negen verstreken (met „feest- weken" in Wassenaar, Voorschoten en Oegst- geest), maar het klapstuk moet nog komen. Dat zal ongetwijfeld de grote manifestatie in de Stads gehoorzaal zijn, zaterdag 31 maart. Maar daarover straks meer. Voorlopig heeft de dépendance Wassenaar, partner in de gemeentelijke „viertak" Leiden-Wassenaar- Oegstgeest-Voorschoten die de streekmuziek- school bestuurlijk en met financiële injecties op de been houdt, z'n portie binnen met concerten en speel-ins. Ook de leerlin gen van de vestigingen in Voorschoten en Oegst- geest hebben, onder veel belangstelling van fami lie, vrienden en magen, hun bijdrage aan de jubel geleverd. In de maand maart is de Leidse Me- renwijk aan de beurt om akkoorden te leveren aan de muzikale vreug de. Directeur Piet Kunst vertel de me van de week al: „We hebben met betrekking tot onze feestelijke activiteiten gekozen voor twee centrale projecten: „de middeleeu wen" (waar de jongste groe Een strijkersensemble van de Streekmuziekschool Leiden en Omstreken. In „strikt tempo", zo te zien- pen aan deelnemen) en de muziek uit de twintiger ja ren. Voor beide onderdelen kunnen we veel mensen in schakelen. Natuurlijk moet je een keuze maken; je kunt niet al die 2830 leerlingen aan de jubileumbak laten ko men. Wat die middeleeuwen betreft: onze jongste leerlin gen, van 7 tot 10 jaar, hebben buiten de muziek en dans om ook aandacht besteed aan leefgewoonten, kleding en de geschiedenis van Leiden (en omgeving) in die tijd. Zater dag 31 maart is er 's morgens in de Stadsgehoorzaal een kinderconcert in middel eeuwse sfeer, maar ook doen de kinderen mee aan een speurtocht door oud-Leiden langs verschillende histori sche gebouwen". „Voor de oudere leerlingen bestemden we „Die Dreigro- schen Oper" van Kurt Weill en Bertolt Brecht ja zeker, met Mackie Messer. Zo, vindt u dat een langweilig verve- lijke, eerder brutale, context van Brechts (politieke) gege ven. De oorspronkelijke Beg gars Opera (1728), getrokken uit de stampij der Londense onderwereld, waaruit Brecht 200 jaar later zijn inspiratie putte, was puur amusement. Hele opgave Niettemin is het een hele op gave voor de leerlingen van de solozangklas van still going strong lady Leny Ste vens-Ridderhof om, samen met een instrumentaal en semble, een selectie uit deze opera voor het voetlicht te brengen. Het wordt zonder meer kwaliteitswerk. Dat is zeker. Van een geheel ander kaliber is de uitvoering van liederen uit het „Llibre Ver meil", door het versterkte re- naissancekoor en de verschil lende renaissance-ensembles van de school. „Llibre Ver meil": het „Rode boek" (zie de band van rood fluweel), is een kostbaar handschrift van eind 14e eeuw met geestelijke liederen, gewijd aan de Zwarte Madonna van Mont- serrat bij Barcelona, Catalo- nië, Spanje. De H. Maagd heeft in de ogen van ons, ge lovige en ongelovige sterve lingen, waarschijnlijk de meeste zeggingskracht als Ze zwart is. Aldus bestiert Ze nog immer de nationale huis houding in Polen, maar ook elders is Haar fysionomie vaak donker (in Tongeren, o.a.), wat kracht bijzet aan haar verering. De liederen uit het Rode Boek van Montserrat waren evenzogoed bedoeld om de tijd te doden. Je kon, als Pe- regrinus, wel blijven bidden en vereren, maar soms wil den de pelgrims iets lichtvoe tiger zijn, tussen waken en slapen door men wilde uit tijdverdrijf bij een pelgrima ge ook weieens, aangepast, dansen en zingen op het kerkplein. Een klein beetje hatsekiedee mocht er wel bij. Daar waren, vanzelfspre kend, ook wel „onfatsoenlij ke" dansen in die herfsttij den, maar ze werden op Montserrat niet bedreven. Althans, we komen dergelij ke uitwassen niet in het Lli bre Vermeil tegen. Zo kunt u straks, op 31 maart, onder andere luisteren naar het oudste lied uit het boek: „O Virgo splendens"; o prachtige maagd, zou ik denken. Met gregoriaanse invloeden. Er zijn twee liederen geschreven in het Catalè, de rest in het Latijn. Daar is dus verder geen woord Spaans bij. Maar veel van het gezongen diver tissement, hoog op de Mont serrat, tussen de rotsen, werd bewaard als „schlagers"; door de pelgrims uitgedragen naar hun thuishavens, in een reli gieuze carnavalssfeer: „Toen ik bij Maria van Montserrat was, en daar waakte, zongen we dit..; moet je horen..." A cappella was de reproductie, neem ik voetstoots aan. Wel dan, die uitzonderlijke, weinig gehoorde, specimina speciosa van een avondlandse cultuur, worden door de Streekmuziekschool Leiden e.o. indringend onder onze aandacht gebracht. Ik vind dit een bijzonder goed idee. En van klasse. Het getuigt netzogoed van het gehalte der programmasamenstellers, die ook voor het overige niet over een nacht ijs zijn ge gaan. Tot in april, mei en juni wordt de school gevierd, onder andere met een popu lair concert in de Orangerie van de Hortus (20 mei) door het Praetorius-ensemble, dat 20 jaar geleden door Piet Kunst werd opgericht en sindsdien erg succesvol was bij optredens in binnen- en buitenland en derhalve ook veel prijzen in de wacht sleepte. Óp 5 en 7 juni wor den door het kamerorkest Madrigalesco (onder Henk Briër's hoede) concerten ge geven in de schaduw van de Taffehzaal van het rijksmu seum van Oudheden. ,Open huis Maar het hoogtepunt van de viering valt ongetwijfeld te beleven op zaterdag 31 maart, tijdens een soort „open huis" in alle zalen van het Stadsgehoorcomplex. Van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur. Gratis toegang voor ie dere belangstellende. Op het balkon aan de Breestraat brengen allereerst hobo-leer lingen een aubade, waarna in de grote zaal de kinderen hun „middeleeuws" concert geven. Het Praetorius-en semble geeft een lunchcon cert en 's middags treedt de Big Band („Artbird-Birdart", kortom Art Bird) o.l.v. Joop v.d.Louw op. Voorts kan men de gehele middag openbare generale repetities bijwonen. Het gaat hier om uitvoeringen, later op de dag, van de liederen uit het Llibre Vermeil, gedeelten uit de Drei Groschen Oper, en het avondconcert dat ge geven wordt door het „ad hoe" Musicade Orkest, een gelegenheidsorkest bestaande uit ongeveer 120 leerlingen dat werk uitvoert van de Leidse (Engelse) componist Cornelis Scnuyt (de canon Bewaar Heer Holland en Zalig de Muziekschool, zou ik zo zeggen) en gedeelten uit de Beggars Opera. Paul Leenhouts heeft voor deze avond een „hedendaagse po pulaire" compositie geschre ven, waar we met interesse naar uit mogen zien. Alle maal tijdsbeelden. Er valt trouwens nog meer te beluis teren, die avond; zoals een toespraak van wethouder cultuurzaken Leiden, drs. Piet Hein Schoute, die tevens voorzitter van het schoolbe stuur is en het ook vast wel over „geld" zal hebben. Het kan allemaal niet op, rond die „Leidse" muziek school met honderdenvijftig jaar opvoedende ervaring. En dan nog: muziek kun je niet missen; geen dag. Het kan, als klinkende taal van het hart, een van de meest zuive re genietingen in het leven zijn. Gekweekt op een heil zaam instituut, dat nu ander halve eeuw lang, met klank en „sound", parafraseert op het thema „We zijn ak koord". Buitendien is „het Rapenburg met buitenvesti gingen" een voederbak voor vele tientallen docenten, die meenden er goed aan te doen door van hun liefde geen moordkuil te maken, maar een beroep. Ook met disso nanten, die de beleving al leen maar pittiger kunnen maken. IBibliotheekpIan 1)EGSTGEEST B. en W. tan Oegstgeest leggen de (•aadscom missies volgende Week een bibliotheekplan yoor, bestemd voor de jaren 1986 tot en met 1988. Dergelij ke plannen moeten gemaakt Worden om de minister in itaat te stellen een landelijke Dibliotheekplan te kunnen Ontwikkelen. Uit het plan van Degstgeest blijkt dat het aantal uitleningen van de openbare bibliotheek in deze gemeente Uan 1972 tot 1983 met plusmi nus 50.000 is gestegen tot (44.050. Het aantal lezers blijft ichommelen tussen de 25 en le 30% van de bevolking en oopt daarmee gelijk met de andelijke gemiddelden. De ipenbare bibliotheek in Oegst- jeest fungeert mede als choolbibliotheek voor het lijnland Lyceum (1600 lezers). Iet afgelopen jaar telde de bi- jliotheek 2267 volwassenen en !379 jeugdige lezers. Het aan- al „papieren lezers" moet laar nog vanafgetrokken wor- ien. Vanaf 1979 was het aantal ezers vrij stabiel maar thans :it er weer groei in. Het boe- cenbezit bedraagt 36.124 boe ten. Men verwacht dat de be volking van Oegstgeest zal oenemen van 15.848 (1 januari tot 18.000 (1 januari 991). Aan dit laatste zal voor- lamelijk de nieuwe wijk Haas- /ijk debet zijn. De mogelijk- leid om aldaar een biblio- heekbus te stationeren, wat wens is van de bestaande libliotheek, zit er voorlopig •anwege het ontbreken van ondsen niet in. Oegstgeest ;treeft derhalve naar handha- 'ing van de huidige kwaliteit, ietgeen wil zeggen één biblio- ;heek-voorziening voor 16.000 17.000 inwoners. NA DRINKEN WATER BIJ RINGVAART Het dijkje aan de Ringvaart in Oude Wetering waarop de koeien stonden van de veehouder Hulsebosch. ALKEMADE De Oude Volgens een woord voer- Weteringse veehouder der van Rijnland zijn de dat er iets anders aan de hand was". Drie dagen later stierf weer een koe op het stuk gras land in de Gognerpolder, gele gen langs de Alkemadelaan vanaf de ijsbaan tot de Ring- w u vaart, zijn" koeien dood zijn ge- klaart echter weer dat dit Binnen enkele dagen was gaan en er 25 ziek werden stro juist gezond is voor mppr Han Hp koeien. Piet Hulsebosch heeft bij dieren doodgegaan, omdat het hoogheemraadschap ze teveel bonenstro heb- Rijnland schadevergoe- ben gegeten. De Leidse ding geëist nadat drie van dierenarts Muurling ver- nadat zij in oktober vorig jaar van oppervlaktewater hadden gedronken. Vol- Mevrouw Hulsebosch ontdekte gens de veehouder zijn de dieren gestorven, omdat op een donderdagmorgen oktober vorig jaar op het land er teveel ongezuiverd ri- deTnRf2?c^aintct^tfP Harh ooiwater geloosd wordt in het water rond zijn land. „Ik eis 25.000 gulden scha- Maar veearts Westra uit ons devergoeding", zegt hij. dorp constateerde later toch vers. „In eerste instantie dach ten we dat we de dieren iets verkeerds hadden gevoerd. dan de helft van de veertig stuks vee ernstig ziek. „Ze zwollen enorm op en ze gaven allemaal nauwelijks melk meer", vertelt de heer Hulsebosch. De Stichting Ge zondheidsdienst voor dieren in West en Midden Nederland, heeft op verzoek van de vee arts een onderzoek gedaan naar de waterkwaliteit in de sloten rond het weiland en de ringvaart. Zeer slecht In totaal zijn drie watermon sters genomen. Van het eerste monster werd het water als „Ongeschikt" bestempeld. Het tweede monster: „Zeer slecht water, beslist niet geven!!". Het derde watermonster, uit de Ringvaart, had een „Matig gehalte, met teveel bacteriën, niet geven aan jonge dieren", aldus het rapport. Uit een test met guppen bleek dat de vis in het water van het tweede monster in korte tijd het loodje legde. Hulsebosch weet niet zeker uit welke sloot zijn die ren hebben gedronken, wel is hij vastberaden als hij Rijn land verwijt, dat de waterkwa liteit in de hoek waar zijn ge pachte grasland ligt, volgens hem zeer slecht is. De dieren kunnen vanaf het weiland drinken uit de Ringvaart. Vlakbij die plaats loost Alke made haar ongezuiverde riool water. Deze plaats is in de zo mer ook populair bij de recre anten die daar veel zwemmen. „Onbegrijpelijk vind ik dat", verzucht mevrouw Hulse bosch. Volgens een woordvoerder van het Hoogheemraadschap is er met de waterkwaliteit van de Ringvaart niets aan de hand. „Het zou de eerste keer zijn dat een dier nadeel zou ondervinden door het water van de Ringvaart". Volgens Rijnland is meestal sprake van vervuiling als er ter plaatse een grote vissterfte wordt ge constateerd. „Onze opsporings ambtenaar heeft daarvan ech ter niets gemerkt". Mevrouw Hulsebosch daarentegen heeft wel heel wat dode vis rond zien drijven. De woordvoerder van Rijn land houdt het op de verkeer de voeding die de koeien ge had zouden hebben. „Bonen struiken veroorzaken een overmatige gasvorming in de ingewanden". De dieren zijn daaraan volgens hem doodge gaan. De Leidse dierenarts F. Muurling zegt daarentegen, dat de koeien in ons land de laatste jaren juist te weinig bo nenstruiken eten. „Terwijl dat erg goed voor hun maag is". De heer Hulsebosch is vastbe sloten bij Rijnland een schade vergoeding weg te slepen. „Ik heb een jurist van de LTB in de arm genomen. Die behar tigt nu verder mijn zaken". Zijn koeien staan inmiddels weer op stal. „Maar ik weet nog niet of ik ze in het voor jaar weer. naar buiten durf te nemen", zegt Hulsebosch. „Mijn vrouw is nog elke dag bang dat onze dieren iets zal overkomen". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Het scheepsweerbericht bevat een korte schets van de be- Met het uitspreken langrijkste weersontwikkelin- het scheepsweerbericht gen en de windsnelheidsver- heeft dr J. van Tiel, hoofddi- wachting voor de eerstkomen- recteur van het Koninklijk de twaalf uur. Stormwaar- Nederlands Metereologisch In- schuwingen zullen onmiddel- waardoor op het IJsselmeer stituut (KNMI), gisteren offi- lijk na ontvangst van het tien mensen om het leven cieel de regelmatige versprei- KNMI worden aangekondigd ding van weerberichten door via het oproep- en noodkanaal daarna worden uitge werkt aan de regelmatige ver spreiding van een scheeps weerbericht via de marifoon voor de Nederlandse kustwa teren. De stormramp op He- melvaartdag van vorig jaar, Scheveningen-radio marifoon gestart. Schevenin- sproken op de tien werkkana- gen-radio en het rijkskuststa- len. Daarna worden ze ieder tion in Ijmuiden zullen thans uur herhaald totdat de storm- via tien werkkanalen van de waarschuwingen worden inge- Scheepsmobilofoon verspreid trokken, over heel Nederland, vier maal per dag een scheepsweer- Ir W.H.J. Bolder, bericht voor de Noordzeekust, van Schevenin het IJsselmeer en de Wadden- maakte bij deze gelegenheid kwamen, hee'ft die ontwikke ling enigszins versneld. Ver wacht wordt dat het scheeps weerbericht per marifoon een zee verspreiden. bekend dat sinds 1982 is ge- creatiescheepvaart. De kosten van deze serviceverlening die overigens op de middengolf al zo'n twintig jaar functioneert, worden geraamd tussen de honderd- en tweehonderddui zend gulden per jaar. Aan de Hogewoerd 187 is per 14-l-'84 Joop Wesselius „Geluidstechniek" gevestigd, gekomen van Pesthuislaan 3A. Ton de Keizer, klh. in aard., groenten en fruit, gevestigd aan de Haarlemmerweg 41 (Codimarkt), is per 18-l-'84 op geheven. „The Wing Chun Kune Aca demy" (oosterse vechtkunst), gevestigd aan de Cruquislaan 95, is per l-l-'84 opgeheven. Sportschool Joop Bodijn, ge vestigd aan de Hooigracht 72, is per l-2-'84 verplaatst naar de Herengracht 8. Schoonmaakbedrijf „Was- ko", gevestigd aan de Stalpaer- thof 19 is per l-10-'83 opgehe ven. „All Art Company", het ont werpen en vormgeven van art. voor persoonlijk en huishoude lijk gebruik, gevestigd aan de Oude Vest 207, is per 10-l-'84 opgeheven. Aan de Bakkersteeg 7 is per l-6-'83 „Fast Food Foto", han del aan grootverbruikers in en levering van visuele presenta ties, gevestigd. Aan het Pieterskerkhof 16 is per 24-l-'84 B. Straatemeier, vioolbouwbedrijf, alsmede het restaureren en repareren van strijkinstrumenten, gevestigd. „Firma Hobo", grooth. en klh. in dames-, heren- en kin derkleding, gevestigd aan de Morsstraat 45, is per l-l-'84 op geheven. Aan de Zweilandlaan 4 is per 5-2-'84 Sportcentrum „Zweiland" b.v. gevestigd. „Fasano", klh. in eigen ver vaardigde lederwaren, geves tigd aan de Groenhazengracht 25Ais opgeheven. „Goodies", broodjeszaak ge vestigd aan het Noordeinde 57. Aan de Rijnstraat 1 is „Be rend Weekefotografie, ge vestigd. Aan de Morsstraat 45 is „Autorijschool Peters" (M. Hoogstra) gevestigd. Aan de Nassaustraat 24 is „E. Heineman", het repareren en onderhouden van optische instrumenten, gevestigd. „Rijnlandsche Kunstgieterii v/h J. E. Stöxen", gevestigd aan de Uiterstegracht 80-82, is verplaatst naar de Admiraal Helfrichweg 2. Aan de Aletta Jacobslaan 5 is „van Doorn Beheer b.v." ge vestigd. W. de Gunst-Galjaard, groothandel in sieraden geves tigd aan de Nieuwe Rijn 7, is opgeheven. Aan de Hoge Rijndijk 94 is „Micro Ware Leiden" (b.v. i.o.) gevestigd. „Uitgeverij Holland Leiden b.v.", gevestigd aan het Van Vollenhovenplein 1 is naar Leiderdorp verplaatst. „Isolatiewerken" J. J. Ro- zier gevestigd aan de Kapteyn- straat 61 is opgeheven. Aan de Zoeterwoudseweg 3 is „B.V. Koninklijke Zeep-, Eau de Cologne en parfume- rieënfabriek, gevestigd. „Buro S.G.H.", bemidd. bij het tot stand komen van af te sluiten, geldleningen, financ., hypotheken enz. is opgeheven. „De Leidse Schouw", petit- restaurant gevestigd aan de Lange Scheistraat 5 is overge nomen en voortgezet door Koos Tetteroo onder dezelde handelsnaam. Schoenendiscount „Ome Koos", gevestigd aan de Haar lemmerstraat 11, is opgeheven. „B.V. v.d. Firma P. van Eg- mond en Zn gevestigd aan de Dagvlinder 4, is naar Rijns burg verplaatst. R. Schreuder, tandarts ge vestigd aan de Lorentzkade 24, is voortgezet door B.W.S. Odenkirchen en W.D.C. van der Velden. „Donuts House", expl. van een koffieshop gevestigd aan de Haarlemmerstraat 49a, is opgeheven. „Nederlandse tapijten Unie", gevestigd aan de Breestraat 155, is opgeheven. „Fa. Gebr. H. en J. Distel- velt", tegelzettersbedrijf geves tigd aan de Rijn en Schiekade 73, is verplaatst naar Rijn en Schiekade 119a.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5