Petit en Goethals ontlopen hun straf Weinig verwachtingen van WK sprinttoernooi Slecht voor het Belgische voetbal omdat er groten bij betrokken zijn 99 i^PORT CcidócSoottmt VRIJDAG 2 MAART 1984 PAGINA 15 JESPER OLSEN "jIT ZIEKENHUIS pPENHAGEN Jesper Olsen, ^Deense aanvaller van Ajax, heeft «teren het Gentofte-ziekenhuis irlaten. De Deen is woensdag in it Kopenhaagse ziekenhuis aan jn linker-enkelbanden geopereerd jor de chirurg Andersen. Na de in keep, die volgens de behandelende «ïeesheer zonder complicaties is jrlopen, is de enkel van Olsen in |t gips gezet. Hij zal het gips vijf a js vveken moeten dragen. Volgens pkter Andersen zal de revalidatie n Olsen zo snel verlopen, dat hij Juni zeker voor Denemarken kan Öcomen in het toernooi om het jjropees voetbalkampioenschap in :ankrijk. Sparta akkoord met Theo Vonk ROTTERDAM De Rotterdam se eredivisieclub Sparta heeft overeenstemming bereikt met Theo Vonk. De oud-AZ '67-spe- ler heeft een trainer/coach-con- tract getekend voor één seizoen. De voorwaarde is, dat Vonk nog dit seizoen het diploma haalt, dat is verbonden aan de cursus trai ner/coach van de KNVB. Vonk was de afgelopen jaren actief als assistent-trainer bij AZ '67. Hij speelde negen jaar profvoetbal, eveneens bij de Alkmaarse club. ügs Vonk is de opvolger van Bert Ja cobs, die volgens seizoen Fortuna S onder zijn hoede heeft. THEO VONK ...eerst diploma halen.. Handbaldames Hellas tegen Quintus DEN HAAG De handbal dames van Duijvestein Win tersport/Hellas komen mor gen in de kwartfinales van de strijd om de Nederlandse beker uit tegen Van der Voort/Quintus. Er wordt om 20.00 uur begonnen in de Duijvestein Sporthal aan de Laan van Poot. Duijvestein Winterspor t/Hellas 2 komt in dat kader dinsdag in actie tegen het Amsterdamse AMC/Niloc. Dezelfde hal fungeert vanaf 19.45 uur als strijdtoneel. OLYMPISCH KAMPIOENE BREEKT VOET QUEBEC De Zwitserse Mi- chela Figini heeft gisteren in Quebec tijdens een training op een tartanpiste haar rechtervoet gebroken. De Olympische kam pioene afdaling van Sarajevo kan niet meedoen aan de laatste wereldbekerwedstrijd, die dit weekeinde in Quebec wordt ge houden. Figini wist niet precies hoe het ongeluk was ontstaan. Voor de jongste winnares van de Olympische afdaling aller tijden is het evenwel zeker, dat het ski seizoen op een piste zonder sneeuw is geëindigd. Kort geding brengt ijshockeyers van Heerenveen op baan NIJMEGEN Er is een flinke rel ont staan tussen de ijshockeyclubs van Nij megen en Heerenveen. Omdat de club uit Friesland het volstrekt niet eens was met de programmawijziging, zoals de ijshockeybond die had doorgevoerd, weigerde Heerenveen aanvankelijk vandaag af te reizen naar Nijmegen, om daar een duel in het kader van de play- -offs af te werken. Toen Nijmegen op de hoogte werd gebracht van de houding van Heerenveen, besloot het bestuur een kort geding aan te spannen dat gis termorgen reeds zou dienen voor de rechtbank in Leeuwarden. Voor deze druk is Heerenveen bezweken. BELGEN MIJDEN ST. ANTHONIS SINT ANTHONIS De Cross der Azen, een klinkende naam in Neder land en Europa als het om motor cross gaat, en daardoor niet ten on rechte koketterend met het predi kaat klassieker, heeft dit jaar ook moeten inleveren. Door een aantal factoren komen er beduidend min der vedetten aan de start tijdens de traditionele openingscross van het seizoen. Zo ontbreekt de complete Belgische cross-staf en zijn vaste klanten als wereldkampioen Hakam „Conny" Carlquist en de Brit Gra ham Noyce op last van hun sponsor elders actief op 11 maart. De Belgen rijden op 11 maart een race voor hun eigen landenkampioenschap. DOOR AFTREDEN NA BEKEND WORDEN OMKOPINGSCHANDAAL STANDARD M CONNORS jITGESCHAKELD kDRID Jimmy Connors eft gisteren in het Grand ix tennistoernooi (indoor) in idrid een verrassende ne- rlaag geleden. De aanvoer- r van de Grand Prix we- Idranglijst 1984, die al twee Dien won, verloor in de eede ronde in drie sets (6-4, "-6) van zijn landgenoot Gullikson. De 31-jarige >nnors was in Madrid als reede geplaatst. hnitkcr nieuwe ainer ROAC '79 JPWETERING H. mitker zal komend seizoen oefenmeester fungeren bij AC '79. Leidschendammer mitker, die eerder in totaal t jaar voor Foreholte en rnardus werkzaam was, zal Drlopig een jaar in Rijpwete- g blijven. portwercld isketbal Voor de eredivi- competitie dames heeft gis- en Voorburg in Den Helder >t 67-50 gewonnen van Zee- icht. >ksen De Wereld Boks sociatie (WBA) heeft de ansman Richard Caramano- als derde geplaatst op de iglijst van mogelijke uitda- rs van wereldkampioen in t half-zwaargewicht Michael links. >ctbaf DS'79 krijgt tot het ide van het seizoen verster- ig van René Notten (34), die rder speelde bij FC Twente, ax, Feyenoord en het Belgi- ïe Harelbeke. Notten debu- irt zondag in de wedstrijd jen AZ'67. >etbal De tuchtcommissie n het betaalde voetbal heeft ir Lems van DS '79 bestraft :t een schorsing voor vier idstrijden. Amateur-doel- m Brugel van RBC kreeg ie wedstrijden. Ronald Koe- in van Ajax staat evenals kn Tiggelen van FC Gronin- n twee duels buitenspel, 'prfbal Helma Schiere n Fortuna is voor de eerste er opgenomen in de Neder- ïdse zaalkoirfbalselectie. Het tionale achttal treedt zondag Deurne aan voor de 25e in- rlandwedstrijd tegen België. 'ETBAL rokkaans voetbal a Casablanca - Chabab Mohame- 2-1. Far Rabat - DHJ El Jadlda KAC Kenitra - OC Khouribga 0-1, Sidi Kacem - WAC Casablanca Mas Fes - MCO Oujda 1-0, RS kane - CODM Meknes 0-1, RS RS Kenitra 0-0, FQIH Ben ah - Fus Rabat 0-0. stand aan kop Is: 1. FAR Rabat 31. 2. Mas Fes 13-30, 3. CODM ■■knes 13-29, 4. OC Khouribga 28, 5. Fus Rabat 13-27, MCO Ouj- 13-27. MMEN steuropees zonetoernooi in Sa- [ebroken partij tiende ronde: Zorn G. Schwartzman (Isr) 2-0, elfde Palmer (Ned) - A. Schwart- (Isr) 2-0, Verpoest (Bel) - Affata- Ita) 1-1, Stokkel (Ned) - Gulnard a) 2-0, G. Schwarzman (Isr) - Berte '0-2, Jansen (Ned) - Zorn (Ita) 2-0, igoire (Bel) - Nlmbi (Fra) 0-2, lolma (Ned) - Dubois (Fra) 1-1. ind: 1. Jansen 18 punten, 2. Pal- Scholma en Stokkel 17. 5. Du- i 14, 6. Guinard 12. 7. Nimbi, Ver st en A. Schwarzman 11, 10. Ber- l, 11. Zorn 7, 12. Affatati en Gre- e 5, 14. G. Schwartzman 0. NNIS •ters-toernooi dames in New fk ste ronde: Hana Mandlikova (Tsj) - ■n via -Hanika (WDI) 4-6, 6-2, 6-3, 'Is Evert-Lloyd (VSt) - Kathy Jor- (VSt) 7-5, 4-6, 6-3, Carling Bas- (Can) - Zina Garrison (VSt) 6-4, LUIK De bekentenis sen van Eric Gerets over de omkoping van Water schei om de Belgische voetbaltitel zeker te stel len hebben geleid tot het vertrek van twee promi nenten bij Standard Luik. Voorzitter Roger Petit van de Luikse club, tevens plaatsvervangend-voorzit- ter van de Koninklijke Belgische Voetbal Bond, legde met onmiddellijke ingang beide functies neer. Trainer Raymond Goethals, voorganger van Guy Thijs bij het nationa le elftal, droeg zijn werk zaamheden over aan oud- -international Leon Sem- meling, die bij Standard zijn assistent was. Zowel Goethals als Petit, die ook door onderzoeksrechter Bellemans zijn ondervraagd, heeft volgens Gerets een be langrijke rol gespeeld in de omkopingsaffaire met Water schei aan het einde van het seizoen 1981/1982. Goethals wilde aan de vooravond van de Europese finale van de be kerwinnaars, in Barcelona te gen Barcelona, zeker zijn van een zo rustig mogelijke wed strijd en liefst van een over winning, omdat daardoor de titel naar Luik zou komen. Hij heeft Petit voorgesteld Water schei, dat voor de finale van het Belgische bekertoernooi tegen Beveren stond, voor dat doel een financiële tegemoet koming te geven. Petit deed het en de uitgave werd ge boekt onder een post „betaling aan Gerets". Bellemans, op zoek naar het zwart-geldcir- cuit in het Belgische voetbal, kwam daardoor op het spoor van een affaire, waarmee de Belgische justitie vermoedelijk weinig zal doen. Uit de beken tenissen van de betrokkenen Roger Petit gaf toestemming om de 25.000 gul- Raymond Goethals wilde een rustige voorberei den via Gerets aan Roland Janssen van Water- ding op de wedstrijd van Standard tegen Barce- schei te overhandigen. lona en meende dat dit slechts kon als de titel was zekergesteld. werd duidelijk dat Gerets, via zijn dorpsgenoot uit Rekem Roland Jansen, het contact met Waterschei heeft gelegd en de betaling heeft geregeld. Louis Wouters, voorzitter van de KBVB, toonde zich ge schokt door de ontwikkelin gen. „De zaak met het paralel- le geld, is een verschijnsel dat je overal in de maatschappij tegenkomt, maar omkoping in de voetbalwereld is iets heel anders. Er zullen strenge maatregelen volgen. Ik heb mijn gedachten hierover nog niet kunnen ordenen, maar het bestuur zal op 10 maart vergaderen." AC Milan, de huidige werkge ver van Gerets nam als eerste maatregelen. De club, zelf ooit betrokken bij het omkoop- en totoschandaal in het Italiaanse voetbal, stelde Gerets met in gang van woensdag op non-ac tief en overweegt ontslag op staande voet. Terugstelling In Brussel zal de KBVB zich beraden op de maatregelen waarbij geldstraffen, schorsin gen en terugstelling van de clubs naar een lagere klasse tot de mogelijkheden behoren. Voor Goethals en Petit rekent men op een schorsing van twee tot drie jaar. Beiden heb ben zich echter al onttrokken aan het strafrecht van de voet balbond door af te treden. Voor Gerets en Janssen kan op een zelfde periode van uit sluiting worden gerekend, de andere spelers van Waterschei zullen vrijwel zeker lichter worden gestraft. Het kampi oenschap van België van 1982 zal vrijwel zeker overgaan van Standard naar Anderlecht, dat met een achterstand van twee punten tweede werd en verder kunnen zowel Standard als Waterschei er op rekenen, dat de bond gebruik zal maken van zijn recht de clubs een boete op te leggen. Standard Eric Gerets: „Ik moest na twaalf uur ondervraging de waarheid wel zeggen. Ik heb misschien wel vier, vijf uur ge probeerd mensen te bescher- kan een boete worden opge legd ter grootte van tien pro cent van de inkomsten over de afgelopen drie seizoenen, Wa terschei van vijf procent. Hardst geraakt Eric Gerets. door Standard voor 2,8 miljoen gulden ver kocht aan AC Milan en aan voerder van de nationale ploeg, lijkt het hardst geraakt door de uitkomst van het on derzoek van Bellemans, dat iets anders en ook veel meer opleverde dan de onderzoeks rechter veronderstelde. Ge rets: „Na twaalf uur ondervra ging moest ik wel de waarheid zeggen. Ik heb misschien wel vier, vijf uur geprobeerd men sen te beschermen. Toen kon het echter niet meer. Ik heb fouten gemaakt en daarvoor zal ik moeten boeten. Ik werd steeds gekend als een voor beeldig speler, nu lijk ik wel een misdadiger. Ik ben gema nipuleerd, maar ik weet dat ik nooit had mogen toegeven." Roland Janssen van Water schei, de contactpersoon aan de andere zijde, vindt het on rechtvaardig en onjuist dat Gerets en hij als de grote boos doeners overkomen. „In feite zijn wij niet meer dan de door gevers, niet de aanstichters. Alle veertien spelers van Stan dard en van Waterschei waren op de hoogte en waren ak koord. De 28 spelers van toen dragen dezelfde verantwoor delijkheid." Slag in gezicht Albert Bijnens, de voorzitter van de Limburgse club meent dat een aantal personen, dat zich belangeloos inzet voor het voetbal in België, een slag in het gezicht heeft gekregen. Al- bert Hermans, voorzitter van de beheersraad van Thor Wa terschei zei: „Het ergst is dat een vooraanstaand leider van de voetbalbond, want dat was Petit toch, bij zulke praktijken BELGISCHE KRANTEN STAAN BOL: LUIK De Belgische kranten van gisteren ston den bol van de affaire tussen Standard Luik en Waterschei. Eenstemmig is het oordeel dat de om kopingsaffaire slecht is voor het Belgische voetbal, omdat er dit keer werkelijk groten uit het kleine wereldje bij betrokken zijn. De Nederlands-talige kranten van gisteren, waarin het voetbal ander nieuws van de voor-paginas verdrong, zijn in hun betrokkenheid met het voetbal soms begrijpend, soms hard. Zoals Het Belang van Limburg uit Hasselt. Het Belang noemt het in het voordeel van de gewone voetballiefheb ber dat er nu eindelijk eens een zuivering ten gronde ge beurt. „Om te vermijden dat er clubs ten gronde gaan en om de kleine man weer in groter aantal toe te laten naar de stadions te komen, is het te hopen dat men verder gaat. Tot alle wildgroei is weggesnoeid. Niemand is gediend met halve maatregelen. De zuivering moet totaal zijn." Het Nieuwsblad is van oordeel dat de zaak-Jurion, waar mee het allemaal is begonnen en die als een olievlek groeit, een fikse klap is voor het Belgische voetbal. Een ge wetensonderzoek is dringend nodig. „Er is echter geen re den aan te nemen dat het voetbal en zijn federatie de nodi ge veerkracht niet zouden kunnen opbrengen", zegt de krant. Het Laatste Nieuws vindt dat de bond zijn verantwoorde lijkheid niet uit de weg mag gaan. Er dient te worden op getreden tegen de zondaars, maar er moet wel een duide lijk onderscheid gemaakt worden tussen de kruimeldiefjes uit de zaak Standard-Waterschei, die voor een appel en een ei de titel hebben veilig gesteld en de verantwoordelij ken die zwart geld hebben verhandeld. Het Belgische voetbal, dat zo zuiver werd geacht, staat volgens De Morgen, met het schaamrood op de wangen. „Zwart geld, corruptie, dreigend bankroet van clubs, frau duleuze praktijken, geweld op en rond het veld lijken de rauwe werkelijkheid te worden. Het volstaat niet langer de ogen te sluiten om het onheil af te wenden. De Gazet van Antwerpen acht het niet onmogelijk dat de zaken van de laatste dagen een voordeel zullen opleveren, ook al zijn er wonden geslagen, die heel traag en moeilijk zullen helen. „De sport kan alleen maar lessen trekken voor zijn toekomst. Maar natuurlijk blijft de sport een af kooksel van de maatschappij, die zelf verziekt is. Er is overal zwart geld en corruptie, maar de grote vedetten en de leiders uit de sportwereld staan zo hoog dat zij onver mijdelijk de meeste wind vangen. betrokken is. Wij hebben er niets van geweten, dat heeft Janssen trouwens ook aan de onderzoeksrechter verklaard. Welke clubleider kan trou wens verwachten dat spelers achter zijn rug om gaan sjac heren. Pas nu weten wij dat wij op deze manier bij de neus genomen kunnen worden. Dat spelers, die altijd klaar staan om financiële eisen te stellen, zoiets bekokstoven, getuigt van een trieste mentaliteit. Hebben die mensen dan nooit genoeg Louis Wouters, voorzitter van de KBVB, is in 24 uur een an der mens geworden. Dinsdag avond nog had hij felle kritiek op de onderzoeksmethoden van Guy Bellemans. Na de on verwachte uitkomst van het onderzoek was hij ontgoo cheld. „Ik had niet verwacht dat deze zaak zon treurige wending zou nemen. Ik ben diep bedroefd. Ik weet nog niet of het gevolgen zal heb ben voor de voetbalbond. He is niet aan mij stelling te ne men, het is een aangelegen heid voor het dagelijks be TRONDHEIM Met een jeugdige ploeg moet de Nederlandse schaatsaf- vaardiging morgen en zondag in het' Noorse Trondheim tijdens het WK sprint trachten het vaderlandse schaatsbla- zoen voor de komende ja ren, ook bij de allrounders (Vergeer en Van Gennip), weer wat op te poetsen. In hoeverre er zal lukken om binnen afzienbare tijd terug te keren naar de top, die door het vertrek van Hilbert van der Duim ver weg lijkt, is zeer de vraag. Zeker nu een steeds groter aantal landen volwaar dige rijders naar voren schuift en Nederland ziende blind is gebleken voor de nieuwste trainingsmethoden. Al te veel verwachtingen mogen er dan ook niet aan dit wereldkampi oenschap (weliswaar op de kortere afstanden) worden ge steld. Al was het alleen maar door het gebrek aan ervaring. Yvonne van Gennip is als 19- jarige de jongste van het hele stel, maar heeft wel de meeste toernooi-routine in haar baga ge. Twee jaar geleden werd ze al eens vierde op het WK sprint in Alkmaar, maar die prestatie lijkt in het winterse Trondheim verder weg dan de Sahara. Daar komt bij dat Van Gen nip, die tijdens de Olympische Spelen in Sarajevo met een vijfde en zesde plaats het best "r>n Ho NoHorlpn- Oe deelnemers aan het WK sprint in Trondheim zijn: DAMES: Daigle en Grenier (beiden Can), Holzner, Smuda en Hassmann (al len Wdl), Maekelae (Fin), Enke, Burger, Walter en Stahnke (allen Odl), Has himoto, Ozawa en Fusano (allen Jap), Van Gennip, Adema en Keulen (allen Ned), Höiseth (Noo), Rys en Tokarczyk (beiden Pol), Carlen en Fors (beiden Zwe), Brunner (Zwi), Koelesjova, Lalenkova, Petroesjeva en Sjive-Glebova (Allen Sov), Class en Blair (beiden Vst). HEREN: Bates en Coates (beiden Aus), Boucher, Thibault en Turcotte (allen Can), Gawenus (Wdl), Westerlund en Pikkupeura (beiden Fin), Vernier (Fra), Dietel, Do:rlng en Mey (allen Odl), Kuroiwa, Kitazawa, Hamaya en Su zuki (allen Jap), Ket, Ykema, Kuiper en Vergeer (allen Ned), Engelstad, Fal- k-Larsen en Ro:nning (allen Noo), Dominik (Pol), Carlberg en Johansson (beiden Zwe), Danilin, Fokitsjev en Klebnikov (allen Sov), Thometz, Henrik sen, Jansen en Immerfall (allen Vst). ders, deze week door griep nauwelijks heeft kunnen trai nen. Gisteren liep de anders zo spontane Haarlemse met een bedrukt gezicht en opgezette kaak rond in haar hotel. „Ik denk dat ik toch wel kan rij den", hield ze de moed erin. „Ik heb vandaag weer ge traind en het ging redelijk". Van Gennip wilde de knoop over haar al dan niet rijden doorhakken na overleg met trainer Tjaard Kloosterboer, maar deze kon niet vroeg ge noeg vrijaf krijgen van zijn werkgever, het CIOS in Hee renveen, en arriveerde pas la ter. Te laat om reserve Thea Limbach nog over te laten ko men. Van Gennip moest bo vendien telefonisch op de hoogte worden gebracht hoe en hoeveel medicijnen ze moest slikken, want ook de bondsdokter ontbrak. Leuk voor de studie medicijnen van Van Gennip, maar in landen waar topsport serieus wordt genomen, zoals de DDR en de Sovjet Unie, zou men om der gelijke onbenulligheden hard- Door griep geveld Van Gennip is overigens niet de enige, die door griep werd geveld. Ze bevindt zich in goed gezelschap. Ook mannen als Fokitsjev (winnaar van Olympisch goud op de 500 me ter), Boucher (eerste op de 1000 en 1500 meter in Sarajevo) en de Amerikaanse kanshebber Thometz hebben tijdens de winterspelen een virus opgelo pen. Zij lijken evenwel weer voldoende hersteld. Evenals Geert, die afgelopen dinsdag bij het NK kortebaan slechts zevende werd achter winnaar Ykema. Met Kuiper, Ykema, Vergeer en Ket heeft Gauke Nijholt, trainer van de mannensprin- ters, een hele andere ploeg dan een jaar geleden. Alleen Ver geer was er toen ook bij. Grote afwezige is Hilbert van der Duim, vorig jaar nog derde. In tegenstelling tot Nijholt, die in Ykema en Kuiper betrek kelijk jonge talenten heeft, is na Sarajevo, zonder dat Kloos terboer als trainer daar daad flink de bezem gehaald door zijn vrouwenploeg. Boorsma, die op de Spelen een gebrek aan instelling werd verweten, en ook Limbach moesten hun plaatsen inleveren aan twee rijdsters uit Jong Oranje: Boukje Keulen en Maija Adema. Beiden plaatsten zich via selectiewedstrijden in Haarlem. Boukje Keulen: „Ik wist niet wat ik hoorde toen bleek dat ik Thea Limbach eraf had gereden. Ik kon het gewoonweg niet geloven". Of de internationale carrière van Keulen een vervolg krijgt, is echter hoogst onzeker. „Ik heb een baan gevonden en die gaat natuurlijk voor. Met schaatsen kan ik niets verdienen", aldus de toekomstige doktersassis tente, die het short-track er in middels aan heeft gegeven. In nevelen Is de sportieve toekomst van Boukje Keulen in nevelen ge huld, het voortbestaan van de sprintploeg, die er slechts is voor mannen, is dat ook. Al meent Nijholt als technisch rij der van niet. De politieman uit Bergen heeft zelf te kennen gegeven nog een paar jaartjes verder te willen. „Ik ben nog lang niet op Ykema en Kuiper uitgekeken", geeft hij als ver klaring op. Zelfs als de presta ties in Trondheim tegenvallen, gelooft Nijholt in een toekomst voor de sprinters. „Het zou geen reden zijn om de sprint- ploeg op te doeken", vindt hij. Mocht er onverhoopt volgend voor sprinten als aparte disci pline, dan zal Trondheim niet het laatste optreden van Nij holt betekenen. Over een week volgt nog het NK. Ter wijl iedereen het schaatsen zoen, wordt in Eindhoven een nationale titel vergeven. Pro motie voor het schaatsen, dat het in deze fase zo hard nodig heeft, kan dat allerminst wor den genoemd. Gewijzigde opzet WK TRONDHEIM Het schaatstoernooi om de sprintwereldtitels voor dames en heren krijgt met ingang van de editie in Trondheim van dit weekeinde een gewijzig de opzet. De internatio nale schaatsunie (ISU) heeft besloten de onder delen voor de mannen en vrouwen meer door elkaar te plaatsen in het programma. Op de Le- angen-kunstijsbaan in Trondheim rijden mor gen en zondag eerst (12.00 uur) de vrouwelij ke deelnemers hun 500 en 1000 meter. Om 15.00 uur gaan de heren voor hun sprintafstanden van start. Volgens de organisatie in Noorwegen is de om zetting gedaan ter wille van de bezoekers. Kij kers, die geïnteresseerd zijn in een specifieke groep, hoeven niet meer een hele middag te wachten op de gewenste ritten. Met 28 deelne mers bij de dames en 33 bij de heren verwacht de organisatie steeds bin nen de drie uur een groep afgewerkt te heb ben.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15