„Adembenemende" actie tegen chemisch afval Ja JT Voorkleine I kiusjei. iS'CekLeSouttwit Milieu- en landbouwonderzoek is vaak te eenzijdig CeidaeSoutrntt iestaurants gecontroleerd Schoorsteenbrandje Lappie blijft verbeurd verklaard )UDE BATTERIJEN, MEDICIJNEN EN CHEMICALIËN VOORTAAN WEER INLEVEREN 100-jarig modehuis showt in Leiden v naLEIDEN WOENSDAG 29 FEBRUARI 1984 PAGINA 3 FEE VREEMDELINGEN AANGEHOUDEN ,EIDEN Tijdens een controle van acht restaurants zijn giste- ?n twee vreemdelingen aangehouden. Volgens de politie wor- |en dergelijke controles regelmatig bij wijze van steekproef ge- iouden. „Het gaat om niet meer dan een routinecontrole", aldus gelitpn woor^voer^er van de politie. lij een eethuisje aan de Haarlemmerstraat werd een illegale 28- jrige Israëliet aangetroffen. Bij een chinees restaurant aan de PaHoge Rijndijk werd een man aangetroffen die vermoedelijk ille- beljaal in Nederland is. De man kon geen geldige papieren tonen oe <?n tot dusver weigert de politie te vertellen wie hij is en waar *ij vandaan komt. Met behulp van een tolk gaat men alsnog een öging wagen. iant^egen de twee betrokken restauranthouders werd proces ver- Elictïa'al opgemaakt, omdat zij de voor het in dienst hebben van bui- inlanders vereiste vergunning niet konden tonen. Het gaat lierbij om de zogenaamde tewerkstellingsvergunning. Vink (CDA) terug in gemeenteraad LEIDEN De heer C.H. Vink (64) zal opnieuw zijn intrede doen in de Leidse gemeenteraad. Hij volgt mevrouw M. Van Akkeren op die lid wordt van de CDA-fractie in de Provinciale Staten nadat eerder de heer J. Karstens op stapte. De heer Vink wordt naar ver wachting op 2 april benoemd. De heer Vink zat al eerder voor het CDA in de gemeenteraad. Hij werd tussentijds in 1972 benoemd en maakte gedurende tien jaar deel uit van het stadsbestuur. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1982 werd hij door zijn partij op een, naar wat later bleek, onverkiesbare elf de plaats gezet, het CDA behaalde slechts negen zetels. De heer Vink is afkomstig uit CHU-kringen. LEIDEN De brandweer moest er gisteren aan te pas komen om een schoorsteenbrandje in een woning aan de Herengracht te blus sen. De brandweer brak een gedeelte van een plafond en een muur weg om de brand te kunnen blussen. De schade is aanzienlijk. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Molen gestolen LEIDEN Uit een tuin van een woning aan de Bronkhorststraat is in de nacht van maan dag op dinsdag een molen van anderhalve meter hoog gestolen. LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de Leidse herder Lap pie verbeurd verklaard en daarmee de uitspraak van de kantonrechter beves tigd. De eigenaar van de hond, een 49- jarige Leidenaar, werd veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 500 gul den met een proeftijd van twee jaar. De hond werd begin dit jaar door de politie in beslag genomen omdat de ei genaar het dier niet wilde muilkorven. De opgehitste hond had een aantal be woners van de Paul Krugerstraat gebe ten. Een klein jongetje en een 40-jarige man liepen daarbij lichte verwondin gen op. 7 geb et a 'nfro arv< s hé ïEIDEN Adembene- !eS<nend. Met dat woord in 1 mi iet achterhoofd hebben en le wethouders J. Fase van ntv, .conomische zaken en C. van milieuhygiëne ristermiddag het startsein als jegeven voor de zoge- ïaamde GIPA-actie. GIPA staat voor Geschei- 1* [en Inzameling Probleem gr Afvalstoffen. De bedoe- n- Hing van de actie is dat de de^ ^eklse burgerij voor het milieu schadelijke afVal wijf vaarin chemische stoffen cunnen zitten die behoor- )aar^ijk adembenemend zijn iwinj— voortaan niet meer in iet, le vuilniszak gooit of door tz af le gootsteen spoelt, maar nlevert bij één van de on geveer zeventig winke- e^' iërs en bedrijven die zich supi )ereid hebben verklaard e ze' an de actie mee te wer- rder;en. De gemeente heeft lde 1 andaag huis-aan-huis een iny'older verspreid waarin en lijst is opgenomen met 4e deelnemende winke- ^iers en bedrijven. Tevens is aangegeven wat waar an kingeleverd kan worden, zijnV nemPagelijks belanden de meest dat giftige chemicaliën via het en luishoudelijk afval in het mi- ieu. Zo verdwijnen bijvoor- eeld oude batterijen, lege spuitbussen, cosmetica, kapotte i 'L-buizen, restanten van hy choonmaak- en afbijtmidde- ?n, defecte thermometers en ijzer ude medicijnen achteloos in eel e grijze plastic zak. Echt ver- biddtandig is dat echter niet. Wei- zeel >waar wordt een groot deel :d als an het huishoudelijk afval eed via de vuilniszak naar de Leidse vuilverbranding afge voerd maar dan resteren de zogenaamde slakken en de vliegas. Die slakken en die vliegas bevatten uiterst giftige onverbrandbare stoffen af komstig uit onder meer de bo ven genoemde zaken en het dumpen ervan is schadelijk voor het milieu. Ook via de riolering belanden veel scha delijke stoffen in het milieu. Fotochemicaliën en verfresten die de gootsteen in gaan, afge werkte oliën en accuzuur een putje in en soms wordt recht streeks op het oppervlaktewa ter geloosd. Strijd Door nu de mogelijkheid te openen al dat gif bevattende spul in te leveren, wil de ge meente een bijdrage leveren aan de strijd tegen de milieu vervuiling. Niet alles kan bij elke deelnemende winkelier worden ingeleverd. Kleine batterijen moeten naar foto- handelaren, drogisterijen en radio- en televisiezaken; oude medicijnen naar apotheken en drogisterijen; afgewerkte oliën naar de deelnemende garage bedrijven en afgewerkte foto chemicaliën naar de fotohan delaren. Wat de gemeente be treft zou al het grofvuil niet meer op de daarvoor geëigen de dagen buiten gezet mogen worden. Grote batterijen, TL- buizen, en verf- en lijmresten worden apart opgehaald door de gemeentereiniging. Bij de reinigingsdienst aan de Noor derstraat is een centrale verza melplaats ingericht. Daar kan men op werkdagen van acht tot vier uur terecht met het zo genaamde „probleemafval". De gemeentereiniging zorgt ervoor dat de afvalstoffen bij de winkeliers worden opge haald. Alle afvalstoffen wor den verder uitgesorteerd. Daarna gaan zij naar een af valverwerkingsbedrijf, dat de stoffen op een voor het milieu verantwoorde manier vernie tigt. Afvalstoffen die nog eens gebruikt kunnen worden, zo als fotochemicaliën, gaan naar aparte bedrijven. Ongeveer veertig procent van de aangeschreven winkeliers en bedrijven hebben de ge meenten laten weten aan de actie te willen meedoen. De gemeente denkt op deze ma nier tien a vijftien procent van dergelijke afval op een meer milieuvriendelijke manier te kunnen afvoeren. Volgens wethouder J. Fase zou dat een heel behoorlijk resultaat zijn: „Misschien wordt het nog wel meer. Dat moeten we afwach ten. Via de glasbakken komt 35 procent van het glas terug en dit is voor de mensen mis schien wat moeilijker. Men moet eraan wennen waar welk afval kan worden ingele verd". Posters De gemeente wil de belang stelling voor het inleveren van het afval opwekken door de folders te verspreiden en door het ophangen van ongeveer 300 posters. Door regelmatig nog eens de aandacht te vra gen voor het inleveren van het afval zou ook in de toe komst het milieu gespaard moeten worden. Bij de gemeente werd al jaren geleden gedacht over de actie die vandaag van start is ge gaan. Dat het uiteindelijk tot 1984 zou duren voordat de ac tie daadwerkelijk werd begon nen, heeft onder meer te ma ken met het warrige subsidie beleid van de provincie Zuid- Holland op dit gebied. Eerst werd subsidie toegezegd, toen werd dat weer ingetrokken en uiteindelijk kreeg de gemeente toch nog 52.000 gulden, terwijl 150.000 gulden was gevraagd. De bedoeling was dat ook be drijven hun afval zouden gaan inleveren, maar daar is nu geen geld voor. Leiden is niet de eerste ge meente die een dergelijke inle- veractie op poten heeft gezet. In het oosten van het land onder meer in Amersfoort bestaat een vergelijkbare rege ling. Overigens werkt de gemeente aan nog een ander plan dat de verwerking van de afval stroom verder moet reguleren. Dat plan het zogenaamde REAL-plan houdt in dat het huisafval gescheiden opge haald wordt. Daartoe zou de burger afval in verschillende zakken of in kleine containers moeten aanbieden. Momenteel wordt geprobeerd een experi ment te organiseren. De be doeling is dat één wijk in 1985 als proefgebied gaat fungeren. Welke wijk dat wordt, staat nog niet vast. ke nvalide gewond EIDEN Een 29-jarige man it Warmond is gisteren in het iaconessenhuis aan een :hopjoofdwond behandeld, nadat opei ij met zijn invalidenwagen op ;n w e Rijnsburgerweg was gekan- ïsen ld. De man reed op het fiets- laandad en moest uitwijken voor ma. ;n, obstakel. De bestuurder volgejan.een brommer, een 18-jari- v man uit Oegstgeest, wilde is dae invalidenwagen op dat mo m lent net inhalen. Hij kon het mogagentje niet meer ontwijken. >e achteruitkijkspiegel van et wagentje brak. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Masoud Kor- nelis zv. B. Pourmand en C. Velde Sadik zv. S. Telli en P. Caliskan, He- leen Maria Karolijn dv. P. C. Franke en A. W. Oosterlee, Siret dv. H. Gil- ney en H. Karsli, Nieolaas Cornells zv. C. van Duijvenvoorde en J. M. van Rijn, Maarten Adriaan zv. J. de Vreugd en M. J. Boting, Christiaan zv. C. H. Haneveld en P. Th. Vink, Dennis Thomas Sebastiaan zv. D. B. J. van de Water en G. J. Brinks, Ma ria Sophia dv. P. W. Verhart en M. W. G. van Paridon, Lieneke Teatske dv. J. J. Zuilhof en S. van Herwaar den, Vera dv. J. Kerbl en F. H. W. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Couranl Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar; Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. van Haaften, Otte zv. O. Kampman en A. van den Dool, Ismil zv. A. Housny en H. Safsaf, Dymph dv. J. G. van der Weijden en H. van der Voort, Adriaan Martinus zv. M. Vooi- js en A. van der Marei, Jacolien dv. H. J. van Leeuwen en J. Zwanen burg, Leonard Pieter Hendrik zv. H. G. A. van der Boog en W. van den Bosch, Bartholomeus Johannes zv. E. J. M. Tetteroo en A. J. van den Berg, Danielle Gerarda dv. G. E. Brinksma en H. J. van Egmond, Job Jacobus Franciscus zv. H. H. J. Witteman en A. M. A. Angevaare, Danny Jan zv. J. G. Ouwehand en S. Beining, Elisa beth Maria dv. C. van der Niet en J. M. van Rhijn, Renske Easther dv. C. van der Niet en J. M. van Rhijn, Ab- dessamad zv. H. Moussaten en M. Seddouki, Iris Rosemarijn dv. F. M. Maitimo en M. M. M. van Veen, An dreas Johannes Maria zv. A. van Eijk en G. S. van Daatselaar, Raimond Pieter Gerard zv. J. P. C. Schouten en M. C. M. Zuijderwijk. Overleden: I. A. M. van der Heiden, geb. 23-9-1966 vrl., J. de Boer, geb. 7- 2-1910 man, P. Schurink, geb. 31-7- 1898 vrl., A. A. M. Peeters, geb. 3-3- 1901 vrl. geh. gew. met B. Dijkman, R. Bergamini, geb. 1-2-1912 vrl. echtg. van G. W. Versloot, C. J. M. Hoffmann, geb. 11-2-1901 vrl. geh. gew. met A. W. H. M. Allard, P. Bergwerf, geb. 23-10-1953 man, K. J. Esseling, geb. 5-2-1984 man, M. A. Groenewegen, geb. 17-3-1903 vrl. geh. gew. met C. Overduin, L. Zit man. geb 12-5-1938 man. T Bazel, geb. 8-12-1902 man, M. J. Zuijdwegt, geb. 28-5-1927 man. K. C. van Dalen, geb. 13-4-1901 vrl. geh. gew. met M. P. Idema, D. Demir, geb. 16-10-1983 vrl., L. J. Duivenvoorden, geb. 13-5- 1902 man, P. M. van der Lubbe, geb. 27-8-1905 man, J. Plaizier, geb. 5-9- 1905 man, K. Wassenaar, geb. 4-5- 1903 man, M. C. Steenman, geb. 16- 10-1903 vrl. geh. gew. met M. Bölger, H. Redel, geb. 16-5-1906 man. Gehuwd: M. T. P. Riegen en A. M. M. van Kempen, P. C. N. Scheurwa ter en A. Rijsdam, C. B. Deegenaars en J. Noordervliet, O. J. D. J. Lepoe- ter en M. van Winkel, R. van Schie en W. M. Limburg, A. Keijzer en J. B. C. Boot, J. van der Zeeuw en M. R. de Haan. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Het honderdjarig bestaan van het Leidse modehuis War- necke, werd gisteravond in de Stadsgehoorzaal gevierd met een modeshow. De voorjaarsmode stond daarbij cen traal. Overheersten de afgelopen winter de kleuren grijs en zwart, het zonnige voorjaar gaan we in met khaki, on dersteund met felle kleuren als rood en blauw. „Khaki is geen saaie kleur, als je het maar weet te combineren", al dus bedrijfsleidster H. Croonen-De Roo die de presentatie van de redelijk bezochte show verzorgde. Ook de zoge naamde Linnenlook, stof met een linnenachtige structuur, moet het dit voorjaar gaan doen. Mantelpakjes, strandmo- de en lingerie passeerden in tweeënhalf uur de revue. Dui delijk bleek dat de nieuwe voorjaarsmode geen uitschieters te zien geeft. Hoogstens een uitwerking van details, zoals de trend om steeds grotere zakken in de kleding aan te brengen. „Behaaglijk draagbare kleding die betaalbaar is", propageerde het modehuis. INFORMATIE OVER FILMS MUZi'rk THEATER. RECREATIE. EXPOSITIE5 EN EEN COMPLETE AGENDA Natuurfoto's In de hal van de Amro-bank aan de Stationsweg 31-33 wordt van 2 tot en met 21 maart een expositie van na tuurfoto's gehouden. Het is een tentoonstelling die in samen werkig met Kodak en het maandblad Grasdui nen tot stand is gekomen. De expositie staat in het te ken van het Wereld Natuur Fonds. In totaal worden tachtig foto's getoond. De expositie is te bezichtigen tijdens kantooruren van de bank. 3 ,-*• Een van de getoonde foto's. Uitkomen met inkomen Uitkomen met inkomen. Dat is het thema van een bijeen komst voor vrouwen die morgen wordt gehouden in het clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126. Jannie Hekkert van huishoudelijke en consumentenvoorlichting houdt een in leiding over het verstandig besteden van het inkomen. De bijeenkomst begint om half tien. De kosten bedragen1,50 Modeshow In de Stadsgehoorzaal houdt de modewinkel Gronheid Stoffen vanavond een modehow. Een en ander gebeurt in samenwerking met Neue Mode. De show begint om acht uur, de toegangsprijs bedraagt tien gulden. Wereldgebedsdag Vrijdag is het Wereldgebedsdag. Ook in Leiden worden op diverse plaatsen gebedsdiensten gehouden. Dit jaar heeft men korte diensten georganiseerd die plaats hebben in di verse verzorgingstehuizen. Het is de bedoeling dat velen van buiten de diensten in de tehuizen bijwonen. De dien sten hebben plaats in de volgende tehuizen Lorentzhof (10.00), Van der Willigenhof (14.30), Haagwijk (14.30), 't Huis op de Waard (19.00), Robijnzicht (19.30), Groenhoven (19.30). Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft weer een serie activiteiten op het programma staan. Lezingen over onder meer de Surinaamse vrouw, ex cursies naar de Keuringdienst van Waren in Haarlem, een kaasboerderij in Maasbergen en naar de TV-show van Ivo Niehe. Verder is een aantal cursussen gepland. Nadere inlichtingen zijn telefonisch verkrijgbaar. 220467 of 155568. Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 wordt morgen avond een presentatie verzorgd van een aantal workshops. Het gaat onder meer om theater en creativiteit. Een en an der begint om acht uur en de toegang is gratis. TEGENSTELLING WORDT ONNODIG VERSCHERPT LEIDEN Het natuur- en landbouwkundig on derzoek naar ontwatering levert vaak te éénzijdige conclusies op. Het land bouwkundig onderzoek overschat de voordelen van ontwatering terwijl natuurbeschermers juist de nadelen van ontwate ring en bemesting wel eens te ernstig inzien. Dit concluderen onderzoekers van de afdeling milieubio logie van de rijksuniversi teit Leiden. Naar de gevolgen van ontwa tering en bemesting in veen- weidegebieden is veel onder zoek gedaan. De Leidse biolo gen hebben deze onderzoeken nog eens doorgelicht en het kaf van het koren gescheiden. Dit heeft geresulteerd in drie deelrapporten waarin aan dacht wordt geschonken aan de gevolgen van ontwatering voor de landbouw, voor de grasland en oevervegetatie en voor de weidevogels. In landbouwkringen wordt een diep waterpeil in de sloten noodzakelijk geacht voor de produktie en bewerkbaarheid van het grasland. Men baseert zich hierbij op onderzoek. Uit het Leidse onderzoek blijkt echter dat deze onderzoeken de toets der kritiek niet altijd kunnen doorstaan, zelfs niet het relatief goed opgezette en vaak gebruikte ontwaterings- onderzoek in Zegveld. Conclu sie van de Leidse onderzoe kers is dat van ontwatering niet zonder meer een hogere graslandopbrengst mag wor den verwacht. Ook op het natuurbescher- mingsonderzoek hebben de Leidse biologen, het één en an der aan te merken. Natuurbe schermers zien in ontwatering en bemesting de belangrijkste oorzaken van de achteruitgang van weidevogels en zeldzame planten. Hoewel dit in zijn al gemeenheid juist wordt ge acht, tekenen de biologen aan dat landbouwmaatregelen niet altijd nadelig zijn voor weide vogels. De onderzoekers van de natuurbescherming wordt verweten slechts oog te heb ben voor situaties waarbij ont watering en bemesting nadelig zijn voor het vogelbestand. Uitzonderingen waarin weide vogels zich wel weten te hand haven, krijgen te weinig aan dacht, vinden de Leidse on derzoekers. Conclusie van het onderzoek is, dat daar de gevolgen van ontwatering en bemesting niet zelden éénzijdig worden weer gegeven en teveel worden ge generaliseerd, deze onderzoe ken het conflict tussen land bouw en natuurbescherming onnodig verscherpen. Ze zijn bovendien geen evenwichtige basis voor beleid ten aanzien van bemesting en ontwatering. Als oorzaken van de tekortko mingen noemen de universi taire onderzoekers de voorin genomenheid van de onder zoekers en het gebrek aan fi nanciële middelen om een goed onderzoek te verrichten. Zij adviseren volgend onder zoek krtitischer en evenwich tiger op te zetten en bii de con clusies voortaan duidelijker de beperkingen van het onder zoek aan te geven. Ook beplei ten zij het onderzoek meer te richten op mogelijkheden na tuur en landbouw te laten sa mengaan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3