TAFEL Koffie pas komende zomer minder duur Tegen Raad van Kerken Z-Afrika voorlopig geen maatregelen HBV WIL HERVORMDE GEDRAGSCODE IKV Openheid Benelux over financiën pausbezoek Twaalf bisschoppen in YS steunen verzet tegen treinvervoer kernwapens kerk wereld £cidóc HTTITTI brieuen 'PI lezers ACHTERGROND CcklócSoiMant WOENSDAG 29 FEBRUARI 1984 PAGINA aEJ De Zuidafrikaanse regering zal de adviezen van de Eloff- -commissie opvolgen en voorlopig geen maatregelen nemen tegen de Zuidafri kaanse Raad van Kerken (SACC). Dat heeft de Zuida frikaanse minister van Poli tiezaken, Louis le Grange, in het parlement medegedeeld. De Eloff-commissie heeft sinds 1981 in opdracht van de regering onderzoek gedaan naar mogelijke fraude bij de SACC. De commissie heeft in haar eindrapport de regering geadviseerd de SACC niet te verbieden. Wel zou de rege ring meer toezicht op de fi nanciële gang van zaken bij de SACC kunnen uitoefenen door de Zuidafrikaanse Raad van Kerken onder de wer king van de wet op de geld werving te brengen. Minister Le Grange waar schuwde de SACC zijn „stre ven naar confrontatie" niet voort te zetten. De lidkerken moeten er rekening mee houden, dat de regering dan misschien gedwongen is maatregelen te nemen, zo verklaarde Le Grange. Hij voegde eraan toe, dat de lid kerken zich moeten afvra gen, of zij lid van een politie ke en revolutionaire groep of van een christelijke Kerk willen zijn. Voor echte chris tenen moet duidelijk zijn, welke weg ingeslagen moet worden, aldus Le Grange die de lidkerken uitnodigde voor overleg met de regering. Waarnemers zien in de uitla tingen van minister Le Grange een poging van de overheid een wig te drijven tussen de SACC en zijn lid kerken. De hervormde kerk moet een gedragscode ontwikke len, die de relatie van het IKV met de kerk bepaalt. Dit moet er onder meer toe lei den dat het IKV zich beperkt tot het doen van voorstellen voor politieke activiteiten, die daarna al dan niet door de hervormde kerk worden overgenomen. Als het IKV zelf politieke acties ontwik kelt, dan moet de hervormde kerk deze, zo mogelijk vante- voren, goedkeuren of afwij zen. Dit heeft het Hervormd Be raad Vredesvraagstukken (HBV) in een brief aan het hervormd moderamen ge vraagd. De komende synode (16-18 maart) zou een derge lijke gedragscode moeten vaststellen. Doel van deze voorstellen is dat de her vormde kerk zich zuiverder en onafhankelijker van het IKV opstelt. Aanleiding tot de voorstellen van het HBV vormen recente uitlatingen van IKV(-beleidsmedewer- kers) alsmede de nota „De uitgangspunten en overwe gingen van het IKV betref fende acties in 1984 en vol gende jaren tegen plaatsing van kruisraketten", die de IKV-campagneraad op 14 ja nuari heeft behandeld. Hier door wordt de indruk gewekt dat het IKV een eigen koers bepaalt, zonder voorafgaand overleg met de kerken. Vol gens het HBV versterken dergelijke uitspraken „op on toelaatbare wijze" de polari satie in de hervormde kerk en dienen ze op geen enkele wijze de vrede. Daarom vraagt het HBV het modera men te bevorderen, dat het IKV zich van dergelijke uit spraken onthoudt en verder, dat het IKV het verzet tegen plaatsing van kruisraketten in Nederland in de kerken ter discussie stelt. De bisschoppen van België zullen volledige openheid ge ven over de uitgaven en de inkomsten in het kader van het bezoek, dat paus Johan nes Paulus II in mei 1985 aan België brengt. In verband met het pausbezoek hebben de Belgische bisschoppen een permanent bureau, een uit voerend comité, een commis sariaat-generaal en een ad viescommissie opgericht. Het permanent bureau is belast met de algemene coördinatie van het pausbezoek en wordt voorgezeten door de voorzit ter van de Belgische bis schoppenconferentie, kardi naal Danneels, aartsbisschop van Mechelen. Oud-premier Pierre Harmei is voorzitter van het uitvoe rend comité, dat met de con crete planning en coördinatie van de activiteiten wordt be last. In dit comité hebben de personen zitting, die verant woordelijk zijn voor de ver schillende facetten van het pausbezoek, zoals liturgie, de media en de public relations. Er wordt naar gestreefd, dat het pausbezoek in hoofdzaak wordt gezien en beleefd als een pastorale en geloofsge- beurtenis. In de komende maanden zal het bezoek wor den voorbereid in de paro chies, de katholieke organisa ties en bij de gelovigen. Een werkgroep onder leiding van hulpbisschop Paul Schruers is reeds begonnen met het schrijven van een tekst over de betekenis van het pausbe zoek en het „Onze Vader", het thema van het bezoek van de paus aan de Benelux. Dat gebeurt ook in Neder land, waar bovendien de bis schoppen een herderlijk schrijven zullen publiceren. In navolging van hun Belgi sche collega's overwegen de Nederlandse bisschoppen volledige openheid over de financiële aspecten van het bezoek te geven. Burgemeester en wethouders van de gemeente Apeldoorn staan „niet afwijzend" tegen over het voorstel het park Berg en Bos beschikbaar te stellen voor een massale eu charistieviering met de paus tijdens diens bezoek aan Ne derland volgend jaar mei. B. en W. hebben besloten de haalbaarheid en de conse quenties daarvan intern te laten bestuderen. Zij stellen als voorwaarde, dat het paus bezoek de gemeente gezien de slechte financiële situatie geen cent mag kosten. Dat betekent, dat onder meer de kosten voor de handhaving van de openbare orde door de organisatoren van het pausbezoek moeten worden betaald. Apeldoorn is de eer ste gemeente die zich bereid heeft verklaard de paus voor de eucharistieviering, waar voor meer dan honderddui zend gelovigen worden ver wacht, te ontvangen. Twaalf katholieke bisschop pen in de Verenigde Staten, wier diocees geografisch ge zien te maken heeft met een spoorwegtraject waarover kernwapens en raketten worden vervoerd, hebben zich aangesloten bij vredelie vende acties daartegen. Die zijn in 1981 begonnen door de Agapè-communauteit, waarin vrouwelijke religieuzen een belangrijke rol spelen. Het gaat hier om de treinverbin ding tussen de Pantexfabriek te Amarillo in Texas, waar kernbommen worden ver vaardigd en de basis voor Trident-onderzeeërs in Ban gor in de staat Washington. Bij de twaalf bisschoppen uit de staten Texas, Oklahoma, Colorado, Californië en Was hington bevinden zich aarts bisschop Raymond Hunthau- sen van Seattle en bisschop Leroy Matthiesen van Ama rillo in Texas. In hun verklaring zeggen de bisschoppen, dat de verdere opvoering van de wapenwed loop door het voortgezette vervoer en opstelling van deze kernwapens in strijd is met het internationale recht, het evangelie van Jezus Christus en de strekking van de Amerikaanse bisschoppe lijke pastorale brief „De uit daging van de vrede". Zij roepen alle gelovigen op, mee te doen aan gebedsdien sten en andere niet-geweld- dadige protesten tegen de „witte treinen", waarop zo wel kernkoppen als raketten worden geladen. De treinen zijn samengesteld uit geheel wit geschilderde diepladers, afgewisseld door bewakings wagons met schiettorens. In Cheyenne, Wyoming, hebben zusters en andere demon stranten er bloemen op ge gooid, staande op een viaduct waaronder de trein passeert. Tenslotte hebben de bis schoppen hun diocesen opge roepen, in elk geval mee te doen aan de gebedswaken in vele plaatsen langs het tra ject, georganiseerd op Eerste Pinksterdag, de tiende juni. De Agapè Communauteit ontleent haar naam aan het Griekse woord Agapè uit het Nieuwe Testament, waarvan de bisschoppen de betekenis als volgt weergeven: „De liefde van God die werkt in het menselijk hart". Het hof van beroep te Pitts burg in Pennsylvanië heeft het vonnis van enkele jaren gevangenisstraf tegen leden van de vredesbeweging „Ploegschaar acht" vernie tigd wegens fouten gemaakt bij de gerechtelijke procedu re. Bij de behandeling van deze zaak voor het kantonge recht van Montgomery County zijn bepaalde argu menten van de verdachten niet als bewijsmateriaal toe gelaten. Het gerechtshof van Norristown moet binnen 120 dagen uitmaken, of de zaak opnieuw wordt aangebracht of niet. De paters jezuïeten Daniel en Philip Berrigan en Carl Ka- bat waren met vijf andere le den van de groep op 9 sep tember 1980 een wapenfa briek van General Electric in het dorp King of Prussia bin nengegaan. Met een aanha ling van de bijbeltekst over het omsmeden van zwaarden tot ploegscharen beschadig den zij twee kernraketten en overgoten zij werktekenin gen met bloed. In eerste in stantie waren zij tot gevange nisstraf van anderhalf tot tien jaar veroordeeld. Pastoor B. v. d. Helm deken van het Westland De bisschop van Rotterdam, mgr. drs. R. Bar, heeft pas toor B. A. M. van der Helm (43) uit Wateringen per 15 april voor zes jaar benoemd tot deken van het dekenaat Westland als opvolger van deken A. P. H. A. Wiege- rinck, die volgende maand vijfenzestig jaar wordt. Pastoor Van der Helm zal zijn nieuwe functie combine ren met zijn huidige functie van pastoor van de parochie St.-Joseph te Wateringen. Hij is door de pastores en de pa rochies van het dekenaat en met instemming van de de kensvergadering van het bis dom voor benoeming aan de bisschop voorgedragen. De nieuwe deken was na zijn priesterwijding in 1965 ach tereenvolgens kapelaan in Gouda, Waddinxveen, Poel dijk en sinds oktober 1977 pastoor te Wateringen. Deken Wiegerinck heeft zijn functie sinds 1972 vervuld. Mgr. Bar heeft voorts deken J. H. M. Smit voor drie jaar herbenoemd als deken van het dekenaat Zuidhollandse Eilanden. Risico's in de Golf Pa ft VAN alle conflicten die het Midden-Oosten tot een dageli kruitvat maken, overtreft de zich nu al meer dan drie voortslepende oorlog tussen Irak en Iran de andere in weid en zinloosheid. Bij het Libanese conflict en de stijnse kwestie immers is er nog sprake van een reële beli genstrijd tussen anders geaarde groeperingen. De oorlog i Khomeiny tegen Irak gaande houdt is daarentegen een oni kende strafexpeditie met middeleeuwse trekken. Wat aant len slachtoffers betreft overschrijdt hij de overige conflict in het Midden-Oosten. OVER die tienduizenden slachtoffers wordt nauwelijks j sproken. Wel is er de voortdurende zorg, dat het conflict olietoevoer naar het Westen aantast, dat immers voor twin procent van zijn behoefte afhankelijk is van Irak en Iri Beide oorlogvoerende partijen zijn er tot nu toe voor terugjt schrokken eikaars olie-installaties massaal aan te valli. Hun afhankelijkheid van de inkomsten uit de olie-export en dus van hun vermogen tot oorlog voeren lijkt dat zowel Iran als Irak dwingend voor te schrijven. In een o< waarin vooral van Iraanse kant zoveel irrationele mot ven een rol spelen, is die kans echter nooit uit te sluiten, het treffen van de olie-installaties zou immers de genadesl kunnen worden uitgedeeld. De westerse afhankelijkheid van olie uit het Golfgebi t aan het conflict gevaarlijke internationale proportie Zolang de olietoevoer niet ernstig in het gedrang komt, 1, het conflict de buitenstaanders betrekkelijk koud, of woi het zelfs door sommige landen, zoals Israël, toegejuicht. Mi indien de olietoevoer uit dit gebied inderdaad tot staan komen, zouden de Amerikanen volgens hun zeggen niet a zelen in te grijpen. Zou daar een nieuwe Oost-West-confrc tatie uit voortvloeien? De ernstige tegenstelling die daarv< nodig is, valt moeilijk op het conflict toe te passen. Irak he weliswaar massale wapenleveranties ontvangen van de jet-Unie, maar het land heeft zich de laatste tijd veel mi georiënteerd op het Westen, met name op Frankrijk en Verenigde Staten. Iran is in feite geïsoleerd, ook al ontvju gen de ayatollahs zowel van de VS als van de Sovjet-Ui via allerlei omwegen wapens. De Sovjets zijn waarschijn! ris even weinig van de Iraanse ayatollahs gecharmeerd als VS. Vaststaat dat een overwinning van Iran het !t|< dat over de langste adem lijkt te beschikken zeer gi gevolgen zou hebben voor het gehele Midden-Oosten zou de beslissende doorbraak kunnen betekenen voor de thodoxe islam in dit toch al door zoveel tegenstellingen teisterde gebied. Maar zo'n overwinning heeft ongetwijfiy; ook grote gevolgen voor het omvangrijke islamitische acht i\ land van de Sovjet-Unie, dat al volop in beweging is. Daart durft Washington het aan zonodig een paar waarschuwii schoten te lossen als het er ook maar even naar uitziet, Iran voorbereidingen treft om de Straat van Hormoez af sluiten. j' lij e( 01 'si./ HOEZEER zij er ook op uit zijn Iran en Irak tegen elk; uit te spelen ten gunste van zichzelf, geen van beide s machten heeft op langere termijn baat bij een Iraanse Een gecoördineerde poging om het bewind in Iran verder isoleren zou de enige manier zijn om de verstrekkende volgen van zo'n overwinning van de ayatollah Khomeiny te sluiten. i| jet le v •con Vaa ;iste ;eg<E naar SIP jen [r&f-v; Hing ijk Ïe-É nle1 [eve ië'fs 1 am old 4 e een slag van 180 graden bPep ben gemaakt: *s 2) dat zij de woorden van kinge dinaal Alfrink „Wij zijn i' Kerk" niet ter harte nemPagf Christus heeft gezegd dat feiftif alleen ledematen zijn en huis! één lid ziek is, het hele i< chaam lijdt. Welnu, als dan Kerk ziek is of niet deugt, c puit ligt dat aan ons omdat wij r 'L-b deugen, en dan is het hyfchoc criet met de beschuldigerfen, vinger naar Rome te wijzen ude 3) dat die zeurders zoveel ie verbeuzelden i.p.v. te biddk Als zij, vanaf nu, evenveel fwa* gaan besteden aan gebe tot nu toe hebben besteed geleuter, dan wordt het do stil in de Nederlandse ke nv provincie en dan is die prov cie weer een stuk gezonder EID gen de tijd dat de paus bij (it W komt. iacc Wij vragen onze bisschop; oofd Gebakken boterhamworst met rode kool appelsalade en aardappelpuree griesmeelvla met vruchten- puddingsaus Voor twee personen hebt u nodig: 2 plakken boterhamworst van 75 g, 15 g boter, 1 grote ui, zout, peper; 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 1 flinke augurk, 150 g rode kool, 2 zure appels; '/2 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, 10 g boter, pe per, nootmuscaat; J/2 liter melk, 30 g gries- meel, 30 g suiker, half fles je vruch tenpuddingsa us. Haal zonodig het vel van de plakken worst en bak die in de hete boter bruin. Temper eerst het vuur sterk en leg dan de worst op een warm bord. Bak in het overblijven de vet dunne ui-ringen lang zaam gaar en bruin. Breng de ui-ringen op smaak met zout en peper en leg ze op de worst. Meng voor de salade eerst een sausje van azijn, zout, pe per, suiker, mosterd en olie en schep er de kleingesneden augurk door. Spoel vervol gens het stukje kool schoon en snij of schaaf het zeer fijn. Kneed de groente een paar minuten door het sausje en zet haar zo een half uur weg. Schil vervolgens de appels, rasp ze grof en meng ze door de salade. Zorg dat de salade zo gauw mogelijk gebruikt wordt. Kook de wat kleiner gesne den aardappelen met zout gaar, stamp ze fijn en meng ze met boter, peper, noot muscaat en zoveel melk dat het een smeuïge puree wordt. Strooi griesmeel met suiker in de kokende melk, laat het mengsel vijf minuten koken en koel de vla af. Doe de vla in de schaaltjes en schenk er een dun laagje saus over. JEANNE AMSTELVEEN De win kelprijs van koffie zal waar schijnlijk pas in de zomer maanden gaan dalen. Maar fikse prijsstijgingen van zes tien cent, zoals die in de afge lopen weken zijn voorgeko men, zitten er niet meer in. De verschillende krachten die de koffieprijs in de we reld bepalen, zoals de Ameri kaanse dollarkoers, de voor raden en de speculatie op de termijnmarkten, bewegen zich momenteel zodanig, dat een spoedige prijsdaling niet op handen is. Tot deze con clusies komt de Vereniging voor Koffiebranders en Theeverpakkers in Amstel veen. De sterk gestegen koffieprijs heeft verschillende oorzaken waaraan momenteel weinig valt te veranderen. Eén daar van is de koers van de Ame rikaanse dollar. Deze beïn vloedt de koffieprijs in hoge mate, omdat de internationa le handel in ruwe koffiebo nen haar overeenkomsten in dollars weergeeft. De dollar is sinds vorig jaar januari 16 procent duurder geworden en dat weerspiegelt zich nu in de prijs die de winkel voor een pak koffie vraagt. De huidige koersdaling van de dollar is te aarzelend en nog te gering van omvang om zelfs op langere termijn de koffieprijs te kunnen veran deren. De koffiemarkt kampt mo menteel met nog een tegen valler. Door aanhoudende zware regenval heeft Brazi lië, 's werelds grootste koffie- leverancier, grote misoogsten gehad. De grillen van de na tuur hebben een krapte op de koffiemarkt doen ontstaan, die de prijs doet stijgen. Prijs-plafond Al bijna twintig jaar regelt de Internationale Koffie Over eenkomst de koffiehandel tussen alle koffie-verbou- wende en alle koffie-verbrui- kende landen. Om de econo mieën van de verbouwende landen te beschermen (het gaat meestal om Derde-we reldlanden), bepaalt de Over eenkomst onder meer hoe veel elk land mag exporte ren. Dat is gedaan om die landen een goede financiële basis te geven en te voorko men, dat de nationale econo mie van die landen de nek omgedraaid zou worden door de moordende concurrentie. Om deze reden zijn er tevens bodem- en plafondprijzen voor ruwe koffiebonen vast gesteld. Wanneer de prijs door schaarste op de markt lange tijd boven het plafond zweeft, worden er meer kof fiebonen in de handel ge bracht, teneinde de prijs te doen dalen. „Om deze reden heeft de Overeenkomst zowel in de cember als in januari één miljoen balen koffiebonen van elk zestig kilo aan de markt toegevoegd. Maar tot grote verbazing van de des kundigen, heeft dat geen prijsdaling tot gevolg gehad. Er is kennelijk iets aan de hand dat niet normaal is", al dus c. Eijgendaal, voorzitter van de Vereniging van Kof fiebranders en Theeverpak kers. „Want wat wil het geval? De miljoenen koffiebonen extra waarmee de Overeenkomst de markt heeft verruimd, waren afkomstig van de mis lukte oogst van Brazilië, maar dat kan die bonen van wege de mislukte oogst nau welijks aan de man brengen. De twee miljoen balen van zestig kilo stelt dan ook niet meer voor dan een papieren quota-verruiming. De handel is effectief maar met bijna anderhalf miljoen balen ver ruimd en dat sorteert weinig effect op de wereldhandel die een totale omvang heeft van bijna zestig miljoen kilo ba len, aldus Eijgendaal. Speculatie De voorzitter heeft boven dien het vermoeden dat de koffieprijs sterk is opgedre ven door grote speculanten op de termijnmarkten van Londen en New York. „Als het heel zuiver zou zijn, dan weerspiegelen de ter mijnmarkten precies de situ atie op de wereld-koffie- markt. Maar omdat handela ren van de termijn-markt hebben zien aankomen dat de wereldmarkt met een krapte aan kwaliteitsbonen uit Brazilië zou kampen, zijn ze vlug op termijn gaan ko pen. Die grotere vraag doet de prijs flink stijgen en dat komt nu tot uiting in de win kelprijs". Bij forse prijsverhogingen zoals die de afgelopen weken zijn voorgekomen wordt het koffie hamsteren weer populair. Eijgendaal verwacht dat de koffiemarkt pas in de periode april tot eind september „een rustiger beeld zal krijgen". Hij komt tot die uitspraak ge zien het grote prijsverschil tussen de op de termijn- markt afgesloten contracten voor maart en die voor mei. „Maar dat wil niet zeggen dat de koffie in de winkel dan meteen goedkoper wordt. De koffiebranderij reageert traag doordat met grote voor raden wordt gewerkt", aldus Eijgendaal. Dertig pakken per per soon Sinds 1 januari van dit jaar is een pak koffie 56 cent duur der geworden. Een pak kof fie van 250 gram kost nu op één cent na, vijf gulden. Het was begin deze week voor de derde maal dat de koffieprij zen omhoog gingen. Een „bakkie" is echter een popu laire drank in ons land. Per hoofd van de bevolking ver bruiken we ongeveer 7,5 kilo per jaar, dat is gemiddeld dertig pakken per persoon. Koffieverbouwende landen zijn Indonesië, Kenia, Ivoor kust, het eiland Madagaskar, Colombia, Guatemala, maar vooral Brazilië. In het laatste nummer van „Flitsen", het huisorgaan van Ahold, wordt beschreven hoe de moderne koffiefabriek van Albert Heijn in Amster dam sinds 1981 koffie ver werkt. Albert Heijn brandt al sinds 1895 zelf koffie en is naar omzet in koffiebalen momenteel na Douwe Eg berts en Van Nelle de derde grote koffiebrander in ons land. De bij de groothandel ingekochte koffie wordt zoals dat al vele tientallen jaren gebeurt, per dekschuit door de Amsterdamse grachten naar de fabriek vervoerd. Ook tegenwoordig is de kof fie nog verpakt in jute balen van elk zestig kilo. Een lo pende band voert deze de fa briek binnen en stort ze leeg in zeefmachines. Vervolgens worden er de ongerechtighe den zoals touw, stenen en hout eruit gehaald. Na een eerste keuring op het oog, gaat de nog ruwe koffie de silo's in. Geheime recepten De proevers van Albert Heijn beschikken over tientallen jaren oude geheime recepten volgens welke de ruwe kof- fiesoorten - nu met behulp van een computer - worden vermengd, het zogeheten me- langeren. Omdat steeds ge tracht wordt die ene juiste smaak van de melange te be reiken, moet de koffie vele malen gemelangeerd en ge proefd worden. De kwaliteit en de smaak van de koffie kan immers sterk wisselen onder invloed van zon, regen en oogstjaar. Als uiteindelijk de correcte smaak bereikt is, kan een melange wel uit acht .koffiesoorten en twintig com ponenten bestaan. Na het melangeren moet de koffie gebrand worden. In immense gasgestookte machi nes worden de grijsgroene koffiebonen gedurende zes tot acht minuten gebrand met behulp van 240 graden hete lucht. Pas dan verschijnt de bekende diepbruine boon. Tegenwoordig worden de meeste koffiebonen in grote maalmac'nines vermalen. Nog maar 10 procent van de kof fie gaat ongemalen naar de winkel. Na het malen wordt het poe der automatisch naar de eveneens volledig geautoma tiseerde vulafdeling getrans porteerd. Daar wordt de ver pakking (papier en folie) au tomatisch gevouwen, gevuld, gewogen, eventueel bijge vuld, vacuüm gezogen, geslo ten en op lekkage gecontro leerd. Hondertien pakken per minuut per machine. Ook aan het verpakken in dozen en het plaatsen op de pallets, komen geen mensen handen te pas. HENK ENGELENBURG Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten De paus en de basis De paus komt in 1985 naar Ne derland en dat zal weer een boel heisa geven onder'die de kens, priesters en anderen die zeggen zo bezorgd te zijn voor de basis. Intussen behandelen ze die basis alsof er zich alleen maar achterlijken bevinden; alsof er aan de basis geen goe de hersenen worden geboren en gewetens worden gevormd. Nu zijn er een paar dingen die ik basismens niet begrijp, maar ik ben dan ook nooit lid geweest van enige gespreks groep waar eindeloos wordt gedialogizeurd. Onbegrijpelijk 1) waarom ik beschuldigd word van polarisatie, terwijl is altijd achter Rome heb ge staan, door degenen die zelf girorekening te het pausbezoek, neer maar 300.000 mensen ïld. durende veertien maant ad slechts één gulden per mai overmaken, dan is dat volgt an;e jaar een bedrag van ruim v miljoen, een beste basis dale in ik. De niet-basismensen m ieot wèl Rome-getrouwen moj er dan de rest opstapelen. En zo gaan we dan fijn pausfeest vieren. TIJDELIJK ZACHTER DE BILT (KNMI) De ko- wa mende dagen wordt het weer wisservalliger. Morgen bevin den we ons aan de rand van een depressie met zwaartepunt boven Noord-Scandinavië. Dat betekent voor ons een westelij ke stroming waarmee tamelijk zachte oceaanlucht wordt aan gevoerd. In die lucht kan het in de middag een graad of ze ven worden en de komende nacht zal het vrijwel nergens tot vorst komen. Omdat de aangevoerde lucht tamelijk vochtig is, wordt verder half tot zwaar bewolkt weer ver wacht. Uit die bewolking kan, hoofdzakelijk in het noorden van het land mogelijk wat re- Locarno reger gen vallen, maar grote hoe- Luxemburg rwb! veelheden regen worden niet Madrid geh.t verwacht. In de zuidelijke pró- J^j3!?93 I b®g vincies is zelfs nog wat zon Malta'03 Lbevl mogelijk. De wind is morgen Munchen geh.i westelijk en overwegend ma- J^® tig. Na morgen, en dan met parijs mist name vrijdag en zaterdag, g®|J{e kunnen randstoringen van de Stockholm geh.i genoemde depressie voor bui- wonen zw> en zorgen. Sommige daarvan Casablanca n®oni zullen vergezeld gaan van ha- Istanbul motr gel en natte sneeuw. Het k"ropeatlmas IS wordt dan ook weer enkele Tei Aviv n!on Tunis mist Amsterdam De Bilt Dealen Eelde Eind hoven Vllsslngen Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Weer Max Min

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2